Карим Бензема е добитник на наградата за најдобар фудбалер на Франција за 2011 година во изборот на престижниот магазин „Франс Фудбал“. Изборот во кој свои гласови дадоа и великаните на францускиот фудбал како Платини, Папен, Жинола, Зидан... заврши со победа на голгетерот на Реал кој собра 155 гласа, пренесува Спортското радио 90,3 ФМ. Второто место му припадна на бекот на Барселона, Ерик Абидал, кој имаше 110 гласа, додека со 69 гласа голманот на Лион, Хуго Лори се најде на третата позиција. Бензема само една недела пред да го прослави својот 24. роденден дојде до титулата која минатата година ја имаше играчот за врска на Манчестер Сити, Самир Насри. Наградата за најдобар тренер во Франција, според „Франс Фудбал“ оди во рацете на Руди Гарсија, тренерот на Лил, кој минатата сезона го одведе овој состав до шампионската титула и Куп трофејот. Пред Гарсија, титулата за најдобар тренер беше во рацете на Дидие Дешамп. извор: Спортско радио 90,3 ФМ.
сите 10 | | | веќе видена

Британската полиција наскоро ќе ја тестира новата ласерска пушка со која се создава три метарски ѕид на заслепувачка светлина, наменета за растурање демонстрации. Дизајнирана од поранешен припадник на специјалните кралските морнарички сили, ласерската пушка првично била разработувана за борба против пиратите во Сомалија. За полицијата, оваа пушка би имала „визуелно – заплашувачки ефект“, односно со ласерскиот зрак се предизвикува привремено слепило, ефект сличен на оној кога ќе погледнете директно кон сонцето. А тоа што не можеш да го видиш, не можеш да го нападнеш... Иако слепилото што го предизвикува ласерот е привремено, ќе треба да се извршат повеќе тестови за да се испитаат евентуалните „несакани последици“ – пренесува Дејли Телеграф... Ова звучи како слепилото кое го предизвикува ласерот можеби и не толку „привремено“... Ако се покаже како успешна, насилните демонстрации можеби ќе станат дел од минатото... Или тоа или анархистите ќе мора да си купат навистина добри очила за сонце...
| | веќе видена

Петнаесет ученици загинале во сообраќајна несреќа во провинцијата Џиангсу, во источна Кина, откако автобусот со кој патувале се превртел и паднал во река, пренесува Ројтерс. Според официјални лица “до несреќата дошло откако автобусот во обид да избегне судир со друго возило се превртел и паднал во реката во која имало околу 60 сантиметри вода. Некои од децата загинале при превртување на автобусот, а некои се удавиле. Возачот е во притвор.“ Засега не е соопштена возраста на децата, но се работи за ученици од основно училиште кои се враќале дома. Јавноста во Кина веќе беше гневна по серијата несреќи во кои загинаа повеќе деца, а имаше и многу остри реакции откако Владата во Пекинг реши да ѝ донира на Македонија 23 училишни автобуси. Сообраќајката се случува само неколку денови откако во Кина беше донесена нова регулатива за безбедноста на училишните автобуси, по несреќата во која загинаа 19 деца кои патувале во минибус со 9 седишта во кој биле “напикани“ 60 деца. Според официјалната статистика на патиштата ...
сите 8 | | | веќе видена

Дали некогаш сте се запрашале какво е чувството да се добие џек пот од 43 милиони евра? Или 57 милиони долари? Во најмала рака неверојатно... Е сега, што мислите какво е чувстото кога персоналот во казиното каде сте ги добиле овие тешки милиони да ви рече дека се работи за “софтверска грешка“!?! “Еве ти 60 фунти и купонче за бесплатен ручек, ако сакаш...!“ Звучи неверојатно, но токму тоа му се случило на 26 годишниот Бехар Мерлаку во казино во Брегенц, Австрија, пренесува Дејли Меил. Бесен и гневен, Мерлаку веќе поднел тужба против Casinos Austria AG, со тврдење дека парите кои му ги дала машината се негови. Сопствениците на казиното пак тврдат дека грешката е кај производителот на софтверот. Освен тоа тврдат дека поголеми награди од 2 милиони евра не е можно да се доделат. Бехар Бурлаку, кој заминал од Косово за време на војната, за австриските медиуми изјавил: “ Мислат дека сум луд? Сум играл во повеќе казина и знам како одат тие работи. Воопшто не ми е грижа дали имало софтверски проблем. Ќе се борам до ...
сите 5 | | | веќе видена

