Сарма

Еден Редит форумџија ја опишува следнава случка, во која моторџиската кацига му го спасила животот на неговиот брат, како неверојатна, но вистинита. Фотографијата која ја гледате е од кацигата на моторџијата кој возел на еден автопат. Како се случило да изгледа така? Епа, додека тој возел, од камионот пред него излетала кутија со дел од товарот која го погодила точно во глава и го превртела од моторот. Потоа моторџијата во бесознание се излизгал во лента на која возел автобус и буквално влетал меѓу двете предни тркала, без да биде прегазен од нив. Дел од облеката му се закачила за долниот дел од автобусот што придонело да се лизга по асфалтот додека автобусот не застанал. Затоа кацигата изгледа како што изгледа, бидејќи практично таа ги примила најголемите оштетувања и благодарение на неа, возачот преживеал.
| | веќе видена

Револуционерниот дизајн на Распбери пај (Raspberry Pi) не е премногу познат во Македонија, но ширум светот веќе на големо се применува во запознавањето на најмладите со компјутерите. Се работи за компјутер кој воопшто нема куќиште, па дури нема ниту делови за да биде компјутер во конвенционална смисла. Има единствено плоча со големина на една детска дланка на која ги има поребните делови и која преку HDMI кабел се поврзува со телевизор. Од плочата преку усб се поврзува со глушец и тастатура и функционира како стандарден компјутер. Работи на Линукс, Убунту, Виндоус 8, Андроид или уште неколку други оперативни системи. Првата генерација Распбери Пај со основни компоненти се продава за 20 долари, додека втората генерација со повеќе можности се продава за 35 долари. Основниот работи со процесор на 700MHz со 256 рам меморија, додека напредната генерација оди до 900MHz и еден гигабајт рам меморија. Всушност, Англичаните кои го измислиле концептот, го сториле тоа за да им дадат можност на најмладите да чепкаат во ...
| | веќе видена

По одличната прва забава со Tristan и совршениот новогодишен спектакл со Etnica, Skopje Dance Festival со огромно задоволство ви го најавува гостувањето на пионерите на електронската музика Ави Нисим и Лиор Перлмутер со нивниот легендарен проект Astral Projection. За Astral Projection не е потребно посебно најавување. Познато е дека тие се пионерите од Израел и се виновници за тоа што голем број на луѓе се фанови на овој музички правец. Нивната база на фанови е огромна и е присутна на секој лекор од земјата. Ави и Лиор се екстремно талентирани луѓе и големи професионалци. Тие се и големи перфекционисти, а токму тоа е причината што нивната музика звучи совршено. Истото важи и за нивниот најнов студиски албум кој е неодамна издаден за TIP Records. Станува збор за нивни ремикси на најголемите транс класици. Токму овој албум е причината за нивната најнова светска турнеја, а дел од неа е и настапот во Скопје на 7-ми март. Покрај Astral Projection, на сцената во с.ц. Борис Трајковски ќе се појават и Galactic ...
| | веќе видена

Кога Бијонсе го снимала спотот за „7/11“, во позадина всушност ја пуштала мегапопуларната песна на Адријана Ацевска – Кеш. Како тоа изгледало, од видеото на Гоце Велески.
| | веќе видена

Велиме грофовската крв дека е сина, за разлика од нас обичните смртници кои имаме црвена, но метафората воопшто нема преносно значење за Limulus polyphemus или „ракот потковица“ кој навистина во себе содржи сина крв. Сината крв која овие ракови што живеат на атлантското крајбрежје на САД ја имаат во себе, ги штити од секаков вид на бактерии што пак покажува зошто овие животни се едни од најстарите живи жители на планетата и преживеале секаков тип на непогоди. За разлика од цицачите кои имаат црвена крв заради хемоглобинот што во себе содржи железо, овие животни имаат крв која го користи протеинот хемоцијанин, кој се базира на бакар, што пак им помага сосема лесно да се борат против сите бактерии кои ќе го нападнат нивниот организам. Овие животни немаат бели крвни зрнца во себе кои би се бореле со непријателски бактерии и слично, но имаат амебоцити, типични за голем дел од видовите што потекнуваат од ист предок со овие ракови кои вршат голем дел од функциите во организмот, меѓу кои и борбата со бактериите. ...
| | веќе видена

