Сарма

The Walkers е нов македонски бенд кој периодов ја промовира својата прва песна. Станува збор за песната со наслов „Јас и Ти“ чиј текст е напишан од Валентина Ѓоргиевска – Парго. Музиката и аранжманот се на самиот бенд. За песната се подготвува и спот, а исто така во план е и нова песна со која бендот ќе се појави на фестивал во октомври.
| | веќе видена

Дејан Малзарков – Дестрикс е музичар од Гевгелија кој свири на тапани. Тој во минатото има направено одлични кавери на познати песни, а во моментов работи на авторски нумери. Неговата втора нумера со наслов 2 minutes (2 минути) е во соработка со Глигор Гошев кој е вокал во песната. Инаку песната е во фјужн/фанк стил и е со доста инспиративна порака кој гласи „Додека се трудиш – веруваш“. Дестрикс подготвува и авторски албум, а на секоја песна ќе има различен гостин – вокалист.
| | веќе видена

Работници ангажирани на едно од градилиштата во центарот на Скопје уживаат во претпладневниот ручек – гравче, зелка салата и лепче. Скромно… веројатно како и нивните плати. И додека се жалите на вашата работа, сетете се дека овие луѓе работат на отворено… цело лето… дури и на +45 степени.
сите 2 | | | веќе видена

Најголемата јапонска авио компанија ANA (All Nippon Airlines) објави дека ќе украси уште два свои авиони со ликовите од култиниот Star Wars. Ова е веќе договорено со The Walt Disney Co. Japan, а на Боингот 777-300ER ќе се појави новиот лик BB-8, додека на Боингот 767-300 ќе ги има заедно BB-8 и R2-D2. Овие два нови авиони ќе му се придружат на веќе најавениот 787-9 Dreamliner со ликот на R2-D2. Со ова компанијата се надева дека ќе привлече повеќе патници од сите возрасни групи. Што мислите, ќе успеат ли во тоа? и дали би платиле малку повеќе за да се возите во Star Wars авион?
| | веќе видена

Фотографиите ни ги испрати наш читател со молба да ги објавиме што поскоро. Сликано е од автомобил (околу 8 часот наутро), па квалитетот не е баш најдобар, но јасно може да се види едно од дрвата кај Симпо легнато на улицата. Причините за сечењето не ги знаеме и се молиме тоа да престане и да не се продолжи и со другите дрва затоа што Скопје навистина не може да си дозволи помалку зеленило.
| | веќе видена

Тешко станувате наутро? Секогаш стискате snooze? Секогаш велите: „само уште 5 минути“. Го најдовме совршениот производ за вас. Гарантираме дека со сигурност ќе Ве стане од кревет, а можеби дури и ќе Ве облече. Заинтересирани? Кликајте плеј!
| | веќе видена

Ариза е македонски бренд за облека започнат од креативната Елена Петковска која изработува уникатни дизајни. На пазарот преплавен од странски и еднолични натписи на облеката, Ариза е освежување и радост за сите оние кои сакаат да отскокнат од монотонијата и да ги израдуваат најблиските или себеси, со убав кириличен дизајн и прекрасна облека. Во обид да ги претставиме прекрасните идеи, исконтактиравме со Елче, па низ муабет сфативме дека таа самата низ кратко интервју најдобро ќе ни објасни за брендот. Сарма.мк: Најпрвин, Елче, кажи ни што значи „Ариза“, од каде доаѓа името? Елена: Зборот „ариза“ е стар, македонски архаичен збор чие значење совршено ја објаснува целата замисла на Ариза, а тоа е да се подари. Ариза е… сè уште е рано да се нарече бренд, па затоа ќе кажам дека е замисла на нов вид на подарување, соопштување вести, посакување на среќен роденден, искажување на љубов, па дури и честитање на среќен брак. Имаме многу причини за подарување, уште повеќе чувства за искажување, а не секогаш има време да ...
| | веќе видена

Оваа година Охрид ќе биде домаќин на првиот меѓународен салса фестивал во Македонија, наречен „Хола Охрид“. Настанот ќе се одржи во организација на танцовиот клуб „Сонриса“, во периодот од 21 до 23 август, во хотелот Конгресен Центар, каде своето знаење ќе го пренесат инструктори од Куба и соседните Балкански земји. Во рамките на фестивалот ќе се одржат работилници и танцови забави, водени од вкупно тринаесет артисти кои доаѓаат надвор од нашите граници – десет инструктори и тројца познати латино Ди Џеи. Артистите доаѓаат од далечната Куба, како и од Србија, Црна Гора, Грција, Бугарија и Полска. Фестивалот официјално ќе го посетат речиси 200 гости од Македонија и странство, од кои голем дел доаѓаат од Европските земји. Дневната програма ќе опфати едукативни работилници од танцов карактер, ќе се изучуваат техниките и тајните на сите кубански танци, како Салса, Румба, Оришас, Регетон, Руеда де Казино и многу други. Вечерната програма се состои од забави од отворен карактер, достапни и за сите оние кои нема да ...
сите 3 | | | веќе видена

