Сарма

Светскиот трап звук на 27ми јуни ќе се слушне и во Скопје. За прв пат во Македонија на првиот роденден на Trap Da Fuck Up гостува светски познат трап артист. Издаван од Mad Decent и Spinnin Records, TOMSIZE веќе потврдено владее со подиумите и ви гарантира журка за која долго ќе се зборува! Откако претходно работи неколку години на продуцирање дабстеп и хип-хоп траки, Tomsize се појавува на трап сцената со оригинален стил и разурнувачки бас звук. Базиран во Париз, овој француски продуцент се појави од никаде во 2013та со еден куп free download траки. Оттогаш неговите песни може да ги најдете на најпосетуваните трап канали All Trap Music, Trap City, EDM.com и добиваат поддршка од артисти како Diplo, Foreign Beggars, DJ Snake, UZ и уште многу влијателни имиња од светската сцена. Издаван е за едни од најпознати издавачки куќи како Spinnin Records и Mad Decent. Tomsize е воедно основач на издавачката куќа Unborn Records која издава артисти како 8ER$, De La Bass, Simeon и Creacky Jackals. Со ваква визија во ...
сите 2 | | | веќе видена

На 27 јуни (сабота) во дворот на Капан Ан, TRAP DA FUCK UP колективот го одбележува својот прв роденден. За да ја одбележат 10тата јубилејна журка и да им оддадат почит за поддршката на фановите на трап звукот, на роденденот доаѓа и специјален гостин. Овој пат Скопје ќе ја има честа да се журка заедно со светски познатиот трап артист – Tomsize . Tomsize ja освои светската трап сцена со својата одлична продукција и ремикс изданија кои ги забележаа едни од најдобрите издавачки куќи како Mad Decent (основана од Diplо) и Spinnin records . Неговите песни (Jump, Trap Life, All that Ass, Twerking Dance) бележат милиони прегледи на најпознатите трап канали TRAP CITY и ALL TRAP MUSIC . Овој француски диџеј и продуцент го шири трап звукот насекаде низ светот, а на 27ми јуни ќе ја имаме шансата да го чуеме неговиот енергичен сет и во Скопје. На сцената во Капан Ан покрај Tomsize ќе настапат и електронското дуо Anomalia Nativa , DJ Irie Scratch и Bass Infusion . Задолжен за визуелното искуство на публиката ќе биде VJ ...
сите 3 | | | веќе видена

Кога сите луѓе би биле како овие на видеото, не само делфините, туку секое живо суштество на планетата би било многу посреќно. На видеото ќе видите јато делфини кои заринкуваат на една плажа, но реакцијата на капачите и спасувачите е воодушевувачка. Не се знае причината заради која делифините успеаја да залутаат, но најважно е дека на крајот на видеото, сигурно и вие како и тие ќе бидете исполнети со радост и воодушевување.
| | веќе видена

Пејачот на Фу Фајтерс, Дејв Грол, на вчерашниот концерт во Гетеборг, Шведска, падна на сцената за време на својот настап и ја скрши ногата. Притрчаа медицински лица, го згрижија, ја бандажираа ногата и… го седнаа на столче. Додека Дејв беше однесен зад сцената, бендот свиреше и ја забавуваше публиката, а по неколку песни тимот болничари го врати на сцената и го седна на столче, го принесе микрофонот и тој продолжи со настапот. Снимките по концертот јасно покажуваат дека коската на потколеницата пукнала. „Можеби не сум способен да одам и трчам, но сè уште можам да држам гитара и да врескам“ – изјави тој само што седна на столчето и го продолжи концертот.
сите 9 | | | веќе видена

Се вика Натали Башоска. Има холандско, но и македонско потекло. Пораснала во Пештани, а во моментов студира филмска режија на уметничка академија во Њујорк. Како дел од професијата се занимава со уметничка фотографија, па под името „Compressed diversity“, Натали ги изложи своите фотографии во Охрид, по што македонската турнеја ја продолжува со нова изложба во Скопје, на 21 јуни, во 20 часот во „Децата од нашата улица“. За својата работа, за почетоците, Њујорк и изложбата вели: „Интересот за фотографијата ми се појави тука, во охридскиот регион. Почнав да фотографирам пејсажи, но и многу екпериментирав со техники и стилови. Откако се преселив во Њујорк, голем предизвик ми беше да продолжам да создавам добри фотографии бидејќи бев во сосем различна средина. Отсекогаш сум си дозволувала слобода да менувам стилови и отсекогаш сум го фотографирала токму тоа што ми го привлекувало вниманието. Така, по одредено време поминато во Њујорк, сфатив што ми го привлекува вниманието. Тоа се различностите на луѓето. За мене ...
| | веќе видена

