Спорт Корнер

Турнирот кој беше одржан викендов на терените на Александар Палас, кој по четвртти пат по ред си добива на традиција, беа промовирани старо-новите шампиони, односно тимот од минатогодишниот тим на Спорт Корнер, а оваа година преставени гордо под името Баду Бар.AP Streetball Tour добива на голем интерес, затоа што кога гледате дека и прволигашки играчи се пријавуваат, имаат за цел да го освојат, не дека сакаат само да учествуваат, тоа си е некоја егоистична лага која сите ја викаат колку да бидат спортски сфатени. Епа баш тие прволигаши се најлесниот плен за сите кои учествуваат, затоа што мислат дека победата сама ке дојде по себе, а секогаш ги кочат оние екипи кои имаат поголема борбеност, мотивираност и воиграност. Секоја година бевме за ниво подобри, но кога ќе дојде тоа време, кога знаеш дека заслужуваш да си на местото на најдобрите и се ќе излезе на виделина станува полесно и невозможното е возможмо, верувањето во себе кога никој друг не верува е дополнителен стимул за победа. Поминаа тие две ...
| | веќе видена

Постојано се водат дискусии за тоа кој е најдобриот фудбалер на светот. Кристијано Роналдо или Лионел Меси?Фудбалската јавност е поделена и навикната на нивните маестрални потези, но и овие двајца фудбалски волшебници знаат да погрешат. Погледнете:
| | веќе видена

Фудбалерите од Арсенал по натпреварот со Кардиф го подржаа Михаел Шумахер, кој во Франција се бори за неговиот живот по инцидентот кој му се случи на скијање.Фотографијата со подршка за седумкратниот Формула 1 шампион ја постави Лукас Подолски, а на неа неколку фудбалери од Топчиите држат маица на која пишува: “Бидо подобар побрзо Шуми” …
сите 4 | | | веќе видена

Португалецот се пошегува со Уругваецот пред средбата Челзи и Ливерпул, свесни дека на овој натпревар Суарез ќе биде најголемата закана за лондонскиот клуб.Ливерпул, по гостувањето кај Сити, овој пат ќе биде домаќин на Челзи во недела од 17 часот. Пред натпреварот тренерот на Челзи Жозе Мурињо, се надева дека Луис Суарез ќе се повреди, “дури и малку ‘ за да го пропушти претстојниот натпревар.“Можеби Суарез ќе има повреда.”“Барем една, мала повреда. Не барам голема, една мала повреда, само да не игра во наредните четири дена.”- се пошегува португалскиот тренер.
сите 11 | | | веќе видена

Последниве години германската Бундеслига доживеа вистинска експанзија, и најдобар доказ за ова беше минатогодишното финале во Лигата на Шампионите, каде што се сретнаа два германски клубови.Полни стадиони, напаѓачки фудбал, атрактивни потези и борба до последниот свиреж се работите кои го отсликуваат најелитниот германски фудбалски ранг.Есенската титулата отиде кај Баерн, кој има +7 пред Леверкузен, а дури +12 пред Борусија Дортмунд.Да се потсетиме на најдобрите 10 гола од првиот дел од сезоната:
сите 2 | | | веќе видена

Манчестер Сити немаа многу среќа во ждрепката за осминафиналето одЛигата на шампионите, со оглед дека за противник ја добија Барселона …И покрај тоа што ќе игра против Барселона, од Манчестер Сити не се плашат. Такво мислење има и Јаја Туре, фудбалерот на Граѓаните од Манчестер.“Верувам дека Сити за неколку години ќе стане најдобриот клуб во светот. Мило што сум тука и сум многу среќен што играм за Сити “- изјави Туре, а потоа го коментираше и дуелот со Барселона.“Барса, на некој начин, се плаши од нас. Се разбира, тоа е затоа што имавме некои фантастични натпревари во Премиер Лигата последно време. Играме фантастична и постигнуваме многу голови.”- додаде репрезенттивецот на Брегот на Слоновата Коска.
сите 13 | | | веќе видена

Фудбалерот на минхенски Баерн Тиаго Алкантара тврди декаЛионел Меси е најдобриот светски фудбалер, ама дека неговиот соиграч Франк Рибери треба да ја освои Златната Топка бидејќи освојуваше трофеи минатата сезона.Алкантара ова лето дресот на Барселона го замени со тој на Баерн, но истакна дека не жали за таа одлука.“Не можев да замислам дека ќе си одам од Барселона.Сепак, не жалам за тоа. Среќен сум во Минхен.”- рече Алкантара.“Меси е најдобар играч на светот, но Рибери освојуваше трофеи и тој е повеќе тимски играч”- изјави Тиаго
сите 20 | | | веќе видена

