БДП

  во

  Кризата во САД има многу малку со нивната вистинска економија. Минатото тримесечје, бруто-домашниот производ (БДП) во САД се зголеми за импресивни 3,3 отсто. Профитите на ИБМ се зголемуваат за 22 отсто од година на година. Американските комерцијални банки, иако имаат потреба од рекапитализација, се цврсти. Проблемот лежи кај инвестициските банки, изворите на актуелната криза. Индексот „Дау Џонс“ малку е веројатно дека ќе падне под 7.100. Се ближи крајот на кризата. Министерството за финансии на САД ќе полунационализира некои банки (земете на пример дел од акциите наспроти инјектирањето на капиталот), ќе купи некои токсични долгови и тоа е тоа. За 12-18 месеци САД ќе излезат од кризата поцврсти, а Вол стрит ќе се врати на 10.000.

  Но тоа нема да се случи во Европа.

  Европската реална економија, како и нејзиниот финансиски сектор, се во хаос. Францускиот БДП опадна за 0,3 отсто минатото тримесечје. Официјално лизгајќи во рецесија, им се придружи на Шпанија, Ирска и во моментот на Британија и ...
  | | веќе видена | слични

  Чекајте да се сетам. Откога сум тука не ми ја зголемиле платата. Ми ја зголемија платата пред три месеци, ама за безначајни 500 денари.

  Ова се најчестите одговори што ги даваа граѓани вработени во трговија, во работилници, во мали производствени погони што во телефонска анкета одговараа на прашањето „кога последен пат ви ја зголемиле платата“. Работници што добиле зголемување велат дека тоа се случува во зависност од расположението на сопствениците, но и од економските резултати на фирмите. Според нивните впечатоци, тоа нема никаква директна врска со зголемувањата на платите во администрацијата.

  - Чекајте да се сетам. Пред пет или шест месеци ми ја зголемија платата за околу 20 отсто - вели со насмевка вработена во „Аква маркет“.

  Работници во лимарска работилница, во производство на дрвна граѓа, во салон за електрична опрема и во повеќе дејности велат дека платата не им ја зголемиле ниту за еден денар. Во шест од десет јавувања по случаен избор, платата на работниците со кои ...
  | | веќе видена | слични

  Словенија воведе неограничено осигурување, за разлика од досега кога гаранцијата беше до 22.000 евра

  Александрија Стевковска

  Словенечките власти застанаа во одбрана на банкарскиот систем, воведувајќи неограничено осигурување на штедните влогови на граѓаните, за разлика од досега кога гаранцијата на државата на влоговите беше до 22.000 евра. Словенците препорачуваат и другите земји да си ги заштитат своите граѓани и нивните пари, бидејќи тоа засега го гледаат како единствен начин за амортизација на паниката која го парализира финансискиот пазар.

  „Секоја држава за себе мора да направи се што е во нивна моќ да препознаат дека се дел од светскиот финансиски систем и да направат се за да ги заштитат своите економии од светската финансиска криза и своите граѓани. Владата ја зголеми гаранцијата за депозити која порано беше до 22.000 евра и оваа владина мерка повеќе е со намера да ја зголеми довербата на граѓаните во банкарскиот систем и дека нема место за паника. Оваа мерка е добра, а ...
  | | веќе видена | слични

  Исландската влада ги национализирала трите најголеми банки а во понатамошното спасување на финансискиот сектор и спречување на национален банкрот ќе им помогне Русија од која пред неколку дена побараа 4 милијарди долари.

  Исландскиот парламент во понеделникот по итна постапка го усвоиле законот со кој се предлагаат мерки за спас на тамошниот банкарски систем. Се тој закон на владата и е овозможено да ги стави под контрола сите банки и финансиски институции, и да го преземе нивниот имот.

  Негативните финансиски трендови во Исланд започнале уште на почеток на годинава. Вредноста на исландската круна во изминативе девет месеци во однос на еврото е преполовена. Исландските банки за да ја одржат ликвидноста почнале да ги продаваат своите експозитури во странство. Исландската економија се базира на финансискиот сектор , чија вредност е од осум до девет пати поголема од БДП на земјата, така што финансиската криза се заканува на целокупната економија.

