Меѓународната организација за борба против корупцијата, Транспаренси Интернешенел (Transparency International) соопшти дека ја прекинува соработката со светската фудбалска организација ФИФА, затоа што нема да биде спроведена истрага за наводите за корупција во светската куќа на фудбалот. Силвија Шенк, спортски советник на ТИ изјавила дека е “едноставно вчудоневидена“ од фактот што се игнорираат препораките на оваа организација. Шенк заедно со Марк Пит, “експерт за подмитувања“ (анг. bribery expert) му биле советници на Сеп Блатер оваа година, откако тој вети анти-корупциски мерки по низата скандали што ја тресеа светската куќа на фудбалот. Марк Пит, како претседател на новоформираниот “комитет за решенија“ при ФИФА, на прес конференција во средата изјави дека нема да се спроведува истрага за предходните скандали, иако признал дека тие би требло да бидат испитани.
| | веќе видена

Пратениците во Европскиот парламент со големо мнозинство го изгласаа договорот за пристап на Хрватска во ЕУ, со што се отвара патот за негово потпишување идната седмица. Од вкупно 634 пратеници, за предлогот гласале 564, воздржани биле 32, додека против гласале 38. По гласањето речиси сите евро парламентарци почнале да ракоплескаат, станале од своите места и се свртеле кон галеријата во кое седеле пратениците од хрватскиот Сабор, пренесуваат хрватските медиуми. Освен зеленото светло за пристапниот договор, европратениците изгласале и необврзувачка резолуција во која се изразува увереност дека “позитивните резултати од реформскиот процес ќе придонесат за посилна поддршка и доверба кај граѓаните на Хрватска за членството во ЕУ. Хрватските граќани се повикуваат да дадат поддршка на референдумот за пристап на ЕУ, додека членките на ЕУ се повикуваат што побрзо да го завршат процесот на ратификација. Во резолуцијата се поздравува завршувањето на преговорите, но се истакнува и дека процесот не е готов, а во ...
сите 15 | | | веќе видена

Со длабока жалост Ве известуваме дека на 30 ноември во Тетово на 46-годишна возраст ненадејно почина спортскиот функционер на Мотоциклистичката федерација на Македонија, Стеве Илиески - Караѓуле. Илиески ќе остане запаметен како еден од главните иницијатори за организација на првиот ендуро натпревар во Македонија, „Ендуро Шар Планина 2009“. Ендурото во изминатите 3 сезони стана најпопуларна и најмасовна мотоциклистичка дисциплина во нашата држава. Без него неможеше да се замисли поставувањето на патеката Милци и одржувањето на натпреварите од отворениот Источно-Европски шампионат во мотокрос и натпреварите во брзински мотоциклизам на мотодромот во Кичево. Се истакнуваше со својата неуморност и ведар дух по што ќе остане и запаметен помеѓу другарите и колегите – спортски функционери. Покрај тоа, Илиески беше омилен помеѓу децата со кои работеше како долгогодишен скијачки инструктор на снежните терени на Попова Шапка. Погребот на Илиески ќе се изврши денес, 1 декември од 13 часот на градските гробишта ...
сите 3 | | | веќе видена

Би-Би-Си упати извинување до јавноста, откако Џереми Кларксон, водителот на “Top Gear” изјави дека “штрајкувачите во Британија треба да се стрелаат пред нивните семејства“, за време на интервју во живо. Во серијата гафови, славниот водител и колумнист вели дека многу често доцни на работа бидејќи многумина “се фрлаат под воз“. Би-Би-Си веднаш упати извинување, со објаснување дека “Кларксон понекогаш претерува во потрага по комичното, додавајќи дека поголем број гледачи се пожалиле на неговите “шеги“, но не излегоа со точни бројки. Вчера, околу два милиони вработени во јавниот сектор во Велика Британија одржаа целодневниот штрајк, еден од најголемите во последениве неколку децении на Островото, насочен против реформите во пензискиот систем, а Кларксон вака ги “поздрави“: “ Сите би ги стрелал и тоа пред нивните фамилии. Па како се осмелуваат да штрајкуваат кога имаат златни и гарантирани пензии, додека ние останатите мораме да работиме да преживееме “. И додека повеќемина во публиката се изнасмеаа, ...
сите 11 | | | веќе видена

