Сарма

Викате луѓе дома, правите забава, купен алкохолот, правите бунар, послужувате коњак, но… замрзнувачот останал без мраз. Без гајле, Јапонците имаат решение и за овој проблем. Апартот за мраз, кој личи на стандарден мал фрижидер за излет, прави коцки за мраз за неверојатни 6 минути. Ако мислите дека тоа е време кое е нормално, само обидете се воопшто да изладите каква било течност за тоа време, а не пак, коцки мраз да создадете. Машината се вика „Новиот апарат за мраз на 405“ или 405`s New Ice Maker, што мора да се признае е име кое го смислил некој комплетно некреативен, но е истовремено машина која е револуционерна во својата област. Кутијата е широка 24 сантиметри, долга околу 35 и длабока е 33 сантиметри и собира речиси еден литар вода наеднаш, која потоа се претвора во коцки мраз. Тежи 9 килограми и може да произведе околу 12 килограми мраз дневно, што не е многу, ама ако ви е потребно брзо 3-4 коцки мраз, ова е чудото кое ви треба.
| | веќе видена

Астрономите од универзитетот „ETH“ во Цирих, открија црна дупка која е застрашувачки голема во однос на галаксијата во која се наоѓа и која „јаде“ цели ѕвезди за појадок. Секако, сето ова го пишуваме во преносна смисла, обидувајќи се да ја доловиме масивноста на оваа црна дупка која ги руши сите сфаќања и теории за настанувањето на галаксиите во целост. Всушност, импресивноста не е од тоа колку таа е голема, туку тоа што според сите досегашни познати закони на физиката, не би требало да постои. Црната дупка со име CID-947 е формирана околу две милијарди години по Биг Бенгот и стара околу 11,7 милијарди години. Има маса колку 7 милијарди наши сонца, но во однос на галаксијата во која се наоѓа, CID-947 е страотно голема. Според досега познатите закони во универзумот, црните дупки зафаќаат околу 0,5% од целата маса на галаксијата, но оваа црна дупка има дури 10%. „Веројатно црната дупка пораснала прва, а галаксијата го достигнала својот максимум подоцна“ – вели Бени Трактенброт, водачот на истражувањето во ...
| | веќе видена

На улиците на Торонто, вчера починал еден ракун. И до тука, не се работи за некаква вест. Но, Џејсон Вегар, жител на Торонто, преку Твитер ги известил службите на градот дека треба да дојдат да го отстранат мртвото животно од тротоарот. Официјалниот Твитер профил веднаш одговорил дека задолжените за таа работа веднаш ќе го решат случајот. Сепак, по шест часа, Џејсон повторно става фотографија на Твитер на која пишува дека службите абер немаат да го отстранат ракунот, но и дека жителите на Торонто веќе му оддаваат последна почит на местото каде „загинал“. Малку по малку, луѓето изградиле вистинско мини светилиште на местото, а кога настапила ноќта запалиле и свеќи. Ноќта пред полноќ пристигнале официјалните лице и го отстраниле од лице место, но Канаѓаните не ја пропуштиле шансата, да го одбележат засекогаш местото на паднатиот ракун.
| | веќе видена

Можеби знаете, можеби и не, но сателитот „Нови Хоризонти“ на НАСА, е на чекор до орбитата на Плутон од каде за 4 дена ќе испрати детални фотографии од површината на планетата. До тогаш, „Нови Хоризонти“ го продолжува долгиот пат од девет години и прави фотографии од „околината“ на Плутон. Последната фотографија која леталото ја испратило утрото на осми јули до НАСА е оваа на која ладната планета изгледа како да има нацртано џиновско срце на нејзината површина. Што точно е она кое личи на срце, не се знае, но научниците знаат дека површината е прилично голема и тоа околу 2000 километри во пречник. Оваа фотографија е направена на далечина од околу осум милиони километри, а следниот кадар од истото место кое ќе гонаправи леталото ќе има 500 пати поголема резолуција, па тогаш ќе можеме да видиме и попрецизно за што се работи.
сите 13 | | | веќе видена

Астра Студиос е алијасот под кој Недим Вечка ги прави своите фотографии. Во своето портфолио тој има широк дијапазон на фотографии – од пејсажи и храна, до лица и настани. Едно од неговите највпечатливи дела е една ноќна фотографија од нашето мило Скопје. Доколку ви се допаѓа оваа фотографија, посетете ја неговата фан-страна и разгледајте ги и другите негови дела.
| | веќе видена

Америка, земјата на слободните и домот на храбрите… девојки во долна облека кои се кршат на зелена трева, пијат пиво и тоа го нарекуваат спорт. Оние кои не знаат што е тоа LFL или Лигата во американски фудбал за девојки кои се натпреваруваат во долна облека, еве еден совршен приказ за тоа. На ова видео се гледа „спортот“ во неговото најдобро светло или најлошо светло, кој како сака да го протолкува. И ако мислите дека се работи за девојчиња во прслучиња кои трчкаат натаму наваму бидејќи изгледаат како навивачки, почекајте да го изгледате видеото. Клик плеј!
сите 20 | | | веќе видена

