Астрофизичарите го потврдија во вторникот откритието на нова планета надвор од нашиот сончев систем, воглавно составена од вода и опкружена од густа, влажна атмосфера. Ова откако ги ревидирале податоците добиени од "Хабл", телескопот на Американската вселенска агенција НАСА, со кој во 2009 година беше утврдено постоењето на "егзопланета" на која и го дадоа кодното име GJ1214b. Во соларниот систем има три врсти на планети: каменести (како Земјата, Меркур, Венера, Марс), потоа гасовити (Јупитер и Сатурн) и ледени (Уран и Нептун). Анализирајќи ги податоците за "GJ1214b", астрономот Закори Берта од центарот за астрофизика Харвард-Смитсонијан (CFA), утврдил дека се работи за топол воден свет, опкружен со густа атмосфера. Дијаметарот на "супер-Земјата" е 2,7 пати поголем од нашата планета, а е оддалечена од нас "само" 40 светлосни години и се наоѓа во соѕвездието Офиухус. Ротира околу својата ѕвезда "црвеното џуџе", на оддалеченост од 2 милиони километри, а температурата на планетата изнесува 232 степени ...
сите 5 | | | веќе видена

DJ Fresh, кој на 12. март на Копаоник, Србија ќе го затвори Big Snow Kop фестивалот, со најновиот хит "Hot Right Now" го освои на 19. февруари првото место на најважната европаска топ листа на сиглови - UK top chart, со што стана еден од најактуелните диџеи и музичари во овој момент. "Пресреќен сум што успеав да го освојам ова престижно признание два пати за помалку од 8 месеци" - изјави Daniel Stein, попознат како DJ Fresh. "На фановите им ветувам незаборавна журка на Копаоник, како што слушнав, најубавиот ски центар на Балкан". Колкав успех постигна DJ Fresh зборува и фактот дека е еден од ретките диџеи кои победувајќи на листата зад себе ги остави имињата како Madonna, Rihanna, David Guetta, Coldplay и многу други. Особено е интересно дека DJ Fresh оваа листа ја освојува со два хита за поламку од пола година. Имено, со синглот Louder" DJ Fresh го освои UK Top Chart во јули минатата година оставајќи ги зад себе Beyoncee, Katy Parry, Kelis... UK Top Chart се форира исклучиво врз база на продажба на ...
| | веќе видена

Веројатно ова е најпоставуваното прашање денес на "островото". По прилично незгодниот резултат остварен во Неапол, Андре Виљаш Боаш ги троши последните кредити кај Абрамович. Но, не изгледаше се така црно за португалецот, особено откако неговиот тим успеа со многу среќа и во првата прилика да поведе со 1:0. Неаполците иако имаа игра, неколку сериозни прилили за гол, мораа да тргнат од центарот. И не им беше лесно, особено не поради начинот (среќата) на кој го примија голот. Шокот ги "држеше" играчите на Наполи, па следуваше период во кој не можеа да поврзат три додавања. За нивна среќа, брзо се консолидираа, а Лавеци со одличен удар успеа да го врати во игра својот тим. Во судиското надополнување на првиот дел, Кавани (можеби со рамо, а можеби и со рака) успеа да направи комплетен пресврт, па на пауза се замина со гол предност за домашните. Во второто полувреме, одлично "отворија" играчите на Наполи, а по неколкуте сериозни шанси возврати и Челзи, но сепак поумешни беа домашните и во 63 минута повторно ...
сите 9 | | | веќе видена

Пеп Гвардиола, тренерот на Барселона, беше презадоволен од играта на неговите фудбалери во „газењето“ на Валенсија од 5-1 ноќеска и истакнал дека неговата екипа не заслужува да заостанува 10 бодови зад Реал Мадрид, лидерот во Примера во оваа фаза од првенството, пренесува goal.com. Каталонците, кои освоија 13 титули откако Гвардиола ја превзема екипата, беа во негатива откако Пиати во 9. минута ѝ донесе предност на Валенсија, но потоа со 4. гола на Меси и еден на Чави ги „размонтираа“ лилјаците. „Задоволни сме како одигравме вечерва и како ја забавуваме публиката. Отсекогаш сум сметал дека сме среќни што ја имаме оваа генерација на фудбалери, привилегија е да се гледаат. Искрено, сметам дека не заслужуваме да бидеме 10 бодови зад Реал, особено на начинот на кој одигравме досега„ - изјавил Гвардиола и додал: „Многу работи се случија, поради кои заостануваме и ќе биде многу тешко да се надомести таа предност. Имаме уште три месеци да се вратиме и ќе се обидеме да го сториме тоа на начинот на кој одигравме ...
сите 3 | | | веќе видена

