Изминатата ноќ американските елитни „морнарички фоки“ (Navy SEALs) извршиле напад во упориште на сомалиските пирати во акција на спасување на двајца заложници – хумантирани работници, кои биле во заробеништво од октомври минатата година. Во акцијата која траела околу еден час биле ослободени Џесика Бјукенен (32) од САД и Поул Тистед (60) од Данска. Никој од американските специјалци не бил повреден, додека најмалку деветмина пирати биле убиени, пренесува Дејли Телеграф. Одлично испланираната операција во која учествувале најмалку шест хеликоптери започнала ноќеска во 2 часот по полноќ по локално време и претставува прва интервенција на американската војска во Сомалија по дебклот наречен “Black Hawk Down“ од 1993 година. Според извори на АП уште петтмина пирати биле заробени за време на акцијата. Иако јавно не се соопштува, медиумите шпекулираат дека досега американската војска извршила повеќе напади врз исламските милитанти во оваа африканска држава во која владее беззаконие.
сите 3 | | | веќе видена

Славниот грчки режисер Тео Ангелопулос, добитник на речиси сите позначајни европски филмски награди, загинал за време на снимањето на филм за должничката криза во неговата земја. 76 годишниот Ангелопулос настрадал кога на него налетал мотор за време на снимањето на филмот „Другото море“, на пристаништето Пиреја, во близина на Атина. Веднаш бил пренесен во болница, но починал поради тешките повреди на главата и внатрешното крварење, пренесува Ројтерс. Според полицијата „на Ангелопулос налетал мотор за време на снимање на филмска сцена“, при што се додава дека моторот го управувал полицаец кој не бил на должност, кој исто така бил хоспитализиран. Во 1995 година Ангелопулос ја доби „Гран при“ наградата на жирито на Канскиот фестивал за филмот „Погледот на Одисеј“ ("Ulysses'' Gaze") со Харви Кајтел во главната улога. На истиот фестивал во 1989 година ја доби и „Златната палма“ за филмот „Вечност и еден ден“.
сите 11 | | | веќе видена

По сите празници и слави, по толку многу кифлички и руска салата конечно ќе ги вежбаме стомачните мускули. Овој четврток во Џубокс ве очекува напорен тренинг со многу смеење и само мали паузи за земање здив. Резервирајте си место на 077 593 867 и дојдете подготвени! Ваш личен тренер ќе биде Марјан Георгиевски и да, интернет сензацијата е уште посмешна во живо :) Влез: 150 денари
сите 3 | | | веќе видена

Американската филмска академија им оддаде почит на двете остварувања кои го „слават“ почетокот на филмската уметност доделувајќи им најголем број номинации за претстојните Оскари. Авантурата “Хјуго“ (Hugo) на режисерот Мартин Скорсезе е лидерот според бројот на номинации – 11, меѓу кои и за најдобар филм и за најдобар режисер. Веднаш зад „Хјуго“ со 10 номинацоии се најде “The Artist” немиот црно бел филм, исто така со номинација за најдобар филм, кој според американските медиуми е фаворитот за овој Оскар. Поважните номинации во оригинална форма (на англиски јазик) можете да ги погледнете подолу. Оскарите ќе се одржат во „Kodak Theatre“ на 26 февруари. Најдобар филм: "The Artist" "The Descendants" "Extremely Loud & Incredibly Close" "Hugo" "Midnight in Paris" "The Help" "Moneyball" "War Horse" "The Tree of Life" Најдобар актер: Demian Bichir, "A Better Life" George Clooney, "The Descendants" Jean Dujardin, "The Artist" Gary Oldman, "Tinker Tailor Soldier Spy" Brad Pitt, "Moneyball" Најдобра актерка: ...
сите 7 | | | веќе видена

