Партијата Единствена Русија, на актуелниот премиер Владимир Путин освоила 49,98 % од гласовите, по пребројани 75% од гласачките ливчиња, покажуваат последните резултати од парламентарните избори кои се одржаа вчера во Русија. Предходно Дмитри Медведев изјави дека Единствена Русија победува на изборите, но најверојатно ќе мора да коалицира, откако изборните проценки укажуваа дека Единствена Русија ќе добие 46-48% од гласовите. Според Централната изборна комисија, на второ место е Комунистичката партија со 19,95% од гласовите, а следуваат Правична Русија со 12.85% и Либерално демократската партија со 11.95% од гласовите. Од опозицијата пристигнале повеќе забелешки за регуларноста на гласањето кои ЦИК ги одбила со образложение “дека такви неправилности нема, а и да имало не влијаат врз конечниот резултат“. Сепак, на 6. избори за 450 пратеници во Думата од 1993 година, Единаствена Русија го загуби апсолутното, двотретинско мнозинство што го освои на предходните избори. Конечните прелиминарни ...
сите 56 | | | веќе видена

Рекламата “Пакетот“ ("Package“) е уште една епизода во војната помеѓу брендовите, овој пат помеѓу Мекдоналдс и Бургер Кинг во Германија. “На игралиштето, детево секој ден го „закачаат“ поголемите деца и постојано му го земаат ручекот, се додека еден ден не му светне една брилијанта идеа како да ги надмудри овие лоши деца“ – стои во објаснувањето на рекламата, дело на DDB Tribal Group Berlin, HEYE & Partner München. Инаку, видеото доаѓа во моменти кога од Бургер Кинг најавија дека сосема ќе го сменат рецетот по кој се подготвува помфритот. Најавено е дека новите компирчиња ќе бидат подебели и со намален процент на натриум.
| | веќе видена

Златан Ибрахимовиќ, напаѓачот на Милан и шведската репрезентација изјавил дека е подобар и од Меси и од Роналдо, а како доказ воопшто не му е потребна „Златната топка“, пренесуваат шпанските медиуми. Ибра, како капитен на Шведска има право да гласа на изборот за најдобар фудбалер на светот за 2011 година, а откако признава дека ќе гласа за Меси, вели дека е подобар од него, како и од Роналдо. Сепак, Ибрахимовиќ го нема на листата од 23 кандидати за „Златната топка“ за 2011 година. “ Мислам дека сум подобар од двајцата. Не ми треба „Златна топка“ за да докажам дека сум број 1 во светот “ – вели Ибрахимовиќ и додава: “Мојот глас оди за освојувачот на “Златната тока“ – Лео Меси. Тој освои се што може да се освои, а сеуште е многу млад... “
сите 48 | | | веќе видена

Вечерва во Киев се одржа извлекувањето на групите за натпреварите на следното европско првенство во фудбал, Полска и Украина 2012. 16-те селекции кои обезбедија место на завршницата на шампионатот. Среќата сакаше во 4-те формирани групи да се најдат следниве репрезентации: Во групата „А“ ќе играат селекциите на Полска, Грција, Русија и Чешка. Во групата „Б“ се најдоа Холандија, Данска, Германија и Португалија. Во „Ц“ групата ќе играат селекциите на актуелниот европски шампион Шпанија, Италија, Република Ирска и Хрватска. И во групата „Д“ се најдоа вториот домакин Украина, Шведска, Франција и селекцијата на Англија. 14-то Европско фудбалско првенство ќе започне на 8-ми јуни со натпреварите : ГРУПА А: Полска – Грција; Русија – Чешка ГРУПА Б: (9. Јуни): Холандија – Данска; Германија – Португалија, ГРУПА Ц: (10. Јуни): Шпанија – Италија; Ирска – Хрватска ГРУПА Д: (11. Јуни): Украина – Шведска; Франција - Англија, ЕП 2012 ќе се одржи од 8 јуни до 1 јули во осум градови: Варшава, ...
сите 16 | | | веќе видена