Татко за евтини пари си го продава синот. Релативно нов, малку користен и без видливи оштетувања. Со него оди и мал коцкарски долг, но ништо кое не може да се среди. Поволно. Огласот е објавен во Република Српска.
сите 2 | | | веќе видена

Тажна вест: Валентајн се обеси во Кавадарци. На дрво, во центарот на градот, денес грозоморната сцена немо ја гледаа жителите на градот. Според нив, Валентајн долго време бил во депресија бидејќи никако не можел да дојде до израз заради неговиот вечен ривал, Трифун, кој на овој ден на големо се слави во Тиквешијата. Фотографијата од розовото мече ја украдовме од @AntiCapricciosa на Твитер.
сите 3 | | | веќе видена

Во близина на Скопје се наоѓа Марков Манастир. Во местото наречено Маркова Сушица, покрај Маркова Река, се наоѓа прекрасниот манастир кој е прибежиште за сите оние кои сакаат мир и топлина. Ова видео направено од некои прекрасни луѓе ја прикажува сета убавина на манастирот. Снимки од високо направени со Go pro камера од комплексот, од Маркова Река и природата која го опкружува. Совршено.
| | веќе видена

Додека ние во секоја биртија во земјата очи си вадиме за тоа чија е власта и државата, на Американците им е толку досадно што Обама мора да прави тинејџерски финти за да го продаде Obamacare, планот за здравството во САД. Обама во соработка со Buzfeed (за неупатените нешто како мешап од Офнет, Фемина и Курир очигледно) објави видео во кое го прикажува својот нормален ден, со што треба да ги заинтересира тотално незаинтересираните Американци да одат на страницата на министерство за здравство да видат што има да им каже за неговиот план. Нормално, никој не му клика пак, ама барем луѓе се забавуваат со селфито на Обама и насмевката која може да ѝ парира на Калиопи. За тоа време, ние кај и да е ќе ја оправиме државата, дали на Твитер, дали дали на ФБ, ќе видиме.
сите 8 | | | веќе видена

Живо џабе во овој скап свет, од денес не мора да акате по продавници за совршен капут или чевли со кои ќе го импресионирате потенцијалниот дечко, туку за само 25 долари, ќе си го создадете сами. Штосот е во нова апликација за смартфон која се вика „Невидлив дечко“ (Invisible boyfriend) и која чини 24,99 долари. Кога ќе ја инсталирате, наеднаш добивате виртуелен дечко, кој патем сами си го бирате како отприлика сакате да изгледа, со што да се занимава и кои да бидат неговите животни интереси или погледи на светот. Може да си објавите на Фејсбук дека сте во врска со него, да се чекирате по дискотеки и ресторани, скоро сè што би правеле со нормален дечко, само што реално… ќе немате дечко. Апликацијата оди до таму што повремено „дечко ви“ ќе ви испраќа смс пораки, ќе ви се јавува и остава гласовни пораки, речиси и нема да забележите дека сте сингл. Е сега, околу сексот, не сме сигурни, ќе мора да се снаоѓате. Апликацијата во моментов е достапна за жителите на САД и Канада, но авторите велат дека собираат ...
сите 2 | | | веќе видена

