Сарма

Еден од најпознатите писатели во историјата, Ернест Хемингвеј, низ своите дела има напишано безброј прекрасни реченици кои мотивираат, поттикнуваат и воопшто, фасцинираат. Еве 15 од неговите безброј прекрасни цитати: 1. Храброста е гордост под притисок 2. Пред да зборуваш – слушај, пред да направиш – мисли, пред да потрошиш – заработи, пред да се откажеш – пробај. 3. Не се грижи, си пишувал порано, ќе пишуваш и сега. 4. Секогаш трезен прави го она што пијан си рекол дека ќе го направиш. Тоа ќе те научи да си ја држиш устата затворена. 5. Среќата кај интелигентните луѓе е најреткото нешто што го знам. 6. Првиот обид во сè, секогаш е срање. 7. Сè што треба да направиш е да напишеш една вистинита реченица. Напиши ја највистинитата реченица што ја знаеш. 8. Не постои една работа која е вистина. Сè е вистина. 9. Како старееш, сè потешко е да имаш херои, но на некој начин е неопходно да ги имаш. 10. Пијам за да ги направам луѓето поинтересни. 11. За да пишуваш за животот, мора и да го живееш истиот. 12. Никогаш не ...
| | веќе видена

Веќе знаеме дека јапонската култура е сосема различна од она на што сме навикнати во Европа, но додека не појдете таму навистина не можете да замислите какви и колкави се разликите. На пример, колку може да биде различно одењето во тоалет или бањањето? Верувајте ни, сите странци кои биле во Јапонија се импресионирани од јапонските тоалети. Еве две слатки видеа кои ќе ви покажат колкави се всушност разликите. Погледнете. П.С. Дефинитивно сакаме ваква ВЦ шолја во Македонија.
сите 2 | | | веќе видена

Знаеме дека Јапонците се луди. Знаеме и дека имаат луди телевизиски шоуа. Но последново шоу е навистина блесаво, па може и навистина опасно. Клипот е објавен на LiveLeak и се претпоставува дека е трејлер за шоуто Sekai No Hatte Madde Itte Q! во кое има игра која се вика Predator Shield. Во играта, мечка тркала стаклена коцка во која има жена. Ако ве интересира, мечката се вика Дакота. Погледнете.
сите 8 | | | веќе видена

Верувале или не, во Англија жена на околу 30 години направила сообраќајна несреќа додека имала вибратор во гаќите! Да, добро прочитавте – вибратор. Ова би поминало незабележано, бидејќи таа разменила податоци со возачот на комбето кое го оштетила и осигурувањето би ги исплатило средствата за поправка. Но, бидејќи се работело за службено возило, шефовите на шоферот решиле да го испитаат случајот и да ја проверат задната камерата на комбето. Она што го виделе ги запрепастило, но истовремено и добро насмеало. На снимката, откако Мини Морисот треснал во комбето, јасно можело да се види како жената во рацете држи секс играчка (вибратор Rampant Rabbit) и набрзина ги закопчува панталоните. За бељата да биде поголела, возачот бил на својата прва задача откако се вработил во компанијата. Тој претходно со месеци барал работа и кога шефовите го повикале во канцеларија отишол пребледен, уверен дека ќе добие отказ. Но претпоставените само му ја покажале снимката и заедно добро се изнасмеале, потврдувајќи му дека воопшто ...
| | веќе видена

Никој не сака луѓе кои се претпоставени, а се однесуваат како да се поставени само за да ги малтретираат своите вработени. Вообичаено, зборот шеф потсеќа на еден од овие луѓе. Но, ако шефот знае како да се однесува кон своите подредени, тогаш зборуваме за вистински лидер на колективот. Сите сме биле во ситуација да можеме да ги видиме овие две лица на луѓето задолжени да водат една група. Без разлика дали се тоа шефови на работа, спорт или професори и наставници во образовниот систем. Од почетокот на училиштето знаеме за оние „лошите учители“ и оние добрите. Лошите учители подоцна се претвораат во лошите шефови и директори бидејќи некои луѓе едноставно немаат чувство за менаџмент и работење во тим, а некои едноставно уживаат во злоупотребување на позицијата која ја имаат. Која е разликата меѓу овие две личности? Еве една табела: Шеф Лидер Ги зема сите заслуги Ги дели заслугите Се потпира на авторитет Се потпира на добра волја Обвинува за неуспех Помага при неуспех Вели „Јас“ Вели „Ние“ Создава страв Создава ...
| | веќе видена

