Сарма

Сите знаеме дека во денешно време е релативно лесно да се хакира компјутер. Секој ден станува сè полесно и полесно да се хакира и смартфон. Но знаевте ли дека можете да хакирате автомобил и целосно да ја преземете контролата врз него? Ви звучи страшно и не верувате? Погледнете го видеово што го подготвиле дечките од Motherboard. Трае само 12 минути.
| | веќе видена

Имињата на месеците како што сега ги знаеме, јануари, февруари итн, во нашите краишта почнуваат да се употребуваат дури во почетокот на минатиот век и тоа, според етнологот Љупчо С. Ристески, со задолжителен додаток -ја, односно јануарија, февруарија итн… Дури подоцна, под влијание на западот месеците почнуваат официјално да се нарекуваат со имињата кои сега ги знаеме, а до тогаш, македонскиот народ ги познавал оние имиња на месеците кои нашите претци им ги дале векови наназад и ги користеле практично „до вчера“. Затоа велиме, сакаме имињата на месеците да се вратат како некогаш, но за тоа, најпрвин самиот народ ќе мора да ги знае и познава. Нивните имиња се според она кое нашиот народ го гледал и доживувал во тој период од годината, а кој е поврзан, сосема логично, со неговите работни обврски. Друга инспирација за имињата на месеците ја влечел од временските услови кои многу влијаеле на удобниот живот. Еве ги имињата: Коложег – месец на горењето на дрвата (јануари) Сечко – месец во кој мразот сече ...
| | веќе видена

Зоран Филиповиќ е битолски професионален фотограф. Момчето работи од кадри правени за свој мерак, до свадби и веселби, но она што ја прави неговата ФБ страница интересна се мини приказните кои одат со некои од фотографиите, а кои ги пишува негова соработничка. Се надеваме ќе ви се допаднат. 1. Синилото во твоите очи ме маѓепса на нашето прво видување. Секој ден одново флертуваше со мене, ме освојуваше. Купуваше чоколада, вина, рози. Најмногу ја засакав онаа црвена роза, украдена од градината на сосетката, оставена на масата покрај шолјата кафе. Ми крадеше насмевки. Во пригушеното светло, гужвите, накитените вратови и прегласната музика во клубовите знаев дека си само мој. И реков ДА, оти знаев дека и јас можам да бидам само твоја и ничија друга. Сега, во нашата градина, ќе посадиме рози. Се сеќавам кога ми рече дека цел град би изградил само за да бидам среќна. Сега сум најсреќна, ќе градиш дом, со мене и за мене. 2. Тие знаат како да се забавуваат. Ја сакаат зимата. Снегот. За нив нема неосвоиви врвови. Тие ...
| | веќе видена

По долгите преговори кои се одвиваа изминативе месеци, ГЕН и летниот клуб „Хавана“ со огромна чест и задоволство ви го претставуваат еден од врвните електронски денс дј-и и продуцент, легендарниот британски дј LUCAS O'BRIEN ака DJ LUCAS директно од Лондон, Англија конечно кај нас! Лукас е вклучен во првите редови на денс музиката уште од почетокот на деведесеттите кога се пушташе техно музика во реномираните клубови како The End, Heaven, Club UK и Fabric. Неговиот стил на техно музика одлично се вкрстува со звуците кои можеа да се слушнат во Goa во раните 90-ти и токму тоа е она што го доведе да добие можност да настапи на еден од првите, а сега веќе легендарни TIP забави. Овие денови Лукас луѓето го препознаваат како водечки псај-транс диџеј кој ги претставува Raja Ram's label TIP records глобално со неговиот возечки звук од Велика Британија кој се шири до турнеи низ Европа, Русија, САД, Јужна Америка, Средниот Исток, Азија па дури и до Австралија. Изминатите неколку години тој патува заедно со тимот на ...
сите 2 | | | веќе видена

Ститистиката вели дека шансата да не се разденсате додека го гледате ова видео е еден спрема десет. Се работи за тип некаде по Америките, за кој сите мислат дека не е со сите, но, кога ќе ги стават слушалките и го слушнат она кое тој го слуша… Ни требаат повеќе вакви фаци по улица, чисто за да ја продолжат традицијата на Сури кој веќе не поседува ни слушалки, ни дискмен. За жал. Кликајте плеј и ставајте слушалки на уши.
сите 5 | | | веќе видена

