Баерн Минхен

  во

  Серхио Рамос уште 10 години во Реал Мадрид

  Одбранбениот фудбалер на Реал Мадрид, Серхио Рамос, ќе потпише нов 10-годишен договор за овој клуб, објавуваат шпанските медиуми. Според новиот договор, Рамос би останал во клубот до крајот на кариерата. „Кралскиот клуб“ по завршувањето на преодниот рок има во план да ги продолжи договорите и на останатите играчи. Во преден план, според претседателот Рамон Каледерон, ќе бидат Пепе, Касилјас, Де Ла Ред и Снајдер. Рамос дојде во Реал од тимот на Севилја за 27 милиони евра и набрзо стана еден од најомилените играчи на публика.

  Легендарниот голман на Баерн Минхен и на германската репрезентација, Оливер Кан, официјално ја заврши својата успешна кариера на ревијален меч помеѓу Баерн Минхен и Германија, кој заврши со резултат 1-1. Кан теренот го напушти во 75. минута, притоа поздравен со овации од 69-илјадната публика, која дојде да го испрати на „Алијанц арена.Прославениот голман во кариерата одигра 557 натпревари, а за репрезентацијата на Германија ...
  | | веќе видена | слични

  ГЕРМАНИЈА: Апсолутниот фаворит за титулата и актуелен шампион во Бундеслигата, Баерн Минхен, во третото коло ја обезбеди првата победа сезонава, декласирајќи го со 4-1 гостинот Херта. Лука Тони и Филип Лам се погрижија за убедливо водство во 12. и 54. минута. Дефанзивецот на Херта, Стив вон Берген, направи два пенали над Тони и Зе Роберту во 56. и 70. минута, а ударите од белата точка беа реализирани од Бастијан Швајнштајгер и Мирослав Клосе. Почесен гол за гостите од Берлин постигна Марко Пантелиќ во 84. минута.Штутгарт ја обезбеди втората победа сезонава, совладувајќи го Хановер со 2-0. Стрелци за шампионот од 2007 година беа Марио Гомес во 18. и Павел Пардо од пенал. Гомес покрај голот го обезбеди и пеналот за „Швабите“.

  АНГЛИЈА: Фаворитите за освојување на титулата во англиското фудбалско првенство Челси и Ливерпул ја завршија низата од две победи на стартот од Премиерлигата, откако ремизираа во третото коло, играјќи 1-1, дома, против Тотнем, односно 0-0, на гости, кај Астон Вила.Тотнем во ...
  | | веќе видена | слични

  Баерн Минхен ја „демолира“ Херта Фудбалерите на Баерн ја демолираа берлинска Херта во Минхен со 4:1. Баерн од самиот почеток на свој терен покажа дека сака да ги заборави првите две кола во Бундеслигата, па Лука Тони во 12 минута ја затресе мрежата на ривалот. Офанзивата продолжи, но не вроди плод се до второто продолжение. Бледата Херта некако се бранеше во првите десет минути од продолжението, а тогаш за 15 минути прими три гола. Првиот го постигна Филип Лам, кој важи за офанзивен бек, но не постигнува голови. Погодокот по пасот со Зе Роберто му е само втор за Баварците по август 2006 година. Две минути подоцна Швајнштајгер од белата точка зголеми на 3:0, а од истото место погоди и Клосе во 70 минута. Слаба утеха за Херта во 84 минута донесе Марко Пантелиќ со својот 40. гол во дресот на Херта. за Баерн ова беше прва победа во оваа сезона, а Штутгарт по втор пат запиша три бода во лесен натпревар против Хановер 2:0 со головите на Гомес и на Пард од пенал.

  Резултати 3. коло: Штутгарт - хановер 2:0, ...
  | | веќе видена | слични

  Хамбургер, кој се смета за најголем кандидат да му ја загрози титулата на апсолутниот фаворит Баерн Минхен, победи со 4-2 кај Арминија , иако губеше со 0-2. Арминија во последните пет сезони редовно игра во фудбалската Бундеслига, но на домашен терен нема ниедна победа над Хамбургер (три порази и две реми). Хамбургер одлично стартуваше во новата кампања со 7 бода од три натпревари, вклучувајќи го ремито од 2-2 на гости кај Баерн Минхен.Баер Леверкузен ја забележа најубедливата победа во саботните натпревари, совладувајќи го со 5-2 на гости новиот член на елитата Хофенхајм, дебитантот кој го доживеа првиот пораз сезонава.

