Сарма

Тимот за Спасување на Планина при Црвен Крст на Град Скопје и оваа година на традиционалниот марш на 07.09.204 по повод независноста на Македонија Кораб 2014-та, ја покажа својата професионално зададена задача во обезбедување на сите пријавени качувачи и гарантирање на нивната безбедност кон искачување и симнување од врвот. Со професионалната координираност на тимот овој настан резултираше без сериозни повреди и инциденти. Настанот заврши со највисоко ниво на почитување на сите планински стандарди. Црвениот крст располага со повеќе тимови задолжени за различни задачи, а меѓу нив се наоѓа и тимот за спасување специјализиран за планински терен. Вообичаено тимот одговара на повиците од организаторите при искачување на планиниските врвови, како што овој пат беше случај со повикот на псд „Кораб“, а постојана база има на Матка и Водно, каде преку викендите има дежурна служба заради фреквентноста на овие локации.
сите 2 | | | веќе видена

Првата социјална платформа наменета исклучиво за технолошката сфера, Solaborate, денес го објави лансирањето на Solaborate Windows 8.1 десктоп апликацијата, овозможувајќи им на професионалците од областа на технологијата да се поврзуваат со сите, секаде и на било кој уред. Windows 8.1 апликацијата им овозможува на професионалците од областа на технологијатаполесно да се поврзуваат, истражуваат, соработуваат, и да бидат во тек со последните случувања во технолошката сфера на светско ниво. Solaborate Windows 8.1 апликацијата ги поддржува повеќето можности и карактеристики што ги има платформата, директно на вашиот компјутер. Апликацијата е креирана со цел да им помогне на професионалците во зголемување на продуктивноста, воедно зачувувајќи го познатиот интерфејс кој е лесен за користење и работи со голема брзина: * Интерна и екстерна соработка во реално време користејќи чат и видео * News feed кој ви овозможува нотификации и новости на Live Tile * Техничка подршка за вашите продукти и услуги од вашиот Windows ...
сите 2 | | | веќе видена

Во битолскиот Центар за Култура се отвори изложбата СТАВ. Тоа е изложба на дипломски проекти на генерацијата запишана 2006 година на Архитектонски Факултет – Скопје, Универзитет „Св. Кирил и Методиј“. Изложба на една поинаква визија за архитектурата. Архитектура од нас за сите нас. Покровител на оваа изложба е Асоцијацијата на Архитекти на Македонија (ААМ) кои се најголемата професионална архитектонска организација во Македонија и кои секогаш ги препознаваат настаните кои ја движат архитектонската мисла напред и кои носат свежи и нови идеи во нашата земја. Тоа што можеше да се забележи од посетителите, Битола има авангардна архитектонска фела. Фела која знае да критикува, но знае и да вреднува. Општиот заклучок е дека недостасуваат настани од ваков карактер во градот, на кои професионалците подиректно ќе дискутираат, пред сѐ за архитектурата. СТАВ посакува оваа изложба да претставува иницијална каписла, која ќе предизвика бура од лични СТАВови, визии, критики, нови изложби, инсталации, како и активно ...
сите 3 | | | веќе видена

BuzzBase веќе два месеца успешно, во тест верзија, функционира на македонскиот интернет простор. Се работи за сервис за промоција на дигитални содржини, кој на активните корисници на социјални мрежи им овозможува да генерираат лична заработка, преку споделување на брендирана содржина и поттикнување на дискусија поврзана со истата. На кратко поразговаравме со основачот на овој сервис, Дарко Булдиоски, кој во врска со досегашното искуство со BuzzBase изјави: „Иницијалните резултати кои ги постигна BuzzBase во Македонија се над нашите најоптимистички очекувања. Сервисот беше одлично прифатен од страна на базерите и на компаниите. Она што најмногу радува е дека со помош на нашите базери успеавме за два бренда да креираме баз. Сега на ред е официјален старт и отворање на платформата за сите заинтересирани корисници и секако она најважното излегување надвор од Македонија.“ По само два месеца функционирање, овој промо сервис има можност да се најде во светската сајбер елита. Се работи за учество на Webit конгресот ...
| | веќе видена

