Сарма

Саемот за кариера и вработување, по две изданија и неколку факултети заврши вчера. Со вкупно 26 компании ова е најуспешното издание за BEST Скопје. Саемот се одржуваше во две изданија оваа година: од 9-11 март на Градежниот и Архитектонскиот факултет и од 5-7 мај на комплексот Технички факултети. На официјалното отворање на второто издание под името Job Fair Vo.2: Get Technical, се одржа и нетворкинг настан на кој сите претставници од компаниите имаа шанса да разменат контакти како и со присутните студенти. 6 и 7 мај беа денови на штандови каде што компаниите на многу интересен начин ја изложија својата работа пред заинтересираните студенти. Оваа година компаниите ги привлекоа студентите со игри за логичи вештини, virtual reality со occulus rift и разни слични предизвици и квизови. Овој саем беше најуспешен досега за БЕСТ Скопје не само поради големиот интерес од страна на компаниите туку и големата посетеност од страна на студентите. Тие имаа и шанса да присуствуваат на презентации и case study од страна на ...
| | веќе видена

Вчера, 5 мај, во конгресната сала во „Борис Трајковски“ се одржа официjaлното отворање на второто издание на овогодинешниот, единаесетти по ред Job Fair. Најавени од прекрасната Симона Станковска, претседателот на БЕСТ Борче Џиковски, главните организаторки Александра Сиљановска и Тамара Куретоска, Господин Ендру Браун од Ендава и Госпоѓата Весна Мартиновска од Allocate Software, со своите говори официјално го прогласија вториот дел од Саемот за вработување и кариера – Job Fair 2015 – Vol.2 за отворен. -Сакам да им се заблагодарам на моите најсакани бестовци, бидејќи без нив ништо од ова немаше да биде возможно. Ви благодарам што во последните 5-6 месеци се вложивте себе си и го дадовте максимумот за да ja испишеме историјата и да го имаме најголемиот и најуспешен JF во историјата на БЕСТ Скопје. Не можам да ви опишам колку сум среќен и горд на сите вас!- Изјави Борче, претседателот на БЕСТ Скопје. Откако официјално беше прогласен почетокот на Job Fair Vol.2, започна и нетворкинг настанот кој се покажа како ...
сите 2 | | | веќе видена

Skopje Dance Festival со гордост ви го најавува, за прв пат во Македонија, мастерот во музичката продукција и техничките можности, хедлајнерот на сите фестивали на планетава – господинот Дик Тревор ака Dickster (Нано Рекордс, Лондон, Англија). Специјални гости на настанот, нашите на далеку познати артисти Atriohm и Egorythmia, како и неизбежните Kox и Djantrix. Подгответе се за целовечерно транс уживање на 16-ти мај во летниот клуб Хавана. Претпродажба на карти по промотивна цена од 300ден. низ цела Македонија преку дистрибутивните мрежи www.skopjedancefestival.mk и www.skopjedancefestival.mk . Повеќе инфо на Фејсбук настанот .
| | веќе видена

Од утре, 5 мај Job Fair Vol.2: Get technical официјално ќе започне на комплексот Технички факултети. Настанот ќе трае до 7 мај а за подетални информации за распоредот можете да погледнете на www.jobfair.org.mk Во целосна организација на БЕСТ- Скопје, овој настан претставува одлична шанса за соработка помеѓу студентите и компаниите. Целта на овој саем е да им понуди на студентите квалитетни работни места и пракса од областа на нивната стручност додека пак на компаниите квалитетен и амбициозен работен кадар. Утре-Вторник, е официјалното отворање на настанот кое ќе се одржи во салата за конференции во спортската сала „Борис Трајковски“ од 12 часот. Во Среда и Четврток, денови предвидени за штандови , студентите ќе можат да им пристапат на претставниците од компаниите со цел да се информираат подетално или да се консултираат како и да побараат одговор на голем број прашања. Студентите исто така ќе имаат шанса и да присуствуваат на разни предавања, презентации како и case study на кои можат да се пријават на ...
сите 4 | | | веќе видена