По 17 кола, или точно половина од фудбалското првенство на Германија, екипата на Нирнберг нема ниту една победа. Вакво нешто никогаш не се случило уште од постоењето на Бундеслигата во досега одиграните 51 сезона.Можноста да го избегне негативниот рекорд баварскиот клуб имаше во саботата кога пред своите фанови го пречекаШалке, но натпреварот заврши без победник 0-0.И покрај негативните статистика, интересно е тоа дека составот на Нирнберг не е последнопласиран тим на табелата, благодарение на фактот дека 11 пати одиграл нерешено. Со овие 11 бодови тимот од Баварија има исто со Брауншвајг, но сепак има подобра гол-разлика.
сите 9 | | | веќе видена

Додека Жозе Мурињо седеше на клупата на Реал Мадрид, а Пеп Гвардиола ги предводеше лутите ривали Барселона, секојдневно бевме сведоци на конфликти меѓу двете тренери.Заминувањето на овие две тренери од шпански великани и ривалство се намали. Некогаш постоеше и ‘љубов’ помеѓу нив двајца. Погледнете ако не верувате:
сите 12 | | | веќе видена

Еднаш големата ѕвезда на светскиот фудбал, Бразилецот Адријано, започна со тренинзи со цел што побрзо да се врати на терените.Искусниот 31-годишен напаѓач нема играно официјален натпревар од март 2012 годиниа, а деновиве почна да тренира со тимот на Атлетико Параненсе, но договор со тимот уште не епотпишан.Прекумерната тежина е забележлива кај Адријано, кој имаше голем проблем со физичката кондиција и повредите во претходните сезони. Сепак, желбата да се врати на поранешниот член на Парма, Рома и Интер постои, а најверојатно наскоро ќе бидеме во можност да го видиме и во дресот на Атлетико.
| | веќе видена

Поранешниот италијански репрезентативец Џенаро Гатузо е подготвен да се убие доколку се докаже вината …Гатузо е осомничен за вмешаност во местење натпревари во периодот меѓу 2011 и 2013 година. Сепак, поранешниот фудбалер на Милан убедува дека е невин и дека тој е обвинет за нешто што не направил.“Никогаш во мојот живот не сум лажирал натпревари и никогаш не сум разговарал со никого за тоа. Не би знаел од каде да почнам, кога би сакал да наместам еден натпревар”-рече Гатузо, додавајќи:“Ако се докаже дека сум виновен, јас ќе одам во центарот на градот и јас ќе се убијам пред сите. Ова го зборувам од срце, зарем навистина некој мисли дека сум подготвен да го уништам своето име и слава? Тогаш не би можел никој да можам погледнам во очи. “
сите 14 | | | веќе видена

Во Реал се главно задоволни од ждрепката, но историјата ги потсетува дека тие не биле најсреќни кога имале средби со германските тимовиСпортскиот директор на Реал Мадрид Емилио Буртагењо укажува дека на ждрепката за од Лигата на шампионите имало и посилни од Шалке, ама и дека неговиот тим секогаш има проблеми со Германците.“Имаше посилни тимови од Шалке, но секој пат кога играме со германските клубови, имавме проблем . Ние ќе мора да внимаваме на деталите. Во Европа може да испаднете поради една лоша игра”-изјавиБуртагењо за шпанските медиуми.Тренерот на Шалке Јенс Келер вели дека е задоволен од ждребот, бидејќи тие ќе играат со најдобрите светски фудбалери.“Одличен ждреб за нас и нашите фанови. Ќе играме со најдобрите светски фудбалери, Кристијан Роналдо, Герет Бејл и Икер Касиљас.Се радувам на дуелот со Реал Мадрид “- изјави Келер.
сите 2 | | | веќе видена

Португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо и официјално отвори музеј во неговата родна Мадеира, каде што можете да ги најдете сите негови фудбалски трофеи …Музејот содржи 150 трофеи. Најстариот е од 1993. година, кога играше за аматерскиот клуб Андорина и ја освои титулата на најдобар играч во лигата, а најновиот е од списанието World Soccer, кој неодамна го прогласи за најдобар играч во светот за 2013 година.” Чест ми е да имам музеј во родниот град . Не сакам да ги делам трофеите , бидејќи зад секој има посебна приказна и за секој се одговорни моите поранешни и сегашни соиграчи. Се надевам до крајот на својата кариера ќе го наполнам овој музеј со нови трофеи” -рече напаѓачот на Реал Мадрид
сите 21 | | | веќе видена