NeverMind е македонски Поп-рок состав формиран во Скопје од страна на гитаристот Кире Мирчовски и тапанарот Марио Кузев. Овие двајца млади ликови започуваат соработка и градење на еден сериозен и амбициозен проект каде што после одредено време и одредни артистички промени во бендот, кон целината се приклучува и вокалот Мартин Алчев. Во овој состав бендот почнува да делува и настапува на македонската музичка естрада со акустични звуци, две акустични гитари и кахон. Покрај клубските свирки што се реализирани во Скопје и во другите градови низ државата, бендот презема улога и на неколку официјални концертни манифестации од кои поважни се: One Day Fest – Скопско Кале и Златни денови во Кратово. Во моментов триото работи со полна пареа на нови, поголеми, амбиозни проекти и подготвување на авторски материјал кој ќе го презентираме на Сарма.мк. До тогаш уживајте во нивниот извонреден перформанс на композицијата „Руски Рулет“ од Тоше Проески и следете ги нивните новости на нивната Фејсбук фан страна и ЈуТјуб каналот ...
| | веќе видена

На YouTube се појави едно видео кое за кратко време стана многу вирално. На видеото се гледаат три перки од ајкули како пливаат во Вардар. За што станува збор, се уште не ни е јасно, но се надеваме дека не се вистниски ајкули.
сите 19 | | | веќе видена

Комодоре, компанијата која ја започна компјутерската револуција, се враќа на пазарот, но овој пат со нешто за нив ново – со смартфон. За помладите: Комодоре е компанија од 80-тите која беше лидер во производството на персонални компјутери и дневно испорачување илјадници парчиња од својот Комодоре 64. Според Гинис, тоа е компанијата која успеа да продаде најмногу парчиња од еден компјутерски модел – дури 17 милиони. Сепак, компанијата банкротираше во 1994-та. Сега компанијата се појавуа на пазарот за мобилни телефони и го најавува својот прв модел PET кој во себе ќе има емулатор на кој ќе може да се играат игрите од C64 и Amiga. Телефонот ќе има стандарден дизајн со алуминумска рамка. Ќе поседува 5,5-инчен IPS дисплеј со FullHD резолуција (1920х1080 пиксели) и ќе биде обложен со Gorilla Glass 3. Во внатрешноста ќе „врти“ 1,7 GHz Mediatek 64-битен октакор процесор со ARM Mali T760 графичка. Сето тоа ќе биде напојувано од батерија од 3000 mAh. Задната камера ќе има 13 мегапиксели и ќе поседува Сони сензор. Ќе ...
сите 7 | | | веќе видена

Три јапонски пожарникари, толку многу се опиле што не знаеле што да прават со себе, па скокнале од мостот кој го поврзува копното со едно од островчињата во паркот Касаи Ринкаи во Токио . Тројцата пожарникари, по завршувањето на смената во 17 часот, заминале на скара кај нивни колега пожарникар и таму останале до доцна во ноќта, каде испиле и поголемо количество алкохол. Во Јапонија е сосема нормално работниците да отидат да се забавуваат по работното време и да „заглават“ до следниот ден кога повторно одат на работа директно од забавата, само што овие момци ја претерале работата. Тројцата скокнале од мостот, а кога дошле спасувачите да ги извлечат, едниот од нив бил неповреден, другиот имал скршена нога, но третиот починал на пат кон болницата. Имал само 20 години. Полицијата сè уште истражува што ги натерало пожарникарите да скокнат од мостот и што е причината што една вообичаена пијанка имала фатален крај.
| | веќе видена

Рекламите, односно маркетинг индустријата понекогаш навистина може многу да влијаат врз свеста на луѓето. Кога креативните умови ќе направат нешто навистина вонсериско, како во овие случаи подолу, тогаш буквално многу животи може да бидат спасени. add-01 add-02 add-04 add-06 add-07 add-08 add-09 add-12 add-05 add-11 add-03 add-10
| | веќе видена

Шинејд О`Конор може слободно да ја прогласиме за гласот на разумот во светот на музиката. Последниот напис на Фејсбук каде повторно е без влакна на јазикот, легендарната пејачка ги прозива пред сè Ким Кардашијан и магазинот Ролинг Стоун. „Што бара оваа курва на насловната на Ролинг Стоун? Музиката е официјално мртва. Кој би рекол дека убиецот ќе биде Ролинг Стоун? Сајмон Кауел и Луис Волш повеќе не се очекува да ја преземат целата вина. Боб Дилан мора да е згрозен, ебате. #BoycottRollingStone“ – напишала Шинејд. Во коментарите подолу има и онакви кои го бранат магазинот истакнувајќи дека тој одамна не е магазин за добра музика, но и онакви кои се шегуваат. Најпопуларниот коментар вели: „Неверојатно, лажни цицки, пари и немање талент те носат на насловната на Ролинг Стоун. Некој треба да напише песна за тоа…“ на што Шинејд одговара дека некој одамна го сторил тоа, славните Квин со песната „Radio Gaga“. Шинејд претходно дрско ја нападна Мајли Сајрус, пишувајќи дека е силувана од музичката индустрија. Секако, ...
сите 9 | | | веќе видена