Требаше да поминат цели 15 кола во Премиер лигата па повеќе да нема непоразени екипи. Ноќеска на Стемфорд Бриџ, во последниот натпревар од 15. коло на Премиер лигата Челси го совлада Манчестер Сити со 2-1. “Граѓаните“ поведоа веќе во 2. минута преку Марио Балотели, а потоа како се да отиде по ѓаволите за нив. Раул Меирелеш изедначи на 10тина минути пред крајот на првото полувреме, Гаел Клиши доби два жолти картони во рок од 11 минути (47` и 58`) и на крај Лескот во 81. минута играше со рака во сопствениот шеснаесетник и му ја подари победата на Челси. Френк Лампард, кој влезе во второто полувреме, го изведе пеналот и му ја донесе победата на Челси, но истовремено ја прекина и црната серија на порази на Андре Вијаш Боаш против главните конкуренти за титулата. “ Наша цел беше да ја намалиме предноста на водечките екипи и токму тоа и го сторивме. Не е ништо посебно тоа што први во лигата го совладавме Сити. Трката за титулата сега навистина станува атрактивна “ – изјави Боаш, менаџерот на Челси. Манчестер ...
сите 20 | | | веќе видена

Конечно пристигна првиот официјален трејлер за летниот мега хит “Men in Black 3”. Не се познати многу детали за приказната во MIB3, но од она што може да се види - агентите Џеј (Вил Смит) и Кеј (Томи Ли Џонс) си го работат она што најдобро го знаат, но одеднаш Кеј мистериозно го снемува. Во обид да го спаси својот партнер, Џеј ќе мора да патува низ времето. Таму, во 1969 година, го очекува Џош Бролин, во улогата на младиот агент Кеј. Целта е да го спречат Борис во намерата да го уништи светот... Првичните реакции се дека трејлерот е одличен, иако за толку скапа продукција, некои од сцените изгледаат неверојатно евтино, што и нема да биде толку важно ако приказната е добро смислена. Во филмот настапуваат уште и Џемејн Клемент, Ема Томпсон, Рип Торн, Никол Шерцингер, Џони Ноксвил... Третиот дел од серијалот за “Луѓето во црно“ е во режија на Бери Соненфелд, а премиерата е закажана за 25 мај 2012 година. Во секој случај, одлично време да ги видиме агентите J и K во акција...
сите 5 | | | веќе видена

Постхумниот албум “Lioness: Hidden Treasures“ на Ејми Вајнхаус откако беше објавен минатиот понеделник веднаш се најде на првото место на албумската топ листа во Британија. Мич, таткото на Ејми преку Твитер порача: “Тукушто ми кажаа дека Ејми е број еден. Моето срце е тажно, но многу гордо“. “Lioness: Hidden Treasures“ кој е компилација на нови и преработки на стари песни е најбрзо продаваниот албум во кратката кариера на Ејми, која почина пред нешто повеќе од четири месеци. На сингл листата на прво место е Olly Murs со “Dance With Me Tonight“.
сите 2 | | | веќе видена

Доминик де Вилпен, поранешниот француски премиер соопшти дека ќе му биде ривал на Никола Саркози на претседателските избори идната година. Де Вилпен во интервју за ТФ1 изјавил дека како независен кандидат ќе заложи за правата на сите Французи и дека вистината не и припаѓа ниту на левицата, ниту пак на десницата... “Имам намера да ја бранам вистинската идеа на Франција, рече Де Вилпен, кој оцени дека 10 години се премногу на чело на државата да биде Саркози. Покрај Де Вилпен (58), кој беше премиер за време на конзервативниот претседател Жак Ширак, на изборите ќе се кандидира и социјалистот Франсоа Оланд. Француските медиуми забележуваат дека Де Вилпен има многу мала поддрша во јавноста, иако се надева на гласовите и на конзервативците и на социјалистите. Според последните истражувања, Оланд е во водство и би добил 32% од гласовите, пред Саркози со 25,2% и Марин ле Пен, предводничката на екстремната десница би добила 13,5%. Де Вилпен според анкетите засега ужива поддршка кај 1% од гласачите. Инаку, по ...
сите 3 | | | веќе видена

