Светското првенство во кик бокс денеска продолжува со третиот натпреварувачки ден во СЦ „Борис Трајковски“. По вчерашните 5 победи и пласмани на нашите кик боксери во втората рунда, денеска не очекуваат нови настапи, токму во 1/4 финалето. Покрај петтемина кои вчера обезбедија пласман во 1/4 финалето, за денеска се предвидени и првите борби на нашите дами. Имено, на татамите прва денеска ќе се појави нашата голема надеж, Кристина Стојчевска, која во четвртфиналната рунда во Кик Лајт за противник ја има Дорота Годзина од Полска, стара познаничка на Стојчевска. По неа настап ќе има и Стефка Јанковска која во категорија до 60 кг. на татамите ќе се сретне со уште една полска натпреварувачка, Моджејевска. Петорицата кои вчера го минаа 1/8 финалето, денеска пред нови предизвици. Димитар Георгиев (Кик Лајт) во категорија до 74 кг. ќе се бори со Зиемнички (Пол), Роберт Варга до 79 кг. за противник ќе го има Царко од Унгарија, додека Тони Бошевски (-84 кг.) ќе се бори со Вишнаи од Словачка. Ненад Манојловски во ...
сите 17 | | | веќе видена

Молдавскиот фудбалер Џулијан Борсук, член на клубот “Свинтул Георге“ замина во пензија на многу невообичаен начин. 35 годишниот фудбалер одлукатаза пензионирање ја соопштил неколку денови пред натпреварот од националното првенство, во кој со бокс му се наврте на главниот судија. Секако Борсук за овој брутален напад доби исклучување... И повеќе не се враќа на фудбалските терени. Дури и полицаецот, која рака на срце беше многу ситен, лесно го смири нервозниот Борсук, кој ако мисли повторно да удира боксови нека ги удира барем како што треба...
| | веќе видена

Мајкрософт и Мозила, непрофитната организација која го создаде веб прелистувачот Фајрфокс (Firefox), објавија соработка според која на корисниците ќе им се понуди посебна верзија на Фајрфокс со Бинг како стандарден пребарувач. Секако, корисниците на Фајрфокс во подесувањата можат самите да го одберат Бинг како стандарден (default) пребарувач, а постои и додаток "Bing Search for Firefox" кој ќе го направи истото. Сепак, огромно мнозинство на корисниците ниту помислуваат да чепкаат во подесувањата, па затоа Гугл (обично стандарден за Фајрфокс) е најчесто користен пребарувач кај корисниците на Фајрфокс. И така, продолжува битката помеѓу Гугл и Бинг кај интернет пребарувањата и Хром и Фајрфокс кај прелистувачите. Интернет Експлорерот на Мајкрософт пак е конкурент и на Хром и на Фајрфокс. Инаку, на блогот на Мозила е обајвено дека веќе постојат 20 посебни верзии на Фајрфокс, креирани во соработка со партнерите, како Бинг, Јаху!, Твитер, Јандекс...
сите 2 | | | веќе видена

Екипата на Леванте, по трилер победата над Реал Сосиедад ноќеска од 3-2 по 10 кола (9 одиграни натпреавари) заслужено останува на лидерската позиција во Примера. Со оваа победа Леванте стана првата екипа во шпанското првенство од 2002 година што нанижала седум последователни победи, секако не сметајќи ги тука Реал Мадрид и Барселона. Инаку, оваа сезона екипата од Валенсија за прв пат е лидер во Примера во нивната 102 годишна историја. Со буџет од само околу 20тина милиони евра, Леванте сега има еден бод повеќе од Реал и два од Барселона. И уште еден интересен статистички податок врзан со Леванте. Ноќеска, победничкиот гол на Рубен Суарез во 94. минута е “најдоцниот“ оваа сезона во Примера. Предходно, на стадионот Ciutat de Valencia први во водство дојдоа гостите од Сан Себастијан, па во 86. минута израмнија на 2-2, по пресвртот на Леванте. Сепак, и со играч помалку, Суарез им ја донесе победата на домаќините.
сите 24 | | | веќе видена

