Сарма

Моника Муличковска е фотографка. Има 23 години и бескрајно многу позитивна енергија. Со фотоапарат сака да го шета светот и од секое ќоше на планетата каде минува, прави прекрасни дела. Родум Скопје каде секогаш се враќа каде и да оди, бидејќи тука е семејството, пријателите и срцето. Како наше другарче од уметничката кујна, претставуваме дел од работата на Моника, заедно со кратко интервју за нејзиниот живот и страста кон фотографирањето. Сарма: Ова е прашање што морам да го поставам, како започна сè, кој е виновен за љубовта кон фотографијата? Моника: Па морам да признаам дека уште од мала сум опкружена со уметници и секогаш ме интересирала уметноста, посебно сум ја ценела, како мала многу сакав да цртам и се обидував во таа сфера во уметноста, но не беше тоа тоа, секогаш сакав да ги овековечам моментите што ме опкружуваат и од секогаш ги приметував убавите ситници околу мене, подоцна сфатив дека мојот најдобар начин за искажување на она што го чувствувам е фотографијата. Сарма: Која ти е омилена техника ...
| | веќе видена

Ева Шијанова се пријавила на романскиот „Јас имам талент“, каде конкуренцијата на секси девојки е огромна, но како Казахстанка, можеме слободно да кажеме дека сите Романки ги засенува со својата креативност и секако, танц. Велиме од кујна на сцена, бидејќи во нејзината точка, провокативното играње и не е би било некој голем спектакл, ако не знаеме дека сето тоа го изведува на брашно. Веројатно кога сето тоа ќе заврши, може да замеси нешто, па и да каснеме.
сите 4 | | | веќе видена

Мајкрософт ќе ви дозволи бесплатно да преминете на Виндоус 10 дури и доколку имате пиратска верзија. Со ова, Мајкрософт индиректно ја поддржа пиратеријата. Тери Мерсон од Мајкрософт направи историски потег објавувајќи дека нивниот главен продукт, оперативниот систем Виндоус 10, ќе биде достапен бесплатно дури и за оние луѓе кои претходно користеле пиратски верзии. Главната причина за овој потег е кинескиот пазар каде две третини од персоналните компјутери користат пиратска верзија на Мајкрософт Виндоус. Во разговор за Ројтерс, Мерсон изјавил: „Ќе ги надградиме сите компјутери, без разлика дали се пиратски или не, со Виндоус 10. Планот е да припоиме стотици милиони корисници на Виндоус од Кина.“ Со бесплатното давање на Виндоус 10, Мајкрософт за прв пат го менува својот вообичаен модел на продажба. Компанијата објави дека Виндоус 10 летово ќе биде достапен во 190 земји, со главен фокус на Кина. Леново ќе биде првиот производител кој на своите корисници ќе им понуди надградба за Виндоус 10, а ќе бидат први и ...
сите 14 | | | веќе видена

Во еден напис од јануари годинава, авторот Денис Куљиш за хрватски Индекс вели дека најдобро би било Грците да се вратат на магариња. Во статијата Денис зборува без многу влакна на јазикот, а темата е всушност станот за кој новиот грчки премиер Ципрас се пофалил дека е сосема обичен стан и дека тој како и цела Грција мора да го стегне ременот и да штеди, место досегашните луксузирања. Но, авторот вели дека станот кој се гледа на фотографијата е во еден елитен квард на Атина, а тоа што околината личи на свињарник е само одраз на општеството во Грција, но, и на целиот Балкан како што попатно вели. Исто така, тој нагласува дека политиката на Грција е тотално промашена и тоа датира малку поодамна, па и оправањето на држвата нема да биде лесно, ако воопшто некој успее да тргне да ја оправа. „Атина претендира да биде Париз, но всушност е главен град на една пасивна земја и полустров кој живее само преку летото, додека државата беше растурена во неколку генерации промашени политички идеи. Великохеленската програма ...
| | веќе видена

Зграда – шума, е единственото име кое можеме да ѝ го дадеме на оваа прекрасна и супер креативна идеја. Се наоѓа во Торино, Италија и проектирана е од Лучиано Пиа. Градбата, како што се гледа на фотографиите, има дрвја засадено на секој спрат кои создаваат еден вид на вертикална шума која на жителите треба да им обезбеди помирни услови за живеење со оглед на тоа што зградата се наоѓа во урбана средина, покрај пат и воздухот во текот на денот не е доволно квалитетен, а и звучното загадување е намалено со помош на крошните на дрвјата. Целата зграда има 150 дрвја што претставува вистинска фабрика која преработува јаглерод диоксид во кислород. Исто така, зеленилото ја амортизира екстремно високата температура која се создава над асфалтот во лето, што го прави сончевиот ден поподнослив. Нашето прашање е, зошто по ѓаволите ваквиот концепт на градба во големите градови не е задолжителен со закон, особено во нашето Скопје каде воздухот зиме-лете е крајно неквалитетен, а зеленило имаме сè помалку додека згради, ...
сите 2 | | | веќе видена