Рамбо Амадеус ќе ја претставува Црна Гора следната година во Азербејџан на изборот за песна на Евровизија и тоа со песна која ќе ја сними во студиото на неговиот близок пријател Роберт Пешут – Мањифико. Антоние Пушиќ а.к.а Рамбо Амадеус, црногорскиот рокер и текстописец со постојана адреса на живеење во Белград објаснува: “Моја задача со овој проект е дополнително да ја брендирам Црна Гора како атрактивна туристичка дестинација, што е многу поинспиративно и многу потешко од правењето на самата песна... “... Интензивниот развој на туризмот во Црна Гора ќе го забрза развојот на целиот регион и ќе отвори многу работни места. Моето појавување на Евросонг е само мудро одбрано средство да се оствари таа комплексна цел“ - вели Рамбо Амадеус (Светскиот Мегацар). “Тој не е типичен претставник на овие простори. Не е типичен музичар. Има една важна црта со која се разликува од останатите музичари. Освен тоа, тој е многу популарен на просторите на поранешна Југославија, а како врв на се тој е амбасадор на Уницеф. Ова е ...
сите 6 | | | веќе видена

Напаѓачот на Интер, Диего Милито ја доби не многу посакуваната награда "Златна канта“ ("Bidone d''oro") за 2011 година. „Признанието“ му се доделува на најголемото разочарување меѓу фудбалерите од италијанската Серија А лига, секоја година, почнувајќи од 2003, пренесува Спортското радио 90,3 ФМ. Во анкетата спроведена на италијанското радио "Rai Radio 2", Аргентинецот собрал 15,17% од гласовите на слушателите и со минимална предност го освои врвот на листата разочарувања, пред напаѓачот на Јувентус Амаури, кој добил 14,64% од гласовите. На трето место се најде уште еден фудбалер на „Старата Дама“, Милош Красиќ. Милито ја наследува награда од апсолутниот рекордер на листата - Адријано, кој досега има три вакви статуетки во кариерата, а и минатата година го заслужи "признанието" додека играше за Рома. Претходно носители на „Златната канта“ беа и Ривалдо (Милан, 2003), Легротаље (Јувентус, 2004), Виери (Милан, 2005), Кварезма (Интер, 2008) и Фелипе Мело (Јувентус, 2009). Останатите три години беа за Адријано ...
сите 16 | | | веќе видена

“New Year''s Eve“, филм во кој настапуваат повеќе холивудски ѕвезди не беше доволен повод во кино салите во САД да се собере барем малку повеќе публика. На најслабиот (со најмала заработка) викенд во САД оваа година романтичната комедија “New Year''s Eve“ во режија на Гери Маршал заработи бедни 13,7 милиони $. Да не ги набројуваме сите, во трејлерот подолу ќе видите колку ѕвезди се собраа во филмот во продукиција на Warner Bros. “New Year''s Eve“ е убав доказ дека секој ден не е Велигден Денот на вљубените. Имено, оваа година на 14. февруари, Гери Маршал на слична “финта“, со филмот "Valentine''s Day" во кој исто така настапуваат повеќе холивудски ѕвезди на премиерата заработи огромни 56 милиони $. “Новогодишната вечер“ може само да сонува за тој резултат. На второ место викендов се искачи комедијата за возрасни "The Sitter" со заработени 10 милиони $, која доби толку негативни оценки од публиката што следниот викенд речиси сигурно ја напушта ТОП 5 листата. “The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 1“ со ...
сите 4 | | | веќе видена

Австралиските научници тврдат дека поголеми делови на Марс се погодни за живот откако направиле модел во кој се употребени сите достапни податоци за Црвената планета од досегашните истражувања. И додека на Земјата сметано од јадрото до површината, само 1% е погоден за живот, според научниците од Националниот универзитет на Австралија, на Марс погодни за живот се дури 3%, но повеќето под површината на планетата, пренесува Дејли Телеграф. “Она што сакавме да го направиме е да ги собереме сите можни податоци од досегашните испитувања за Марс и да видиме дали има можности за живот на таа планета. А одговорот едноставно е ДА. На Марс има големи региони кои би биле погодни за живот како овој на Земјата“ – вели Чарли Лајнвивер за АФП. Поради слабиот атмосферски притисок на површината на Марс не би можело да има течна вода. Сепак, под површината постојат одлични услови за живот, пред се поради поголемиот притисок и топлината од јадрото, особено за микроорганизамите, велат научниците. Инаку, просечната температура ...
| | веќе видена