Според сликите кои се појавија на интернет, DOOGEE F3 би требало да има огромна батерија бидејќи позади има огромно правоаголно место кое се протега скоро по целата должина на телефонот. Се појавува прашањето: Колквава ќе биде батеријата? Најдобро е да пресметаме. Волуменот на целото куќиште е: 14.2 x 6.9 x 0.65(cm)=63.69cm³ Волуменот на батеријата е: 9.8 x 3.7 x 0.65(cm)=23.57cm³ Според ова, батеријата зафаќа дури 37% од целото куќиште. Замислете колкав капацитет ќе има батеријата на DOOGEE F3. Бидејќи батеријата зафаќа толку голем простор, сите останати компоненти се максимално компресирани, но сепак се моќни и стандардни за еден флегшип модел. Од компанијата велат дека телефонот е слецијално дизајниран и уникатен поради тоа што не сакаат да бидат копии и слепи следбеници на останатите марки. Според нив, најголем предизвик при дизајнирањето била ергономијата која сметаат дека ја довеле до совршенство. Според сите досегашни информации поврзани со овој смартфон, во август може да очекуваме уред кој ќе ...
| | веќе видена

Feeling е насловот на новата нумера на рап дуото ДКР. Станува збор за новосоздадена група во која членуваат Деан и Еф-Џи (F.G.). Ова е нивна прва заедничка трака, меѓутоа се рап фанови уште од најмали нозе. Покрај оваа песна, Деан во својата 2-годишна кариера има уште 10 други нумери, како и два видео записа. Музиката на Feeling е дело на S.M.P, а текстот е на самите ДКР. Ние сме сигурни дека на дечкиве им претстои светла иднина.
сите 2 | | | веќе видена

Жарко Терзиевски е млад дечко од скопски Хиподром кој покрај редовните обврски на факултет, наоѓа време за една уметност, која сигурно не е честа во нашата земја. За нас најфасцинантниот дел е што ова момче кое првите почетоци со своето хоби ги започнало во основно училиште, занаетот не го научило од професионалец, туку од љубопитство и желба за работа, работа која низ годините ја усовршил за сега од ништо, да создава нешто што изгледа прекрасно. Во маалска дружба помуабетивме за неговиот живот и уметноста која ја создава, погледнавме некои од делата кои нему му се драги, а имавме чест и да бидеме едни од ретките кои имале можност да ги видат и започнатите, но недовршени дела, за кои вели дека му се најдраги: Сарма: Кажи ни прво нешто за себе. Жарко: Се викам Жарко, Имам 21 година, живеам во Скопје, студирам економија и се занимавам со изработување на релјефи во гипс. Сарма: Значи релјеф во гипс. Кажи ни малку постручно и попрецизно за нас кои не сме упатени во ова. Жарко: Ова што го работам се вика ...
сите 4 | | | веќе видена

Кога Милчо Манчевски го рекламира Скопско, тогаш може да бидете сигурни дека дури и да сте од оние кои во последно време се префрлиле на некое друго пиво, ќе се наежите од помислата дека Скопско секогаш, барем за скопјани, ќе биде синоним за пиво. Видеото е режирано и напишано од нашиот легендарен режисер и е комплетно во стил на Манчевски, делува буквално како трејлер за филм што би сакале да го гледаме. Како и да е, дури и да не ви се допаѓа Скопско, рекламава е… врв. Клик на плеј и уживајте.
сите 4 | | | веќе видена

Ако не сте еден од ретките што не пијат кафе, вие и без да знаете си правите услуга, особено кога е во прашање акцијата во кревет. Знаеме дека кафето има многубројни здравствени придобивки, но научниците открија уште една поради која уште повеќе ќе си ја сакате омилената пијачка. Истражувањето спроведено на Универзитетот Тексас покажало дека мажите кои пијат најмалку две шољи црно кафе дневно имаат значлително помал ризик од еректична дисфункција од мажите кои не пијат кафе. Дека се работи за посериозно истражување говори и бројката од 3700 вклучени испитаници. Заклучокот е дека гореспоменатиот ефект се јавува само по две испиени шољи дневно, а научното објаснување е дека оваа доза на кафе ја поттикнува циркулацијата на крвта низ репродуктивните органи со што обезбедува ефект сличен на оној при земање на пилула Вијагра. Па, момци…. сакате уште едно кафе? П.С. Девојки, знаеме дека статијава не е за Вас, но доколку не сте задоволни од вашата посилна половина, на секое доаѓање на гости сварете му кафе… по ...
сите 2 | | | веќе видена

