Поранешниот член на грчката влада Герасимос Јакуматос денеска дал предлог Грција под закуп да ги даде најважните археолошки локалитети, во кои секако спаѓа и Акрополот во Атина, за поуспешна борба со должничката криза. "Акрополот и останатите важни археолошки локалитети треба да ги дадеме под наем за достоинствено да стигнеме до парите кои ни се потребни наместо да ги скратуваме платите и пензиите" - истакнал за една локална радио станица поранешниот Министер за здравство на Грција. Тој повикал и на прекин на штрајковите против мерките за штедење во Министерството за култура, поради што многу туристи останаа скусени од можноста да ги посетат најзначајните историски локации кај јужниот сосед. "Апсолутно недозволиво и понижувачко е туристи од Кина, Еквадор, Финска и други да дојдат во Атина и да видат дека Партенон е затворен поради штрајк" , истакнал Јакуматос. Колку за потсетување, туризмот влегува со 18% во вкупниот национален приход, а ваквата идеја на бившиот Министер наиде на лавина незадоволство кај ...
сите 5 | | | веќе видена

Фудбалерите на Вардар денеска во 14 часот ќе го имаат првиот собир, а веднаш потоа ќе заминат на фитнес-тест за проверка на физичката подготвеност на стартот на подготовките за вториот дел од сезоната, пренесува Спортското радио 90,3 ФМ. Според зборовите на тренерот Илчо Ѓорѓиоски првите два дена ќе бидат искористени за да бидат направени тестовите за физичката подготвеност на играчите, а веќе во четврток ќе се започне со редовните тренинзи и подготовките на екипата за пролетниот дел од сезоната. Според планот Вардар главните подготовки ќе ги има во Анталија, Турција, од почетокот на февруари, а таму се планирани одигрувања на неколку пријателски средби со екипи кои ќе бидат на подготовки во Анталија. Вардар првиот дел од сеозната го заврши во фантастично издание и без пораз. Со вкупно 44 освоени бода, „црвено-црните“ се лидери и есенски шампиони, а секако планот на клубот и стручниот штаб е да се освои титулата оваа сезона и да се избори место во квалификациите од Лигата на шампионите. извор: Спортско ...
сите 7 | | | веќе видена

Во стампедото на илјадници лица што се случило денес за време на дополнителните уписи на Универзитетот во Јоханесбург, загинала една жена, додека повеќе од 20 лица се повредени. Турканиците се случиле откако од Универзитетот објавиле дека денес ќе бидат прифатени дополнителни молби за упис, при што пред портите се собрале илјадници млади луѓе желни за факултетско образование. Јоханесбург: Редици за упис на факултет Кога во 7:30 часот по локално врерме се отвориле портите се случила неверојатна турканица и стампедо при што загинала мајката на еден од апликантите. Според Ројтерс, за 800 дополнителни места на УЈ се пријавиле повеќе од 11 илјади кандидати, кои поради лошата економска ситуација се надеваат дека со високото образование ќе дојдат до подобро работно место. Инаку, во ЈАР на универзитетите има место за 150 илјади бруцоши. Останатите, околу 180 илјади матуранти нема да имаат можност да го продолжат своето образование.
сите 3 | | | веќе видена

Раперот Снуп Дог бил уапсен викендов во Тексас за поседување на мало количество марихуана. Автобусот за турнеи во кој патувал 40 годишниот рапер и неговата екипа бил запрен од страна на пограничните агенти на Тексас во местото Сиера Бланка, на истото место на кое во 2010 година беше уапсен и славниот Вили Нелсон, исто така за поседување марихуана. Снуп Дог има дозвола за користење на медицинска марихуана во Калифорнија, која не важи во Тексас, па сега раперот сега се соочува со 6 месечна затворска казна. Последниве 10 години Снуп Дог повеќепати бил апсен за поседување марихуана, кокаин, оружје... Во 2008 заедно со Вили Нелсон ја издадоа песната „My medicine“ посветена на марихуаната. Инаку, Вили Нелсон минатата година избегна затворска казна, откако на судиката буквално ѝ исполни музичка желба...
сите 18 | | | веќе видена

