Сарма

Со кафе муабет нè почести Стефан Крстевски – Земо, младиот играч на Работнички, кој важи за еден од најголемите таленти во македонската кошарка. Стефан од оваа година студира спортски менаџмент, но вели дека кошарката му е во срцето и сака да се занимава со неа засекогаш. Еве што се помуабетивме со Стефан… Сарма.мк: Како се роди твојата љубов кон кошарката, зошто токму овој спорт? Стефан: Од мал многу го сакав спортот, па дознав дека се отвара школа за кошарка во моето основно училиште „Живко Брајковски“ во Бутел 1 и почнав да тренирам напорно секој ден. Со секој тренинг сè повеќе ја засакував кошарката и сфатив дека тоа е мојата определба за цел живот. Сарма.мк: Значи уште како основец почна, тоа значи во кое одделение почна, на колку години? Стефан: Почнав да тренирам на десет години и мислам дека ќе се занимавам со кошарката уште 110. Сарма.мк: Кој беше твојот прв клуб за кој играше? Стефан: Моите почетоци беа во мојот прв матичен клуб „Јуниор“ каде што ги имавме сите услови за добар тренинг и беа ...
| | веќе видена

Вечерва во 1 часот по полноќ започнува метеорски дожд. Луѓето од Slooh поставиле камера на Канарските Острови и ќе вршат пренос од овој спектакуларен природен феномен. Ова, како што велат тие, е најдобарата локација и уверуваат дека глетката преку нивната камера ќе биде фантастична.
сите 16 | | | веќе видена

Момци, откажете се од оригиналноста и умешноста кога се работи за запросувањето, овој дечко го достигна врвот во романтичните запросувања. Се работи за дечко од Велес, колку што успеавме да дознаеме, кој изнајмил хеликоптер и заедно со својата девојка го обиколувал Монте Карло. Пред тоа, се договорил со пилотите да го снимаат моментот, а девојката на видеото се гледа дека е комплетно запрепастена. Секоја чест и честитки. Ви посакуваме долги години среќа и убав брак.
сите 9 | | | веќе видена

Овој период за љубителите на електронската музика е резервиран за гласање и поддржување на своите омилени диџеи и артисти на најрелевантната DJ Mag топ 100 листа. Диџеите постојано преку своите радио емисии, Фејсбук и Твитер профили и Јутјуб канали молат за некој глас повеќе, а најиновативен од нив е Боб Синклер т.е. неговиот маркетинг тим. Тие снимија една одлична реклама кој мора да ја погледнете!
сите 13 | | | веќе видена

Оваа фотографија од Стивен Хокинг, еден од најголемите генијалци на денешницата, ја објавил корисник на Реддит, и таа покажува дека Стивен пред да падне во инвалидска количка заради страшната болест, бил вистинско фраерче. Всушност, малкумина знаат дека овој млад Хокинг на фотографијата кој изгледа прилично самоуверено, слатко и има направено апсолутно фраерско-швалерска поза, и ден денес е вистински швалер иако е комплетно неподвижен. Генијалниот ум кој ја напиша „ Кратка историја на времето “, од 1965 година, кога имал 23 години и кога ја направил оваа фотографија, до сега има три бракови и три деца зад себе. Неговата прва жена која ја гледате на фотографијата се вика Џејн Вајлд и со неа беше во брак до 1991 година, по што се разведе за да биде во врска со неговата негувателка, Илејн Мејсон. Со неа стапи во брак во 1995 година, а се разведе во 2006. Потоа повторно се зближува со бившата жена Џејн, како и со своите деца и внуци. На Стивен му била дијагностицирана амиотрофична латерална склероза (АЛС) во ...
сите 2 | | | веќе видена

Фотографија на која МекКејлеб, Антиќ и Илиевски молат со рацете и имаат направени интересни гримаси, или барем Перо Антиќ има направено интересна гримаса, се појави синоќа на Фејсбук. Претпоставката е дека триото го моли Тодор Гечевски да се врати во репрезентацијата и да им помогне на претстојното кошаркарско првенство кое ќе се одржи во словенија од 4 до 22 септември. Тоше Гечевски веќе најави дека се повлекува од репрезентацијата, а повеќето обиди тој да се врати останаа залудни, Гечевски јасно нагласи дека сака да се посвети на неговиот сегашен клуб МЗТ Скопје Аеродром, како и на своето семејство кое со години трпи заради неговите константни отсуства од дома. Репрезентативците се вратија од подготовките кои ги одржаа во Словенија и Хрватска, па додека одмораат пред натпреварот со Литванија на 17. август и продолжетокот на подготовките, очигледно малку се забавуваат во вечерните часови и го користат времето за последен обид да гоубедат кавадарчанецот да се врати во репрезентацијата. Ние се надеваме дека ...
сите 87 | | | веќе видена

