Сарма

По минатогодишниот настан Europe 3D Macedonia и сега веќе завршената размена на студенти со локалната група од Ајндховен, на ред доаѓа долго-очекуваната VISION – Финална конференција. Vision проектот претставува серија од семинари ширум Европа, кои проучуваат различна тема секоја година. Целта на проектот е да се истражат и доближат иновативните пристапи, како и изучување на алатките потребни за разбирање на моменталните трендови. Овој проект силно ја поддржува комуникацијата помеѓу студентите и бизнис секторот. Секоја година се организираат 9 семинари на кои се дискутира за одредена тема, а 10тиот настан во низата е Финалната конференција каде што се сумира сè она за кое се говорело на претходните девет. Редоследот на настаните што претходеa е следниот: LG Braunschweig, LG Istanbul ITU – LG Istanbul Yildiz, LG Karlsruhe, LG Gothenburg, LG Helsinki – LG Tempere, LG Ankara Bilkent, LG Novi Sad, LG Gdansk, LG Calabria. VISION Финалната конференција во Скопје е закажана од 20-25 Мај, а овогодинешната тема е ...
| | веќе видена

Деновиве се изнагледавме сешто од Србија и Босна. Од херојски подвизи и кај нас, до неверојатни приказни коишто сведочат за човечкиот ужас како ова кафенце покрај Сава. Неколку градови во Босна и во Србија се потполно уништени од надојдената Сава. Според социјалните мрежи, телевизиите кријат што вистински се случува на терен, а ретки се и видеата на Јутјуб кои сведочат нешто повеќе. Проценките се дека штетата ќе биде непроценлива и не само во поглед на материјалните нешта, туку и на животите кои веројатно ќе се бројат во илјадници. Едно писмо од вчера кружи низ Фејсбук, за жена која успеала жива да го напушти Обреновац. Во еден дел вели „Обреновац го спасуваше Белград“. Нема да го преведуваме, прочитајте го цело. За тоа време, додека жителите на Обреновац српската војска ги третира како стока, ако може да му се верува на ова писмо, во Нов Белград, некои високо интелектуални снобови, уживаат во кафенцето и тераат шема. Ги служи келнер во гумени чизми и да не е реалност, би помислиле дека се работи за сцена од ...
| | веќе видена

Микс тандемот Мери Мерка Јанева и Александар Дандар Соколовски ја продолжија традицијата од последните неколку првенства и повторно освоија медал на Европското јуниорско првенство во куглање. Јуниорската репрезентација годинава имаше само 4 играчи, за разлика од конкурентите кои во Брно, Чешка, допатуваа со тим од барем 20 играчи. Мери Јанева и Александар Соколовски во таква ситуација успеаја да се закитат со бронза во дисциплината микс тандем, победувајќи го парот од Австрија во првото коло и Словенците во четвртфиналето. Во полуфиналето загубија од домашниот пар Горецки/Јандикова, но тоа сепак беше доволно за да се искачат на пиедесталот. „ Многу го посакувавме овој медал. Уште пред да почне првенството се надевавме на добра игра во спринт или тандем и тоа се оствари“ – вели Мери Јанева и додава, „чувството е прекрасно, го посветувам овој медал на моето семејство, особено на татко ми“. Инаку, заради финанските проблеми на федерацијата, експедицијата ја потпомогнаа Јанев компани, како и некои од самите ...
сите 2 | | | веќе видена

Неверојатна снимка ни доаѓа од САД, поточно од Бејкерсфилд, каде едно дете е нападнато од кучето на соседите, но на помош доаѓа неверојатна Супермен-мачка која го спасува детето од бесното куче.
сите 19 | | | веќе видена

Мери Јанева, Ивона Кузманова, Александар Соколовски, Мартин Тодоровски и тренерот Петар Плотников во моментов во Брно, Чешка, ја претставуваат Македонија на Светското првенство за јуниори. Својот настап во екипната конкуренција го завршија Ивона Кузманова (508) и Мери Јанева (555) и со овие резултати ќе го чекаат утрешниот натпревар во дисциплината тандем, за да бараат влез во финалето и борба за медалите во поединечна конкуренција, бидејќи во екипна немаат шанси со оглед на тоа што отпатуваа само две, а за екипа се потребни шест. „Со многу напор успеавме да отпатуваме за Чешка… успеавме да се средиме. Организацијата е одлична, првенството е „топ“ а кугланата е супер. Имав малку трема, а и сè уште имам пред вториот настап, можеби затоа и искуглав толку, како за 555. Сепак сум задоволна.“ – изјави по настапот Мери Јанева. Мартин Тодоровски, рано утрово исто така го заврши својот прв настап и сруши 591 (156+158+126+151) и исто како и Мери Јанева има добра можност да се бори за финалето. Александар Соколовски ...
| | веќе видена