Ова на фотографијата подолу е Викторија Бекам која го „поддржува“ својот сопруг, во неговите маркетиншки кампањи, во случајов за долната облека на H&M. Фотографијата ја објави токму Дејвид на Фејсбук со наслов “So proud of my wife taking #NYFW by the balls”. Инаку, #NYFW е хаштаг за „New York Fashion Week“, манифестација која заврши во четвртокот.
| | веќе видена

Купувањето во бесцаринските продавници на аеродромите е главна занимација на патниците додека го чекаат својот лет. Но, каде во Европа ќе минете најефтино? Интересно истражување направија угледниот германски авто-клуб ADAC кој во соработка со холандскиот ANW ги истражија бесцаринските продавници на 11 водечки Европски аеродроми. Тестот покажал колку му е потребно на секој купувач за купување на 12 производи- парфем, козметика, алкохол, слатки и цигари. Можеби ќе се изненадите, но за сето ова во Прага ќе ви требаат најмногу пари, дури 565 евра, додека на аеродромот "Хитроу" во Лондон само 435 евра. Најголеми разлики во цените ADAC регистрирал кај козметиката, алкохолот и цигарите. Прага е најскапа во првите две категории, додека цигарите се најефтини од сите останати аеродроми. На аеродромот "Рузиње" во Прага, патниците за литар брендиран коњак треба да одвојат 67 евра, додека за истиот пијалок во Лондон ќе ви бидат потребни само 37. И козметиката е со слични (огромни) разлики во цената. На прашкиот ...
сите 4 | | | веќе видена

Вооружени разбојници упаднале и ограбиле околу 70 уметнички предмети и експонати од музејот на Олимписките игри во Олимпија, Грција. Градоначалникот на Олимпија, Тимиос Коцијас изјавил за медиумите дека двајца од разбојниците го совладале чуварот додека ја превземал утринската смена и ги онеспособиле алармните уреди. Инцидентот се случил во музејот кој како експонати има голем број бронзени и предмети од керамика, кои древните атлети ги користеле, додека главната зграда, која е и многу подобро обезбедувана, содржи скулптури, архитектонски елементи и други предмети од древниот комплекс. Олимпија, "родното место" на Олимписките игри, секоја година ја посетуваат неколку стотици илјади туристи, а денешниот грабеж беше причина оставка на функцијата да си поднесе Грчкиот министер за култура, Павлос Геруланос.
сите 8 | | | веќе видена

Холандскиот фудбалски стратег Гус Хидинк постигнал договор со првиот човек на рускиот богаташки клуб Анжи од Махачкала и во наредните година и пол ќе го предводи амбициозниот тим. Помошници на Холанѓанецот во Дагестан ќе му бидат Жељко Петровиќ и Тон де Шатинер. Ќе има ли можност за нови успеси во Русија? Холандскиот стручњак на клупата на Анжи ќе го замени Јури Красножан кој на почетокот на оваа недела поднесе оставка. Хидинк, пак, беше без ангажман од ноември минатата година, кога доби отказ во репрезентацијата на Турција, со која не успеа да се пласира на ЕП. Анжи во моментов се наоѓа на 7. место на табелата во првенството на Русија, а членови на овој амбициозен состав се Самуел Ето, Роберто Карлос, Јури Жирков и Мбарак Бусуфа. Во досегашната своја богата тренерска кариера, Холанѓанецот беше тренер на Челзи, Реал (М), ПСВ, Бетис, Валенсија и Фенербахче.
сите 11 | | | веќе видена

Заради задржување на високиот кредитен рејтинг, Европската инвестициска банка (ЕИБ)планира да го намали обемот на позајмици. Новиот Претседател на оваа институција Вернер Хојер, најави дека за 2012 година планираат намалување на позајмиците за повеќе од 10 милијарди евра. ЕИБ е институција на ЕУ за долгорочно финансирање, а дел од пласираните средства се во земјите партнери и аспиранти за ЕУ, како Македонија, Србија, Црна Гора… "Мораме да го намалиме обемот на позајмици за да ја сочуваме финансиската стабилност на банката" - објасни Хојер, кој на местото прв човек на ЕИБ дојде како замена за белгијанецот Филип Мејстад. На презентацијата на резултатите од работата на институцијата за минатата година, покрај изречените планови за 2012, Хојер истакна и дека 2011 ја завршиле со нето добивка од 2,3 милијарди евра, што е за 200 милиони подобро од 2010 година. Минатата година од банката биле пласирани 61 милијарда евра во 70 земји. На прашањето дали ЕИБ ќе ја финансира докапитализацијата на Европските банки, со ...
| | веќе видена

