Вчера, по долго боледување, на 52 годишна возраст почина Гоце Арнаудов, доајенот на македонската народна песна. Арнаудов ја загуби последната битка со ракот на панкреасот, од кој подолго време се лекуваше. Беше роден во Струмица на 19 август 1959 година. Зад себе ги остави сопругата Силвија, ќерките Кристина и Харита, како и синот Оскар. Погребот ќе се одржи в четврток во 13 часот во неговата родна Струмица. Неговата биографија подетално ќе можете да ја прочитате на Википедија. “Ех да беше стрела песнава...“, заедно со другите песни на Гоце Арнаудов веруваме веќе се дел од македонското културно наследство. Почивај во мир легендо...
сите 51 | | | веќе видена

По повод стартот на традиционалниот Турнир во мал фудбал на медиумите од Македонија, денеска беше одржана прес-конференција на која организаторот, Спортското радио 90,3 ФМ ги презентираше деталите околу одржувањето на турнирот. 14 екипи поделени во 4 групи оваа година ќе настапат во официјалниот дел, а во петте дена од одржувањето (среда-недела) гледачите во салата М. А. Ченто во населбата Маџари ќе имаат можност да видат и неколку ексклузивни ревијални меча. За утре, стартот на турнирот е предвиден во 17 часот. Во премиерниот дуел ќе играат АБ Канал и 24 Вести. По овој дуел следуваат и средбите: Алфа - Спортско радио 90.3 фм, Вечер - Нова Македонија, Алсат - МТВ Спортска, МТМ - Канал 5 и Сител - Македонско радио. Ексклузивни покровители на настанот се: ЕВН Македонија, Оне и Кемофарм, додека спонзори на турнирот се: ТТК Банка, Триглав Осигурување и Општина Гази Баба. И оваа година турнирот го поддржаа: Град Скопје, ФФМ и Агенција за млади и спорт на РМ. извор: Спортско радио 90.3 ФМ
сите 4 | | | веќе видена

Еден од сценаристите на второто продолжение на хит-комедијата "Мамурлак" открива детали за третиот (наводно) последен дел од серијалот. Крег Мејзин, за медиумите изјави дека продуцентите планираат драматичен пресврт во третото продолжение на "Мамурлак". "Првите две продолженија беа смешни, но во третото ќе се случи трагичен крај" - открива сценаристот. "Третиот филм ќе биде трагедија. Планиравме да го снимиме Даг (Џастин Барт) како стои на гробишта и ги чита имињата на сите негови мртви пријатели, па дури и на неговата жена. А, тогаш би уфрлиле некој да "улета" и да му каже дека и песот му пцовисал" . Бредли Купер, кој го толкува ликот на Фил, истотака навести дека режисерот Тод Филипс нема да се држи до проверениот рецепт во третиот дел. "Првиот дел се случуваше во Лас Вегас, вториот во Бангкок, а третиот ќе го сместиме во Лос Анџелес и нема да има никаква врска со претходните два" - истакнал Купер при гостување на една британска телевизија. Снимањето на третиот "Мамурлак" би требало да започне наредното ...
сите 7 | | | веќе видена

Третото тромесечје од 2011 година, донесе покачување за 562 круни (22,4 евра), со што висината на една просечна плата во Чешката република достигна 24.089 круни или нешто повеќе од 960 евра. Ова претставува раст од 2,4%, но според Чешкиот завод за статистика, кога од овој пораст ќе се минусира инфлацијата, статистички платата "рипнала" за 0,6%. Анализите покажале дека дури две третини од вработените примаат плати пониски од просекот. Инаку платите во Чешка се највисоки во споредба со останатите централно-европски држави, па за споредба, за разлика од Унгарија, Чесите земаат повеќе од третина повисока плата, за околу 25% повеќе од Словаците и околу 20% повеќе од Полјаците. Но, ако се споредува со Германија, на пример, тогаш чешката просечна плата не достигнува ниту 30% од Германската. Генерално, според аналитичарите, платите во Чешка бележат континуиран раст, кој поради инфлацијата од околу 2% и не е значаен, но според нив, нагорниот тренд ќе продолжи и наредната година. Најголем раст во првите три ...
| | веќе видена