Здружението на граѓани "Родители и деца" и жените од сајтот Родители и деца , од разни градови низ Македонија, организираат акција со која изработуваат чорапчиња, капчиња и чаршавчиња за предвреме родените дечиња на ГАК. Интересно во акцијата е дека освен материјали кои сами ги набавуваат, тие рачно ги плетат капите и чорапчињата, а чаршавчињата сами ги шијат. Освен изработка на предмети, ќе се донира и стара облека за бебиња( шпикозни, боди, бенкици) и ќебенца. Акцијата почнува во недела 04 Декември во 11 часот во просториите на училиштето за англиски јазик HDEE- "Смајли старс" во Скопје- ќе се одржи работилница за плетење, а завршува на 5 јануари кога предметите ќе бидат предадени на Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство- одделение за интензивна нега. Оваа акција е отворена за сите. Доколку некој сака да се вклучи во оваа хумана акција, треба да дојде на сајтот Родители и деца и да побара повеќе информаци. Оваа акција е организирана со цел да разбуди вистински убави чувства кај ...
| | веќе видена

Заврши и седмата рунда од групната фаза на најсилното Европско кошаркарско натпреварување. Тројцата наши репрезентативци со различен учинок. По седмото коло во кошаркарската евролига, познати се уште неколку сигурни патници за "топ16" фазата. Меѓу нив и екипата на "нашиот" МекКејлеб, Монтепаски Сиена, која со гостинскиот триумф во Љубљана, веќе и теоретски се наоѓа најдобрите 16 за оваа година во Европа. А Бо, повторно во свој елемент. На теренот на Олимпија, напиот репрезентативец уфрли 16 поени со 2 скока и една асистенција за 27 минути игра, со што дојде до коефициент на успешност од 13. (Втор во својата екипа) Монтепаски забележа сигурна победа од 63:57, па сега многу порелаксирано може да ги одработи последните 3 кола. Вториот наш репрезентативец кој "бркаше" гостинска победа, беше капитенот на црвено-жолтата чета, Перо Антиќ, кој на тешкото гостување во Истанбул кај "Фенер" го забележа и четвртиот пораз, па во убедливо најнеивесната група до последната секунда нема да се знаат патниците за наредната ...
сите 4 | | | веќе видена

Претстојниов викенд 45 илјади жители на германскиот град Кобленц ќе мора да се евакуираат, откако на дното на реката Рајна е пронајдена 1,8 тони тешка бомба од Втората светска војна, која била фрлена од страна авионите на британското кралско воздухоповство (RAF). Огромната бомба е откриена по 65 години, откако изминативе неколку недели, поради минималните врнежи драстичо опадна нивото на водата во реката Рајна. Целата ситуација се искомпликувала откако во близина се појавиле уште две помали неексплодирани бомби, пренесува порталот thelocal.de. Градските власти наредиле да се евакуираат повеќе од 45.000 жители на Кобленц, што претставува речиси половина од целата популација на градот. Воедно се работи и за најголемата евакуација во повоена Германија. Тоа значи дека ќе бидат евакуирани и 700 пациенти од болниците, затворениците, ќе бидат испразнети неколку домови за стари лица, железничката станица, хотелите... Градот Кобленц Во акцијата ќе учествуваат и 1000 волонтери кои ќе и помагаат на полицијата ...
сите 6 | | | веќе видена

HP претстави нови решенија за оптимизација на информациите во Instant-On претпријатијата затоа што, според најновото истражување, спроведено во име на HP, информира дека повеќе од 50% од информациите во самата организација остануваат неповрзани, неоткриени и неискористени Виена, 1 декември 2011 – Компанијата Hewlett Packard го прошири своето портфолио со нови решенија за оптимизација на информациите кои помагаат инсант – претпријатијата, преку целосно користење на информациите и идеите, да донесуваат подобри одлуки. Експлозијата на податоци се покрена од новите извори кои ги предизвикуваат традиционалните методи за складирање и анализирање на информациите. Денес, само 15% од податоците се наоѓаат во структурирани формати кои ги разбираат компјутерите. Податоците за „информирање на луѓето“ се наоѓаат во видео, аудио, е-маил пораки, текстови, општествени медиуми и повеќе „сметки“ за 85% од податоците на светот. Освен тоа, се поголемите „сметки“ од екстремните информации, генерирани од сензори и тагови, ...
| | веќе видена