Во последно време се повеќе се говори за кинескиот бренд за мобилни телефони DOOGEE, а посебно за нивниот нов уред Valencia2 Y100 Pro. Иако компанијата се уште нема потврдено, неофицијално телефонот ќе се најде во продажба на 25-ти јуни. Овој смартфон може да се пофали со перфектно изработена задна маска. Дисплејот е 5-инчен со 720p 2,5D стакло, а заштитен е со Corning Gorrila панел. Визуелно телефонот изгледа совршено и сигруно ќе го привлече вниманието на купувачите. Valencia2 Y100 Pro ќе поддржува 4G LTE, а ќе биде придвижуван од Soc чипсетот на Mediatek со 1,5GHz. Брзината на интернет конекцијата ќе може да достигнува и до 150 Mbps доколку тоа го дозволува самиот оператор. 2 GB RAM и 16 GB внатрешна меморија се сосема доволни, но доколку сакате повеќе простор за складирање можете да вметнете MicroSD картичка со големина до 128 GB. Телефонот е напојуван од батерија со капацитет од 2200 mAh. Предната 8-мегапикселна камера е придружена со 13-мегапикселна задна камера која е одлична за ноќни фотки. Уредот ќе ...
сите 17 | | | веќе видена

Самозадоволувањето е всушност секс со личноста што најмногу ја сакаме. Оргазам на ден и доктор не ви е потребен. Познати ли ви се овие цитати? Можеби луѓето ги кажуваат како зафрканција, но во последно време ваквите изјави добиваат и научна основа. Денес, научниците тврдат дека редовната мастурбација има многубројни здравствени придобивки и препорачуваат самозадоволување најмалку два пати неделно и за мажите и за жените. Доколку ова го комбинирате со здрава исхрана и 30 минутно вежбање најмалку 3 пати неделно, нема да има потреба да се грижите за своето здравје. За жените самозадоволувањето е ефикасен начин за чистење на вагиналниот канал благодарение на вагиналната течност која што се појавува кога жените се возбудени. Таа ги чисти бактериите од вагината и ја поттикнува циркулацијата со што го намалува ризикот од вагинални, цервикални и уринарни инфекции. За мажите пак најголемата здравствена придобивка од самозадоволувањето е во произведувањето на т.н „светла сперма“ која што доаѓа откако ќе се ејакулира ...
сите 3 | | | веќе видена

За оние неодлучните, како и за оние кои се вадат дека нема книга што им се допаѓа и не е по нивни вкус, најдовме сајт кој ќе ви најде книга ама баш како што сакате. Е сега, малку на англиски е, па може некој да не се снајде, ама тоа е. Сајтот располага со база на наслови и автори и во него според ваши критериуми може да најдете книга каква што сакате да читате. На почетната страница, со лесно подесување на слајдерот лево и десно, може да одберете кои категории саканата книга треба да ги поседува и според тоа системот ќе го пронајде најдобриот наслов за вас. Дали сакате да има насилство, да биде хумористична, да има секс или не, вие одбирате. Ако категориите не ве привлекуваат, долу под слајдерите, имате опција да пребарувате според карактерот, според локацијата и слично. Малку е безврска што базата не содржи апсолутно ниедна книга која се одвива во Македонија, а нема ниту македонски автори, но може да послужи како идеја за следниот шопинг на книги. Страницата се вика Openingthebook и може да послужи како ...
| | веќе видена

Сите лажат. Ако некој ви вели дека никогаш не ве лаже не верувајте му. Впрочем, ова го потврдува и личното искуство, но и многубројните научни истражувања на оваа тема. Луѓето лажат од различни причини. Некој лаже за да не го повреди соговорникот, а некој затоа што лажењето е полесно од кажувањето на вистината. Кога се љубовта и сексот во прашање мажите лажат пред да ја донесат девојката во кревет, додека жените пак лажат потоа. Еве една кратка листа на најчестите женски и машки секси лаги: Машки лаги: 1. Те сакам и никогаш порано не сум се чувствувал вака (превод: сакам што побргу да те легнам) 2. Не ми е важен сексот, сакам само да се мазам со тебе (превод: нема потреба од превод на ова, нели?) 3. Многу си секси, но тоа не е единствената причина поради која сакам да бидам со тебе. Мислам дека имаш супер карактер и можам да те замислам како мајка на моите деца (превод: многу си секси и сакам да те легнам што побрзо) 4. Ме интересираш само ти и ниедна друга (превод: секси си, ама ако ми се пушти другарка ...
сите 8 | | | веќе видена