Дарко Иваноски ака Даз Флоу и Урбан Рекордс со ново музичко парче и лирикс видео. Станува збор за песната „Чувствувам“ која Даз, кој е автор на текстот, ја има изработено заедно со Џејмс Крејс од Лондон, кој ја има изработено музиката, а воедно го свири и гитарскиот дел од песната. Оваа песна е и најава за новиот проект, а во блиска иднина очекувајте го следното парче кое следува заедно со live видео запис.
сите 11 | | | веќе видена

Во едно мало австралиско гратче, во една локална геријатрија, починал дедо кој се чинело дека ќе биде само дел од статистиката и по ништо нема да биде запаметен. Но, кога го изнесувале од болницата, една од сестрите во неговиот џеб пронашла парче хартија, на која била напишана песна. Ја прочитала и толку била трогната што ја споделила со сите пријатели и познаници. Песната толку многу им се допаднала на сите, што била објавена како песна од непознат автор во едно медицинско списание, а сега кружи по социјалните мрежи. Нас речиси нè расплака, па ја објавуваме со наш препев на македонски јазик. Намќорест дедо Што ќе видите сестри, што гледате, што мислите кога во мене ќе погледате? Еден намќорест дедо, не многу бистар, со навики чудни, со поглед стар? Кој се лигави дур јаде и не зборува ништо, кога му велиш „барем направи нешто“. Кој демек не гледа она што мора и секогаш губи чевел ил чорап, Кој, лут или не, сè ќе ти исполни, со ручек и бања долг ден да пополни? Тоа ли мислиш, тоа ли гледаш? Па отвори очи, ...
| | веќе видена

Еден од најубавите дуели во сезоната вчера го одиграа Сан Антонио и Кливленд на паркетот на Спарси. На него Кајри Ирвинг имаше шоу во сопствена продукција, па постигна феноменални 57 поени за победа на Кливленд во еден исклучително тежок и неизвесен натпревар. Кајри Ирвинг успеа дебело да ги засени ЛеБрон Џејмс и Тони Паркер кои имаа по 31 поен, но покрај релативно младиот бек на Кливленд изгледаа како воопшто да не се на паркетот. Тој имаше 100% учинок зад линијата за три поени, исто така одработи и од линијата за слободни, а погоди вкупно 20 од 32 упатени удари на кошот на противникот, вклучувајќи го и неверојатниот кош за изедначување на резултатот на натпреварот со звукот на сирената во последната секунда. Ова неверојатно издание на Кајри само го зголемува впечатокот од синоќешниот натпревар во кој Сан Антонио одигра беспрекорна партија со практично една грешка, која на крајот ги чини пораз. Двете екипи беше очигледно дека се во максимална натпреварувачка форма пред почетокот на плејофот, но во еден ...
сите 119 | | | веќе видена

Официјално на веб страната на Вардар објавија дека левото крило на репрезентацијата на Македонија, Дејан Манасков од следната сезона ќе биде дел од нивната епипа, и ќе остане во тимот на „црвено-црните” во следните три сезони односно до јуни 2018 година. „Со задоволство можам да потврдам дека е потпишан договорот со Манасков, кој ќе остане во Вардар најмалку три сезони. Игрите на Манасков беа одлична препорака да му понудиме соработка, и на заедничко задоволство тој ќе се врати во Скопје и ќе игра за Вардар. Нашиот клуб отсекогаш сакал да ги има најдобрите во своите редови, а уште посреќни сме што еден репрезентативец на Македонија го одбра Вардар, како своја следна дестинација во кариерата” – изјави Давор Стојаноски, извршниот директор на РК Вардар. преземено од макракомет
сите 37 | | | веќе видена

Кучето е најдобриот пријател, но не само на човекот. Кучето е најдобриот пријател на сите живи суштества. Доказ за тоа е и следново видео како едно куче пробува да оживее неколку риби. Post by 98FM .
сите 7 | | | веќе видена