Германскиот Претседател Кристијан Вулф (51) денеска поднеси оставка, со што Ангела Меркел по втор пат останува без шеф на државата. Вулф беше под силни притисоци поради обвиненијата за нејасни финансиски релации со богати бизнисмени, кредитот од половина милион евра за купување на куќа, како и мноштво обвиненија од периодот кога беше шеф на владата на областа Долна Саксонија. На 30 јуни 2010 беше избран за Претседател на Германија во третиот круг гласање, што тогаш се толкуваше како дебакл за демохристијанско- либералната владејачка коалиција. Очигледно и во редовите на владејачката демохристијанска партија на Меркел, од каде што е и Вулф постои круг на луѓе кои не сакаа да му го дадат својот глас во изборот за Претседател.
сите 30 | | | веќе видена

Во моментов најпопуларната нова пеjачка на светот, интерконтиненталниот музички феномен од парискиот Монмартр - Zaz конечно ќе настапи на 28. мај во Скопје. Нејзината светска турнеjа започна од родната Франција и ќе ги вклучи сите поголеми светски центри. Новата Édith Piaf, како што ја нарекуваат во Франција и Америка во Скопје доаѓа со својот бенд да и ги претстави своите мегахитови на македонската публика. Нејзината уникатна харизма и вонсериските пеjачки способности за мошне кратко време ја направија најпосакуваната пеjачка на сите светски дестинации. Заз за првпат настапува во Македонија. Овогодинешната турнеја на Заз започна во Франција, ќе продолжи во Јапонија, Белгија, Германија, Украина, Русија, Полска, Турција, Чешка и Швајцарија, по кои концерти ќе ја посети и Македонија, а во окружувањето Заз ќе има свој настап и во Бугарија, Србија и Хрватска, кадешто влезниците за концертите на Заз ќе се движат од 25 до 60 евра. За настапот на Заз, местото на одржувањето на концертот, како и цената на ...
сите 9 | | | веќе видена

Американскиот програмер Брам Коен, ја презентираше новата верзија на сопствениот BitTorrent протокол со назив BitTorrent Live, наменет за пренос на видео содржини преку peer-to-peer мрежите. Според авторот, корисниците на BitTorrent Live ќе можат во директен пренос да следат спортски натпревари, концерти или било каква друга содржина. Коен на MusicTech конференцијата во Сан Франциско истакнал дека при разворот на ваквиот продукт бил воден од идејата да ја "убие телевизијата". "Физичката инфраструктура на телевизијата неизбежно ќе замре, но телевизијата како модел за користење на содржини ќе си остане". "Луѓето сакаат да гледаат телевизија, но сакаат да и пристапат преку интернет" , истакнал Коен, кој сега е во потрага по партнери кои би дале согласност за ширење на сопствените содржини преку BitTorrent Live. Еве изворно од самиот автор нешто повеќе околу тоа, како функционира системот…
сите 4 | | | веќе видена

Иако се ближи ол-стар викендот, во НБА и околу неа се зборува единствено за новата сензација Џереми Лин. А, еве како реагира и публиката во Њујорк... Од каучот во дневната соба кај неговиот брат, Лин доби двособен апартман на петата авенија во зградата на Доналд Трамп. Американскиот сон на плејот на Њујорк Никс се остварува. Синот на тајванскиот емигрант, роден во Лос Анџелес, студирал на харвард и од овој февруари ја пронајде својата среќа во Њујорк Никси. До минатиот вторник спиеше на каучот во дневната соба на брат си и стрепеше дали ќе добие договор до крајот на сезоната. Од тој момент започна можеби најспектакуларната НБА приказна на сите времиња. Никси нанижаа 6 последователни победи, а Њујорчани ја добија долгоочекуваната ѕвезда, чие има веројатно долго ќе го скандираат. Интернет продажбата на дресот со број 17 и името на Лин е во пораст за неверојатни 3.000%. Откако клубот убаво започна да заработува на името на Лин, реши да му купи апартман во "Трамп Тауер", место каде на почетоците на ...
сите 2 | | | веќе видена

Погребот на Витни Хјустон ќе биде пренесуван во живо на Интернет, иако претходно беше соопштено дека семејството на славната пејачка планира тој да биде затворен за јавноста. Кристен Фостер, „публицистот“ на Витни Хјустон вчера изјавила дека одлуката е донесена со цел илјадниците фанови да можат да ѝ оддадат почит и да се збогуваат со „нивниот идол“, пренесува Дејли Телеграф. Погребот ќе се одржи в сабота во Њу Џерси, а ќе може да се погледне во живо на livestream.com/aplive , како и на неколку, засега неименувани, сателитски канали. Во меѓувреме семејството на Витни Хјустон побара од Боби Браун, нејзиниот поранешен сопруг, да се држи понастрана од местото на погребот, бидејќи го сметаат за виновен за тоа што ја внел дрогата во животот на Хјустон. Браун пак изјавил дека ќе присуствува на погребот, без оглед на сите „лажни“ пишувања на медиумите. Објавено е дека на погребот ќе пее Арета Френклин, кумата на Витни Хјустон.
сите 25 | | | веќе видена