Членовитее на FEMEN пак имаа акција за да го привлечат вниманието залоши работи во ФИФА.Долго време ги немаше, а сега тие се појавија на германската телевизија ЗДФ во текот на една емисија. Две членки на феминистичката организација FEMEN прекинаа ТВ шоу во знак на протест против ФИФА, тоа го направија во топлес, но облините на овие девојки не се потенцираа поради насликаните тела.Тие станаа познати кога исто така протестираа за време на Европското првенство во Украина и Полска. Тогаш се бореа против трговијата со млади девојки во источна Европа, а сега сакаат укажат на тешките услови за работа во Бразил и Катар, каде се подготвуваат на светските првенства во фудбал.
сите 3 | | | веќе видена

Првата ѕвезда на ПСЖ и еден од најдобрите напаѓачи на денешницата Златан Ибрахимовиќ влезе во собата каде неговиот тренер даваше интервју, и ги изненади сите со неговата изјаваДодека тренерот на ПСЖ Лорен Блан даваше интервју за Франс 3, во собата, како во казнениот простор на противникот, влезе популарниот Ибра.Во свој стил тој коментираше дека тој мора да разговара со “обичните новинари”, додека неговиот тренер има чест да зборува со Мис Франција 2010.Се разбира, се работи за убавата водителка Малики Менард која беше домаќин на програми од француската телевизија и радио.
| | веќе видена

Фудбалерите на Манчестер Сити вчера во Минхен ја урнаа старата традиција од пред 39 години, според која Баерн не бил поразен како домаќин на натпревар на кој водел со 2:0.Вицешампионот на Англија се пласираше во следната рунда од Лигата на Шампионите со освојување на второто место во групата “Д “, а вчера успеа и да му се реваншира на Баерн за поразот во првиот дел од натпреварот по групи.“Граѓаните ” славеа со резултат 3-2 на Алианц Арена и она што го одбележа мечот во Минхен е пресврот во главниот град од Баварија , што не е виден скоро 39 години.Манчестер Сити ја урна долгата традиција од речиси 39 години, според која Баерн не бил поразен на натпревар во кој имал водство од 2-0 и играл на домашен терен.Последен пат Баерн имал 2-0 предност(и загубил) над Офенбах во јануари во 1975 година, па триумфот на “Граѓаните ” додатно добива натежина.Во исто време , за шампионот на Европа ова е прв пораз оваа сезона , не сметајќи го мечот од супер купот во Германија , кој не спаѓа во категорија на редовни ...
сите 7 | | | веќе видена

Првиот светски тенисер неодамна ги испроба силите со неговиот голем ривал Новак Ѓоковиќ во изведување пенали, и тоа во Аргентина.Шпанецот потврди дека фудбалот му оди се подобро, кога со тениско топче ги покажа своите фудбалски способности пред снимањето на една реклама.Дека Надал има чувство за фудбал не е ни чудо, со оглед на тоа дека неговиот чичко во минатото го носеше дресот на Барселона.
| | веќе видена

Секој знае дека папата Френсис е огромен фан на фудбалот, и една аргентинска ТВ станица која верува дека Гаучосите можат да го освојат злато следната година во Бразил го користи тоа со цел да направат интересна најава.Аргентинците се во групата Ф со БиХ(со кого го играат својот прв натпревар на Маракана)и Иран и Нигерија.За што всушност се работи, погледнете:
| | веќе видена

Менаџерот на Манчестер Јунајтед Дејвид Мојс тешко го издржа поразот од неговиот поранешен клуб Евертон, а според островските медиуми, во алкохолизирана состојба ги навредувал навивачите на овој клуб.Медиумите на островот велат дека Мојс во хотелот Ловри по поразот од Евертон го пофалил неговиот наследник Роберто Мартинез, но затоа што тој ги нападна фановите ос Евертон.“По 11 години на клупата на Евертон срамота е така да ме поздравуваат. Да ти е… фановите.”-наводно, рекол Мојс во споменатиот хотел.
сите 56 | | | веќе видена

Ливероул на домашен терен го победи Норвич со 5-1, а главен на теренот со четири постигнати голови беше Уругваецот Луис Суарез. Посебно убав беше неговиот прв погодок, кога го совлада противничкиот голман од огромна далечинаLuis Suarez Brilliant Goal vs Norwichby LFCmostar
сите 18 | | | веќе видена

next