Денес се активираше вулканот на планината Локон во Индонезија, кој предизвика паника кај локалното население, иако засега нема официјална наредба за евакуација. Првата ерупација на Локон, која се случила изутринава по локално време се слушнала во радиус од 5 киломтери, во подрачје во кое во две села живеат околу 10.000 лица. Нивните куќи се прекриени со пепел, а луѓето се во паника, пренесува АФП. Последната смртоносна ерупција на Локон, еден од најактивните вулкани во Индонезија, се случи во 1991 година, кога загинал еден турист од Швајцарија. Минатата година при ерупцијата на овој вулкан мораше да биде наредена евакуација на повеќе од 5000 лица.
сите 4 | | | веќе видена

Ова е вистинска рентген фотографија на новогодишна елка заедно со подароците под неа. Автор е Nick Veasey, кој пред неговиот огромен рентгент фотоапарат става се што ќе му дојде при рака, вклучително и еден Боинг 777 . Туку да видиме... Алат, часовник, парфем, чевли, фото апарат, литар алкохол, телефон... Не е лошо, воопшто не е лошо. И подоле, како бонус можете да видите како изгледаат високи штикли на рентген ...
| | веќе видена

Министрите за внатрешни работи на Македонија и Србија, Гордана Јанкулоска и Ивица Дачиќ денеска во Ниш ќе потпишат протокол за соработка во областа на безбедноста по повод претстојното европско првенство во ракомет што ќе се одржи во Србија. Делегација на МВР, предводена од министерката Јанкулоска и директорот на Бирото за јавна безбедност, Љупчо Тодоровски денеска, на покана на МВР на Србија, ќе престојуваат во еднодневна работна посета во Ниш. Во Собранието на градот Ниш, како што е најавено, министрите за внатрешни работи на двете земји ќе потпишат протокол за соработка во областа на безбедноста по повод претстојното европско првенство во ракомет во 2012 година. Делегациите предводени од министрите Дачиќ и Јанкулоска ќе извршат и обиколка на спортската сала каде ќе се играат натпреварите на македонската репрезентација, пренесува Спортското радио 90,3 ФМ. Инаку, во групата со нашите репрезентативци се и селекциите на Шведска, Германија и Чешка.
сите 31 | | | веќе видена

Двапати месечно или секој втор вторник, ќе ви презентираме нови, авторски содржини, текстови по кои сме сигурни дека ќе ве замислиме, но во исто време ќе ви предизвикаме позитивни чувства. Нашиот нов соработник, Жаклина Димовска ќе се обиде да ве предизвика на една "партија" ментална гимнастика. Ќе можете и да се вклучите и Вие преку e-mail адресата: mentalnagimnastika@vox.mk НЕ ЗНАЧИ НЕМОРАЛ - СЛОБОДАТА Е СЕРИОЗНА ОДГОВОРНОСТ Почнувам на овој начин од причини што слободниот ум, слободниот човек, слободната клетка е толку слободна што делува несериозно и неморално, но тоа е само за оние умови кои имаат еден куп рамки, предрасуди, концепти по кои живеат и мислат дека така треба, или следат дури и несвесно изголтани предрасуди дека така било правилно, или морално или сериозно!! Што значи ова: „Значи дека некоја средина, ситуација, семејство, социјална структура, едукација... Толку ги измесило (како парче пластелин) и си ги оформило своите „поданици“ за да полесно се справува со индивидуите кои ова одлично ...
| | веќе видена

Од рускиот прволигаш Анжи Махачкала соопштуваат дека нов тренер на клубот ќе биде Јуриј Красножан. Амбициозниот руски тим беше во потрага по тренер од септември, кога Гаџи Гаџиев доби отказ на функцијата. 48 годишниот Красножан е без работа од јули оваа година кога беше отпуштен од Локомотив Москва, по сомневањата дека „го наместил натпреварот кој неговата екипа загуби токму од Анжи“ – пренесува goal.com. Предходно Красножан беше тренер на Б репрезентација на Русија, а бил и на кормилото на Спартак Налчик. Со ова се става крај и на шпекулациите дека Гус Хидик ќе биде новиот тренер на Анжи, иако агентот на Холанѓанецот повеќепати ги демантираше овие информации. Анжи лигата ја заврши на 8. место, со што се стекна со право да учествува во плеј оф натпреварите, каде ја поразија ЦСКА Москва со 2-1 во првиот натпревар, пренесува goal.com.
сите 7 | | | веќе видена