Ова е веројатно една од најлудите реклами кои сме ги гледале било кога. Се вика „Глупави начини за смрт“ и е дел од австралиската кампања на едно претпријатие за железнички сообраќај, а темата е безбедност во метро и околу возовите.
| | веќе видена

Невремето во Скопје, покрај материјалната штета направи и хаос во сообраќајот во главниот град. На следното видео се гледа како автобусот со број 50 наидува на огромна количина вода на сред булевар, како и голем број на автомобили за кој овој дел од Скопје денес беше непрооден. На следната слика може да го видите и автобусот број 2 како се пробива низ скопските улични езера.
сите 8 | | | веќе видена

Нашиот пријател Влатко Васиљ , често пишува статуси на Фејсбук и твитови кои нè воодушевуваат, но овој пат крена лавина од коментари на неговиот статус во кој опишува како Македонците глумат Срби или зборуваат со Срби. Во продолжение поинтересните коментари кои следеа од неговите следачи и пријатели: - Уџите молим вас. – Ааа ма ми ни смо за уџиџавање. - Звачу полиције! – Звај, звај! - Пошто су вам пуканака? - Јесте се сместили? – Смо се, смо се. - Од дакле сте? – Ми нисмо од тукле. - Јесте шетали око пазарчета? - Доџи! – Не доџувам. - Од што су ме стезале чевле, пало ми е неарно. - Колико година има ваш син? – Пола осам. - На штанд за сладолед – Колико топанака хочете? - Ево готвим манџу у кујну у велику тенџеру. - Из дакле се зовеш? - Македонец незадоволен од собата во хотелот кај што бил сместен, оди на рецепција: „Извините, али нешто није у реду са собом. – Па шта да ти ми радимо?“ - Кад сте стигли? Анџак смо стигли. - Где је мали лопов? – Ено га избегао је. - П а кад ме је један кучак лавнуо, сав сам се ...
| | веќе видена

Денес во Скопје се случуваше вистинско невреме со пороен дожд, на некои места град и со ветер кој корнеше дрва. Како тоа изгледаше во Аеродром т.е. Скопјанка може да погледнете од видеото кое ни го испрати нашиот читател Ага Муса.
сите 12 | | | веќе видена

Или како шефови или како обични членови во општеството, мажите кои ќе добијат ќерка се однесуваат погрижливо, понежно и подарежливи се спрема другите бидејќи се емпатички настроени. Присутноста на ќерката во животот на мажите, без оглед на тоа на која возраст е таа, ја „извлекува“ од таткото нежната страна, покажало истражувањето на данскиот универзитет „Алборг“, американскиот универзитет „Мериленд“ и деловното училиште „Колумбија“. Според него, шефовите и работодавачите кои имаат ќерка се значително подарежливи со своите работници, од оние кои имаат само синови. Добивањето на ќерка влијае и ја менува личноста на мажите, па на виделина излегуваат нивните карактеристики на грижливост и одговорност, и тие генерално стануваат со помирен карактер, објаснуваат научниците. Тој, повеќе, семеен пристап, се одразува и на работа во односот со вработените, па многу често даваат покачување на платата и стимулации за работа. Неодамнешните студии покажале дека мажите кои имаат ќерка се повеќе наклонети кон либерални ...
сите 6 | | | веќе видена

Невремето кое денес траеше кратко, но силно, направи штета на повеќе места низ градот, а меѓу нив е и ова Фичо кое ни го испрати нашата читателка, Весна. Фичото добило дрво по „глава“ додека си стоело паркирано во близина на Рампа, кај Кисела Вода.
сите 3 | | | веќе видена

