Трилерот „Contraband“ со Марк Валберг во главната улога е победникот на овонеделниот американски „бокс офис“. Филмот заработи многу повеќе од очекуваното, па со 24 милиони $ лесно го освои шампионското место. Инаку, од Јуниверзал дадоа скромни 25 милиони за снимање на „Contraband“, кој поради продолжениот празничен викенд во САД се очекува да заработи вкупно 28 милиони. На второ место, со одлична заработка се најде новата, 3Д верзија на анимираниот „Убавицата и ѕверот“ на Дизни. Со заработени 18.5 милиони $ досега во јануари немало поуспешна премиера на еден анимиран филм во САД. Од Дизни дадоа помалку од 10 милиони за конвертирање на „Убавицата и ѕверот“ во 3Д технологија, па не е чудо што веќе планираат во 3Д да ги прикажат и „Finding Nemo“ во септември, како и „Monsters Inc.“ и „The Little Mermaid“ во 2013 година. На одличното трето место се задржа Mission: Impossible – Ghost Protocol со 11,5 милиони $ кој досега има глобална заработка од повеќе од половина милијарда $. На четврото место е примерата ...
сите 2 | | | веќе видена

Лидерката на Демократската алијанса, нам добро познатата Дора Бакојани, била нападната во градот Ираклион на Крит од непознати маскирани сторители и засега нема информации дали минала неповредена во инцидентот. Како што пренесуваат грчките медиуми, Бакојани била нападната со камења и пакувања јогурт. Во официјално соопштение, нејзината партија истакнува дека "долго години, владите, политичките лидери, судската и полициската власт немаат сторено ништо за да ги запрат ваквите напади од маскирани и непознати сторители. Насилството и беззаконието во Грција добива неконтролирани размери". Да потсетиме, Дора Бакојани е поранешна Министерка за надворешни работи на Грција и градоначалник на Атина.
сите 15 | | | веќе видена

Македонската ракометна репрезентација ремизираше со Шведска 26-26 на стартот на групната фаза на Европското првенство во соседна Србија. Во рамките на 1. коло во групата „Б“, нашите ракометари не ги искористија последните 15-тина секунди да дојдат до победничкиот погодок. Наумче Мојсовски беше прогласен за најдобар во редовите на нашата селикција на премиерниот меч. Претходно и двата тима оставија солиден впечаток иако 4-кратниот европски шампион влезе како фавори на хратија. Во првиот дел испуштивме предност од 8:4, а “викинзите“ го решија во своја корист со 14:13. Во второто полувреме во 40. минута имавме водство од 19:15 но, во наредните 12 минути Шведска направи серија 10-3 и се оддалечи на 25:22. Во тој миг „разбуди“ Наумче Мојсовски и со серија на погодоци не врати во предност од еден гол што не успеавме да ја одржиме до крајот. Во нашите редови најпрецизни беа капитенот Кире Лазаров и крилото Стевче Алушовски со по 7 голови, додека кај Швеѓаните се издвоија Екберг со 6 и Андерсон со 5. Во второто коло ...
сите 141 | | | веќе видена

Повеќе стотини Кинези и покрај студентото време во текот на изминатата ноќ застанале во ред пред главната продавница на Епл во Пекинг, во очекување на почетокот на продажбата на новиот „Ајфон“ (iPhone 4S). Откако продавницата не била отворена на време, односно во 7 часот изутринава, започнале немири кои за малку не прераснале во бунт, пренесува ЕлЕј Тајмс. Лутите купувачи и „банди на препродавачи“ во знак на револт ја нападнале продавницата на Епл со јајца, а морала да реагира и полицијата. Епл соопштуваат дека отворањето на продавницата било откажано „поради стравувања за безбедноста на вработените и купувачите“. Иако новиот iPhone 4S бил достапен на интернет преку договор со компанијата China Unicom, очигледно Кинезите не сакаат да се врзуваат со договори или пак навистина се работи за 90% препродавачи како што пренесува Ел Еј Тајмс. Инаку новиот „Ајфон“ (iPhone 4S) во продавниците на Епл во Кина чини од 790 до 1070 американски долари.
сите 7 | | | веќе видена