Хуан Мануел Сантос, претседателот на Колумбија, повика на глобална легализација на марихуаната, со цел да се зајакне борбата со шверцот на “потешките“ дроги и насилството поврзано со нив. Сантос е уште еден во листата официјални лица од Латинска Америка, кои бараат ревидирање на законите со кои децении се води битка со шверцерите на дрога, пренесува Дејли Телеграф. “Светот мора да најде друг пристап...Сеуште дејствуваме и размислуваме како пред 40 години“ вели Сантос, кој очекува светските лидери да го превземат првиот чекор. “Во Колумбија со шверцот на дрога се финансираат насилството и криминалните групи. Ако јас го направам првиот чекор, ќе бидам распнат“ додава тој. Минатиот месец, мексиканскиот претседател Фелипе Калдерон предупреди дека “САД како најголеми корисници на дроги, треба да размислат за нивна легализација, со цел да се намалат астрономските заработки на криминалните групи“.
| | веќе видена

Владо Илиевски со 9 поени не успеа да им помогне на кошаркарите на Анадолу Ефес да забележат втора победа во Евролигата. По стартниот триумф на гости против Партизан, ноќеска кошаркарите на Ефес беа поразени пред своите гледачи од белгиски Белгаком Спиру со 79-80. Илиевски, за разлика од неколку минати натпревари, сега имаше одлична минутажа и успеа да поентира во неколку наврати, но на крајот немаше сили да им донесе и победа на домашните. Илиевски поентираше 1/3 за 2 поени, 1/2 за три и 4/4 од линијата за слободни фрлања. Во своето конто Илиевски забележа и 8 асистенции, пренесува Спортското радио 90,3 ФМ. Од останатите македонски кошаркари кои настапуваат во Евролигата, денес својот втор настап ќе го има Антиќ со Олимпијакос, кој на домашен терен ја пречекува екипата на Фенербахче и Бо МекКејлеб кој со Монтепаски дома ја пречекува екипата на Олимпија од Словенија.
сите 45 | | | веќе видена

На Интер никако да му тргне во новата сезона во Серија А. Нероаѕурите ноќеска одиграа нерешено 1-1 на гостувањето кај Аталанта, а да не беше Кастелаци, кој во 89. минута го одбрани пеналот на Денис, Интер ќе го загубеше и тој еден освоен бод. Весли Снајдер го постигна првиот гол во сезоната во Серија А во 32. минута, додека домаќините изедначија во 43. минута, преку Херман Денис, по очајната реакција на Жулио Сезар. Интер по победата над Киево во минатото коло, не успеа да врзе две победи едноподруго. Од тој натпревар Раниери направи две измени. Го стави Станковиќ наместо Тиаго Мота во средината, како и Милито наместо Пацини во нападот. Сепак, Милито може да го понесе епитетот најслаб на натпреварот откако пропушти неколку 100 настотни шанси да го донесе Интер во водство. Аталанта сега е на 13. место на табелата во Серија А и следното коло ѝ гостува на Болоња. Интер пак останува на 16. место, а веќе в сабота следува сериозен тест, односно “Дербито на Италија“ против Јувентус.
сите 10 | | | веќе видена

По номинацијата на британските награди за „Best Overseas Festival“, Таксират оваа година е повторно и во изборот за европските фестивалски награди и тоа со номинации во две категории, „Best Indoor Festival“ и „Best Small Festival“. Наградите на European Festival Awards се меѓународно признание насочено кон препознавање на напорната работа на фестивалските организации на кои се должи европската разновидна и енергична фестивалска сцена. За повеќето награди одлучува публиката, со онлајн гласање. Само за одредени категории се одлучува со тим на експерти од музичката индустрија кои ги вреднуваат стручните организациските елементи кои се одвиваат зад сцената и за кои публиката не е секогаш свесна. Гласањето се одвива од 24. октомври до 6. декември на веб страницата на EFA . Со секое гласање имате можност да влезете во извлекувањето за Dream Summer наградата, со која организацијата EFA ќе го награди среќниот добитник со влезници за победничкиот фестивал од секоја категорија. Покрај EFA, компанијата ...
сите 2 | | | веќе видена

