Мое Здравје

Доколку сте приметиле дека не слушате добро, освен посетата на лекар и користење на лекови, можете да користите и природни лекови, кои ќе ви ги напишаме во овој текст. Мешавина од цимет и мед Направете мешавина од цимет и мед.Со оваа мешавина, два пати дневно, намачкајте ги ушите, наутро и навечер. Комбинација од зелен чај и капки од црно вино Антиоксидансите кои ги поседуваат овие напитоци, имаат заштитно дејство на ушите. Измешајте еднакви количини од зелен чај и црно вино и ставајте по две капки од мешавината, наутро и навечер. Капки од лук Се пржат 5 чешниња лук во 30мл маслинов зејтин на тивко, едно десетина минути. После тоа, исцедете ја течноста и ставајте од 3-4 капки во ушите.
сите 5 | | | веќе видена

Таа е разгрането ниско дрво. Потекнува од југозапдна Азија, а кај нас поради плодовите се одгледува во домашни услови. Дуњата е многу корисно овошје за јадење бидејки има многу лековити својства. Од семето се изработува густа слузава течност и емулзии, кои се употребуваат против кашлање. Поради таквото дејство , слузта од семето се употребува против воспаленија на дишните патишта : бронхит, трахеит, ларингит, фарингит и грип. Зрелите плодови се здрава храна и лек. Таа ги заштитува слузницата на цревата, ги собира отровите низ организмот и се препорачува кај хронични дијареи и други цревни заболувања. Затоа се препорачува да биде стално на нашите трпези.
| | веќе видена

Намена : Овој природен помошен препарат се употребува за исфрлање на песок од жолчната кеса и жолчните канали. Потребни состојки : 1 лажица корен од чичок (Arctium lappa) 1 лажица петелки од цреши (Prunus avium) 1 лажица лист и цвет од црвен кантарион (Erythraea centaurium) 1 лажица смил ( Helichrysum arenarium) 7 dl вода. Начин на подготовка : Се зема по 1 супена лажица ситно иситнет корен од чичок (Arctium lappa) , петелки од цреши (Prunus avium) , лист и цвет од црвен кантарион (Erythraea centaurium) и смил ( Helichrysum arenarium) . Сето тоа ставете го во 7 dl врела вода. Оставете го така да одстои 2 часа. Потоа процедите и конзумирајте по 2 dl пред доручек, ручек и вечера. Употреба : Терапијата трае 10 дена. Драган Јованов – Фитотерапевт Асистент на Факултетот за менаџмент на еколошки ресурси и безбедност на храна–
| | веќе видена

Престојниот викенд се одржа Европски конгрес за повеќе области во Нови Сад. Учесници на конгресот беа експерти од 20 земји од Балканот, Европа и Светот, кои назад со години, па и оваа година, зедоа учество и дадоа свој придонес на конгресот. Имаше учесници од владини и невладини организации од Балканот. Нашиот најпознат експерт во Европа, па и на Светско ниво за фитомедицина, храна и екологија, презентираше два труда. Првиот стручен труд беше како да се помогне на луѓето со Епилепсија со помош на фитомедицина, а вториот труд беше за уринарни инфекции и заштита со фитомедицина. На конгресот присуствуваа повеќе од 1000 посетители дневно. Имаше и панел дискусии со учество на посетители,кои можеа да прашаат за своите здраствени проблеми. Нив ги советуваа експерти, меѓу кои беше и нашиот Драган Јованов. Луѓето, исто така, имаа можност да ги кажат своите искуства, дури имаше и некои лични совети што ги применувале, како се излечиле и др. Овој конгрес е прв од ваков тип на Светско ниво што се одржува секоја ...
| | веќе видена

Многу е важно да ги идентифицирате предупредувањата од мозочниот удар и да добиете медицинска помош за да се намали можноста од ризик на сериозни оштетувања на мозокот. Тоа може да помогне во намалување на ризикот од смрт или од инвалидитет и да се зголемат шансите за опоравување. Медицинскиот експерти велат дека знаците и симптомите можат да варираат од една личност до друга зависно од врста на мозочниот удар и од делот на мозокот кој е највеќе погоден, но сите тие имаат тенденција да се јаваат одеднаш. Кои се симптоми на мозочниот удар? – укоченост, слабост, замор на лице, раце или нозе, особено ако е зафатена само едната страна од телото – пореметување на говорот, неразбирливо и отежнато говорење – замаглување на очите или губиток на видот особено на едното око – нагла главоболка пропратена со повраќање без причина – губење на рамнотежа Затоа внимвајте на овие симптоми !!!!!!!!
сите 4 | | | веќе видена