По бројните шпекулации и нагаѓања дали по отказот кој го доби спортскиот директор Младен Крстаиќ и шефот на струката ќе добие "клоца" поради несогласувањата меѓу Управниот одбор и стручниот штаб, стигна и официјалното соопштение од клубот на "петок, 13-ти". Прво Станојевиќ самиот преку медиумите порача дека ако си замине Крстаиќ и тој ќе ја напушти "Хумска" бр.1, за потоа самиот Крстаиќ да го повика да остане во клубот заради негово и добро на целиот тим. Но, токму тие изјави на младиот тренер биле пресудни, на седницата која е одржана утрово да биде разрешен од должноста "поради прекршување на Статутот и општите акти на клубот, како и на работниот договор". Во официјалното соопштение на клубот уште се наведува дека "со дадените изјави во јавноста на 24 и 26 декември Станоевиќ јасно и недвосмислено соопштил дека повеќе не е тренер на Партизан, со што ги направил споменатите прекршувања и сериозно го загрозил функционирањето на целиот клуб. Управниот одбор немал никаква намера да изврши смена на тренерската ...
сите 8 | | | веќе видена

Две соседни земји, Србија и Бугарија, му организираат ретроспективи на нашиот режисер Милчо Манчевски кои ги опфаќаат неговите филмови, но и неговата изложба фотографски композиции „Пет капки сон“. Културниот центар на Нови Сад при Заводот за култура на Војводина во соработка со 15-тиот Фестивал на европски и независен филм ги прикажува филмовите на Манчевски, додека Музејот на современа уметност на Војводина ја поставува неговата последна изложба „Пет капки сон“. На 15-ти овој месец се организира панел на тема „Опусот на Милчо Манчевски“. На панелот учествуваат шест професори, филмски критичари и менаџери од областа на културата. Два дена подоцна Националната галерија на Бугарија ја отвора изложбата „Пет капки сон“ во склоп на ретроспективата на опусот на Манчевски. Изложбата ќе биде поставена во Националната галерија до средината на февруари. Истите денови во софискиот Дом на киното ќе бидат прикажани сите филмови на Манчевски, а ќе ги претстави и ќе разговара со публиката самиот автор. Манчевски ќе ...
сите 4 | | | веќе видена

Гостите жестоко реагираа кај судиите, додека Наполи го славеше голот на Пандев. Откако веројатно и Мацари помисли дека ќе има за нијанса полесна задача да ја мине Чезена во осмина-финалето на италијанскиот куп, Наполи со подослабен состав влезе во дуелот. Не дека наполитанците ја немаа иницијативата во текот на првото полувреме, но "измешаниот" состав дефинитивно изгледаше раштимано. Пандев остана на клупата, а шанса за докажување доби најновата аквизиција Едуардо Варгас, кој очигледно ќе треба да мине уште некој период во адаптација за да се вклопи во екипата. Токму Мацари по мечот изјави дека навивачите треба да имаат трпение за Варгас, а дека тој по адаптирањето ќе покаже зошто е ново засилување. Но, да се вратиме на мечот. Наполи создаваше прилики и ја имаше топката во свој посед, но јалово и без директен удар кон голот на Чезена. Во 20 минута, полуконтра на гостите, Хернанез направи грешка во одбраната, а Попеску биеше прецизно за молк на и онака полу-празните трибини на Сан Паоло во Неапол. Наполи ...
сите 13 | | | веќе видена

Научниците во Австралија именувале една многу ретка коњска мува според пејачката Бјенсе, поради „импресивниот златен задник“ на инсектот, пренесува Дејли Телеграф. Мувата Scaptia (Plinthina) beyonceae живее во северните делови на Квинсленд и се смета за штетник, а за прв пат била откриена во 1981 година, кога се родила и славната пејачка. Брајан Ласард од австралиската научна агенција „CSIRO“ изјавил дека инсектот со златниот задник станал „дива на сите муви“ – „Уникатните и густи златни влакненца на абдоменот на инсектот ме наведоа да го именувам во чест на Бјонсе, но и со тоа да ја покажам интересната страна на таксономијата“ – изјавил тој. Инаку, не е прв пат животински видови да го добијат своето име според некоја славна личност. Така од Интернационалната комисија за зоолошка номенклатура било дозволено и жабата Hyla stingi да го добие своето име според пејачот Стинг или пак пајакот Pachygnatha zappa да биде именуван според Френк Запа. Од австралиската „CSIRO“ веќе ја побарале Бјонсе да ѝ ја соопштат ...
сите 7 | | | веќе видена

Директорот на едно основно училиште во Осјек, одлучил да ги укине домашните задачи за сите ученици, а оваа пракса ја применувал уште кога прв пат се вработил како професор, пренесува порталот index.hr. “На стручните состаноци особено се пропагираат домашните задачи, иако во ниту еден правилник не пишува дека се задолжителни. Јас не се придржувам на тоа, па секако беше шок за родителите кога уште пред 30 години им реков дека нивните деца нема да имаат домашни задачи. Затоа пак на часовите работеа со невидена прецизност и квалитет“ – изјавил за „Слободна Далмација“ Стјепан Сокол, директор на основно училиште во Осјек. Директорот се надева дека на овбој начин ќе ги поттикне учениците да бидат повредни во училиштето: “Само учениците кои не ги завршуваат своите задачи во училиштето ќе мораат да ги сработат дома. На тој начин учениците за време на наставата се повнимателни и слушаат, бидејќи никој не сака со часови да седи и да решава задачи дома. Освен тоа, единствена вистинска помош, од стручни лица, можат да ...
сите 4 | | | веќе видена