Женската фудбалска репрезентација на Македонија успеа да се рехабилитира по саботната бламажа против Италија и стартниот пораз од 9:0 во квалификациите за европското првенство. Попладнево во Прилеп, нашите фудбалерки одиграа нерешено со селекцијата на Грција, благодарение на голот во вториот дел од мечот со кој израмнивме. Наташа Андонова беше автор на ремито против грчката селекциика. Нашата најдобра фудбалерка, ја спаси Македонија од пораз со гол во 86. минута од слободен удар. Овој меч беше посебна мотивација за нашите фудбалерики, па затоа и беше особено важно да се одигра на позитивен резултат. Следниот меч за нашата репрезентација во првата квалификациска група е закажан на 19 ноември. Тогаш на гости во Прилеп ни доаѓа селекцијата на Босна и Херцеговина. За разлика од нас, Босанките во првите две средби двапати беа поразени, па можеби ние може да се надеваме дека токму против нив ќе ја оствариме и првата победа, пренесува Спортското радио 90,3 ФМ.
сите 5 | | | веќе видена

Од Градот Скопје ги известуваат граѓаните, дека во деновите на претстојниот викенд (29. и 30. октомври) поради тестирања, ќе биде воведен времен сообраќаен режим на мостот Гоце Делчев. Мостот наизменично ќе биде затворен во период од 06:00 часот до 18:00 часот, односно кога ќе се прават испитувања на северниот мост, сообраќајот ќе може да се одвива преку јужниот. Потоа ќе се испитува јужниот, а сообраќајот ќе се одвива преку северниот мост. Затворањето ќе се спроведе поради тестирање на динамички карактеристики со амбиент вибрации, со примена на усовршена технологија на мерење и обработка на податоци. Поради затворање на делови на мостот и неможноста безбедно да се одвива автобускиот превоз на патници, автобусите што сообраќаат на линии што водат преку мостот ќе бидат пренасочени по околната патна мрежа. Поради отежнатите услови за движење по мостот, се известуваат возачите и преостанатите учесници во сообраќајот да бидат крајно внимателни и да ја почитуваат поставената времена сигнализација на ...
сите 5 | | | веќе видена

Пет македонски кик-боксери обезбедија победи на вториот ден од натпреварите на светското првенство во кик-бокс кое се одржува во Скопје. По стартните пет порази вчера, денеска за нијанса успеавме да го поправиме впечатокот како домаќини на оваа масовна спортска манифестација. Првата победа во квалификациите ја обезбеди Димитар Георгиев, кој имаше рутинска победа во дуелот со Молдавецот Сергеи (3:0) во Кик Лајт (до 74 кг.). Борче Ивановски со 2:1 беше подобар од паол Гарој од Словачка (Лајт Контакт до 74 кг.), додека третата победа беше дело на Роберт Варга, кој во Кик Лајт до 79 кг. беше подобар од Херубел Жает од Франција. Последните две победи денеска за нашата селекција ги обезбедија Ненад Манојловски, кој во Лоу Кик до 63 кг. беше подобар од Албек Душембиев од Казахстан, додека Бобан Лукач во категоријата Лоу Кик до 60 кг. на поени во долично издание го солвада Хрватот Жежељ и обезбеди место во 2. коло. Денеска елиминации дожувеаја: Адем Адеми, Оливер Трпковски, Борче Србиновски, Слободан ...
сите 17 | | | веќе видена

Се ближат изборите во Русија, а Владимир Путин, актуелниот руски премиер веќе одамна тргна во предизборна кампања. На Путин повторно друштво му правеше Дмитриј Медведев, актуелниот претседател на Русија. И додека овие двајца се во очекување на рокада на функциите, деновиве беа во улога на жетвари во јужниот дел на Ставропол, каде секој со својот нов комбајн собра по шест тони пченка. null
сите 2 | | | веќе видена