Детскиот хор „Ѕвончиња“, во сабота на 28 јануари во 19:00 ч. во Центарот за култура ќе одржи хуманитарен концерт, насловен „Пееме до ѕвездите“. Концертот е посветен на нашиот Тоше Проевски, а „Ѕвончињата“ ќе пеат песни од неговиот богат репертоар. Детскиот хор Ѕвончиња е формиран во 2006 год. од страна на вокалниот педагог и уметнички раководител, проф. Марина Коруновска. Во хорот членуваат деца од 3-16 годишна возраст и брои околу 40 членови. Единствен е во поширокиот регион на Македонија и во текот на своето постоење бележи завидни резултати. Настапува на сите поважни манифестации, прослави и хуманитарни концерти, кои се секогаш позитивно оценети од медиумите и публиката. Верувајќи во силата на музиката,верувајќи во ангелските детски гласови, како и огромната желба на децата што членуваат во хорот да пеат за Тоше, се дојде на идејата да се направи еден ваков концерт. На концертот гости ќе бидат вокалната група „Мелодиум“, групата „Калабалак“ и нивните пријатели. Средставата од концертот се наменети за ...
сите 4 | | | веќе видена

Швајцарецот Роже Федерер (3. носител) е првиот полуфиналист на Отвореното првенство на Австралија во тенис кое се одржува во Мелбурн, откако набрзина, со 3:0 во сетови (6:4, 6:3, 6:2) го совлада Аргентинецот Хуан Мартин Дел Потро(11). За пласман во големото финале Роже го очекува подобриот од мечот помеѓу Шпанецот Рафа Надал (2) и Чехот Томаш Бедрих (7), кој се игра во овие моменти. Во утрешните четвртфинални мечеви ќе се сретнат Србинот Новак Ѓоковиќ (1) и Шпанецот Давид Ферер (5), како и Бритнаецот Енди Мари(4) против Јапонецот Кеи Нишикори(24), кои ќе ја дадат и втората полуфинална двојка. Кај женскиот дел од турниот веќе е позната и првата полуфинална двојка. Ким Клајстерс (11), (очекувано, би додале) ја совлада Каролина Возниаки(1) од Данска, прво рангирана на ВТА листата со 2:0 во сетови (6:3, 7:6) и во полуфиналето ќе се сретне со Викторија Азаренка(3) од Белорисија, која со 2:1 во сетови ја совлада Радванска(8) од Полска. Втората полуфинална двојка утре ќе ја дадат победниците од четвртфиналните ...
сите 68 | | | веќе видена

Магнетното поле на Земјата денеска ќе биде зафатено со најсилната геомагнетна бура во изминатите нешто повеќе од 6 години. Проблеми за авио-линиите, електро мрежата и сателитите. Тери Онсејџер од Американскиот центар за предвидување на временските прилики во вселената соопшти дека се очекува денеска да стигне "коронарното масовно исфрлање" или во превод големо парче од сончевата атмосфера отфрлен завчера кон Земјата и дека истото се движи со брзина од 2.000 километри во секунда, што е околу 5 пати побрзо од вообичаеното движење на сончевите честички. "Кога ќе не "погоди" ќе биде тоа како кога средновековен овен удира во земјиното магнетно поле. Таа енергија ќе предизвика осцилации во магнетното поле на Земјата". Според неговите зборови, ваквата енергија може да ги поремети радио-врските кои ги користат авионите за комуникација и навигација, а најмногу би требало да се почувствува околу северниот пол. Се очекува дел од летовите на кои рутата им е во близина на северниот пол да бидат пренасочени на други ...
сите 19 | | | веќе видена

Златан Ибрахимовиќ, напаѓачот на Милан е прогласен за најдобар фудбалер во Серија А за 2011 година на манифестацијата „Oscar del Calcio“ одржана во понеделникот. Наградите на „Oscar del Calcio“, манифестација која се одржува секоја година, се добиваат според гласањето на фудбалерите во Серија А и им се доделуваат на најдобрите фудбалери, тренер, клуб и судија од предходната сезона. Ибрахимовиќ ја доби наградата и за најдобар странски фудбалер, додека Масимилијано Алегри ја доби наградата за најдобар тренер откако ја освои шампионската титула со Милан. Тијаго Силва беше избран за најдобар дефанзивец, додека Ел Шарави, сега во Милан, ја доби наградата за најдобар фудбалер во Серија Б, пренесува ESPN. За најдобар судија во Серија А беше прогласен Никола Рицоли. Сепак, Удинезе ја доби наградата за најдобар клуб, додека Самир Хандановиќ беше прогласен за најдобар голман. Според гласањето во тимот на сезоната беа избрани: Самир Хандановиќ, Кристијан Маџио,Тијаго Силва, Андреа Ранокиа/Алесандро Неста (ја поделија ...
сите 16 | | | веќе видена