  Амбициозниот Волфсбург двапати по ред ремизира со ист резултат, а овој пат на домашен терен против Ајнтрахт Франкфурт, играјќи 2-2. Гостите поведоа со голот на Аманатидис во 22. минута, а тимот, кој потроши најмногу пари на засилувања летово (вкупно 28 милиони евра), направи пресврт со помош на Графите во 27. и Дежага во 51. минута. Во 84. минута кобен за „волците“ беше Фатон Тоски ...
  | | веќе видена | слични

  Рајт-Филипс се врати меѓу „граѓаните“

  Англискиот фудбалски репрезентативец Шон Рајт-Филипс се врати во Манчестер Сити, клубот во кој ги мина шесте најдобри години од својата кариера. Последните три сезони Рајт-Филипс ги мина во редовите на Челси, но по смената на тренерите не успеа да се најде во преден план кај новиот стратег Фелипе Сколари.Многу сум задоволен што се вратив во Сити. Едвај го чекам првиот настап за тимот во кој ги поминав најубавите години - изјави 27-годишниот крилен напаѓач. Црномурниот фудбалер вчера ги мина лекарските прегледи и потпиша четиригодишен договор со „граѓаните“. Отсекогаш сум се восхитувал на неговите игри и откако летово станав менаџер на Манчестер Сити тој ми беше прва цел за засилување. Мислам дека направивме одличен потег со враќањето на Шон и се надевам дека ги исполнивме очекувањата на нашите фанови - изјави менаџерот на Сити, Марк Хјуз.

  Англискиот премиерлигаш Евертон објави дека го договорил трансферот на францускиот напаѓач Луј Саха од редовите ...
  | | веќе видена | слични

  Последните средби од второто коло во германската Бундес-лига завршија без победник. Бохум имаше водство од 2-0 на домашен терен со Волфсбург, но гостите со одлична игра во второто полувреме се изборија за бод. И Келн имаше предност на домашен терен со Ајнтрахт, но не успеа да реализира пенал и на крајот мораше да се помири со еден бод. Резултати (второ коло): Бохум - Волфсбург 2-2, Келн - Ајнтрахт 1-1, Хофенхајм - Борусија Менхенгладбах 1-0, Борусија Дортмунд - Баерн Минхен 1-1, Хамбургер - Карлсруе 2-1, Херта - Арминија 1-1, Штутгарт - Баер Леверкузен 0-2, Вердер - Шалке 1-1, Хановер - Котбус 0-0.
  | | веќе видена | слични

  Фудбалерите на актуелниот германски шампион Баерн Минхен и по две одиграни кола се без победа во германското првенство, откако на гостувањето кај популарните „милионери“ изиграа само 1-1.
  Баварците на чело со новиот тренер Јирген Клинсман се уште немаат победа во годинашното првенство откако на првиот натпревар пред своите симпатизери не успеаја да го совладаат тимот на Хамбургер (2-2). Тие во мечот со Борусија од Дортмунд многу рано останаа со фудбалер помалку (исклучен Ван Бомел) и тоа во моменти кога Баварците беа со недостиг од еден гол. Сепак, шампионот на 15 минути пред крајот на мечот преку засилувањето Тим Боровски успеа да го израмни резултатот.
  - Ако се знае во каква ситуација се најдовме по голот на Борусија и црвениот картон на Марк, очигледно не ни беше лесно. Останува впечатокот дека мојот тим добро го изигра второто полувреме. Се вративме во мечот и успеавме да израмниме. Атмосферата на трибините беше фантастична - рече Клинсман, тренер на Баварците.
  Новајлијата Хофенхајм е ...
  | | веќе видена | слични

  Штутгарт и Херта славеа на гостувањата во Менхенгладбах и во Франкфурт и стигнаа до првите три бода. „Швабите“ за едно полувреме и одржаа лекција на Борусија, која се надеваше на успех во првиот дуел по враќањето во елитата. Берлинскиот тим немаше милост кон клубот на Александар Васоски, кој се уште не е подготвен за настап по операциите од кучешка тенија.
  Штутгарт до победата над Борусија Менхенгладбах стигна со головите на Хицлшпрегер, Марика и на Гомеш, а почесниот гол за домашните беше дело на Френд. Херта до победата во Франкфурт дојде со головите на Рафаел и на Еберт.
  Резултати: Франкфурт - Херта 0-2, Борусија М. - Штутгарт 1-3, Шалке - Хановер 3-0, Волфсбург - Келн 2-1, Леверкузен - Дортмунд 2-3, Карлсруе - Бохум 1-0, Е. Котбус - Хофенхајм 0-3, Билефилд - Вердер 2-2, Баерн Минхен - Хамбургер 2-2.
  | | веќе видена | слични

