За нив можеби вселената е “последна граница“, но вработените во руската вселенска агенција Роскосмос добија забрана за напуштање на Русија. “Ова е официјален документ и тоа е дел од прописите кои се однесуваат на безбедноста“ – изјавил портпаролот на Роскосмос. За вработените, поради овој пропис како од времето на СССР, единствено можат да заминат во странство ако им е потребна медицинска нега која не можат да ја добијат во Русија. “Ќе земам лекарска потврда следната недела. Сакам да заминам некаде каде што е потопло. Во зима во Русија тоа го нема“ – изјавил неименуван вработен во Роскосмос, пренесува АФП. Инаку, забраната за патување во странство на вработените во руската ракетна индустрија ќе биде на неопределено време, а пред празниците сите вработени морале да ги предадат пасошите, кои можат да си ги добијат назад по компликувана бирократска процедура.
| | веќе видена

Менаџерот на фудбалерите на Фулам, Мартин Јол, остана исклучително огорчен од синоќешното реми 2:2 со екипата на Одензе што воедно го исфрли неговиот тим од Лига Европа. "Постигнаа гол од фаул бидејќи ѕидот не беше добро поставен. Немаше како да продолжиме напред со таков однос. Играта во второто полувреме немаше ништо заедничко со прикажаното во првиот дел. Не успеавме да ги притиснеме доволно противниците. Тие ги казнија нашите грешки. Да испуштиш предност од два гола во самиот финиш е исклучително разочарувачки ", изјавил Јол по крајот на натпреварот, пренесува Спортското радио 90,3 ФМ. Екипата на Фулам иако водеше со 2:0 по првиот дел, на крајот со нерешените 2:2 ги заврши настапите во Лига Европа. Од групата на Англичаните во битката за пехарот ќе продолжат холандскиот Твенте и Висла Краков.
сите 66 | | | веќе видена

Нејмар, ѕвездата на бразилски Сантос, во реклама за безалкохолен пијалок ги опишува причините поради кои не сака трансфер во Европа. Не е јасно само дали сите јужноамериканци мислат дека во Европа владее вечна зима, сивило или пак главна валута е фунтата, додека фудбал се игра во вселенски скафандери. Сепак, јасно е само дека Пеп Гвардиола во моментов му праќа фотографии на Нејмар од плажите на сончевата Барселона...
сите 3 | | | веќе видена

Видеото подолу е реклама за серијалот на ВВС „Замрзната планета“ (Frozen Planet) во која водител е Сер Дејдид Атенбороу, кој ја пее (рецитира) What a wonderful world, оригинално изведена од Сачмо. Нека ви послужи како потсетување дека Земјата и не е толку лошо место, иако од ВВС признаа дека “лажирале“ некои сцени, односно наместо во дивина тие биле снимени во зоолошка во Холандија... Серијалот „Замрзната планета“ (барем во најголем дел) е снимен на Јужниот и Северниот пол и се очекува да биде еден од најпродаваните документарци на ДВД. Уживајте...
сите 2 | | | веќе видена

Првиот “тизер“ трејлер за вториот дел на филмот “Платеници“ се појави на Интернет. Првичната возбуда, особено откако за филмот се дигна толкава фама на Балканот, се претвори во тотално разочарување. Барем засега. Ако денот по утрото се познава, режисерот Сталоне можеби и не ги употребил на најдобар начин сите (потрошени) акциони херои во филмот. Ако сакате по којзнае кој пат да се потсетите кој се настапува во “Платеници 2“, погледнете го трејлерот подолу... Но, сеуште не губиме надеж за новото дело на Сталоне... Така некако.
сите 7 | | | веќе видена

Силвио Берлускони, претседателот на Милан, во разговор со новинарите ги искоментира актуелните состојби на неговиот клуб. Во врска со Карлос Тевез, кој си заминува од Манчестер Сити, италијанските медиуми пренсоа дека Милан веќе ги договорил личните услови. Сепак, во меѓувреме сериозен интерес за Аргентинецот најавија „трошаџиите“ од ПСЖ. “Карлос Тевез може да избира помеѓу парите и престижот. Милан е престиж!“ истакнал поранешниот италијански премиер пред традиционалната тимска божиќна вечера, пренесува goal.com. Берлускони искоментра и во врска со Александре Пато, кој во последно време го мачат повреди и се наоѓа во слаба форма: “Пато е неверојатен фудбалер, но во последно време не му оди најдобро. Многу често го гледаме на десната страна, а би требало да игра во средината. Во фудбалот головите се најбитни, и тој треба да добива повеќе топки“. Берлускони најави дека планира да му го продолжи договорот на тренерот Масимилијано Алегри: “Секако дека планираме да го продолжиме договор со Алегри. Оваа екипа на ...
сите 21 | | | веќе видена

