Управниот одбор на Стрип центар на Македонија со седиште во Велес донесе Одлука овогодинешното признание за развој и афирмација на македонскиот стрип „ЉУПЧО ФИЛИПОВ“ да им се додели на г. Киро Донев и редакцијата „Детска радост“. Киро Донев беше долгогодишен уредник на списанието „НАШ СВЕТ“ од 1963 до девеесетите години. Ова е период кога списанието „НАШ СВЕТ“ објавуваше најголем број на страници на стрип во изданијата за деца и млади во Македонија, воопшто. Редакцијата „Детска радост“ уште од 1960 г. успешно го промовира стрипот преку своите сегашни и поранешни изданија: НАШ СВЕТ, РАЗВИГОР, ДРУГАРЧЕ, ИСТОРИСКА ЕПОПЕЈА, МАК СТРИП и др. Истото признание како и досега, ќе се додели за време на одржувањето на 10 тиот Меѓународен салон на стрип „ВЕЛЕС 2012“ Досегашни лауреати на ова признание, именувано по прерано починатиот бард на македонскиот стрип се: Миле Топуз, Диме Иванов-Димано, Александар Сотировски, Ване Трајков, групацијата „ТАЈФА АРТ“, Томислав Османли, Дарко Марковиќ и Иванка Апостолова.
сите 3 | | | веќе видена

Во година во која секоја следна филмска премиера руши рекорди според заработката во САД, анимираниот Лоракс го проби плафонот. Фамилијарниот „Dr. Seuss'''' The Lorax“ ги надмина очекувањата и викендов заработи огромни 70.7 милиони $, рекорд за една премиера во 2012 година. Дени ДеВито го позајмува гласот за малиот портокалов Лоракс, чуварот на шумите, во адаптацијата на книгата на Д-р. Сјус (Dr. Seuss'''') од 1971 година. Филмот во кој настапуваат Зак Ефрон и Тејлор Свифт беше продуциран од Јуниверсал за скромни 70 милиони $ и според одличните реакции на публиката и во следните недели се очекува добро да заработи. Од друга страна "Project X", филм со рејтинг „за возрасни“ исто така имаше одлична премиера и на второто место се искачи со заработка од 20.8 милиони. Можеби е малку во споредба со Лоракс, но Проектот Икс беше снимен за само 12 милиони $. На трето место викендов падна "Act of Valor", филмот за морнаричките фоки, шампион од предходниот викенд. На 4. и 5. место исто така се најдоа филмови кои од ...
сите 3 | | | веќе видена

Откако се одигра и последното 6 коло од топ 16 фазата во кошаркарската Евролига, Македонија може со сигурност да смета на еден свој кошаркар кој ќе се најде на завршниот турнир на најсилното европско клупско натпреварување. Ова, откако во директниот дуел Олимпијакос на Перо Антиќ го совлада Галатасарај на домашен терен со 88:81 и како второпласиран во својата група, шансата за финалниот турнир ќе ја бара во дуелите со Монтепаски, каде "прва виолина" е Лестер Бо МекКејлеб. Фајнал фор турнирот ќе се одигра од 11 до 13 мај, но за жал на домаќините ниту еден од трите турски претставници не се пласира во четврт-финалето, па во Истанбул нема да има "домашна" екипа. Четвртфиналните двојки се: ЦСКА-Билбао, Монтепаски-Олимпијакос, Панатинаикос-Макаби и Барселона-Уникс. Се играат серии до три победи, со тоа што подобро пласираниот тим ќе биде домаќин на првите две средби. Стартот е закажан за 20 март, а евентуалните петти мечеви (мајсторки) се предвидени за 5 април. Олимпијакос на Антиќ за влез во четврт-финалните ...
сите 11 | | | веќе видена