Во недела беше празник посветен на Свети Кирил и Методиј кои покрај писменоста ни донесоа и неработен понеделник. Токму затоа за многумина од нас работната недела почнува денеска т.е. во вторник. Во ваква ситуација не поминуваат стандардните мрчења за тоа колку го мразиме понеделник. Како и да е, и во минатото луѓето си се жалеле на деновите од неделата. Ако ги прашате Македонците пред неколку стотина години најверојатно ќе ви кажат дека денес – во вторник – не треба ништо да работите. Затоа, престанете со работата и прочитајте што нашите претци верувале за деновите од неделата или ако повеќе ви се допаѓа – седмицата. ПОНЕДЕЛНИК – првиот ден од седмицата. Се смета за ден кога Господ започнал да работи, па затоа секој што треба да превземе било каква позначајна работа тоа го прави во понеделник. Жетварите почнуваат во понеделник, семе се вади за сеење во понеделник, куќа се почнува да се гради во понеделник итн. Жените сите работи ги започнуваат во понеделник, освен ако тој ден не е празник. Некои од ...
сите 7 | | | веќе видена

На 23 мај (сабота) во дворот на Капан Ан ќе се одржи пролетното издание на Trap Da Fuck Up . TRAP DA FUCK UP е серијал на забави на кој се презентира најсвежото од светот на трап музиката. Овој колектив создаден од артистите Anomalia Nativa , DJ Irie Scratch , Bass Infusion и VJ Muter го привлече вниманието на јавноста со одличните журки кои ги обединија фановите на трап звукот и љубителите на добрата забава. Овој пат местото на настанот е дворот во Капан Ан во Старата Чаршија во Скопје. Спремете се за 5 часовно шоу и забава до раните утрински часови. Почетокот на настанот е закажан за полноќ, а влезот чини 200 денари. Секој посетител при самиот влез ќе добие и нови пролетни trap da fuck up стикери.
сите 2 | | | веќе видена

Неговото име е Горан Инчевски роден е и живее во Скопје. На јавноста и е познат како Шинтер. За него вели дека рап музиката му е душевна храна, начин преку кој ги исфрла секојдневните фрустрации и проблеми. Неговите почетоци датираат во далечната 2006 година каде што почнува да ги снима првите негови демо песни кај еден негов близок пријател во неговото студио. Учествува во музичка група наречена „Стиховни креатори“ која после една година работа доаѓа до распад и решава да започне своја соло кариера. Во 2010 година започнува со посериозен пристап кон музиката, снима повеќе песни работејќи со различни продуценти некои од песните се прикачени на youtube, но не сите. Година дена подоцна создава свое сопствено студио и продукција наречена „La Familia Records“ која сè уште не е официјално издавачка куќа, но во блиска иднина вели дека тоа може да се промени. Пред една година излезе неговиот прв видео запис насловен како „Социјала“, песна во која вели дека ја опишува реалната слика во државата. За себе вели дека ...
| | веќе видена

ПОФАЛБA НА ОБРАТНОСТА Еве, на пример, еден ваков стоп кадар: Во една населба, во една зграда, во еден стан, во една фамилија се слави шестиот роденден на едно девојче. Собрани се роднини, пријатели и соседи. Се поставуваат маси, се готви во кујната, децата играат под масата со подароците на славеничката. Возрасните се веќе полупијани и со мезе жестоко расправаат за политика. Партиски се поделени во два табора, гласни се и не се дослушуваат. Некој вели: аман доста со политика, само немојте за политика, нели рековме нема за политика. Но веќе е отидено предалеку. Ситуацијата е вжештена, се води бурна дискусија. Среде кавгата, некој силно удира со тупаница по масата. Пауза. Тишина. Сѐ сопира. Домаќинката застанува на вратата од кујната со руска салата во рацете, децата излегуваат од под маса да видат што се случило, непријатна напнатост во воздухот. За беља јас влегувам токму во тој момент. Доцнам. Не разбирам точно што се случува. Одеднаш сите се вртат кон мене. Шестгодишната славеничка ме одмерува од глава до ...
| | веќе видена

next