Во хотелската соба во која почина Витни Хјустон во саботата, веќе има нови гости. 48 годишната пејачка почина во собата 434 во Беврли Хилтон хотелот во Лос Анџелес, а tmz пишува дека во, сега веќе славната соба, има нови гости, само три дена по трагичниот настан. Од хотелот за порталот изјавиле дека полициската истрага е готова и собата веќе е ставена во функција. Во собата веќе има гости, а во меѓувреме, во хотелот се преплавени со повици од потенцијални „гости“ кои би сакале да престојуваат токму во таа соба. Собата 434 на четвртиот спрат на хотелот веќе е резервирана за „догледна иднина“, иако од хотелот не сакале да дадат информација кога ќе биде повторно слободна. Инаку, најевтината соба во хотелот чини 375 долари за една вечер, пренесува Белфаст Телеграф. Еве неколку очигледни примери за онаа „лошите вести се најдобри“ - Неколку часови по смртта на Витни Хјустон, од Сони ги поскапеа цените на нејзината музика за 60%, оваа година манифестацијата на доделувањето на „Греми“ наградите беше една од ...
сите 2 | | | веќе видена

Двапати месечно или секој втор вторник, ќе ви презентираме нови, авторски содржини, текстови по кои сме сигурни дека ќе ве замислиме, но во исто време ќе ви предизвикаме позитивни чувства. Нашиот нов соработник, Жаклина Димовска ќе се обиде да ве предизвика на една "партија" ментална гимнастика. Ќе можете и да се вклучите и Вие преку e-mail адресата: mentalnagimnastika@vox.mk Во секојдневниот контакт еден со друг Универзум – човек постојано се случуваат некакви си размени... Размена на информации, сознанија, дразби за задоволување на социјалните потреби за: докажување на нешто, вредност, правилност, кодекс, морал... За самопотврдување, за внимание, за љубов, за доминантност, за управување, за дружба и тн. Кога ќе погледнеме малку „МАРСОВСКИ“ на сите овие иницијални поедини, групни или масовни комуникации и причината на потребноста, вредноста, а особено пак квалитетот односно целта во правец на корисност од аспект на вистинската корисност (е оваа категорија треба некаде и да ја објаснам што значи вистинска ...
| | веќе видена

Актуелниот европскиот фудбалски шампион немаше проблеми на гостувањето кај Леверкузен. Барселона ја покажа својата сила и рутинирано со 3-1 дојде до значајна победа. Пеп Гвардиола задоволен од изданието на неговите фудбалери на овој натпревар: "Германските тимови секогаш ви создаваат проблеми. Од мое искуство, дури и кога не играат добро секогаш се враќаат во натпреварот. Првото полувреме беше потешко, тие не се отворија, играа дефанзивно. На крајот успеавме да создадеме шанси и постигнавме три гола на гости што е многу добро, задоволни сме" - изјави Гвардиола. Тренерот на фудбалерите на Баер Леверкузен, Робин Дут, смета дека тие покажале преголема почит кон противникот и тоа е една од главните причини за поразот од Барселона со 3-1 во ЛШ, пренесува Спортското радио 90.3 ФМ. "Нашата одбрана играше многу добро во првото полувреме, но покажавме преголема почит кон противникот. На паузата им реков на фудбалерите да превземат иницијатива и да влезат во натпреварот по што во второто полувреме и создадовме ...
сите 3 | | | веќе видена

Публиката може да здивне! По долга пауза повторно ќе се смееме со Сашко Коцев на stand-up comedy вечер во Џубокс. Домашниот пионер во оваа дисциплина во среда во 22h ќе одржи блиска средба со најбрзите што ќе успеат да си фатат место на 077 593 867 и 076 489 475. Влезниците се 200 денари, срамно мала цена за дружба со една филмска ѕвезда :) фото: facebook.com/jukebox.cabaret
сите 2 | | | веќе видена

