Сарма

До сега сигурно ја слушнавте приказната за Дедо Љубе и како тој се справи со нелуѓето кои го нападнеле него и неговата сопруга во сопствената куќа на Осоговските планини. Сигурно знаете и дека по службена постапка, кон него се покренати кривични пријави за убиство и обид за убиство, бидејќи со пушката смртно го застрелал крадецот, напаѓачот и бездушникот кој физички ги малтретирал двајцата старци. Широките народни маси во земјава, меѓу нив секако и ние како автори на оваа интернет страница, апсолутно не се сложуваме дедо Љубе да биде гонет од законот. Можеби според правните норми и регулативи тоа мора да биде така, но според здравиот разум дедо Љубе не само што не смее да биде третиран како криминалец, туку треба и мора да биде третиран како херој и пример за сите оние кои следен пат ќе се најдат во слична ситуација. Зошто го велиме тоа? Го велиме тоа од едноставна причина што не постои ниту еден доказ или сомневање за злонамерноста во актот на дедо Љубе. Сметаме дека секој еден човек кој во сопствениот дом ...
сите 17 | | | веќе видена

Дуото Аномалиа Натива денеска го претставија своето ново трап парче. Станува збор за синглот The sing-along кој звучи феноменално. Слушнете го премиерно и уживајте.
| | веќе видена

Студентската организација ЕЕСТЕК ЛК Скопје од изминатиот семестар отпочнna со реализирање на серија на бесплатни курсеви кои се достапни за ограничен број на студенти на УКИМ. Идејата зад овој проект е на студентите да им се понуди моќно комплементарно образование надвор од факултетската програма, сé со цел да ги прошират своите видици и да постигнат лично надградување и развој. Темите кои ќе бидат обработени со првата ЕЕСТЕК Акедемија на учесниците на модулите ќе им овозможат стекнување на знаења на теми кои не се опфатени со образовниот систем. Академијата вклучува вкупно 5 модули. Првите два модули беа на темитe Behavioral Economics и Mobile application development, додека пак во наредните модули ќе се обработуваат темите: Soft Skills, Gaming и Telecommunications. Секој од овие модули претставува независна единка и пријавувањето и селекцијата за учество на секој од нив е засебно. ЕЕСТЕК ЛК Скопје ги очекува студентите кои сакаат да си ги прошират знаењата надвор од самите студии и за кои личното ...
| | веќе видена

Ивона Талевска на Јутјуб вели дека “Знае за сè“ и тоа го објавила уште во 2011 година. Не е тоа што мислите додуша, не е ни таа Ивона Талевска на која помисливте, ама ете го, таму е и си сведочи.
сите 2 | | | веќе видена

Интересен изум кој детските родендени и забави ги претвора во хорор филм со среќен крај. Страшни ајкули со остри заби, но и убави златни рипки како познатата Немо, „пливаат“ низ собата и ги забавуваат дечињата. Најдобар е делот на 1:34, кога домашната мачка нема да ја сфати шегата. Post by X 96.3 FM .
| | веќе видена

Да, сите имаме телефони со дигитрон и речиси никогаш немаме потреба да решаваме барем малку посложени математички операции без нив. Сепак, писмени работи во училиште, обложување со пријатели дека може да пресметате бројки кои одат преку 10 цифри се дел од моментите кога овој систем на решавање задачи може да ви се најде. Ние го испробавме и многу е забавно, но, за прецизни резултати со големи броеви, ќе мора да бидете прилично прецизни и сконцентрирани додека „пресметувате“. Уживајте во забавата.
| | веќе видена