Огромно мнозинство или цели 80% од граѓаните на Норвешка не сакаат да ја видат својата држава како членка на Европската унија, објавува весникот Nationen.no. Во анкетата која била спроведена од страна на институтот Sentio, од 1000 анкетирани, рекордни 79,8% се изјасниле против влезот на Норвешка во ЕУ, додека само 12,6% биле за членство на државата во ЕУ. 7,6% од анкетираните биле “неопределени“. Аналитичарите резултатите од анкетата ги поврзуваат со актуелната економска криза која ја тресе ЕУ, а особено државите од еврозоната. Освен тоа ЕУ воопшто не се наоѓа високо на агендата на ниту една политичка партија во Норвешка. Досега Норвежаните во два наврати на референдум (1972 и 1994 година) гласаа негативно за влезот на Норвешка во ЕУ.
| | веќе видена

Шпанскиот фудбалски стратег Рафаел Бенитез во изјава за „Еуроспорт“ демантирал дека преговарал со францускиот прволигаш ПСЖ, а далеку од тоа дека ги договорил деталите за негово ангажирање во оваа екипа. Информацијата дека Бенитез преговарал со ПСЖ беше објавена од страна на француските медиуми, но не беше потврдена од самиот Бенитез. Во неделата ПСЖ го победи Оксер со 3:2 и со тоа ја прекина серијата на лоши резултати. Клубот од „Паркот на прицовите“ е втор на табелата, со три бода помалку од екипата на Монпеље. Без разлика на се, актуелниот тренер Антоан Комбуаре и понатаму е под притисок дека ќе ја загуби работата, пренесува Спортското радио 90,3 ФМ. Некои извештаи велат дека богатите сопственици на ПСЖ ја разгледуваат можноста за ангажирање на 51-годишниот шпански тренер кој досега ги има водено екипите на Валенсија, Ливерпул и Интер. изавор: Спортско радио 90,3 ФМ
сите 2 | | | веќе видена

Велат раката што дава не се суши... А онаа што зема уште помалку Сепак, кога станува збор за Вилнус, главниот град на Литванија донесен е закон според кој, ако некој биде фатен како проси, го очекува казна дури до 770 долари. Истите казни се однесуваат и за оние лица кои ќе одлучат да им дадат пари на просјаците. Групите за човекови права веднаш протестираа на овие мерки, со објаснување дека во период на зима, но и во време на силна економска криза, ваквите мерки против просењето се недозволиви. “Просењето е човеково право. Постоело долго пред да се формираат градовите. Секогаш ќе има луѓе кои просат и луѓе кои ќе им помагаат на просјаците“ – изјавуваат од католичката хуманитарна организација Каритас. Артурас Заукас, славниот градоначалник на Вилнус ги оправдува мерките: “Да им се дава пари на луѓето на улица е погрешно. Ако продолжиме вака тие вечно ќе талкаат по улиците“. Засега полицијата не казнува никого, туку им дава летоци на просјаците со адреси и телефони на хуманитарни организации. Откако ...
| | веќе видена

Двапати месечно или секој втор вторник, ќе ви презентираме нови, авторски содржини, текстови по кои сме сигурни дека ќе ве замислиме, но во исто време ќе ви предизвикаме позитивни чувства. Нашиот нов соработник, Жаклина Димовска ќе се обиде да ве предизвика на една "партија" ментална гимнастика. Ќе можете и да се вклучите и Вие преку e-mail адресата: mentalnagimnastika@vox.mk Кога и како се чуствуваме изморени, истоштени, неполетни, без енергија? Па токму тогаш кога не ги чуствуваме сопствените вибрации и сопствената енергија која дури и не ја препознаваме... А како препознаваме – Па токму преку умот – значи умот оној логичен и манипулативен и свесен (колку смешно!? ... Каква е таа свесност што нѐ одродува од самите себе си, нѐ манипулира самите себе!) Па за што ни служи тогаш?? Да располага и да управува со нашиот живот, со животот на некој друг, на некоја нација... Со светот?? А токму на тој начин се остваруваат доминациите и ако е доминацијата манипулација на арогантниот и доминирачкиот и свесно - ...
| | веќе видена