Вчера -понеделник во 19 часот се одржа официјалното отворање на 11-от Саем за вработување и кариера Job Fair. На настанот присуствуваа преставници од компаниите учеснички, претставници од други студентски организации и дел од членовите на БЕСТ Скопје. Главните организаторки, претседателот на БЕСТ Скопје како и деканот на градежниот факултет со своите инспиративни говори официјално го прогласија Job Fair Vol. 1 за отворен. Студентите, денес и утре, ќе можат да го посетат саемот на Градежниот и Архитектонскиот факултет и да се информираат подетално за компаниите учеснички. Исто така во програмата се вклучени разни презентации и предавања од страна на претставници на компаниите како и од професори на факултетот. Дел од темите кои ќе бидат опфатени се: „Пронаоѓање на работа преку интернет користејќи Autodesk софтвер“, „ Употреба на 3Ds Max и Plug-ins“ и „Пасивни Куќи“. Останатите теми ќе бидат дополнително објавени до сите студенти. Дополнително, оваа година ќе има и второ издание односно Job Fair Vol. 2 кој ќе ...
| | веќе видена

Job Fair Vol. 1 од денес официјално ќе започне на Градежниот и Архитектонскиот факултет. Настанот ќе трае до 11 март а официјалниот распоред ќе можете да го погледнете на официјалната страна . Во целосна организација на БЕСТ- Скопје, овој настан претставува одлична шанса за соработка помеѓу студентите и компаниите. Целта на овој саем е да им понуди на студентите квалитетни работни места и пракса од областа на нивната стручност додека пак на компаниите квалитетен и амбициозен работен кадар. Денес-Понеделник е официјалното отворање во салата за состаноци на Градежниот и Архитектонскиот факултет во 19:00 часот. Во Вторник и Среда, денови предвидени за штандови , студентите ќе можат да им пристапат на претставниците од компаниите со цел да се информираат подетално или да се консултираат како и да побараат одговор на голем број прашања. Студентите исто така ќе имаат шанса и да присуствуваат на разни предавања, презентации и обуки на теми кои ќе бидат објавени дополнително. Компаниите се истотака заинтересирани за ...
сите 27 | | | веќе видена

Вака оди приказната. Буцкастиот тип на првите две фотографии бил исмејан од некои копиљаци дека смешно танцува. Сето тоа го евидентирале и објавиле на интернет форумот Редит. Аааарно ама, кармата многу брзо работи на интернет. Редит е познат како комуна во која се почитуваат различностите и се негува добар однос и човечност, па фотографиите не минуваат незабележано, дечиштата се осудени и „минусирани“ до бесвест, но тоа не е толку интересно во приказната. Група атрактивни девојки од Лос Анџелес, почнува иницијатива за пронаоѓање на буцкастиот тип. Велат дека му плаќаат билет до Лос Анџелес и гарантираат луда забава, специјално за него, за на некој начин да му покажат дека не треба да се срами од себе и да го поттикнат и понатаму да продолжи да игра. Девојките, со фотографии од Твитер: Со оглед на тоа дека на интернет може да се најде апсолутно сè, така и типов брзо бил пронајден. Работи како менаџер во хотел, во Лондон, а специјално за главната иницијаторка, денес се сликал вака. Фотографии од забавата, ...
| | веќе видена

Мала масичка која веднаш се преобразува во терпезариска маса. Неверојатно лесно, брзо, едноставно и секако најубаво, но некому треба да му текне. Еве му текнало и многу сме му благодарни.
| | веќе видена

Ако некој прави нешто и прави тоа нешто да личи како да е многу лесно, тогаш знаеш дека тоа нешто е многу тешко за правење. Уживајте, ова е врвот во гимнастиката.
сите 2 | | | веќе видена

Кој е посимпатичен, кучето што е крајно трпеливо и љубопитно да сфати дали верверичката е сериозна или збунетата мала верверичка која упорно се обидува да го скрие лешничето во крзното на „домаќинот“? http://i.imgur.com/9hRi2jN.webm
| | веќе видена

Фибоначи е името на столната ламба која изгледа светски, а сепак е наш домашен производ. Авторот се вика „The light sculptor“, односно скулптор на светло, но зад псевдонимот стои името за некого прилично познато, Климент Булоски од Охрид. Ламбата е направена од ореово дрво во кое се издлабени 21 нееднаков пентагон кои изгледаат како да се движат во правец на стрелките од часовникот, а за да биде идејата комплетна, „главата“ исто така е изработена во знакот на пентагонот. Сепак, веројатно најважниот дел од целиот дизајн се малечките отвори со величина од половина до 3 милиметри кои ги има вкупно 20.480 на број и кои светлоста во собата ќе ја претворат сама по себе во уметничко дело. Димензиите на лабата се 23 на 16 сантиметри за „главата“, 24,5 сантиметри на основата, а висока е 40 сантиметри. Климент ја изработува за две недели да изгледа вака како што изгледа на фотографиите, а тоа е едноставно феноменално. Доколку ве интересираат повеќе детали, прашајте го „ The light sculptor “ преку email.
| | веќе видена

next