Дечково е цар. Вели „ги номинирам Ким Кардашијан и Мамут Ферати “ и потоа покажува како некои требаше да го прифатат АЛС предизвикот бидејќи и онака не сфатија за што точно се полеваат со вода.
сите 2 | | | веќе видена

А сега да одбереме Мис Европа 2014 и тоа со сите салтанати во ресторан Жежо, Ресен, заедно со Благоја Грујовски, Војче Китановски и Џесика Палашоска. Украдено од @Lacialec и уште немаме појма дали некој се зеза или сериозен е изборов.
сите 2 | | | веќе видена

Колку пати ви се случило да излезете со точак и да смислувате различни рути како да стигнете до одредено место за да го избегнете градскиот метеж? И на крај единствена опција за тоа ви е кејот на Вардар или можеби буткање низ локалните улички. Зар не ви е здосадено да мора да се симнувате и качувате од велосипедска патека затоа што истата е со дупки, има поставено канти, знаци, паркирани коли или воопшто ја нема? Скопје има велосипедисти и сака квалитетни вело патеки! Сакаме да одиме на точак до работа, до продавница, да ги пратиме децата на точак до школо и при тоа да бидеме сигурни дека се безбедни. Имаме право да возиме на безбедни велосипедски патеки! Повеќе велосипедски патеки значат: Возачите и пешаците да не мора да се грижат дека неочекувано ќе им се појави велосипедист на патот Помала веројатност на судири Драстично помал број на повреди на велосипедисти Повеќе велосипедисти Ги бараме и поздравуваме следните мерки за зголемување на безбедноста на велосипедистите и зголемување на ...
сите 4 | | | веќе видена

Себастиен Фетел го извозе првиот круг на штотуку направениот автодром во Сочи, Русија – патека која од 10-ти до 12-ти октомври ќе биде домаќин на 16-та трка од тековната Формула 1 сезона. Како сето тоа изгледаше, може да погледнете на следното видео.
сите 8 | | | веќе видена

Се чини дека на Балканот, сè е за една употреба, па откако пред 10 години Грците добија астрономски суми за да ја организираат олимпијадата во Атина, сега сите тие инвестиции мирно си стојат и си `рѓосуваат. Во 2004 година Грција беше организатор на Олимписките игри и за таа цел потроши огромна сума на пари за да ги изгради потребните терени, но откако Олимпијадата заврши, очигледно веќе никој не ни стапнал на тие места. На фотографиите се гледа како сè се распаѓа и никој не се грижи за тоа. Ах бре Грци, вистинско олицетворение на типичен мрзлив Балканец сте.
| | веќе видена

Наидовме на видео, во кое англиски BBC ексклузивно за светот открива кој е заслужен за трендот со кофата и водата, односно за ALS предизвикот. BBC го посочува нашиот шоумен Драган Вучиќ како човек кој го смислил и медиумско лице кое прво го започна полевањето со вода пред камера. Еве го видеото: Секако, се работи за шега и за одлична монтажа на неколку македонски момци.
сите 10 | | | веќе видена

Ако ја пропуштивте најважната епизода од „Враќање кон традицијата“ во која водителот објаснува за потеклото на некои од поважните зборови останати низ вековите до денес на нашиот народ, еве цела галерија и видео во кое некои работи ќе ви станат појасни. За оние кои не знаат, а не смеат да не знаат, емисијата се емитува на Канал 5, а тоа значи што? Значи дека е задолжителна за сите!
| | веќе видена

SKOPJE DANCE FESTIVAL е мултимедијален електронски музички настан со главна цел промовирање на најдобрите светски музички артисти пред македонската јавност, како и обединување на сите реномирани македонски електронски музички изведувачи на едно место, во нашиот главен град. Скопје отсекогаш важел за град каде што електронската сцена, едуцираноста и културата на младите, како и ноќниот живот биле на високо респектирано ниво. Како пример би го навеле познатото списание DJ Magazine во кое електронската сцена во нашата држава беше поставена на исто рамниште со сцените од сите познати европски држави, додека градот Скопје важеше за центар на електронските музички случувања во регионот и пошироко. Сведоци на ова се големиот број на светски познати артисти кои во неколку наврати гостувале во нашиот град, а feedback-от кој го добиле од македонската публика во свои лични интервјуа го имаат претставено како едно од нивните најдобри доживувања. Од нашиот град потекнуваат многу познати музички артисти кои бележат успеси ...
сите 3 | | | веќе видена

