Како дел од напорите за борба против дискриминацијата со која секојдневно се среќаваат лицата со инвалидитет, во Африка се организираа и квалификации за Светско првенство во фудбал за овие лица кое ќе се одржи идната година во Иран. Во финалето Либерија ја совлада Гана по изведувањето пенали, откако во регуларниот тек натпреварот заврши без победник. Погледнете го видеото подолу и ќе видите колку овие момци навистина се добри, без разлика што се инвлиди...
| | веќе видена

Арсенал ќе се обиде да ја надмине импотентноста во нападот со тоа што на позјамица ќе го донесе 34 годишниот Тиери Анри, кој во моментов настапува за Њујорк Ред Бул. Анри кој беше икона на Премиер Лигата и олицетворение на филозофијата на Арсен Венгер е најдобриот голгетер на Топџиите на сите времиња. По заминувањето на Фабрегас, медиумите во Англија сметаат дека Французинот ќе биде „кецот во ракавот“ на Венгер. Понудата е за два месеца, во кои Анри ќе му помогне на својот поранешен клуб пред да се врати во Њујорк на стартот на новата сезона во МЛС лигата која стартува во март. Медиумите сметаат дека Анри сигурно ќе прифати понудата, па така ќе може да одигра 9 натпревари за Арсенал - седум во Премиер лигата и по еден во ФА купот и еден натпревар во Лигата на Шампионите против Милан. Во оние 7 средби од Премиер лигата спаѓаат и исклучително тешките и важни средби со Манчестер Јунајтед и Тотенхем, коои можат да бидат решавачки за Арсенал во борбата за пласман меѓу најдобрите 4 екипи во Премиер лигата. ...
сите 16 | | | веќе видена

За 200 илјади жители на островите Самоа и Токелау, петок 30. декември 2011 година нема да се случи. Едноставно, вечерва кога ќе заминат во кревет, ќе се разбудат во сабота. Скокот во иднината доаѓа по 119 години откако тие две јужнопацифички острови по убедување на американските трговци ја усогласиле временската зона со Американска Самоа и САД, за полесно да се одвива трговијата со Калифорнија. Во меѓувреме работите се менуваат, па Австралија и Нов Зеланд сега се најважни трговски партнери на овие два острови, а тие зад нив заостануваат цел ден. На бизнисмените баш и не им се допаднал предлогот бидејќи секако ќе мораат да ги платат работниците за непостоечкиот петок. И оние 775 Самоанци кои се родени на 30. декември, разбирливо не се баш расположени. Лути се и туроператорите, бидејќи на овие два острови Сонцето „последно заоѓаше“... Но, премиерот Туилаепа Саилеле верува во исправноста на одлуката. Меѓудругото “Ќе има можност два пати да се прослави роденден, венчавка или годишнина на ист датум, а различен ...
сите 17 | | | веќе видена

Некои коцепт дизајни за автомобили треба да се дочекаат многу сериозно, како најава што може да очекуваме во блиска иднина, а некои... И не толку сериозно. Зуго е креација на Милош Парипов, дипломец од Универзитетот за применети уметности од Виена. Инспириран од „оригиналното“ Југо 45, Парипов направил дизјан за евтин, електричен „хечбек“ со кој учествувал на натпреварот Auto(r) automotive design conference во Загреб, оваа година на тема „Дизајн на нов автомобил за економиите во транзиција во 2020 година“. Папиров, изненадувачи, со својот (сакракстичен) дизјан успеал да го освои 5. место на натпреварот. Погледнете го Зуго концептот на Парипов, а ако сакате да дознаете повеќе постете ја неговата интернет страница . Ние не би коментирале повеќе...
| | веќе видена

