Трилерот “The Grey” со Лиам Нисон во главната улога викендов беше најгледан во Северна Америка и со заработка од 20 милиони долари го симна на второто место минатонеделниот шампион "Underworld: Awakening". Дистрибутерот “Open Road” го купи “The Grey” за 5 милиони $ и очекуваше заработка од околу 12 милиони. Сепак трилерот од оние во стилот „човекот против природата“, во кој Нисон предводи група преживеани од авионска несреќа во Аљаска го освои првото место, пред "Underworld: Awakening" со Кејт Бекинсејл која заработи 12.5 милиони. На трето место се искачи премиерата “One For The Money“ со Кетрин Хејгл во главната улога која заработи пристојни 11.8 милиони. На четврто место остана “Red Trails” драма за црномуретите пилоти од Втората светска војна, додека премиерата "Man on a Ledge" со Сем Вортингтон го заокружи овонеделниот ТОП 5 во Северна Америка.
сите 2 | | | веќе видена

Дарија од своите 9 месеци постојано има епилептични напади, кои се секојдневни и во последнава година се влошени. Поради нив, таа не може да оди самостојно, ниту пак да спие мирно. Нападите се резистентни на терапија, а конкретната причина за нив сеуште не е позната. Испитувањата во Рим не ја дадоа причината за болеста (Encephalopatia epileptica) и затоа, Дарија во февруари треба да замине во Париз во детската болница Necker кај еден од најдобрите детски невролози Olivier Dulac, со надеж дека таму ќе ја добие потребната помош. За корисниците на Т Мобиле: 070 143 122 За корисниците на ВИП : 077 143 143 За корисниците на ОНЕ : 075 143 171 со вртење на бројот донирате 100 денари. Број на жиро сметка (Тутунска Банка) 210-5016472508-48 Име: Дарија Калиновска Добредојдена е секоја помош од хуманите луѓе!
сите 3 | | | веќе видена

Бродот Коста Конкордија ќе остане на местото на несреќата најмалку до крајот на оваа година, а можеби и многу подолго, пред да биде „распарчен“ пренесува Ројтерс. Поради лошото време, големите бранови и силниот ветер кои „значително го поместиле бродот“ во неделата била прекината потрагата по телата на евентуалните загинати лица, додека акцијата за отстранување на 2300 тони дизел гориво во резервоарите на бродот е одложена. „Распарчувањето“ на Коста Конкордија не може да започне пред да биде отстрането горивото и маслото, нешто што може да потрае околу месец дена. Потоа ќе биде потребно да се завршат и други операции да се спречи еколошка катастрофа, па дури потоа некоја компанија може да добие договор да „ја отстрани Коста Конкордија“. Несреќата се случи на 13. јануари кога 114.500 тонскиот Коста Конкордија удри во гребен, се преврте и делумно потона во близина на брегот на Тоскана, откако капетанот Франческо Скетино сакал да направи т.н. маневар “salute”. Во неделата беше пронајдено телото на 17. жртва, а ...
сите 19 | | | веќе видена

Од вечерва на репертоарот на Градското кино Милениум од 20 и 22:30 часот е филмот на режисерот Дејвид Финчер „Девојката со тетоважа змеј“ („The Girl With The Dragon Tattoo“). Во 158 минутниот американски криминалистички, со примеси на жанровите драма и мистерија филм улогите ги толкуваат Даниел Крејг, Руни Марa, Кристофер Пламер. Во викендите, во термините од 11, 13, 15 и 17:30 часот, во Милениум, се закажани проекциите на фамилијарната американска комедија „Мапетите“ („The Muppets“), во режија на Џејмс Бобин. Улогите во овој 103 минутен филм ги толкуваат: Џејсон Сигел, Ејма Адамс, Зак Галифианакис, Рашида Џонс, Алан Аркин... Билетите за проекциите можат да се купат на касата на кино Милениум, а билетарата работи секој ден од 10:30 до 22:30 часот.
сите 2 | | | веќе видена