Ова подолу е една од фотографиите кои со iPhone ги направил Ектор Силиезар, кој со своето семејство во 2009 година престојувал во Чичен Ица , престолнината на Маите во Мексико. На една од фотографиите јасно се гледа како некој од пирамидата со помош на ласер комуницира со матичниот вселенски брод и најверојатно праќа порака да се започне со уништување на Земјата... Добро, добро, научниците од НАСА имаат поинакво објаснување: „Од трите фотографии кои ги направил Силиезар, само на една се гледа „светлосниот зрак“ и тоа на фотографијата со молњата во позадина. Интензитетот на молњата најверојатно предизвикал CCD сензорот на Ајфонот чудно да се однесува, односно предизвикал „еден столб“ од пиксели да биде неутрализиран“. Другото објаснување е дека “молњата предизвикала внатрешна рефлексија во објективот на камерата на Ајфонот која била снимена од сензорот“ – вели Џонатон Хил професор на државниот универзитет во Аризона и човек кој е задолжен за камерите на мисиите на НАСА на Марс... Зарем не е прекрасно ...
| | веќе видена

Од Фиат првично планирале да ја прикажат рекламата подолу за време на Супер бол, но наместо тоа се одлучиле за, сега веќе славната „Заведување“ со прекрасната Катринел Менгиа. На крајот сепак „нѐ почестија“ и со рекламата „Куќен притвор“ која била премногу контроверзна за настан како Супер Бол. „Куќен притвор“ е одлична реклама, но далеку од контроверзна, иако базирана на однесувањето на Чарли Шин. Во видеото славниот актер ужива во „куќниот притвор“ со многу девојки и секако со Фиат 500 Абарт...
| | веќе видена

Според новиот, на прв поглед парадоксален, извештај на Организацијата за економска соработка и развој (OECD), највредни се работниците во земјите кои се пред банкрот (како Грција), додека најмалку работат работниците во Холандија, Германија и Норвешка. Според OECD развојот на економијата на одредени држави не се подобрува поради тоа што луѓето работат во просек многу часови. Напротив, во земјите со најголема продуктивност најмалку се работи. Затоа, од OECD сметаат дека за лошата состојба во Грција најмалку се виновни работниците. Грците воопшто не биле мрзеливи, односно според статистиката биле и најработлив народ во Европа. Грчките 2017 часови по работник годишно на работа се надминати само во Чиле и Јужна Кореја. Унгарците на пример работат 1956 додека во Полска тој просек изнесува 1939 работни часови годишно. Затоа пак Грците се едни од најнепродуктивните работници, на листата која ја предводат Полска и Унгарија. Најмалку се работи во успешните економии и тоа: Холандија со 1377 часови, Германија со 1408 и ...
сите 5 | | | веќе видена

21 година по ред Лабрадорот ( Лабрадор ретривер ) е најпопуларно куче во САД, за малку пред Германскиот овчар , соопштуваат од американското кинолошко друштво (American Kennel Club). На трето место „се пробија“ кучињата од расата Бигл , Златниот ретривер е на 4. место, додека Јоркширскиот териер ја затвора ТОП 5 листата на најпопуларни кучиња во САД за 2011 година. Во Топ 10 се враќа Ротвајлерот , кој по 10 години од листата го симна Ши-цу. На листата од 6. до 9. место следуваат булдогот, пудлицата, боксерот и јазовичарот (Dachshund). Повеќе на Интернет страницата на American Kennel Club.
| | веќе видена

Инспириран, во еднакви количества, од ураганот Катрина, Бастер Китон, Волшебникот од Оз и љубовта кон книгите “Morris Lessmore” е приказна за луѓето кои го посветиле својот живот на книгите, а книгите возвратиле на оваа приврзаност. Со помош на повеќе техники (минијатури, компјутерска анимација, 2Д анимација) авторот и илустратор Вилијам Џојс и ко-режисерот Брандон Олденбург направија хибридна анимација која Ве враќа во времето на немите филмови, како и на MGM Technicolor мјузиклите. “Morris Lessmore” е старомоден, а истовремено и производ на најновата технологија... Откако освои голем број интенационални награди „The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore“ оваа година го освои и оскарот за Најдобар краток анимиран филм. Уживајте... Или ако не ви се допаѓа, слободно коментирајте...
| | веќе видена

