Сарма

Алан Свифт од Вест Харфорд во Конектикат, САД, му дава ново значење на зборот олд тајмер, бидејќи поседувал и возел ист автомобил цели 77 години. Иако има повеќе верзии на интернет за тоа кога го купил и до кога го возел автомобилот, вистината е дека дедо Алан го возел својот автомобил Ролс Ројс Фантом до самата смрт, а тоа се речиси 77 години. Господин Свифт го купил автомобилот во 1928 година и бил главен фраер на улиците во градот. По некоја деценија колата веќе не била нова, но тој никако не се откажувал од својата прва љубов. Ја возел сè до својата смрт во 2005 година кога починал на 102 години. Можеби најинтересната работа во целата приказна е што Свифт неколку месеци пред својата смрт донирал еден милион долари на музејот во Спрингфилд, Масучестс, за да помогне во купувањето на нова зграда за музејот каде ќе има услови да биде изложен и неговиот автомобил. Всушност, токму во Спрингфилд тој го купил својот автомобил и на некоја начин го вратил автомобилот на своето место на раѓање. Музејот во ...
сите 2 | | | веќе видена

Понекогаш, на сите ни се случува да се почувствуваме безвредни откако ќе сфатиме дека за некоја работа не нè бива. Сепак, без разочарувања, бидејќи секој е интелигентен, само за различни нешта. Еве кои се деветте типови на интелигенција: 1. Лингвистичка интелигенција Лингвистички интелигентните луѓе се способни со зборови, односно многу добро знаат да ги искажат нештата кои ги мислат и размислувањата можат сосема лесно да ги изнесуваат пред јавноста заради својата способност лесно да ги наоѓаат вистинските реченици во даден момент. 2. Интраперсонална интелгенција Интраперсонално интелигентните луѓе имаат способност да се осознаат себеси и своите чувства и потреби и според тоа добро да ја испланираат иднината и сопствениот живот. 3. Телеснокинетичка интелигенција Луѓето кои ја поседуваат оваа интелигенција се врвните спортисти кои ги следиме на големите спортски настани. Тие можат да го контролираат своето тело или разни објекти и со тоа да постигнуваат врвни резултати во своите области. Заедно со ...
сите 2 | | | веќе видена

Скопје, одамна не е град прилагоден на потребите на обичните пешаци. Ако тие пешаци дополнително треба да ги буткаат бебешките колички на своите најмили и најмлади по тротоарите на градот, тогаш проблемот е уште поголем. Затоа, група загрижени граѓани, организирани на Фејсбук и Твитер, организираат собир за подигање на свеста на обичниот граѓанин. Собирот ќе се одржи во вторник, 12 август, а почетокот е на плоштадот „Македонија“. Еве што велат тие во своето известување на официјалниот ФБ настан , а можете да ги следите известувањата на организаторот и на страницата посветена на настанот. „Како знак на револт од ниската сообраќајна култура, (првенствено автомобилска), непостоење на соодветни патеки ниту свест кај граѓаните за потребите на оваа ранлива група (родители со бебешки колички и лица во инвалидски колички), се организира овој протестен марш. Рутата е циклична (со почеток и крај на иста локација), и ќе се одвива претежно на бул. Партизански одреди кој важи за најузурпиран простор во градот со најмалку ...
| | веќе видена

На денешен ден, пред 69 години, Американците ставија јасно до знаење дека во следниот период тие ќе бидат светскиот број еден убиец. На денешен ден, пред 69 години, врз Хирошима беше фрлена првата од двете атомски бомби. Во најголемото масовно убиство во историјата на човештвото умреа повеќе од 140 илјади луѓе. Три дена подоцна, во Нагасаки, Американците го потврдија својот бескомпромисен став за проблемот наречен „владетел со светот“ убивајќи безмилосно уште 70 илјади мажи, жени, деца… Од тој ден, во името на мирот, демократијата, слободата на човекот, но никогаш во името на капитализмот, парите и банките, Американците преку своите акции убија недолжни луѓе кои се бројат во милиони, односно повеќе од сите други злобни и страшни диктатори, цареви и владетели пред нив. На церемонијата во Паркот посветен на жртвите во Хирошима присуствуваше премиерот на Јапонија, Шинзо Абе, заедно со уште 45 илјади луѓе. Во паркот е поставен список од 292325 луѓе, жртви од бомбардирањето, а во списокот се и 5507 души чиј ...
сите 22 | | | веќе видена

