Сапунската опера во англискиот фудбал продолжи со уште една епизода во средата откако селекторот Фабио Капело си поднесе оставка на функцијата и тоа само по неколку часови откако Хари Реднап, најсериозен кандидат за негов наследник, беше ослободен од обвиненијата за затајување данок. На само четири месеци пред почетокот на Европското првенство, работодавачите на Капело (англиската ФА) му ја одзедоа капитенската лента на ЏонТери поради обвиненија за расизам, но без да го консултираат селекторот, што беше и главната причина за оставката, пренесува ESPN. Во понеделникот Капело за РАИ изјави дека никој не треба да биде казнуван, пред судот да ја донесе конечната одлука - „Тери секогаш ќе биде мојот капитен“. Во меѓувреме 31 годишниот Тери ги негираше сите обвинувања дека на расна основа го навредувал Антон Фердинанд, фудбалерот на КПР и помал брат на Рио. Судењето е закажано за 9. јули, односно оставена му е можност на Тери да игра на Еуро2012. За пријателската со Холандија на Вембли на 29 февруари ...
сите 77 | | | веќе видена

Некои деца учат најдобро со читање, некои со слушање. Некои деца во Кина, пак учат од грешките на нивниот татко-идиот кој за малку ќе ја загубеше главата, откако фрли петарда низ шахтата при што дошло до запалување на заробените гасови. Капакот летна речиси до третиот спрат и голема среќа е што никој не е посериозно повреден, освен можеби што идиотот си ја загуби јакната...
| | веќе видена

Фановите на фудбалскиот клуб ЦСКА Москва стрпливо чекаа во ред на -20 степени Целзиусови за билет за претстојниот натпревар од Лигата на шампионите против Реал Мадрид, кој е на програмата на 21. февруари на стадионот Лужники. фото: as.com Биле пуштени во продажба вкупно 65.000 билети, а веќе 41.000 се продадени. Цените на „обичните“ билети се движат од 47 до 147 евра, додека ВИП билетите чинат 1069 евра. За да се избегне препродажбата, од управата на рускиот клуб ја ограничиле продажбата на 4 билети по купувач, иако многу често можело да се забележи дека истите лица чекаат ред по неколку пати, пренесува шпански АС. Екипата на Реал Мадрид ќе пристигне во Москва два дена пред натпреварот за да се аклиматизира на руската зима, а според прогнозите температурата не би требало да е повисока од -15 степени.
| | веќе видена

Брачниот пар Перси и Кони Емет од Џерси Шор (Jersey Shore) во Пенсилванија фатиле виолетова верверичка во дворот на нивната куќа. Последен пат светот виде виолетова верверичка во Британија во 2008 година, а на крајот на минатата година и на почетокот на оваа на повеќе локации на Балканот медиумите јавуваа за виолетови телиња. Засега, никој не ја знае причината за оваа појава. Кони планира да ја пушти верверичката назад во природата следниве денови. Повеќе за верверичката можете да дознаете на Фејсубк.
сите 2 | | | веќе видена

Од Сони ни пристугнува нов трејлер за „Чудесниот Спајдермен“ летниот кино блокбастер во режија на Марк Веб, во кој улогите ги толкуваат Ендру Гарфилд, Ема Стоун, Рајс Ајфанс, Мартин Шин, Сали Филд, Денис Лири... Покрај новиот и би рекле неверојатно добар трејлер, маркетинг кампањата започна со 8. минутен „немонтиран материјал“ во кината во Њујорк, Лос Анџелес, Берлин, Лондон, Мадрид, Париз, Мексико Сити, Москва, Рио, Рим, Сеул, Сиднеј и Токио и тоа 5 месеци пред официјалната премиера која е планирана за 3. јули. Тоа е можеби поради фактот што огромен број фанови на Спајдермен се лути и сметаат дека Тоби Мекваер е колатерална штета на судирот помеѓу Сони и режисерот и продуцент Сем Раими... Во секој случај, од она што го видовме, Британецот Ендру Гарфилд и тоа како е достоен за улогата на славниот супер-херој. „Чудесниот Спајдермен“ очекувајте го ова лето и во кино Милениум во Скопје! Секако, во 3Д.
| | веќе видена

