Златан Ибрахимовиќ, кој беше еден од стрелците за Милан во синоќешната победа над Каљари од 0-2, со која росоњерите привремено го запоседнаа врвот на табелата во Серија А, смета дека на крајот Милан ќе ја мине Старата Дама. “Среќен Божиќ на сите фанови на Милан“ – изјавил 30 годишниот Швеѓанец за официјалната интернет страница на клубот и додал: “Ќе видиме што ќе се случи на натпреварот помеѓу Удинезе и Јувентус, но ние нашата задача ја завршивме. Сега имаме подолга пауза и ќе имаме време да направиме анализа на досегашните резултати...“ “Ние сме посилна екипа, ако играме како што знаеме и ако не направиме некој кикс, само небото е граница за нас“ – вели Ибрахимовиќ. Инаку, следниот натпревар Милан го игра на 8. јануари во Бергамо, кога гостува на екипата на Аталанта.
сите 7 | | | веќе видена

Во пресрет на вечерашното гостување кај екипата на Астон Вила на „Вила Парк“ во рамките на 17 коло од Премиер лигата, менаџерот на Арсенал Арсен Венгер има сериозни проблеми со составот на неговата екипа, пренесува Спортското радио 90,3 ФМ. На Венгер за оваа средба му недостасуваат дури 10 играчи. Имено освен што беше поразен од Сити минатата недела, Арсенал остана и без Јохан Џору кој ги повредил препоните и нема да игра три недели. Претходно на оваа позиција веќе беа повредени Бакари Сања, Кирен Гибс, Андре Сантош и Карл Јенкинс. На местото на повредениот Џору се очекува да биде Себастијан Скилачи или Игнаси Микел. Освен проблемите со одбраната, недостасуваат и уште неколку играчи на останатите позиции како што се Џек Вилшир, Лукаш Фабиански, Вито Маноне како и Абу Дијаби. Исто така Алекс Сонг е суспендиран и треба да одработи казна, а Венгер ќе треба да импровизира со неколку играчи кои имаа мала минутажа во досегашниот дел од сезоната. извор: Спортско радио 90,3 ФМ
| | веќе видена

До крајот на 2011 година, рекордни 50 милиони турсти ќе го посетат Њујорк – изјавил градоначалникот Блумберг, што е за речиси 1,5 милиони повеќе во споредба со минатата година. „Големото јаболко“ е најпопуларна туристичка дестинација во САД, а до крајот на оваа година ќе го посетат над 40 милиони домашни и 10 милиони странски гости, пренесува Ројтерс. Се проценува дека туристите во Њујорк оваа година ќе потрошат околу 32 милијради долари, со што одржуваат на работа 320 илјади лица. Инаку, од странските туристи, најбројни се Британците, од кои 1 милион го посетиле Њујорк оваа година.
| | веќе видена

Видеото подолу е една од почудните, но и многу добра реклама за едно шкотско виски. „Шетачот“ ги соедини Мика Хакинен и Џенсон Батон во кампања против пиењето алкохол и возењето автомобил. Со нивниот Мерцедес C63 AMG, Мика и Џенсон ќе ги остават своите иницијали на асфалтот, како посебен начин да го потпишат пактот за „трезно возење“. Рекламава на страна, ама на Формула 1 навистина ѝ недостига Мика Хакинен... Нам уште повеќе!
| | веќе видена

Продолжува серијалот на фотографии на новиот Цитроен DS5. Овојпат најновиот адут на Циторен позира под крилата на иконскиот Конкорд, прв и единствен суперсоничен патнички авион. Според францускиот авто-производител, фотографиите се дело на Laurent Nivalle, фотограф на Citroën Styling, а направени се на аеродромот Le Bourget во Франција. Освен тоа, според Цитроен во DS5 се вметнати повеќе дизајнерски елементи, инспирирани од авионите.
| | веќе видена

Луис Суарез, напаѓачот на Ливерпул е казнет од страна на англиската ФА со осум натпревари суспензија, како и со 40.000 фунти за расистички навреди кон Патрис Евра, левиот бек на Манчестер Јунајтед. Во своето соопштение англиската ФА истакнува дека Уругваецот нема да започне со издржување на казната додека не биде разгледана неговата жалба. Дејли Телеграф забележува дека тричлената дисциплинска комисија се соочила со еден од најтешките случаи и по подолго размислување конечно била донесена „пресудата“. Предходно Суарез призна дека само еднаш му рекол на Евра дека Црнец (Negro), но не како навреда туку да му врати на Французинот кој го нарекол „Јужноамериканец“. Евра пак тврди дека Суарез 10 пати му упатил расистички навреди. Во меѓувреме Суарез го очекува нова казна поради недолично однесување кон навивачите на Фулам.
сите 28 | | | веќе видена

