Сарма

Покрај арената „Филип Втори“ на местото на сегашните помошни терени, сопственикот и спонзор на ФК Вардар, русинот Сергеј Самсоненко ќе гради модерна академија за деца до 12 години. Автор на идејното решение е архитектот Тања Добровоцки. Целиот комплекс ќе се протега на површина од 14.000 метри квадратни, а како што вели Тања, најголемиот дел ќе го зафаќа фудбалскиот терен од околу 10.000 метри квадратни. Останатиот дел ќе го претставуваат два објекта во кои ќе бидат сместени гардероби, прес сала, кафетерија, фан шоп, канцеларии и паркинг простор.
сите 16 | | | веќе видена

Доколку ја читавте статијата за замрзнатиот човек од италијанските Алпи, Утци , тогаш овој документарен филм ќе ви биде исклучително интересен. Во него, тим доктори ќе го одмрзнат телото замрзнато повеќе од 5000 години и девет часа ќе имаат можност да допрат човечко месо кое изгледа како да само што починало.
| | веќе видена

Познатата македонска писателка, авторка на мноштво текстови кои се инспирација и поттик за илјадници тинејџери во земјата, а веројатно и во светот, Лајла Грејс, доби сопствен графит во Скопје направен од фан кој очигледно паднал болен по неа.
| | веќе видена

Групата Тремендум од Ваљево го објави својот нов спот за песната „Све што воле млади“ („Сè што сакаат младите“) во изведба на Петар Ниниќ – Ткач. Спотот е реализиран од продуцентската куќа „Tree of Life“ од Ваљево, а режисер на истиот е Александар Сача Чубровиќ. Оваа песна претставува време во кое суперхероите се останати без работа бидејќи луѓето почнуваат да ги слават злосторниците како суперхерои. Богати, арогантни злосторници без срам и совест, им даваат на луѓето евтина забава и малку „шареништо“, а луѓето потоа тие злосторници ги засакуваат како свои добротвори. Пожртвуваноста на вистинските херои станува тема на потсмев и со тек на време почнува да се смета дека тие суперхерои се наивни и непотребни во општеството кое сака да напредува кон светла иднина. Станува недозволиво и бесмислено да се слават хероите од минатото и да се слават нивните доблести. Честа, пожртвуваноста, скромноста и храброста стануваат непосакувани особини во светот кој сè помалку личи на човечки, а сè повеќе личи на свет на ноќни ...
| | веќе видена

Лорен Холткамп е трета судијка со редовна плата од НБА во историјата на лигата, но прва во историјата која веројатно одговорните лица ја имаат ангажирано да се подигне гледаноста на одредени натпревари. Судијката на вчерашниот меч меѓу Кливленд и Лос Анџелес Клиперс направи вистинска папазјанија досудувајќи три технички грешки за две минути на гостинските играчи, а според видеото кое го има подолу и според зборовите на коментаторот на видеото, може слободно да заклучиме дека Лорен едвај дочека да биде во центарот на вниманието на еден НБА натпревар. „Добредојде во етерот Лорен Холткамп“, вели коментаторот откако ќе заклучи дека одлуката на судијката да досуди техничка грешка не само што е престрога, туку и комплетно без логика. Потоа и една од двете најголеми ѕвезди на Клиперси, Крис Пол доби техничка грешка од комплетно нејасни причини, по што нејзините колеги судии мораа да ја доизвадат и да досудат и сами по некоја техничка за да не биде срамота дека само Лорен дува во свирчето. Клиперси го загубија ...
сите 130 | | | веќе видена

Верувале или не, на светот сè уште се живи 5 личности кои се родени уште во 1800-те години од новата ера. Технички гледано, тие се родени пред два века. Најстарата личност на планетата е Јапонката Мисао Окава. Иако Јапонците се познати како долговечни, сепак баба Окава сите ги шие. Таа е родена на 5 март 1898 година, била мажена, но маж ѝ починал во 1931 година, па вдовица е веќе 83 години. Нејзината тајна за долговечноста е: добри гени, многу сон, вежбање и суши. Најстарата личност во Америка е Гертруда Вивер која е родена на 4 јули 1898 година. Таа се омажила 100 години, буквално, и родила 4 деца од кои само едно сè уште е живо и е во своите деведесетти години. За жал, Гертруда не е толку витална како Јапонката Мисао. Можеби затоа што Американците послабо јадат суши. Најстарата личност во Европа е Италијанката Ема Морано која е родена на 29 ноември 1899 година. За првите две е детиште. Дека е една од помладите во друштвото докажува и фактот што Ема е единствената на листата највозрасни која сè уште живее ...
| | веќе видена