Двапати месечно или секој втор вторник, ќе ви презентираме нови, авторски содржини, текстови по кои сме сигурни дека ќе ве замислиме, но во исто време ќе ви предизвикаме позитивни чувства. Нашиот нов соработник, Жаклина Димовска ќе се обиде да ве предизвика на една "партија" ментална гимнастика. Ќе можете и да се вклучите и Вие преку e-mail адресата: mentalnagimnastika@vox.mk Универзум – човек, настанува од еден чудесен зигот (плод на енергијата на јајце клетката и сперматозоидот), а кој ниту едно сведоштво до сега потврдило кога токму настанува, кој е моментот на спојувањето – фузијата... И дали се сами тие две енергии присутни, дали во тој момент Универзумот не се наоѓа токму и за една милисекеунда во еден блиц на сведоштво од неговиот незапирлив процес на движење... Или еволуција... Или развој, како и да го наречеме, но е токму момент, филозофски не третиран, религиски необјаснет, работа на вибрациите не е, а ниту на енергијата е цел, емоционално можеби детектиран, но не со свесност, а мудроста се уште ...
| | веќе видена

Stand-up comedy сцената во Македонија е можеби млада и мала, ама е густо и квалитетно збиена во кабаре клубот Џубокс. Месецов во Џубокс се смеевме со Бојан Велевски, Горан Ман, Сашко Коцев и Марјан Ѓорѓиевски, а февруарскиот поход ќе го затвори Никола Тодороски. Младиот актер од Охрид веќе ја најави втората сезона на „Идиотека“, а тазе материјалот ќе го слушнеме оваа среда од 22h во Џубокс. Сите кои веруваат во охридско-скопските пријателства или барем во моќта на смеата и алкохолот нека си резервираат место на 077 593 867 и 076 489 475. Картата од 150 денари вклучува и 20% попуст на сите нарачки за време на настапот.
сите 2 | | | веќе видена

Андреа Угриновска од Македонија во женска конкуренција и Христо Ахтаподов од Бугарија кај мажите се најуспешните двајца сноубордери на првиот ревијален натпревар во сноуборд, што се одржа вчера попладне на падините на Водно во организација на Скијачката Федерација на Македонија и Сноуборд клубот Полар. Натпреварот на кој учествуваа вкупно 35 натпреварувачи од Македонија, Србија, Бугарија и Хрватска се одржа во близина на Милениумскиот Крст на патека долга 70 м. и на којашто беа поставени три лизгачки „фристајл“ елементи. Иако овој натпревар беше од ревијален карактер патеката беше поставена според светски стандари и немаше ниту една повреда во текот на тренингот и на натпреварот. Победници во женска конкуренција се Угриноска Андреа - Македонија, Бетиславиќ Паулина - Хрваска и на третото место Мишетиќ Ана - Хрватска, додека во машка конкуренција прв беше Ахтоподов Христо - Бугарија, втор Филиповиќ Филип - Србија, а трет Малинковски Давид - Македонија. Вчерашниот ревијален натпревар на Водно беше последната ...
сите 3 | | | веќе видена

Додека изминатиов викенд славните филмски ѕвезди се подготвуваа за Оскарите, шоуто им го украдоа американските специјалци - Морнаричките фоки (Navy SEAL) кои како ѕвезди во филмот "Act of Valor" доминираа на американскиот бокс офис. "Act of Valor" викендов ја однесе победата со заработени 24.7 милиони $. Relativity Media го откупи филмот од независната продукција Bandito brothers за 13.5 милиони долари и вложи уште 30 милиони за маркетинг. Очигледно сето тоа се исплатеше, а Relativity заглавена во долгови конечно ќе почне и да заработува, особено по одличните критики од публиката, што сигурно ќе значи и повеќе продадени билети во следните недели, пренесува Елеј Тајмс. Во секој случај одличен резулултат за воен филм во кој настапуваат вистинските Морнаричките фоки, а не актери. Далеку на второто место остана драмата "Good Deeds" на актерот и режисер Тајлер Пери, со скромни 16 милиони $. Иако имаше слаба премиера продуцентите се надеваат дека филмот ќе дотурка до заработка од 50-тина милиони. На следните три ...
сите 2 | | | веќе видена