Нашата ракометна репрезентација го освои 5-то место на ЕП во Србија со победата која денес ја оствари на мечот со Словенија со 28:27. Во драматичен финиш на кој се навикнавме на ова ЕП нашите ракометари имаа повеќе среќа и смиреност во решавачките моменти од натпреварот. Македонскиот национален тим одлично го почна натпреварот, а на половина од првото полувреме имавме предност од 9:5 за да првиот дел го завршиме со предност од 16:12. Во тој дел функционираше се, нападот имаше одлична реализација, а на голот го имавме расположениот Ристовски. Во второто полувреме почнавме лошо, а тоа го искористија словенечките ракометари и 41-та минута го израмнија резултатот на 18:18, па потоа и дојдоа до предност од два гола. Сепак квалитетот кој го имаат нашие ракометари им даде сила во финишот да направат предност од 26:23 што на крајот беше недостижна за Словенија иако тие го имаа последниот удар кој го одбрани Ристовски и ја однесе Македонија на 5-то место. Во нашиот тим нај ефикасен беше Кире Лазаров со 8 гола, ...
сите 100 | | | веќе видена

Минатата недела во седиштето на Обединетите Нации во Њујорк бил пронајден пакет во кој имало 16 килограми кокаин, соопштила денес полицијата. Дрогата била пронајдена во вреќа на која било испечатено логото на ООН и која пристигнала во одделот за поштенски пратки на светската организација. Портпаролот Пол Браун изјавил дека сите докази укажуваат дека пратката случајно пристигнала во седиштето на ООН. Како што истакнал тој, вреќата во Њујорк стигнала од Мексико Сити, преку Синсинати, но на неа не било назначено името или адресата на примачот на пратката. Белата вреќа стана сомнителна при скенирањето, поради лошо испечатеното лого на ООН, очигледно во обид да се пренесе како официјална пошта. Во вреќата, дрогата била ставена во „испразнети книги“. Во секој случај, агенциите јавуваат дека е исклучена можноста некој вработен во седиштето на ООН да бил вмешан во случајот.
сите 6 | | | веќе видена

Македонската ватерполо репрезентација денеска ќе се обиде да побегне до последното место на европското првенство во Холандија. Во битка за 11. позиција, нашите ватерполисти за ривал го имаат тоталниот аутсајдер Турција, со која на стартот почнавме со победа од 16:4. Натпреварот започнува од 12 часот и ќе биде реприза на дуелот од пред две години во Загреб, кога бевме поразени токму од Турција(9-6), по што завршивме како последни на ЕП 2010. Нашите ватерполисти со големи амбиции влегоа на ова ЕП, но освен победата против денешниот ривал, на сите останати дуели комплетно потфрлија, пренесува Спортското радио 90.3 ФМ. Денеска покрај овој меч за пласман, следуваат и завршните битки на шампионатот во трката за медали. Србија и Италија, односно Унгарија и Црна Гора ќе играат во двата полуфинални дуели од кои ќе ги добиеме селекциите кои ќе се борат за европското злато. Европа викендов ќе добие нов шампион, откако бранителот на трофејот, Хрватска, не успеа да се најде во завршните натпревари. извор: Спортско радио ...
сите 24 | | | веќе видена

Main Stage на Exit 2012. повторно ќе биде местото каде настанува музичката историја. Exit со гордост најавува дека New Order, еден од најпризнатите и највлијателните бендови на денешницата ќе настапи на Петроварадинската тврдина во петок 13. јули 2012. во Нови Сад. Бенд кој сѐ уште го држи рекордот за најпродаван сингл на 12 инчен винил на сите времиња, апсолутниот хит од 1983. „Blue Monday“, продолжува да биде неверојатно актуелен и популарен дури триесет години по неговото објавување. Комбинирајќи рок и поп со електронска и денс музика, и енергијата на тогашните андерграунд клубови, создавајќи хит по хит и константно поместувајќи ги границите, New Order поставија стандарди кои многумина ќе ги следат со години подоцна. На овогодинешниот Exit фестивал ќе настапи и португалската ворлд мјузик сензација Buraka Som Sistema. Нивниот микс на анголски кудуро звук, моќни мултиетнички гето фанк ритмови и неверојатни танчери и ем-сија од целиот свет, секојпат на нивните настапи во живо ја оставаат публиката без здив. ...
сите 12 | | | веќе видена