Флоренс Грин, последниот преживеан ветеран од Првата светска војна починала во саботата, на само две недели пред да наполни 111 години, пренесува Дејли Телеграф. Флоренс Беатрис Патерсон се родила на 19 февруари 1901 година, додека на 17 годишна возраст се приклучила кон женската бригада на Кралското воздухопловство. Иако никогаш директно не учествувала во борба, била сметана за најстар ветеран од Првата светска војна. Нејзиниот сопруг, исто така ветеран од Првата светска војна починал во 1975. година на 82. годишна возраст. Грин починала во сон во домот за стари лица во Кингс Лин, во источна Англија, каде живеела заедно со нејзината ќерка, 90. годишната Меј. Флоренс Грин зад себе оставила две ќерки, еден син, четири вници и седум правнуци. Инаку, последниот познат воен ветеран од Првата светска војна бил Британецот Клод Чаулс, кој починал на 5. мај 2011 година во Австралија, на 110. годишна возраст.
сите 7 | | | веќе видена

Австралиските научници тврдат дека го пронашле најстариот жив организам на светот, кој веќе проживеал 200.000 илјади години, но и понатаму си живее. Се работи за еден вид „џиновска“ морска трева пронајдена на дното на Средоземното море. Научниците направиле секвенца на ДНК примероците на морската трева (Posidonia oceanic) од 40 подводни „ливади“ кои се простираат од Шпанија до Кипар. Анализата покажала дека примероците на Posidonia oceanic се стари помеѓу 12 до 200 илјади години, што е многу повеќе од „Тасманиската билка“ која со нејзините 43.000 години досега се сметаше за најстар жив организам на Земјата, пренесува Дејли Телеграф. Според професорот Карлос Дуарте клучот за долговечноста на растението е тоа што се размножува асексуално, односно има способност да се клонира. Тој додава дека иако морската трева е еден од најотпрните организми на планетава, нејзиниот опстанок е загорзен поради глобалното затоплување. „Ако продолжи промената на климата, лошо му се пишува на овој растителен вид, од едноставна ...
| | веќе видена

Анте Костелиќ, таткото на хрватските скијачи Ивица и Јаница Костелиќ изјавил дека скијањето е многу покомпликувано од тенисот, а доказ за неговото тврдење било тоа што Новак Ѓоковиќ се обидел да се занимава со скијање, но не успеал. „Секој може да игра тенис, па така најдобрите тенисери доаѓаат од Венецуела, Перу, Чиле, Шпанија... Кругот кај скијањето е многу затворен... Ѓоковиќ е роден на Копаоник и се обидел да скија. Но, скијањето не е тенис, скијањето е многу покомпликувано...“ – изјавил Анте Костелиќ за хрватската телевизија Нова. Костелиќ во интервјуто кое можете да го погледнете тука , говори и за проблемите со кои се соочуваат: „Не постои пример во Хрватска, ниту во минатото, ниту сега, ниту ќе постои да водите приватна војна со целиот свет. Се појавивме како црни овци во Светскиот куп. Тоа го поремети односот на нациите, па дојде до појави кои ги немало порано. Има различни видови притисоци. Некогаш те контролираат во поставувањето на патеките, а потоа ќе стават некој друг да ја постави ...
сите 3 | | | веќе видена

Рекордни 111.3 милиони луѓе во неделата крај малите екрани го проследиле Супер Бол натпреварот, кога Њујорк Џајантс ги совладаа Њу Ингланд Патриотс, но дури 114 милиони го гледале шоуто на полувремето со Мадона, кое предизвика контроверзи откако М.I.А. им го покажа средниот прст на гледачите. Според рејтинзите, 46. Супер Бол (пренесуван на Ен-Би-Си) е најгледаниот настан во историјата на американската телевизија, откако го надмина рекордот од 111 милиони луѓе кои го гледале Супер Бол во 2011 година. Сепак, НФЛ и НБЦ мораа да се извинат за гестот на британската раперка, која настапуваше на сцената заедно со Мадона на шоуто на полувремето, за кое гледачите и критичарите или се супер задоволни или сметаат дека било „катастрофално“. Во секој случај, за популарноста на американскиот фудбал говори и фактот што 4 од 5 најгледани телевизиски настани во САД се Супер Бол натпреварите. Само последната епизода од серијата M.A.S.H. емитувана на 28. февруари 1983 година се наоѓа во првите пет, додека секој Супер Бол од ...
сите 2 | | | веќе видена

Хомер Симпсон и неговото семејство се најдоа на листата на играчки забранети за продажба во Иран, листа на на која веќе беше Барби, како „промотор на Западната култура“. Спајдермен и Супермен нема да доживеат таква судбина, бидејќи „им помагале на угнетените“ – пренесува ЛА Тајмс. Според иранските власти „забранети се и сите кукли со препознатливи гениталии, односно сите кукли за возрасни, бидејќи ја промовираат Западната култура“. Запрашан да ги коментира вестите од Иран, долгогодишниот продуцент на серијата Ал Џин (Al Jean) кратко одговорил: „Ова значи војна“. Анимираната серија Симпсонови се прикажува уште од 1989 година, а на 19. февруари ќе биде прикажана 500. епизода,во која гласот ќе го позајми и Џулијан Асанж, основачот на Викиликс. И така, светските медиуми пренесуваат уште една од илјадниците вести во кои истовремено се споменуваат Иран и војна... Колку да не се изненадиме кога навистина ќе почне...
сите 2 | | | веќе видена