Поранешниот селектор на шпанската фудбалска репрезентација Хавиер Клементе е назначен за нов тренер на шпанскиот прволигаш Спортинг Хихон. Оваа екипа и во текот на оваа сезона ќе се бори за опстанок во шпанската елита и токму тоа ќе биде главниот приоритет на Клементе во текот на наредните неколку месеци. Хавиер Клементе беше и селектор на фудбалската репрезентација на Србија Спортинг Хихон е на минус 6 бода од зоната за испаѓање, а Клементе го наследи на тренерската позиција Техада кој привремено го водеше тимот по отказот кој му беше даден на Мануел Пресиадо. Од раководството на Спортинг објавиле дека официјалното преставување на Клементе ќе биде во текот на денот. 61 годишниот Клементе ја водеше Шпанија во континуитет од 6 години (меѓу 1992 и 1998), а последен пат беше тренер и тоа како селектор на Камерун, пренесува Спортското радио 90.3 ФМ. Под негово раководство Камерун имаше неуспех во квалификациите за Купот на африканските нации па затоа и си змаина од клупата на оваа земја. Тимот на Спортинг ...
сите 2 | | | веќе видена

Компанијата Сони Мјузик стана цел на критики во британските медиуми, откако Гардијан објави дека музичкиот гигант за 60% ги зголемил цените на албумот со најголеми хитови на Витни Хјустон на британскиот iTunes и тоа само неколку часови откако беше објавено дека славната пејачка починала. Цената на албумот “Ultimate collection“ на Витни Хјустон на попуст била 4,99 фунти, но Сони ја вратил цената на 7,99 фунти, што претставува зголемување за 60% пренесува Гардијан. Се разбира, вчера (понеделник) тој албум на Хјустон беше на 2. место на најпродавани албуми на iTunes. Фановите се згрозени од начинот на кој Сони сака набрзина да заработи преку смртта на Витни Хјустон. Сепак, ниту од Епл, ниту од Сони не сакале да коментираат за настанот.
сите 3 | | | веќе видена

Шарпланинскиот куп, најстарата скијачка манифестација во Македонија, оваа година ќе се одржи од 24 до 26 февруари. 39. традиционално натпреварување и оваа година ќе биде под покровителство на Владата на Република Македонија, а директор на натпреварот е скијачка легенда, Бојан Крижај. Учесниците на Шарпланинскиот куп ќе се натпреваруваат во две трки, односно слалом и велеслалом и тоа на патеките Орлова и Езерино. Победникот, покрај паричната награда, ќе добие и куче шарпланинец, што е дел од славеничкиот ритуал на оваа манифестација. „Се надеваме дека оваа година Шарпланинскиот куп ќе има поголем одзив и дека учество ќе земат поголем број на скијачи. Правиме се за да им обезбедиме најдобри услови за квалитетен натпревар на скијачите, токму и поради тоа ги зедовме предвид укажувањата од експертите од минатата година и направивме измени на патеката. Патеката е проширена на одделни делови, и ги задоволува ФИС критериумите за натпреварување од ваков вид. Очекуваме добар и возбудлив натпревар, кој ќе им овозможи ...
сите 7 | | | веќе видена

За прв пат по божиќниот викенд од 2008 година во САД, четири филмови успеаа да заработат повеќе од 20 милиони долари на премиерата, што ќе рече дека во споредба со истиот период минатата година, биле продадени 30% повеќе кино билети. Сепак, шампион овој викенд е романтичната драма “The Vow” со Чанинг Татум и Рејчел МекАдамс, кои собраа импресивни 41,7 милиони долари на премиерата. Очигледно е дека Американките се наоѓаат во големо „предвалентиновско“ расположение, бидејќи според ЛА Тајмс неверојатни 72% од публиката на “The Vow” биле жени. Инаку, продуцентите Screen Gems (во сопственост на Сони) заедно со Spyglass Entertainment вложија „само“ 30 милиони во филмот. Малку зад нив беше “The Safe House” со Дензел Вашингтон во главната улога, кој заработи 39.3 милиони$, што е втора најдобра премиера за актерот по “American Gangster” од 2007 година. Според CinemaScore 72% од публиката изјавиле дека токму Дензел Вашингтон е причината поради која купиле билет. Инаку, Јуниверзал во филмот во кој настапува и Рајан ...
| | веќе видена