Путин на минатонеделниот предизборен митинг во Москва Според неколку руски медиуми, руските и украинските специјални служби спречиле атентат врз актуелниот премиер и претседателски кандидат Владимир Путин, пренесе државниот Прв канал. Според нив, во Одеса, Украина, уапсени се неколкумина лица барани со меѓународна потерница, а според признанијата што ги дале по апсењето, планот бил атентатот да се изврши веднаш по изборите на 4 март. Други детали не се соопштени, но од телевизијата ги најавија за вечерните изданија. Ова е вторпат, откако на денот на претседателските избори во 2008 година (2 март), специјалните служби, како што наведоа во соопштение тогаш, спречиле атентат врз Путин, кој во тоа време беше претседател на Русија.
сите 25 | | | веќе видена

Заврши најголемиот настан во Холивуд за оваа година, 84. издание на наградите Оскар, каде освен неколку изненадувања, статуетките беа поделени според очекувањата. Како и што се очекуваше„ The Artist“ ја доби главната награда – за Најдобар филм, со што за прв пат по 1929 година еден нем филм добива Оскар. Освен тоа „Уметникот“ ги собра и наградите за Најдобар актер и режисер кои им припаднаа на Жан Дужардан, односно Мишел Азнависијус, како и наградата за најдобри костими, со што вкупно заработи 5 статуетки, од можните 10 за кои беше номиниран. Пет Оскари доби и „Hugo“ на режисерот Мартин Скорсезе, но повеќето во оние „технички“ категории, иако беше номиниран во дури 11 категории. Изненадувањето на вечерта беше во категоријата за Најдобра женска улога, која ѝ припадна на Мерил Стрип, која беше во улогата на Маргарет Тачер во „Iron Lady“ . Таа го доби својот трет Оскар во кариерата и прв по 20 години, победувајќи ја на тој начин фаворизираната Виола Дејвис (“The Help“). Сепак “The Help“ победи во категоријата ...
сите 48 | | | веќе видена

Пенти Арајарви, „првиот господин на Финска“, односно сопруг на претседателката на Финска беше фатен во „незгодна ситуација“ со данската принцеза Мари, за време на официјалната вечера организирана од страна на нејзината свекрва, данската кралица Маргарет. И додека сите со внимание следеле еден од многу говори на официјалните лица таа вечер, Арајарви мислел дека деколтето на 43 годишната принцеза е многу поинтересно. Освен што данските медиуми веднаш направија голем скандал од целиот настан, 63 годишниот Арајарви ќе мора да ѝ објасни на својата сопруга Тарја Халонен што всушност правел таа вечер... Рака на срце, принцезата носеше и прекрасен накит, па можеби тоа би бил добар изговор?
сите 3 | | | веќе видена

За економската помош на Грција во висина од 130 милијарди евра, договорена во понеделникот, како втор пакет за помош на владата во Атина, секој државјанин на Словачка, вклучувајќи ги пензионерите и децата ќе мора да одвои по 214 евра, пресметала словачката партија Слобода и солидарност (СаС). „За Словаците тие 214 евра се многу пари. Од тие средства можеше да бидат исплатени божиќни додатоци за пензионерите или пак да се купи нова опрема за болниците. Парите ќе отидат во црна дупка, а Грција сепак нема да се спаси“ – изјавил во средата Мартин Хрен, пратеник на десничарското движење СаС. Од СаС нагласуваат дека не се против ЕУ, еврото или Грција, но излезот од кризата тие го гледаат во контролираниот банкрот на Грција. Од партијата СаС, која има 21 пратеник од вкупно 150 места во парламетот, тврдат дека „оваа сума од 214 евра е само за оваа година и никој не знае колку ќе треба да издвои догодина или пак кога ќе се заврши овој процес“.
сите 3 | | | веќе видена

