Фудбалерите на Ајакс го загубија повторениот натпревар во рамките на осминафиналето на холандскиот Куп од АЗ Алкмар со 2:3, кој се одигра пред 20 илјади основнци и нивните придружници. Првиот натпревар на Амстердам Арената беше прекинат откако еден пијан навивач се обиде да го нападне гостинскиот голман Естебан Алварадо. Ајакс првично требаше да го одигра натпреаврот пред празни трибини, но клубот бараше да им биде дозволен влезот на децата, жените и хомосексуалците(?!). Подоцна холандската фудбалска федерација дозволи само основците од Амстердам и нивните придружници да присуствуваат на натпреварот. Беше дозволен по еден придружник на шест деца. Публиката на натпреварот повеќе наликуваше како од концерт на Џастин Бибер, но затоа пак се минало во најдобар ред. Инаку, АЗ Алкмар во четвртфиналето ги пречекува аматерите од GVVV Veenendaal. Еве ги головите од мечот... ...а, еве ја и атмосферата на трибините...
| | веќе видена

Според српски "Курир", германскиот телевизиски гигант веќе ги договорил сите детали околу купувањето на "розевата телевизија". Според весникот, договорот "паднал" на вчерашниот состанок помеѓу делегација на РТЛ и Жељко Митровиќ. Веќе некое време се шушка дека ТВ "Пинк" е на продажба, па се појавија и шпекулации за можни идни сопственици. Но, по се изгледа германците биле најконкретни во намерите. Покрај "Пинк", Митровиќ е ко-сопственик и на ТВ "Авала", телевизија која деновиве е актуална по штрајкот на вработените кои не примиле плата неколку месеци поради финансиски проблеми во кои се најде медиумот. Доколку оваа вест е точна, РТЛ конечно ќе успее да влезе на српскиот пазар, откако 2006 година Советот за радиодифузија во Белград го одби нивното барање и не му издаде национална концесија. Инаку, РТЛ групацијата е најголема телевизиски, радиска и продукциска компанија во Европа. поседуваат 45 телевизии и 32 радио-станици во 11 земји, а мнозински сопственик е германскиот "Бертелсман" со седиште во Луксембург. ...
сите 3 | | | веќе видена

Откако постигна неверојатен успех со реклама за малиот Дарт Вејдер, од Фолксваген ни пристигнува најава за нова Супербол реклама на тема „Војна на ѕвездите“. Кога ќе го слушнете Империјалниот марш тоа најчесто значи невоља, но кога е во изведба на едно чудо слатки кучиња – тоа значи вирален хит на Јутјуб... Со оглед дека се работи само за „трејлер“ за рекламата (очигледно сега има и вакви работи) која ќе се прикажува на Супербол, Фолксваген постигна неверојатна гледаност од 2,5 милиони корисници на Јутјубе.
| | веќе видена

Капитенот на нашата ракометна репрезентација Кире Лазаров по првиот круг од натпреварите на ЕП е најдобар стрелец со 21 гол, додека Петар Ангелов е најдобар голман според процентот на одбранети удари (48%), пренесува Спортското радио 90.3 ФМ. Статистиката кажува многу - дека во нашата репрезентација има одлични индивдуалци, но и колективот си ја заврши работата. Три одлично одиграни натпревари за Македонија на ова ЕП кое само ја подгреа надежта на нашите ракометари дека се подготвени за по високи дострели. Кире Лазаров постигна 21 гол, или во просек по седум на натпревар. Тој е најдобар стрелец пред Швеѓанецот Никлас Екберг кој има 20, додека 19 постигна Филип Јиха од Чешка кој веќе нема да игра. На листата на стрелци понатаму следуваат Мамелунд (Норвешка), Ткачик (Полска), Сигурдсон (Исланд) и Илиќ (Србија) со 16 постигнати голови. Мамелунд и Сигурдсон ќе играат уште по еден натпревар денес во третото коло, па токму поради тоа може да се случи нашиот капитен да ја загуби лидерската позиција на листата на ...
сите 8 | | | веќе видена