Викторија Вил е фотографка која има направено фотосесија со повеќе холивудски ѕвезди од светот на филмот, но на малку невообичаен начин. Не користи стандарден супер скап апарат како сите оние кои се трудат да ги уловат истите фаци, туку користи апарат од пред два века. Викторија користи апарат од 1860 година кој со помош на соодветни хемикалии ги вади овие фотографии кои ги гледате подолу. Таа за време на филмскиот фестивал Санденс, со ѕвездите од светот на филмот во САД прави по една фотографија која изгледа идентично како да е направена во времето кога се наравени првите фотоапарати. Ник Кејв Филип Симор Хофман Спајк Ли Слеш Кевин Бејкон Курт Расел Елајџа Вуд Кристен Стјуарт Џек Блек Клое Роуз Јуан Мекгрегор Ана Кендрик Џејмс Франко
| | веќе видена

Б ордот на Европски Студенти по Технологија -БЕСТ Скопје го организира единаесеттото издание на Саемот за вработување и кариера-Job Fair 2015 кое оваа година се одржува во две изданија. Првото издание се одржа од 9-11 март на Градежниот и Архитектонскиот факултет по кое следува и второто издание кое ќе се одржува од 5-7 мај на комплексот Технички факултети како и новитет од оваа година, на Факултетот за Дизајн и технологии на мебел и ентериер. Саемот има за цел да им овозможи на студентите да остварат директен контакт со компаниите кои се во потрага по амбициозен и квалитетен работен кадар. Job Fair како проект на БЕСТ-Скопје, претставува одлична шанса за студентите да дојдат до работа или пракса во една од водечките компании во Македонија. Во деновите кои се предвидени за штандови, компаниите ќе ја изложат својата работа, цели и потреби во однос на бараниот кадар, а студентите ќе можат да се информираат подетално, да постават прашања или лично да си го претстават своето CV. Како и на првото успешно издание ...
сите 6 | | | веќе видена

Да, и ние сме навикнати да ги гледаме полицајците како Баба Роги и да бегаме подалеку од нив кога ќе ги забележиме на улица, но реално тоа се наши роднини, соседи, пријатели и сограѓани, луѓе од крв и месо кои можеби почесто од што треба на своите работни места ја носат маската на нечовечноста. Тоа сепак, не значи дека такви треба да бидат, ниту дека такви природно се. Ширум светот полицајците се фатени од фото апаратите во разни ситуации. Следниве ситуации се оние во кои барем ние, во Македонија, не сме навикнати да ги гледаме, но би сакале кога почесто ќе се појавуваат вакви слични случки во кои полицајците се во ненасилна улога. Наместо да пишуваат казни, да спасуваат мачиња од дрва, да помагаат на изнемоштени, да бидат пријатели на обичниот човек на улиците од градовите. Впрочем, мотото на полицијата и е „во служба на граѓаните“.
| | веќе видена

Skopje Dance Festival со гордост го најавува новиот спектакл во с.ц. Борис Трајковски! По само еден месец од гостувањето на Astral Projection , во Скопје доаѓа уште една легенда на светската транс сцена. Директно од Швајцарија, на гости во Македонија доаѓа Ralph K. Позади Ралф стојат голем број на проекти, но публиката најмногу го знае како Braincell. Покрај псевдонимот Braincell, тој се претставува и како Rastaliens и Solar Spectrum. Во Скопје тој ќе настапи во живо со сите три проекта. Покрај Ралф, пред скопската публика ќе се претстават и Јован Тот и Иван Јовичич, попознати како Middle Mode, како и нашата гордост Djantrix. Билетите по цена од 400 денари може да ги најдете во продажните мрежи на КупиКартиЗаСе и Skopje Dance Festival . За повеќе информации посетете го Фејсбук настанот .
| | веќе видена