Според најновите извештаи, причината за смртта на славната пејачка Ејми Вајнхаус е алкохолот. Патолозите сметаат дека се работи за “несреќен случај“, односно дека "пејачката конзумирала поголемо количество алкохол пред смртта, а со тоа постоел и огромен ризик по нејзиното здравје." Како што пренесува Дејли Меил, во извештајот на патолозите е наведено дека во крвта на Ејми се пронајдени “416 милиграми алкохол на 100 милилитри крв“. Во Англија на пример, тоа би значело дека Вајнхаус имала за 5 пати повеќе алкохол во крвта од дозволениот лимит за управување на возило. Инаку, пејачката која се бореше против зависноста од алкохол и дрога, беше пронајдена мртва во својот дом на 23 јули оваа година. Имаше само 27 години. Според докторката на Вајнхаус, по подолг период на апстиненција, пејачката почнала повторно да конзумира алкохол во деновите пред смртта.
сите 21 | | | веќе видена

Таксират ги најавува Atari Teenage Riot, во моментов најголемата светска „digital hardcore“ ѕвезда, бенд кој ќе настапи на 29. ноември во рамките на off програмата на овогодинешниот фестивал. Аtari teenage riot е германски состав кој е особено познат по својата музичка радикалност која ја воведе во 90тите, револуционерен пристап кон музиката кој дотогаш никој не го практикувал. Нивната идеа електронските инструменти да ги комбинираат со панк филозофија ги дефинира како еден од бендовите со најоригинална естетика. Нивниот, сериозно ангажиран политички став е приказна за себе. Формирани во Берлин во 1992. година, практично како одговор на нео-наци субкултурата, Atari Teenage Riot ќе се промовираат како бенд со остри анархистички и антинаци ставови, критикувајќи го насилното општество во кое живеат Во 2000. година бендот го расформираат, за да повторно ненадејно се вратат на сцената во октомври 2009. година. Во Скопје доаѓаат во вистински момент, промовирајќи го нивниот овогодишен албум Is This ...
| | веќе видена

Пристигнаа најновите резултати од тестирањето на Euro NCAP, според кои, од 12 автомобили кои беа тестирани, 11 добија максимални 5 ѕвездички, а само Lancia/Chrysler Voyager доби 4. Од Euro NCAP потенцираат дека Ford Ranger е првото “пик ап“ возило кое добило максимални 5 ѕвезди на нивните тестови. Сепак, порталот autoexpress.co.uk е “шокиран“ бидејќи повеќето тестирани возила не би ги минале построгите тестови за безбедност, кои ќе бидат воведени идната година. Од 2012 година, возилата кои нема да постигнат 60% безбедност кај пешаците, нема да добијат 5 ѕвездички од Euro NCAP. Досега минимумот беше 40%. Па така, од 12. тестирани автомобили, само четири (Toyota Yaris, BMW 1 Series, Mercedes M-Class и Ford Ranger) би ги минале построгите регулативи. Кога станува збор за безбедноста на пешаците, најмали рејтинзи во последната рунда тестирања добија Lancia/Chrysler Voyager со 47 %, Chevrolet Captiva со 48 % и Hyundai Veloster со 49%. Подетално на Интернет страницата на Euro NCAP . (screenshot: ...
сите 2 | | | веќе видена

СИНГЛ 1: Jeonbuk - Al-Ittihad 3+ (1.65) Не се сомневам во голгетерските капацитети на Јеонбук. Го покажаа тоа Корејците и на првата полуфинална средба со Ал Итихад во Азиската ЛШ. Победата на гости од 3:2 мислам дека и денеска ќе биде инспирација за домашните. Препорачувам игра на голови, но за похрабрите нека се обидат и со комбинација, на пр. 1&3+ (2.15) СИНГЛ 2: Rovaniemi - HJK Helsinki 5+ (3.45) Претпоследно коло во Финска и редно е стрелците повторно да се вратат во ритам. Оваа средба може да ризикувате да ја одиграте и на 7+ (секако за некоја симболична сума), но мислам дека пореално е да чекаме една „петка“. Впрочем, на табелата се е одамна решено за овие два тима. Можеби е време да се игра малку и за публика. СИНГЛ 3: Karlsruher - Schalke 2+ п.п. (2.05) Гледајќи ги последните настапи и на двата тима, мислам дека овој тип е сосема реален. Шалке игра фуриозно во Купот, а најавата дека и денеска почнуваат со најдобрите 11, ми дава надеж дека два гола овде ќе има уште ...
сите 3 | | | веќе видена

