Сарма

Швајцарија, односно швајцарската влада ќе и каже збогум на сиромаштијата со својот нов предлог-план, со кој е предвидено секој жител да добие 25 илјади евра на годишно ниво и со тоа повеќе да нема сиромашни во земјата. Муабетот е од минатата година, но сега повторно е актуелен откако планот стигнал во понапредна фаза. Идејата е апсолутно секој од осумте милиони жители во земјата да добијат по 25 илјади евра по година бидејќи… владата едноставно има за давање. Со тоа, во земјата повеќе нема да постои ниту една сиромашна личност. Граѓаните нема да имаат никаква обврска да ги враќаат парите назад, а немаат ниту какви било услови да исполнат за да стигнат до парите. Единствено, треба да се жители на земјата. Всушност, идејата која Швајцарците многу веројатно ќе ја спроведат не е нова. Таа веќе била тестирана и се покажала како успешна во Канада и тоа пред неверојатни 40 години. Проектот Минком, бил реализиран во едно малечко гратче во централна Канада наречено Дофин. Во градот живееле околу осум илјади луѓе и ...
| | веќе видена

Во средата (16-ти јули) на фестивалот Sea Dance, кој е дел од Exit авантурата, на главната сцена се претстави нашиот најдобар продуцент Кирил Џајковски. Со својот еден ипол часовен сет ја размрда публиката и ја одбележа втората вечер во Будва. За тоа како сето тоа изгледаше, ќе просведочат видеото и сликите подолу.
сите 4 | | | веќе видена

На интернет човек може да најде сè, за сите хороскопски знаци. Овој пат во фокусот – кои знаци најмногу се нервираат и на каков начин ја покажуваат својата нервоза. Овен – овните се познати по тоа што лесно избувнуваат секогаш кога некој ќе ги предизвика. Никогаш не сакаат да им биде наредувано, а исто толку силно се нервираат кога некој ќе ги учи на нешта кои веќе ги знаат. Оние кои силно ќе им згазнат по живците, знаат и да добијат ќотек, но доколку соговорникот ги изнервира, но остане смирен, тогаш овните знаат брзо да се смират и да се извинат за својата избувливост. Бик – биковите најчесто се мирни и повлечени, па кога ќе се случат тие ретки моменти на покажување нервоза, луѓето околу нив не знаат како да реагираат бидејќи не се навикнати да ги гледаат во такво светло. Биковите вообичаено се нервираат кога се обвинети дека нешто не сработиле исправно или кога се загрижени од каква било причина. Исто така, не сакаат да бидат потсетувани на грешките од минатото. Близнаци – кога близнаците ќе се ...
| | веќе видена

Видео од омилените работи на Дина, најпопуларната Јутјуб македонска девојка денес и најверојатно во следниот период. Поклон девојко, само тоа имаме пред тебе, поклон.
| | веќе видена

Во Битола, во рамките на Бит Фест 2014, за првпат на 20 и 21 јули ќе се одржи првиот ТРПЕЗА ФИЛМ ФЕСТИВАЛ во Завод и Музеј и кафе бар Јагода во организација на Slow Food Млади Македонија заедно со Slow Food Битола. Речиси да нема филм во кој храната не се појавува во кадар, но ретки се филмовите во кои храната ја игра главната улога или недоволно ја познаваме филмската уметност… Има безброј приказни кои преку филм раскажуваат за храната, а таа, пак раскажува за нас и нашето општество. Храната е култура, храната е идентитет. Симболиката на трпезата, каде се собираме е културен настан и прилика за размена на идеи и ставови. Затоа и на ова прво издание на ТРПЕЗА ФИЛМ ФЕСТИВАЛ на дебатите, форумите и работилниците кои се предвидени во програмата ќе дебатираме за уништувањето на биодиверзитетот и животната средина, здравствените проблеми на консументите, злоупотреба на животните и нерамноправен пристап на глобалниот пазар. Постојниот систем на храна има сериозно негативно влијание врз општеството и животната ...
сите 13 | | | веќе видена

Сара Шонфелд е уметник чија последна изложба на фотографии е од малку поинаков карактер. Таа на својата изложба во Берлин, претставила неколку различни дроги фотографирани преку микроскоп. Ако тоа звучи малку чудно и конфузно, еве објаснување. Сара ставила многу мала количина од различните дроги на негатив и потоа преку микроскоп фотографирала како дрогата изгледа. Резултатот – генијален. Епинефрин (адреналин) Кофеин Валиум Спид Метамфетамин LSD Кокаин Кетамин Хероин Екстази
сите 2 | | | веќе видена

