Во Њујорк, со помош на безбедносни камери забележано е можеби „најдоброто“ паралелно паркирање кое сте го виделе досега. Иако баш и не „се залепи“ за тротоарот, успеа да се паркира во простор неколку сантиметри подолг од неговиот автомобил. Да му се позлати браникот...
сите 2 | | | веќе видена

Во Холивуд еден филм заслужува продолжение ако добро заработи по кино салите. Првите две продолженија на анимираниот серијал “Мадагаскар“ заработија речиси милијарда долари, па затоа не е чудо што идното лето ни пристигнува и третиот дел за групата животни кои си го бараат патот до зоолошката во Њујорк. Филм во кој настапуваат гласовите ги позјамуваат Бен Стилер, Крис Рок, Дејвид Швимер, Саша Барон Коен и кој згора на се е во 3Д, многумина му предвидуваат добра заработка. Ќе видиме на 8 јуни 2012 година, за кога во САД е закажана премиерата на „Мадагаскар 3 – најбараните во Европа“.
| | веќе видена

По неколкудневни шпекулации Иран конечно го покажа заробеното американско беспилотно летало RQ-170 Sentinel, најмодерен „стелт“ (невидлив) убиец. Леталото очигледно е во одлична состојба, што е навистина лошо за Американците и секако одлични вести за Кина. Иранска новинска агенција го објави видеото во кое ирански офицери го разгледуваат леталото, кое е украсено со пустинска маскирна “униформа“. Официјален Техеран тврди дека го соборил во близина на границата со Авганистан. Бадијала пустинската маска, кога очигледно американците заборавиле да вградат барем механизам за самоуништување, за не дај боже, кога ќе се случи нешто вака непредвидено. И сега, предвидуваат од Гизмодо, кај и да е, Кинезите со куферче полно пари ќе се нацртаат во Техеран и наскоро нема да биде чудо да слушнеме вести како одеднаш кинеската програма за беспилотни летала (која во моментов е далеку зад американската) направила огромен чекор напред во развојот. Предходно, американски официјални лица за Си-Ен-Ен изјавиле дека леталото е ...
| | веќе видена

Јенс Леман, поранешниот голман на Арсенал и на повеќе други екипи, како стручен коментатор за германската Скај телевизија не го криеше задоволството што екипата на Манчестер Сити ноќеска беше елиминирана од Лигата на шампионите, откако Наполи славеше против Виљареал. „Сити игра многу, многу досаден фудбал. Со големиот процент на посед на топката само ги успиваат противничките фудбалери. Да бидам искрен тоа не е најдобра тактика. Играат како аматери, само на многу подобра трева“ – вели Германецот, пренесува The Sun. Леман исто така ги критикуваше и фановите и целата атмосфера на Етихад стадионот: „Нема живост на теренот. Навивачите се толку тивки, ама и со право. Нема на што вистински да се возбудат. Цело време топката е во нивната половина, каде ништо не се случува... Срамота, тоа не е вистински англиски фудбал“ “Наполи има срце и страст и навистина ми се допаѓаат и мило ми е што продолжуваат понатаму. Манчестер Сити не го сакаме во Лигата на шампионите“
| | веќе видена

Од УЕФА денес е соопштено дека засега нема потреба да отвора истрага за мечот Динамо (Загреб) – Олимпик Лион (1:7), одигран во рамките од Лигата на шампионите бидејќи не се отркиени “неправилни обложувачки шеми“ за споменатиот натпревар, пренесува Дејли Телеграф. Во меѓувреме Лион ја поддржа одлуката на француските власти за истрага на Интернет обложувањето по големата победа во Загреб, која во комбинација со поразот на Ајакас од 0-3 против Реал Мадрид беше доволно Французите да изборат пласман во осминафиналето во Лигата на шампионите. УЕФА треба да ги добие официјалните записници од судиите и делегатот на натпреварот, но до овој момент нема никаква причина за отпочнување на истрага, иако се запознаени со извештаите во светските медиуми и сомневањата дека натпреварот е наместен. И од управата на Динамо од Загреб ги негираа обвинувањата во соопштението во кое истакнуваат дека „никој не смее да го доведе во прашање триумфот на противникот“. Фудбалерите на Ајакс во шок откако го дознаа резултатот од Загреб ...
сите 16 | | | веќе видена