На 15-ти август (петок), на прекрасна локација покрај реката Вардар во Гевгелија, поточно во клубот Де Факто, љубителите на добриот и префинет транс звук ќе може уживаат во журка која ќе се памети долго време. На иста сцена вечерта ќе настапат: за прв пат во Македонија – Middle Mode од Србија, еден од пионерите на транс сцената во Солун – диџеј DOC, како и домашната поддршка Try2Fly, Orthoplex, Djantrix и Shadow Noises. Middle Mode е проект креиран од Јован Тот и Иван Јовичич, кои соработуваат од самиот почеток. Долгогишната работа на транс сцената како диџеи ја имаат искористено за создавање на уникатен псајтранс звук. Нивната музика е полна со спиритуалност, моќ и длабочина и ќе ве однесе на ново ниво на свест. Јован и Иван се бават со продукција од 2004-та година, а во 2010-та конечно ја издаваат својата прва трака за TesseracT studio со наслов Age of change. Middle Mode имаат издавано за IONO Music, BMSS Rec, Ovnimoon Rec како и многу други, а соработуваат со еминентни имиња како Egorythmia, Ovnimoon, ...
| | веќе видена

Дел од атмосферата на Дерек Меј и Филхармонија во Охрид. Оние кои биле, може да потврдат дека она кое го гледаме и е фантастично, навистина изгледало и звучело токму така во живо.
сите 35 | | | веќе видена

Врвот на лудилото во Охрид, веројатно не е достигнат, но ова може комотно да се сврсти при врвот. Генијалциве ставиле знак на кој забрануваат влез на други гости освен оние од Белгија и Холандија. А како, лична карта е доволно или треба и извод од матично? Фото крадено од Ина Многу Фина .
| | веќе видена

Голема паника се крена по веста дека во Македонија се појавил озлогласениот смртоносен азиски стршен, но ниту оној на Водно, ниту оној од Козле не се од тој вид. Оваа фотографија ја објави на Фејсбук, биологот Кирил Пржо, чија специјалност се осите, на која лесно може да се воочи разликата меѓу различните видови инсекти. „ Во последните неколку дена се забележани два многу чести видови од ентомофауната во Македонија. Во случајот на Водно, тоа е оса која паразитира на дрвја, не е опасна и не боцка, за разлика од случајот во Козле каде се работи за сколија, вид близок до осите, кој боцка и се храни со други инсекти, но неговиот убод воопшто не смртоносен. Сите овие видови се чести за МК“ – вели Пржо. Vespa mandarinia или азиски џиновски стршен, уште познат и како убиец, расте околу 5 сантиметри, а може да достигне максимум од 7,6 сантиметри. Има бодеж од шест милиметри со многу моќен отров. Вообичаено напаѓаат пчели, но знаат да нападнат и други инсекти. Се нарекуваат убијци зашто се способни да убијат 40 ...
сите 12 | | | веќе видена

Дека Давид Гета секој пат кога ќе дојде во Македонија си поминува страотно јако, докажува ова видео од Tomorowland, на кое Гета неколку секунди стои стаписан откако на екранот се појавува македонското знаме кое го носи една девојка. Флешови бачко… Post by K-MAC .
сите 9 | | | веќе видена

Банкомат на една американска банка, како дел од рекламна кампања, очигледно, на своите клиенти покрај кешот кој го бараат од еден од банкоматите им се обраќа преку гласовниот апарат, муабети со нив и им дава подароци.
сите 9 | | | веќе видена

Мхм, семејството на Питер Грифин, во епизода од еден час на 28 септември ќе престојува на гости кај Симпсонови. Хомер и Питер ќе се здружат со помош на крофни, а Барт ќе му биде ментор во скаламуции на малиот Стуи. Сè ќе биде добро додека Хомер и Питер не се скараат околу… пиво. Еве го трејлерот.
| | веќе видена

Колку пати си го врзал точакот за дрво, ограда, некој столб или за друг точак? Или па ќе го земеш со себе од немајкаде? Или па нема да тргнеш воопшто со точак знаејќи дека нема безбеден паркинг? На градот му требаат многу и безбедни паркинзи за точаци. Што повеќе институции и компании со паркинзи пред своите објекти, тоа пошироко добредојде за оние на точак. Што побезбедно ни е Скопје за возење и паркирање точак, уште повеќе точакољупци ќе добие. Сакаме безбедно место за нашето превозно средство. Паркинг пред секое школо, факултет, пред секоја јавна институција, на работно место, пред секоја станбена зграда, рекреативен центар или угостителски објект, пред секој маркет, пазар и во секој јавен простор. Море да не му ја мислиме, паркинзи насекаде! Точак имам, паркинг нема, аџанак баџанак, Сајла имам, држач нема, аџанак баџанак. Кој ќе стави, ќе му дојдам, аџанак баџанак. Е кој ќе стави, ќе усреќи, аџанак баџанак. Ќе усреќи куп точкари, аџанак баџанак. Дојди на 27-мата по ред Критична маса во последната среда ...
сите 4 | | | веќе видена