Уго Чавез, претседателот на Венецуела вчера изјави дека Американците се одговорни што лидерите во латинска Америка заболуваат од рак. Изјавата доаѓа откако беше објавено дека на претседателката на Аргентина, Кристина Фернандез ѝ е дијагностициран рак на тироидната жлезда. “Воопшто не би било чудно тие да имаат развиено технологија со која можат да предизвикуваат рак, а за тоа никој досега да не знае ништо. Навистина е премногу чудно... И тешко да се објасни, дури и со законите на веројатноста“ изјавил Чавез во вчерашниот говор во една една воена база, пренесува би-Би-Си. Покрај Чавез и Фернандез, канцер е дијагностициран и кај претседателите на Парагвај и Бразил Фернандо Луго, односно Дилма Русеф, како и кај Лула Да Силва, поранешен претседател на Бразил. Сите овие политичари се левичари. Освен изјавите за здравјето на лидерите, Чавез не ја коментираше веста според која Венецуела станува една од најопасните држави за живеење во светот. Според тие вести, во Венецуела оваа година биле убиени најмалку 19.336 ...
сите 15 | | | веќе видена

Погледнете дел од она што им го привлече вниманието на светските сеирџии во 2012 година. Повеќе од 12 минути со секакви глупости. Наскоро следува и компилацијата за „победниците“ за оваа 2011 година. Уживајте:
сите 2 | | | веќе видена

Ова подолу е ТОП 10 листата на филмови кои во САД имаат најголем број нелегални превземања преку торентите во 2011 година. Топ листата на Torrent Freak покажува и дека Американците имаат навистина лош вкус. На прво место кај „пиратите“ се наоѓа Fast Five, петтото продолжение на серијалот “The Fast and the Furious” со Вин Дизел со 9,3 милиони превземања. Од друга страна, на вистинскиот американски бокс офис оваа година шампион е Хари Потер. Според листата, Американците очигледно не сакаат да дадат пари да видат филм кој знаат дека не го бива, ама ќе го погледнат во секој случај. Топ листата е подолу:
| | веќе видена

Во Барселона денеска беа извлечени групите по кои ќе продолжи годинешната Евролига во кошарка во топ 16 фазата. Жребот сакаше во "Е" групата да се најдат Анадолу Ефес и Олимпијакос, па нашите репрезентативци Илиевски и Антиќ ќе се најдат еден против друг во желбата за обезбедување четвртфинале и настап на фајнал фор турнирот. Покрај Анадолу и Олимпијакос во групата се најдоа уште единствената непоразена во првиот дел ЦСКА Москва и Галатасарај. Исклучително тежок пат ќе имаат двајцата репрезентативци за да обезбедат продолжување на натпреварувањето сезонава. МекКејлеб пак со својот Монтепаски се најде во "Ф" групата во друштво со Реал Мадрид, Уникаха и Билбао. Се чини дека Бо ќе има за нијанса полесна задача од Антиќ и Илиевски. Во останатите две групи се најдоа: во "Г" групата Фенербахче, Панатинаикос, Уникс и Армани, додека во последната "Х" група се Барселона, Макаби, Канту и Жалгирис. Натпреварите започнуваат на 16 јануари и ќе траат до 1 март. Најдобрите две екипи од секоја група продолжуваат понатаму во ...
сите 13 | | | веќе видена

Да се краде по продавници воопшто не е лесна работа. Потребна е сила, талент и ... Во објаснувањето под видеото на Јутјуб стои дека се работи за кражба на гајба пиво од марката Гинис, а откако ќе го погледнете видеото ќе ви биде јасно зошто може да се запише и како рекорд во Гинисовата книга на рекорди.
| | веќе видена

Од холандскaтa фудбалскa асоцијација соопштиле дека прекинатиот меч помеѓу Ајакс и АЗ Алкмар, од рамките на националниот Куп, повторно ќе биде одигран на 19. јануари, но овојпат пред празни трибини. На 21. декември, на првиот натпревар помеѓу овие два клуба се случи инцидент кога еден пиајн хулиган го нападна гостинскиот голман Алварадо. Потоа изеде ќотек од Алварадо, но судијата за неспортското однесување му додели црвен картон на нервозниот голман. Незадоволни од оваа одлука тренерот на АЗ ја повлече екипата од теренот. “Натпреварот ќе биде одигран целосно, односно сите 90 минути, бидејќи би било неразумно да се продолжува од 37. Минута, а освен тоа АЗ би требало да продолжи со фудбалер помалку по исклучувањето на Алварадо“ – стои меѓудругото во соопштението на холандската фудбалска асоцијација. Управата на Ајакс подоцна се извини за инцидентот, а тренерот Франк Де Бур изјави дека сосема ја разбирта реакцијата на гостинскиот тим. 19 годишниот несреќен хулиган доби забрана за посета на стадионот на Ајакс ...
сите 8 | | | веќе видена