„Марија“, првиот турбо фолк хит на (нешто што наликува на) француски јазик, во изведба на пејачката Индира Радиќ се повлекува од продажба, откако како што јавуваат српските медиуми „предизвикал згрозување кај јавноста во Србија и станал цел на невидено мајтапење...“ “Тон регард фин џеза, твота панса дпа, е жа на сви турија“ – вака некако звучат стиховите кои никој не може да ги преведе. Пејачката се правдала дека се работи за „работна верзија“ на песната, но сакала или не, таа руши рекорди на Јутјуб. Вчера, за 10 часа песната ја виделе повеќе од 100.000 корисници, досега таа бројка изнесува повеќе и од 200.000, а коментари мал милион... Директорот на „Гранд продукција“ изјавил дека се поткраднала грешка која не смеела да се случи, па затоа албумот бил повлечен од продажба, а подоцона повторно ќе биде објавен без “француската Марија“. Инаку, Радиќ го снимила синглот „Марија“ во дует со Станко Маринковиќ, кој пак е еден од ѕвездите на кабарето „Trois Mailets“ во Париз, култно место во кое настапувале од Луис ...
сите 2 | | | веќе видена

Три Украинки, припаднички на движењето ФЕМЕН, кои се прославија по „топлес“ протестите тврдат дека биле киднапирани и малтретирани од припадници на белоруските тајни служби. Како што е објавено на нивната интернет страница, трите активистки изчезнале во понеделникот откако протестирале (топлес) пред седиштето на белоруската тајна служба. Подоцна биле оставени „некаде“ во Белорусија, но сепак на крајот спасиле жива глава. “Прво ни ги врзаа очите, а потоа нѐ пикнаа во некое возило. Подоцна нѐ соблекоа голи, нѐ полија со масло и се закануваа дека ќе нѐ запалат или дека ќе не избодат со нивните ножеви,со кои подоцна ни ги исекоа косите“ сведочи една од киднапираните активистки, пренесува Русија Денес. На крајот ги оставиле голи и без документи во некоја шума. Девојките на крајот успеале да дојдат до некое село, каде се јавиле и побарале помош. Разбрале дека се некаде „длабоко“ во Белорусија. На крајот, помош добиле од амбасадата на Украина во Минск. Никој во Белорусија официјално не е запознаен за киднапирањето ...
сите 9 | | | веќе видена

На само неколку денови пред Божиќ, италијански научници тврдат дека „ Торинското платно “, едно од најславните, но и најмистериозни христијански реликвии не е средновековна измама, туку дека е можно да се работи за ТОА платно во кое е погребан Исус Христос!! Научниците направиле серија „напредни“ експерименти и тврдат дека со технологијата која била достапна во Средниот век, никако не е можно да се направи таков фалсификат. фото: архива Како што пренесува Дејли Телеграф, оваа вест ќе биде вистински божиќен подарок за верниците, но скептиците сигурно нема да се сложат со ова истражување, бидејќи со предходните тестирања (со радиоактивен јаглерод) веќе е докажано дека платното датира од периодот помеѓу 1260 и 1390 година. Верниците пак тврдат дека примероците со кои се датира платното се само деловите кои биле „закрпени“ во Средниот век, откако платното било оштетено во пожар. И што утврдиле Италијанците? Тие се обиделе да направат реплика на сликата на платното, односно да откријат на кој начин таква ...
сите 3 | | | веќе видена

Градот Бирмингем во Алабама минатата недела бил погоден од огромно цунами... Од облаци. Надреалните облаци им овозможиле на граѓаните на Бирмингем глетка која ретко кој може да ја види, иако секако има и научно објаснување за оваа појава. Експретите велат дека ова на фотографијата погоре е училишен пример за т.н. "Kelvin-Helmholtz“ бранови. Дали на море или на небо, овој тип на турбуленции се појавува кога брзо движечка струја од еден флуид минува над побавен и подебел слој на друг флуид. Така на пример, на отворено море воздухот се движи побрзо од водата под него и се создаваат бранови, нешто како на фотографијата погоре.
сите 5 | | | веќе видена

