Да, добро прочитавте, Фејсбук се заканува дека ќе го тужи Марк Цукерберг, но не „газдата“, туку извесен Израелец кој од Ротем Гуез си го сменил името и сега се вика како и основачот на најпопуларната социјална мрежа. Ако си помисливте дека ќе го тужат поради името се лажете. Кој нормален денес се лути за лично име, освен... Ротем Гуез или новиот Цукерберг најверојатно ќе биде тужен бидејќи основал т.н . Like Store , преку која на компаниите им продавал „лајкови“, нешто што е најстрого забрането според правилата на Фејсбук. Адвокатите на (оригиналниот) Цукерберг уште во септември од Гуез побарале да престане со „нелегалните“ активности со кои заработува пари, но исто така и да престане да го користи Фејсбук и „да вети дека во иднина нема да пристапува кон нивните сервиси и страници“. Гуез тоа барање го одбил, а потоа си го сменил името во Марк Цукерберг: “Ако решиле да тужат, нега го тужат барем Марк Цукерберг...“
сите 3 | | | веќе видена

Единствениот скопски евергрин-cover панкрок бенд - Retro Cabaret, на 24-ти декември ќе одржи клупски концерт во ново-отворениот клуб Кензо Танге (бившо Dynamic), Железничка Станица. Како што и самите велат – "Нова година е 24-ти декември! Повелете на шлагер перверзии со секси вожња низ времето! Клупски концерт на омилениот естрадно-музички состав на твоите родители! Сега и којзнае кога повторно!" Да се потсетиме – Retro Cabaret е бавен превоз преку македонската поп / рок музичка историја "извозен" во punkrock / hip hop / reggae / skacore / jazzcore / funkcore / blues / tropical / ultra brutal death metal варијанта. Оформени летото Сатаново 2007 година, по EP-то ''Скопје'' (јули, 2008 година) и успешните ''докази'', тие продолжуваат со ''вожњата''… Најголемите хитови од 60-те, 70-те, 80-те и 90-те на едно место - Кензо Танге, со единствените Retro Cabaret. Концертот ќе го отворат младите Generiss, почетокот е закажан за 21:00 часот, а влезницата е 200 денари.
сите 3 | | | веќе видена

Убиството на Осама Бин Ладен на 2 мај е најважна вест за 2011 година, пред земјотресот, односно цунамито и нуклеарката Фукушима во Јапонија и Арапската пролет. Ова се резултатите на традиционалната годишна анкета на Associated Press со уредниците на американските медиуми. Од 247 анкетирани, веста за убиството на Осама бин Ладен за првото место доби 128 гласови, пред катастрофата во Јапонија со 60 гласови за второто место. На листата следуваат Арапската пролет, должничката криза во Европа и проблемите во американската економија. Тука можете да ја видите ТОП 10 листата најважни вести за 2011 година, во која „за малку“ не успеале да се најдат вести како оние за смртта на Стив Џобс или ураганот Ајрин...
сите 5 | | | веќе видена

Женската ракометна репрезентација на Норвешка е новиот светски првак откако ноќеска во финалето одиграно во Сао Паоло ја совладаа репрезентацијата на Франција со 32:24 (19:13). Ова е втора мундијалска титула за Норвежанките, по онаа освоената во 1999 година, кога исто така во финалето ги победија Французинките. Освен тоа Норвежанките се единствените по Данска кои успеале да ги обединат трите најважни титули: светски шампион (Бразил 2011), олимписки (Пекинг 2008) и европски шампион (Данска и Норвешка 2010). За тотална доминација на Европјанките на СП говори и фактот што Шпанија ја совлада Данска во натпреварот за 3. место со 24:18. Во борба за 5. место Бразилките ги совладаа Русинките со 36:20, додека за седмото место Хрватска ја совлада Ангола со 32:29.
сите 9 | | | веќе видена