Утци, 5300 години стариот замрзнат човек кој во 1991 година беше пронајден во височините на италијанските Алпи, на себе имал исцртано дури 61 тетоважа. Научниците кои со децении го испитуваат телото коe и по 5 милениуми останало речиси совршено зачувано на снежните врвови на Алпите, покрај останатите информации кои успеваат да ги извлечат, објавуваат и дека „ледениот“ човек – Утци, на себе имал дури 61 тетоважа. Тоа значи дека почетоците на тетовирањето на човечкото тело датираат практично од самото постоење на човештвото. Човекот бил брутално усмртен, со стрела од задгрб и имал 45 години. За тоа време, на себе имал 61 тетоважа. Сепак, според научниците не се работи за уметност, туку најверојатно за медицински третман, бидејќи линиите кои ги имал биле правени прецизно и на места на кои веројатно Утци имал мака и болка, па правењето рани и внесувањето црн јаглен требало да го ослободат од проблемите. Тоа, потоа оставало траги кои несомнено личат на тетоважи. Уште еден интересен детал кој научниците го ...
сите 2 | | | веќе видена

Милка има нова кампања со која на своите потрошувачи им крати по едно коцкиче. Со помош на Базмен Парис, тимот ја има креирано оваа кампања со цел да ја тестира великодушноста на европјаните. Од преку 13 милиони Милка чоколади „украдена“ е по една коцка и на потрошувачите им е дадена можност таа коцка да си ја побараат или да ја дадат некому. Кога ќе го отворите пакувањето ќе приметите дека од вашито чоколади фали едно коцкиче и дека на негово место има код. Кодот може да го внесете на интернет и да побарате да ви биде вратено коцкичето, а имате можност и истото да го испратите некому заедно со некоја порака. Кампањата ја промовира пораката на брендот Милка „Осмели се да бидеш великодушен“. Нам само едно прашање ни паѓа на ум: би купиле ли чоколадо на кое му фали едно коцкиче? Ги очекуваме вашите коментари.
| | веќе видена

Air Force One е еден од најпрепознатливите симболи на американското претседателство. Подготвен да го однесе претседателот онаму каде што треба да биде, ова делумно е подвижен команден центар, делумно канцеларија, а делумно е хотел. Барак Обама разговара со сенаторот Патрик Лехи и неговата сопруга Марсел Померло Лехи во Air Force One. Џон Ф. Кенеди во 1962-ра е првиот претседател кој се возел во авион специјално дизајниран за некој на таа функција. Двата авиона кои денес ги користи Обама се еднакви, така што секогаш има резервна варијанта. Двата авиона се од моделот Боинг 747-200B, а прв пат биле користени од претседателот Џорџ Буш. Авионите се опремени со се што му е потребно на претседателот да ги изврши своите обврски во случај на итност. Претседателот Обама заедно со неговите синови гледа низ прозорецот од Air Force One за време на нивниот лет за Хаваи во 2011-та. Секој авион има околу 370 квадратни метри внатрешна површина поделена на три нивоа. Има и медицинска соба која може да се користи и како ...
| | веќе видена

Како деца, сите ние што имавме пристап до компјутери и игри поврзани со нив, сонувавме за македонски верзии на најпопуларните. Времето да играме македонска игра, дојде. Игрите за мобилен телефон во последните три години и на светско ниво бележат голем развој. Мобилниот „гејминг“ има неколку предности како што е можноста на кое било место и време да го активирате вашиот смартфон или таблет и на тој начин да ја убиете досадата. Кога станува збор за забавни игри за Вашиот смартфон, сега и Македонија има што да понуди. Дозволете да Ви ја претставиме првата забавна Македонска игра ARC , која е лесна и едноставна за користење, а воедно и доста заразна и забавна. Момците од Lignt Bulb Apps се потрудија да ја создадат за Вас, а во иднина очекуваме и други забавни новитети од нив. ARC можете да ја најдете бесплатно во Вашиот Playstore, а наскоро и на App Store. Оценките досега се само позитивни, а и нашите импресии не се ништо поразлични. Прилично е заразна и многу едноставна, па нема да мора да си ја удирате главата ...
| | веќе видена