Бројот на невработени во Франција достигна рекордно ниво во ноември во последните 12 години. Податоците на француското министерство за труд објавени во понеделникот покажуваат дека бројот на невработени во ноември се зголемил за 30 илјади лица, на вкупно 2,84 милиони. Сосотојбата со невработеноста за француските медиуми значи и силен удар врз амбициите на Николас Саркози за реизбор на претседателската функција, кој се потешко ги убедува гласачите дека тој е најдобриот кандидат кој ќе ја извлече Франција од актуелната криза. Според податоците на Националниот институт за статистика, невработеноста во Франција во третиот квартал изнесува 9,3%, што претставува зголемување за 0,2% во однос на предходните три месеци.
сите 4 | | | веќе видена

Чешки државјанин бил уапсен во Аргентина откако се обидел да се качи на авион за Мадрид со поголем куфер во кој имало 247 животни, повеќето влекачи. 51 годишниот Карел Абеловски бил уапсен откако властите на аердромот во Буенос Аирес останале вчудоневидени за време на рентгенската проверка на неговиот багаж, кога забележале “како се движат органски материи“. Во куферот биле пронајдени 247 животни, повеќето рептили и мекотелци, меѓу кои и девет видови отровни змии и неколку млади змии од видот Боа. Две од животните веќе угинале поради недостаток на кислород, а се претпоставува дека истото ќе им се случело и на повеќето други „слепи патници“, ако Чехот некако успеал да ја помине царинската контрола. Некои од животинските видови кои Абеловски сакал да ги пренесе во Шпанија се ектремно загрозени и заштитени со меѓународни конвенции. Ако биде прогласен за виновен би можел да добие до 10 години затворска казна.
сите 3 | | | веќе видена

По нерешениот резултат на Челси против Фулам (1-1) на Стемфорд Бирџ, менаџерот на Сините од Лондон, Андре Вијаш Боаш како да се откажува од титулата. Поведе Челси, преку Хуан Мата во 47. минута, но само 9 минути подоцна предноста на домаќините беше анулирана од страна на Клинт Демпси. Иако се чинеше дека Челси ја намалува разликата зад ривалите од Манчестер, по три последователни ремија (Виган и Тотенхем 1-1), на Португалецот веќе му се јасни некои работи. “Ќе биде многу тешко да се освои титулата. Разликата по ова коло за нас ќе ја направи трката по титулата невозможна. Нема ништо драматично како гледаме на работите, но мора да се биде реален. Ја намаливме предноста зад Сити на 7 бодови пред неколку недели, но двата клуба од Манчестер само собираат бодови“ – вели Вијаш-Боаш. Португалецот ја правдаше и својата одлука наместо стандардниот Дрогба, во нападот на првата екипа да го стави Фернандо Торес: “Дрогба играше на сите натпревари од ноември, освен во Карлинг купот. Решив да го ставам Торес, кој многу ...
сите 6 | | | веќе видена

По 18. коло од Премиер лигата единствена утеха за Манчестер Сити е дека остануваат лидери на табелата, но само поради подобрата гол разлика од Манчестер Јунајтед. На гостувањето кај ВБА, четата на Манчини како и секогаш имаше огромен посед на топката, но тоа на крајот не резултираше со погодок. „Граѓаните“ на крајот можеа да го прокоцкаат и овој бод, откако Џером Томас ја погоди стативата во 73. минута. Последен пат Сити не постигна погодок во Премиер лигата против Ливерпул, во април. Манчестер Јунајтед од друга страна не знае за пораз. На Олд Трафорд поразен е Виган со 5:0, а Димитар Бербатов со четвртиот хет-трик во дресот на Црвените ѓаволи беше најзаслужен за денешната петарда. Парк и Валенсија исто така се запишаа во листата на стрелци. Иако во зоната на испаѓање, во предходните две кола Виган дома ги запре и Ливерпул (0-0) и Челси (1-1). Инаку, Сер Алекс Фергусон на почетокот на месецов изјави дека натпреварите во декември ќе бидат од исклучителна важност, што денес ете се потврди. На 10. декември ...
сите 28 | | | веќе видена