Адел беше ѕвездата на 54. доделување на престижните Греми награди во Лос Анџелес, откако освои шест признанија, меѓу кои и оние за албум, песна и снимка на годината. Манифестацијата започна со молитва за Витни Хјустон од страна на раперот Ел Ел Кул Џеј, додека постхумни признанија доби Ејми Вајнхаус за најдобра поп дуо/групна изведба, за „Body And Soul“ со Тони Бенет, која беше и нејзина последна снимка пред да почине во јули минатата година. Стив Џобс, ко-основачот на Епл, исто така доби постхумно признание за неговиот придонес во музичката индустрија и неговиот удел во изработката на iPod и iTunes. Рок бендот „Фу Фајтерс“ добија пет, додека раперот Канје Вест освои четири признанија на манифестацијата. 23 годишната Адел ги освои сите шест „Греми“ награди за кои и беше номинирана, а ноќеска за прв пат имаше јавен настап по операцијата на грлото минатата година. Реакцијата на присутните можете да ја погледнете во видеото подолу... Пејачката од јужен Лондон доби признанија и за поп соло настап, поп ...
сите 36 | | | веќе видена

Реал Мадрид направи предност од 10 бодови во однос на Барселона на врвот на табелата, откако ноќеска го совлада Леванте со 4-2 (1-1) во претпоследниот натпревар од 22. коло во Примера. Јунак во победата на Реал беше Кристијано Роналдо кој ги постигна првите три гола, додека за четвртиот му асистираше на Бензема. Ова беше шести хет-трик за Роналдо оваа сезона и досега има постигнато 27 голови, со што е подобар од дури 12 тима во Ла Лига, кои немаат постигнато толку погодоци. Со третиот погодок на натпреварот, Роналдо освен што му избега на +4 на Меси на листата најдобри стрелци во Примера, туку значеше дека сега веќе има постигнато повеќе голови за Реал отколку за Манчестер Јунајтед. Имено, во 122 натпревари за Реал, Португалецот постигна 119 голови, додека за Јунајтед имаше постигнато 118 голови во 292 натпревари.
сите 24 | | | веќе видена

Носителот на Светскиот куп за минатата сезона во алпско скијање, Ивица Костелиќ, го обезбеди првиот кристален глобус за оваа година, откако денеска ја освои титулата во супер-комбинација. Хрватот беше 12-ти по спустот што се одржа на Олимписката рута во рускиот зимски центар Сочи, но во својата омилена дисциплина - слаломот беше повторно пред сите и на крајот триумфираше со вкупно време од 2:50.21 минути. Како што и се очекуваше Костелиќ беше безгрешен меѓу 62-те врати на инаку прилично динамичната патека и ги стави под огромен притисок лидерите по првата трка, пренесува Спортското радио 90.3 ФМ. Двајца од нив, Домик Парис и Адреан Тео, не го издржаа психолошкиот товар и дозволија да бидат елиминирани од трката. Втор зад Костелиќ заврши Беат Фојц, кој вчера победи на спустот, додека трет на крајот заврши французинот Тор Блондин. извор: Спортско радио 90.3ФМ
сите 11 | | | веќе видена

На 48. годишна возраст почина славната поп пејачка Витни Хјустон. Таа починала во саботата во нејзиниот апартман во Беверли Хилтон хотелот, во Беверли Хилс, каде престојувала како гостинка. Хјустон била прогласена за мртва во 15:55 минути (локално време), а причината за нејзината смрт засега не е позната. Според веб страницата tmz.com, Витни Хјустон била пронајдена во кадата. Во „надреална“ сцена, како што ќе забележи Дејли Телеграф, во хотелот се одржувала забава пред Греми наградите, на која требало да присуствува и Хјустон, но нејзиното тело останало во собата, запечатена од полицијата. Новинарите кои ја чекале Витни за интервју, биле информирани дека таа починала. И додека некои гости во барот на хотелот ги гледале вестите за смртта на пејачката на Си-Ен-Ен, други го поздравувале доаѓањето на црвениот тепих на славните гости, меѓу кои и Бритни Спирс или Ким Кардашијан. Шесткратната добитничка на Греми, Витни Хјустон владееше со поп музиката од средината на `80 до крајот на `90 години, кога беше и на ...
сите 98 | | | веќе видена