Вечната борба на половите, погледната од поинаков аспект. Пенисот и вагината во неколку точки со факти. 1. Машкиот оргазам трае околу шест секунди. 2. Никотинот, односно пушењето цигари може да ја намали должината на пенисот до еден сантиметар. 3. Еден од 400 мажи може сам себеси да си даде орално задоволување. 4. При мисионерска поза, пенисот има форма на бумеранг. 5. Најголемиот измерен пенис во историјата бил 34 сантиметри. Дечкото одбил да биде порно ѕвезда. 6. Ако не се користи подолг период, пенисот може да се смали и до два сантиметри. 7. Кафена лажичка машка сперма има седум калории. За жените, 1. Женскиот оргазам трае околу 23 секунди. 2. Клиторисот има 8000 нервни завршетоци. Пенисот за споредба, има 4000. 3. Просечно, вагината е длабока 8-10 сантиметри, а при возбуда може да се зголеми и за 200%. 4. Природниот лубрикант сквален кој го има во вагината, го има исто така и кај ајкулите. 5. Рекордот на оргазми кај една жена во еден час изнесува 134. Кај мажите рекордот е 16. 6. Гинеколошкиот ...
сите 3 | | | веќе видена

PornHub очигледно е најголемата датотека на порно филмови на интернет. Тоа го покажува и следната слика на која се прикажани најгледаните видеа подредени по категории. На десната страна се подредени видеата според нивната гледаност (вкупно 3,2 милијарди прегледи), а од лево се категориите во кои тие припаѓаат. За поголема резолуција отворете ја сликата во нов таб и зумирајте.
| | веќе видена

Вчера во книжарницата „Делфи“ во Белград, српскиот автор Марко Шелич – Марчело го промовираше својот книгоалбум со наслов „Напет Шоу“. Станува збор за книга (негова 4-та по ред) која доаѓа во комплет со истоимениот албум кој е негов 5-ти по ред и повторно е работен во соработка со Филтери. На албумот свое место најдоа до сега издадените „Пегла“, „Чеп“ и „ Лаж “, но и уште 11 нови парчиња. Секое дело е приказна само за себе и вреди да му се посвети максимално внимание и да се прими пораката која е испратена. Покрај Марчело и Филтери, како гости – изведувачи се јавуваат Киза од бендот Исказ, Кенди и Виклер Скај. Сега за сега албумот може да го преслушате на сервисот Deezer, а наскоро истиот ќе биде достапен и на YouTube.
сите 2 | | | веќе видена

По победата од 26:27 на гости кај Целје, во првото коло од Лигата на Шампиони во ракомет, нашиот вице-шампион РК Вардар во сабота ќе го дочека рускиот првак Чеховски Медведи. Откако вчера црвено-црните се простија од салата „Кале“, тие викендов конечно ќе заиграат во нивниот нов дом, спортскиот центар „Јане Сандански“ во Аеродром. Русите во првото коло од елитното натпреварување на домашен терен загубија од еден од претендентите за влез во завршниот турнир, екипата на Веспрем, со резултат 32:37. Вардар оваа сезона против Унгарците одигра еден натпревар на гости, како дел од регионалната Сеха Лига и истиот го загуби со 31:23. Следејќи ги овие резултати, но и формата на Вардар и Чеховски Медведи, овој натпревар ветува одлична борба и врвен ракомет. Сепак, црвено-црните на своја страна ќе ја имаат и многубројната публика, верните Комити, како и желбата за совршено отворање на својот нов дом. Дали Русите ќе успеат да се одбранат од сето ова, останува да видиме во сабота. Сите оние кои се уште не купиле билети, ...
сите 120 | | | веќе видена

Долго време работев како шанкерка по скопските кафичи. Кога почна да опаѓа работата, т.е. кога народот почна да запаѓа во се поголема криза решив да побарам работа во странство. Доста слушав за работата на брод, во Емиратите, по островите во Грција но, некако ме влечеше ориентот па се решив да побарам контакт кој би ми помогнал да заминам на “печалба” во Дубаи. Седев во една паланчикара и здогледав светлечка реклама на агенција за посредување за работа во странство. Го допив кафето и отидов во агенцијата. Типична агенција за посредување: фотографии од Лас Вегас, бродови за крстарење, Дубаи пред и потоа итн. Мислев дека сум на вистинското место. Започнав разговор со менаџерот на агенцијата, му кажав дека сакам да заминам за Дубаи. Тој веднаш ми отвори портфолио со куп среќно заминати млади луѓе. Дотерани во одела и класични женски костими, фотографии од шанкови, дискотеки, ресторани, хотели и што уште не. Некако ми беше премногу добро, да биде реално. Откако ми ги кажа условите и искуството кое е потребно да ...
| | веќе видена