На 7 дена пред можеби најважниот ЕУ самит во историјата на Унијата, балканските држави сеуште во неизвесност. Ќе бидат ли повторно вака "секој на своја страна?" Дека Унијата е во сериозна политичка и економска криза, не треба да повторуваме, но истата сериозно се афектира врз аспирациите на земјите кандидати за членство. Балканот, бил и ќе биде поприште на различности и неизвесност, но во последно време таа неизвесност станува се поголема. Како се приближува самитот на ЕУ на 9 декември во Брисел, така судбината и на Унијата и на земјите кандидатки, особено оние од Балканот, останува "заклучена" во главите на неколку Европски лидери. Македонија, исто како и останатите екс-Ју републики со нетрпение го очекува 9 декември, но барем ние, а верувам и Унијата со уште поголемо нетрпение го очекуваме 5 декември и пресудата на судот во Хаг, за тужбата против Грција. Секако, не се надеваме дека тоа ќе го смени размислувањето на "големите Европски глави", но сепак ќе биде интересно (доколку пресудата е во наша ...
сите 18 | | | веќе видена

Од Општина Аеродром соопштуваат дека жителите на општината ќе имаат можност самите да учествуваат во изборот на новиот грб и на новото знаме, за чиј избор неодамна имаше распишано конкурс. Со цел да му се даде транспарентност на овој процес, четирите најдобри решенија од пристигнатите предлози ќе бидат објавени во наредниот број на весникот на Општина Аеродром што ќе излезе од печат на 01.01.2012 година. Граѓаните откако ќе го заокружат редниот број на симболот што најмногу им се допаѓа, страницата од општинскиот весник ќе треба да им ја предадат на претседателите на Заедницата на сопственици (куќни совети), или пак, на најблиските урбани или месни заедници. Грбот и знамето, кои ќе добијат најмногу гласови од граѓаните, Комисијата за избор на нов грб и ново знаме на Општина Аеродром ќе ги предложи на Советот на општината како најсоодветно решение. Инаку, изборот на нови симболи на општината се врши поради тоа што постојните не се во согласност со хералдичките и вексиолошките стандарди. Некои од ...
сите 4 | | | веќе видена

Холандскиот стратег Гус Хидинг, би можел да стане најплатен тренер на денешницата, ако фудбалскиот клуб Анжи од Махачкала се согласи на условите кои тој ги поставилк, пишува Раи Спортс, а пренесува Русија Денес. Според РАИ, Хидинг побарал 15 милиони евра годишна плата за да го превземе кормилото на клубот, додека пак управата му нуди “само“ 9. Инаку, во моментов најплатен тренер во светот на фудбалот е Жозе Мурињо, кој годишно заработува 13,5 милиони евра во Реал Мадрид. Сепак, условите на Холанѓанецот можеби да се преголеми, дури и за Сулејман Керимов, сопственикот на Анжи, затоа што реално во последно време Хидинг нема постигнато некој посериозен успех. Хидинг не успеа да се пласира на СП во Јужна Африка 2010 година со Русија, а овој квалификациски циклус не успеа да ја однесе репрезентацијата на Турција на Еуро 2012. Откако беше отпуштен Гаџи Гаџиев, Анжи засега го водат Андреј Гордеев и Роберто Карлос. Русија Денес пренесува дека меѓу посериозните кандидати за тренерското место во Анжи се Дидие ...
| | веќе видена