Градот Скопје објави Јавен повик, на кој можат да се пријават сите заинтересирани граѓани, односно лица со оштетен вид, лица со оштетен слух, лица со телесно оштетување, лица со интелектуална попреченост, бубрежно болни лица, како и инвалидите на трудот, инвалидски пензионери и воените инвалиди, за да го остварат правото на повластено користење на јавниот градски превоз. Граѓаните што припаѓаат на наведените групи правото на повластено користење на јавниот градски превоз можат да го остварат преку соодветните здруженија на граѓани организирани на подрачјето на градот Скопје. За остварување на ова право во 2012 година, заинтересираното лице со посебни потреби поднесува барање до здружението на граѓани во коешто членува. Здруженијата на граѓани, конечниот список на баратели коишто ги исполнуваат условите и за коишто предлагаат добивање на легитимации, го доставуваат до Градот Скопје, најдоцна до 17.01.2012 година. извор: skopje.gov.mk
сите 5 | | | веќе видена

Иако Германија и Русија се модерни демократии со пазарни економии, НАТО сеуште се плаши од воскреснување на поранешните нацистички или советски држави, вели Дмитри Рогозин, пренесува Русија Денес. Дмитри Рогозин, фото: Википедија Рогозин, кој е актуелен заминик премиер на Русија задолжен за „одбрамбениот комплекс“ и поранешен пратеник на Русија во НАТО вели дека без разлика на политичкото уредување, Северноатлантската алијанса нема да го смени мислењето за Русија. “Не е важно што е Русија – демократска, комунистичка или царска – тие ќе нѐ гледаат со исти очи како и пред повеќе векови“ – вели Рогозин, кој истакнал дека истото се однесува и за Германија. “Односите со Германија остануваат комплицирани, бидејќи се плашат од неа. Германците имаат само неколоку батаљони во армијата на НАТО, која всушност и не постои, но обединува сили на повеќе нации за одредени операции“ „Тие не смеат да создадат ниту една бригада за одредена операција. Уште им е страв од Германците“ – вели Рогозин. Рогозин смета дека НАТО ...
| | веќе видена

Сер Алекс Фергусон, менаџерот на Манчестер Јунајтед потврдил дека ќе му понуди нов договор на ветеранот Рајан Гигс, пренесува Би-Би-Си. 38 годишниот Гигс, кој доби понуда за селекторското место на репрезентациајта на Велс, уште од својата 30. година потпишува едногодишни договори со „Црвените ѓаволи“. „Знам дека ова нема да трае вечно, ама Рајан може да одигра уште една сезона. Не гледам дека му се намалени енергијата, издржливоста или брзината. Тој е на исто ниво последниве две-три години. Неверојатно... Знам дека сме сред сезона, но оставам тој самиот да реши за својата иднина“ - вели Фергусон: Инаку Рајан Гигс дебитираше за Манчестер Јунајтед во 1991 година, одигра 624 натпревари и постигна 111 голови. Само оваа година настапи на 15 натпревари во сите конкуренции за Јунајтед.
сите 6 | | | веќе видена

Коце Трајановски, градоначалникот на Скопје, денес им ги додели наградите на најдобиот полицаец, пожарникар и крводарител на територија на град Скопје за 2011 година. За најдобар крводарител на подрачјето на град Скопје е прогласена Анка Пендовска-Димовска, најдобар пожарникар-водач на група во Бригадата за противпожарна заштита на Град Скопје е Зоран Трајковски, а најдобар полициски службеник за 2011 година е Драгиша Шишковски, вработен во полициската станица за Општа надлежност-Општина Гази Баба. Најдобриот крводарител Анка Пендовска-Димовска, годинава дарувала 3 пати крв, а досега, во изминатите 15 години, вкупно 108 пати. Нејзината животна определба е хуманоста. Најдобриот полицаец за 2011 година Драгиша Шишковски, има работен стаж повеќе од две децении, а во 5-та полициска станица во Гази Баба, досега интервенирал во многу полициски акции за откривање кривични дела. Најдобриот пожарникар Зоран Трајковски, годинава бил вклучен во над 60 противпожарни акции и во 10 технички интервенции, а во Бригадата за ...
сите 6 | | | веќе видена