Exit со гордост објавува дека Gossip се враќаат на Main Stage в четврток, на 12. јули 2012. година, со својата неприкосновена денс енергија! Харизматичната Beth Ditto и нејзините колеги во Нови Сад ќе го донесат заводливиот post punk rock звук, како и посебниот музички став кој го претставија веќе со првите тактови на хитот „Standing in the Way of Control“. Уште едно свежо и возбудливо име простигнува на Петроварадинската тврдина, Wolfmother, австралиски бенд кој неретко го споредуваат со Black Sabbath, Led Zeppelin и Deep Purple. Wolfmother ќе настапат во недела, 15. јули на главната фестивалска бина. Својот настап на овогодинешниот Exit, кој ќе се одржи од 12. до 15. јули веќе го потврдија легендарните New Order, world music сензацијата Buraka Som Sistema, a Dance арената ќе ја угости познатата етикета Cadenza Records. По тој повод во Нови Сад доаѓаат Luciano, Reboot, Kenny Larkin, Robert Dietz и Maayan Nidam. Влезниците за Exit се веќе во продажба, а во Македонија можете да ги набавите само на ...
сите 6 | | | веќе видена

Конечно стигна дупчалката на руските научници до езерото Восток, скриено 4 километри под мразот на Антарктикот, „запечатено“ и недопрено од човечка рака (најверојатно) веќе 20 милиони години. Научниците се надеваат дека можеби ќе пронајдат уникатни форми на живот, што ќе им даде насоки за можноста за живот во други делови од Соларниот систем (Европа, месечината на Јупитер или Енцелад, месечина на Сатурн)... Или можеби ќе ослободат некоја дамнешна болест... Уште една претпоставка - овојпат од руската државна агенција РИА Новости, која тврди дека во близината на базата каде дупчат руските научници се наоѓа нацистички бункер!! „Се верува дека кон крајот на Втората светска војна, нацистите направиле база на Јужниот пол“. РИА го цитира Адмиралот Дениц, кој во 1943 рекол дека е „горд на германската флота, која изградила неосвоива тврдина на другиот крај на светот, односно на Антарктикот“ - пренесува Дејли Меил. Според германските поморски архиви, неколку месеци по капитулацијата на Нацистите, во април 1945 ...
сите 5 | | | веќе видена

Франческо Скетино, капетанот на потонатиот брод Коста Конкордија би можел да биде осуден на вкупна затворска казна од речиси 2500 години, ако биде осуден за предизвикување на бродоломот, за напуштањето на бродот и за повеќекратно убиство - „Дели Телеграф“ ги пренесува „пресметките“ на италијанските медиуми. Ако биде осуден по сите обвиненија, Скетино би можел да добие затворска казна по 8 години за секој од 300. патници и членови на екипажот што ги оставил на бродот, откако тој 13. јануари наводно избегал од бродот и ја гледал акцијата за спасување од брегот. Плус би добил 15 години за убиство и дополнителни 10 за предизвикување на бродоломот. Вкупно 32 патници и членови на екипажот ги загубија животитена 13. јануари откако во близина на западниот брег на Италија, во Тиренското море, бродот Коста Конкордија удри во гребен и делумно потона, откако пловела премногу близу до брегот, на почетокот на еднонеделното крстарење по Медитеранот.
сите 22 | | | веќе видена

Проектот на Балкан Стенд-ап - “Комедијата не запира повеќе” продолжува на 16 февруари во 22 часот, повторно во дискотеката 69, со гостувањето на ѕвездите од првиот одржан “Балкан Стенд-Ап” (во клубот Хард Рок), Тин Водопивец и Перица Јерковиќ. Сосема нов материјал пред скопската публика од изведувачите кои ги освоија симпатиите на македонската публика на првиот балкански стенд-ап собир кај нас. Проектот е под генерално покровителство на винаријата Сковин, а истиот е помогнат од словенечката амбасадa во Република Македонија и телекомуникациската компанија ONE. Картите се веќе во продажба (од 06.02) преку продажната мрежа на Купи Карти за се . Цената за ова Стенд-Ап уживање e само 150 денари !!!
сите 2 | | | веќе видена

