Перо Антиќ, капитенот на кошаркарската репрезентација и каратистката Наташа Илиевска се прогласени за најдобри спортисти на Македонија за 2001 година. Тие беа прогласени за најдобри на вчерашната свеченост одржана во Универзалната сала во Скопје, а во изборот што го спроведоа Сојузот на спортски федерации и Агенцијата за млади и спорт, пренесува Спортското радио 90,3 ФМ. Наш најуспешен спортист во странство е ракометарот Кире Лазаров, кој настапува за шпанскиот Атлетико Мадрид, а ќе биде и предводник на ракометната репрезентација на Европското првенство во Србија. Лестер Бо Мекејлеб кој беше најдобар наш кошаркар на ЕП во Литванија, заслужено е избран за најпопуларен спортист во Македонија за 2011 година. Во изборот за селектор имаше најмалку дилеми затоа што без размислување тоа е кошаркарскиот предводник Марин Докузовски, а кошаркарите немаа конкуренција во изборот за најдобра машка репрезентација. Во женска конкуренција изборот падна на женската ракометна репрезентација која што немаше големи резултати ...
сите 38 | | | веќе видена

Пристигна првиот вистински трејлер за „Прометеј“ (Prometheus) на режисерот Ридли Скот. За сценариото сеуште не се знае речиси ништо, иако многумина сметаат дека се работи за предпродолжение (prequel) на славниот „Осми патник“ (Alien). Имаше многу СФ хорори по „Alien“ од 1979 година, но Ридли Скот со „Прометеј“ повторно им покажува на сите како се прави тоа. Во главните улоги настапуваат Чарлис Терон, Идрис Елба, Мајкл Фасбендер, а премиерата во САД е закажана за 8 јуни 2012 година. Уживајте во трејлерот:
сите 7 | | | веќе видена

Во градското дерби на 17. коло на Премиер лигата, Тотенхем и Челси одиграа 1:1, иако според она што се случуваше на теренот резултатот и тоа како можеше да биде поразличен. Веќе 4 години Тотенхем нема пораз на својот стадион од некој од градските ривали. Последен пат Спарси доживеаа пораз во 2007 година, од Арсенал со 1-3, кога Адебајор постигна 2 гола за Топџиите. Со овој резултат Тотенхем ќе остане на третото место за Божиќ и секако најдобро пласирана екипа од Лондон, зад двете екипи од Манчестер. Ноќеска резултатот го отвори токму Адебајор, уште во 8. минута, по одличниот пас од Герет Бејл. Изедначи Даниел Стариџ во 23. минута по нафрлувањето од Ешли Кол. Дека Стариџ полека станува незаменлив во Челси говори и фактот што последните 6 натпревари или постигнува гол или има асистенција за гол. Капитенот Џон Тери кој се соочува со најтешките моменти во кариерата по обвинувањата за расизам, беше навредеуван од страна на навивачите на Тотенхем за време на целиот натпревар. Сепак на крајот се прослави откако во ...
сите 16 | | | веќе видена

Мариса Гаета, подофицерка втора класа која минала на брод 80 денови стана првата жена во историјата на амерканската воена морнарица која јаво ја бакна својата свршеница Ситлалик Снел, подофицерка трета класа. Двојката се запознала во тренинг камп и ја криеле својата врска се до изминатиот септември, кога по долгогоддишна дискусија и официјално е отфрлена политиката „Не прашувај, не кажувај“ (Don''t Ask Don''t Tell) според која на лицата кои јавно ќе се изјаснат како хомосексуалците им беше забрането да се приклучат во војската. “Убаво е што можам да бидам она што сум“ – изјавила Гаета...
сите 2 | | | веќе видена

Голема метална топка паднала во оддалечен дел од Намибија, по што збунетите власти веднаш побарале помош од НАСА и ЕСА (Европската вселенска агенција). Шупливата топка била пронајдена во близина на едно село оддалечено околу 750 киломтери од престолнината Виндхук. Локалните жители предходно слушнале три помали експлозии. Со дијаметар од 35 сантиметри и тежина од околу 6 килограми , топката е составена од две заварени половини, а направена е од “материјал кој му е познат на човекот“ – пренесува АФП. Била пронајдена на 18 метери од местото каде што паднала, при што направила кратер длабок 33 сантиметри и широк 3,8 метри. Последниве 20 години во Африка, Австралија и Јужна Америка биле пронајдени повеќе вакви мистериозни топки, пренесува АФП. Засега не е познато потеклото на мистериозниот предмет, но се очекува многу работи да бидат појасни по истражувањето на НАСА и ЕСА. Ако веднаш го поврзавте овој настан, со признавањето на уставното име на Република Македонија од страна на Република Намибија, тогаш не сте ...
сите 11 | | | веќе видена