Високи рабници на кои при искачување се напнуваш да го поткренеш тркалото, а при симнување си треснуваш; непрописно паркирани возила и нелогично поставени автобуски постојки поради кои мораш да се спушташ на коловоз сред опасни брзаци; лошо поставени знаци, билборди и светилки поради кои возиш слалом; нелогично прекинати патеки поради кои мораш да го креваш точакот во раце – се реалноста со која се соочува секој кој се обидува да вози точак во Скопје. Во Скопје возењето точак е поистоветено со спорт и тоа е суштинската причина зошто Скопје не е пријателски град за точаци. Перцепцијата на точакот единствено како спорт (од граѓаните, од луѓето вработени во општинските администрации, па се до највисоката власт), како нешто кое го користат само оние кои сакаат да развијат мускули, само младите, само вештите, само мала група граѓани, прави моменталните услови во Скопје да се прифатат како нормални: „па ќе го кренеш малку, и тоа е вежбање“. Превезувањето со точак е лесна физичка активност која многу годи по ...
сите 7 | | | веќе видена

Минатата година, Подгорица во Црна Гора ја освои 14-метарскиот Мегатрон кој тежи повеќе од 25 тони. Тој на граѓаните им се обрати преку 22-годишниот Данило Балетиќ кој изјави дека Мегатрон ја освоил Подгорица и ништо не може да се стори околу тоа. Битката е загубена, но треба да се потрудат сите заедно да ја добијат војната. Всушност, се работи за прекрасна акција на младиот Балетиќ кој покрај џиновската скулптура на Мегатрон, на различни улици во градот постави уште шест други помали скулптури на познатите Трансформери, направени комплетно од отпадни материјали. Стари автомобилски делови и ѓубре од гаражните депонии во градот, сакајќи со тоа да им упати порака на несовесните да го чуваат градот од отпадот и да укаже дека дури и со она што сакаа да го фрлат, може да се направи нешто прекрасно. Додуша, Мегатрон, рака на срце е направен прилично јадно, но останатите шест трансформери се прекрасно сработени и се оние кои вистински ја носат целата приказна. Инсталацијата се вика „Трансформерите ја чуваат ...
| | веќе видена

Србија е на чекор да ја легализира марихуаната откако на прашање на здружението „Лекализија на Србија“ министерот за здравство на нашиот северен сосед изјавил дека тој е ЗА легализацијата на марихуаната за здравствени цели. Првиот човек на српското здравство рекол дека е запознаен со добрите страни на марихуаната и дека тој ја поддржува неговата легализација. „Сè што дава резлутати во лечењето, па и марихуаната, Министерството за здравство нема да прави проблем да се воведе во медицината. Имаме разни студии кои покажуваат дека канабисот има добри резултати во медицината. Сигурно нема да бегаме од нешто кое дава резултати. Исто така, не сакаме да носиме нешто преку ноќ, сакаме сите граѓани да бидат запознаени со тоа“ – изјавил министерот Златибор Лончар за Блиц. Златибор Лончар Покрај него поддршка за идејата дале и останати личности од струката, како и други политичари кои не се поврзани со медицината. Така на пример, лидерот на српската напредна партија, Зоран Бабиќ, изјавил дека не е стручен на темата, но ...
сите 4 | | | веќе видена

Летото полека, но сигурно ни се наближува и наскоро сите ќе почнеме да ги кроиме своите планови за годишен одмор. Travel Channel направи листа на најубавите светски плажи кои можеби летово нема да имаме можност да ги посетиме, но сепак ќе си ги заплакнеме очите со овие прекрасни слики. Matira Beach, Bora Bora, Tahiti Голем број на младоженци се решаваат својот меден месец да го поминат на Тахити т.е. „романтичниот остров“ за да го искусат одморот во рајот. Најголем број од плажите овде се приватни, но Матира е јавна. Grande Plage, Biarritz, France Најдобрите светски сурфери секое лето уживаат во брановите на плажата Гранде во Биариц, монденско место во Франција каде летува и француското кралско семејство. На оваа плажа се одржуваат и голем број сурферски натпреварувања и турнири. La Digue Beaches, Seychelles Ла Диг е третиот најнаселен остров на Сејшелите. Туристите може да изберат од вкупно 8 плажи, секоја со своја посебна убавина. Ko Phi Phi Don Island Beaches, Thailand Прекрасните тиркизни води секоја ...
| | веќе видена