Драги и Диме се момци од нашево поднебје кои направиле ептен шизичка кавер комбинација на Don’t, You Need Me и No Diggity од Ед Ширан. Звучат феноменално и вредат да им посветите минимум 3 replay-а.
| | веќе видена

Да го гледате огнометот од земја е вистински спектакл, а замислете да сте на местото на овој дрон кој се наоѓа токму на местото на небото каде се случуваат експлозиите. Фантастично.
сите 2 | | | веќе видена

Многумина се соочиле со ситуацијата кога надлежните на аеродром инсистираат дека неможе да го понесете шишето скап алкохол со себе во авионот. Тогаш со тажно срце се разделуваат од „еликсирот на животот“ и продолжувате понатаму. Но, не и овој „храбар“ лик од Кина. Кога му кажале дека шишенцето со лик на тигар полно со 1300 долари вреден алкохол не смее да оди заедно со него во авионот, тој без многу размслување ја тргнал корпата за ѓубре настрана и рекол – наздравје! Кога сфатил дека нема да може сам да го испие целото шише, на помош го повикал својот помал брат. Како и да е, барем овие двајца кинези имале „забавен“ лет до дома. Што би направиле вие во ваква ситуација?
| | веќе видена

Концептите за воспитување и одгледување на децата се разликуваат од држава до држава, но понекогаш разликите се толку големи што голем дел од родителите реагираат панично. На пример, што би сториле доколку видите како вашето дете се шлапка во свежото вирче вода по обилните дождови? А што би направиле ако дознаете дека тоа му го дозволиле во градинка? Јапонците очигледно не се замараат со ваквите работи и токму затоа една ново отворена градинка во градот Кумамото е дизајнирана и изградена на начин што кога врне во средината на градинката се прави големо вирче. Но не е само тоа невообичаено. Кујната има стаклени ѕидови и децата може да гледаат како им се подготвува храната. Исто така сите простории се целосно отворени (дури и тоалетот), а во лето се отвараат и надворешните ѕидови, па децата постојано се на воздух. Да не должиме многу, погледнете самите. Ние се надеваме дека нашиве надлежни за вакви работи ќе ја видат статијава и барем нешто ќе применат и во Македонија. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 П.С. Не ви кажавме дека ...
| | веќе видена

Маестралниот Дуке Бојаџиев и вокалот Мартина Блажеска ја направија својата прва, се надеваме не и последна, колаборација од која излезе песната Eternity. За жанрот во кој спаѓа песната нема да дискутираме, ќе кажеме дека е совршен спој од неколку правци и истата звучи прекрасно. Слушајте и уживајте!
сите 6 | | | веќе видена

Мачката Тама пред речиси цела деценија успеа само со своето присуство на железничката станица Киши, во Кинокава, Јапонија, финансиски да ја одржи железничката линија во тој дел на земјата. Но, Тама почина пред една недела, на 16 години. Мачката Тама беше маскота на железничката станица и од одговорните вработена и подоцна унапредена во шеф на станицата. Таа стоеше на своето место и ги пречекуваше патниците кои се симнуваа од возот. Со платата, заработуваше за сопствената храна. Всушност, илјадници туристи доаѓаа во Кинокава само за да ја видат Тама, па нејзината смрт може да се каже дека растажи исто толкав број луѓе. Железничката станица организираше погреб за Тама исто како за некој од своите вработени. На него дојдоа неверојатни 3000 луѓе за да ѝ оддадат последна почит на омилената мачка. Тама почина од проблеми со срцето. Инаку, непрофитабилноста со која железничката стница Киши работеше пред да се појави Тама, вработените ја надминаа токму благодарение на мачката-ѕвезда. Нејзината популарност преку ноќ ...
| | веќе видена

Собира ли плавуша во багажник на Лотус Елис? Не? Дури и ако е мала слатка плавуша? Луси е една таква плавуша и таа се обидува да влезе во екстремно малиот багажен простор на Лотусот. Што мислите, ќе успее ли Луси?
| | веќе видена

Дали сте доволни храбри да му дозволите на вашиот татко да ви поставува какви сака прашања додека вие сте поврзани на детектор за лаги? Мислите дека сте? Ај погледнете го видеово, па потоа одговорете: Инаку оваа идеја гарант е смислена од маж, затоа што следното видео ги става мајките во „жешкото столче“. Погледнете: Па, би се сложиле ли на вакво нешто?
сите 2 | | | веќе видена