Не, не се работи за реобединување на бендот (иако имаше многу шпекулации минатите години за тоа), но Слеш сепак ќе излезе на иста бина со Ексл Роуз во април годинава. Оригиналната постава на култниот рок бенд од деведесеттите години на минатиот век, ќе се собере повторно по повод влезот во рок ен рол куќата на славните. На бината после 15 години разни шпекулации и прозивки по медиумите, ќе застанат Ексл Роуз, Слеш, Изи, Даф МекКеган и Стивен Адлер. Бендот кој е основан во 1985 година, се здоби со светска слава и култен статус меѓу публиката, а во оригиналната постава го забележа и зенитот на популарноста, па сите наредни формации на бендот останаа само бледа сенка на "вистинските Ганси". Во моментов само Ексл Роуз е дел од бендот кој сеуште го носи името "Guns''N''Roses", па најавата за заеднички настап на оригиналната постава ги подгрева надежите на милиони фанови низ светот дека бариерите меѓу Ексл и Слеш се минато и дека можеби може да се очекува "нешто ново" на светската рок сцена. Дизи Рид, ...
сите 6 | | | веќе видена

По педесетте концерти во 2011-та година Суперхикс се повторно во акција. По јануарските пости, фавруари е месец кога Суперхикс традиционално тргнуваат во поход. Првата дестинација е клубот кадешто Суперхикс пред точно 10 години го имаа својот прв интернационален настап. Легендарниот загребcки клуб KSET (Клуб на студентите на Електротехника) на 17ти февруари ќе биде домаќин на долгоочекуваниот соло концерт на Суперхикс. Ова воедно ќе биде и почетокот на славеничката година за Суперхикс во која тие ќе го прославуваат своето полнолетство, 18те години од формирањето на бендот. Славениците за оваа година подготвуваат нов албум, голем скопски солистички концерт и концерти низ цела Европа. Ден подоцна, февруарскиот поход се движи кон Словенија на карневалот Kurentanc во Птуј. Тридневниот карневал ќе се одржи во двораната Кампус, а покрај Суперхикс вечерта ќе настапат и Дубиоза Колектив и Дискобајаги. На тридневниот хепенинг учествуваат и Magnifico + Turbolenza, Lollobrigida, M.C. in The Boonker и голем број диџеи.
сите 4 | | | веќе видена

Синоќешниот пораз од Милан со 4-0 на Сан Сиро во рамките на осминафиналето во Лигата на шампионите, Арсен Венгер го опиша како „најлоша ноќ за Арсенал во Европа“. „Ова беше најлошата ноќ за Арсенал во Европа. Сосема заслужено бевме казнети. Чувствував дека никогаш не бевме во игра, одигравме лошо и во нападот и во одбраната. Шокантно е да се види како нѐ надиграа на сите позиции. Во 90 минути немаше момент кога бевме во игра. Подобро да не зборувам премногу... Ќе го анализираме поразот и ќе се прегрупираме за реваншот со ладна глава“ – изјави Венгер, кој признава дека топџиите имаат малку шанси да станат првата екипа во ЛШ која се вратила по пораз од 4-0. Венгер воопшто не се ни обиде да се вади на лошиот терен на Сан Сиро: „Не е фер да се обвини теренот, иако беше катасрофален. Нашата игра беше на ниво како и теренот... Шокантен резултат и шокантна игра...“ „Статистички имаме 2 до 5% шанси да се пласираме во четвртфиналето. Треба да покажеме сосема друга игра и никогаш не се знае, но реално веќе испаднавме ...
сите 8 | | | веќе видена

Борко Ристовски, голманот на РК Вардар и македонската ракометната репрезентација со трансферот во германскиот клуб Гумерзбах стана најскапиот македонски ракометар досега. Потврда за трансферот и од официјалната Интернет страница на Гумерсбах Дневниот весник „Дневник“ објави дека за 2,5-годишна верност кон германскиот клуб, поранешниот чувар на мрежата на Вардар ќе инкасира 500.000 евра, што е 200.000 евра за една сезона или нешто повеќе од платата што нашиот најдобар ракометар Кирил Лазаров ја има во шпанскиот Атлетико Мадрид, пренесува Спортското радио 90.3 ФМ, Трансферот на Ристовски во Гумерзбах е исто така рекорден и по тоа што никогаш не е дадена толкава сума на ракометар што заминува директно од македонското првенство, а не се мали ниту парите што ги доби Вардар – 100.000 евра. За илустрација, за трансферот на Лазаров во Шпанија, Загреб доби отштета од 125.000 евра. Извор: Спортско радио 90.3 ФМ via Дневник
сите 13 | | | веќе видена

next