На сите им е позната компјутерски генерираната музика на Супер Марио. Некому е интересна, некому досадна, но никому не му текнало дека истата музика и сите звучни ефекти може да се изведат во живо, односно да се отсвират на вистински инструменти и тоа од еден човек. Може, а човекот се вика Стив Онотера. Тој знае да свири на клавијатури, бас гитара, укулеле, тапани, флејта, гитара, хармоника и многу други. Колку ли вештина е потребно за да се изведе ова? Погледнете…
| | веќе видена

Не, ова не е гиф од некој натрипан дечко. Ова е фотка од од неколку елени кои решиле дека ќе бидат брз воз. Во префектурата Ивате во Јапонија вистинскиот воз морал да застане заради нив.
| | веќе видена

Овие денови се одбележува 40 годишнината од крајот на Втората светска војна во Азија и додека политичарите се расправаат дали Јапонија треба длабоко да се извини за злосторствата што ги направиле нивните војници, еден белгиски диџеј (Boogie Belgique) стана многу актуелен со видеото за својата трака која се вика Ms. Yutani. Видеото во исклучително висок квалитет е снимено од непознат снимател најверојатно во 1946 година во Токио. Најверојатно видеото е снимено од американските војници за време на окупацијата на Јапонија. Како и да е, погледнете како изгледал животот во Токио пред 70 години. Плус, и музиката е супер.
сите 3 | | | веќе видена

Дестин е инженер кој на многу едноставен начин докажува дека без разлика колку е човек свесен за некои работи, тоа во никој случај не го прави паметен. Неколку негови пријатели, на шега направиле велосипед кој се движи обратно. Со едноставен механизам, направиле рачките да функционираат како кормилото на педалинките кои сигурно сте ги испробале некогаш во животот, кога вртите лево, тркалото од велосипедот оди десно. Предизвикот е многу едноставен – обидете се да го управувате. Дестин тврди дека нема шанси да ви успее, ниту од прва, ниту од втора, ниту десет пати да се обидете. Вели дека често држи предавање на различни факултети и нуди по 200 долари за оној кој ќе успее барем еднаш да заврти круг со педалите без да падне и никој не успева. Каде е штосот? Сите ние кои сме научиле да возиме велосипед, сме го научиле системот кој вклучува комбинирана употреба на повеќе сетила кои откако сме научиле да возиме делуваат многу едноставно бидејќи работат комплетно без да ги забележиме свесно. Кога ќе се обидеме ...
сите 2 | | | веќе видена

Сузан Војчицки е моменталниот прв човек на гигантот YouTube, но може да се каже дека е олицетворение на сè она што треба да значи една модерна и успешна жена. Приказната за Сузан Војчицки е интересна пред сè, бидејќи е единствената која може да се пофали дека основачите на најмоќната и највлијателната компанија на интернетот, Гугл, при основањето на фирмата пиеле кафе и правеле паузи во дневната соба на најезината куќа. Всушност, основачите на Гугл, Лери Пејџ и Сергеј Брин ја изнајмиле гаражата на Сузан да бидат нивни канцеларии каде ќе ја развијат идејата за она што денес е супермоќен пребарувач на интернет. Заедно со нив работела и таа, па затоа и долги години беше нарекувана „најбитната личност на Гугл за која никој не знае“. Таа е лично заслужна за развивањето на некои од алатките на Гугл, како што се Google Images, AdSense, Analytics, но нејзината најважна улога во тимот бил маркетингот, а судејќи по тоа колку Гугл заработува, лесно може да се заклучи дека била суперуспешна. Низ годините има добиено ...
| | веќе видена

Дејан и Светлана низ муабет решиле дека сакаат да одат на еуротрип, на патување низ Европа со автомобил, ама единствениот на располагање кој го имале, било едно Југо Корал 45. Југо – Југо! Спакувале куферите, тргнале кон Табановце, па преку Србија, Хрватска и Словенија се упатиле на првата дестинација во Италија каде Светлана имала голема желба да присуствува, во Торино на предавање за медитација и јога „ Ayahuasca tea tretman “. Откако Светлана го ислушала предавањето, а Дејан гледал во празно бидејќи не разбирал италијански јазик, ниту што било од проблематиката, продолжиле по планот. А според планот, следна дестинација им била Милано каде југото го прошетале по славните улици, па потоа и низ Венеција каде југото го запознале и со венецијанските гондоли и канали. Од таму се упатиле кон Унгарија на втората зартана важна точка, односно местото каде Дејан имал голема желба да оди. Фестивалот Озора, близу Будимпешта, кој е еден од најпознатите фестивали за транс музика во регионот. Сместени во шатори, а при ...
| | веќе видена