Повеќе од три децении по лансирањето, сондата Војаџер 1 секој ден е се поблиску до излез од нашиот Соларен систем и се наоѓа на прагот да влезе во меѓуѕвездениот простор. Во моментов оддалечен 11 милијарди милји од Сонцето, Војаџер 1 ги испитуваше границите на Соларниот систем уште од 2004 година. Вчера научниците на НАСА соопштија дека сондата влегува во т.н. зона на стагнација. Леталото има батерии кои ќе траат до 2020 година, но научниците сметаат дека Војаџер ќе го напушти Сончевиот систем предходно, односно “за неколку месеци или години“. Од НАСА сеуште не знаат кога точно ќе се случи тоа, бидејќи ниту една сонда не стигнала толку далеку. Научниците очекуваат кога Војаџер 1 ќе влезе во меѓуѕвездениот простор да се случи промена на насоката на магнетното поле, како и видот на ветрови. Меѓуѕвездениот ветер е многу побавен, постуден и погуст од сончевиот ветер. Секако кога тоа ќе се случи нема “остра“ граница, туку полека ќе се гледаат споменатите промени. Војаџер 1 и Војаџер 2 беа лансирани во 1977 ...
| | веќе видена

Не е важно кај живеете, битката за добра паркинг позиција секогаш може да ве начека неподготвени. Затоа од аргентинската DDB од овој модерен проблем направија серијал реклами за Фолксваген Тигуен, во кој се става акцент на паркирањето “без раце“. По првата навистина интересна реклама за преведувачот, во втората Тигуанот е во “дуел“ со еден Сеат, неговиот помал братучед од Шпанија. Кој ќе победи во дуелот, погледнете подолу:
| | веќе видена

За време на натпреварот помеѓу Шалке и Аусбург (3-1) во рамки на Бундес лиггата, во неделата камерите забележаа во најмала рака непримерен момент, кога едно дете си уживаше во натпреварот со пиво во рака. Коментаторот едноставно не можеше да поверува во тоа што го гледа. Подоцна камерманот повторно го “улови“ истото дете, кое наместо пиво во раката имаше чаша со вода. Најверојатно... Ама ако “одговорниот“ татко му дозволил да започне со пиво, никој нема да се изненади малиов да заврши со водка... Сепак, знаеме каква држава е Германија, па сигурни сме дека родителот на ова дете нема да мине без казна.
сите 3 | | | веќе видена

Научниците кои се дел од мисијата на вселенскиот телескоп Кеплер денес потврдија дека е откриена далечна планета која орбитира околу ѕвезда и која како и Земјата е во зона која е идеална за живот. Планетата која е именувана како Кеплер 22-b е оддалечена од Земјата 600 светлосни години и е поголема од нашата планета за 2,4 пати, при што просечната температура на површината изнесува 22 степени целзиусови, а орбитата околу сонцето ја минува за 290 денови. Инаку, ѕвездата е од истата класа како нашето Сонце - спектрална класа G, иако e нешто помалa и постудена. Според НАСА, Кеплер 22-b е прва планета која досега најмногу наликува на Земјата. Сепак, научниците сеуште не можат со сигурност да кажат дали површината на Кеплер 22б е во течна, цврста или можеби гасна состојба. Кеплер 22-b е трета планета која научниците ја прогласуваат како погодна за живот. Предходно француските астрономи го потврдија постоењето на Gliese 581d, како и HD 85512d за која швајцарските научници соопштија дека се наоѓа во зона ...
сите 16 | | | веќе видена