Голема е веројатноста дека досега сте слушнале за швеѓанецот Ханс Рослинг и дека најверојатно сте погледнале некое од многуте ТЕД видеа со него во кои тој на забавен начин презентира многу сериозни статистички податоци. Ова видео е документарец со наслов Не паничете (Don't Panic) првпат прикажан во ноември 2013 на BBC. Одвојте еден час од вашето скапоцено време и дозволете му на Ханс со своите податоци и холографска презентација да Ве убеди дека светот можеби и не е толку лошо место колку што мислевте и дека иднината не е толку црна колку што некој сака да веруваме. P.S. Насловот на видеото на You Tube е малку чуден, но тоа е така бидејќи тешко е да се најде овој документарец под оргиналниот наслов.
| | веќе видена

Кој работи на маркетинг во Бургер Кинг, алал да му е. Момците за прајд парадата во Сан Франциско, смислиле супер маркетинг акција, во која нудат Прауд Вупер, нешто како варијанта на славниот Вопер на Бургер Кинг, само специјално направена за геј и транс популацијата. Ако го нарачате Прауд Воперот, добивате убав голем сендвич спакуван во фина обвивка со боите на виножитото кое е симбол на геј популацијата. Но, во што е разликата меѓу обичниот и овој новиот, гер бургер? Па… практично во ништо, освен во текстот напишан на обвивката. Сите Сме Исти Одвнатре Генијално, нели? Сите сме исти одвнатре, само што некои изгледаат малку поинаку однадвор. Еве го видеото.
сите 11 | | | веќе видена

Апсолутно нема никаква потреба од вовед за статијава. Се што треба да знаете е дека Александар Тихомиров ја запознал Кримската Пепелашка. Кликајте play.
| | веќе видена

Едно училиште некаде во големата Хенан провинција во Кина, вовело час по давење. На часот, децата како за на физичко, се редат во дворот и ја брцкаат главата во леген или казан со вода додека не бидат на раб на давење. Всушност, приказната е дека родителите на децата биле многу загрижени за нивната безбедност, бидејќи училиштето им се наоѓа покрај голема река која не е добро обезбедена и детската игра покрај водата може да се претвори, што велат старите, од играчка во плачка. Затоа побарале од наставниците да ги научат нивните деца како да се справат со кризни ситуации во случај на давење. Наставниците измислиле час за да ги смират родителите, па направиле казанчиња со вода и секој ден ги малтретираат учениците. Очигледно поентата им е да им покажат колку е гадно и страшно да бидеш под вода без воздух и да припазат кога ќе поминуваат покрај реката. Затоа, ако мислите дека вие имате бош часови и мислите дека не треба да учите такви глупости, тешете се Кинесчињава што секој ден мораат да се дават ко пилци пред ...
| | веќе видена

Интернетот содржи многу слики кои на прв поглед или од еден агол изгледаат поинаку од реалноста. Ама што кога реалноста нуди двоен шок? 1. Убав, заоблен задник во тесен фустан. 2. Оригиналот. 3. Бонусот за двојна шок терапија.
сите 2 | | | веќе видена

На ден 08.06.2014 (недела) со почеток во 17:30 часот во Дом на култура ,,Ѓорче Пертов" ќе се одржи музичко-едукативен настан ,,Go Clean" организиран од Go Clean тимовите Fargadets - општина Ѓорче Петров и Тим Карпош - општина Карпош. Целта на настанот, покрај тричасовна забава, е да се собере голема количина на батерии кои ќе се пратат на рециклирање. За таа цел, влезницата за настанот ќе изнесува 1 празна батерија. Освен средношколските бендови ќе настапат и 11 основни училишта од овие две општини кои ќе се натпреваруваат за најдобра музичка точка. Гласањето за победникот ќе се одвива исто така со батерии. На настанот ќе се продаваат и ,,Биди Зелен" списанија чија цена ќе изнесува 2 празни батерии. Go Clean тимовите ве пoкануваат на настанот и ви ветуваат одлична забава. фејсбук настан
сите 19 | | | веќе видена