Во сабота на 14 февруари, во Младинскиот Културен Центар во Скопје ќе се одржи специјалното издание на „TRAP DA FUCK UP“ за св.Трифун и Валентајн. TRAP DA FUCK UP се серија на забави на кои се промовира најсвежото од светот на трап музиката. По одличните претходни изданија и високата посетеност на забавите, настанот се сели во поголем простор на задоволство на сите фанови на трап звукот. На сцената во МКЦ ќе настапат: Anomalia Nativa, DJ Irie Scratch, Bass Infusion, DJ Goce D’Sauce, Kesko, Glodaragz и Tombfixxa, а визуелното шоу ќе биде дело на VJ Muter. Trap Da Fuck Up колективот на овој настан ќе ја промовира и новата црвена серија налепници и TrapDaFuckUp колекцијата на маици. Налепници ќе добијат сите посетители при самиот влез на настанот. За сите инстаграмџии #TrapDaFuckUp организира и натпревар на кој може да се добијат влезници и маици. Повеќе информации за натпреварот на официјалниот инстаграм профил на TRAP DA FUCK UP. Почетокот на настанот е закажан за 23 часот, а карти може да се земат на самиот ...
сите 4 | | | веќе видена

На вчерашното доделување на наградите Греми, настапија легендите на рок музиката – AC/DC. Во препознатлив стил, со гестикулациите на Брајан Џонсон и кратките школски пантолончиња на Енгус Јанг беа вистинско уживање за љубителите на нивната музика. Инаку, ако некој го интересира за тоа како помина доделувањето на наградите во кратки црти би било следното: AC/DC го почнаа настанот и растурија, младиот Сем Смит е неофицијален победник и собра највеќе „грамофончиња“, Kanye West пак правеше „кањеови работи“, Обама се обрати до публиката преку видео бим, а Фарел Вилијамс денес сите го зезаат дека се појавил облечен како малиот помошник на консиержот од „Grand Budapest hotel“.
| | веќе видена

Кавер дуото Sparkles кое го сочинуваат Тања и Владимир веќе некое време прави одлични свирки по скопските кафулиња. Конечно дојде време да го изработат и првиот видео материјал. Станува збор на кавер на песната Girl on fire од Алиша Кис. Видеото е изработено од страна на продукциите Be Positive и SkyEye, а снимено е во Chillin Bar. Погледнете, слушајте и уживајте.
сите 2 | | | веќе видена

Во 21 век, луѓето од модерниот свет патат од депресија заради разни причини, а лекот за проблемите може да се наоѓа во прилично неконвенционални институции за лечење. Еден Редит форумџија под име @plzsendhalp напишал како тој се спасил од потребата да се самоубие. Типот, инаку Американец, решил дека му е доста од животот и тргнал во Мексико да набави тешки дроги за да ги испие и да умре на мирен и спокоен начин. Кога стигнал таму, сфатил дека ако веќе е решен да умре, тогаш не би било лошо за последен пат да има секс, па тргнал да побара курва, што во пограничните мексикански гратчиња сигурно не е многу тешко да се најде. На пат натаму, таксистот му понудил да купи кокаин, па како што вели, набргу се нашол во соба на спратот од еден бордел, опремена со совршен кревет за секс, шипка за играње, када со топла вода, еден куп кокаин и разни апчиња. Минал цела недела во шмркање „бело“ од цицки на проститутки, правење тројки, џапање вијагри за да помогнат од дејството на кокаин измешан со виски и текила и уживање ...
| | веќе видена

Книгомат – еден интересен изум кој го нема кај нас во Македонија, а би бил одличен погодок за љубителите на книги. 24 часа достапен автомат, кој ви нуди да си одберете книга, да ставите пари и веднаш истата да ви биде во рака. Претпоставуваме дека вистинското место на еден ваков книгомат би бил на автобуските или железничките станици, кога ќе заборавите книга со вас, и ќе можете да си купите веднаш и да се дружите за целиот пат. Интересно, но овој изум не е баш нов – сер Ален Лејн дошол на оваа идеја уште во 1937 година, чекјаќи воз на железничката станица. Неговиот изум првично се викал Пингвинкубатор, од кој бесплатно, иако со лош квалитет на хартијата, секој можел да си земе книга. Идејата е одлична – наместо чоколади и сокови со шекери – земате книга за по пат. Нели?
| | веќе видена

Топол чај и книга е една од комбинациите во кои многумина уживаат во овие дождливи денови. Подолу ви нудиме десетина интересни форми на чајници, кои се надеваме дека ќе ви се допаднат.
| | веќе видена

next