  Актуелниот шампион во Бундес-лигата, Баерн Минхен имаше предност од два гола против Хамбургер, но на крајот мораше да се задоволи со поделба на бодовите. Баварците одлично го почнаа мечот и по 20 минути игра водеа со головите на Швајнштајгер и на Подолски од пенал. Водство придонесе за отпуштање кај момчињата на новиот тренер Јирген Клинсман, а тоа беше казнето од гостите, преку головите на Гереро и на Трочовски со прецизен удар од белата точка. - Секој нов тренер има желба сезоната да ја почне со триумф. Бевме на добар пат да ги освоиме трите бода, но му дозволивме на противникот да се врати во мечот и да го израмни резултатот. Сепак, реално гледано, и Хамбургер одигра добар меч и поделбата на бодовите е најфер епилог на се што се случуваше на теренот - изјави Клинсман. И вицешампионот Вердер не успеа да оствари полн погодок. „Зелените“ од Бремен двапати имаа водство во Билефилд, но Арминија успеваше да се врати во игра и да го прокнижи првиот бод. - Имавме одлична шанса со победа да го почнеме првенството. ...
  | | веќе видена | слични

  Блекбурн ја одби понудата тешка 12 милиони фунти на Манчестер сити за трансфер на Парагваецот Роке Санта Круз. Истовремено порача до сите клубови дека нови понуди не се препорачливи бидејќи нивниот напаѓач не е на продажба. - Веднаш по добивањето, ја одбивме понудата за Санта Круз. Неколкупати на луѓето од Манчестер сити им беше кажано да не испраќаат понуди за нашиот фудбалер. Длабоко сме разочарани што и понатаму се обидуваат да го одведат во нивниот табор - се вели во известувањето од Блекбурн. Дваесет и шестгодишниот Парагваец во Блекбурн дојде од Баерн Минхен за сума од 3,5 милиони фунти, а веќе во својата прва сезона во Премиер-лигата постигна 19 гола.
  | | веќе видена | слични

  Винсент Компани, капитенот на белгиската олимписка селекција, одби да се врати во матичниот клуб Хамбургер за стартот на Бундес-лигата. Хамбургер реши да го повика Компани од Пекинг за да може да настапи во првото коло од Бундес-лигата, в петок, кога неговата екипа игра со шампионот Баерн Минхен. Со оваа одлука, Белгиецот стана првиот фудбалер што се спротивстави на одлуката на Арбитражниот спортски суд кој одлучи дека клубовите имаат право да ги вратат фудбалерите од ОИ. - Имавме договор со Белгиската федерација дека Компани по двата натпревари на Олимпијадата треба да се врати во клубот и да биде во составот за мечот со Баерн Минхен - изјави Јан Волф, портпаролот на Хамбургер. Слични проблеми како Компани има и Рафиња, кој настапува за Бразил на ОИ, а веќе заработи казна од Шалке бидејќи не се појави на тренингот во вторникот.
  | | веќе видена | слични

  Франк Рибери, фудбалерот од средниот ред на Баерн Минхен, во изборот на весникот „Кикер“ е прогласен за најдобар фудбалер за минатата сезона. Францускиот репрезентативец до признанието, кое се доделува на најдобриот играч во некој германски клуб или на репрезентативец на ова земја, го освои пред Михаел Балак од Челси. Трет е неговиот соиграч од баварскиот гигант, Италијанецот Лука Тони. Рибери освои вкупно 224 гласа, германскиот плејмејкер од редовите на Челси доби 115, а за најдобриот стрелец во Бундес-лигата гласаа 108 новинари. Рибери стана вториот странски фудбалер кој се закити со титулата најдобар во Германија од нејзиното доделување во 1960 година. Првиот кому му успеало да ги надигра Германците беше бразилскиот голгетер Аилтов во 2004 година. „Добро е за еден спортист да биде награден за неговите настапи на теренот. Но, морам да кажам дека титулата што ја освои тимот минатата сезона е многу позначајна отколку сите други признанија“, изјави Рибери, кој во 2007 беше избран за најдобар фудбалер во ...
  | | веќе видена | слични