  Познато е дека исландската средна ...
  | | веќе видена | слични

  Исланд, вулканскиот остров во близина на арктичкиот круг, е на работ да биде првата држава која ќе банкротира по глобалниот финансиски колапс. Дом на преку 320.000 луѓе кои живеат на голема територија, Исланд има значително меѓународно влијание, благодарејќи на пренапумпаниот банкарски сектор, кој со викиншка самоувереност се впушти во освојување на цели сектори на британската економија - од мода до врвни фудбалски тимови. Ваквата стратегија им овозможи на Исланѓаните да имаат еден од најголемите приходи по жител. Но, сега тие беспомошно гледаат како нивното стопанство имплодира: валутата, крона, загуби повеќе од половина од својата вредност за само една недела, а страшно изложените банки колабираат под товарот на долговите направени преку позајмувањето во периодите на процутот. Како реакција на сето тоа, Владата се одлучи да го национализира финансискиот сектор за да спречи поголема катастрофа, во согласност со законите за вонредни ситуации, донесени за да се излезе на крај со кризата. Целосна пропаст на ...
  | | веќе видена | слични

  ММФ: БДП ќе порасне за 5,5 отсто

  Вашингтон - Според ММФ, Македонија во тековната година ќе оствари пораст на БДП од 5,5 отсто, додека идната 2009 година порастот ќе изнесува околу пет отсто. Идентичен пораст на македонскиот БДП се очекува до 2012 година, за кога се предвидува растот на БДП благо да забави на четири отсто, а тој тренд ќе продолжи и во 2013 година. Македонија во 2008 година ќе оствари вкупен БДП од 9,6 милијарди долари (Макфакс)
  | | веќе видена | слични

  Вчера беше регистриран благ пораст на берзанските индекси, но нервозата продолжува

  Заедничката акција на повеќе централни банки во светот успеа да го запре негативниот тренд на берзите. Вчера беше регистриран благ пораст на берзанските индекси, но нервозата на финансиските пазари продолжува, пренесува Дојче веле.

  Драматичната финансиска криза, според мислење на експертите од ММФ, го доведува светското стопанство до работ на рецесија. Оцената на Оливер Бланшерд од ММФ е дека светската економија се соочува со голема криза. Според ММФ, малку веројатно е дека кризата ќе заврши пред 2010 година. Во најновиот извештај ММФ ја намали проекцијата за глобалниот економски раст на 3,9 отсто за тековната, односно само три отсто за наредната година. Како што пренесе Макфакс, оцена на ММФ е дека економскиот раст на најголемата светска економија САД ќе биде во надолна линија и се очекува годината да ја заврши со пораст од 1,6 отсто, а идната година тој да падне на само 0,1 отсто. Според ММФ, ниту една ...
  | | веќе видена | слични

  Безброј авении, главниот аеродром во Париз, метростаница, па дури и носач на авиони со неговото име

  ПАРИЗ - Ниту една личност не остави толку долга сенка врз модерна Франција како Шарл де Гол. Безброј авении, главниот аеродром во Париз, метростаница, па дури и носач на авиони го носат неговото име. Телевизиските гледачи го изгласаа за најголемиот Французин на сите времиња. Следната недела се одбележува 50-годишнината од Петтата Република, за која тој излезе од пензија за да ја основа.

  Годинава е забележан зголемен интерес за човекот кого оние што го обожаваат едноставно го нарекуваа „ле женерал“. Во февруари претседателот Никола Саркози отвори мултимедиумски музеј посветен на него во Инвалидите во Париз, а наскоро ќе отвори и друг музеј во родното село на генералот. Четириесетгодишнината од мајските студентски безредија во 1968 година ја оживеа потрагата по длабочината на душата околу Де Гол: како човекот што ги врати честа и гордоста на Франција по понижувачкиот воен пораз и соработката ...
  | | веќе видена | слични

  Вулканскиот остров Исланд, кој исклучително брзо се искачи меѓу најбогатите на светот е на прагот да стане првата земја што прогласува национален банкрот. Домот на 320.000 жители во близината на арктичкиот круг имаше еден од највисоките БДП по жител во светот. Исланд сега се соочува со невидена криза, која го урна берзанскиот пазар, а националната валута – кронур сега ја дели судбината на валутите на Зимбабве и Туркменистан и за неколку месеци загуби речиси половина од својата вредност.