Николас Анелка веќе во јануари го напушта Челси и заминува во редовите на кинескиот прволигаш Шангај Шенхуа со договор на две години. Николас Анелка и претседателот на Шангај Шенхуа На официјалната Интернет страница на Шангај Шенхуа е потврдено дека Французинот се договорил со управата на клубот да потпише двегодишен договор, кој ќе почне да го одработува од јануари 2012 година. Иако кинескиот клуб не соопшти финансиски детали за договорот, медиумите шпекулираат дека 32 годишниот напаѓач ќе заработува околу 235.000 евра неделно. Во меѓувреме од Шангај се во преговори со Жан Тигана, поранешниот тренер на Вест Хем и Бордо, да го превземе кормилото на клубот кој минатата сезона ја заврши на 11. место во кинеската фудбалска лига. Трансферот на Анелка во Шангај е можеби еден од најголемите трансфери во Кина, но доаѓа откако Гуангжу потрошија огромни пари на засилувања, што резултираше со освојување на шампионската титула во 2011 година. Гуангжу “се прослави“ минатиот мај откако во своите редови го донесоа ...
сите 17 | | | веќе видена

Според изборот на официјалната Интернет страница на АТП (www.atpworldtour.com), победата на Новак Ѓоковиќ над Роже Федерер во полуфиналето на Ју Ес Опен е прогласена за една од „дватата најголеми пресврти за 2011 година“ на тенсиките терени. Кога ги доби првите два сета на тој меч, Роже Федерер имаше скор од 178 победи и само еден пораз (Од Цонга на Вимблдон), што сигурно за многумина значеше и сигурна победа за Швајцарецот. Сепак, по три часа и 51 минута Србинот победи со 3:2 (6-7(7), 4-6, 6-3, 6-2, 7-5), што претставуваше второ негово враќање по негатива од два сета. За втор пресврт на годината според АТП е победата на Жо Вилфред Цонга над Роже Федерер 3-6, 6-7(3), 6-4, 6-4, 6-4 во четвртфиналето на Вимблдон. Французинот два дена подоцна загуби од Новак Ѓоковиќ во полуфиналето.За Роже пак, ова беше прв пораз по 178 последователни победи, се вели во веста на АТП (Association of Tennis Professionals).
сите 3 | | | веќе видена

На фотографијата подолу е возбудената Ангела Жанг, 17 годишна ученичка од Купертино, Калифорнија која заслужено го покажува огромниот чек од 100 илјади долари (како стипендија), добиен како награда од компанијата „Сименс“, за нејзиниот пронајдок – “Наночестички кои го убиваат ракот“. Добро, добро оригиналното име за незјиниот пронајдок е всушност "Design of Image-guided, Photo-thermal Controlled Drug Releasing Multifunctional Nanosystem for the Treatment of Cancer Stem Cells". Оригинално, нели? Жанг изјавила дека наночестичките што таа ги дизајнирала во многу аспекти ги подобруваат актуелните третмани против канцерот, со тоа што директно ги носат лекот во клетките на ракот, а притоа не се загрозуваат здравите клетки. Честичките можат да бидат активирани и преку ласер! Воедно преку наночестичките со помош на специјални фотографски техники во реално време може да се следат резултатите од лекувањето. Сепак, во вакви случаи од пронајдок до вистинска употреба на иновацијата е потребно долго време, а Ангела вели ...
| | веќе видена

И додека и јавноста и политичарите во Македонија "погодуваа" каков епилог ќе има самитот на ЕУ во Брисел, кој завршува денеска, единственото кое требаше да се очекува е како големите Евро-бирократи по пресудата во Хаг, ќе ни соопштат дека повторно нема датум за старт на преговорите. Започнаа со министерскиот состанок на почеток од седмицата на кој најавија дека за Македонија ќе се дискутира за време на данското претседателство од јануари до јуни наредната година, а завршија со заклучоци во кои речиси и да не ја споменуваат Македонија. Како да сме дел од Азија или Африка, па се дискутираше само за Србија, Црна Гора и Хрватска, која денеска беше светлата точка на дневниот ред. Но, самиот потпис не значи и автоматски влез на Хрватска во унијата, па ќе треба да се почека ратификацијата во сите 27 парламенти на земјите членки, а што е можеби и поважно, референдумот со кој граѓаните на Хрватска ќе треба да се изјаснат "за" или "против" стапувањето во Унијата. Како и да е, тие "домашната задача" си ја завршија ...
сите 2 | | | веќе видена