Во чест на Илинден, четворица македонски планинари и патриоти ја изодеа Македонија пеш. За својата авантура од Скопје до Охрид преку Крушево каде го чествуваа големиот празник, ни раскажува Хари, најмладиот од нив: Седум дена во планина, седум дена на сува храна, седум дена без технологија, седум дена без своите пријатели и родители, седум дена надвор од цивилизација, но истовремено седум дена на чист воздух, седум дена на бистра и студена вода, седум дена со двајца пријатели, другари и истовремено родители, седум дена опкружен со реки, ливади, шуми, овошки и врвови. За само седум дена, јас Владимир Крстевски – Хари, Благоја Петрушевски – Баже и Александар Богдановски – Леко, ја поминавме т.н. „планинарска трансверзала“ низ централна Македонија – од Скопје кон Охрид, преку Крушево. „Трансверзалата“ ја започнавме во 16:00 часот, од населбата Мала Река на планината Китка, од каде преку селото Алдиници стигнавме во планинарскиот дом „Караџица“. Вечерта ја поминавме во меѓусебна дружба и запознавање. Тогаш ...
| | веќе видена

Ова видео не е за оние кои лесно се вознемируваат, па ако не сакате некој идиот некаде далеку да ви го расипе денот, едноставно не го гледајте. За оние кои сепак ќе се решат да кликнат, ќе видат некој идиот и еден негов пријател како фрлаат куче преку ограда од едно прифатилиште за животни, се качуваат во својот автомобил и си заминуваат како ништо да не се случило. По првиот обид кога типот сам ќе се обиде да го префрли кучето преку оградата, сигурно му набил некое ребро, бидејќи кученцето не успеа да се префрли, по што се врати во неговите прегратки и не сакаше да мрдне. Одговорните во прифатилиштето во Галиција, Шпанија чија е камерата што снимала, рекле дека дефинитивно ќе го тужат човекот и неговиот пријател. Бесчуствителни мајмуни. Ете тоа се овие двајца. Се надеваме дека ќе ги казнат на идентичен начин, да ги фрлат преку ограда во затвор.
| | веќе видена

Важно е да си контра, не е важно зошто си контра… ова изгледа дека е мотото на многу самопрогласени интелектуалци во денешно време, како кај нас, така и во светот. Последниот случај од светот во оваа насока е навистина трагичен. На митингот на сенаторот Берни Сандерс кој води кампања за да биде прв избор на демократската партија за претседател на САД, на сцената се качија две девојки кои себеси се претставија како припаднички на движењето „Секој живот на црнците е битен“ (Black lives matter). Двете девојки, Мариса Џене и Мара Жаклин, грубо влетаа на сцената на која сенаторот држеше говор во Сиетл пред околу 15 илјади луѓе, почнаа да врескаат и бараа тие да одржат говор место него. Откако самиот Сандерс и неговиот тим видоа дека нема фајде да се расправаат, ги пуштија двете девојки да си кажат што имаат. Секако, зборуваа за правата на афроамериканците во САД. Но, тука е смешното и трагичното. Берни Сандерс е еден од најголемите поддржувачи на еднаквите права меѓу расите во САД и еден од најзаслужните за ...
| | веќе видена

Александра Јовановска е наша бодибилдерка која за кратко време успеа да направи значајни резултати во овој спорт. Таа со својот тим Лајфстајл Фитнес настапува и освојува медали ширум Европа. За нас е вистински пример и мотивација за тоа како треба да се живее животот и што значи човек да биде посветен на својата пасија и животна определба. Како девојка што секојдневно инспирира, на кафе муабет со неа ни раскажа што значи за неа бодибилдингот и како таа се гледа во овој, на прв поглед, само машки спорт. Сарма: За почеток, кажи ни неколку основни работи за тебе. Александра: Се викам Александра и сум фитнес тренер, студент на факултетот за физичка култура, зависник од адреналин. Човек кој се обидува секојдневно да ги турка границите на можностите на своето тело, трудејќи се да ја задржам автентичноста и да размислувам надвор од кутијата. Сарма: Ова интервју го правиме заради твоите спортски достигнувања па кажи ни што точно спортуваш. Александра: Мојот спорт е бодибилдинг, теретана е работилница во која со ...
сите 4 | | | веќе видена

Секој прв петок во август, секоја година е интернационален ден на пивото . Па, не се двоумете дали денес да тркнете до омилениот паб, кафуле, ресторан или биртија и да здрвите едно „ ѕидарско “ со пријателите. Традицијата ја започнале неколку момци и девојки во Санта Круз, Калифорнија во 2007 година. Од тогаш наваму, од први до седми август, еден ден е посветен на пивото и пиењето на овој прекрасен напиток. Минатата година денот бил одбележан официјално во 207 градови, 50 држави и на шест континенти. Според декларацијата на интернационалниот ден на пивото, денес треба да се испочитуваат следните три точки: 1. Да се биде во добро друштво и да се почитува добриот вкус на пивото . 2. Да прославиме во чест на оние кои пивото го произведуваат и го носат на нашата маса. 3. Да го обединиме светот под симболот на пивото , така што на овој ден сите заедно ќе ги славиме сите пива од сите земји. Според непишаните правила, на овој ден луѓето ги честат своите пријатели и сите останати во рамки на своите можности, по една ...
сите 2 | | | веќе видена

next