Изминатиов период екипите од Градот Скопје активно работеа на санирање на ударните дупки на улиците и на булеварите со ладна асфалтна маса. Во текот на минатава недела за санирање на оштетувањето на коловозите беа употребени 42 тони ладна асфалтна маса, вградена во ударните дупки на булеварите Илинден, Словенија, Србија, Александар Македонски, Војводина и на улиците Боца Иванова, Шуто Оризари, Перо Наков, Благоја Стефковски, Лазар Личеновски, Самоилова, Бихачка, Рузвелтова, Февруарски поход, на крстосницата на булеварот Водњанска со улицата Васил Горѓов, како и на улиците во населбата Методи Андонов Ченто. Екипите на ЈП „Улици и патишта“ коишто работеа на терен, покрај санацијата на дупките на коловозите, извршија санација и на оштетениот асфалт околу новата Порта Македонија. извор/фото: skopje.gov.mk
сите 5 | | | веќе видена

Дали некогаш сте посакале да изгледате како вашата омилена филмска ѕвезда? Колку пати сте се обиделе да ослабете? Не ви оди? Ви ја претставуваме револуцијата во убавината. Подгответе се, бидејќи со овој револуционерен пронајдок ќе можете да го обликувате вашето тело и лице како што сакате. Не верувате? Ви го претставуваме Photoshop by Adobѐ:
| | веќе видена

Американската армија започна истрага поради видеото кое се појави на Јутјуб, а во кое се гледа како четири лица во униформи на американските маринци уринираат врз телата на тројца убиени талибанци во Авганистан – изјавил портпалорот на Пентагон, пренесува Дејли Телеграф. Од Пентагон сеуште не е потврдена веродостојноста на видеото, но портпаролот Џон Кирби за АФП изјавил: „Без разлика на околностите или кој се појавува во ова видео... Ова е нечуено, гнасно однесување, неприфатливо за било кој во униформа. Ми се гади...“ Според неименувани извори, Дејли Телеграф пренесува дека според униформите, шлемовите и оружјето на војниците во видеото, се работи за припадници на елитен тим снајперисти на американската армија. Американските армиски власти ветуваат темелна истрага за инцидентот. Видеото подолу е цензурирано ос страна на Дејли Телеграф. Оригиналното видео, кое е навистина вознемирувачко можете да го погледнете на Јутјуб
сите 36 | | | веќе видена

Првиот балкански Догма филм, македонскиот „Боли ли?“ на Анета Лешниковска го продолжува својот успешен поход и на Интернет. Доглометражното деби на Лешниковска се прикажува во целост, бесплатно на каналот Јутјуб на филмскиот фестивал Ротердам и достигна рекорден број од речиси 670.000 гледачи. Јутјуб и фестивалот Ротердам го известија и му честитаа на продуцентот АКА Филм за рекордот. Филмот е посетен на сите шест континенти и се очекува во следното тромесечје да достигне до 1 милион гледачи. „Боли ли?" во 2008 година ја имаше светската премиера во престижната конкуренција за Златен тигар на фестивалот во Ротердам, најголемиот фестивал на независен филм во светот. Во „Боли ли?" игра реномираната македонска актерска екипа: Игор Џамбазов, Дејан Лилиќ, Ирена Ристиќ, Висар Вишка, Силвија Стојановска, Даниела Стојковска, Милиана Додевска и Бошко Бозадзиски. Анета Лешниковска го подготвува нејзиниот нов игран филм "Бучно". Таа предава и на Националната филмска академија во Холандија и е експерт советник за развој ...
сите 4 | | | веќе видена

Тотенхем на Вајт Харт Лејн со 2-0 го совлада Евертон во заостанатиот натпревар од првото коло на Премиер Лигата, па сега е на делба на 2. место заедно со Манчестер Јунајтед со по 45 бодови. Манчестер Сити е пред нив со три бодови предност. Креатор на победата за Спарси беше Асу-Екото, кој прво му асистираше на Арон Ленон за 1-0 во 35. минута, додека со прекрасен удар од околу 30 метри во 63. минута стави точка на натпреварот. Инаку, натпреварот со Евертон беше одложен поради немирите во Лондон. Хари Реднап презадоволен: „Сега притисокот е врз Манчестер Сити. Толку пари потрошија – за очекување е дека ќе бидат на врвот... Или тие или Манчестер Јунајтед. Ние играме опуштено, со насмевка на лицата и засега секако можеме да уживаме во успехот“. Сепак вистински барометар за силата на Спарси ќе биде гостувањето кај Манчестер Сити за две недели, натпревар кој ќе покаже какви се вистинските шанси на Тотенхем за титулата. Реднап засега не сака да коментира: „Не ме интересира ништо повеќе од натпреварот со ...
сите 12 | | | веќе видена