Европската организација за нуклеарни истражувања (ЦЕРН) соопшти дека постоела одредена техничка грешка во мерењето на брзината при изведувањето на експериментот во септември минатата година, кога беше измерена брзина поголема од брзината на светлината. Грешката според ЦЕРН е во системот за GPS навигација кој бил користен за мерење на брзината на неутрино честичките "испалени" од Швајцарија, а кои за потребите на експериментот низ специјален тунел стигнаа во една подземна лабораторија во Италија. Ваквата грешка ги доведува во сомнеж резултатите од експериментот, со што се поставува прашањето (исто како и тогаш) дали всушност навистина е постигната брзина поголема од брзината на светлината. Портпарлот на ЦЕРН, Џејмс Гилис за агенцијата АП изјавил дека неучниците утврдиле дека постоел одреден недостаток во постапката, но дека со понатамошните елаборации на експериментот од лани ќе се утврдува дали тоа влијаело на конечните резултати и колку. Да потсетиме, доколку мерењето е точно и неутрино честичките ...
сите 13 | | | веќе видена

Легендарните рокери се на чекор до постигнување договор да тргнат на светска турнеја по повод 50 години од формирањето на бендот. "Ролинг стоунс" во живо? Тоа и не е новост, со оглед на пројдените километри и илјадници концерти во својата богата кариера. Но, "Стонси" на светска турнеја после 50 години од формирањето, е тоа е подвиг вреден за почит. Иако гласини за ваква турнеја има од пред неколку месеци, сега басистот на бендот Рони Вуд излезе со конкретна информација за медиумите. Тој во интервју за "Рaдио тајмс" истакна дека преговорите меѓу членовите се во финална фаза. "Турнеја? Тоа е феноменална идеја и на еден чекор сме до реализација. Сеуште немам детали, но факт е дека таа турнеја им ја должиме на нашите фанови, но и на самите себе" - истакнал Вуд. "Важно е секој од членовите на бендот да се чувствува опуштено и пријатно, да ги надминеме недоразбирањата и повторно да бидеме тим" - додал тој алудирајќи на честите препукувања на релација Мик Џегер и Кит Ричардс, особено откако гитаристот на ...
сите 2 | | | веќе видена

Откако Иранците ги затворија вентилите за довод на нафта кон Велика Британија и Франција (а, се очекува сосема извесно истото да се случи и со остатокот на стариот континент), напнатоста околу "црното злато" во Европа е се поголема. Доколку не се најде соодветно решение, бензините низ Европските земји би можеле да достигнат енормно високи цени и да поскапат дури до 50% од моменталната цена. Нафтените деривати и онака се најскапи во споредба со остатокот на светот, а тоа делумно е резултат и на високите проценти кои ги земаат самите држави како разни акцизи, даноци... Така, во Велика Британија, Германија, Франција и Италија, државната каса добива од 60 до 66% од малопродажната цена на бензините, што за разлика од САД, каде државата задржува само 16% може да се гледа и како предност, но и како мана. Сигурно се чудите од каде тоа би можело да биде предност? Па доколку цената на нафтата на светските берзи варира (а, варира во последно време и тоа како), тогаш процентот на таа варијација значително помалку се ...
сите 11 | | | веќе видена

Амриканскиот претседател Барак Обама, запеа на синоќешниот концерт во Белата куќа на кој беа собрани многу блуз ѕвезди, но и Мик Џегер. Источната соба на белата куќа за оваа прилика била претворена во интимно блуз катче, па Претседателот едноставно неможел да каже "не" на понудата на Мик Џегер кога му го понудил микрофонот за да ја отпее "химната" на својот роден град "Sweet Home Chicago". Освен Џегер, на опуштената вечер во Белата куќа присуствувале уште и ББ Кинг, Џеф Бек, Трој Ендрјуз, Гери Кларк Џуниор, Дерек Тракс, но и актерката Тараџи Пи Хенсон, како и Букер Ти Џоунс, пренесува АП. "Оваа музика говори за универзални работи. Никој не проаѓа низ животот без радости и болки, триумфи и порази. Блузот го разбира сето тоа, некогаш дури и со помош на само една нота или стих" - истакнал Обама. ББ Кинг, кој веќе има 86 години, во Белата куќа пристигнал седејќи во количка, но набргу станал и го отворил концертот со раскошната "Let the Good Times Roll", а веднаш потоа и "The Thrill is Gone". На Џегер пак му ...
сите 12 | | | веќе видена

next