Видеото во кое рускиот претседател Дмитирј Медведев ја поромовира Русија, а во меѓувреме си игра со градите на една бујна плавуша стана вистински хит на Јутјуб. За само два дена повеќе од 2 милиони корисници го погледнале видеото, очигледна фото-монтажа, од едно од новогодишните обраќања на претседателот Медведев кон нацијата. Инаку видеото е реклама за туристичкиот портал travelmenu.ru.
| | веќе видена

Не знаеме како реагирале Скопјани кога за прв пат во ГТЦ виделе ескалатор, но благодарение на безбедносите камери можеме да видиме како реагираат Узбекистанците на овој технолошки новитет. Како што може да се види, младите во Узбекистан, како и секаде многу полесно се снаоѓаат со новата технологија...
| | веќе видена

Агенцијата за млади и спорт на Р. Македонија и Сојузот на спортски федерации, вечерва во „Универзалната сала“ во Скопје че ги прогласат најдобрите спортисти за годината која изминува. Манифестацијата стартува од 20 часот и на неа ќе бидат врачени награди во повеќе категории. Гласањето во изборот за најдобри спортисти за оваа година се одвиваше преку интернет, на веб страницата www.sportistinagodinata.mk , а својот глас го додоа и спортските федераци, спортските новинари и стручната комисија при АМС. Македонија најдоби спортисти за 2011 година ќе избира во следниве категории: спортист, спортистка, млад спортист, млада спортистка, најуспешен македонски спортист во странство, најуспешна машка репрезентација, најуспешна женска репрезентација, најуспешен спортист со инвалидитет, најуспешен тренер-селектор, најуспешна спортска федерација. извор: Спортско радио 90,3 ФМ
сите 42 | | | веќе видена

Утрово, во 6:30 минути на северната земјина полутопка започна зимата и ќе трае до 20 март кога започнува пролетта. Денес е краткоденица, со што се означува преодот на годишните времиња од есен кон зима на северната земјина полутопка, односно од пролет кон лето на јужната. Краткоденица е деноноќието кога денот е најкраток, а ноќта најдолга - денес денот ќе трае девет часа и седум минути. Од ноќеска Македонија ја зафати ладен воздушен бран кој донесе врнежи од снег во целата држава. Најмногу снег наврна на Кожуф, 41 сантиметар, а најмалку во Скопје, околу 1 сантиметар. Утре и задутре не се очекуваат врнежи од снег, а можни се во недела. Според метеоролозите, во следните два дена ќе преовладува студено време, особено во утринските часови кога се очекува температурата да се движи од -8 до -2 во петок и од -16 до -7 во сабота.
сите 30 | | | веќе видена

Марк Олбрајтон, фудбалерот на Астон Вила е стрелецот на 20.000 гол во англиската Премиер лига. Тој на натпреварот против Арсенал го постигна изедначувачкиот голза 1-1 во 54. минута. Олбрајт ќе добие чек во износ од 20.000 фунти од спонзорот на лигата, компанијата "Barclays", кои ќе може да ги донира во добротворни цели. На крајот Астон Вила сепак беше поразена на Вила Парк, откако на 3 минути пред крајот Јоси Бенајун им ја донесе победата на Топџиите. Инаку, првиот гол во Премиер лигата го постигна Брајан Дин (Шефилд Јунајтед) против Манчестер Јунајтед на 15-ти август 1992 година, а стрелец на 10.000 гол беше Лес Фердинанд.
сите 13 | | | веќе видена