За време на судењето на Хари Реднап, каде е обвинет за затајување на данок заедно со Милан Мандариќ, поранешен сопственик на Портсумт, бил преслушан информативен разговор во полицијата, при што актуелниот менаџер на Тотенхем во 2007 година го рекол следново: „Јас сум сосема неорганизирана личност. Не сум способен да затаам данок, бидејќи немам поим како се прави тоа. Му плаќам богатство на сметководителот да се грижи за тие работи. Тој го води мојот живот. Воопшто не добивам извештаи за мојата плата, туку тие директно одат кај него. Имам голем проблем... ... Не знам да пишувам... Пишувам како двегодишно дете и не знам да ги спелувам зборовите... Никогаш во животот не сум успеал до крај да напишам писмо“ – рекол Реднап, пренесуваат англиските медиуми. Освен тоа додал и дека е „скаран“ со технологијата: „Не знам да работам на компјутер, не знам што е имеил, никогаш не сум пратил факс, ниту пак СМС порака...“ Реднап е обвинет дека кога бил менаџер на Портсмут, заедно со Милан Мандариќ, тогашен сопственик на ...
| | веќе видена

Видеото подолу е новата реклама на Ауди, која премиерно ќе биде прикажана за време на полувремето на „Супербол“. Како и сите нови Ауди автомоболи, така и Ауди S7 има нови LED „очи“ кои освен што се лесно препознатливи, очигледно се фатални за вампирите... Еве уверете се за што се работи:
| | веќе видена

По синоќешниот натпревар помеѓу Барселона и Реал Мадрид (2:2) , во рамките на четвртфиналето од шпанскиот Кралски куп, Жозе Мурињо го сочекал главниот арбитар на мечот Фернандо Тешеира Витиенес и неговите помошници на паркингот на Камп Ноу со цел „да им објасни некои работи...“ Како што пишува „Мундо Депортиво“, Мурињо точно знае каде е паркингот за судиите уште од времето кога работел во Барселона. Кога се појавиле судиите, „Специјалниот“ пред новинарите на Мундо Депортиво, очигледно незадоволен од делењето на правдата на мечот од непосредна близина му порачал на Тешеира: “Каков комедијант... Па, толку ли ти се допаѓа да ги дупиш професиналците...“
сите 12 | | | веќе видена

Словениците велат дека се уште не го завршиле својот настап на ЕП во Србија. Урош Зорман, капитенот на словенечкиот тим и најдобар асистент на првенството, за словенечките медуми изјавил дека во Белград одат на сигурна победа против Македонија и потврда на 5. место кое ќе им обезбеди олимписки квалификации, пренесува спортското радио 90.3 ФМ. „ Не сме завршиле се уште. Одиме во Белград за да победиме. Никој не веруваше во нас, па ни вие новинарите пред почетокот на овој шампионат, но оваа генерација покажа колку вреди. Да се влезе во борба за петтото место е голема работа и висок рејтинг на репрезентацијата. И овој пат со Македонија сами одлучуваме за нашата судбина. Македонија навистина игра добро, но ние мора да одиграме најдобро што знаеме и да го постигнеме најдобриот резултат во последите 8 години “, изјавил Зорман. Зорман ги повика сите словенечки фанови во што поголем број да допатуваат во Белград за да ги бодрат на утрешниот меч. Натпреварот со Словенија се игра во Белградска Арена в петок од 15:15 ...
сите 15 | | | веќе видена