  Жителите на Исланд сега само беспомошно гледаат како нивната економија имплодира – губи половина од својата вредност и нивните високо изложени банки пропаѓаат.

  Целосниот пропаст на финансискиот систем во Исланд ќе се почувствува и низ Европа бидејќи нејзините финансиери доаѓаат токму од овој малечок остров.

  Исланд е пред колапс, луѓето стојат во редици за маслиново масло и тестенини, пишува лондонски Обзервер, додавајќи дека луѓето во петокот во колони чекаа пред банките и ги ...
  | | веќе видена | слични

  Вулканскиот остров Исланд, кој исклучително брзо се искачи меѓу најбогатите на светот е на прагот да стане првата земја што прогласува национален банкрот.

  Домот на 320.000 жители во близината на арктичкиот круг имаше еден од највисоките БДП по жител во светот. Исланд сега се соочува со невидена криза, која го урна берзанскиот пазар, а националната валута - кронур сега ја дели судбината на валутите на Зимбабве и Туркменистан и за неколку месеци загуби речиси половина од својата вредност.

  Жителите на Исланд сега само беспомошно гледаат како нивната економија имплодира - губи половина од својата вредност и нивните високо изложени банки пропаѓаат.

  Целосниот пропаст на финансискиот систем во Исланд ќе се почувствува и низ Европа бидејќи нејзините финансиери доаѓаат токму од овој малечок остров.

  Исланд е пред колапс, луѓето стојат во редици за маслиново масло и тестенини, пишува лондонски Обзервер, додавајќи дека луѓето во петокот во колони чекаа пред банките и ги префрлаат ...
  | | веќе видена | слични

  За разлика од Македонија, Мексико ја има таа среќа што има нафта. Нафтата го создава главниот прилив на странска валута во Мексико. Вториот најголем мексикански извор на американски долари се паричните пратки: парите што мексиканските работници во САД ги испраќаат назад во Мексико. Звучи познато: речиси 20 отсто од македонскиот бруто-домашен производ (БДП) е во формата на парични пратки. Овие трансфери помагаат за исплаќање на ненормалниот трговски дефицит на земјата. Македонците живеат на начин што оддалеку ги надминува нивните средства затоа што имаат членови на семејството во странство што постојано, секој месец, им испраќаат пари на банкарските сметки.

  Во изминатите 12 месеци паричните пратки на Мексиканците за нивната татковина се намалија за 12 отсто и с уште брзо се намалуваат. Експертите предвидуваат и многу полош исход: 20 отсто помалку парични пратки на крајот од годината. Паричните пратки и во Македонија исто така се намалуваат од ноември 2007 година.

  Македонските политичари ...
  | | веќе видена | слични

  Извозот на основните метали зафаќа 40 отсто во вкупниот извоз

  Маја Томиќ

  Работењето на „Митал стил“ и на „Фени“ со намален капацитет во наредните месеци, веројатно, лошо ќе влијае врз структурата и обемот на вкупниот извоз на државата. Повеќе од 80 отсто од целиот извоз на овие компании, како и на другите од металскиот сектор, е наменето за странските пазари, а црната и обоената индустрија, како и преработката на металите, зазема многу значајно место во домашниот извоз. За тоа говори податокот дека минатата година во вкупниот извоз на земјава од 1,3 милијарди долари, учеството на извозот на црната и на обоената индустрија зафаќа дури 40 отсто.

  Притоа, најголем дел отпаѓа на извезените феросилициум, фероникел, феросиликоманган, топло и ладно валани лимови и други. Значи, доколку временски се оддолжи намаленото работење на „Фени“ и на „Митал стил“, заедно со можноста слично да ги снајде и другите металски компании, постои реална опасност од намалување на вредноста на вкупниот ...
  | | веќе видена | слични

  Најстарите тројца просветни наставници денеска добија по 10 илјади денари на светскиот ден на учителите. 87-годишниот Благој Пренџов преку шега им објасни на гостите што значи да се биде пензиониран учител.