Планетарната маглина Месие 27 или М27 во соѕведзието Лисица , која е широка 4,5 светлосни години, настанала по распадот на ѕвезда слична на нашето Сонце. Затоа за едно 5 милијарди години треба да очекуваме дека ваква судбина да го најде и Сонцето. Ќе видиме... Астрофотографот Бил Снајдер направил фотографија на М27 која беше поставена на интернет страницата „Фотографија на денот на НАСА“. Инаку, маглината Месие 27 е оддалечена околу 1360 светлосни години од Земјата и може да се види и со аматерски телескоп, па дури и со двоглед – пренесува Дејли Телеграф. Инаку М27 случајно ја открил францускиот астроном Чарлс Месие во 1764 година.
сите 6 | | | веќе видена

Шимпанзото Чита, најверниот пријател на Тарзан во филмовите од `30 години од минатиот век угинало во резерватот Санкоуст на Флорида на 80 годишна возараст. Чита настапуваше заедно со Џони Вајсмилер и Морин О`Саливен во филмовите снимени од 1932-1934 година. Одговорната во резерватот изјавилда дека шимпанзото најмногу сакало да слика со прстите и да гледа фоотбал, а било и воодушевено од “христинската музика“. Шимназата во зоолошките градини живат од 35-45 години, но засега не е позната причината за долговечноста на Чита. И додека повеќе светски медиуми јавуваат за смртта на Чита, од Би-Би-Си сметаат дека е многу веројатно во филмовите на Тарзан од тој период да настапувале повеќе шимпанза.
сите 7 | | | веќе видена

Општина Битола на своите граѓани им најавува незаборавен дочек на Новата 2012 година на Плоштадот Магнолија. Богатата музичка програма ќе ги мотивира граѓаните да останат во Битола и да уживаат, да се забавуваат со она што ќе им го понуди општината. Во четврток, точно напладне, од центарот на Битола, од Плоштадот Магнолија ќе се слушне распеаниот глас на детските музички ѕвезди од детскиот музички фестивал СИ-ДО. Всушност, децата се и најголемото богатство, надежта, иднината на нашата земја. Токму затоа тие и ќе го најават почетокот на големата предновогодишна забава. Веднаш потоа на сцената доаѓа детската театарска претстава „Зима“ на детскиот театар „Бабец“. Од 13.30 до 14.30 часот вљубениците во рок, хип-хоп и ска музиката ќе можат да се загреваат за големата новогодишна забава преку музиката на 3G и Стиховно војување. И вечерните часови (со почеток во 18.00) ги посветуваме на децата, но овојпат со децата од интернационалниот детски музички фестивал Тра ла ла, а веднаш по нив и театарската претстава ...
| | веќе видена

Оваа година рускиот милијардер Роман Абрамович ќе организира новогодишна забава вредна 5 милиони фунти, на која ќе присуствуваат 300 одбрани гости. Забавата ќе се одржи на имотот на Абрамович на карипскиот остров Сент Бартс, а гостите ќе ги забавуваат славните Ред Хот Чили Пеперс, кои од оваа „тезга“ ќе заработат 5 милиони фунти. Инаку сопственикот на Челси имотот го купил од американското семејство Рокфелерови за 85 милиони фунти. Забавата на плажата ќе трае од 22 од 4 часот, по што гостите можат да се повлечат во своите супер луксузни јахти, од кои секако најголема е 300 милиони фунти вредната „Еклипс“ на Абрамович, пренесува Дејли Телеграф. Можеби светот е во економска криза, но ова е највредната новогодишна забава која рускиот милијардер ја организирал досега.
сите 21 | | | веќе видена