Една од водечките страници за претрага на торенти сама ја прекина работата, очигледно во обид да ја избегне судбината на Mega Upload. Очигледно акцијата на американските власти од 19 јануари оваа година дава резултати, иако Интернет заедницата е бесна. Хакерите од Анонимус нападнаа голем број страници на американските власти, како на ФБИ и на повеќе други институции, но станува јасно дека „стравот го чува лозјето“. Како што соопштуваат од BT Junkie, самите решиле да прекинат со работа: „Ова е крајот, пријатели. Одлуката не беше лесна, но решивме самите да се угасиме. Со години се боревме за вашето право да комуницирате, но време е да продолжиме понатаму. Ова беше животно искуство, ви посакуваме се најдобро!"
сите 3 | | | веќе видена

Музичкото видео на OK Go за нивниот сингл "Needing/Getting" е направено со 1157 инструменти на речиси 4 километри долга патека во некој пустина во Калифорнија. Видеото е направено во соработка со Шевролет, по 4 месеци подготовки и 4 дневно снимање. Демиен од ОК Go не сакал друг да го вози Авеото (Соник во САД), па затоа морал да посетува часови по „каскадерско возење“. Навистина неверојатно креативно видео... Одамна не сме виделе нешто вака добро „склопено“.
| | веќе видена

Авантурата "Chronicle" го освои американскиот бокс офис со одлична заработка, која речиси никој не ја очекуваше поради Супер Бол викендот во САД. "Chronicle" со заработени 22 милиони долари, за малку ја победи „Жената во црно“ ("The Woman in Black"), прв филм на Даниел Ретклиф по серијалот за Хари Потер, кој заработи 21 милион долари. Далеку на трето место остана „Сивиот“ со 9.5 милиони долари. Споредено со минатогодишниот Супер Бол викенд, продажбата на билети оваа година беше поголема за неверојатни 37%. Инаку, од Фокс очекуваа дека "Chronicle" ќе заработи најмногу 8 милиони, пред се поради непозната актерска (тинејџерска) екипа, како и поради малиот буџет (12 милиони) што ги имаше филмот. Медиумите во САД сметаат дека „Жената во црно“ е респектабилно деби за Ретклиф, кој немал премиера на свој филм освен со Хери Потер. На 4. и 5. место викендов се најдоа премиерата “Big Miracle“ со 8.5 милиони, односно “Underworld: Awakening“ со 5.6 милиони долари.
сите 4 | | | веќе видена

Њујорк Џајантс го освоија Супер бол, највредниот спортски трофеј во Северна Амерка, откако ноќеска ги совладаа Њу Ингланд Патриотс со 21-17 во драматичен натпревар на Лукас Оил стадионот во Индианаполис. Во реприза на финалето од 2008 година, Џајантс повторно ги совладаа Патриотс, иако беa во негативa од 8 поени во третата четвртина. Џајантс, инспирирани од „квотербекот“ Илај Менинг ја украдоа попбедата во последните моменти од натпреварот со тачдаунот на Ахмад Брадшо. 46. финале ги оправда очекувања на 70.000 гледачи на стадионот, како и на милионскиот аудиториом пред малите екрани и со сигурност ќе паѓаат рекоирди според гледаноста во САД. „Во професионалниот спорт најсилни се емоциите кога се освојува Супер Бол. Неверојатно е да се види како се вративме во игра“ – изјави 65 годишниот Том Кохлин, тренер на Џајантс, кој стана најстариот тренер што досега го освоил Супер Бол. Патриотс имаа шанса да се реваншираат за поразот од 2008 година, но на најсуров начин наградата повторно им избега од раце. „По ваков ...
сите 13 | | | веќе видена

Интернационалната мега звезда Тиесто помага во лансирањето на новата Шкода Ситиго со ексклузивно музичко видео и ремикс кој ќе може бесплатно да се превземе. Видео записот на најновата песна на Тиесто “What Can We Do (A Deeper Love)” може ексклузивно да се види на Фејсбук страната на Шкода , а ремиксот на истата песна е достапен за бесплатно превземање. Ова видео е продолжение на уникатната соработка помеѓу Тиесто и Шкода, која започна на World Dealer Conference во Прага, каде што Тиесто имаше извонредна изведба пред пет илјадитната публика, составена од трговските партнери на Шкода ширум светот. Партнерството помеѓу Шкода и Тиесто - за многумина најдобриот DJ на сите времиња, има за цел да ја доближи Шкода до младата популација кaко таргет група за новиот Ситиго. Инаку, Фејсбук страната на Шкода бележи брз раст, со рекордна посетеност од 100.000 посети дневно, од нејзиното лансирање пред само неколку недели. На почетокот на ноември, Шкода Ситиго беше премиерно претставена во Чешка. Мини возилото ...
| | веќе видена

next