  „Оваа плакета ќе ме потсетува на моите ученици, на моите инапредени работници кои ја ствараат иднината на оваа држава“, изјави Благој Пренџов, добитник на награда.

  На оваа прослава премиерот Никола Груевски зборувајќи за значењето на учителската мисија посочи и на воведените реформите во образованието. Груевски вели дека оваа година е вложено скоро двојно повеќе пари во образованието од порано.

  „Процентот од 5,9 е поголем и повисок и од други европски земји, како процент од нивниот БДП“, изјави премиерот Никола Груевски.

  На денот на учителот се огласи и опозициската СДСМ оценувајки ги состојбите во образованието како катастрофални. Тие меѓу другото го критикуваа и воведувањето на веронауката и најавија дека наскоро ќе излезат со предлог измени на законите за ...
  | | веќе видена | слични

  СДСМ: Состојбата во образованието е катастрофална

  Состојбата во образованието е катастрофална, заглавени се неколку проекти што Владата спектакуларно ги најави и за кои се потрошени огромни буџетски средства, обвини вчера СДСМ.

  - Во основното образование се воведе веронаука како изборен предмет, иако за учениците нема избор, освен што мора да учат веронаука. Спротивно на заложбите за децентрализација, со новиот Закон за основното образование, усвоен без опозицијата, во итна постапка, се овозможува целосна централизација со решението со кое министерот за образование може да разреши директор и да распушти училиштен одбор во пакет. Целосен дебакл доживеа проектот „задолжително средно образование“. За тоа говори бројката од 3 илјади деца незапишани во средно образование - изјави Организацискиот секретар на партијата, Александар Чеботарев.

  Тој соопшти дека СДСМ подготвува предлог-измени на законите за основното, средното и високото образование, со кои се предлага да се прошири бројот ...
  | | веќе видена | слични

  Вкупниот јавен долг на Македонија во првата половина на 2008 година се намалил за 133,3 милиони евра и изнесува 23,3 насто од БДП според извештајот на Министерството за финансии. Во соопштението на министерството се вели дека вкупниот јавен долг на крајот на јуни годинава изнесувал 1,45 милијарди евра, а на крајот на минатата година бил 1,58 милијарди евра.

  Надворешниот јавен долг во декември 2007 година изнесувал 1, 027 милијарди евра и бележи благо опаѓање, така што на крајот на јуни 2008 година се намалил на 1,02 милијарди евра.

  Внатрешниот јавен долг во декември лани изнесувал 555,6 милиони евра и до крајот на јуни годинава се намалил на 429,3 милиони евра.

  Од вкупниот јавен долг, владата на крајот на јуни должела 1,29 милијарди евра, а остатокот од над 157 милиони евра е долг на јавните претпријатија.

  Долгот на општата влада од крајот на 2007 до јуни годинава се намалил за 137,6 милиони евра, односно на 20,7 насто од БДП.

  Според министерството за ...
  | | веќе видена | слични

  Власта ги третира животот и луѓето како бројки и им се обраќа со рекламни кампањи

  Владата и Груевски веќе трета година го продолжуваат својот познат владејачки паралел-слалом: да се занимаваат со минатото, да проектираат светла иднина, тешките проблеми на граѓаните во денешнината да ги "решаваат" со рекламни кампањи! Во исто време галантно, како да се туѓи, ги трошат парите на граѓаните од досега најголемиот Буџет - за се и сешто, но најмалку за вистинското.

  Ако некој новодојден во Македонија се определи само - да слуша, гледа и чита она што јавно го говорат министрите и другите владини функционери и особено да ги следи рекламните кампањи на најголемиот огласувач во земјата, Владата, и логистиката на провладините мегафони во медиумите - ќе добие впечаток дека дошол во најпросперитетната земја во светот во која течат мед и млеко. Владата ги зголемува платите и пензиите, производството во некои гранки, како на пример градежништвото, скока дури и за 22,3 отсто, расте и БДП, просечната плата ...
  | | веќе видена | слични

  Денационализацијата и старото штедење ја намалија задолженоста

  Долгот на јавните претпријатија и понатаму расте, во јуни годинава
  изнесувал 4,3 милиони евра

  Македонија во првите шест месеци годинава го намали вкупниот јавен долг на 23,3 отсто од бруто-домашниот производ и тој сега изнесува 1,450 милијарда евра, соопштува Министерството за финансии. Исклучок од општото намалување на задолженоста се јавните претпријатија. Нивната задолженост дома и понатаму расте. Таа на крајот на 2006 година изнесуваше 2,8 милиона евра, а во јуни годинава 4,3 милиони евра. Стагнира само нивниот долг кон странство. Пред две години тој изнесуваше 155 милиони евра, а сега изнесува 153 милиони евра.