На натпреварот помеѓу Ајакс и АЗ Алкмар, од осминафиналето на холандскиот Куп се случи тежок инцидент откако еден навивач се обиде да го нападне Естебан Алварадо, голманот на гостите. Грешка... На голманот од Костарика ова воопшто не му се допадна и во очигледна самоодбрана неколку пати го удри 19 годишниот хулиган, кој имаше многу среќа што обезбедувањето веднаш реагираше и го спаси од „убав“ ќотек. Но, откако се расчисти мешаницата судијата му покажа на Алварадо црвен картон што наиде на жестока реакција кај фудбалерите на АЗ Алкмар. Тренерот Фербек реши да ги повика играчите и демонстративно го напуштија натпреварот, при резултат 1-0 за Ајакс. Во меѓувреме хулиганот е уапсен, а Франк де Бур, тренерот на Ајакс изјавил дека сосема ја разбира реакцијата на фудбалерите и тренерот на АЗ Алкмар.
сите 24 | | | веќе видена

Персоналот на локалот „Дел Бој“ од Никшиќ, во подгоричкиот весник „Вијести“ објави некролог за починатиот севернокорејски бог Ким Џонг-ил. Како училишен пример за герила маркетинг, момците од „Дел Бој“ и пристојно се простија од Кими Џеј и си добија одлична бесплатна реклама. И откако во вечните ловишта го испратија најголемиот голфер, најталентираниот писател и композитор, ненадминат компјутерски експерт, херој... Колегите диктатори на “Големиот наследник“ Ким Џонг-ун му посакаа успешна работа во Оската на злото.
| | веќе видена

Лука ди Монтеѕемоло, претседателот на Ферари, преку „отворено“ писмо на порталот Italiafutura, либерално центристички „тинк тенк“ со 40.000 членови, ја најави својата кандидатура за изборите во 2013 година. „Втората република не успеа. Следните избори ќе бидат од историска важност, а на народот мора да му се понудат нови лидери со нови идеи, за да можат еднаш засекогаш да му го свртат грбот на најкатастрофалниот период во италијанската политика“ – пишува Ди Монтеѕемоло, пренесуваат италијанските медиуми. 64 годишниот Ди Монтеѕемоло, кој досега негираше дека сака да влезе во политиката има перфектно “си ви“. Кариерата ја започна во Lancia relly team, а потоа во 1973 замина во Фиат, како асистент на Енцо Ферари. Идната година стана шеф на спортскиот оддел на Фиат. Меѓудругото, беше претседател на организациониот одбор на Мундијалот 1990 што се одржа во Италија, а потоа Ањели го назначи за претседател на Фиат. Подоцна од Формула 1 тимот на Ферари направи шампиони, откако ги донесе Жан Тод, Рос Браун и секако ...
сите 2 | | | веќе видена

Вчера на две средби од Премиер лигата беа постигнати 7 голови, па сега останува да бидат постигнати уште 11 голови и да се стигне до бројката од 20.000 голови постигнати во Премиер лигата. Кој ќе биде стрелецот на јубилејниот 20.000 гол останува да видиме вечерва кога ќе бидат одиграни нови натпревари од ова 17 коло во Премиер лигата. Стрелецот на овој јубилеен гол ќе добие чек во износ од 20.000 фунти од спонзорот на лигата, компанијата "Barclays". Оваа награда играчот ќе може да ја донира во добротворни цели по свој избор. Ако се навратиме низ историјата на Премиер лигата ќе видиме дека првиот гол во ова натпреварување го постигнал напаѓачот на Шефилд Јунајтед Брајан Дин против Манчестер Јунајтед на 15-ти август 1992 година, а стрелец на 10.000 гол беше легендарниот Лес Фердинанд, пренесува Спортското радио 90,3 ФМ. Вечерва во Премиер Лигата се среќаваат: Астон Вила - Арсенал Манчестер Сити - Стоук Сити Њукасл - Вест Бромвич Албион Евертон - Свонси Фулам - Манчестер Јунајтед КПР - Сандерленд и Виган - ...
сите 29 | | | веќе видена