Ако сте фанови на „Мамурлак“ сигурно ќе ви се допадне и „Проектот Икс“ (Project X). Токму од Тод Филипс, режисерот на „Мамурлак“ доаѓа средношколскиот одговор на прашањето која е границата помеѓу одлична и незаборавна забава. „Проектот Икс“ според трејлерот наликува како да е монтажа на сцени од многу славни филмови (Jackass, The Hangover, па дури и од Смртоносно оружје 4?) од кои е направен одличен филм, иако повеќе критичари го прогласија за „промашување на 2012 година“. Премиерата е закажана за 2. март.
| | веќе видена

Денеска во просториите на Фудбалската федерација на Македонија беа извлечени паровите за полуфиналето од Купот на Македонија. Најтрофејниот македонски клуб и освојувач на шест титули од ова натпреварување, Вардар, во битката за влез во големото финале ќе се сретне со тетовска Ренова. Во другото полуфинале, носителот на пехарот од 2008-та и 2009-та година, екипата на Работнички ќе игра против Хоризонт Турново, пренесува Спортското радио 90.3 ФМ. Според утврдениот календар, првите натпревари се закажани за 4. април во попладневниот термин од 16 часот, додека реванш дуелите ќе бидат одиграни на 2. мај. извор: Спортско радио 90.3 ФМ
сите 5 | | | веќе видена

Согласно со препораките од Министерството за образование и наука, Град Скопје донесе одлука второто полугодие од учебната година да почне в понеделник, 23 јануари, наместо в петок, 20 јануари. Причина за оваа одлука се екстремно ниските температури коишто се најавуваат до крајот на неделава. Петокот ќе биде одработен во еден од викендите од месец април, кога и температурите ќе бидат повисоки. “ Веруваме дека сите општини ќе донесат одлука за одложување на наставата. Ова не можеме да го наметнеме и затоа даваме препорака, исто како што направивме и за превисоките температури на почетокот на учебната година “ - изјави министерот за образование Петар Кралев. извор: skopje.gov.mk
сите 4 | | | веќе видена

Македонскиот ракометен репрезентативец Наумче Мојсовски по вчершаниот пораз од Германија на ЕП потенцирал дека ја имавме судбината во свои раце, но потфрливме во самиот финиш кога беше најпотребно. „Ќе пукнеме од мака! Имавме многу зицери, шутеви од ситуации што не смеевме да не ги искористиме и на крајот казната нè стигна. Загубивме добиен натпревар. „Оваа победа можеше многу да ни значи, знаеме дека можеме да победиме и токму затоа поразот многу боли„ - изјави Мојсовски. “Тешко ни е бидејќи одигравме многу добро против многу силната Германија, но за жал сепак не стигнавме до резултат што го посакувавме заедно со прекрасната публика. Во секој случај е добро што сепак судбината е во наши раце, на мечот со Чешка“ - изјави корпулентниот бек на Македонија. Наумче Мојсовски за разлика од првиот меч против Шведска, каде беше прогласен и за најдобар поединец на теренот, на мечот со "панцирите" беше многу подобро чуван и не успеа да го покаже сиот свој потенцијал. Мечот го заврши до 4 постигнати погодоци и 5 ...
сите 5 | | | веќе видена

Компанијата „Машка Вода“ од Кладањ (Бих) добила концесија за истоимениот извор во период од 30 години и најавува враќање на пазарот во Босна и целиот регион. „Машката Вода“ од Кладањ, надалеку позната уште како „женска радост“ или „секси васер“ се произведувала во времето на бивша СФРЈ, а флаширана се извезувала и во САД, пренесува Б-92. Сепак, со почетокот на војната во Босна, производството е прекинато, а хотелскиот комплекс со 150 легла се распаѓа. „Машката вода“ била флаширана од 1968 до 1992 година, а сега истоимената комапнија повторно започнува со производство. Локалните жители велат дека се работи за „босанска природна вијагра„ за која уште патеписецот Евлија Челебија пишувал во XVII век. Според многумина, најважна карактеристика на водата е „што обезбедува потентност“, а како „доказ“ го наведуваат фактот што во селото Братељевиќ, каде што се наоѓа изворот, еден 72 годишен пензионер станал татко. Според анализите, потврдено е дека „Машката вода“ делува на регулација на крвниот притисок и шеќерот во ...
| | веќе видена