Скопскиот рапер Кацар, кој е дел од групацијата Токсиколози, на ЈуТјуб каналот на групата го претстави новото видео за песната „Луѓево сакаат хит“. Текстот на песната, нормално, е дело на Кацар, а битот е на Анакреонт (од Аномалиа Натива) и истиот се појавува во ова видео. Спотчето е снимано некаде околу Нова Година од страна на Кацар на планината Кожув. Снимано е за разонода и зезанција, меѓутоа од сето тоа излегло интересно видео кое вреди да се погледне.
| | веќе видена

На крајот на јуни Слаткаристика го извади своето последно видео, а првото гледање кај нас во редакција имаше еден коментар, „брат, цурава…“ Цурата се вика Кали или официјално според лична карта, Калиопи Темелковска. Има 21 година, растена е во Драчево, а во хороскоп е вага на граница со скорпија. Ја исконтактиравме и дознавме дека покрај тоа што изгледа перфектно, девојчето е многу приземно и културно, не ни глумеше манекенка и не го крена носот во облаци, туку се сложи да ни одговори на пар прашања за да ја запознаеме и ние и оние кои ги итересира која е девојката од „Дими џам“ на Слаткар и Ферус. Краткиот муабет, го пренесуваме во целост. Сарма.мк: Како се случи да бидеш во спот на Слаткаристика? Кали: Беше сосема случајно. Добив повик од момците од Иноватива, разговаравме, ме прашаа дали сум за соработка и ја наредивме. Сарма.мк: Знам дека сакаш хип-хоп, замисли го гледа некоја светски позната ѕвезда спотот на Слаткаристика и решава да те ангажира. Кој би сакала тоа да биде? Кали: Да, слушам хип хоп. ...
| | веќе видена

Букмобил или Книгмобил, во наш слободен превод, е библиотека на тркала. Скромен фонд на книги, сместен во автомобил или помало комбе, патува низ земјата и продава книги. Идеја, која кај сите љубители на читањето причинува чувство на задоволство само од замислата дека такво нешто постои или би било супер да постои. Дојдовме до фина статија на Bookriot, во која преку фотографии е запишана кратка историја на развојот на американските букмобили. Ни се виде фина, па решивме да ја пренесеме на нашите страници, како потсетување до библиотекарите и издавачите, дека македонските љубители на книги не се сеќаваат најдобро на последните обиди за функционирање на една „библиотека на тркала“, воедно да се обидеме да ги убедиме да направат една и да ја пуштат низ земјата, каде читателите постојано бараат отворање на книжарници и продавање книги. Првиот букмобил во САД функционирал од 1905-1910 година. Всушност не бил ни автомобил, туку запрежна кола полна со книги. Сопственик била Мери Титкомб, библиотекарка од Мериленд ...
сите 6 | | | веќе видена

Ова е видео од Велес каде на пазарот можете да купите цвеќе за евтини пари и да го гледате секојдневно како се обидува да ви го гризне прстот доколку го допрете. Не претеруваме, она што сме го гледале на филмовите, денес го доживеавме во живо. Се работи за Срамежливата мимоза, или Mimosa pudica, како што е нејзиното латинско име. Расте во Средна и Јужна Америка, но некои Македонци го пренеле и кај нас, па сега можете да го имате дома. Нема боцки и не е опасно, но дефинитивно е спектакуларно бидејќи е толку брзо и осетливо што едвај можевме да поверуваме со сопствени очи дека го гледаме тоа што го прави. Всушност, цвеќенцето не гриза, туку е многу срамежливо и чувствително, па на секој допир се обидува да се скрие и да ги затвори своите ливчиња. Расте најмногу до метар и пол, а гранчињата имаат од 10 до 26 ливчиња кои се способни да се собираат екстра брзо.
сите 2 | | | веќе видена

Не ќе да е монтажа или твитер зафрканција, ама ова го најдовме некаде низ мрежава. Реклама за кафанче во Капиштец со по малку хорор елементи. Ама само малку. Местото се вика Крчма и уствари нуди многу вкусна скара за фини пари. Оние кои имале привилегија да јадат знаат дека момците имаат одлични кувари и скараџии, ама дечкото за маркетинг…
| | веќе видена