Бордот на Европски Студенти по Tехнологија- БЕСТ Скопје, во соработка со Машинскиот Факултет Скопје, по 13-ти пат организира Меѓународен Летен Академски курс. Оваа година во фокусот на предавањата е темата „Хидроенергија и одржлив развој на водата“. Доаѓаат 25 партиципанти од цела Европа, кои ќе имаат предавања од искусни професори од МФС, ФЕИТ и ГФ Скопје и предавачи од врвни компании кои имаат поврзаност со темата, меѓу кои се енергетските компании ЕЛЕМ и ЕВН. Меѓународниот Летен Академски курс ќе се одржи од 30-ти јуни до 10-ти јули, а на крајот од настанот сите учесници ќе полагаат завршен испит кој доколку го положат ќе добијат сертификат со признаени кредити според ЕКТС. Покрај едукативниот дел, овој настан има и културно значење поради разновидноста на културите и традициите кои со себе ги носат самите учесници од различни земји во Европа. Преку организирање на бројни дневни и ноќни активности во Скопје, како и викенд патување во Охрид, учесниците имаат можност да се запознаат со културните и ...
сите 2 | | | веќе видена

Напорни, досадни, опасни… има уште милион придавки со кои може да ги опишете комарците и сепак нема вистински ефикасен начин да се спасите од нив. Но дали досега сте издржале доволно долго пред да ги спелскате за да видите како овие мали штетници всушност успеваат да дојдат во крвта? Најверојатно не. Затоа еве едно видео одблизу: Доколку ве интересира какако тоа изгледа одвнатре, некој успеал и тоа да го сними:
| | веќе видена

Ова е баба Мара. Баба Мара не се замара со политика, ниту има потреба од неа. Таа по цел е во бавчичката, си копа, си работи, а може да ја изневрира само некој кој сака да ѝ обере макар дел од насаденото. Ако таков неранимајко намине покрај бавчата кај неа во село и културно не побара да ѝ се придружи лезетски да истера дел од денот со неа, туку веднаш фати да бере од ајдучката трава или другите растенија, таа се лути. Не ѝ е за тоа што младите денес се некултурни и безобразни, тие ќе пораснат, ќе научат, туку за травата, која ѝ носи многу мерак и уживање. Тогаш, баба Мара ја зема секирата и ги брка крадците. Паѓа и по некој навредлив збор, но, баба како баба, во свој стил знае да каже – „арам да им е на ајдуците, арно само секирава ја имам, ќе видеа инаку тие“. Баба Мара има два внуци, тие понекогаш доаѓаат и ѝ помагаат на баба им во работата во бавчата. За неа велат дека ја чуваат како зениците во очите, златна им била баба Мара и потоа додаваат „Кој си има ваква баба, раат ќе си биде довека“.
| | веќе видена

Македонија е земја на сеирот, тоа на сите ни е познато, но навистина ни е жал што исто така не е и земја која ги цени своите таленти, како оној на Денис Махмудов, фудбалерот на Спарта Ротердам од Холандија, кој деновиве е мета на интернет порталите со својата изјава пред бугарските медиуми. Она кое Македонците помалку го знаат за Денис Махмудов е тоа дека е роден велешанец во 1989 година, а од 13 години живее во Холандија каде го продолжил основното образование и фудбалската кариера. Тој е голгетер и животот го посветил на фудбалската кариера и давањето голови, а тоа богами, одлично го прави. Деновиве холандската фудбалска јавност шпекулира со неговиот трансфер од Ротердам, а бугарските медиуми го начекаа за време на посетата на Софија каде требаше да потпише со софиски Левски. Договорот инаку, пропадна, па тој сосема возможно е да дојде во Скопје и заигра за Вардар. Но, шпекулациите на страна. Денис минатата сезона за Спарта постигна 14 голови, а некои од нив се вистинско ремек дело. Ние нема да фаќаме ...
сите 9 | | | веќе видена

Знаеме дека во Јапонија постојано се случуваат „блесави“ работи. Знаеме и дека Јапонците увезуваат многу „традиции“ од САД, како на пример модерните свадбени свечености и традиции, односно облекувањето на младоженците во бел невестински фустан и смокинг и фрлањето на букетот. Но, некаде во овој увоз или некој нешто утнал или пак момците се почувствувале запоставени и така се случил овој момент на сликава. Да, добро гледате. Тоа е букет од брокула! Можеме само да претпостауваме дека на девојките им се смачило некој кретен да се замеша во фаќањето на букетот кој им ветува надеж за скорешна мажачка, па некоја итрица го решила проблемот. Денес, после невестата, младоженецот го фрла овој букет од брокула и го фаќаат само машките гости. Интереснто е тоа што никој точно не знае како започнала оваа „традиција“ ниту пак зошто токму брокула, а не друг зеленчук, ниту пак што точно симболизира. Некои велат дека како што повеќето стебленца се разгрануваат од централното стебло, така семејството ќе има многу дечиња, ...
| | веќе видена

next