Ко-основачот на компанијата Apple, без влакна на јазикот во изјава за Дејли мејл истакнал дека Андроид мобилните телефони пружаат повеќе за разлика од популарниот iPhone. Стив Вознијак, кој далечната 1976, заедно со Стив Џобс го основаше Apple, изјави дека повеќе му се допаѓаат опциите кои ги нуди Андроид телефонот, а ниту од "Siri" не е претерано воодушевен. И да... пред да помислите дека ова го зборува од инает, затоа што веќе не е дел од компанијата, Вознијак и досега е познат како обожувач на сите Apple уреди (дури има кампирано пред продавница за да биде меѓу првите кои купиле некој нов уред), но во исто време и редовен критизер без влакна на јазикот, кога сопственото мислење е во прашање. "Мојот примарен телефон е iPhone, уживам во неговиот дизајн, но навистина би сакал да може да ги прави истите работи како и мојот Андроид телефон" - пренесува Дејли мејл. Тој истакнува дека Андроидот е навистина малку покомплициран, но дека нуди повеќе можности. "Ако сте подготвени малку да се потрудите... нерадо ...
сите 2 | | | веќе видена

Жозе Мурињо, тренерот на Реал Мадрид во пресрет на првиот дуел од четвртфиналето на шпанскиот Кралски куп, кој Кралевите во Мадрид го играат против Барселона, ја имаше можеби „најнервозната“ прес конференција досега, пренесува шпански Спорт. Одговарајќи на прашањата на новинарите со кратки реченици, па дури и со повишен тон, Специјалниот „жестоко“ го бранеше Роналдо од неодамнешните критики во медиумите. „ Со Кристијано сум година и половина. Тој досега постигна многу голови и токму со неговиот погодок лани го освоивме Купот. Но, знаете кој натпревар на Роналдо ми остави најсилен впечаток? Второ полувреме против Мајорка. Навистина бев задоволен и иако не играше добро, гинеше на теренот. Со таква работа, како во тоа второ полувреме не дозоволувам никој да го критикува, а ако некој се осмели, ќе има проблем со мене. Ви ветувам “ – им порачал Мурињо на новинарите. Мурињо не го соопштил составот, бидејќи „сеуште не го знае“, но истакнал дека „во секој случај ќе се обидат да го добијат двомечот со Барселона, иако ...
сите 43 | | | веќе видена

Македонската ватерполо репрезентација е поразена во дуелот со Грција од 6:10, со што нашите репрезентативци предводени од селекторот Гочанин сега се малку подалеку од битката за учество на предолимпискиот турнир. По вчерашната одлична реализација, на оваа средба нашите репрезентативци не успеаја во решавачките моменти да реализираат неколку напади, а тоа го казнија Грците кои успеаја да направат разлика од 4 гола разлика која на крајот ја задржаа. Мечот беше решен уште во првото полувреме, кога Грците ја искористија слабата игра на Македонија и поведоа со 5-1. Во овој период нашите имаа премногу потрошени топки, а само еден постигнат гол, пренесува Спортското радио 90.3 ФМ. Третата четвртина почна со гол на Макеоднија, но потоа и серија на нереализирани напади и зголемување на разликата која изнесуваше и 3:10 во финишот на средбата. Сепак на крајот нашите репрезентативците успеаа да намалат на 6:10. Саша Мишиќ со два постигнати гола беше најпрецизен кај Македонија, Бениќ и Димовски погодија по еднаш, исто ...
сите 35 | | | веќе видена