Рускиот премиер Владимир Путин денес „го доби првиот примерок од водата од субглацијалното езеро Восток на Антарктикот, кое беше изолрано од надворешни влијанија повеќе од 20 милиони години“ – пренесува РИА Новости. Во неделата тим на руски научници успешно го доврши дупчењето до езерото Восток, откако победија во трка со времето, односно пред да настапи суровата зима на Антарктикот. Јури Трутнев, рускиот министер за природни ресурси и животна средина бил сведок на историскиот настан, а денес на премиерот Путин му донел канистер од водата од езерото. Водата била сместена во стаклен канистер, на кој пишувало: „Езеро Восток, старо повеќе од милион години, длабочина 3796.3 метри, 5.12.11, Антарктик“. Ова е, тврди РИА Новости, првиот примерок на водата од езерото, за кое се смета дека е старо од 1 до 30 милиони години. Водата сеуште не биле испитана од страна на руските научници. Инаку министерот Трутнев негативно одговорил на прашањето на Путин дали пробал од водата... „Тоа би било интересно, диносауруси и ...
сите 5 | | | веќе видена

Можат да здивнат сите оние кои се загрижија за негативните последици кои би ги имал гласот на популарната Адел по итната операција на грлото. Иако, претстојниот настап на Адел на церемонијата на доделување на наградите Греми на 12. февруари се смета за нејзин прв постоперативен настап, таа предходно даде интервју за Андерсон Купер, од кое Си-Би-Ес (CBS)ни покажа само мал дел. Инаку на доделувањето на Греми наградите 23 годишната Адел е номинирана во шест катрегории (зад Кање Вест со седум) меѓу кои албум на годината и песна на годината...
сите 5 | | | веќе видена

Популарните Red Hot Chili Peppers, одлучија на сосема поинаков начин да го промовираат своето ново музичко видео за синглот “Look Around”. Оригиналната верзија на видеото беше објавена на 26. јануари, во кое секој член на бендот има „перформанс“ во сопствена просторија. Но, во интерактивното видео, ce нуди сосема различен поглед на самото видео, односно можете да се шетате по просториите и да го гледате настапот на членовите на бендот. Тука се наоѓа и дополнителната содржина, како зад кулисни фотографии, кои можете да ги погледнете ако кликнете на „означените“ делови од видеото. Во продолжениое погледнете како изгледа музичкото видео на бендот кој сѐ повеќе се врти кон „дигиталното“ претставување на својата музика.
сите 2 | | | веќе видена

Во премиерниот натпревар од 23. коло во Серија А, екипата на Лацио направи неверојатен „кам бек“ во второто полувреме против Чезена, иако по првите 45. минути беа во негатива од 0-2 и останаа со фудбалер помалку. Кожак го постигна победничкиот гол за Лацио Се чинеше дека Чезена по првиот дел има недостижно водство од 0-2, откако Муту и Јакинта постигнаа погодоци во 14. и 35. минута, а освен тоа во 34. минута беше исклучен и Конко. Сепак, бјанкочелестите за 10 минути направија неверојатен пресврт. Со головите на Ернанес (53`), Лулиќ(61`) и Кожак во 63. минута Лацио славеше победа со која, барем привремено, се искачи на 3. место на табелата со 42 бодови. „Неверојатна победа. Игравме без централен напаѓач, но одлично се реорганизиравме во вториот дел. Навистина не знам кој би бил фудбалер на натпреварот, бидејќи сите одиграа одлично“ – изјави Еди Реја, тренерот на Лацио по мечот. Повеќе во видеото подолу
сите 19 | | | веќе видена