Тиери Анри ноќеска го постигна единствениот гол за Арсенал на првиот натпревар откако се врати на Емирати како позјамен фудбалер, доволен за победа над Лидс во рамките на ФА Купот. Само десетина минути откако влезе во игра, Французинот во 78. минута, и премногу лесно го реши натпреварот. Анри го опиша постигнувањето на голот како момент кој засекогаш ќе го памети: “Никогаш не помислував дека ќе се вратам во Арсенал, а уште помалку дека ќе го постигнам единствениот гол. Го сакам Арсенал и се надевам дека ова нема да биде последен погодок за клубот“ – изјави 34 годишниот Анри. Во обидот да остане скромен, Анри наградата за играч на натпреварот ја опиша како “шега“. Венгер пак призна дека враќањето на Анри му се чинело како сон: „Тој веќе е легенда за Арсенал, а со овој погодок само додаде уште нешто во таа приказна. Ова е како еден прекрасен сон“ – изјави Венгер. Ова беше 227 гол за Анри во дресот на Арсенал, каде настапува како позјамен играч додека трае паузата во амерканската МЛС, пренесува Би-Би-Си. ...
сите 21 | | | веќе видена

Земјите од поранешна Југославија оваа година како ниту една претходно обединети во ставот дека докажани и проверени изведувачи треба да ги претставуваат на Евросонг. Фото: ninabadric.com Откако Србија се реши за Жељко Јоксимовиќ, црногорците го промовираа "светскиот Мегацар" Рамбо Амадеус како нивен адут, а ние за одличниот вокал на Калиопи, хрватите не чекаа долго да обелоденат дека искусната поп дива Нина Бадриќ ќе биде нивниот фаворит во Азербејџан. Во соопштение од ХРТ се вели дека тие како национален организатор на песна на Евровизија, се решиле за Бадриќ и дека поради ова, јубилејното 20 издание на фестивалот Дора годинава ќе има изменет лик. Инаку на Дора, традиционално последната вечер беше резервирана за избор на хрватскиот претставник за Евросонг, но годинава првата вечер ќе бидат изведени 19 досегашни победници и досегашни хрватски претставници на Евросонг, а втората вечер Нина Бадриќ премиерно ќе ја изведе песната со која од 22-26 мај ќе ја претстави својата земја на овогодишниот избор во ...
сите 5 | | | веќе видена

Иако беше најавен за 2010 година, од непрофитната организација "OLPC" (One Laptop Per Child), најавија дека најавуваниот таблет наменет за помалку захтевните потрошувачи ќе се појави на пазарот оваа година. Таблетот кој во својата основна изведба ќе чини 100 долари, беше претставен на саемот CES, а ќе биде достапен само во земјите во развој. Според најавите, би требало да биде од цврст материјал и лесен за отворање и поправка. Од техничките детали, содржи PixelQi (PQ) екран со 1.024х768 пиксели, процесор Марвел Армада, 512МВ РАМ меморија, а оперативниот систем ќе биде возможно да се бира помеѓу "Sugar" кој OLPC го создаде специјално за деца или Google Android.
| | веќе видена

Две лица загинаа а најмалку 26 се повредени, меѓу кои и едно дете, во експлозија на боца со гас, која се случила денеска во еден италијански ресторан во Москва. До експлозијата дошло откако пожар ја зафатил кујната и брзо се проширил и на останатиот дел од двокатната зграда, во чие приземје се наоѓа и ресторанот. Искршени се сите прозорци на зградата, урнат е дел од кровот и неколку ѕида, а противпожарните екипи успеале да го изгаснат пожарот кој сосема уништи околу 250 квадратни метри од зградата. Според руските медиуми, на место загинале две лица, вработени во ресторанот, додека 26 се здобиле со повреди. Повредените воглавно се гости на ресторанот, а 16 од нив се сместени во болница.
сите 5 | | | веќе видена

Врз селекторот на Хрватската фудбалска репрезентација, професор Борис Немец во својата клиника во Матуљи (близу Ријека) извршил хируршки зафат на колкот. Според Немец, операцијата минала рутински, а повредата на Билиќ се "влечела" уште од времето кога бил активен играч. Да потсетиме, Билиќ по 13 години минати како професионален фудбалер, се прости од активното играње во август 2000 година. Според портпаролот на Хрватскиот фудбалски сојуз Давор Гавран, Билиќ ќе биде на рехабилитација околу еден месец и сосема подготвен ќе седне на клупата на "коцкестите" за пријателскиот натпревар на 29 февруари против Шведска.
сите 2 | | | веќе видена