Според податоците на полицијата во Босна и Херцеговина, регистриран е голем пораст на кражбите во продавниците за храна, што за експертите во оваа држава е доказ за се поголемата сиромаштија во која живее населението, пишува босански „Дневни Аваз“. Весникот пренесува изјава на неименуван полициски извор, според која минатата година во Сараево бројот на кражби во продавниците е зголемен за 200% во однос на 2010 година. Инаку, на подрачјето на Федерацијата БиХ лани биле забележани 4500 кражби, што е значаен пораст за разлика од 2010 кога биле пријавени вкупно 3000 кражби. Инаку, според податоците на „Дневни Аваз“ најчесто се краде храна и тоа сирење, леб, млеко, сувомеснати производи, а дури потоа на листата се цигарите, алкохолот и кафето. „Тоа покажува дека стандардот на граѓаните е уништен, а поедници немаат ниту најосновни средства за да преживеат“ – велат експерти за „Дневни Аваз“.
сите 2 | | | веќе видена

ПОСЛЕДНА ВЕСТ: Според официјалниот сајт на првенството, сепак Димовски е ставен на листата на играчи за вечерва, па може да се очекува и негов придонес во борбата против реномираниот противник. Смирено и со студени глави, македонските ракометари му пристапија на денешниот вечерен тренинг во салата „Чаир“ во Ниш, ден по премиерата на ЕП во ракомет и ремито (26:26) со селекцијата на Шведска. Очекувањата остануваат исти, пласман во следната рунда, а шансата ќе се бара секако на следните две средби со Германија и Чешка. Во очи на утрешната пресметка со Германците, селекторот Шундовски за Спортското радио 90.3 фм изјави: „Мечот со Шведска колку и да беше тежок и напорен, мораме веднаш да се свртиме кон следната средба која не очекува. Искрено и не ме изненади стартот на Германија и на Чешка, затоа што и пред мечот истакнав дека Чешка е можеби е најнепозната селекција. Германците вчера одиграа мошне слабо, што не значи дека се слаба селекција. Ние се подготвуваме за Германија како најдобра селекција и така и ќе ...
сите 9 | | | веќе видена

Според Евростат, 17 земји членки на еврозоната во декември забележале помала инфлација од прогнозираната, па последниот месец го завршиле со 2,7% "во минус". Откако во ноември еврозоната забележа инфлација од 3%, прогнозите се движеа дека декември ќе мине со 2,8%. Иако инфлацијата е над програмираниот праг на Европската централна банка од 2%, истата таа банка во ноември и декември ги намали референтните каматни стапки, па тие достигнаа рекордно ниско ниво од 1%. Според поголемиот број на економисти, еврозоната и во оваа година покрај се, ќе има инфлација од околу 2%.
сите 4 | | | веќе видена

Фотографот Киен Лам, посетил 17 држави за 343 денови, поминувајќи повеќе од 40.000 километри. Искуствата и впечатоците успеал да ги "вметне" во 5 минутно видео. За креирање на видеото "Времето е ништо", Лам употребил 6.237 фотографии кои ги направил, како што самиот истакнува, за време на "своето неверојатно искуство". "Минатата година дадов отказ на работа, ги спакував куферите и земав билет во еден правец за Лондон" - пренесува "Дејли мејл" дел од изјавата на Лам. САД, Британија, Франција, Португалија, Шпанија, Мароко, Египет, Турција, Јордан, Тајланд, Индонезија, Јапонија, Аргентина, Уругвај, Чиле, Боливија и Перу во 5 минути. Уживајте... Повеќе детали од ова невообичаено патување на официјалната интернет страница на Лам.
сите 2 | | | веќе видена