Скопскиот рапер Даз Флоу денес ја објави нумерата Ќути Бро. Се работи за едноминутно интересно парче изработено од Убран Рекордс. Текстот, секако е на Даз Флоу. За песната е изработен и видео запис од страна на Урбан Рекордс. Повелете, слушнете и уживајте.
сите 6 | | | веќе видена

Простор за сите! Автомобилите на пешачка патека, пешаците на велосипедска, велосипедистите на коловоз… Секојдневие во Скопје. Збунети пешаци, незбезбедни велосипедисти, нервозни возачи. Невозможно да се излезе од дома за оние кои се движат со помош на количка. Конфликти насекаде. Сите сме во иста каша. Излез има. Комплетни улици! Улици кои нема да бидат дизајнирани и користени само со автомобилот во фокус, туку кои ќе овозможат, безбедно, практично и удобно патување и пристап за сите учесници во сообраќајот од сите возрасти и со сите способности, без разлика дали патуваат со автомобил, со автобус, со точак, пешки, со инвалидска количка. Патека за сите типови учесници и дизајн според нивните потреби. Придобивките од комплетни улици се подобрена општа безбедност, подобрено општо здравје, економски и еколошки придобивки за градот. Бараме патеките кои веќе се испланирани со одредена намена: велосипедски или пешачки, да им се вратат на велосипедистите и пешаците! Новите улици, булевари, кружни текови и други ...
сите 7 | | | веќе видена

Тесла конвој 2014 тргнува од Загреб денес на 18.09.2014 а пристигнува во Скопје на 19.09 во 14.30ч во Општина Гази Баба, а јавен настан ќе има на 20ти Септември – Сабота на плоштадот Македонија. Центарот за ЕУ фондови – ЕМКИЦЕ, Центарот за развој на ИКТ – ИЛУМИНЕ како и Технолошкиот Парк при Универзитетот на Југоисточна Европа Тетово, ја известуваат јавноста дека во Македонија за прв пат пристигнува “Тесла конвојот” како и автомобилот Тесла Модел S во сопственост на Г-дин Саша Цветојевич, претприемач и инвеститор бизнис ангел. Тесла Конвој 2014 е иницијатива која има за цел: да се популаризира употребата на електрични и хибридни возила во Југоисточна Европа; да се подигне свеста за животната средина и користење на нови иновативни технологии; заемна соработка за користење на ЕУ фондови; подигање на свеста за инфраструктура на станици за полнење на електрични возила; поддршка и менторство на претприемачите инженери од страна на бизнис ангели и ментори; креирање на зелен коридор со места за полнење на ...
сите 43 | | | веќе видена

Полицијата на Рејкјавик, Исланд, има свој официјален инстаграм профил. Ако некој ги следи, секојдневно може да биде запрепастен од фотографии кои ја прикажуваат страотната моќ на исландските џандари. Страотната моќ да ги забавуваат своите сограѓани, да се галат со мачиња и да постираат селфија од своите најубави офицерки. Всушност, не треба да зачуди тоа што полицајците на Инстаграм се прикажани во, за нас, тотално несвојствени полицајски улоги каде ниту тепаат, ниту убиваат, ниту мафтаат со пендреци и пиштоли, туку се забавуваат и се постојано насмеани, бидејќи Исланд е официјално земја со најмалку криминал во светот. Озбилно според Глобалниот мировен индекс, Исланд е земјата со најнизок индекс на криминал. Индексот се добива според 22 различни парамтери, но слични по суштина. Број на смртни случаи од насилство, воени конфликти, такви работи… Македонија на пример е на 88. место. Од соседството и бивша Ју, Грците се едно место пред нас, Босанците, на пример се 77-ми, Албанија е 65-та, а Косово е едно место ...
| | веќе видена

Кирил Трајковски, човекот кој стои позади филмот „ Максим “, започна нов проект. Овој пат станува збор за музички состав именуван како Марлон Брандо. По одличниот настап на овогодинешниот Пиволенд, конечно излезе и првиот видео-запис изработен за песната „Ех да можам“. Видеото е дело на Натали Башоска која е студент на филмската академија во Њу Јорк. Изработено е како подарок за роденденот на Кирил. Во него главната улога ја има самата Натали, како и Џулиен Александре. Текстот и музиката за песната се комплетно дело на Кирил, а аранжманот е на Ветон Весељи. Покрај Кирил, кој е главен вокал, свој удел имаат и Златко Боневски – Бозо (ударни инструменти), Харис (виолина) и Јана Гигова (пратечки вокал).
сите 3 | | | веќе видена

next