Ставањето масла на лицето не се чини како логично решение, особено ако имате масна кожа. Но, во нив можете да пронајдете вистински спас. Дури и ако не водите борба со масно лице, веројатно стравувате дека ставањето масло ќе резултира со тоа што лицето ќе ви стане масно. Но, етеричните и растителните масла, односно природните масла,дури и кај масната кожа имаат сосема спротивен ефект – тие се решение за какви било проблеми со кожата, како и за одржување на добриот изглед на вашето лице. Зошто да користите масло за лице? – Ја чистат кожата -Сувата кожа ја хидрираат -Ја балансираат масната кожа -Ја ,,пеглаат” кожата -Влијаат врз акните -И даваат сјај во текот на летото -Во текот на зима ја контролираат сувата кожа Како се користи маслото за лице? Етеричните и природните масла на вашата кожа ќе влијаат само ако ги употребувате правилно и ако ги користите тие што влијаат на вашата кожа.Важно е да ги нанесете на чиста кожа, пред да го намачкате лицето со вашиот крем. Како и кај другите препарати, маслото не треба ...
сите 2 | | | веќе видена

Стресот е природна реакција на телото, но поради денешниот начин на живот, често го натрупуваме отколку што можеме да го отпуштиме. Додека некои стресни ситуации можеме да ги спречиме, така што ќе ги избегнеме, други е тешко да ги избегнеме, на пример, тие што ни се наметнуваат со работното опкружување. Без оглед на тоа, кој е вашиот извор на стрес, решето го со помош на овие совети што ќе ви ги напишаме денес. Прифатете ја ситуацијата Заглавивте во сообраќаен метеж и се е против вас? Обидете се да ги согледате работите рационално – ако во овој момент не можете да влијаете врз развојот на настаните, зошто дополнително да си отежнувате? Прифатете го тоа што не можете да го промените и приспособете се каква и да е ситуацијата. Тоа не значи дека помалку ви е грижа за тоа, туку овој начин на одалечување од проблемот ќе ве смири и ќе ве доведе во ситуација во која е поголема веројатноста за решавање на проблемот. Вежбајте Телесната активност е една од најефикасните сојузници. Уште додека вежбате, а особено по ...
| | веќе видена

Шеширите се едни од најубавите модни додатоци кои се актуелни за сите годишни времиња, особено на пролет, есен и зима. Тие во последните неколку години се постојано во тренд и еден од најатрактивните модни аксесоари. Ги има во различни форми, се комбинираат со различни детали се во зависност од обликот на лицето. Низ историјата дамите ги прекривале своите глави со најразлични шешири. Некогаш носењето на овој аксесоар било истакнување на високиот статус што некој го уживал во општеството. А, сега стана дел од секојдневието на секоја дама. Препорачливо е изборот на шешир да го правите според остатокот од вашата облека. Секогаш земајте предвид кои бои доминираат во вашиот плакар; Најзначајно е шеширот да го одберете соодветно со обликот на вашето лице; Девојките со округло лице се препорачува да одбираат шешири кои визуелно ќе ги издолжат, како на пример каубојските шешири; Шешир – Моден додаток кој не застарува и секогаш е во тренд. И на изминатите ревии за мода за оваа сезона, овој детал беше најдоминантен на ...
сите 2 | | | веќе видена

Иванското цвеќе е повеќегодишно тревесто растение. Коренот е долг и многу разгранет. Стеблата се рабести со здебелени јазли, високи од 50-80 цм, во долната половина се куси, стерилни разграноци. Цвета во јуни – јули, раѓа плод во август -септември. Берењето мора да биде на чисти места.Се бере во текот на цветањето по убаво , сончево и сувовреме. Иванското цвеќе е добро проучено лековито цвеќе. Тоа е стар народен лек и многу ценето растение кое се користело од стари времиња па до денес за чистење на телото. Го зголемува мокрењето и предизвикува потење. Се користи за стомачни заболувања и тоа воспаление на тенкото и дебелото црево како и за лекување на проливи. Ги намалува стомачните болки , но истовремено се користи како аналгетик, па ги намалува и другите болки , како што е главоболката, мускулната и ревматската болка. Во народната медицина иванското цвеќе се користи за лекување на кожни болести и тоа псоријаза, а во Србија народот навечер го користи и пие како топол напиток за добар сон.Ова растение е ...
сите 2 | | | веќе видена