Македонските ракометари ја совладаа Полска со 27 спрема 25 и се пробија на третото место на табелата во првата четвртфинална група на Европското првенство во соседна Србија. Фантастичната партија на голманот Борко Ристовски кој нанижа 19 одбрани и луцидната игра во одбраната и пред голот на Полска и ја донесоа првата победа на Македонија во главната фаза на Евро-шампионатот.Во првиот дел набилдавме предност од 6 до 7 голови и заминавме на одмор со позитива од 18:12. Во второто полувреме Полска се врати во игра резултатски со мини серии од 3 до 4 погодоци но, кога беше најпотребно Ристовски ја спушти ролетната на голот и го спречи противникот да се израдува на поволен резултат. “ Ова беше супертежок меч, петти на ова првенство, и јас сум среќен од победата. Тоа што го ветивме, успеавме да го исполниме. Бевме супериорни во текот на целиот меч и заслужено славевме. Ќе се обидеме да продолжиме во истото темпо и на мечот со Србија. Максимално се подготвуваме за секој противник, така ќе биде и за следниот. Момците ...
сите 147 | | | веќе видена

Ако се суди според пишувањата на некои азиски медиуми, Apple во февруари ќе ја презентира третата генерација на ултра популарниот iPad, а истиот во продажба би требало да се најде во март. Јапонскиот интернет сајт Macotakara тврди дека добил информација за датумот на лансирање на третиот по ред iPad од американски извори, но и од доставувачите на компоненти за истиот од Азија. Наводно, по завршување на прославувањето на влезот во новата кинеска година (што ги забавило планираните рокови за достава на компонентите) се очекува Sharp и LG да започнат со испораката на околу 7 милиони QXGA екрани од 9,7 инчи, а истовремено нарачката на компонентите кои се вградуваат во iPad "двојката" биле значително намалени. Ова се наводно новите компоненти за iPad...
| | веќе видена

Кинеската 4.710 година започна денеска и ќе трае до 9 февруари 2013 година, во знакот на змејот е, што би требало да значи дека ќе биде успешна и богата. Според кинеската астрологија, за која се тврди дека е стара повеќе од 4000 години, хороскопот е составен од 12 животни: Стаорец, Бик, Тигар, Зајак, Змеј, Змија, Коњ, Овца, Мајмун, Петел, Куќе и Свиња. Според овој хороскоп, Змејот претставува најсилен и најсреќен знак, симбол на моќ, сила, успех, правда, долговечност и здравје, но и богатство. Тој е одлучен, самоуверен, строг, но и точно знае што сака да оствари. Родените во овој знак поседуваат шарм, сигурност и природна убавина. Секогаш стремат да бидат најдобри и на врвот. Енергични се и амбициозни, но и познати по способноста да создадат богатство. Се верува дека змаевите се моќни пријатели, но и опасни непријатели, дека носат среќа и бесмртност. Луѓето "змаеви" не се "обични" луѓе. Тие влеваат сигурност и имаат големи амбиции. Овие верувања се толку силни во азискиот свет што од денеска во сите болници ...
сите 3 | | | веќе видена