Приказната на видеото подолу е заснована на дедо Мелвин, кој во очи Денот на мајките, тргнува низ градот да бара цвеќара за да купи цвеќе за својата сопруга со која е во брак долги години. Проблемот е што Мелвин, веќе три години страда од сериозна Алцхајмерова болест и многу често нема поим ниту како се вика, а камо ли да каже на некој странец каде живее. Тоа значи и дека нема поим како да си дојде дома, доколку се изгуби. Затоа, секогаш е во придружба на својата сопруга, но дента пред Денот на мајките, Мелвин тргнал во мисија, да купи цвеќе за својата сопруга. Кога полицијата го нашла, околу 2,5 километри далеку од домот, тој воопшто не изгледал загубен, напротив, бил решен да најде цвеќарница по секоја цена. Сфаќајќи каква е ситуацијата, двајцата полицајци, очигледно од мајка родени, го однеле во цвеќарница, па дури и едниот од нив доплатил за цвеќето бидејќи дедо Мелвин немал доволно пари. Потоа го одвезле дома, каде тој ја изненадил својата сопруга, како и секоја година дотогаш. Таа вели дека, иако ...
сите 4 | | | веќе видена

На 14-ти јуни, сабота, бидете подготвени да доживеете едно ново галактичко искуство на реновираната Градска плажа „Парк“ и да уживате во звуците на добриот прогресив псај. Во склоп на манифестацијата Баскерфест оваа година се организира и Галактик Скопје фестивал кој ќе се одржи на реновираната Градска плажа „Парк“. На истиот ќе имате можност да уживате во внимателно одбрани психоделични звуци од страна на веќе докажаните Егоритмиа, Кокс и Џантрикс. За уживањето да биде комплетно ќе се погрижи феноменалниот ув декор, како и голем број на акробати и жонглери. Влезот ќе биде слободен. Се гледаме на 14-ти на Галактик Скопје фестивал .
сите 5 | | | веќе видена

Скопскиот рапер Дарко Ивановски попознат како Даз Флоу во сабота, 31-ви јуни, ќе настапи на фестивалот Аеро кој деновиве се одржува во паркот со авионот во Ново Лисиче. Покрај него вечерта ќе настапат и DJ Nasty и Tracker од Урбан Рекордс. Во останатите 9 вечери од фестивалот ќе имате можност да ги слушнете и OFF LIMIT, Лабаво Лавабо, Stay Tuned како и многу други. Целосната програма може да ја погледнете на официјалниот флаер или на Фејсбук настанот .
сите 5 | | | веќе видена

Како што најавивме , вчера граѓанската иницијатива „Критична маса“ го прослави својот втор роденден. Овој пат се возеше рута од плоштадот „Македонија“, до „Школка“ во Парк. На крајот се кулминираше со голема забава. За да ви доловиме дел од атмосферата, во соработка со фотографот Златко Димитров ви подготвивме неколку видеа.
| | веќе видена

Се сеќавате на првата Критична маса кога се изненадивме колку нè има: сограѓани на точак кои имаат потреба да се искаже глас за нешто поинакво? А на првиот роденден пред МКЦ? На вашето омилено возење? На оној пат кога видовте точак каков што сакате и вие, или на некој постар посветен господин кој возел со нас, кога видовме куче како нè прати во текот на целото возење… Дојде време да го прославиме вториот роденден! Дваесет и четири пати масовно возевме по скопските улици, на дваесет и четири различни теми во врска со урбаниот велосипедизам. Критикувавме, мотивиравме, пишувавме пријави, едуциравме. Критична Маса немаше да опстане без секој еден од вас, ако одите со велосипед на работа, ако ги поддржувате вашите блиски да се обидат да го користат велосипедот почесто, ако сте имале ситуација да едуцирате некој пешак или возач на автомобил затоа што ви се нашол на патот, ако сте учествувале во акции, ако сте го славеле возењето точак! Овој роденден го посветуваме на вас и на сите оние кои имаат удел во ...
сите 5 | | | веќе видена

Не сте слушнале за Босабол? Не е проблем, и ние слушаме прв пат, ама на прво слушање и гледање, се заљубивме во спортов. Вообиачено се игра преку лето на плажа, но неретко се мести и во сала. Правилата се комбинација од повеќе спортови или подобро кажано се тотален бучкуруш од одбојка, фудбал и гимнастика. Огромен надуван душек, со мрежа на средина и голема трамболина во средина на секое од двете полиња. Синхронизацијата и умешноста треба добро да се совладаат, зашто ем ќе изгубите ем ќе одлетате некаде далеку ако немате добра координација. Сè на сè, страшно јако.
сите 2 | | | веќе видена

next