  Бундеслигашите во новата сезона ќе заработат рекордни 130 милиони евра од рекламите на дресовите. Тоа е седум милиони евра повеќе од минатата година. Најбогат спонзор, кој дава 21 милион евра за една сезона, не само во Германија туку во целиот свет, има Шалке. Клубот од Гелзенкирхен парите ги добива од руската нафтена компанија „Газпром“. На второто место, со 15 милиони евра од „Ти-мобајл“ е најтрофејниот клуб во лигата, Баерн Минхен. Третото место му припаѓа на Волфсбург, клуб кој потекнува од градот на автомобилите. Компанијата „Фолксваген“ за рекламирање на зелениот дрес издвојува 12 милиони евра. Борусија Дортмунд или популарните „милионери од Вествален“ од „Евоник“ годишно добиваат 10 милиони евра, а „Ситибанк“ за место на маичките на Вердер двои 9,5 милиони евра годишно. Херта од Берлин од „Дојче бан“ заработува осум милиони евра годишно, а на последното место на табелата е Енерги Котбус. Тимот на македонскиот репрезентативец Игор Митрески, просторот на предниот дел од дресовите го продава за еден ...
  | | веќе видена | слични

  : Тим Боровски (Вердер Бремен), Томас Крафт (Баерн Минхен Ам.), Ханс Јорг Бут (Бенфика) Заминаа : Оливер Кан (Крај на кариерата), Бернд Дрехер (крај на кариерата), Јан Шлаудраф (Хановер), Андреас Герлиц (Карлсрухер), Сандро Вагнер (Дуизбург), Стефан Целози (Карлсрухер), Јулио дос Сантос (Атлетико Параненсе) Вердер Бремен

  Дојдоа: Себастиан Продл (Штурм Грац), Карлос Алберто (Сао Паоло), Јон Јаиро Мосљуера (Алеманиа Ахен), Никлас Андерсен (Есен), Саид Хусеиновиќ (Слобода Тузла) Заминаа: Тим Боровски (Баерн Минхен), Франк Ленинг (Падерборн), Флориан Мор (Падерборн), Пиер Воме (Келн), Кевин Шиндлер (Ханза Рошток), Александер Нојман (Бохум), Амаури Бишоф (Арсенал), Иван Класниќ Шалке 04

  Дојдоа: Леван Кениа (младински тим), Јенс Грембовиец (младински тим), Џузепе Писано (Шалке 04 Ам.), Мохамед Амсиф (младински тим), Џерферсон Фарфан (ПСВ Ајндховен) Заминаа: Мимоун Азауаг (Бохум), Матиас Абел (Кајзерслаутерн), Златан Бајрамовиќ Хамбургер

  Дојдоа: Џонатан Питроипа (Фрајбург), Денис Аого ...
  | | веќе видена | слични

  Фудбалските дресови одамна не се само маици по кои ќе се разликуваат двете екипи што се на теренот. Тие се повеќе стануваат главен маркетиншки адут на големите клубови. Прославените европски екипи секоја сезона промовираат нови дресови, за навивачите да можат да купат нов дрес од омилениот клуб, а тој да се разликува од претходниот што го имале. Големите екипи за едно лето од продажбата на дресовите заработуваат пари за еден добар трансфер. Дресот во последниве две децении е место за реклама, од која може да се заработи вртоглава сума пари. Големите фирми „се тепаат“ за да се најдат на овие „рекламни паноа“ на некој од клубовите.Европскиот фудбалски првак Манчестер јунајтед во последните неколку години смени дури три спонзори на предната страна од црвениот дрес. „Ѓаволите“ од „Олд Трафорд“ со носење нов спонзор секој пат добиваа се повеќе пари за рекламирање. Сега тимот може да се пофали со најскапиот договор.

  МАНЧЕСТЕР Ј. ЗА ЕДНА СЕЗОНА ДОБИ 18 МИЛИОНИ ЕВРА

  Титулата европски првак ...
  | | веќе видена | слични

  Жозе Мурињо призна дека ја прифатил понудата од Интер бидејќи има уште многу да учи за тренерскиот занает. Според него, стратезите на Апенинскиот Полуостров се едни од најдобрите во светот. - Има многу добри тактичари во Италија и јас сум тука да учам, а не да се однесувам како професор. Само оние што мислат дека знаат се, навистина се арогантни. Јас сакам да учам нови работи секојдневно - изјави Мурињо. Изјавите на португалскиот стратег се тотална спротивност од времето кога го водеше Челси и постојано „војуваше“ со сер Алекс Фергусон. - Привилегија е за мене да работам во Италија и во првенство како Серија А, да играм против тимови со одлични тренери. На денот кога ќе помислам дека знам се и немам што друго да научам, ќе заминам од фудбалот - вели Мурињо. Поранешниот менаџер на Челси проговори и за подготовките со Интер и за искушенијата што го очекуваат во сезоната. - Нашата цел не е да бидеме добри сега, туку во официјалните натпревари. Уверен сум дека во тој момент тимот ќе има се што е потребно за да ...
  | | веќе видена | слични