Од Градот Скопје соопштуваат дека екипите на зимската служба изминатава ноќ фрлиле 46 тони индустриска сол на градските сообраќајници. Снегот беше расчистен од страна на екипите на ЈП „Улици и патишта“ на главните сообраќајници, мостовите, надвозниците, подвозниците и од таканаречените „црни точки“ за да се спречи појавата на голомразица. Кризниот штаб на зимската служба на Град Скопје во текот на денешниов ден ќе ја следи состојбата на терен и ќе интервенира според потребите. Вчера од Градот Скопје соопштија дека биле фрлени 122 тони сол на скопските сообраќајници... извор: skopje.gov.mk
сите 2 | | | веќе видена

Британскиот таблоид „Дејли Мејл“ (Daily Mai) стана водечки Интернет весник, откако според податоците на ComScore го симна од врвот угледниот Њујрок Тајмс (New York Times), кој долго време љубоморно ја чуваше првата позиција. Според податоците Дејли Меил во декември имал посетеност од 45.3 милиони корисници, за разлика од Њујорк Тајмс со 44.8 милиони. Зад нив се USA Today и Гардијан. Мартин Кларк, уредникот на Интернет изданието на Дејли Меил изјави: „Ние само правиме вести кои луѓето сакаат да ги читаат“ и потенцираше дека зголемувањето во сообраќајот најмногу се должи на зголемената посетеност на корисниците од САД. Од Њујорк Тајмс веднаш изразија сомневање во резултатите. Портпаролот Ајлин Марфи изјавила дека овие податоци се збир на повеќе интернет страници на Дејли Меил, поточно на сервисот за „личните финансии“. Таа истакнала дека „сигурно ќе се многу подобри од Дејли Меил ако во резултатите се вклучи и посетенста на Бостон Глоуб... Освен тоа Дејли Меил не е во рангот на нашите конкуренти“ - вели ...
| | веќе видена

Жозе Мурињо за малку ќе го добиеше најдобриот роденденски подарок. Реал Мадрид доминираше во првиот дел против Барселона во четвртфиналето на Кралскиот куп, но го загуби со 2-0 со головите на Педро Родригез и Дани Алвеш во 43. и 45 минута. На почетокот на вториот дел навивачите на Барса иронично му запеаа на Мурињо „Остани“, но Кралевите не си заминаа без борба од Камп Ноу. Реал се врати во натпреварот со головите на Роналдо и Бензема во 68. и 72. минута, кои ја поставија сцената за неверојатно интересни завршни 20 минути од Ел Класико. Имаше шанси за водство на двете страни, но иако не победија, ова беше без сомнение најдобро „Ел Класико“ за Реал Мадрид откако „Специјалниот“ го превзема клубот. На крајот и по натпреварот фудбалерите на Реал сметаа дека судијата е најголем виновник за поразот... Сепак, англиските медиуми ќе забележат дека фудбалерите на Барса со големо олеснување го дочекаа крајот на натпреварот, а ироничните скандирања кон Мурињо никаде ги немаше... „Слушнав во соблекувалната: Овде е ...
сите 32 | | | веќе видена

Македонија се избори за победа над селекцијата на Србија со 22-19 и со тоа го освои 3. место во групата за пласман меѓу најдобрите шест селекции на континенталниот собир. Извонредно издание и вечерва имаше нашиот капитен Кире Лазаров кој мечот го заврши со 10 постигнати гола, а меѓу стативите го имавме неверојатниот Борко Ристовски, кој буквално ги откажа домаќините во финалните моменти на средбата. Првото полувреме Македонија го доби со еден гол разлика (11-10), но во вториот дел Србите на двапати успеаја и да поведат. Сепак, нашите ракометари одлично се држеа, особено во одбраната, и не дозволија дел од резервистите во српскиот состав да дојдат до предност која можеше да ја загрози победата на нашата селекција, пренесува Спортското радио 90.3 ФМ. Покрај Лазаров, 3 гола постигна Ванчо Димовски, по два имаа З. Мојсовски, Стоилов и Ф. Лазаров, додека по еден гол постигнаа Алушовски, Темелков и Н. Мојсовски. Македонија в петок во битка за 5. место ќе ги вкрсти копјата со селекцијата на Словенија, која го освои ...
сите 136 | | | веќе видена