Досега на Интернет се појавија повеќе “неофицијални“ трејлери за „Angry Birds“, една од најпопуларните видео игри во историјата, но овој најновиот, дело на Machinima и The Quarter Bin мора да го погледнете... Иако е чиста копија на режисерот Гај Ричи. Кој би рекол дека жолтата птица може да биде толку... Убиствена?!
| | веќе видена

По жалбата која ја вложи англиската ФА, тричлената дисциплинска комисија на УЕФА ја намали казната на Вејн Руни од три на два натпревари суспензија за црвениот карот добиен на мечот против Црна Гора, во рамките на квалификациите за ЕП. Третиот меч суспензија ќе се активира ако Руни биде исклучен за време на официјален натпревар на УЕФА во следниве четири години. Англиската фудбалска репрезентација нема повеќе официјални натпревари до ЕУРО 2012, а тоа значи дека Руни ќе ги пропушти првите два натпревари од групната фаза на шампионатот и тоа против Франција и Шведска, но ќе биде на располаѓање на селекторот Капело за мечот со Украина. Инаку Руни, заедно со селекторот Капело и четворица адвокати присуствуваа на сооопштувањето на одлуката на дисциплинците на УЕФА по жалбата на англиската ФА, пренесува espn.
сите 4 | | | веќе видена

Род Благојевиќ, поранешниот гувернер на сојузната американска драва Илиноис денес беше осуден на 14 години затвор, откако судот го прогласи за виновен по 18. обвиненија за корупција, меѓу кои и она најглавното – обидот да го продаде испразнетото сенаторско место на актуелниот претседател Барак Обама. Во согласност со стандардните федерални процедури, екс гувренерот ќе мора да одлежи 85% од казната пред да побара помилување. Тоа значи дека по најмалку 11 ипол години Благојевиќ може да побара помилување, што претставува најдолга затворска казна за досега осудените четворица гувернери на Илиноис. Благојевиќ има време до 16. февруари 2012 година да се јави на издржување на казната. Благојевиќ кој долго време негираше вина пред изрекување на пресудата се обиде да се извини: “ Осуден сум за криминал... И сето го прифаќам, го признавам и секако неверојатно жалам ..." Инаку, обвинителството барало казна од 15-20 години. И така синот на татко Србин и мајка Босанка можеби ќе го видиме на политичката сцена во САД ...
сите 4 | | | веќе видена

Ауди си направи одлична реклама пред претстојното Ел Класико, помеѓу Реал Мадрид и Барселона кое се игра оваа сабота. Кампањата во која се слави фудбалот и токму Ел Класико е наречена “страста повторно остава траги“. Во видеото, два автомобили Ауди А1 “облечени“ во боите на Реал и Барса “водат битка“ на асфалтот. Сите би сакале и Ел Класико да мине во атмосфера како во видеото подолу, но со искуството од последните неколку тоа е малку веројатно...
сите 8 | | | веќе видена

Рок ен рол куќата на славните во Кливленд, наредната година на 14 април ќе добие нови "станари". Легендарниот калифорниски состав "Red Hot Chili Peppers" по 20 години активно музицирање ќе го добие својот дел во најголемата рок ен рол куќа во светот. Покрај нив, вселувањето ќе го очекуваат и "Guns''N''Roses", "Beastie Boys", "The Small Faces", Род Стјуарт и Лара Ниро. Листата на кандидати ја сочинуваа уште 9 изведувачи и групи, но овојпат место во куќата имаше само за овие шестмина. Куќата е основана 1983 година, а меѓу станарите се Битлски, АББА, Секс Пистолс, но и Мадона. Но, да се вратиме на "пиперчињата". Нивната турнеја за промоција на новиот 10 по ред студиски албум е во полн ек, а добрата вест за сите Македонски фанови е што по организациското фијаско на нивниот настап во Инџија, Србија пред 4 години, Ентони Кидис, Фли, Чад Смит и Џош Клингхофер ќе имаат двочасовен концерт на стадионот "Георги Аспарухов" во Софија на 1 септември наредната година. Влезниците од пред некој ден се пуштени во продажба, ...
сите 3 | | | веќе видена

Точка, точка, точка... И така околу 3.200.000 пати, уметникот Мигел Ендара го направил овој портрет на неговиот татко. На Ендара му биле потребни вкупно 210 часови да го направи “делото“. Музика - Noctuary by Bonobo.
сите 2 | | | веќе видена