  Претседателот на фудбалскиот клуб Лацио, Клаудио Лотито, во изјава за италијанските медиуми најави дека македонскиот репрезентативец Горан Пандев го продолжил договорот со италијанскиот фудбалски калчолигаш. Пандев, чиј актуелен договор со „небесно-сините“ истекува во 2010 година, вчера не беше достапен за коментар. Пандев има повеќегодишен договор со Лацио. Веќе постигнавме договор за негово останување во клубот. Тој има целосна поддршка од сите во клубот и затоа ќе остане на „Олимпико“ - вели Лотито за италијанската АНСА. Пандев кој е клучен играч во тимот на Лацио, веќе подолго време изјавува дека не е задоволен од финансиските услови со актуелниот договор.

  Неофицијално според договорот Пандев годишно заработува 350.000 евра, а македонскиот репрезентативец постави услов дека доколку потпише нов договор, годишната плата треба да му се движи меѓу 1,5 до 2 милиони евра. Таа сума за челниците на Лацио досега беше неприфатлива. Затоа Пандев се закани дека доколку не му биде подобрен договорот, на ...
  | | веќе видена | слични

  Претседателот на Баерн Минхен, Карл Хајнц Румениге, е воодушевен од работата на новиот тренер Јирген Клинсман, кој воведе многу новитети во работата. - Пристапот на тренинзите и на фудбалот воопшто целосно е променет. Начинот на работа на Клинсман ќе овозможи развој на фудбалот не само во Бундес-лигата, туку и во целиот свет - изјави Румениге. Јирген Клинсман, кој во периодот од 2004 година до 2006 година беше селектор на Германија, првите работи што ги направи по преземањето на тренерската функција беше забрана за користење на мобилните телефони. Тој го зголеми времетраењето на тренинзите на осум часа дневно. Клинсман има голема улога и во дизајнирањето на тренинг-центарот на екипата по будистичките источни принципи, со што би требало да внесе „позитивна енергија меѓу фудбалерите“. - Според моето сфаќање на фудбалот и филозофијата, секој играч треба да напредува секојдневно. Секој поединечно ќе мора да го подигне квалитетот на играта на едно повисоко ниво и доколку се постигне тоа, и екипата ќе има напредок ...
  | | веќе видена | слични

  Русија го награди Хидинк со три милиони евра

  Рускиот фонд „Национална академија за фудбал“ ќе му исплати на фудбалскиот селектор на „зборнаја“ Хус Хидинк три милиони евра за пласманот во полуфиналето на Европското првенство во Австрија и Швајцарија. За Русија пласманот меѓу најдобрите четири во Европа е најдобар успех. Русија во полуфиналето загуби од шампионот Шпанија. Оваа премија од три милиони евра е предвидена со договорот кој го потпишавме со Хидинк пред две години. Еден милион евра се поради пласманот на репрезентацијата на ЕП 2008, уште еден следи за поминување на групите, а третиот милион е за пласманот во полуфиналето - стои во соопштението на „Национална академија за фудбал“. За разлика од Хидинк, репрезентативците на Русија ќе добијат премија од по 370.000 евра за влезот во полуфиналето на еврошампионатот. Холандскиот стратег Хидинк ќе остане на чело на Русија и во квалификациите за СП во Јужна Африка во 2010 година.

  Хрватскиот првак Динамо Загреб се пласира во второто ...
  | | веќе видена | слични

  Руската компанија „Гаспром“ е најдарежливиот спонзор бидејќи за рекламирање на дресот на Шалке плаќа 25 милиони евра годишно. Германскиот бундеслигаш е клуб со најдобра заработувачка од рекламниот простор на дресовите и е пред големите европски гиганти. На второто место се наоѓа Реал Мадрид, кој од договорот со обложувачницата „Бвин“ заработува 21 милион евра по сезона. Истиот спонзор го има и Милан, но годишните приходи на „росонерите“ се 15 милиони евра и тие се наоѓаат на петтото место на ранг-листата. На третата позиција е европскиот шампион Манчестер јунајтед, чиј простор на предниот дел од дресовите за „АЕГ“ вреди 20 милиони евра годишно. Баварскиот гигант Баерн Минхен од зделката со „Ти-мобајл“ заработува 17 милиони евра во една сезона.
  | | веќе видена | слични