Речиси секој од нас го има доживеано ова искуство. Да оди на шопинг во еден од убавите градови близу нас. Шопингот во Солун е убаво искуство посебно за зависниците од гардероба, бидејќи сезонските попусти се навистина доста примамливи и за сечиј џеб. Интересно е што попустот не е ограничен само на неколку продавници туку е распространет низ цел Солун. На луѓето им се понудени големи избори, како : стоковни куќи, трговски центри, хипермаркети кои имаат обезбедено и паркинг, доколку одиме со автомобил. Најчести посети во Солун се прават за време на викендите, продавниците работат до доцна на пладне и нема потреба од брзање. Освен што ќе направите добар шопинг, имате и други одлични опции. Традиција е на сите зависници од одењето во Солун за шопинг, денот да им почне со едно убаво кафе во некое од многуте кафулиња што ги нуди овој град. Олеснително за нас е исто така одалеченоста на ова место, и поради тоа може да го посетуваме многу често и да ги користиме сезонските попусти кои траат во текот на целата ...
| | веќе видена

Секој пасиониран уживател на виски, но и други жестоки пијалоци знае дека топла пијачка не се пие. Затоа барем една коцка мраз во пијалокот е задолжителна. Но, што кога таа коцка ќе се стопи, ќе го разводни пијалокот и тој пак ќе си остане топол? Овие момци смислиле „изум“ кој слободно можеме да го наречеме совршена „коцка“ мраз. Коцка во наводници бидејќи очигледно е тријаголник, но си ја врши работата совршено. Всушност, тријаголникот е силиконски и полн со мраз кој ем нема да го разводнува пијалокот, ем потешко се топи и постојано ќе го прави вискито ладно. Да не збориме што изгледа ептен кул. Чудово се продава на Амазон за 20 долари и може да си го нарачате доколку ви се допаѓа. Во комплетот оди чаша за виски, еден силиконски „тријаголник“ во кој може да замрзнете вода.
| | веќе видена

Аквариум во аквариум. Или подобро кажано аквариум во рибник. Личи малку како магија, нели? Всушност, се работи за чиста физика која дава феноменално забавни резултати. Аквариумот е потопен во рибникот и потоа заедно со водата извлечен до одредено ниво над водата. Бидејќи нема воздух да ја истисне водата од него, таа си останува во проѕирниот аквариум. Со оглед на тоа што отворената страна на аквариумот е од долната страна, рибите може слободно да минуваат од езерцето во него и да личи како да пливаат над нивото на водата. Импресивно, а сепак едноставно.
| | веќе видена

Во густата магла од меинстрим интернет портали, политички загадувачи и ним слични, ги славиме оние неколкумина кои се занимаваат со малку поинаква дејност. Од неодамна, во друштвото се приклучува Наука за сите , страница која обработува исклучиво научни содржини и нуди забава и занимација за малку поинтелигентната македонска публика или барем за публиката која сака да научи нешто корисно. Тимот на Наука за сите во моментов е составен од шест лица, Владимир Златески, Атанас Кирјаковски, Горан Кунгуловски, Гордан Ристовски, Оливера Еврова и Пеце Подигачоски. „Мотивот лежи токму во недоволната застапеност на науката во јавноста, сè помалку и помалку внимание се обрнува на наука и е навистина слабо медиумски покриена. Од друга страна ние сите имаме видено како функционираат работите во развиените земји и сме свесни дека без наука нема напредок. Во оваа прва фаза од проектот ’Наука за сите‘ се фокусираме на интерактивна интернет страница и се стремиме кон пишување на едукативни, но исто така интерактивни текстови ...
| | веќе видена

Анонимуси, познатата хакерска група почна да го шири својот страв и по скопските улици. Еден од нивните активисти влета во живо во вестите на Канал5 и за момент го прекина интервјуто за да ја пренесе својата порака.
сите 2 | | | веќе видена

next