Од Челси денес ги негираа пишувањата на медиумите во Англија, дека 50 милиони фунти вредниот Фернандо Торес “се продавал со екстра попуст, односно за 20 милиони фунти, а освен тоа најверојатно ќе се врател во Ливерпул, веќе во јануари“ – пренесува Дејли Телеграф. “ Тие приказни се обични глупости. Фернандо Торес останува клучен дел во нашите долгорочни планови “ – изјавил портпаролот на Сините од Лондон за Дејли Телеграф. Откако во клубот дојде менаџерот Вијаш Боаш, Шпанецот има многу проблеми да избори место во првиот тим на Челси. Сепак, во јануари Дрогба заминува да игра на африканскиот Куп на нации, па Торес најверојатно ќе има многу поголема минутажа. Торес оваа сезона постигна 4 погодоци, а нема започнато натпревар за Челси по поразот од Арсенал (5-3).
сите 12 | | | веќе видена

Пристигна првиот трејлер за „Диктаторот“, новата комедија на Саша Барон Коен. Диктаторот кој би требало да е копија на Гадафи или Садам Хусеин, ќе биде избркан во САД каде ќе се вљуби во Ана Фарис, сопственичка на продавница за органска храна, која за жал во овој трејлер немаме можност да ја видиме. Но, ќе видиме златни џипови, Меган Фокс, шеги на сметка на Кардашијан... Инаку, се смета дека филмот (помалку) е базиран на книгата “ Zabibah and the King ” напишана (најверојатно) од Садам Хусеин. Можеби на прв поглед Диктаторот и не изгледа толку шокантно, но не би зборувале пред време... Коен и тоа како знае да изненади. Во секој случај од она што може да се види, Диктаторот е многу подобар од Бруно. Освен Коен, Ана Фарис и Меган Фокс, во филмот настапува и Бен Кинглси, а режијата е на Лери Чарлс, режисерот на Борат. Премиерата е закажана за 11 мај 2012 година.
сите 4 | | | веќе видена

Од бугарското министерство за регионален развој и инфраструктура соопштуваат дека на автопатиштата во државата наскоро ограничувањето на брзината наместо 130 ќе изнесува 140 километри на час. Бугарскиот премиер Бојко Борисов во изјава за медиумите ги поддржал измените на законот: “Да бидеме реални – кој вози со 120 на автопат?!“ - изјавил Борисов и искакнал дека 140 километри на час е пристојна брзина за новите автомобили. Како што вели, ограничувањето на брзината се зголемува за да не бидат казнувани многу возачи. Овие промени на ограничувањето на брзината нема да се однесуваат на автобусите и камионите. Во меѓувреме најавено е и пробно поставување на камери на бугарските автопатишта, кои во почетокот ќе ги снимаат прекршоците, но возачите нема да бидат казнувани. Инаку, буграските медиуми истакнуваат дека Владата на Бојко Борисов верува дека развојот на инфраструктурата е најважен фактор за развој на економијата и напредок на државата. Имено, за две години мандат на Борисов биле изградени повеќе километри ...
сите 3 | | | веќе видена

Екипите на Град Скопје и на ЈП „Улици и патишта“ изминативе денови поставија заштитни столпчиња по должината на неколку сообраќајници, со цел зголемување на безбедноста на пешаците. Така, деновиве се поставени 40 столпчиња на булеварот Крсте Мисирков, кај Поликлиниката „Битпазар“. На крстосницата на булеварот Партизански одреди со булеварот Свети Климент Охридски се монтирани 6 столпчиња, а на булеварот ВМРО - 25 заштитни столпчиња. Акцијата за поставување заштитни столпчиња ќе продолжи и во наредните денови, за да се зголеми безбедноста на пешаците и да се спречи недозволеното паркирање возила на јавните површини. извор/фото: skopje.gov.mk
сите 6 | | | веќе видена

Шпанскиот спортски весник Марка („близок“ до Реал Мадрид) денес објави вест дека незадоволен од статусот во Барселона, Давид Виља си заминува и тоа уште во зимскиот преоден рок. На ова веднаш стигна јасен демант од Гвардиола – “Марка лаже“. Марка пренесува дека управата на Барселона била подготвена да преговара со најзаинтересираните клубови, Челси и Ливерпул, кои биле подготвени да платат адекватно обештетување за напаѓачот кој пред две години дојде од Валенсија за 40 милиони евра. Гвардиола пак, како што пренесува шпански Спорт („близок“ до Каталонците) не сакал да влегува во детали за тврдењата на Марка, туку само кратко изјавил „Марка лаже“. Тој истакнал дека “смета на сите фудбалери од овој состав и за следната година“ и додал: “Јас сум единствениот кој прави 25 различни состави и го правам тоа затоа што чувствувам дека е правилно...“ Давид “Ел Гуахе“ Виља оваа сезона одигра 23 натпревари, постигна 9 погодоци и имаше две асистенции. Во Барселона одигра вкупно 72 натпревари, постигна 32 гола и намести ...
сите 19 | | | веќе видена