Рафаел Надал, вториот тенисер на светот и неговиот чичко Мигел Анхел Надал го продадоа својот удел од 10% што го имаа во шпанскиот прволигаш Мајорка. Како што пренесуваат шпанските медиуми, Рафа и неговиот чичко акциите му ги продале на германскиот бизнисмен Уц Класен (Utz Claassen) кој сега поседува 20% од фудбалскиот клуб Мајрока. Рафа, инаку навивач на Реал Мадрид, беше дел од конзорциумот кој во 2010 година инвестираше во клубот кој и тогаш, како и сега тоне во долгови. Мигел Анхел Надал, поранешен фудбалер на Барселона и репрезентативец на Шпанија, му беше помошник на тренерот Михаел Лаудруп во 2010 година, но откако Данецот си замина отворено ја критикуваше клупската политика. Во моментов Мајрока е под принудна финансиска управа, а се наоѓа на 14. место на табелата во Примера.
сите 3 | | | веќе видена

Вчера беше објавен новиот, целосен трејлер за “The Dark Knight Rises” - последното продолжение на трилогијата за Бетмен, во режија на Крис Нолан. Од она што може да се види во трејлерот и реакциите на американските медиуми, никој не се сомнева во епска завршница на серијалот. Иако во трејлерот има многу малку за самиот Бетмен, очигледно е дека страшниот Бејн (Bane) ќе биде неговиот најтежок противник досега... Премиерата на “The Dark Knight Rises” во САД е закажана за 20 јули 2012 година. Покрај Кристијан Бејл во улогата на Бетмен во филмот настапуваат и Ен Хетвеј (Жената Мачка), Тим Харди (Бејн), Мајкл Кејн (Алфред)...
сите 4 | | | веќе видена

Џон Бон Џови преку Твитер мораше да „докажува“ дека е жив, откако на интернет се прошири веста дека починал од срцев удар. Со фотографија на која позира пред новогодишна елка и со парче хартија на кое пишува “Рајот многу наликува на Њу Џерси, 19. декември 6:00“, славниот пејач „и повеќе од успешно“ демантираше дека е мртов. Повод за оваа реакција на Џон Бон Џови беше веста која ја објавил сајтот "dailynewbloginternational", според која „пејачот бил прогласен за мртов, откако екипа на брзата помош го пронашла во кома во неговата соба во хотелот Empress во Њу Џерси“. Според лажната вест, која инстантно се прошири на Интернет, срцев удар била причина за смртта на Џон Бон Џови.
сите 22 | | | веќе видена

Како што пренесува ESPN, српскиот кошаркар Предраг Стојаковиќ по 13 сезони минати во НБА лигата решил да ја заврши својата кариера. Популарниот Пеџа, кој минатата сезона стана НБА шампион со Далас Маверикс изјавил: “Кога ќе почнеш да се натпреваруваш против сопственото тело повеќе отколку кога се подготвуваш за самиот натпревар, тоа ќе те разбуди“. 34 годишниот Стојаковиќ со 1760 погодени тројки се наоѓа на 4. место на сите времиња зад Реј Ален, Реџи Милер и Џејсон Кид. Кариерата ја започна во Црвена Ѕвезда, а потоа замина во грчки ПАОК. По четири минати години во Солун, замина во НБА во екипата на Сакраменто Кингс. Три пати настапуваше на ол стар натпреварите. Настапуваше и за екипите на Индијана, Њу Орлеанс, Торонто и Далас. Освен Пеџа, вчера и Антонио Мекдајс објави дека става крај на активното играње кошарка, но за разлика од Србинот, тој не успеа да добие шампионски прстен.
сите 16 | | | веќе видена

Веста за смртта на Ким Џонг-ил ја фрли 24 милионската нација на раб на лудило и масовна хистерија, барем од она што го јавува севернокорејската државна новинска агенција. Врховниот лидер, Нашиот татко, Генералот се само неколку од 50. имиња под кои бил познат Ким Џонг –ил во Северна Кореја, каде многумина го сметале и за полубог. Неговата биографија е мистериозна, а како за полубог во неа навистина има и неверојатни настани. Така, неговото раѓање во 1941 било најавено од ластовичка, а потврдено од двојно виножито и нова ѕвезда која блеснала на небото над Северна Кореја. Како полубог, многумина во државата верувале дека со неговото расположение имал моќ да ги контролира временските услови. Повеќе медиуми пишуваат дека имал неверојатен страв од летање, па затоа постојано патувал со својот блиндиран воз, каде “поради огромна физичка и ментална исцрпеност доживеал срцев удар“. Бил голем љубител на музиката, па во биографијата пишува дека искомпонирал шест опери и “неколку мјузикли“. Велат не сакал да јаде ...
сите 76 | | | веќе видена