Амнести Интернешенел, организацијата за заштита на човековите права побара од властите во Етиопија, Танзанија и Замбија да го уапсат поранешниот американски претседател Џорџ Буш за кршење на човековите права, кога на крајот на овој месец ќе биде во посета на Африка. Според АИ, додека Џорџ Буш бил претседател на САД, од 2001. до 2009. година, дозволил користење на т.н. техника за симулирање на давење, како и други начини на испитување на затворениците, нешто што АИ и повеќе други хуманитарни организации го сметаат за тортура. Инаку, според Ројтерс, повеќе хуманитарни организации соопштуваат дека Буш во февруари оваа година ја откажал посетата на Швајцарија, да не биде тужен за обвинувањата за тортура. Организаторите изјавиле дека посетата е откажана поради сигурносни причини. Џорџ Буш планира да ја посети Африка како дел од кампањата за подигнување на свеста кај жителите за опасностите од СИДА-та и канцерогените заболувања.
сите 11 | | | веќе видена

Мапетите тукушто влегоа во кино салите, а од Дизни веднаш почнаа да ја креваат фамата за нивниот нов “епски“ научно фантастичен филм насловен како “Џон Картер“... Во 3Д. Деновиве на Интернет се појави новиот целосен трејлер за 250 милиони долари (!) вредниот филм во режија на Ендру Стентон ("Toy Story," "Finding Nemo," "WALL-E","Up"), кој за првпат режира филм, а да не бил сработен од страна на студиото Пиксар. На прв поглед “Џон Картер“ многу ни наликува на микс помеѓу Аватар, Гладијатор, па дури има и елементи од Војна на ѕвездите. Филмот е базиран на серијата новели на Едгар Рајс Барус, каде Џон Картер, капетан на конфедеративните сили е пренесен на Марс, во битка против супериорните марсовци... Премиерата на Џон Картер во САД е закажана за 9. март 2012 година.
| | веќе видена

“Сите би ги стрелал и тоа пред нивните фамилии. Па како се осмелуваат да штрајкуваат кога имаат златни и гарантирани пензии, додека ние останатите мораме да работиме да преживееме“ – ова е само дел од коментарите на славниот Џереми "Top Gear" Кларксон, кои ги искажа вчера во емисија во живо на Би-Би-Си. Веднаш се јавија од еден од најголемите синдикати во Британија, кои коментарите ги нарекоа “ужасни“, а во меѓувреме ќе побарале и “правен совет“ за однесувањето на Кларксон. Дури и премиерот Дејвид Камерон ги нарече изјавите “глупави“, додека за опозицискиот лидер Ед Милибанд тие биле “одвратни“. Вчера Кларксон се извини за коментарите: “ Ако Би-Би-Си и јас сме навредиле некого, тогаш и јас ќе морам да се извинам заедно со нив “. Како што пренесува Дејли Телеграф, извинувањето дошло веднаш по коментарите на премиерот Камерон, инаку пријател со Кларксон – “Очигледно глупаво нешто да се каже, но сигурен сум дека тој не мислеше така“. Подоцна и Владата на Велика Британија во соопштение до јавноста ...
| | веќе видена

Авантуристот Марк Мофет (алал да му е каква работа има) бил во авантура на некое “зафрлено“ острово во близина на Нов Зеланд кога го нашол ова, подоле на фотографиите. Огромниот инсект, кој наликува на скакулец, а на англиски се нарекува Giant Weta и официјално е најголемиот инсект на светот, пренесува Дејли Меил. Со неговата тежина од 71 грами, овој “мал џин“ е потежок од ластовичка, или трипати потежок од глушец, забележува весникот.
сите 6 | | | веќе видена