Пеп Гвардиола, тренерот на Барселона денес ги соопшти своите милсења во врска со претстојните натпревари за Каталонците – дуелот со БАТЕ Борисов во вторник од рамките на Лигата на шампионите и оној в сабота против Реал Мадрид од Примера. Очигледно не сакајќи да драматизира премногу за можноста да го изгуби “ЕЛ Класико“ и тоа во моменти кога Реал Мадрид има предност на табелата, Гвардиола изјави: “Најважно е што ќе се случи со еврото на 9ти. Да видиме дали Меркел и Саркози ќе не извадат од ова. Ние пак мора да победуваме на секој натпревар...“ Гвардиола истакна дека прва преокупација во моментов му е БАТЕ Борисов, иако Каталонците веќе се пласирани во следната рудна од натпреварите во Лигата на шампионите. Барса во овој дуел влегува без 13 фудбалери од првата екипа, на кои Гвардиола им овозможи да се одморат пред “Ел Класико“ – пренесува sport.es. Инаку за дербито со Реал, Гвардиола не сакаше да коментира за начинот на игра, дали планира да игра со 3 или 4 дефанзифци... “Секогаш сакаме да победиме, но ...
сите 15 | | | веќе видена

Пејачката Адел постави нов рекорд денес, откако беше објавено дека нејзиниот албум „21“ е најпродаван овој век во Велика Британија. Со 3,4 милиони продадени примероци “21“ го надмина рекордот на Ејми Вајнхаус и нејзиниот албум "Back To Black", кој се продаде во 3,3 милиони примероци. Според Ројтерс, “21“ ја нема напуштено Топ 10 листата најпродавани албуми уште од издавањето, во јануари оваа година. И по 45 седмици, не само што не ја напушти најдобрата десетка, туку “21“ се врати од 9. на 5. место оваа недела, пренесува Ројтерс. Во САД, “21“ веќе ја мина границата од 4 милиони продадени примероци во октомври. Инаку оваа недела Адел доби 6 Греми номибации, меѓу кои и за најдобар албум (за “21“), како и за песна на годината за "Rolling in the Deep", публицитет кој сигурно ќе придонесе за зголемување на продажабата на албумите на Адел.
сите 9 | | | веќе видена

Мајсторот Тихомир е навистина вреден човек. Тој е градежник и воопшто не сака да има врска со електрика. Инаку, за еден час со помош на неговата машина успеал да соголи цел ѕид. Еве погледнете како оди тоа...
| | веќе видена

ФИФА и „Франс Фудбал“ денеска ги објавија имињата на номинираните фудбалери за наградата „Фудбалер на годината“. Кристијано Роналдо, Лионел Меси и Чави влегуваат во финална трка за наградата за оваа година која од лани ја доделуваат Светската куќа на фудбалот и магазинот „Франс Фудбал“, автор на наградата „Златна топка“, пренесува Спортското радио 90,3 ФМ. Според гласањето на капитените и селекторите на националните тимови, како и претставниците од медиумите, тројцата номинирани влегуваат во финална трка, заедно со Марта (Бразил), Хомаре Сава (Јапонија) и Аби Вембах (САД), номинирани во женска конкуренција. Во конкуренција на тренери за годишната награда се номинирани Сер Алекс Фергусон (Шкотска), Жозеп Гвардиола (Шпанија) и Жозе Мурињо (Португалија). На церемонијата беа претставени и трите номинации во изборот за наградата „ФИФА Пушкаш“ за најдобар гол на годината. Головите на Меси, Нејмар и Руни, кои останаа во потесна конкуренција можете да ги видите и да гласате тука. извор: Спортско радио 90,3 ...
сите 22 | | | веќе видена