По поразот на Јелена Јанковиќ, денеска и Ана Ивановиќ заврши со настапите на првиот Грен-слем турнир годинава, па надежта на Србите повторно е насочена кон светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ. Втората светска тенисерка, Петра Квитова се покажа како "преголем залак" за Србинката, па релативно лесно со 7:2, 7:6 Чешката тенисерка обезбеди четврт-финале. Претходно, во второто, односно третото коло испаднаа и Виктор Троицки и Јанко Типсаревиќ, а утрово Јелена Јанковиќ и во мешани двојки не успеа да обезбеди пласман понатаму. "Ноле" почна фуриозно ротив Лејтон Хјуит и мошне брзо поведе со 2:0 во сетови (6:1, 6:3), но во третиот Австралијанецот успеа да се врати во игра откако го доби сетот со 6:4. Работите дојдоа "на свое место" во четвртиот сет, па миленикот на домашната публика и моментално 181 играч на АТП листата мораше да ја пружи раката на подобриот. "Тој е одличен играч и навистина не ја заслужува 181 позиција во моментов. Го игра најдобриот тенис во последните две години" - изјави Србинот за ...
сите 56 | | | веќе видена

И досега јапонскиот технолопки гигант SONY беше предводник на нови технологии и формати, па и не беше тешко да се очекува нова "револуција" во ТВ индустријата. Компанијата најави дека комплетно ја напушта OLED технологијата за изработка на ТВ екрани и се насочува кон Crystal LED екраните. Таа е заснована на ист тип на ЛЕД диоди, само со многу помала димензија. Прототип на ваков екран беше презентиран на саемот за широка потрошувачка CES, а посетителите можеа да го видат во живо 55 инчниот екран со вградени околу 6 милиони диоди. Еве како тоа изгледа...
сите 2 | | | веќе видена

Според сеуште неофицијалните резултати, на вчерашното референдумско изјазнување 66% од Хрватските полнолетни граѓани (додуша само оние што излегоа на гласање) сакаат во ЕУ. "Референдумот помина и би требало да славиме!" Вака отприлика известуваат хрватските медиуми за последниот филтер пред официјално Хрватска да стане членка на Европската Унија. Но, дали се слави? Иако се чини задоволителни 66% Хрвати сакаат да се видат себеси како Европски граѓани, обврските и неизвесноста која во моментов ја карактеризираат Унијата, влеваат страв кај обичните граѓани. Едните се плашат дали ќе успеат да "скрпат" од први до први, други пак се во неизвесност околу тоа дали пензиите ќе им бидат сигурни или не... Но, едно е по се изгледа сигурно. Владата од наредната седмица ќе го зголеми ДДВ-то на високи 25% (според најавите на некои аналитичари). "Тазе" владејачката Кукурику коалиција, пред неодамна одржаните предвремени избори ветуваше намалување, а не зголемување на ДДВ-то, па сега Хрватите веројатно ќе се почуствуваат ...
| | веќе видена

Македонската ватерполо репрезентација денеска во последното 5. коло од групата „А“ на европското првенство во Холандија ќе ги одмери силите против Холандија во битка за втората победа на шампионатот. По стартниот успех над Турција, следуваше серија од три порази од Грција, Унгарија и Италија, но денеска мора да ја оствариме целта. Ако денеска успееме да ја надиграме и совладаме домашната селекција, ги задржуваме шансите за пласман на едно од местата кои обезбедуваат виза за квалификацискиот турнир за ОИ во Лондон, кој ќе се одржи во Едмонтон, Канада, пренесува Спортското радио 90.3 ФМ. Македонија и со реми ќе го обезбеди четвртото место во групата поради подобрата гол разлика, па потоа би се бореле за пласман до седмата позиција. Македонија на последното ЕП на кое учествуваше во Малага 2008 година, успеа да го освои 8. место. Со победа денеска над Холандија нашите ватерполисти ќе бидат на пат да го повторат овој успех. Извор: Спортско радио 90.3 ФМ
сите 105 | | | веќе видена