Ова е едно момче од САД кој кога растел му рекле дека може да биде што сака кога ќе порасне. Очигледно сакал да биде ограда. Само тешко нему ако некој реши да му ја бутне оградата.
| | веќе видена

На повторениот натпревар во рамките од холандскиот Куп помеѓу Ајакс и АЗ Алкмар ќе им биде дозволен влез само на деца до 12 годишна возраст, како и на еден возрасен придружник на секои шест деца, пренесуваат холанските медиуми. Ајакс и Аз првично требаше да го одиграат натпреварот без публика, но по жалбите и обидот за компромис со холандската федерација се дојде до решение кое повеќе ќе наликува на концерт на Џастин Бибер, отколку на фудбалско дерби. Предходно Ајакс бараше да им биде дозволен влезот и на жените и на хомосексуалците. Инаку, Ајакс планира да го покани сите основнци кои учат во радиус од 10 километри околу стадионот на натпреварот кој ќе се игра на 19 јануари. Натпреварот од рамките на холандскиот Куп беше прекинат откако еден несреќен и пијан навивач се обиде да го нападне гостинскиот голман, но наместо тоа си доби ќотек, а подоцна и затворска казна.
сите 8 | | | веќе видена

Видеото подолу е реклама за компанијата G-Form, како обид да покаже дека Extreme Edge, нивната нова футрола за iPad, вредна 45 долари е најиздржлива на планетава. За таа цел, закачиле еден iPad на метеоролошки балон кој се искачил на висина од 30 километри (не е баш вселената, ама поради драматичноста, ајде ќе се преправаме дека тоа е така). Откако експолодира балонот iPad-от падна на земјата и (можеби ќе се изненадите) преживеа без проблеми. И за да биде целосна рекламата, футролата Extreme Edge е достапна во жолта и црна варијанта, па ако сте убедени во нејзината издржливост можете да си порачате една...
сите 2 | | | веќе видена

Иранскиот „нуклеарен научник“ и универзитетски професор Мустафа Ахмади Рошан бил убиен во Техеран во експлозија на подметната бомба во неговиот автомобил. Иранските власти веднаш го обвинија Израел за нападот. Во експлозијата биле повредени уште две лица. “Утрово еден мотоциклист, подметнал бомба во автомобилот Пежо 405, која набргу потоа експлодирала“ – изјавил заменик гувернерот на провинцијата Техеран. Во последниве неколку години во Иран убиени се повеќе нуклеарни научници, за што Иран ги обвинува САД и Израел, кои пак ги негираат сите обвинувања на Техеран.
сите 23 | | | веќе видена

Како што се ближи 22 јануари, денот кога граѓаните на Хрватска ќе гласаат на реферндумот за влез во Европската унија, така и кампањата за или против во хрватските медиуми се разгорува. На еден од хрватските портали денес го најдовме видеово на британскиот европратеник Најџел Фараж (Nigel Farage), кој во Европскиот парламент на многумина, меѓу кои и Баросо, Рен и Ван Ромпуј „им објаснува некои работи“. Видеото е снимено е во средината на ноември минатата година и не е дека се работи за евроскептицизам, туку по се изгледа човеков ја говори вистината. Па, нели е вистина дека ниту еден европски функционер не е избран на избори, каде би бранел некаква програма, би ги убедувал гласачите... Хрватите во меѓувреме имаат уште малку да решат дали се ЗА или против,a настапот на Фаранж секако не им оди во прилог на оние кои се за ЕУ... Како и да е, еве погледнете го настапот на Фараж, кој станува идол на „евроскептиците“...
| | веќе видена

Од Градот Скопје ги известуваат сите правни и физички лица кои имаат непријавен недвижен имот или извршиле промена на сопственост на истиот, тоа да го направат до 31.01.2012 година, согласно со член 29 од Законот за даноци на имот. Пријавувањето на недвижниот имот или промената на сопственост на истиот се врши во Град Скопје – Скопје, барака број 16, Сектор за финансии. Кон пријавата потребно е да се достават следниве документи: - копија од имотен лист или купопродажен договор, или наследно решение, - договор за подарок (правниот основ со којшто се врши стекнувањето или промената на имотот) - лична карта на увид. извор: skopje.gov.mk
сите 9 | | | веќе видена

next