Nasa Space Apps Challenge 2015 е најголем глобален хакатон кој што е проект на Nasa Incubation and Innovation Program и оваа година ќе се реализира на повеќе од 130 локации во светот. Настанот има за цел да понуди предизвици со кои се справува НАСА, за сите учесници да можат да дадат свој придонес во решавање на истите, без разлика од која индустрија доаѓаат. Се работи 48 саати континуирано, на една локација, со помош од ментори. Изминатата година Скопје се позиционираше како лидер на глобално ниво со најголем број на реализирани решенија на зададени проекти, а еден тим од Скопје го освои второто место на глобално ниво . Оваа година, поради постигнатите резултати, Скопје со NewMan’s Business Accelerator-от како домаќин на настанот, координира 10 локации од Европа: Виена, Љубљана, Загреб, Белград, Приштина, Тирана, Скопје, Битола, Охрид и Тетово. Студентите ќе можат да избираат од 25 предизвици на следните 4 теми : Earth Watch, Humans, Outer-Space & Robotics . Настанот е закажан од 9ти до 11ти ...
| | веќе видена

Голем број модели кои се појавија на насловната страна на Плејбој во 90-те се актуелни и денес. Тогаш биле вистински убавици. А како изгледаат денес? Погледнете и уживајте. 1. Памела Андерсон, февруари 1991 Покрај нејзината кариера како модел и актерка, Памела Андерсон денес е голем активист за правата на животните. Се појави во неколку реклами за кампањата против крзното спроведена од Пета и ја доби наградата „Линда МекКартни“ за заштита на животните. 2. Стефани Сејмур, март 1991 Стефани Сејмур имаше долга кариера како модел, но сепак во последно време се фокусира на семејството. По раскинувањето на врската со Аксл Роус, Стефани се омажи со милионерот Питер Брант и сега имаат неколку деца. 3. Корина Харни, јуни 1992 Корина е актер и продуцент, а има глумено во познати филмови и серии како Nash Bridges, CSI, Rat Race, National Lampoon’s Vegas Vacation и Yonkers Joe. 4. Ерика Елениак, декември 1993 Ерика настапуваше во четвртата сезона на реалното шоу Celebrety Fit Club на VH1 во 2006-та. Од тогаш успева да ...
| | веќе видена

Серотонин, ендорфин, окситоцин и допамин се четирите основни хормони кои нашето тело ги произведува и кои се клучни за секојдневното чувство на среќа и задоволство. Кога би можеле да ги контролираме и тие да бидат излачувани во доволни количини постојано, никогаш нема да бидеме незадоволни и несреќни. Но, можеби не треба да го хакираме мозокот за да сме среќни, можеби само треба добро да ги познаваме овие термини и да научиме што тие значат и како доаѓаат до израз. Затоа, еве ги едно по едно: Серотонин Кога серотонинот се лачи, добиваме чувство на посебност и важност. Кога е отсутен се чувствуваме осамени и депресивни. Токму заради потребата од лачење на серотонин, често можеме да видиме потреба на некои личности постојано да бидат пофалени и да им биде дадено признание дека се убави, паметни, успешни, умешни и слично. Најчесто се тоа социјалните мрежи, но прилично очигледно е кај музичките и филмските ѕвезди кои на тв екраните и разните настани се појавуваат во скандалозни изданија, само за да бидат ...
| | веќе видена

Вообичаено слушаме за просветлени луѓе кои од карнивори стануваат вегетерјанци од икс причини, но кога се работи за животните во природата не сме навикнати да слушаме за видови кои од месојади решиле да станат вегетерјанци, уште помалку обратно. Но, овој случај кој го пренесуваат медиумите од Австралија, за папагалот Trichoglossus moluccanus (Папагал виножито) е исклучително забавен. Неколку папагали северно од Бризбејн, биле фатени на дело како јадат месо иако науката ги има запишано како вегетерјанци, односно птици кои се хранат со одредени плодови и растенија. Еден жител на гратче северно од Бризбејн имал навика да им остава во дворот од својата куќа разна храна за птици на овие папагали кои ги имало во регионот. Но, добар пријател на живиот свет како што бил, покрај храната за папагали, оставал и мешано месо за останатите живи створчиња кои шетаат низ природата и градот, а се хранат со месо. По извесен период забележал дека овие папагали јадат без усул од месото наменето за други животни. Чудното ...
| | веќе видена