Подолу се инстукциите кои треба да ги следите: 1. Гледајте ја црвената точка на носот на девојката без прекин 30 секунди 2. Свртете го погледот кон некоја бела површина (кон плафонот или кон ѕидовите) 3. Трепкајте бргу и без прекин 4. WTF?!
| | веќе видена

Србинот Новак Ѓоковиќ (прв носител) и Британецот Енди Мареј(4) ја сочинуваат втората полуфинална двојка на првиот годинашен Грен Слем тениски турнир, Отвореното првенство на Австралија што се одржува во Мелбурн. Прворангираниот светски тенисер успеа да слави релативно лесно во денешното четвртинале против Шпанецот Давид Ферер(5) со максимални 3:0, по сетови: 6:4, 7:6 и 6:1. Енди Мари исто така без никакви проблеми го мина четвртфиналето откако победи со максимални 3-0 во сетови против Јапонецот Нишикори(24) и тоа со 6:3, 6:3 и 6:1, пренесува Спортското радио 90.3 ФМ. Во вториот меч за пласман во големото финале ќе се сретнат, Швајцарецот Роже Федерер(3) кој го елиминираше Аргентинецот, Хуан Мартин Дел Потро(11) и Шпанецот Рафаел Надал(2), кој успеа да „го скокне“ во четвртфиналето Томас Бердих(7) од Чешка. Пресметката меѓу поранешните најдобро рангирани тенисери на АТП листата е закажана за в четврток претпладне додека Ѓоковиќ и Мари ќе се сретнат в петок во раните утрински часови. извор: Спортско радио ...
сите 46 | | | веќе видена

Од Град Скопје соопштуваат дека екипите на зимската служба во текот на вчерашниот ден излегоа на терен и го расчистуваа снегот од улиците со 15 возила. За да се спречи појавата на голомразица по коловозите фрлени се вкупно 122 тони индустриска сол на главните градски сообраќајници, мостови, надвозници, подвозници и таканаречените „црни точки“. Екипите на „Улици и патишта“ со 116 тони сол интеревенираа на клучките „Естекада“, „Дијамант“, „Континентал“, „Детелинка“, мост Солобода, мост 8 Септември, Булевар Србија и улица Првомајска. Исто така, екипите 6 тони индустриска сол фрлиле и на патот од средно Водно кон „Милениумскиот крст“ и кон Сеизмолошки Завод. Кризниот штаб на зимската служба на Град Скопје во текот на денешниов ден ќе ја следи состојбата на терен и ќе интервенира според потребите. извор: skopje.gov.mk
сите 19 | | | веќе видена

Македонската ватерполо репрезентација денеска од 14 часот на Европското првенство во Ајндховен, Холандија, ќе игра против селекцијата на Романија во разигрувањето од 7. до 12. место. Со победа над Романците нашиот тим и дефинитивно ќе обезбеди место меѓу првите десет селекции на првенството со што се обезбедува виза за квалификацискиот турнир за ЛОИ 2012.во Едмонтон, Канада. На вториот денешен натпревар во разигрувањето за пласман од 7. до 12. место ќе играат и Шпанија со Турција, пренесува Спортското радио 90.3 ФМ. Во двата натпревари за место во полуфиналето на Европското првенство ќе се сретнат селекциите на Италија и Германија, како и на Грција против Црна Гора. Извор: Спортско радио 90.3 ФМ.
сите 30 | | | веќе видена

next