Во спектакуларен грабеж во строгиот ценатар на Белград групата “Пинк Пантер“ од продавница одзела 80 скапоцени швајцарски часовници во вредност од 700.000 евра, пренсуваат српските медиуми. Грабежот се случил во ноќта помеѓу неделата и понеделникот во продавницата “Идентико“, која се наоѓа на улицата “Кнез Михајлова“ и не траел подолго од три минути. Како на филм, арамиите прво ја врзале со ланци челичната мрежа на вратата и ја откорнале со џип, а потоа лесно провалиле во локалот од каде ги одзеле часовниците. Две лица, едниот со фантомка, другиот со кацига влегле во локалот и набрзина ги украле часовниците. Целиот настан бил снимен од безбедносните камери. Интересно е што нема сведоци, иако грабежот се случил во центарот на Белград. Арамиите точно знаеле што бараат, бидејќи зад себе оставиле часовници за кои знаеле дека не се толку вредни. Во грабежот, кој најверојатно е прв за групата „Пинк Пантер“ во Белград учествувале повеќе лица (стражари), кои во околните улици гледале дали доаѓа полицијата, ...
сите 10 | | | веќе видена

На 17 декември со изданието на Corriere dello Sport ќе може да се купи екслкузивниот календар за 2012 со фудбалерите на Наполи. Ова е петта година по ред како екипата од Неапол прави ексклузивни календари за Corriere, а за оваа година решено е да се стави акцент на “наполитанската традиција...“ Инаку, календарот ќе чини 8,90 евра плус цената на весникот, што за ваква уметност е ситница. Ќе може да се нарача и преку Интернет страницата на Наполи, со поголеми димензии и повисока цена...
сите 7 | | | веќе видена

Белгиската полиција истражува кои се мотивите кои го натерале 33 годишниот Нордин Амрани да отвори оган во центарот на Лиеж, при што загинаа најмалку четири лица, а 125 се повредени. Во нападот загинаа две момчиња на возраст од 15 и 17 години, една жена на 75 годишна возраст, а најнова жртва е 17 месечно бебе, кое ноќеска почнало од повредите здобиени во нападот. И покрај напорите на докторите животот на малиот Габриел не можел да биде спасен. Тој бил погоден во задниот дел на главата додека бил во рацете на неговата мајка кога чекале автобус на постојката која ја нападнал Амрани. По нападот, според медиумите, Амрани извршил самоубиство. Некои медиуми јавуваат дека Арани можеби загинал кога една од бомбите експлодирала предвреме. Пред нападот Амрани испратил пари на сметката на неговата сопруга со порака “Те сакам. Со среќа“. Во меѓувреме Дејли Телеграф пренесува дека при претресот на домот на напаѓачот било пронајдено тело на 45 годишна жена, која била убиена пред Амрани да тргне во крвавиот поход. Според ...
сите 34 | | | веќе видена

Градовите Сеул, Сингапур и Стокхолм нудат најдобри бенефиции за граѓаните преку употребата на информатичко-комуникациската технологија, покажува најновиот Networked Society City индекс на Еricsson и Arthur D. Little. Заедно со Лондон, Њујорк, Париз, Лос Анџелес, Токио, Шангај и Пекинг, овие градови ја дополнуваат „Топ 10” листата во второто издание на Ериксоновиот Networked Society City индекс. Во овој индекс се рангирани 25 од најголемите градови во светот врз основа на нивната способност да ја „употребат“ информатичко-комуникациската технологија за социјалните, економските и еколошките придобивки. Првите три града во индексот – Сеул, Сингапур и Стокхолм, според студијата, покажала дека успешно ја искористиле ИКТ во развојот на социјалните, економските и еколошките цели. На пример, Сингапур, е агресивно водечки иноватор во „е-здравството“ и пионер во управувањето на сообраќајниот метеж. Од друга страна, Сеул ја користи ИКТ за реализирање на многу еколошки предности од различни технолошки иницијативи. Истата ...
| | веќе видена

Во заостанатиот натпревар од 11. коло од Серија А, ноќеска Нагатомо со голот во второто полувреме му донесе минимална победа на Интер на гостувањето кај Џенова. Натпреварот беше одложен поради поплавите кои ја зафатија Џенова во ноември. Со четвртата победа во пет натпревари сега четата на Клаудио Раниери се искачи на 7. место на табелата во Серија А со 20 бодови, колку што има и Палермо на шестото место, но нероаѕурите имаат малку послаба гол разлика. Откако Родриго Паласио, напаѓачот на Џенова и голема желба на Интер се повреди минатото коло против Сиена, Алберто Малесани се одлучи за позатворена 4-5-1 варијанта со Зе Едвардо како единствен напаѓач. Раниери беше презадоволен од победата, но “ја обвини“ екипата на Џенова дека играла премногу дефанзивно: “ Мислам дека изигравме многу подобро. Џенова беше премногу затворена, а првиот удар кон нашиот гол беше во 80. минута. Инаку, младите одиграа одлично, а посебно сум задоволен од Поли “ - истакна стратегот на Интер. В недела Интер гостува кај Чезена, што ...
сите 14 | | | веќе видена