Најпознатата интеренет страница за возрасни, PornHub, нуди нов секси уред – задник кој вибрира и тверкува на ваша команда. Производителот ветува сосема ново искуство бидејќи Twerking Butt ( Газе што тверка ) доаѓа во пакет со очила за виртуелна реалност. Газето се контролира преку мобилна апликација или со далечинскиот управувач, а можете да наместите различни брзини – масажа, вибрирање или тверкување. Газето доаѓа во две верзии – Classic која чини 699 долари и Delux која чини 999 долари. Но, доколку побрзате можете да ги купите промотивно со попуст од 200 долари. За жал, класичната верзија нема тверкинг мод, но сепак и двете верзии се направени со т.н. Cyberskin технологија со чија помош газето се загрева на 37 степени што е исто како и човековата кожа. Газето е облечено во црна танга. Зошто? Ние не знаеме. Газе што тверка – би го купиле ли? П.С. Не треба да ви кажуваме дека ова е секс играчка, нели?
| | веќе видена

Младата македонска режисерка Ана Батева е добитничка на наградата „Жак Лакариер“ за експеримент и иновација на театарскиот фестивал во Ресен под наслов „Актер на Европа“. Батева ја режираше претставата „Обѕрни се в гнев“ за независниот театар „Реплика“ од Софија, а наградата ја доби по одлуката од стручното жири составено од Благој Стефановски, Мартин Кочовски и Весна Гаврил. За најдобра претстава на фестивалот, жирито помеѓу ансамблите од Словенија, Бугарија, Франција, Германија и Македонија ја одбра „Нирвана“ на театарот „Сфумато“, исто така од Софија. Инаку, “Обѕрни се во гнев” е пиеса за младите и за тоа како духовната и интелектуална апатија ги турка кон себеуништување и себепогубување. Ќе успеат ли ликовите да се спротивстават на статуквото во општеството и да најдат барем малку ентузијазам во себе или да се дејствува е веќе касно? “И покрај тоа што поминавме многу добро и имавме многу публика, навистина не ја очекував оваа награда. Во програмата на фестивалот имаше такви значајни европски театарски ...
сите 6 | | | веќе видена

Пред неколку денови постиравме гифче со едно маче кое кива. Епа ова е исто толку интересно, само со плус десетина животни.
| | веќе видена

Според EX-YU Aviation News , најголемиот европски авиопревозник, Ryanair, покажал заинтересираност за воведување на летови од Скопје. Како што јавува порталот, одговорниот за комунакции во Ryanair, Робин Кили, изјавил дека се во преговори за линии од Скопје. Се очекува овој авиопревозник да добие слични услови за учество на пазарот како оние на WizzAir. Во просторите на поранешна Југославија, Ryanair сообраќа редовно само од Подгорица и во текот на летната сезона од аеродромите во Хрватска. Според господинот Кили, компанијата е многу задоволна од функционирањето на овие линии. Доаѓањето на Ryanair во Македонија ќе биде значајно за аеродромот Александар Велики кој станува главна појдовна точка на луѓето од целата поранешна Југославија кои патуваат со нискобуџетни летови.
сите 21 | | | веќе видена

Глобалниот претседател на Нинтендо, Сатору Ивата, почина денеска во својата 55-та година. Ивата беше петтиот претседател на 126-годишната компанија, а на позицијата дојде во 2002-ра година. Тој беше првиот човек на оваа позиција кој не потекнува од семејството Јамаучи, основачи на компанијата. Пред да стане претседател, тој работеше на наслови како „EarthBound“, „Balloon Fight“ и „NES Open Tournament Golf“. Во соопштението на Нинтендо стои дека Ивата починал од рак. Ивата имаше операција во 2014-та година, но за кратко време продолжи да ја води компанијата. Истата година тој објави дека си ја преполовува својата плата, со цел да им помогне на вработените во компанијата во која не светаа ружи. Низ водењето на компанијата тој покажа дека е човек кој сака да презема ризици. Последната конзола на компанијата – Wii U, не донесе успех, па Нинтендо најави дека своето делување ќе го пренасочи кон развивање на мобилни игри, што многу го сметаа за чекор кој е прекасно преземен. Сепак, Ивата беше сметан за ...
сите 6 | | | веќе видена

„Сексот продава“ – ова е фраза која ја слушаме на секој чекор и се употребува за најразлични работи. Сепак, истата не е адекватна за сè. За да проверат дали тоа важи и во секторот на пијалоци, луѓето одговорни за маркетинг на Спрајт решиле да направат soft porn реклама. Истата, нормално, е забранета за прикажување на телевизија. Доколку немате 18 години, не го пуштајте видеото! Sprite Commercial Must watch Posted by Richard AllanKristen Scott on Sunday, January 25, 2015
| | веќе видена

Нашиот одличен диџеј и продуцент Кеско се повеќе изненадува. Најновото парче од него е ремиксот на траката Physical Contact, продуцирана од неговиот колега Глодарагз . Парчето звучи светски и заслужува да ги дрма подиумите на сите урбани забави.
сите 2 | | | веќе видена

next