Државните медиуми во Северна Кореја јавија дека „Омилениот лидер“, Ким Џонг Ил починал на 69 годишна возраст од срцев удар, за време на „патување со воз“. Веста веднаш предизвика загриженост за тој ќе го наследи Омилениот лидер, но уште поважно кој го контролира нуклеарниот арсенал на државата во моментов, пренесува Ројтерс. Расплаканата водителка на вестите, облечена во црно рекла дека „Ким Џонг Ил починал од физичка и ментална презамореност, додека бил на пат да ги советува земјоделците“. Ким Џонг Ун, најстариот син на Ким Џонг Ил, според државната севернокорејска агенција KCNA е прогласен за „Големиот наследник“. Како што јавуваат кинеските медиуми, граѓаните на Северна Кореја низ солзи изјавуваат: „Ќе победиме во револуцијата и денес и утре бидејќи веќе го имаме другарот Ким Џонг Ун“. Според KCNA „Омилениот лидер“ починал во петокот, половина час пред полноќ (според средноевропско време).
сите 112 | | | веќе видена

Екипата на Манчестер Сити во неделата покажа одличната психолошка стабилност откако успеа минимално да ја совлада солидната екипа на Арсенал, со голот на Давид Силва во 53. минута. По тешкиот периот во кој го доживеаа првиот пораз во Премиер лигата и беа елиминирани од Лигата на шампионите, „Граѓаните“ на најдобар начин демантираа дека влегуваат во подлабока криза. Последниве 67 премиерлигашки натпревари Сити нема два врзани порази, а одличниот Шпанец не дозволи тоа да се случи, барем засега. За Арсенал пак вчерашниот пораз значеше и крај на серијата од 8 натпреаври без пораз, со што остануваат на делба на 5. место со Ливепул. “Ова беше тежок тест за нашиот карактер, но покажавме дека сме голем тим“ – истакна Манчини по мечот и додаде: “Важна победа по натпреварот со Челси. Во фудбалот секој тим секако мора да загуби, но реакцијата по еден пораз е нешто што нѐ одделува од другите екипи. Сакам да останеме први долго време, не само за Божик“. Арсен Венгер разбирливо разочаран: “Ова беше натпревар кој не ...
сите 7 | | | веќе видена

Речиси половина од Црногорците никогаш не користеле компјутер, но затоа речиси сите домаќинства имаат телевизор и мобилен телефон, соопштуваат од Монсат, пренесуваат српските медиуми. Како што истакнал помошникот директор на црногорскиот Завод за статистика 98,9% од домаќинствата имаат ТВ приемник, додека 93,2% имаат мобилен телефон. Интересен е податокот кој вели дека 53,2% од жителите на возраст од 16 до 74 годишна возраст користеле компјутер, додека останатите или 46,8% никогаш не користеле компјутер. Според истражувањето на Монсат 49,9% од Црногорците користат интернет. Од нив 76,6% користат интернет секојдневно или речиси секојдневно, додека 17,5% користат интернет барем еднаш неделно.
| | веќе видена

На московскиот аеродром Шереметјево бил спречен шверц на радиоактивен материјал. Како што пренесуваат руските медиуми, едно лице се обидело да прошверцува во Иран радиоактивен натриум 22, вештачки материјал добиен од нуклеарни реактори. Припадниците на руската полиција и царина го уапсиле лицето пред да се качи на авион за Техеран. При претресот на неговиот багаж биле пронајдени 18 метални прачки спакувани во челични канистри. Полицијата и царината го уапсиле откако мерните инструменти покажале за 20 пати зголемена радијација. Засега името и националноста на лицето не се соопштени.
сите 11 | | | веќе видена