Определени се носителите за Австралија Опен, првиот Грен слем во годината, а „почестите“ им припаднаа на Новак Ѓоковиќ и Каролина Вознијачки. Изненадувања немаше бидејќи носителите се опредеелуваа според актуелниот рејтинг на АТП, односно ВТА листата. Ноле, кој имаше неверојатната сезона во 2011 е рангиран пред Рафа Надал, Роже Федерер и Енди Мари. Следуваат Шпанецот Давид Ферер како петти носител, пред Французинот Цонга, Чехот Бедрих, Американецот Фиш, Србинот Типсаревич, а ТОП 10 листата ја затвора Шпанецот Алмагро. Возниачки, која заминува во Мелбурн без освоена Грен слем титула, е прва носителка пред Петра Квитова од Чешка како втора носителка. Следуваат Азаренка од Белорусија и Русинката Шарапова. Носители во машка конкуренција за Австралија Опен 2012 година 1. Novak Djokovic (Србија) 2. Rafa Nadal (Шпанија) 3. Roger Federer (Швјацарија) 4. Andy Murray (Велика Британија) 5. David Ferrer (Шпанија) 6. Jo-Wilfried Tsonga (Франција) 7. Tomas Berdych (Чешка) 8. Mardy Fish (САД) 9. Janko Tipsarevic ...
сите 5 | | | веќе видена

Научници кои немале друга работа, си играле со гените на мравки и пронашле начин како од тие обични мравки – војници да создадат „супервојници“ со гигантски глави и клешти. Научниците со помош на хормони ги активирале древните гени на предците овие инсекти, кои живееле пред милиони години, пренесува Дејли Меил. Авторот на студијата, Д-р. Rajendhran Rajakumar од Универзитетот МекГил од Канада вели: “Успеавме да го откриеме древниот потенцијал за развој за да созададеме нови „супервојници“ кои еволуирале пред 35 до 60 милиони години...“
| | веќе видена

„The Devil Inside“ кој критичарите веќе го прогласија за „најлош филм за 2012“ година е неочекуваниот победник на првиот „вистински“ филмски викенд во Северна Америка во новата година. Нискобуџетниот филм, кој „Парамаунт“ го купи за 1(еден) милион $ викендов заработи 34,5 милиони $ и по две седмици го симна од тронот четвртото продолжение од серијалот „Невозможната мисија“ со Том Круз во главната улога, кој остана на 2. место со заработени 20,5 милиони $. Сепак „Mission: Impossible -- Ghost Protocol“ досега вкупно заработи одлични 430 милиони $, a „Парамаунт“ во филмот вложи 145 милиони $. Успехот на „The Devil Inside“ означи силен почеток на новата филмска 2012 година, како една од најдобрите премиери во јануари во историјата на американскиот бокс офис. Сепак, според анкетите на публиката, во најголем број млади луѓе под 35 години, филмот е вистинска катастрофа. Според порталот Rotten tomatoes „Ѓаволот“ со рејтинг од само 7% е филм „со најлош завршеток во поновата историја...“ На третото место се најде ...
сите 4 | | | веќе видена

„21“ на Адел се врати на првото место на албумската Топ листа во Британија. Адел со „21“ веќе мина 19 недели како број 1 во Британија што претставува рекорд последниве речиси 42 години, по „Bridge Over Troubled Water“ на Самон и Гарфанкел, кој во 1970 и 1971 година се задржа 33 седмици на лидерското место на албумската топ листа, пренесува Би-Би-Си. Инаку, 21 е најпродаваниот албум во XXI век со продадени речиси 3,8 милиони примероци. На сингл листата Flo Rida се искачи две места и го превзема првото место со "Good Feeling", додека Coldplay со "Paradise" паднаа на второто место. Taio Cruz директно влета на 3. место со "Troublemaker".
| | веќе видена

Можеби никој досега не го сметал старото Фиќо за некој „ѕвер“ на патиштата, па дури и да било „оригинален Абарт“. Но, откако ќе ги погледнете трите видеа подолу, навистина ќе треба да го смените мислењето. На Фиќото му бил изваден оригиналиот мотор од 500 кубици, а наместо него ставен е четвороцилиндричен турбо мотор од Хонда Ѕ2000, пишува bangshift . Нема детали каков е тој мотор, но резултатот од овој зафат е можеби најбрзото Фиќо што сте го виделе досега... Првото видео е „лансирање“ на Фиќото на патеката Toronto Motorsports Park, второто е Фиќото без турбо, а третото е неуспешен обид за полетување на малиот... Уживајте:
| | веќе видена

По триумфот од 2:1 над Гаел Монфис вчера, србинот денеска за само 50 минути го збриша големиот ас Роже Федерер со 6:2, 6:1. "Го сакам овој турнир и обожувам да играм тука. Јас вчера играв и се привикнав на подлогата. Играв одлично и тоа ми значи многу. На самиот почеток од подготовките сме и луѓето би требало да знаат дека ова не е најдоброто што го умееме" - џентлменски изјави Ѓоковиќ по убедливиот триумф. Тој во сабота од 14 часот ќе настапи и во финалето против подобриот од мечот Надал-Ферер. Иако ова беше 11 победа на србинот над Федерер, скорот (официјален) меѓу нив ќе остане 14-10 во корист на швајцарецот бидејќи овој турнир, иако доходовен не е на календарот на АТП. Федерер не беше претерано разочаран по убедливиот пораз и со насмевка на лицето изјави: "Жал ми е ако ве разочарав малку. Утре имам уште еден меч и ќе се потрудам да одиграм многу подобро" . Овој турнир е интересен по тоа што се игра и за третото место, па Федерер утре ќе се сретне со поразениот од второто полу-финале. Ако треба да се ...
сите 15 | | | веќе видена