На точно една година од денес, на 21.12.2012 многумина предвидуваат дека ќе дојде крајот на светот, како што е опишано во календарот на Маите. По тој повод, во градот Тапачула, во Мексико, во близина на границата со Гватемала на археолошкиот локалитет Изапа, каде е пронајден календарот на Маите, (свечено) ќе биде пуштен во употреба дигиталниот часовник кој ќе одбројува до идната година во ова време, кога би требало да дознаеме каква промена ќе ни случи и каква судбина нѐ чека. Иако најпознатите научници и истражувачи на културата на Маите тврдат дека календарот на оваа цивилизација на ниту еден начин не предвидува катастрофа, многумина се уверни дека на 21.12.2012 „нешто ќе се случи“. Кога велиме „свечено“, тоа особено се однесува за Мексико, откако светските агенции јавуваат за невиден интерес на туристите за местата каде има било какви руини или артефакти на Маите. Така аранжманите за една недела пред 21.12.2012 година, уште сега се продаваат како алва, додека мексиканските власти се надеваат дека ...
сите 7 | | | веќе видена

Во чест на претстојните празници, од НАСА одлучија да нѐ поведат на виртуелно санкање над живописниот Марс. Вредните домаќинки од Црвената планета очигледно со крофни ќе ни посакаат добредојде... Уживајте:
| | веќе видена

По речиси десет години откако во кината премиерата ја имаше “Господарот на прстените“, се појави првиот трејлер за „Хобит – Неочекувано патување“, првото т.н.предпродолжение (prequel) на славниот филм. Првичните реакции се подлени, од тоа дека по 10 години не ни е потребна нова копија на „Господарот на прстените“ и тоа на истото ниво од пред цела деценија, па се до коментари дека нѐ очекува уште една епска приказна. Инаку Питер Џексон планира две продолженија на „Хобит“ кој се претвори во сага по многуте проблеми што ги имаше продукцијата. Од сите страни фрчеа тужби за нарушени права, првиот режисер Гиљермо Дел Торо го напушти филмот, па самиот Џексон седна во неговото столче... Како и да е, премиерата на „Хобит – Неочекувано патување“ е закажана за ова време идната година. Во првиот дел Билбо Багинс заедно со волшебникот Гандалф Сивиот им се придружуваат на групата Џуџиња, кои се на мисија повторно да го завземат Еребор, кралството на Џуџињата од змејот Шмауг.
сите 6 | | | веќе видена

Арјен Робен, фудбалерот на минхенски Барен мораше да се извини откако на вчерашниот дуел од германскиот Куп, на аматерски начин се обиде да изглуми пенал во шеснаесетникот на Бохум. “Премногу глупаво од моја страна. Првиот старт навистина беше пенал, ама пак требаше веднаш да паднам. Помислив дека ќе можам да ја стигнам топката, а откако не успеав паднав... Такви работи не ми се својствени и морам да се извинам...“ истакнал Холанѓанецот по мечот кој го доби Баерн, со голот кој токму Робен го постигна во судиското продолжение.
| | веќе видена

Поранешен фудбалски судија од Кина признал дека земал поткуп, за да манипулира со резултати на одредени натпревари. Во овие средби се вклучени и натпреварите, пријателски кои ги играше Манчестер Ј во 2007 година, соопшти агенцијата „Синхуа“, пренесува Спортското радио 90,3 ФМ. Судијата Хуан Чжунци зел околи 252 000 долари како поткуп во периодот 2005-2009. Овие пари ги добил за да манипулира со резултатите на 6 средби од локалното првенство и две меѓународни контролни средби: Манчестер Ј. - Шенжен (6:0) и ФК Сиднеј - Шанхај Шенхуа во 2009 година. Хуан открил пред судот дека добил пари за да ги намести средбите и тоа од својот колега судија - Чо Вејсин кој исто така е осуден за корупција. Во информацијата на агенција „Синхуа“ не се наведува што точно требало да направи судијата за да манипулира со овие натпревари. извор: Спортско радио 90,3 ФМ
сите 3 | | | веќе видена

Обично не пренесуваме вести од црна хроника, особено не од сообраќајни несреќи каде што некој загинал, но фотографиите кои го обиколија светот од трагедијата што се случила во Австралија е само уште една во низата лекции за млади луѓе, брзи коли и многу алкохол. Две момчиња на возраст од 20 и 19 години, со нивниот автомобил VE Holden Commodore нешто по полноќ на улиците во Перт удриле во дрво. Од силината на ударот автомобилот буквално се преполовил, при што и двете момчиња загинале. Иако истрагата за несреќата е во тек, првичните извештаи говорат дека се работело за „ектремна“ брзина во комбинација со алкохол или дрога.
| | веќе видена

next