По големиот успех на Balkan Stand-up 2 кога беа распродадени сите 1.200 карти осум дена пред започнување на настанот, на барање на македонската публика во клубот "69" на 22-ри декември со почеток во 21 часот пристигнува еден од најдобрите стенд-ап комичари на овие простори, Срѓан Јовановиќ и неговото целовечерно шоу "Групна терапија" (редовно поставувана на репертоараот на феноменалниот "Звездара" театар во Белград). Стоечката комедија е форма која провоцира, засмејува и отвара секакви прашања... Еден човек и еден микрофон и публика која активно учествува. Час и половина, сам позади микрофонот, Срдан Јовановиќ, ќе комуницира и ќе ги забавува сите оние кои ќе имаат можност да го следат неговиот настап. Отворено и слободно како пред најдобри пријатели, ќе зборуваме од религија до спорт и од политика до секс. - Пред неговиот почеток публиката ќе има краткo загревање за она што следува. - Домаќин и водител на настанот е Жаркo Димитриоски - Од 5-ти декември картите може да ги набавите преку продажните ...
сите 4 | | | веќе видена

омбониера“ успеа да направи недостижна бодовна предност пред Расинг од цели 11 бода и со тоа веќе си го обезбеди шампионскиот пехар, пренесува Спортското радио 90,3 ФМ. Синоќа Бока на домашен терен со 3:0 го прегази Банфилд и ја потврди титулата. Ова е прв шампионски пехар за тимот од Буенос Аирес по 2008 година, кога последен пат го кренаа шампионскиот пехар во своите раце. За Бока ова беше 30. титула, освена на супериорен начин, затоа што во 17 досегашни кола имаат 11 победи и се уште немаат претрпено пораз. Апертурата е првата фаза од аргентинскиот шампионат која се игра од август до декември, додека од февруару до јуни е втората фаза од првенството наречена Клаусура. Актуелен шампион на Клаусура е Велез Сарсфилд. извор: Спортско радио 90,3 ФМ
сите 8 | | | веќе видена

Верижен судар, како од најлошите ноќни кошмари на осигурителните агенти се случил вчера во Јапонија. Во несреќата биле уништени осум автомобили Ферари, еден Ламборгини и два Мерцедеси. До една од најскапите сообраќајки досега, вредна околу 4 милиони долари, дошло откако возачот на едно Ферари се обидел да смени лента, но удрил во заштитаната ограда на патот, по што се превртел. Во несреќата нема посериозно повредени, но полицијата од префектурата Јамагучи пренела деветмина на прегледи во болница. Во несреќата учествувале вкупно 14 возила. Групата на сопственици на луксузни возила која се упатила на собир во соседната Хирошима се движела со брзина од 140-160 километри на час.
сите 18 | | | веќе видена

Како и секоја година, викендот кој следува по неработните денови поради Денот на благодарноста е еден од најслабите, а и оваа година тоа не беше исклучок. Поради ова “правило“ викендов немаше ните една премиера, а според hollywood.com, со 82 милиони $, ова е вториот најслаб викенд годинава по американските кино-сали. „The Twilight Saga: Breaking Dawn — Part 1“, четвртото продолжение од сагата заработи скромни 16.9 милиони $. По 17 денови прикажување во Северна Америка „Breaking Dawn“ заработи 247.3 милиони $. Омилени и кај критичарите и кај публиката се очекуваше Мапетите да бидат шампиони викендов, но останаа на второто место со 11.2 милиони $. Сепак, со вкупно заработени 56 милиони $, од Дизни можат да бидат задоволни откако потрошија скромни 45 милиони $ за филмот. Топ 5 листата викендов ја затвараат исто така фамилијарни филмови. „Хуго“ на славниот Мартин Скорсезе за 3. место заработи 7,6 милиони $ или вкупно досега 25 милиони $, а имаше неверојатен буџет од 150 милиони. Следуваат "Arthur Christmas" ...
сите 2 | | | веќе видена

next