Дигит 3D е интензивна работилница за 3D моделирање и анимација која ќе се одржи од 20 до 27 Април. Учесниците ќе имаат прилика да поминат низ целиот процес на создавање на еден анимиран карактер, од скица до видео тизер за филм во кој би се појавил карактерот. Ментори на работилницата ќе бидат претставници на нашиот соработник Fx3x, македонска компанија која има работено на филмови номинирани и наградени со оскар. Финалето на работилницата ќе се одржи на 27 Април во Киното Фросина, каде што жири ќе го одлучи победникот од работилницата. Пријавувањето е во тек и трае до 5ти Април, начинот на селекција на учесниците ќе се одвива според предзнаењето кое го имаат од темата, односно колку ја познаваат програмата Autodesk Maya која ќе се користи на работилницата. Повеќе информации можете да најдете на веб страницата на настанот или на facebook фан страната .
| | веќе видена

Едно од дечињата во класот слави роденден и ги кани другарчињата да дојдат на забавата, но едно од нив едноставно не се појавило на роденденот. Родителите на славеникот, со оглед на тоа што платиле за точен број деца, биле револтирани што некое од нив не дошло, па се почувствувале како да фрлаат пари во празно. Што прават во врска со тоа? Ги тужат родителите на детето кое не дошло на забавата. Всушност, најпрвин мајката на славеникот му испратила фактура на таткото на детето кое не дошло, па откако тој, сосема логично одбил да плати, таа го дала на суд. Според мајката, родителите на петгодишниот Алекс Неш од Корнвел, Англија, ја прифатиле поканата нивниот син да присуствува на забавата, но потоа ја и зиграле довербата и не го пуштиле момчето, бидејќи, како што самите велат, Алекс веќе имал други обврски, а тоа е да оди кај баба му и дедо му. Заинатените родители сега ќе се тужат и ќе потрошат брдо пари зашто на мајката на славеникот ѝ била повредена гордоста, а на таткото на малиот дезертер егото, па не сака ...
| | веќе видена

Велат нема лоша реклама, па по тој систем Белградска филхармонија решила кампањата за следната сезона да ја направи контроверзна до граница на човек праз да му се одјаде. Се работи за новиот слоган и постер на филхармонијата кои се прилично снобовски и елитистички направени, нешто што српската јавност од светот на културата ја крена на нозе. Слоганот „Не е за секого“ попратен со сликичка од праз врз музичка партитура, испраќа порака до елитата да дојде на нивните концерти и да знае дека таму нема да начека луѓе од село или граѓани незаинтересирани за уметност. Јавноста се подели по ваквата кампања. Едните се задоволни од пристапот и сметаа дека ова е начин да се убедат луѓето повеќе да се интересираат за културата, а поголемиот дел сепак е згрозен и со став дека снобизмот и елитизмот не се особини кои треба да одат рака под рака со културата, особено не со институција која е под капа на државата и која зема плата од многумина прозвани во кампањата и индиректно наречени „некултурни селани“. Инаку Белградска ...
| | веќе видена

По спектаклот против Висла Плоцк, следен дуел на ракометарите ќе биде Вардар против Киелце. На ждрепката во Виена, ракометниот клуб Вардар го доби Киелце што веројатно беше еден од најпосакуваните противници. Дуелот е интересен и бидејќи на клупата на Киелце како тренер ќе биде таткото на нашиот Алекс Дујшебаев, кој е еден од најинстакнатите тренери во Европа. Од другите натпревари за нас интересни, Загреб на Веселин Вујовиќ, ќе игра против Барселона на Кирил Лазаров.
сите 120 | | | веќе видена