Од денеска до недела во салата Методија Андонов Ченто во населбата Маџари во Скопје, ќе биде одржан традиционалниот Турнир на медиумите во мал фудбал во организација Спортското радио 90,3 ФМ. Во премиерниот меч од 17.00 часот ќе играат АБ Канал и 24 Вести. По него следуваат средбите: Алфа - Спортско радио 90.3 фм, Вечер - Нова Македонија, Алсат - МТВ Спортска, МТМ - Канал 5 и Сител - Македонско радио.Ексклузивни покровители на настанот се: ЕВН Македонија, Оне и Кемофарм, додека спонзори на турнирот се: ТТК Банка, Триглав Осигурување и Општина Гази Баба. И оваа година настанот го поддржаа: Град Скопје, Фудбалската федерација на Македонија и Агенцијата за млади и спорт. Покрај натпреварувачкиот дел на турнирот на медиумите, љубителите на спортот во наредните денови ќе можат да проследат и многу ревијални средби во кои ќе се појават личности од сите сегменти во општествено-политичкиот живот во нашава земја како и познати глумци, пејачи и други.
сите 2 | | | веќе видена

Михаил Горбачов, поранешниот светски лидер повика на поништување на резултатите и повторување на парламентарните избор кои се одржаа во неделата во Русија. “ Лидерите на државата мора да признаат дека имаше огромен број фалсификати, а изборните резултати не ја отсликуваат волјата на народот. Има само едно решение – Да се поништат овие избори и да се одржат нови “ – истакнал Горбачов. Изјавата на Горбачов за Интерфакс доаѓа откако се зголемува јавното незадоволство од изборните резултати во кои Обединета Русија освои речиси 50% од гласовите на граѓаните. Во меѓувреме, 53.000 припадници на полицијата се распоредени низ Москва и продолжуваат да патролираат по вчерашните протести каде беа уапсени околу 600 учесници во “недозволениот“ митинг на опозицијата. Над Москва можат да се забележат десетици хеликоптери како патролираат - нешто што ретко се гледа во руската престолнина, пренесува АП. За денес се очекуваат нови протести на опозицијата, но и на поддржувачите на Обединета Русија.
сите 5 | | | веќе видена

Европската комисија одлучи од денеска 7 декември на сите аеродроми во унијата да биде дозволена употребата на скенерите за преглед на патниците . Патниците ќе мора да влезат во кабина, нешто поголема од телефонска кабина, да ги рашират нозете и да ги кренат рацете, за да се утврди дали поседуваат било каков предмет кој може да ја загрози безбедноста, со помош на таканаречените терахерц зраци. За разлика од детекторите за метал, овие скенери можат да откријат и предмети кои не содржат метал во себе, па дури и течности, а со тоа би се спречиле евентуалните терористички акции во воздушниот сообраќај. Иако овие уреди сеуште се спорни за одреден број на луѓе, нивната употреба е конечно дозволена. Каде е проблемот? Сликата која ја емитува скенерот значајно се разликува во зависност од предметот кој патникот го носи кај себе. Па, така, можно е да се види слика со симболични груби црти и површини на евентуални сомнителни предмети, па се до детално отсликување на човечкото голо тело. Токму ваквата можност на овие ...
сите 5 | | | веќе видена

Не, не е никакво специјално издание на "Only fools and horses". Дејвид Џејсон, попознат како Делбој, се враќа на малите екрани во нова серија наречена "Кралски телохранители". Џејсон (71) во серијата игра телохранител кој работи во Бакингемската палата и кој во една прилика го спасува животот на Кралицата Елизабета II. "Се надевам дека Кралицата нема да се налути. Таа има одличен смисол за хумор и мислам дека во оваа серија нема да има ништо што би можело да ја навреди" - изјави "Делбој" за британските медиуми. Тој ја запознал кралицата лично во 2005 година, кога таа му ја врачила титуата витез и истакнува дека "излегол вистинска будала" тогаш. "Беше многу фина и учтива. Ме праша што планирам во иднина, а јас и одговорив дека го снимам божиќниот специјал на "Only fools and Horses". Се почуствував како глупак" .- додава Џејсон. Серијата "Кралски телохранители" ќе се емитува на "BBC One" каналот. Еве дел од атмосферата од снимањето...
| | веќе видена