Дуелот на Наполи со нашиот Горан Пандев против Челзи и оној на Милан со екипата на Арсенал, ќе бидат во фокусот на вниманието на стартот на елиминацискиот дел во Лигата на европските фудбалски шампиони. Денешната жрепка во седиштето на УЕФА во Нион, беше немилосрдна за италијанските и англиските состави кои во меѓусебните пресметки ќе бараат влез во 1/4 финалето.За таму на другите стадиони ќе се сретнат: Олимпик Лион против АПОЕЛ од Никозија за кој настапува нашиот интернационалец Иван Тричковски. Базел кој прв пат игра во нокаут фазата ќе му биде домаќин на Баерн Минхен. Бранителот на тронот, Барселона, ќе гостува кај Баер во Леверкузен. ЦСКА во Москва ќе го пречека Реал Мадрид, Зенит ќе ги одмери силите со Бенфика додека Олимпик Марсеј ќе се сретне со Интер. Натпреварите од 1/8-финалната фаза во ЛШ ќе бидат одиграни на 14/15. и 21/22. февруари додека реваншите се закажани за 6/7. и 13/14. март во 2012. година. извор: Спортско радио 90,3 ФМ
сите 22 | | | веќе видена

На само едно коло до крајот на групната фаза од Евролигата, сеуште има неизвесност околу списокот на патници за топ16. Како што и се очекуваше, најмногу неизвесност ќе има во "А" групата во која е и Перо Антиќ со својот Олимпијакос. Во неверојатно израмнетата група, последното коло ќе ни понуди расплет на неизвесноста. Во најдобра позиција се Каха и Олимпијакос, но и двата тима одат на гостински терен во последното коло. Но, да се вратиме на настаните од деветтото коло. Антиќ како стартер на домашен терен придонесе со 8 поени и 6 скокови во убедливата победа од 86:61 против Канту, со што направија голем чекор кон топ16 фазата. Во последното коло, Антиќ ќе треба на гостински терен против единствениот тим кој и дефинитвно нема шанси за понатаму, Нанси, да бара победа за сигурен пласман во најдобрите 16. Илиевски пак со Ефес доживеја висок пораз на гостински терен од Макаби со 96:57, но тоа можеби се должи и на немањето вистински мотив по обезбедувањето на пласманот понатаму, па мечот беше повеќе за престиж, ...
сите 5 | | | веќе видена

Јапонската влада денес соопшти дека девет месеци по земјотресот и цунамито, нуклеарната централа Фукушима е доведена во стабилна состојба на “ладно гасење“. Сега може да започне макотрпниот, 40 годишен процес на рушење на нуклеарката и деконтаминација на областа. Инаку “состојба на ладно гасење“ значи дека температурата на водата со која се лади горивото во реакторот е под точката на вриење. Оваа состојба во Фукушима е постигната уште во септември, но инжењерите не сакале да избрзуваат поради повремените флуктуации на температурата на водата. Катастрофалниот земјотрес и цунамито кои го погодија источниот брег на Јапонија на 11 март однесоа повеќе од 20 илјади животи. Тогаш беше оштетен и системот за ладење на нуклеарката Фукушима, што доведе до топење на јадрото на реакторот и најголем нуклеарен инцидент по Челнобил во 1986 година.
сите 4 | | | веќе видена

Македонската футсал репрезентација загуби со 2:1 од големиот фаворит Украина на стартот од квалификациите за пласман на ЕП 2012 кои вчера стартуваа во Баку, Азербејџан. Македонија водеше по првото полувреме со голот на Мицевски постигнат во 5. минута, но Украина ја покажа својата сила и натправи пресврт во вториот дел од мечот. Избраниците на Васко Скендеровски успеаја достојно да ги бранат боите на нашата земја и да ѝ парираат на светската велесила Украина, одамна позната по фантастичните резултати во футсалот. Украина со головите на Денис Овшаников во 27. минута и Роман Кордоба во 34. минута стигнаа до пресврт и триумф. Денес Македонија пред себе има нов и тежок испит. Во 18 часот по локално време ќе го започнеме дуелот со домаќинот во овие квалификации, селекцијата на Азербејџан, пренесува Спортското радио 90,3 ФМ.
сите 15 | | | веќе видена