За разлика од оние типични статии во кои бракот е опишан како совршена заедница наменета за жени со слаба самодоверба, во оваа, авторката Шерил Пол ги опишува работите прилично реално и објаснува како е навистина во бракот. Еве ги нејзините 10 вистини за кои смета дека се извртени: 1. Бракот нема да ве направи целосни. Пред бракот сите зборуваат за „пронаоѓање на вистинската личност“ или „другата половина“, но вистината е дека кога здравиот брак се состои од две индивидуи кои заеднички создаваат еден вид на трета личност. Со други зборови, еден плус еден во бракот не е повторно еден, дури не е ниту два, туку е три… трета личност која егзистира покрај двајцата партнери. Со тоа, и во бракот како и пред тоа, секој од партнерите е одговорен за сопствената среќа и исполнетост. Бракот си е посебно. 2. Не секогаш брачниот партнер ќе ви биде привлечен. Вообичаено, кога во бракот ќе се појави таа фаза на непривлечност, партнерите почнуваат да паничат. Научени сме да ги гледаме луѓето низ призмата на физичката ...
сите 9 | | | веќе видена

Перо Антиќ оствари нов личен рекорд од 22 поени во НБА лигата, но тоа сепак не беше доволно Атланта да ја надигра Оклахома во чии редови Вестбрук постигна нов трипл-дабл. За само 19 минути и 48 секунди, Перо Антиќ постигна 22 поени. Само во првата четвртина имаше веќе десет поени, а до крајот на полувремето имаше 18. До крајот на натпреварот, погоди четири тројки од шест обиди, погоди уште два пати за два поени, а реализираше и шест од седум обиди за еден поен. Додаде и три скокови и една асистенција, што се одлични бројки. Сепак, слабото издание на Џеф Тиг со 11 и Ал Хорфорд со 10 поени, а феноменалното на Расел Вестбрук со 36 поени, 10 скокови и 14 асистенции, ги чинеше Хокс пораз, иако до последната четвртина ништо не навестуваше таков развој на настаните. Антиќ е најдобар во редовите на Атланта, а веднаш зад него исто така е играч од клупата, со 21 поен, Денис Шродер. Еве видео од сите поени на македонскиот репрезентативец:
сите 151 | | | веќе видена

Златна Книга, еден од првите и најактуелни страници за пронаоѓање компании во Македонија, од неодамна има Твитер профил и на него прави растур. Секој вовед е вишок, еве дел од поинтересните твитови кои македонскиот маркетинг го носат на едно сосема ново и повисоко ниво кое никој до сега не го достигнал во овие граници. Не се срамиме да направиме и сами бесплатна реклама, дечките заслужуваат. Посебен апел до одговорните да ја зголемат платата на одговорниот за твитовите, нè превртеа од смеење. Дужиш пари као Игор Џамбазов? Во Златна Книга 27 манастири http://t.co/JFNsf787mY — Златна Книга (@Zlatna_Kniga) March 20, 2015 Сакаш да го видиш затемнувањето? Во Златна Книга 48 фирми со опрема за заварување http://t.co/C51J4bSHSf — Златна Книга (@Zlatna_Kniga) March 20, 2015 Не можеш да ја запалиш? Во Златна Книга 54 шлеп служби http://t.co/2h7VyGHa2e — Златна Книга (@Zlatna_Kniga) March 20, 2015 Те клоца кога ја фаќаш? Во Златна Книга 2 фирми за опрема за молзење http://t.co/FL7UZGo6SP — Златна Книга (@Zlatna_Kniga) ...
| | веќе видена

Неверојатно видео од швајцарските Алпи во кое група американски скијачи успеваат да го спасат својот пријател откако ќе биде потрупан од лавина благодарение на добрата подготвеност и носењето соодветна опрема за такви случаи. Доколку сето ова скијачите не го носеле со себе и нивната реакција не била брза и навремена, потрупаниот скијач сигурно ќе бил мртов. Погледнете.
| | веќе видена

next