Огромно маскирано НЛО случајно е откриено по прегледување на фотографиите кои се направени од страна на СТЕРЕО А (Solar TErrestrial RElations Observatory), еден од двата сателити на НАСА кои го следат Сонцето. При т.н. коронално исфрлување на маса од Сонцето (CME) , која доаѓа до Меркур се појавува масивно НЛО, речиси колку половина од планетата. НЛО-то изгледа маскирано (како оние вселенски бродоби на Клингонците) и само поради сончевата радијација камерите на СТЕРЕО А успеале да го “фатат“. Видеото е снимено на 1. декември, во период од 24 часа. Некои експерти сметаат дека НЛО-то е само отсјај од Меркур, само тоа објаснување некако не одговара. Многу подетално прочитајте на Gizmodo
сите 7 | | | веќе видена

По сите перипетии и преговарања, новата (скратена) НБА сезона ќе стартува вечерта за божиќ, 25 декември со 5 натпревари, вклучително и дуелот помеѓу минатогодишните финалисти Далас и Мајами. Откако сезоната не започна во предвидениот термин на 1 ноември, стартуваа долги и мачни преговори, за конечно "локаутот" да биде завршен со постигнување на вземно-прифатливо решение и за играчите и за сопствениците на тимовите. Скратената сезона ќе понуди по 66 натпревари за секој од тимовите (од вообичаените 82), од кои 48 во матичната конференција (исток или запад), а 18 со тимовите од спротивната конференција. Секако и вака скратената сезона ќе понуди збиен распоред, па секоја од екипите ќе се случи барем еднаш да одигра 3 натпревари во исто толку денови. ЛА Лејкерси ќе имаат токму таков старт. На божиќ ја дочекуваат екипата на Чикаго, наредниот ден ќе "скокнат" до соседниот Сакременто, за да на 27 повторно на свој терен одиграат трет врзан меч со Јута. Од распоредот на стартот најмалку може да бидат задоволни ...
сите 11 | | | веќе видена

Ако ве фаќа нервоза за време на утринските турканици по улиците на Скопје, погледнете како “сообраќаат“ Виетнамците. Видеото е „составено“ од 10.000 фотографии направени во Хо Ши Мин, град каде сообраќајот е едноставно „магичен“. Музиката во видеото е „Mondo''77“ на Looper.
сите 3 | | | веќе видена

Учениците во Каталонија се новите „жртви“ на мерките на штедење поради економската криза, откако властите во обид да заштедат пари наредиле да им биде ограничено користењето на тоалетната хартија во училиштата. Според најновите мерки на регионалниот министер за образование на Каталонија, поради “прекумерната употреба“, сега секој ученик месечно ќе има на располагање 25 метри тоалетна хартија, пренесува Дејли Телеграф. Во Каталонија покрај честите штрајкови на професорите, најавен е штрајк и на докторите, кои ќе протестраат поради сличните мерки за штедење и во болниците. Локалните влади на автономните региони во Шпанија се под голем притисок од Владата во Мадрид да го намалат трошењето со цел да се достигнат планираните заштеди во буџетот. Новата Влада на премиерот Мариано Рахој, кој ќе положи заклетва на 22 декември се очекува да воведе уште подрастични мерки за штедење.
сите 2 | | | веќе видена

Адриано Галијани, потпретседателот на Милан вчера за медиумите изјавил дека Росоњерите ги договориле личните услови со Карлос Тевез, па сега се чека одговорот од Манчестер Сити. Галијани во изјава за Milan Channel истакнал дека е можно прво Аргентинецот да дојде во Милан на позајмица до крајот на оваа сезона, а потоа да остане во Милано со три годишен договор вреден 15 милиони евра, пренесува goal.com. “Имаме договор со Тевез, тој сака да дојде во Милан. Им предложивме позјамица на Манчестер Сити и сега го очекуваме нивниот одговор. Тевез ќе заработи 3 милиони евра од јануари до мај. Потоа би требало да го откупиме неговиот договор, со што Аргентинецот би заработувал 5 милиони евра годишно, до 2015 година...“ “... Се надеваме дека овој предлог на Милан, во вредност од 15 милиони евра ќе биде прифатлив за управата на Манчестер Сити. Инаку, Тевез навистина сака да игра во Милан и подготвен е да прифати и поголемо намалување на платата“ - изјавил Галијани.
сите 19 | | | веќе видена

next