Продолжува добрата посетеност на кино салите во САД и Канада, која започна во новата година. Овој викенд најгледната беше Кејт Бекинсејл во четвртото продолжение на "Underworld: Awakening", филм кој заработи 25.4 милиони долари. Сони во "Underworld " вложи 70 милиони долари, кои и покрај шампионското место овој викенд тешко дека ќе успее да си ги врати. Надвор од Северна Амерка филмот заработи уште 13.5 милиони. На второ место викендов се најде уште една премиера - "Red Tails" каде продуцент е Џорџ Лукас. Филмот заработи солидни 19.1 милиони $.Минатонеделниот шампион "Contraband", во кој исто така настапува Кејт Бекинсејл овој викенд се задржа на третото место со 12.1 милиони. Со буџет од „скромни“ 25 милиони, филмот досега заработи убави 50 милиони долари. Драмата за 11. септември "Extremely Loud & Incredibly Close" со Том Хенкс и Сандрса Булок се најде на 4. место со 10.5 милиони долари, а ТОП 5 листата ја затвора премиерата "Haywire" со 9 милиони долари.
сите 2 | | | веќе видена

Манчестер Јунајтед по втор пат оваа премиерлигашка сезона го совлада Арсенал, сега на Емирати со 1-2. Откако првото полувреме заврши со резултат 0-1 (Валенсија 45`), во второто Ван Перси изедначи на 1-1 во 71. минута, а Велбек во 81. му ја донесе победата на Јунајтед. Според реакциите, фановите на Арсенал можеби и не беа толку гневни на поразот колку на лошата одлука на Арсен Венгер, кој во 74. минута при резултат 1-1 реши да го извади од игра 18 годишниот Алекс Окслејд – Чемберлејн (Alex Oxlade-Chamberlain), што се покажа дека беше пресудно за поразот. Во неговиот прв старт за Арсенал во Премиер лигата Чемберлејн беше еден од најдобрите на теренот, но Венгер реши на негово место да го стави Аршавин, што наиде на остри реакции на публиката, но и на фудбалерите, особено Ван Перси. И откако заврши аплаузот на отворена сцена за Чемберлејн, фановите му запеаа на Венгер „Не знаеш што правиш“, што можете да го видите во видеото подолу. „Ја разбирам реакцијата на публиката, особено кога нема резултат. Но, Аршавин е ...
сите 8 | | | веќе видена

Две пушки, кои биле употребени во грабежите на банки од страна на „славните“ американски одметници Бони и Клајд биле продадени на интернет аукција за 210.000 долари, пренесува Дејли Телеграф. На интернет аукцијата биле продадени пушките кои биле запленети во скривалиштето на одметниците во Џоплин, Мисури во 1933 година. Се работи за автоматската пушка „Томпсон“ позната како „ Tommy gun “, како и за „ Винчестерка “ од 1897 година. Се верува дека пушките биле запленети во акцијата на полицијата во една куќа во Џоплин, во 1933. година. Во таа престрелка загинале двајца полицајци, но Бони, Клајд и членовите на нивната банда успеале да избегаат.
сите 3 | | | веќе видена

Тренерот на Интер, Клаудио Раниери не ја криеше фрустрираноста со играта на неговата екипа по победата над Лацио со 2-1. Со головите на Милито и Пацини (44` и 60`) нероаѕурите ја продолжија серијата од осум последователни победи во сите конкуренции и го минаа Лацио за 4. место на табелата во Серија А. Единствен стрелец за Римјаните ноќеска беше Роки (30`). „Единствена работа што ми се допадна од натпреварот е резултатот. Со Милан победивме и одигравме одлично, но вечерва мислам не можевме да одиграме полошо. Лацио ни создаде илјада проблеми и победивме поради индивидуалните потези на двајца одлични фудбалери. Сепак ако сакаме да ги стигнеме водечките мораме да играме многу подобро“ истакнал Раниери за Скај Спорт. Инаку за Снајдер, кој влезе во игра во вториот дел Раниери изјави: „Снајдер не е подготвен 100%, но наскоро повторно ќе биде еден од најважните во нашиот состав. Против Џенова (во Купот) одигра одлично, а вечерва го ставив во игра бидејќи воопшто не ми се допадна како игравме, па се надевав дека ...
сите 20 | | | веќе видена

next