Давид Бабунски вчера го имаше првиот официјален настап за А тимот на Барселона во дуелот од Каталонскиот куп против Жирона и може да се каже дека за него ова беше прво па машко бидејќи токму тој го отвори резултатот на натпреварот со својот гол. Барселона победи со 3-2.
сите 24 | | | веќе видена

Алекс Келси е 21-годишен студент, кој во домашната гаража успеал да конструира автомобил којшто развива брзина од 200 км/ч за 7 секунди. Најинтересната работа е што Келси се откажал од факултетот бидејќи е дислексичар, но е вистински доказ дека ако нешто човек сака и е умешен во тоа, нема потреба да биде совршен и на други полиња во животот. Колку луѓе вие знаете што на 21 година успеале да направат сами автомобил. Каросеријата ја позајмил од Пежо бидејќи му се допаѓа нивната линија и стил, моторот е на рено бидејќи му се допаѓа звукот кој го произведува, а доработката е негова, за крајна брзина од 200 километри на час за седум секунди. Импресивно а? Кликајте плеј.
| | веќе видена

Фудбалскиот клуб Селтик викеднов освои нова титула во шкотското првенство, а тренерот и еден од главните играчи, гркот Самарас, дел од славјето го минаа со својот најголем фан, малиот Џеј. Џеј Бити има 11 години и страда од Даунов синдром, но тоа не го спречува секој натпревар да биде во првите редови. Тренерот на Селтик, Ленон, му подари медал, а еден од стрелците на головите во победата против Данди Јунајтед, Јоргос Самарас, го зеде во прегратки и со него даваше интервју. „Прв пат го запознав Џеј во Ирска. Тој е многу посебно момче, огромен фан на Селтик и голема инспирација. Целиот тим е многу горд што тој е тука денес, со нас“ – изјави Самарас. Ние може само да кажеме едно огромно браво за Селтик и Џеј. И за зелените очила на малиот.
сите 5 | | | веќе видена

Африканци, Европејци, Азијци и Американци… Македонци од 0,7 до 87 години, сите денес трчаа на скопските улици на скопскиот маратон. Некои професионалци, некои на патеката да се забавуваат. Оние вторите, особено забавни. Публиката не изостана, а натпреварувачите не се штедеа да отпоздрават на ракоплескањето. Направивме една малечка фотогалерија и посакуваме сите да се пронајдат на некоја од фотографиите и да бидат горди на себе, бидејќи да се учествува на маратон, не е мала работа. Сè на сè, одличен ден во Скопје.
сите 10 | | | веќе видена

Можеби нашите не влегоа во финале, ама без многу секирации зашто ем очекувавме ем широкоградите етно раперки од Полска успеаа да влезат низ вратата на финалето. Малку тесна вратата, од приложеното се гледа зошто, ама, битно е дека се таму. Полска, нашата втора татковина, нашиот дом далеку од домот и нашата мечта од телевизиските екрани. Плус најдобра песна имаа, ако некој воопшто ја забележа. Ајде Пољакињи наши мили ем драги, израдувајте нè во финалето, оправдајте ги тие изгубени пар часови со австриски траверстити и останата европска трагикомедија, предајте ни се и дозволете да ве сакаме уште повеќе. Кликајте на плеј и рацете на маса!
сите 3 | | | веќе видена

Мислите дека нашите патишта се страшни од која било причина? Размислете уште еднаш откако ќе видите како овие момци се возат на раб од една бездна во џип кој се ниша и секој момент се чини дека ќе се преврти. Бонус, водопад среде пат.
сите 5 | | | веќе видена

На 11 мај ќе се одржи 10-от по ред Скопски маратон. Се најавува дека ќе има преку 5000 учесници на маратонската и полумаратонската трка. Улиците ќе бидат преплавени со маратонците, некои професионалци, а некои само ентузијасти кои го сакаат овој спорт. Но, приказната завршува тука? Каде е публиката? Сте виделе ли спортски натпревар без публика? Без навивачи? Без скандирање, бодрење, навивање, мавтање со транспаренти и гласни желби за успех? И Скопскиот маратон е еден од овие настани, но публиката е оскудна, иако не мора да сте на целта за да бидете дел од неа. Со цел да се поканат што повеќе луѓе да бидат дел од навивачката клапа, момците и девојките од Скопско Ноќно Трчање и Трчаме Заедно снимија јавен повик за публика на Скопскиот маратон. „Ноќното Скопско трчање го правиме за да покажеме дека во градот Скопје може да се развие урбана навика за рекреативно трчање. Градот не се користи само само за терање кафиња. Градот треба да се користи и за спортување и рекреација. Кејот не е единственото решение за ...
сите 9 | | | веќе видена