Според германски археолог, крајот на светот нема да се случи идната година, иако многумина сметаат дека Маите предвидуваат апокалипса за 21 декември 2012 година. Свен Гронемаер, експерт за културата на Маите, од австралискиот универзитет Ла Троуб, тврди дека дешифрирањето на камената плоча на Маите покажува дека оваа древна цивилизација само го очекува враќањето на еден од нивните богови. Со ништо не се предвидува крај на светот, пренесува шпанскиот весник АВС. Камената плоча, која е стара повеќе од 1300 години секако упатува на декември 2012 година, но не предвидува почеток на апокалиптични настани, како што многумина веруваат. Гронмаер и други археолози оваа недела одржале конференција во Мексико, во обид еднаш засекогаш да им стават крај на шпекулациите за апокалипсата. Според Гронмаер, текстот укажува на враќање на богот на создавањето и војната - Болон Јокте во крајот на 13-от период од 400 години, наречени Бактуни, што е всушност 21 декември 2012 година.
сите 11 | | | веќе видена

Фудбалерите на второлигашот Кристал Палас ноќеска во четвртфиналето на Лига купот со 1-2 го елиминираа Манчестер Јунајтед, актуелниот шампион на Англија. Историската победа за Лондончани ја најави Амброус кој го отвори резултатот во 65. минута со прекрасен погодок од околу 35 метри, но набрзина изедначи Македа во 68. од пенал. Сепак, во 8. минута од продолжението Мари со удар со глава го шокираше “Олд Трафорд“. Во комбинираниот тим на Манчестер, покрај неколкумината тинејџери беа и Бербатов, Валенсија, Парк, Смолинг... Црвените ѓаволи доминираа на натпреварот и се очекуваше дека лесно ќе дојдат до пресврт. Сепак, Кристал Палас кои во Чемпионшип дивизијата на пет натпревари не само што немаат победа, туку и немаат постигнато гол, го оствариja засега најголемото изненадување во оваа сезона и обезбеди полуфинале во Лига купот против Кардиф Сити. Во другото полуфинале ќе се сретнат Манчестер Сити и Ливерпул.
сите 29 | | | веќе видена

Сандерленд се раздели од досегашниот тренер Стив Брус, откако неговите резултати во клубот се оценети како “едноставно незадоволителни“ по 13 одиграни кола во Премиер лигата. Стив Брус дојде во Сандерленд летото 2009 година, откако импресиониораше со резултатите со Виган. Токму поразот од Виган минатата сабота очигледно беше капката што ја прели чашата, откако Црните мачки паднаа на 16. место со 11 освоени бодови, односно само два бода пред зоната за испаѓање. Како наследници на Брус, на клупата на Стадионот на светлината се споменуваат Марк Хјус или Мартин О`Нил. Се разговарало и за други имиња, како Дејвид Мојс или Стив Мекларен, но додека да дојде новиот менаџер екипата ќе ја води Ерик Блек, досегашен помошник на Брус, кој првиот тест ќе го има веќе в недела, на гостувањето против Вулверхемптон, кои исто така имаат 16 бодови и се веднаш зад Сандерленд на табелата.
сите 11 | | | веќе видена

Фабио Капело, актуелниот селектор на фудбалската репрезентација на Англија за италијанските медиуми изјавил дека никогаш нема да прифати да биде тренер на Интер, поради неговата преголема љубов за Милан. Италијанецот кој ќе го напушти кормилото на Гордиот Албион по Еуро 2012 година беше поврзуван со повеќе трансфери во екипи од Серија А, изјави дека воопшто не му паѓа на ум да разгледува понуда од Интер. “Милан е мојата екипа. Никогаш нема да му кажам ДА на Морати“ – изјавил Капело и додал дека Масимилијано Алегри го очекува тешка битка со Антонио Конте за титулата во Серија А: “Алегри треба да размислува со своја глава. Нека ги слуша сите, но неговата одлука е последна. Сепак, тука е Јувентус, кој оваа сезона не игра во куповите и претставува голема опасност. Конте е тренер со голема посветеност и има одлични идеи. Екипата очигледно до перфекција го следи, додека Пирло им дава нешто навистина специјално...“ “... Тука е и новиот стадион, каде сите се чувствуваат како дома, од фудбалерите до навивачите ...
сите 3 | | | веќе видена