Exit Festival, најголемиот и најпознат музички фестивал во југоисточна Европа оваа година ќе се одржи од 12. до 15. јули на волшебната Петроварадинска тврдина во Нови Сад, Србија. Ве потсетуваме дека големата акција за промо влезниците за Exit трае уште само недела дена. Во понудата се следниве пакети: • Пакетот за Tribe (круг на привилегирани посетители, во кои влегуваат сите оние што во изминативе четири години купиле влезници за фестивалот) по цена од 3.030 денари. На овие верни купувачи Exit им подарува место во кампот, како и превоз. • Фестивалски влезници по промотивна цена од 3.030 денари, за новите купувачи • Премиум пакет - 6.150 денари. Пакетот ги содржи: влезницата, место во кампот, како и превозот. Од 16. февруари престанува продажбата на Tribe пакетите, а цената на влезницата ќе биде поголема. Премиум пакетите ќе бидат во понуда до самиот фестивал. Потврдени имиња за овогодинешниот Exit се: New Order, The Gossip, Wolthmother, Buraka Som Sistema, Luciano, Reboot live, Kenny Larkin, Robert Dietz ...
сите 2 | | | веќе видена

Претседателот на Владата на РМ, Никола Груевски, и директорот на СЦ “Борис Трајковски„ Ратко Капушевски, денеска ја пуштија во употреба новата сала за бокс лоцирана во западното крило на реконструираниот базен Карпош. фото: vlada.mk Салата ги исполнува сите норми за квалитетен тренажен процес по стандардите на меѓународната боксерска федерација. Располага со професионален ринг, трибина за 50. гледачи, осветлување, озвучување и сите потребни реквизити за работа од типот на: вреќи, фокусери, јажиња итн. „Во изминатите години спортската историја бележи раритетни работи.Се изградија сали, тениски терени, фудбалски стадиони и многу функционални игралишта. Државата и оваа Влада покажаа големо интересирање за поддршка на спортот. Затоа ја изградивме и оваа сала за бокс која е од најсовремен вид и опремена максимално со сите реквизити“ - потенцираше на отворање премиерот Никола Груевски, пренесува Спортското радио 90.3 ФМ. “Причината за отворањето на салата се молбите и барањата упатени од страна на ...
сите 5 | | | веќе видена

Ова е првата официјална фотографија на Шевролет Круз караван (Chevrolet Cruze Station Wagon) кој ќе дебитира идниот месец на авто салонот во Женева, а продажбата се очекува да започне ова лето. Причината поради која е покажан само задниот дел е дека во Женева се очекува фејслифт на Круз. Тоа е можеби и многу поважно од веста за караванот, бидејќи Круз е еден од најпродаваните модели на Шевролет на глобално ниво. Со должина од 4,68 метри, новиот караван на Шевролет е подолг од седан и од хетчбек верзиите за 7,6, односно за речиси 18 сантиметри. Капацитетот на багажниот простор варира од 500 до 1500 литри ако се спуштат задните седишта. Новиот Круз SW во Европа ќе се продава со стандардните мотори, плус новиот 1.7 литарски VCDi дизел мотор, со „старт-стоп“ технологија.
| | веќе видена

Фудбалерите на Јувентус направија голем исчекор кон финалето на италијанскиот Куп откако ноќеска на Сан Сиро го совладаа Милан со 2-1, во првиот полуфинален натпревар во ова натпреварување. Двата гола за Старата дама ги постигна Мартин Касерес во 53. и 83. минута, додека Ел Шарави беше единствениот стрелец за Милан во 63. минута. „Мора да го прифатиме поразот, иако сеуште ништо не е изгубено“ – изјави по мечот Алегри, тренерот на Милан и додаде: „Наивно го примивме вториот гол и тоа е разочарувачки во ваков натпревар. Такви грешки мора да се избегнуваат. Остануваме смирени. Ја знам моќта на мојата екипа, иако имаме голем број чудни повреди. Ќе биде тешко да се стигне до финалето, но ви велам, ништо не е изгубено“. Реваншот е на програмата на 21 март во Торино, додека во второто полуфинале денес се среќаваат Сиена и Наполи.
сите 30 | | | веќе видена

next