Г.Е.Н и летниот клуб Хавана за овој петок (9-ти мај) со гордост ви го најавуваат 4-то издание на серијалот журки Dancefloor Blasters и воедно означуваат почеток на летната сезона. Покрај нашите докажани Г.Е.Н дј-и – Кокс и Џантрикс, на сцената во Хавана ќе се појават и дечките од Chaotic Beats, Србија - DaPeace, Mozza и Milos. За комплетен галактички момент, секако, просторот ќе биде уреден со ув декор и осветлување, ласери и видео проекции. Настанот започнува 1 час пред полноќ (23:00), а влезот ќе чини 150 денари. Во петок, се гледаме на журка! ФБ настан
сите 2 | | | веќе видена

Супер две видеа на еден Канаѓанец, кој практично две години, секојдневно снима со Go Pro камера сè што прави. Мора да се признае дека има бајаги забавен и интересен живот. Прво е 2012 година, потоа 2013. Уживајте во лудориите.
| | веќе видена

Марк Селби победи на светското првенство во снукер, правејќи неверојатен пресврт против еден од најдобрите снукер играчи во историјата на спортот. Сите го отпишаа фраерот од Лестер по негативата од 10-5 во неделата кога заврши вечерната сесија, мислејќи дека О`Саливен рутински ќе стигне до потребните 18 партии. Но, утрото за некого носи радост, за некого тага, па Селби направи нешто што веројатно никој никогаш не успеал, а мала е веројатноста и дека некогаш ќе успее, го победи Рони О`Саливен 6 пати по ред во финалето на светското првенство. Клучниот момент се чини беше токму на 10-10, кога партијата за 11-10 се играше половина час, со голем број грешки на двете страни и очигледно со многу тенки нерви. Кога Селби успеа да поведе 11-10 беше јасно дека титулата му е во џеб. Всушност, во текот на целиот турнир „Ракетата“ играше релативно слабо. Правеше несвојствени грешки, промашуваше лесни топки, а дефанзивните удари му беа често потпросечни. Селби пак, го положи тестот покрај неверојатниот робертсон во ...
сите 12 | | | веќе видена

Читањето на една книга, за „нечитачите“ е стигнување од точка А до точка Б, но за вистинските љубители на книги, нова книга претставува едно сериозно обемно и вкусно искуство. Мирисот на страниците, привлечноста на кориците и разделниците кои соодвтствуваат се дел од уживањето додека се чита новата книга. Секако, основа претставува содржината и добриот превод доколку го има, но… страсните читачи знаат за што пишуваме. Напишавме меилови до неколку наши издавачки куќи, да ни испратат разделници од своите колекции. Иако во пресрет на празници, експресно ни испратија од Арс Ламина, а потоа следеа и Сакам Книги, Бегемот, Антолог и Табернакул. Останатите, да се живи и здрави, не добивме одговор. Арс Ламина ни ги испрати своите „quotemarkers“, односно букмаркери кои покрај обележувачи за страни, супер служат за обележување на одредени цитати кои ви се допаднале во книгата. Идејата е одлична и потсетува на страниците на интернет каде цитати кои ви се допаѓаат можете на ваков начин да ги споделите на социјалните ...
| | веќе видена

Мајкл Дамески, е македонски тинејџер, кој е роден и живее во Австралија. Тој настапуваше на тамошното шоу за танц „So you think you can dance“ и победи. Мајкл има 18 години и живее во Сиднеј. Шоуто кое траело три месеци го опишал како трчање маратон, а неговата победа очигледно не изненадила никого во публиката освен него лично. Во жирито на шоуто се наоѓа и Пола Абдул, која за него изјавила дека Мајкл е неверојатен и дека сигурно ќе биде следниот Барашников. Како дете, тој дури има и настапувано на скопскиот фестивал „Златно Славјче“, а подоцна ја почнува кариерата како танцувач и тоа во 2008 од кога настапува како Били во познатата претстава „Били Елиот“. Со победата, Дамески инкасираше чисти 100 илјади долари и доби работа како дел од танцувачкиот тим на еден од судиите кој ќе продолжи со настапи низ цела Северна Америка. Браво Дамески, посакуваме уште успеси.
сите 13 | | | веќе видена

Еве уште една приказна која ќе ве остави подзинати од неверување. Една бездомничка од Фукујама, Јапонија, живеела повеќе од една година во плакарот на еден Јапонец, без тој да има поим за тоа. Сопственикот на станот не можел да сфати како му снемува храна од фрижидерот, но место да си мисли дека навечер станува и јаде или нешто слично, инсталирал камери низ дома за да испита што се случува. Не поминало многу време и додека бил на работа и активно ги следел камерите дома, забележал како жена доаѓа до фрижидерот зема од храната и заминува каде камерите не ја фаќаат. Веднаш повикал полиција, која пристигнала кај него и по темелно пребарување на станот го открила плакарот во која била пронајдена 58-годишната жена, исплашена и свиткана меѓу неколку прекривки, а со себе имала само еден футон, традиционална јапонска подлога за спиење, и неколку шишиња со вода. Жената била уапсена за нелегално преминување на приватен имот, а за време на живеењето во плакарот од речиси година и пол, не украла апсолутно ништо, освен ...
| | веќе видена

next