Првиот кинески носач на авиони е фотографиран од страна на комерцијален сателит на DigitalGlobe, на тестирања во Жолтото море. Бродот именуван како Варијаг бил фотографиран на 8 декември, на околу 100 километри југоисточно од пристаништето Далиан, пренесува Русија Денес. Ова е прва фотографија на Варијаг во море, брод кој започнал да се гради во времето на СССР, но никогаш не бил завршен. По распадот на СССР, тој ѝ припаднал на Украина, која им го продала на Кинезите во 1998 без мотори, оружје или навигациски системи. За бродот од класата Кузњецов, Кинезите не сакале многу да говорат, освен дека ќе го направат казино или „трговски центар“, но на крај неговата намена станала очигледна. Иако се очекува носачот на авиони да биде потполно во функција до крајот на годинава, сеуште треба да „се вооружи“ со авиони и хеликоптери, специјално дизајнирани за носач на авиони. И покрај тоа што светот го тресе финансиска криза, последниве неколку години технолошкиот развој на Кина е во голем подем. Пратија човек во ...
сите 2 | | | веќе видена

58. Голема Награда на Макао во Формула 3 беше одржана од 17. до 20. ноември 2011 година, а видеово што денес го видовме на Jalopnik, можеме да ви кажеме дека било „лудница“. Улична трка во Формула 1?! Монако?! Заборавете на тоа... Погледнете го видеото подолу од уличната трка низ Макао, каде патеката е широка 6,7 метри (претесна за Ф1 стандардите), а болидите се движат со максимална брзина од 275 километри на час. Секако тоа значи и спектакуларни судари, претркувања... А оваа година и заврнало! Музиката во видеото е “Clubbed to Death” by Rob Dougan, "C.L.U" by Daft Punk и "Watercolour" by Pendulum. Ако ги сакате авто-мото трките сигурно ќе уживате овие 6 минути...
| | веќе видена

Според едно ново истражување, полнолетните Британци изјавиле дека биле под дејство на алкохол во 76% од фотографиите во кои биле “тагирани“ на Фејсбук. Повеќе од половина во истражувањето велат дека не би сакале никој да ги види тие фотографии, додека 8% признале дека “пијаните“ фотографии би можеле да им донесат “сериозни проблеми“, особено на работното место, пренесува Дејли Телеграф. Сепак, дека не се само Балканците сеирџии, говори и фактот што две третини од Британците намерно ги означуваат „пијаните“ пријателите во фотографиите, за и останатите познати (и непознати) пријатели да ги видат тие фотографии. Затоа, дури 93% изјавуваат дека морале да ги бришат “таговите“ од компромитирачките фотографии... Истражувањето било направено од страна на mymemory.com на репрезентативен примерок од 1781 Фејсбук корисници во Велика Британија.
| | веќе видена

Давид Виља преку неговиот профил на Фејсбук искажа голем оптимизам по скршеницата на левата потколеница која ја здоби денес на мечот од Светското клупско првенство против Ал Саад. Се надева дека ќе биде подготвен да заигра во финалето на Лигата на шампионите во Минхен оваа сезона (секако, ако Барселона успее да стигне до таму) Еве што имаше да им порача Давид „Ел Гуахе“ Виља на своите фанови: “Здраво на сите! Ви благодарам за Вашата поддршка. Оваа повреда е тежок удар за мене, но увререн сум дека ќе се опоравам што е можно побрзо за да играм во финалето во Минхен (знам дека моите колеги ќе успеат да стигнат до таму), како и на Европското првенство. За ова ќе вложам многу труд. Сметајте на мене!! Утре веќе ќе бидам во Шпанија“ Според првичните проценки на докторите, Виља ќе биде надовор од терените помеѓу 4 и 5 месеци.
сите 23 | | | веќе видена