Околу 60 проценти од луѓето не се согласуваат со комшиите, а за тоа се „виновни“ децата, како и кавгите, немирните куќни миленичиња, љубопитните деца и забавите кои траат до долго во ноќта. Речиси 28 проценти од луѓето не ни помислуваат да се дружат со своите соседи, а секој десетти признава дека тие не им се ни нималку важни во животот, покажало истражувањето на Британската компанија „Swinton“, спроведено на две илјади луѓе. Половина од нив дури ја вртат главата на друга страна само да не комуницираат со нив, пишува „Daily Mail“. Освен оние кои не сакаат никаков однос со соседите, постојат и оние 60 проценти од луѓето, кои со соседите едноставно не се согласуваат. Главните причини за таквото однесување се кавгите кои траат и по неколку години, одземање на паркинг местото пред станот или куќата, како и немирните миленичиња. Но на некои соседи не им се допаѓаат уште на прв поглед и без некоја особена причина, па не се ни трудат да постигнат некаков однос со нив, потврдила студијата. Кај нас, повозрасните ...
| | веќе видена

Не е залудно кажано тоа дека кучињата со текот на времето заличуваат на своите сопственици. Еден од многуте примери е и оваа чивава која вежба јога заедно со газдата.
сите 2 | | | веќе видена

Илија Павлов е млад дечко од Скопје кој себеси се пронаоѓа во режирањето и глумата. Тој, со своите 18 години, е најмладиот Македонец кој снимил филм подолг од 15 минути. Филмот е со наслов „Different world“ (Различен свет), а со истиот Илија конкурирал на Академијата за филмска и тв режија во Љубљана. Од скупно 250 кандидати, примен е на Академијата заедно со уште 4-ца. Инаку во филмот покрај Илија, глумат и Андреј Тошевски, Благојче Ивановски и Никола Јанев. Филмчето е солидно и вреди да се погледне.
| | веќе видена

Златко Јовановски, блогер за мода и личност на кого модата му е во крвта, организира моден бал на кој ги кани сите заинтересирани да дојдат и да земат учество. Настанот ќе се одржи во фоајето на МКЦ, а краток перформанс ќе се одржи и пред влезот, каде според планот ќе има фотографирање на сите кои пристигнуваат. Потоа присутните ќе уживаат во промоцијата на филмот „Let there be JZJ“, за третиот и финален главен дел од балот да биде Третиот исто така важен дел од настанот ќе биде модната „couture“ изложба. Потоа гостите ќе уживаат во коктел дружење. Балот ќе се случува на 15 август, петок, а започнува во 20 часот.
| | веќе видена

Не сме сигурни како сме ја пропуштиле оваа реклама која ја направила Кока Кока кола за Валентајн, за празникот на вљубените, но дефинитивно не смее да ја пропуштиме и да не ја објавиме, па половина година подоцна, ја објавуваме.
сите 5 | | | веќе видена

Да не се лажеме, секој избор за Мис, е избор на убавина и девојката која победува, треба да биде убава пред сè. Објавата дека Деспина Царева победила на изборот за Мис на Македонија предизвика многу реакции, коментари, по некој аргумент и контраргумент, но главниот муабет беше дека „Деспина не заслужила да победи“. Е тоа, сакаме да го разјасниме. Не требаше да се потрудиме многу, само го отворивме Фејсбук профилот на Деспина и ги видовме фотографиите кои ги има. Деспина е вистинска убавица и навистина заслужено победила на изборот што се одржа во Струмица. Многу очигледно е дека перспективата не е идеална на фотографиите кои ги имаше по медиумите, а нејзините пријатели велат дека шминката и исончаниот тен од одморот, кој патем морала да го прекине предвреме за да стигне на изборот, направиле нејзината фотогеничност едноставно да исчезне. Како и да е, секој има право на свој став и свое мислење. Ние немаме став и мислење, туку честитка до Деспина за првото место. Инаку, Деспина своите почетоци на ТВ екраните ...
сите 20 | | | веќе видена

Во организација на „Црнокрак“, вчера во Струмица се одржа настанот Мис на Македонија. Победи штипјанката Деспина Царева. Финалниот избор ќе се одржи на 17 август, а победничката ќе ја претставува Македонија на „Miss Globe“. Фото: Коста Јованов за Струмицаденес.мк
сите 24 | | | веќе видена

next