  Вкупната задолженост на Македонија се намалува најмногу благодарение на тоа што државата сега има помалку обврски кон старото девизно штедење и кон денационализацијата. Затоа Министерството за финансии годинава емитувало помалку државни хартии од вредност на Македонската берза, со кои ги враќаше ...
  | | веќе видена | слични

  Претседателот на Европската централна банка, Жан-Клод Трише,
  објави дека ЕЦБ нема да ги менува каматните стапки

  Мини-самитот на Европската Унија, што денеска треба да се одржи во Париз, е осуден на неуспех уште пред да почне поради неможноста на ЕУ да обезбеди усогласен и заеднички одговор на сегашната глобална финансиска и банкарска криза, пишува „Тајмс“.

  Како што пишува „Тајмс“, тоа е објаснето со едностраниот потег на владата на Ирска со кој таа одлучи да ги гарантира сите штедни влогови, како и долговите на своите шест најголеми банки. Освен тоа, Унијата не е политичка федерација каква што е САД, со соодветен буџет, за да го направи тоа што во Вашингтон го направи американската администрација, откупувајќи ги сите лоши кредити на банките.Ниедна европска влада нема да се согласи да ги употреби парите што ги прибира од своите даночни обврзници за да ги спасува банките во други држави, вели лондонскиот весник.

  Францускиот претседател Никола Саркози е домаќин на набрзина ...
  | | веќе видена | слични

  Македонија го намали јавниот долг за 133,3 милиони евра

  Вкупниот јавен долг на Македонија во првото полугодие од годинава е намален за 133,3 милиони евра и изнесува 23,3 проценти во однос на БДП. Според извештајот од Министерството за финансии, надворешниот јавен долг лани во декември изнесувал 1,28 милијарди евра и тој бележи благо опаѓање, така што на крајот на јуни годинава достигнал износ од 1,2 милијарда евра. Лани во декември внатрешниот јавен долг изнесувал 555,6 милиони евра, а до крајот на јуни годинава се намалил на 429,3 милиони евра. Намалувањето на овој долг е поради редовното сервисирање на структурните обврзници, но и на престанокот на издавање државни записи за монетарни цели во текот на првото полугодие.

  Значително намалување има кај долгот на Владата, во износ од 137,6 милиони евра. Заклучно со јуни годинава, долгот на Владата е 1.292,4 милиони евра, а лани во декември бил 1,430 милиони евра. Во однос на БДП, долгот на Владата е 20,7 проценти, што е значително пониско од ...
  | | веќе видена | слични

  Причината за тоа е падот на цената на суровините на светските берзи, компаниите бараат помош од Владата

  Речиси половина од вкупниот број вработени во „Фени“ и во „Митал стил“, поточно од погонот топла валалница за ленти, деновиве се пуштени на принуден одмор. Станува збор за над 300 работници од овие две компании. Причина за тоа е ниската цена на фероникелот на светскиот пазар, како и на феросилициумот и на силиконманганот. Додека лани еден тон фероникел чинеше 50.000 долари, сега тој се продава по цена од 18.000 долари, па држењето на работа на вкупниот број вработени за „Фени“ и за „Митал стил“ би значело загуби наместо добивка, затоа што тие произведуваат по однапред договорени количини. На работниците испратени на принуден одмор ќе им се исплаќа по 70 отсто од платата, а погоните во наредните месеци ќе работат со намален капацитет.

  „Поради тешката финансиска состојба на Комбинатот, како и пазарните услови, бевме принудени 190 работници да пуштиме на принуден одмор во период од три ...
  | | веќе видена | слични