Еве една од најдобрите локации за бензинска пумпа во светот. Се работи за бензинската на Eni/Agip, која е лоцирана само на 150 метри од „Autodromo Nazionale Monza“. Поради „стратешката позиција“ до Монца, огромен број суперавтомобили постојано ја посетуваат оваа бензинска. На видеото објавно деновиве на Јутјуб можат да се види ергела на Ферари автомобили, чии сопственици баш сакаат да се покажат пред камерата. Понекогаш некој и ќе киксне, како на пример оној на 0:54 од видеото...
| | веќе видена

Јоаким Лев, актуелниот селектор на германската фудбалска репрезентација, е можниот наследник на Мурињо кој пак најави преселба во Англија, пренесува шпанскиот весник Марка. Според Марка, ако „Специјалниот“ реши да го напушти Мадрид пред истекот на договорот, тогаш Лев е првиот избор на управата за да го превземе Кралскиот клуб. Инаку, 51 годишниот Лев стана селектор на Панцирите во 2006 година и со нив стигна до два полуфинални натпревари на Мудијалите и едно финале на Европското првенство во 2008 година. Марка сепак истакнува дека Реал во моментов не бара нов тренер, туку дека Лев е првиот избор за заменик на Мурињо, кој дојде во Мадрид во 2010 година и го освои Кралскиот куп.
сите 9 | | | веќе видена

Арсенал вчера не успеа да го мине Челси за 4. место на табелата, откако на Емирати одигра само нерешено, 1-1 со Вулверхемптон. Арсен Венгер беше бесен на фудбалерите кои не успеаа да го искористат киксот на Сините од Лондон и останаа на 5. место на табелата. Жервињо по само осум минути го отвори резултатот и се укажуваше на сигурна победа за Топџиите, но Стивен Флечер во 38. минута го анулираше нивното водство. Херој на Вулфси беше голманот Хенеси, кој ги спаси гостите од пораз, иако од 75. минута играа без исклучлениот Ненад Милијаш. “Ќе се случуваат многу изненадувања за време на сезоната, а ние не успеавме да го искористиме тоа. Навистина фрустрира кога останатите резултати се во наша корист, а ние ништо не направивме...“ “Сепак јасно е дека по 1-0 не смее да има опуштање. Го изгубивме компасот помеѓу 30. и 40. минута и бевме изненадени. Самите сме виновни за конечниот резултат. Освен тоа нивниот голман го одигра мечот на кариерата. Не знам колку удари спаси, но ова е еден од оние натпревари кои 20 пати ...
сите 2 | | | веќе видена

Кога ќе се запали зелено светло на семафорот кај трговскиот центар „Палада“ во Подгорица се појавува лист на марихуана. Според црногорските медиуми листот марихуана не е единствениот украс на семафорите во Подгорица. Кон крајот на јуни во црногорската престолнина повеќе семафори биле излепени со “смајли“, за кои возачите и пешаците сметаат дека се интересни и воопшто не им пречат, пренесува порталот vijesti.me
| | веќе видена

Рамбо Амадеус, фаворитот на Црна Гора за следниот Евросонг, во соработка со УНИЦЕФ сними песна и спот за сите деца на светов. Во песната, која е дел од кампањата на УНИЦЕФ, се бара сите деца да имаат исти можности.
| | веќе видена

Градоначалникот Коце Трајановски, денес свечено им ги врачи признанијата на добитниците на наградите во четирите категории од манифестација „Новогодишните бои на Скопје 2011“. Од пријавените девет деловни објекти, тричлената комисија, реши годинава за најубаво украсен стопански објект да биде прогласен ресторанот „Арабеска“ на улица Никола Вапцаров. За најубаво украсена семејна куќа, од седум пријавени, комисијата ја прогласи куќата на Елена Аѓимовска, а за најубаво украсена тераса или прозорец од стан, терасата на Ленче Костовска во населба 11 Октомври. Комисијата за избор на најубаво украсен двор на Средно училиште, во конкуренција од три пријавени, комисијата го избра дворот на СУГС „Здравко Цветковски“. Комисиите што ги посетија пријавените објекти, беа составени од тројца новинари од електронските и од печатените медиуми. Градоначалникот Трајановски на наградените им врачи парични награди во вредност од 10 000 денари. Тардиционално спонзори на манифестацијата Новогодишни бои на Скопје се ЕВН-Македонија, ...
сите 6 | | | веќе видена

next