Викендов славниот Шерлок Холмс беше соочен со најлошиот непријател – полупразни кино сали! Изминатиот викенд во САД е прогласен за најлош за „бизнисот со филмови“ уште од 1995 година, а двете вискобуџетни продолженија „Sherlock Holmes: A Game of Shadows“ и „Alvin and the Chipmunks: Chipwrecked“ заработија далеку под очекувањата, пренесува АП. Второто продолжение на филмот за Шерлок Холмс, со Роберт Дауни Џуниор и Џад Ло во главните улоги, во режија на Гај Ричи заработи разочарувачки 40 милиони $, додека продуцентите очекуваа барем 55. Инаку Шерлок, шампионот за оваа недела, имаше буџет од убави 125 милиони $. Истиот „муабет“ и со третото продолжение за „Алвин и верверичките“. За второто место на американскиот бокс офис заработија 23,5 милиони $, иако продуцентите очекуваа барем 15 повеќе. Можеби и со право, бидејќи првите две продолженија на серијалот заработија двојно повеќе на премиерите. Во меѓувреме во САД се случи и „лимитирана“ премиера на четвртата Невозможна мисија. Од околу 400 I MAX кино сали ...
сите 4 | | | веќе видена

Можеби „Fifth gear“ и не е најдоброто британско телевизиско авто шоу, но никако не можевме да го прескокнеме тестот на нова Лада Нива. Не би сакале да звучи како некаква реклама, особено по личното, премногу лошо искуство со рускиот теренец, но според водителот на шоуто, Лада Нива е најевтиниот 4Х4 теренец во Велика Британија... И веројатно најдобриот... Во видеото подолу, погледнете како изгледа патување од брег до брег во Британија, за само 6 минути.
сите 2 | | | веќе видена

Ако толку ви недостасува снегот оваа 2011/12 сезона, не грижете се, тука е Гугл да ви помогне со еден мал „временски“ експеримент. Се што треба да направите е да „прогуглате“:let it snow, а потоа да се опуштите со кафе или топло чоколадо да ги гледате ефектите од експериментот. Оставете малку „да натрупа“, а потоа со левиот клик на маусот можете да си цртате како со прст на замаглен прозорец. Ако ве мрзи, еве ние ќе прогугламе за вас...
сите 6 | | | веќе видена

На натпреварот од првата фудбалска дивизија во Хонг Конг, Фестус Баисе, дефанзивецот на домашната екипа на Сан Хеи си постигна неверојатен акробатски гол против Ситизен АА. За среќа на Баисе неговата екипа победи со 3-2, но без сомнение ќе остане запаметен по еден од најдобрите авто голови што сме ги виделе досега. Браво...
сите 11 | | | веќе видена

Македонската футсал репрезентација е поразена и во третиот натпревар од квалификацискиот турнир кој се одржа во Баку, Азербејџан. Македонија во последното коло беше поразена од Хрватска која успеа да ја забележи втората победа во овие квалификации победувајќи ја Македонија со 4:1 (2:1). Хрватите имаа предност од 2:0 по 14 минути игра во првото полувреме, но во финишот на првиот дел Македонија намали преку Мицевски на 2:1. Во второто полувреме многу по храбра игра на нашата селекција, а најголемата шанса за израмнивање ја пропушти Агуши кој не реализираше идеална шанса за гол во 24 минута. Сето тоа хрватските фудбалери го казнија во последните 10 минути и дојдоа до предност од 4:1. Македонија овие квалификации очекувано ги завршува на последната позиција во оваа „група на смртта“ во која уште беа селекциите на домакинот Азербејџан, Украина и Хрватска. Следните официјални натпревари кои ја очекуваат нашата футсал репрезентација се квалификациите за ЕП во Белгија во 2013 година, пренесува Спортското радио 90,3 ...
сите 2 | | | веќе видена

next