Катастрофалната година за руската вселенска програма завршува со уште еден, петти по ред неуспех. Меридијан-5, рускиот сателит за воена комуникација кој во петокот требаше да биде однесен во орбитата со ракетата Сојуз-2.1б, паднал „некаде во Сибир“, а парче од сателитот за малку ќе убило еден жител на селото Вагајцево, стотина километри оддалечено од Новосибирск. Инцидентот се случил откако во третата фаза по лансирањето се случила хаварија со ракетата Сојуз-2.1б. Едно парче од ракетата, направено од титаниум и тешко 5.5 килограми паднало врз куќата жител на селото Вагајцево, и се приземјило во дневната соба. И бидејќи чуда се случуваат за Божиќ (овојпат католичкиот), додека домаќинот отишол да земе дрва за огрев во дворот, титаниумската топка речиси му ја срушила куќата. Градската управа одлучила да плати за сета штета и да му ја поправи куќата, пренесува Гизмодо. Инаку, Меридијан-5 е петтиот сателит од новата генерација кои ќе ги заменат старите Молнја и Парус системи. Првиот „Меридијан“ беше лансиран во ...
| | веќе видена

Божиќната ноќ на Американците, но и на сите љубители на најдобрата светска кошарка им донесе одличен подарок. После сите проблеми и најави за неодигрување воопшто на сезоната, скратената НБА приказна започна. Чикаго во дуел кој потсетува на славните финалиња од времето на Меџик и Џордан, надокнади 11 негатива во последната четвртина и во финишот обезбеди стартен триумф над Езерџиите. Според текот на мечот, некако сите ја видоа победата на Коби и останатите уште на средината на последниот дел од мечот, но така не мислеа "биковите", а особено Дерик Роуз, па по забрефтаниот финиш, на 5 секунди до крајот постигна кош од рекетот за 88:87, резултат кој остана и до крајот, откако Коби себично или не, "изеде банана" и им го расипа божиќ на своите фанови. Лејкерси годинава се ослабени, но и стартот на сезоната го дочекаа со суспензијата на Бајнам, па Гасол мораше да игра на позиција 5, а "четворка" глумеше Џош Мекробертс, кој дојде летово од Индијана. Но, божиќ не им се "расипа" само на навивачите во Лос Анџелес. ...
сите 45 | | | веќе видена

Еден од најголемите европски зимски музички фестивали “The Big Snow festival” во следната зимска сезона се сели на Копаоник во Србија! Фестивалот пред две години го покрена најголемата светска туристичка агенција Thomas Cook, додека во 2012. во организацијата се приклучува и Exit тимот. Фестивалот, кој ќе ги собере големите светски музички имиња, ќе се одржи од 23. до 30. март 2012. година. На фестивалот ќе настапат преку 100 врвни светски, домашни и регионални изведувачи на електронска, рок, реге и џез музика, распоредени на 10 бини. Овој несекојдневен скијачко-музички настан на Копаоник ќе го одбележи прочуеното лондонско електро дуо Basement Jaxx (хедлајнери на најголемите светски фестивали и добитници на најзначајните награди во музичката индустрија), како и DJ Fresh, чиј сингл Louder ги освои најважните европски музички топ листи во 2011. година. Од домашните состави ќе настапат најзначајните бендови на урбаната музика во Србија како што се Darkwood Dub, Рамбо Амадеус, Disciplin A Kitchme, Деца Лоших ...
| | веќе видена