Во фабриката на Фиат во Крагујевац, Србија ќе се произведува новиот модел на италијанскиот авто производител, кој ќе биде долг околу 4 метри и ќе има огромни сличности со новиот Фиат 500, пренесуваат српските медиуми. Од идната година ќе се произведува верзијата со пет, а од 2013 година и со седум седишта, пренесува српски Блиц, кој ги објавува екслузивните фотографии на моделот со работно име L0, односно “ел зеро“. Изгледот на новиот модел бил чуван во најстрога тајност, а досега од српските граѓани го виделе само луѓето од највисокото раководство на државата. Инаку, “ел зеро“ иако многу потсетува на новото “фиќо“, превзема повеќе елементи од другите модели на Фиат. Од Фиат планираат да се произведува т.н. трекинг верзија на моделот, која би била многу повеќе подигната, за разлика од основниот модел, со дополнителни црни профили на каросеријата. Блиц пренесува дека “ел зеро“ би бил замена за Фиат “Идеа“и Ланча “Муза“, односно “Фиат“ Мултипла, кога во 2013 ќе се појави моделот со 7 седишта. Се планира ...
сите 3 | | | веќе видена

Од раководството на Вардар информираат дека размислуваат за нови засилувања за пролетниот дел од сезоната. Прво такво засилување треба да биде, Нигериецот Ибе Зито Огбона кој утре попладне треба да допатува во Македонија и веднаш да и се приклучи на екипата на Вардар. Овој фудбалер ќе биде на проба одреден период по што тренерот Илчо Ѓорѓиоски ќе треба да го каже последниот збор, дали му е потребен или не на тимот. Се работи за 28-годишен играч кој е класичен напаѓач, доста добро се снаоѓа пред голот на противникот, ја користи својата висина и брзина, одлично игра со глава и има добри реализаторски способности, пренесува Спортското радио 90,3 ФМ. Има настапувано за екипите на Хапоел Тел Авив во периодот од 2003 до 2007 година, а потоа се преселил во романскиот тим Клуж. Негов последен клуб во кој има настапувано е екипата на Атирау од Казахстан. Во текот на вчерашниот ден на седницата на Советот на Град Скопје беше дадено зелено светло за збратимување на Скопје и Загреб, а со ова се отвара вратата за ...
сите 3 | | | веќе видена

Британија нареди затворање на амбасадата на Иран во Лондон, а целиот персонал да ја напушти државата во рок од 48 часа, изјавил Вилијам Хејг, британскиот министер за надворешни работи, пренесува АФП. Истовремено Хејг објави дека Британија ја затвора амбасадата во Иран по упадот кој се случи вчера, обвинувајќи ја Владата во Техеран дека не сторила ништо да го спречи инцидентот. Сепак, Хејг истакна дека ова не претставува и формално прекинување на дипломатските односи помеѓу двете држави. Поради безбедносни мерки и Норвешка реши да ја затвори амбасадата во Техеран, додека официјален Берлин остро реагираше - „Најостро го осудуваме кршењето на меѓународното право во било која форма. Се солидаризираме со Британија како Европејци“ – му порача Гидо Вестервеле, германскиот министер за надворешни работи на иранскиот амбасадор, пренесува Дојче Веле. Ирански демонстранти вчера упаднаа во британската амбасада во Техеран, при што извршија грабеж, го отстранија и запалија британското знаме (и украдоа постер од "Pulp ...
сите 27 | | | веќе видена