Од управата на Манчестер Јунајтед денес и официјално е соопштено дека Дарен Флечер “ќе биде на подолга пауза од фудбалот“ поради здравствени причини. Се очекува капитенот на Шкотска да отсуствува од фудбалските терени најмалку до крајот на оваа сезона, пренесува Гардијан. Флечер, кој неколкупати оваа сезона не беше во тимот на Сер Алекс Фергусон поради “вирус“, всушност имал проблеми со „улцеративен колитис“, хронична воспалителна состојба на дебелото црево. 27 годишниот Шкотланѓанец оваа сезона имаше само 10 настапи на Јунајтед, а за последен пат се појави во дресот на Црвените ѓаволи на натпреварот против Бенфика на 22. ноември, кога и се запиша во листата на стрелците. Отсуството на Флечер е уште еден удар за составот на Манчестер Јунајтед по елиминацијата од ЛШ и Сер Алекс Фергусон нема многу опции за средината на терернот. Во меѓувреме, до католички Божик се очекува враќањето на Клеверли, додека Андерсон ќе биде во аут до февруари.
| | веќе видена

Во петок, 16. декември, точно на пладне започнува продажбата на влезници за Exit Festival, најголемиот и најпознат музички фестивал во југоисточна Европа кој следната година ќе се одржи од 12. до 15. јули на волшебната Петроварадинска тврдина во Нови Сад, Србија. Во понудата ќе се најдат пакетите: - Пакетот за Tribe (круг на привилегирани посетители, во кои влегуваат сите оние што во изминативе четири години купиле влезници за фестивалот) по цена од 3.030 денари. На овие верни купувачи Exit им подарува место во кампот, како и превоз. - Фестивалски влезници по промотивна цена од 3.030 денари, за новите купувачи - Премиум пакет - 6.150 денари. Пакетот ги содржи: влезницата, место во кампот, како и превозот. Понудата Пакет за Tribe и влезницата по промотивна цена ќе важат до 15. февруари 2012. година. Од 16. февруари престанува продажбата на Tribe пакетите, а цената на влезницата ќе биде поголема. Премиум пакетите ќе бидат во понуда до самиот фестивал. Влезниците и пакетите за Exit 2012 ќе можат да се купат ...
сите 4 | | | веќе видена

Ѕвездата на Парма, Ернан Креспо е пред сензационален трансфер во Лудогорец, тврди бугарскиот весник "7 дена спорт", пренесува Спортското радио 90,3 ФМ. Познатиот аргентински напаѓач ја дал својата согласност да го засили тимот од Разград и се очекува да го облече дресот на лидерот во бугарското првенство во јануарскиот трансфер период. Лично сопственикот на Лудогорец, Кирил Домусчиев, ги води преговорите со Парма, а се зборува дека лидерот во бугарскиот шампионат е подготвен да плати најмалку 300.000 евра за да го донесе на позајмица до крајот на сезоната фудбалерот кој не се наигра и оваа сезона. Високата плата, која Креспо ја има во Парма, ќе биде поделена меѓу двата клуба. Од Лудогорец (или како што бугарските медиуми на англиски го нарекуваат "Crazy Forset") ќе направат се што е можно Аргентинецот да почне со клубот со зимските подготовки на почетокот на јануари. Ако Домусчиев успее да го доведе Креспо, тој несомнено ќе биде најголемата ѕвезда која некогаш играла во бугарското првенство. извор: ...
сите 6 | | | веќе видена

Две лица загинале, а повеќе од десетмина се ранети во белгискиот град Лиеж, откако најмалку едно лице денес фрлило дури четири гранати кон автобуската станица „Place Saint Lambert“ во центарот на градот. Полицијата веднаш го блокирала центарот на Лиеж, каде било забележливо поголемо количество крв на плочникот. Според некои извештаи и напаѓачот е еден од загинатите. Како што пренесува Дејли Телеграф полицијата најверојатно е во потрага по уште еден напаѓач. “Луѓето се шокирани и не знаат што се случува. Многумина се кријат во продавниците...“ - пренесува дописникот на Дејли Телеграф. Полицијата сеуште не соопштува официјални детали за настанот. Најтиражниот белгиски весник Le Soir пренесува дека се слушале истрели еден час по нападот со гранатите.
сите 70 | | | веќе видена

next