За Северна Кореја и за нејзиниот претседател Ким Јонг Ун се имаме изнаслушано многу приказни. Најновата ни доаѓа од светот на фудбалот. Иако оваа азиска држава не ги помина ниту квалификациите за светското првенство во фудбал кое се одржува во Бразил, на вестите Северна Кореа се прикажува како фудбалска велесила. На видеото подоле може да се погледне исечок од вестите во кој фудбалската репрезентација се претставува како осмина-финалист. На патот до осмина-финалниот меч против Португалија, Северна Кореја стигнала со 3 победи во фазата по групи и тоа против Јапонија со 7:0, САД ги добиле со 4:0, а Кина со „само“ 2:0. Колку и да е чудно, народот верува на овие вести и на видеото јасно се гледа како со восхит го поздравуваат својот лидер.
сите 21 | | | веќе видена

По повод одбележување на светскиот ден на археологијата (Day of Archaeology 2014), здружението Археологика ќе огранизира целодневен настан во НУ Музеј на Македонија. Настанот ќе се одржи во кино салата на музејот каде што ќе има серија предавања од различни теми од археологијата, презентација на документарен филм, размена на идеи и искуства како и малку музика и забава на платото пред музејот. Почнуваме со славење на 12 ЈУЛИ во 12 часот. Денот на Археологијата е годишен настан кој последниве 4 години се празнува низ целиот свет. Проектот треба да обезбеди прозорец во секојдневниот живот на археолозите. Целта е што повеќе археолози кои работат, студираат или волонтираат било каде во светот да учествуваат во одбележувањето на “Денот на Археологијата” и со скромен придонес снимајќи го нивниот ден или преку споделување текстови, слики или видеа, да го покажат широкиот спектар на работа што луѓето од нашата професија го прават ден за ден низ целиот свет. Во 2012 и 2013 година Здружението “ Археологика ” ...
сите 9 | | | веќе видена

Москва полека се подговува за следното светско првенство во фудбал во 2018 година и по тој повод, прави комплетно нови трамваи кои ќе сообраќаат во градот и ќе ги превезуваат гледачите на натпреварите дојдени од разни делови на светот. Возовите се викаат Р1, што е скратено за Русија 1. Ги прави компанија која инаку прави тенкови, па можеме да бидеме сигурни дека нема нешто да им фали или недостига во поглед на сигурноста. Првиот модел веќе е претставен како прототип на еден саем за технологија. На него, покрај стандардна опрема, има и GPS навигација, wi-fi и HD камери кои на машиновозачот ќе му служат место ретровизори, со кои уште полесно ќе може да следи што се случува околу вагоните и во нив. Во вагоните има место за седење за 28 патници, што не е голема бројка, но, останатите ќе може да стојат додека се возат. Чини околу 1,5 милиони евра, а првиот модел ќе биде пуштен во употреба во Екатеринбург, па доколку сè биде во ред, планирано е да се почне со масовна продукција во 2017 година, односно непосредно ...
| | веќе видена

Ресторанот и кафуле „Робија“, како што слободно го преведовме англиското „Serving time“ се наоѓа во Јута и е ресторанче кое се наоѓа во склоп на еден затвор и место каде сите вработени се затвореници осудени за криминални дела како продавање дрога, на пример. Се работи за прекрасна идеја на директорот на затворот, според која во 2009-та година бил направен ресторанот. Во дворот на затворот, покрај високата ограда, има паркинг и објект кој е комплетно отворен за јавноста и во кој, според мештаните, се служи прекрасен појадок и ручек. Затворот специјализиран за жени, немал проблем да најде доброволци кои ќе готват и служат, а сите посетители велат дека атмосферата е прекрасна и дека никогаш немало никаков проблем. Дури, сметаат дека храната е прекрасна, а вообичаено порциите кои ги добиваат се поголеми од оние кои ќе ги добијат во стандардните ресторани. Менито е направено на интересен начин, со терминологија која е соодветна за затворот, па така салатите се наоѓаат под насловот „добро однесување“, десертите, ...
| | веќе видена

Можеби ја знаете ФБ групата „ Ѕид на сообраќајниот срам “, можеби и не, но ние си ја следиме редовно. Вчера на групата еден шеговито сериозен тип, ги прикачил овие две фотографии од автомобил кој го начекал паркиран несоодветно, па му оставил писмена порака на шофершајбната. Типот е ЦАР. Пораката вели: „Паркирај како што треба, да не биде работава љетив на кров. Не си газда на паркингов“.
| | веќе видена

Момците од airview.mk, направиле прекрасно видео за Крушево, направено со она што е нивни заштитен знак – кадри од високо. Многу високо. Видеото сигурно ќе служи како маркетиншка понуда за прерасниот град, нп дефинитивно секој вљубеник во градот треба да го види.
сите 5 | | | веќе видена

next