Филипо Инзаги сериозно размислува за заминување од Милан, откако не успеа да биде ниту стандардна резерва во тимот на Алегри оваа сезона, пренесува Il Corriere dello Sport. Оваа сезона Пипо не е дел од екипата на Милан за Лигата на шампиопните, а досега имаше само три настапи како резерва во Калчо лигата. И покрај здравствените проблеми на Антонио Касано јасно е дека Алегри воопшто не смета на 38 годишниот Пипо како негова замена. Неодамна Инзаги истакна дека би сакал да ја заврши кариерата во Милан, но сака барем да добие повеќе време на теренот пред да ги закачи копачките. Освен тоа договорот на Пипо Инзаги со Милан Истекува следното лето, а Милан ќе мора да го пушти напаѓачот без отштета. Изминативе десет години откако е во Милан, Инзаги имаше 294 настапи за Милан и постигна 125 голови, пренесува goal.com.
сите 7 | | | веќе видена

Македонскиот кошаркарски репрезентативец Владо Илиевски, вечерва продолжува со настапите во кошаркарската Евролига. Тој и Анадолу Ефес, вечерва од 20:30 часот гостуваат во Белгија на меч во рамките на 7. коло и тоа против екипата на Шарлроа. Белгијците се добра можност за турскиот тим да обезбеди победа, со која Илиевски и соиграчите ќе обезбедат реални шанси за место во ТОП 16 фазата. Иако Шарлоа е последнопласиран на табелата во групата со само една победа, таа победа ја обезбеди токму против Анадолу Ефес и тоа во Истанбул. Турците со триумф би се приближиле кон пласман во Топ 16. „Играме против многу незгодна екипа која може да победи секого“, вели Уфук Сариџа пред мечот. „Шарлоа одлично шутира од далечина, диктира брза игра и ќе мора да го дадеме максимумот за да победиме во оваа многу важна средба за нас“, продолжи тренерот на Анадолу Ефес. Веројатно е дека Сариџа повторно ќе му даде шанса на Илиевски од клупата, во натпреварот кој е јубилеен во Евролигата за македонскиот репрезентативец. Владо ...
сите 43 | | | веќе видена

Околу два милиони вработени во јавниот сектор во Велика Британија денес го започнаат целодневниот штрајк, еден од најголемите во последениве неколку децении на Островото, насочен против реформите во пензискиот систем. Патниците на аеродромот Хитроу мора да сметаат на доцнења на авиотните до 12 часа, додека 90% од училиштата се очекува денеска да бидат затворени. Ќе бидат одложени иладници операции кои не се итни, а освен тоа, ќе биде отежната работата на судовите, центрите за вработување, советување, полагање на возчки испити, библиотеките... Од друга страна британската Влада им порача на синдикатите дека “со демонстрации нема да постигнат ништо“ и повика на продолжување на преговорите за пензиските реформи. Зошто се штрајкува во Британија? Претставниците на 29 синдикати на работниците од јавниот сектор изгласаа одлука да се штрајкува поради: 2,8 милијарди фунти зголемени двачки за пензиите до 2014/15, односно Владата сака работниците од јавниот сектор да плаќаат поголеми давачки, да работат подолго и ...
сите 25 | | | веќе видена

Угледниот филмски портал Deadline пренесува дека на Новаќ Ѓоковиќ му била понудена улога во “Платеници 2“, акциониот филм во режија на Силвестер Сталоне. Како најдобар “протагонист“ на тениските терени, Новак ќе го своето деби и во светот на филмот. Deadline пишува и дека најдобриот тенисер во моментов се наоѓа во Бугарија, каде се снима “Платеници 2“ и тоа на покана од продуцентот Ави Лернер. Ноле во филмот најверојатно “ќе се глуми самиот“. Во главните улоги во “Платеници 2“ настапуваат потрошените акциони херои: Сталоне, Шварценегер, Чак Норис, Брус Вилис, Ван Дам, Џет Ли... Премиерата во САД е закажана за август 2012 година. Дека знае да глуми Новак покажа уште во 2007 година... Погледнете:
сите 18 | | | веќе видена