Велшката фудбалска асоцијација сака Рајан Гигс да ја преземе селекторската позиција, пренесуваат медиумите на Островото. Од ФА на Велс се одлучиле да испратат понуда до играчот за врска на Манчестер Јунајтед веднаш по новогодишните празнувања. "Рајан не бил тренер досега, но се чини дека е природен заменик на Гери. Сме имале успеси со сличен избор. Оваа позиција беше прво работно место и за Марк Хјуз, а тој се претстави одлично. Гери имаше ограничено искуство, но и тој ја заврши одлично работата. Фановите и фудбалерите се уште не можат да се помират со неговата смрт"-стои во официјалното соопштение на ФА на Велс. Во Велс се надеваат дека ќе најдат заменик на Спид до првата контрола предвидена во новата година. Датумот е 29 февруари, но противникот се уште не е јасен. Се претпоставува дека тоа е националниот тим на Коста Рика, селекција против која починатиот Спид дебитираше во националниот дрес. Во меѓувреме 38 годишниот ветеран се надева дека Сер Алекс Фергусон ќе му го продолжи договорот за уште една ...
сите 14 | | | веќе видена

Том Круз викендов ја исполни невозможната мисија и ја победи „Девојката со тетоважа на змеј“ за првото место на божиќниот американски „бокс офис“. Сепак, кај продуцентите нема место за задоволство, бидејќи бројките покажуваат дека се помалку луѓе одат во кино... Барем во САД. “Mission: Impossible - Ghost Protocol” викендов за првото заработи 26,5 милиони $. Снимен со буџет од 145 милиони $, продуцентите од Парамаунт можат да бидат задоволни бидејќи вкупната глобална заработка на филмот изнесува повеќе од 160 мил. $. Шерлок Холмс, минатонеделниот шампион падна на второ место со заработени 17,8 милиони долари, додека третото продолжение за „Алвин и верверичките“ со 13,3 милиони $. На четврто, петто и шесто место се најдоа двете премиери кои сосема потфрлија. Девојката со тетоважа на змеј“ со Даниел Кејг и Руни Мара можеби беше најекспониран филм во медиумите, ама викендот го завршија на 4. место со заработени 13 милиони $. Ништо подобро не минаа ниту „Авантурите на Тинтин“ на 5. место со 9 милиони $ и „We ...
сите 4 | | | веќе видена

Цеск Фабрегас, фудбалерот на Барселона, изјави дека ако некогаш би морал да ги напушти Каталонците единствено би се вратил во Арсенал. 24 годишниот Фабрегас кој по осум сезони минати со Топџиите се врати во Барселона за Скај Њуз изјавил: “Освен во Арсенал и Барселона, не можам да се замислам да играм во друг клуб. Се надевам дека ќе останам во Барселона подолго време, дури и да се пензионирам тука. Сепак во животот никогаш не вели никогаш и ако морам да заминам тогаш дефининтивно би се вратил (во Арсенал)...“ “Кога си заминував од Арсенал можев само да речам „благодарам“. Не ми е непријатно да кажам дека речиси заплакав... Не сум запознал некој толку лојален како Арсен Венгер. Тој е еден од најдобрите и јас навистина верувам дека е така...“ - изјавил Фабрегас за Скај Њуз.
| | веќе видена

Заврши првиот дел од Евролигата во кошарка, познати се сите 16 екипи кои продолжуваат понатаму, а извлекувањето за топ16 групите ќе се одржи на 28 декември во Барселона. Форматот на натпреварување годинава е малку сменет, па двете најдобри екипи од секоја од топ 16 групите ќе играат во серии "најдобар од 5 меча", а победниците во тие дуели ќе се најдат на завршниот Фајнал фор турнир во Истанбул, од 11 до 13 мај наредната година. Она што за нашата кошарка е значајно, е фактот дека тројца наши репрезентативци ќе играат во топ 16 фазата, а дали некој од нив ќе успее да се најде и на завршниот турнир, останува да видиме. Но, да се вратиме на десеттото коло и натпреварите одиграни вчера и завчера. Вчера дефинитвно беше ден на Перо Антиќ. Иако веќе и теоретски можеа да сметаат на пласман во топ 16 фазата, Антиќ на гостувањето кај отпишаниот Нанси ја одигра својата најдобра партија во Евролигата во кариерата. За разлика од останатите средби, не се најде во почетната петорка, Антиќ реализираше 20 поени, на кои ...
сите 4 | | | веќе видена

next