Погледнете го репертоарот на НУ Народен театар Битола од 28.10 до 10.11.2011 г. петок 28.10.2011. во 19,30 „Вишнова градина“ од А.П.Чехов режија. Звездана Ангеловска сабота 29.11.2011. во 19,00 „Вишнова градина “ од А.П.Чехов режија. Звездана Ангеловска понеделник 31.10.2011 19,30 ч. „Обична приказна“ од Марина Ладо режија: Љупчо Ѓоргиевски сабота 05.11.2011. 19,30. ч. „Медеја“ - Хајнер Милер режија. Нада Кокотовиќ понеделник 07.11.2011 19,30 ч. „Медеја“ Хајнер Милер режија. Нада Кокотовиќ вторник 08.11.2011 19,30 ч. „Обична приказна“ Марина Ладо режија. Љупчо Ѓоргиевски среда 09.11.2011. 11,00 ч. „Обична приказна“ Марина Ладо режија. Љупчо Ѓоргиевски четврток 10.11.2011. 19,30 ч. „Ревизор“ Н.В. Гогољ режија:Мартин Мирчевски
сите 2 | | | веќе видена

Пред речиси 2000 години, кинески "астрономи" (ако тогаш воопшто може да биле астрономи) воочиле невообичаена појава на небото и ја нарекле "ѕвезден гостин". 2 милениума подоцна, мистеријата е разрешена... Во 185 година од новата ера, кинески астрономи имале прилика да забележат необична појава на небото. Експлозија на за нив непознато небеско тело, направило вчудовидувачка глетка на небото, која траела 8 месеци. Тие ја нарекле "ѕвезден гостин", за да подоцна го добие името "супернова". Според модерните астрономи (од НАСА се разбира), ѕвездата која експлодирала имала големина отприлика колку и нашето сонце, а била одалечена околу 8000 светлосни години од земјата. Фотографијата е направена од НАСА, комбинирајќи погледи од 4 различни телескопи, за да ја долови сликата која пред речиси 2000 години ја создала експлозијата на ѕвездата која сега е именувана како RCW 86.
| | веќе видена

Втор натпреварувачки ден на Светско првенство во Кик бикс што се одржува во Скопје, во СЦ „Борис Трајковски“. По вчерашниот неуспешен настап на нашите преставници, денес поголемиот број на македонски репрезентативци ќе имаат свој настап и ќе се обидат да го поправат впечатокот. Во многу категории имаме преставници, а денес на програмат ќе бидат Денис Таировски - 69кг., Борче Србиновски - 74кг., Валон Јонузи - 57кг., Дарко Стојановски - 63кг., Адем Адеми до 69кг., Димитар Геориев - 74кг., Роберт Варга - 79кг., Оливер Трпковски - 84 кг., Бобан Лукач - 60кг., Ненад Манојловски - 63,5 кг., Слободан Кајмаковски - 67кг. и Борче Ивановски -75кг. Секако овие натпреварувачки ќе настапат во повеќе различни дисциплини и различни категории. Ова се осминафинални натпревари и очекуваме некој од нашите натпреварувачи да се најде во завршните борби, пренесува Спортското радио 90,3 ФМ.
сите 18 | | | веќе видена

Во листата на починати славни личности кои имаат најголема заработка изминатава година, а која ја објавува магазинот Форбс, Мајкл Џексон и повторно е на првото место. Џеко, кој почина во 2009 година годинава заработил неверојатни 170 милиони долари, со што го завзема и второто место според заработката на листата на поп музичари, живи или починати... На второ место на оваа листа е Елвис Присли со заработка од 55 милиони долари, а на третото е Мерлин Монро, која оваа година “заработила“ речиси 27 милиони долари. Целосната листа на која меѓудругите се најдоа и Џон Ленон, Лиз Тејлор, Алберт Ајнштајн и Џими Хендрикс, можете да ја погледнете на Интернет страницата на Форбс.
сите 18 | | | веќе видена

next