Не сме сосема сигурни дали Малово Петле треба да значи нешто, ама кога се работи за вибратор, тогаш да нема сомнение дека се работи за ТОА. Значи, Малото Петле е вистински алам – часовник само за дамите, кој пред легнување се вовлекува... Под пижамите, а изутрина ве буди... Задоволни. “Повеќето жени воопшто не се свесни за Малото Петле откако ќе го постават. Можете дури и да се шетате наоколу со вашето Мало Петле. Одлично е за долги патувања, само не го користете при полетување или слетување со авионот. Може да се подеси колку нежно да почне, колку силно да продолжи, колку долго да трае... Малото Петле има 30 брзини, за прецизно задоволство. Моторчето работи додека го поставувате, па ќе знаете која брзина ќе ви одговара“ – се вели меѓудругото во рекламната порака на Интернет страницата на производителот на овој интимен аларм – часовник. Повеќе детали на страницата на прозиводителот
| | веќе видена

За овој трик потребен ви е стар ЛЦД монитор, кој можете да го направите идеален за приватно сурфање на Интернет и очила, кои можете да си дозволите да ги уништите модификувате. Кога ќе го завршите проектот, за сите околу вас ЛЦД мониторот ќе биде едноставно бел, но вие со “специјалните“ очила ќе можете да си сурфате на раат... Само немојте да го правите ова на работа, бидејќи сигурно ќе ве отпуштат за зјапање во бел монитор по цел ден... Целиот проект, можете да го погледнете го тука ( Instructables
сите 2 | | | веќе видена

На 53. седница, Советот на Град Скопје донесе Одлуката за збратимување на Скопје со Загреб. Оваа одлука всушност значи и овластување за градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски, да ја потпише финалната Спогодбата за збратимување на двата града. Овој чекор е резултат на активностите во минатиот период, пред се средбата во ноември 2009 година, кога истата била потврдена од страна на градоначалниците Трајановски и Бандиќ. На вчерашната седница пред Советот се обрати и амбасадорот на Република Хрватска во Македонија, н.е. Златко Крамериќ. извор: skopje.gov.mk
сите 5 | | | веќе видена

Можеби ќе ви биде чуден насловот, но вистина е – Во Русија наскоро “на големо“ ќе бидат воведени т.н. “кутии“ за непожелни новороденчиња. Наместо да ги оставаат било каде (многу често во контејнери), мајките кои не ги сакаат своите новороденчиња ќе можат да ги остават во овие кутии, при што веднаш се вклучува аларм и медицинска екипа доаѓа да се погрижи бебето. Во Краснодар веќе е забележан и првиот случај на оставено женско бебе. Немало никаков документ со кој би можело да се идентификува малото девојче, но најважно е што е живо и здраво. Подоцна ќе биде испратено во дом, пренесува Русија Денес. Тажно, но тоа е реалноста.
| | веќе видена

Во одложениот натпревар од 11 коло на Серија А, Јувентус на гостувањето кај Наполи се избори за нерешен резултат 3:3, иако беше два гола во негатива по првото полувреме. Во трилер натпревар, Горан Пандев повторно доби шанса да заигра за првиот тим на Наполи по повредата на Кавани, а нашиот најдобар репрезентативец и тоа како ја искористи. Беше најдобар на натпреварот, постигна два гола, во 40. и 68. минута, но упорната “Стара дама“ на крајот остана непоразена на уште еден натпревар во Серија А и предноста пред Милан и Удинезе сега изнесува два бода. Инаку, поведе Наполи со голот на Хамшик во 23. минута, кој пак имаше шанса да го отвори резултатот 7 минути порано, откако го промаши пеналот во вториот обид. Првиот изведен пенал на Хамшик судијата го поништи. Веднаш по почетокот на второто полувреме Матри намали на 2-1 и го најави пресвртот во Неапол. Пандев зголеми на 3-1 во 68. минута, но Мацари реши да се брани, па реши да го извади токму Пандев од игра во 71. минута. Веќе во 72.та стигна казната ...
сите 59 | | | веќе видена

next