Народен Театар Битола прославува 60-та изведба на „Обѕрни се во гневот“ од Џон Озборн во режија на Јован Ристовски. За прв пат во историјата на македонскиот театар се случува дипломска претстава по театарска режија да доживе 60 Јубилејна изведба, која е веќе 5 години на театарската сцена во Народен Театар - Битола. Премиерата беше изведена на 16 мај 2007 со многу мал број на проби, a jубилејната 60-та претстава ќе се изведе на 9 декември 2011 во 19.30 часот. Пред четири и пол години оваа претстава беше прикажана како дипломска работа на Јован Ристовски, тогашен студент по театарска режија во класата на проф. Слободан Унковски при Факултетот за Драмски уметности во Скопје. Денес може да се каже дека "Oбѕрни се во гневот“ беше една од најпосетуваните претстави во Народен Театар Битола. Во неа познатиот драмски лик Џими го игра Огнен Дранковски заедно со Маја Андоновска, Никола Пројчевски, Илина Чоревскa и Елена Моше. Ова е претстава со која растеше и сореваше оваа нова млада постава на битолскиот ансамбл, ...
сите 3 | | | веќе видена

Едно од најпрестижните новинарски награди, наскоро би можела да добие и нова категорија, најдобар "твит". Дел од "повиканите" по ова прашање сметаат дека е штета веста која е емитувана речиси во истиот момент кога се случува настанот, да биде наградена само во форма на статија во некаков весник, објавена неколку часа подоцна. "Твитовите" всушност во целост одговараат на новите критериуми кои одборот за доделување на Пулицеровата награда ги воспостави во делот на статии објавени во категорија "ударни вести" , истакнуваат од Нименовата фондација за новинарство на Харвард, една од поборничките на оваа идеја. "Вестите пренесени преку Твитер се многу брзи и известуваат за настанот во реално време" - надополнуваат од Харвард. Многу примери досега го потврдуваат ова. Така на пример, известувањето на новнарот на "Њујорк тајмс" за време на торнадото во Мисури, континуираното известување за демонстрациите на плоштадот Тахрир во Каиро, но и во другите арапски земји, како и вестите за време на земјотресот и цунамито ...
| | веќе видена

Со синоќешните натпревари се заокружи и осмата рунда од најелитното Европско кошаркарско натпреварување, а сите наши репрезентативци остварија успех со своите екипи. Ако Монтепаски од минатото коло го имаше обезбедено пласманот во топ 16, од ова 8 коло и Анадолу Ефес на Илиевски е во најдобрите 16, а Олимпијакос на Перо Антиќ е на чекор до влез во таа група. Илиевски во средата одигра солидни 22 минути, за кои успеа да забележи 4 поени без промашување, но и 5 асистенции, 2 скока и 3 украдени топки, со што стигна до солидни 12 рејтинг поени. Неговиот Ефес славеше на домашен паркет против Армани со 84:70. Со оваа победа турците и теоретски се веќе дел од топ 16, па останува во наредните 2 кола да се изборат за што подобар пласман во својата група. Синоќа пак, македонскиот капитен Перо Антиќ повторно беше стартер во тимот на Дуда Ивковиќ и за двете појавувања на паркетот (речиси цела прва четвртина и околу 7 минути на стартот од третата) оствари 8 поени и 5 скокови, со што придонесе неговиот тим, атински ...
сите 9 | | | веќе видена

Роман Симаков, рускиот боксер во полутешка категорија почина во средата во болница во Екатеринбург, откако беше нокаутиран на рингот во понеделникот во борба во која ја бранеше неговата ВБЦ титула. 27 годишниот Симаков колабрираше во првата минута од седмата рунда во борбата против сонародникот Сергеј Ковалев. Симаков паднал во кома од која повеќе не се разбудил, соопштил Игор Марузов, претседателот на руската боксерска федерација. Инаку, немаше класичен нокаут. Симаков го изгуби балансот и координацијата на движењата моменти пред да падне. Очигледно без свест, несреќниот боксер веднаш беше однесен во болница на импровизирана нослилка. Во кариерата Симаков имаше 19 победи, еден пораз и една нерешена борба, пренесува РИА Новости.
сите 5 | | | веќе видена

next