"Антонело, дојди да видиш, сосема сме блиску до твојот Џиљо" - му викнал капетанот Франческо Скетино, на шефот на келнерите Антонело Тјеволи. Ова откако капетанот го повикал шефот на келнерите да му се приклучи на командниот мост. Според пишувањата на римскиот дневен весник Кориере дела сера, потврдени од очевидци, овој разговор се случил непосредно пред бродот "Конкордија" да удри во карпата. Откако Тјеволи дошол на командниот мост, капетанот задоволно му соопштил дека се наоѓаат блиску тосканското островче Џиљо. Имено, Тјеволи требал да биде на одмор дома, но откако не му била најдена замена, морал да остане и на ова крстарење, па капетанот за да го одоброволи се решил на ваков чекор. Шефот на келнерите се одзвал на повикот на капетанот, дошол на комапндниот мост и заедно го набљудувале малото островче Џиљо. Тјеволи се наведнал преку оградата и загрижено му соопштил на капетанот дека се преблиску до стеновитиот брег, за да по неколку моменти бродот удри во подводна карпа. Тјеволи дал изјава по несреќата ...
сите 74 | | | веќе видена

Македонската ватерполо репрезентација со убедлива победа од 16 - 4 ја „потопи“ селекцијата на Турција на стартот на Европското првенство што се одржува во Ајндховен, Холандија Македонија во воведниот меч од групата „А“ максимално ја оправда улогата на фаворит и уште во првото полувреме ја реши дилемата околу конечниот епилог. Првата четвртина ни припадна нам со 3:1 а во втората бевме подобри со 2.0. Во третиот период не примивме гол а постигнавме дури 6. додека во последниот, резултатот беше 3-2 за нас.Најпрецизни во нашиот табор беа Ранчиќ и Летица со по 4. голови додека Бениќ и Милановиќ реализираа по 2, пренесува Спортското радио 90,3 ФМ. Утре, во 2. коло Македонија за противник ќе ја има селекцијата на Грција. Во нашата група како главни фаворити за полуфиналето се наметнуваат олимпискиот шампион Унгарија и светскиот првак Италија додека домаќинот Холандија влегува во групата на аутсајдери. извор: Спортско радио 90.3 ФМ
сите 87 | | | веќе видена

Microsoft, на саемот за електроника и широка потрошувачка "CES" во Лас Вегас, најави дека новата верзија на најраспространетиот оперативен систем во светот Windows 8 ќе се појави на пазарот во октомври годинава. За време на кратката презентација на новиот ОС, Џанел Пул, директорка на ПР секторот истакна дека тие во компанијата никогаш не зборуваат за конкретни датуми за премиерата, бидејќи тоа било нивна пракса. "Ние размислуваме од точка до точка, а следната точка за нас е промоцијата кон крајот на февруари на која ќе претставиме комплетна најава на новиот оперативен систем. Од друга страна, ако погледнете подобро ќе видите дека речиси прецизно на секои 3 години ние лансираме нова верзија на оперативен систем, па со оглед дека во октомври навршуваат 3 години од стартот на "седмицата", тоа може да ви биде некаква насока" - истакнала таа пред новинарите во Лас Вегас. Иако и некои претходни шпекулации го имаа октомври како можен месец за лансирање на "осмицата", ова можеби е најконкретниот досега датум ...
сите 3 | | | веќе видена

Омажот на немиот филм, освои три статуетки во Лос Анџелес на доделувањето на престижните "Златни глобуси" (69 издание), како "предвесник" на Оскарите. За најдобар филм во категорија драма беше прогласен "Потомци", додека "Уметникот" победи во конкуренција на мјузикли и комедии. Џорџ Клуни за улогата во "Потомци" го освои Златниот Глобус за најдобра машка роља, додека Мерил Стрип за насловната улога во филмот "Железната дама" беше прогласена за најдобра женска актерка. Мартин Скорсезе ја однесе титулата најдобар режисер за филмот "Хуго". Оваа година, специјалната "Сесил Б. ДеМил" награда за исклучително значаен придонес во светот на забавата, ја доби Морган Фримен. Кај споредните улоги, во машка конкуренција Кристофер Палмер ("Почетници") и Октавија Спенсер ("Служавки") заминаа со статуетка во рацете, а за најдобар "странски" филм беше прогласена иранската драма за разводот "Разделба" ("A Separation"). Покрај наградата за најдобар филм, "Уметникот" ја доби статуетката и во конкуренција за најдобра музика, ...
сите 13 | | | веќе видена

next