Едно мало списоче од неколку нешта кои може да се најдат во некои ситуации за кои сме мислеле дека немаат решение. Изгледа, сè на светот има инстант решение, само што не сме го знаеле. 1. Ставете кесички од чај во засмрдените патики или чевли и оставете ги да отстојат. Кесичките ќе го апсорбираат лошиот мирис. Освен ако немате вакви грди чевли како на фотографијата. Во тој случај џитнете ги во контејнер, им нема спас. 2. Ако го вклучите телефонот на mode авион, нема да се појавуваат досадните реклами додека ја играте омилената игра. Исто така, телефонот се полни два пати побрзо ако е наместен вака. 3. Кога ќе одите на плажа, ствете ги сите вредни работи во празна кутија од крема за сончање. Никој не краде крема за сончање. 4. Замрзнете цели грозјенца и ставете ги во виното кога сакате да го оладите, но да не го добиете оној блуткав разреден вкус кој коцките мраз може да го направат. 5. Две пластични чаши и тутурутка од тоалет-хартија. Совршен сет звучници за телефон. 6. Сипете една малечка лажичка сода ...
| | веќе видена

Дека не се сите газди и директори алчни и исфрустрирани, доказ е директорот на компанијата Леорон, кој како награда за успешната година, своите вработени ги чести летен одмор. „Генералниот“ на компанијата Леорон, Арбен Јусуфи, како благодарност за одличната работа, на сите свои вработени во Македонија им плаќа десетдневен одмор и во целиот муабет нема никаква шега, финта, измама или што било. Пред нешто повеќе од еден месец, компанијата добива престижна меѓународна награда за работата во својата бранша, а во говорот при подигнувањето на наградата, господинот Јусуфи изјавил дека наградата им ја посветува на своите вработени, бидејќи тие се заслужни за неа со својата неуморна и професионална работа. Инаку компанијата покрај својот оддел во Скопје, има седиште и во други делови од светот, што е само доказ дека човечноста е предност во издигнување успешен бизнис. Искрено на сите во компанијата им посакуваме уште поуспешна работа и се надеваме дека тие, како и сите останати раководни лица на компаниите во земјата ...
сите 5 | | | веќе видена

Ветеранот Миле Крстев во 93-та минута од реванш натпреварот на Металург против сараевски „Жељо“ погоди од слободен удар од дваесетина метри за да израмни на 2-2 и да го одведе Металург во следното коло од Лига Уефа. Прекрасниот гол, на видеото подолу. Честитки Металург и браво Крстев за прекрасниот удар.
сите 93 | | | веќе видена

Оваа летва, си стои среде тротоар во Њујорк. Поминал некој Балканец покрај неа и од нигде-никаде му се разбудило балканското во неа, па решил тој момент да го овековечи. Така сега среде Њујорк, стои дрвото наречено Балкан.
сите 2 | | | веќе видена

Низ муабет, сфативме дека младите во Македонија или не се сеќаваат на САФ или воопшто не знаат кои се тие. Хип-хоп триото од доцните деведесетти и почетокот на новиот милениум со својот „Сафизам“ остави аманет за младите, аманет кој не сме сигурни дали некој го есапи. САФ моментално е на три локации во Европа. Во Копенхаген како професор работи Др. Смилен, а Пикисипи е познат диџеј во Прага. Момците кои ги напишаа некои од најдобрите и најреалните социолошки текстови за модерниот урбан Македонец и за тешкиот живот на обичниот човек, очигледно лебот го најдоа како и многу други, во напуштање на земјата. Сепак, за да ја одржи надежта и вербата во Македонија, тука е сè уште Диџеј Гоце, кој прави музика и работи на домашен терен. Сепак, по малку трагично е тоа што некои од текстовите на песните од албумот Сафизам, може да се рецитираат и денес како да се напишани вчера. Делуваат безвременски, но не затоа што САФ се исклучително умешни во пренесувањето на своите мисли, туку зашто сè уште, „македончето не сака да ...
| | веќе видена

На битолски Широк Сокак, во мезе – бар Јагода и Завод и Музеј започна да се раскажува највкусната приказна за трпезата. Со работилница за ракија и мезе започна првиот ТРПЕЗА ФИЛМ ФЕСТИВАЛ во организација на Slow Food – Битола и Slow Food Млади македонија, а во рамките на Бит Фест 2014. Битолчани и гостите во градот имаа неповторлива можност да уживаат и да дегустираат неколку видови на македонска ракија и највкусното сирење од нашето поднебје. Првиот фестивалски ден продолжи со филмската работилница за стоп – моушн техника со храна. Меѓувремено гостите на фестивалот проследија два одлична филма: Американско месо и Слоу Фуд приказна. Во текот на фестивалот се спроведуваат и две акции, едната со ПАКОМАК, во која се собира отпад од амбалажи за рециклирање и другата е од хуманитарен карактер. Секој може да донира нерасиплива храна која ќе се искористи за приготвување на оброци во Народната кујна во Битола. Наспроти мезе – бар Јагода се случи и EAT IN перформансот каде посетителите ја пробаа највкусната ...
сите 5 | | | веќе видена

next