Сојузното германско обвинителство ги истражува информациите кои ги добиле властите дека Иран планира напади на американските бази во Германија, во случај американците да започнат напад на Иран. “Имаме отворено истражна постапка за тоа прашање...“ изјавил германскиот сојузен обвинител Харалд Ранге, кој ги потврдил пишувањата на весникот Билд. Имено, според пишувањата на Билд, експерти од Федералната криминалистичка полиција веруваат дека во случај на напад на САД врз Иран, Иранците планираат да извршат напади на американските бази во Германија со цел да ги пореметат снабувањето и логистиката на американските сили. Сепак, шефот на германската Федерална криминалистичка полиција истакнал дека засега не гледа некоја непосредна опасност од Иран, односно дека е планиран некаков напад, пренесува thelocal.de.
сите 5 | | | веќе видена

Шпанската полиција со помош на GPS уред успеала да го уапси лицето идентификувано само како Хосе Антонио, кој успеал да украде илјадници колички од супер-маркетите низ Мадрид. Како што пренесува АФП, 37 годишниот Хосе Антиони украл околу 3000 колички, кои потоа ги продавал како старо железо, при што заработил неверојатни 290.000 евра. Полицијата поставила GPS уреди на повеќе колички и успеала да го уапси арамијата. “Вакво нешто прв пат гледаме. Толку голема кражба на колички досега не е забележана“ – изјавил портпаролот на мадридската полиција, кој додал дека осомничениот ги продавал количките по цена од 80 до 200 евра, а одземал најмалку две до три колички на ден од супер маркетите во шпанската престолнина.
| | веќе видена

Новак Ѓоковиќ вчера ја прекинал прес конференцијата на претседателите на Србија и Република Српска, Борис Тадиќ и Милорад Додик. “Завршува прес конференцијата! Пристигна Новак Ѓоковиќ...“ - соопшти Билјана Бокиќ, советничка за медиуми на Милорад Додик и нова Јутјуб ѕвезда. И додека на двајцата претседатели не им беше јасно што се случува, Бокиќ мораше да реагира. Набрзинка го истурка Додик, кој пак го истурка Тадиќ... Фала богу еднаш на Балканот политичарите да не бидат во центарот на вниманието...
сите 4 | | | веќе видена

Москва ја претстави единицата за вселенска одбрана, која доаѓа како одговор на решеноста на НАТО и САД да постават Европски анти-ракетен одбранбен систем, чии компоненти се поставуваат во непосредна близина со руската граница, пренесува Русија Денес. Се работи за сосема нова воена единица, чија цел е “грижа за безбедноста на Русија од воздушни, односно вселенски закани“. Од техничките карактеристики, единицата ќе располага со “инсталирани системи за вселенска контрола, следење на орбитата, како и системи за предупредување од ракетни напади". Во рамките на единицата се наоѓа космодромот во Плесетск, во северна Русија, како и област за тестирање на Камчатка. Во состав на единицита се регрутирани 3000 лица - војници и цивилен персонал. Во вторникот престедателот Медведев ја пушти во употреба новата руска радарска станица Вороњеж-ДМ, лоцирана во Калининград, чија примарна функција е заштита од ракетни напади, а ја покрива цела Европа и Атлантикот.
| | веќе видена

На листата која секој месец ја објавува интернационалната федерација за фудбалска историја и статистика (IFFHS) Барселона и Реал Мадрид се сеуште најдобрите клубови во светот на листата ТОП 400. Во првата петорка нема позначајни промени, освен што Манчестер Јунајтед падна од 3. на 4. место, а неговото место го превзема аргентински Велез Сарсфилд. Прва е Барселона со 332 бодови, а потоа следуваат Реал Мадрид (316), Велез Сарсфилд (279), Манчестер Јунајтед (267) и Порто (256). Во ТОП 10 се враќа Интер, од 12. на 8. Место, додека ЦД Универзидад Католика од Чиле ја напушти првата десетка па сега падна на 11. место. Од македонските претставници, Работнички е на делба на 160. место со 96 бодови, односно со пад од 5 позиции во споредба со минатиот месец, додека Металург е на делба на 327. место со 66,5 бодови. Ова претставува скок за металурзите од 7 позиции. Целосната листа IFFHS можете да ја погледнете тука.
сите 5 | | | веќе видена

next