Ова е постара фотографија од графит кој повеќе не постои, но успеавме да го откопаме од архивата. Бог против Ајнштајн, кој е во право, останува на вас да одлучите.
сите 2 | | | веќе видена

Веста за смртта на Робин Вилијамс ниту сами не можеме да ја сфатиме сериозно, но по сè изгледа, дојде крајот на уште една легенда на комедијата и стендапот. Робин Вилијамс, според официјалните податоци бил пронајден мртов синоќа во 12 часот по локално време, во својот дом во Калифорнија. Докторите не можел да сторат ништо и само ја констатирале смртта, која според првичните сознанија настанала како резултат на гушење. Првата претпоставка на полицијата е дека се работи за самоубиство. Робин Вилијамс има неверојатна кариера која започнува во 1977 година со гостување во шоуто на Ричард Прајор, веројатно највлијателниот стендап комичар на сите времиња и идол на безброј комичари кои денес се во зенитот на своите кариери. Меѓу нив, секако и Робин Вилијамс чие име од тој момент станува синоним за добро расположение. Следуваат речиси 100 филмски остварувања и исто толку телевизиски проекти, кој од кој поуспешен, од Попај во 1980, преку „Доброутро Виетнам“, „Добриот Вил Хантинг“, Џуманџи и многу други во следните две ...
сите 109 | | | веќе видена

Можеби слушнавте, можеби не, но вчера група примитивци повторно правеа неред во барот Њу Орлеанс во Турска Чаршија. Минатиот пат, насилниците го скршија лап-топот на диџејот, па по тој повод, денес, од 19 часот, домаќинот на локалот, Жаре, ве кани на свирка од хуманитарен карактер – да купиме нов лап-топ на диџејот. За оние кои не знаат, Њу Орлеанс два пат беше нападнат под изговор – диџејот пуштал македонска музика, а тоа место не е место каде треба да се слуша такво нешто. За да докажеме дека не е така, денес ве каниме и ние, да дојдете во Чаршија и да се забавувате и да им дадеме до знаење на сите дека Чаршија не е приватен имот, туку место на кое сите одиме да се забавуваме во вечерните часови. Забавата почнува во 19 часот, ќе трае до три по полноќ, а музика ќе свират и пуштаат повеќе личности. Придружете се на Фејсбук групата , а и не морате, ако ви се оди и сакате да покажете дека во Скопје владее музиката, а не тупаницата, поминете во Њу Орлеанс и окупирајте го овој понеделник со насмевки и уживање.
сите 12 | | | веќе видена

Казната за возење во пијана состојба, на различни места во светот се казнува различно, а различен е и промилот на алкохол во крвта кој е дозволен. Но, покрај паричната казна која кај нас е стандард, во некои земји може комплетно да ви го уништи животот. Во Кина на пример, на Сун Веиминг му била изречена смртна казна откако направил сообраќајка додека возел пијан и при тоа усмртил четири лица. Потоа вложил жалба и судот му пресудил доживотен затвор. Сепак, иако оваа казна делува горе-долу нормално, законот е строг и за возење во пијана состојба без каква било причинета штета, па доколку возачот биде фатен пијан зад воланот еднаш ќе плати парична казна, вториот пат, веќе лежи затвор и тоа подолг период. Во САД, во некои сојузни држави законот е потолерантен, но некаде, како во Охајо, на пример, може да ви биде изречена казна од 16 години, како во случајот на Џес Браун. Законот вели дека секој прекршок се разгледува одделно и секој случај може да биде различно казнет. Јужна Африка, слично како Американците, ...
| | веќе видена

Сите кои чувале мачиња и мачки, знаат дека ова се суштества кои обожуваат да ги гледаат нештата од високо и ова го пишуваме и во буквално и во преносно значење. Ширум светот, производителите на „мебел“ за мачки, оносно реквизити кои ќе ја усреќат вашата домашна мачка, смислуваат најразлични идеи кои може да се купат или барем да служат како идеја за оние поспособните и постручните со алат за работа. Еве десет интересни идеи за вашата мачка. Клик на некоја од фотографиите за ја видите целата галерија.
сите 3 | | | веќе видена

next