Севернокорејските цензори се прославија со фотошопирање на деталите кои не им одговараат, ама оваа фотографија подолу е потврдена од повеќе извори како автентична. Имено, на вчерашниот погреб на „Милиот лидер“ Ким Џонг-ил во Пјонгјанг беше забележан и еден џин... За поголема резолуција кликнете на фотографијата Дали е ова првиот севернокорејски гентски модификуван џиновски супер војник? Или само се работи за најславниот кошаркар од Северна Кореа? Многумина на Интернет шпекулираат дека се работи за Ри Мјунг Хунг, висок 235 сантиметри. „На времето“ тој бил прогласен за највисок човек на светот од страна на Гинисовата книга на рекорди, а кон крајот на `90 години имал обид да заигра и во НБА, но Стејт Департментот не му го дозволи тоа. Секако ова изгледа многу поверојатно отколку она што прво си помисливме.. дека се работи за двајца Севернокорејци еден врз друг под навистина долг мантил...
сите 17 | | | веќе видена

Полицијата од една провинција во Онтарио, Канада направила „рангирање“ на криминалците уапсени оваа година според хороскопскиот знак. Не знаеме дали ќе се изненадите ама статистиката покажува дека најголем број од уапсените оваа година биле родени во знакот на Овнот. Од вкупно 1986 лица уапсени досега оваа година 203 биле родени во знакот на Овенот. За разлика од нив Стрелците биле најмирни... За прв пат некоја провинција прави официјална статистика на бројот на уапсени лица, пренесува Нешенл Пост, па така веднаш зад проблематичните Овни следуваат Вагите со 189 и Девиците со 183 апсења. Од друга страна минатата година најмирни биле Стрелците со само 139 апсења, како и Водолиите со 142 и Биковите со 146 апсења. И додека официјалните лица кои ја направиле статистиката не сакале да коментираат понатаму, астролозите велат дека “Овнот е знак на воинот. Овните владеат со војската, влегуваат во авантури без размислување. Многумина новинари се родени во знакот на Овнот“ – ќе забележи Нешенл Пост. За Стрелците, кои ...
| | веќе видена

Судот во Амстердам го осудил на 6 месеци затворска казна хулиганот кој го нападна голманот Алварадо на натпреварот помеѓу Ајакс и АЗ Алкмар. 19 годишниот хулиган, сега идентификуван како Весли ван В. е осуден за „обид за напад со предумисла“ ќе отслужи 4 месеци во затвор, а останатите два ќе му бидат условна казна следните две години. На пијаниот Весли на 21 декември животот очигледно му тргна по надолна линија. Откако мислеше да го нападне голманот Алварадо, прво си доби убав ќотек, а сега ќе заглави во затвор. Сеирот кој му го гледаше целиот свет му доаѓа како бонус. Како капак на се, забранет му е пристапот на натпреварите на Ајакс за следниве 30 години. Поради негова вина во 37. минута беше прекинат куп дуелот помеѓу Ајакс и АЗ Алкмар, кој сега ќе се преигра од почеток на 19. јануари, но без публика. Во меѓувреме Ајакс е казнет со 10.000 евра од холандската фудбалска федерација, а на голманот Алварадо му е поништен црвениот картон кој го доби откако во самоодрбана го истепа пијаниот хулиган.
сите 7 | | | веќе видена

"Божјата рака! Спортската легенда Марадона ни го покажа својот талент со тенискиот рекет! Игра тенис подобро отколку што јас играм фудбал. Големината на топчето воопшто не е важна за него"- напиша Новак Ѓоковиќ на својот твитер денеска, откако во Абу Даби имаше можност да се сретне со славниот аргентинец на тениските терени. фото: Новак Ѓоковиќ на whosay.com Ѓоковиќ е таму за да одигра егзибициски меч против Гаел Монфис, а Марадона е тренер на Ал Васл од Дубаи, па двајцата ја искористија можноста за дружење и малку ПР се разбира. Еве го и видеото од кое Новак бил воодушевен, а уште повеќе се воодушевил од играта на Марадона со рекетот. Novak Djokovic on WhoSay
сите 7 | | | веќе видена

next