Според официјалните податоци од пописот во Чешка соопштени денес, дури 15.000 илјади лица се изјасниле дека се припадници на Џедај религијата, додека половина од 10,5 милионската членка на ЕУ воопшто не сакале да се изјаснат за религијата, пренесува АФП. “Многумина се привлечени од морланите вредности на Џедај витезите од серијалот филмови за “Војната на ѕвездите“ – се истакнува во соопштението на чешкиот завод за статистика, напоменувајќи дека оваа „измислена“ религија има поголем број следбеници во Нов Зеланд, Австралија, Канада, Велика Британија и би додале Црна Гора. Официјалните податоци од пописот одржан во март оваа година говорат дека во Чешка живеат 15.070 Џедаи, 1.083.899 римокатолици и 707.649 лица кои веруваат во Бога, но не припаѓаат на ниту една црква. Само во Прага живеат 4000 Џедаи или 0,31% од вкупното население. Главна карактеристика на редот на Џедаите е зачувување на мирот во интерпланетарната Галактичка република и секако борба против Темната страна на Дарт Вејдер. Од чешкиот завод за ...
сите 8 | | | веќе видена

Фудбалерите на Барселона го совладаа супериорно составот на Ал Саад со 4 спрема 0 и обезбедија место во големото финале на Светското првенство за клубови што се одржува во Јапонија. Шампионот на Европа без многу проблеми се справи со Азијците и уште во првото полувреме со двата гола на Адријано, обезбеди убедлива предност од 2-0. Во вториот дел Европјаните успеаа да реализираат уште во два наврата преку Кеита и Максвел за убедлив триумф од 4-0. Барселона в недела во финалето ќе се сретне со шампионот на Јужна Америка, бразилскиот Сантош. Сепак, во редовите на Каталонците немаше место за многу задоволство откако Давид Виља ја скрши левата нога. Запрашан за можните замени, Пеп Гвардиола истакна: “Не е време баш сега да се зборува за алтернативи. Бидете малку почуствителни за фудбалерот кој се враќа во Барселона на операција...“ Спортскиот директор Зубизарета изјави дека прво ќе се почека мислењето на докторите, бидејќие здравјето на Виља е во преден план. “Се друго ќе се реши подоцна и во моментов не е толку ...
сите 10 | | | веќе видена

Од петок, на репертоарот на Градското кино Милениум, во термините од 20 и 22:30 часот, закажани се проекциите на најновиот српски филм „Парада“ во режија на Срѓан Драгојевиќ, додека главните улогите ги толкуваат: Никола Којо, Милош Самолов, Христина Поповиќ, Тони Михајловски, Горан Јефтиќ, Горан Навојец, Дејан Ачимовиќ и Наташа Марковиќ. „Артур Божиќ“ Во Милениум од понеделник до петок од 17:30 и во сабота и недела од 15 и 17:30 часот ќе биде проектиран американскиот 97 минутен филм „Артур Божиќ“ (“ Arthur Christmas”), од жанрот: анимација, комедија, авантура. Гласовите за анимираните јунаци ги позајмија Sarah Smith, James McAvoy, Hugh Laurie, Jim Broadbent, Imelda Staunton и Eva Longoria. „Артур Божиќ“ досега на глобално ниво заработи 91 милион долари, а имаше буџет од 100 милиони. „Авантурите на Тинтин“ Претставите на спилберговиот филмски хит „Авантурите на Тинтин“ се на репертоарот на Милениум во матине термините во сабота и недела од 11 и во 13 часот. Филмот е анимација, акција и авантура, режисер ...
сите 2 | | | веќе видена

Давид Виља, напаѓачот на Барселона ќе биде во аут најмалку шест месеци, откако на натреварот на Светското клупско првенство против Ал Сад се здеобил со фрактура на левата потколеница, пренсува Гардијан. Напаѓачот на Каталонците беше однесен на нослилки, шест минути пред крајот на првиот дел. Виља, за кого вчера се шпекулираше дека си заминува од Барселона во јануари, што енергично беше демантирано до Гвардиола, ја скршил потколеницата во еден дуел за топка во шеснаесетникот на Ал Сад. Во меѓувреме, веста на Гардијан е потврдена и на официјалната Интернет страница на Барселона . Во секој случај, по оваа несреќа, Виља може да се збогува со настапот на Еуро 2012.
сите 54 | | | веќе видена

next