Пилатес овозможува програми за цврсто, обликувано, совршено и ново тело, водејќи се според максимата на Јосеф Хабертус Пилатес: за десет тренинзи ќе ја почувствувате разликата, за дваесет ќе ги видите резултатите, а за триесет ќе имате совршено ново тело, вели Ирина Митевска, која по професионалниот ангажман во МОБ како балерина, одлучи да отвори прво специјализирано пилатес-студио. И тоа беше во 2002 година. На г-ѓа Ирина Митевска и поставивме неколку прашања околу тоа, како таа се грижи за своето здравје, што најчесто јаде, како ги советува младите да го одржуваат своето здравје………… 1. Mоже ли да ни кажете како го одржувате вашето здравје? Митевска: Вообичаено, со исклучиво здрава храна, која се состои од овошје и зеленчук. Дневно имам многу активности, како вежбање пилатес, трчање заради кондиција, индивидуални тренинзи пилатес и многу пешачење. И секако малку стресови со оглед на тоа што јас заедно со мојот тим ги осмислувам сите организации и задачи околу PowerHouse Pilates by Irina Mitevska. Тука се и ...
| | веќе видена

Какаото е едно од најздравите овошја кои човекот ги конзумира. Цивилизациите на Маите и Ацтеките го сметале како храна на боговите поради чудниот плод што го има. Тој во себе содржи толку аксиоксиданси како зелениот чај ,виното и шумските плодови заедно. Ниту една храна не содржи толку многу магнезиум како какаото, па не е ни чудо што жените околу и за време на мензисот посегнуваат по чоколада. Магнезиумот е поврзан со балансираните хемиски реакции на мозокот, силните коски, контракциите на мускулот и срцето и среќата – познат е и како среќниот минерал. Тој во себе содржи многу витамин Ц калциум, цинк, железо, бакар, сулфур и калиум. Со се ова што го има во себе, какаото потпомага за лекување на многу болести .Ги шири крвните садови и ја подобрува циркулацијата, го спречува згрутчувањето на крвта, го регулира крвниот притисок, го намалува холестеролот,го балансира шеќерот во крвта и штити од инфаркт, а луѓето кои страдаат од анемија не смеат ни да замислат да не користат какао. Тоа дава енергија и помага ...
сите 4 | | | веќе видена

Секој од нас многу често се соочува со херпеси. Тие се болни, не чешкаат и лошо изгледаат. Од таа причина денес ќе ви напишаме еден рецепт против херпес: РЕЦЕПТ: Мелемот за херпес се прави од 50 грама ситно сомелена сува маточина, 250 грама ладноцедено маслиново масло и малку восок. Се става првин маточината во масло на тивок оган, се вари на пареа едно половина час. Стои поклопено преку ноќ, а утредента се процедува, загрева и се додаваат 2-3 парченца восок. Кога се стопи и хомогенизира восокот се собира во кутивче.
сите 2 | | | веќе видена

Подбелот е повеќегодишно тревно растение. Стеблата се едногодишни, се појавуваат рано напролет. Високи се до 20 см, неразгранети, носат по едно соцветие. Покриени се со розово- виолетови лушпи и влакненца, слично на пајажина. Цвета во феврури – април, плод раѓа во април – мај. Листовите се берат во лето, по убаво и сончево време на чисти места и тоа почнувајќи од месец јуни, јули и август па дури до доцна есен. Латинското име на подбелот Тussilago покажува дека подбелот се користи за сува кашлица. Тој е пријател на белите дробови. Ги стимулира, ја зајакнува нивната функција, делува антитусично односно ја смирува кашлицата. Има антибактериска активност, докажано е дека екстрат од ова растение делува на стафилококи, стрептококи, протиус, бактерии кои многу често предизвикуваат инфекции на градите. Во стариот Рим подбелот бил составен дел на подвижните аптеки на римските легии и се користел против магарешка кашлица. Тој денес се користи за лекување на хроничен бронхитис, енфизем, воспалени крајници, ...
| | веќе видена

Добро ни е познато благотворното дејство на чаевите. Шолја чај секогаш е добредојдена. Дококу се сложува и со вашиот хороскопски знак , неговото дејство е посебно. Денес ќе пишуваме за хороскопскиот знак вага. ВАГА Вие повеќе сакате слатки работи отколку што сте гурман и тешко ги поднесувате тешките оброци, кои го расипуваат вашиот тен. Еве чај кој ќе ви помогне да ја сочувате свежината на вашиот тен: 50 гр слез, 50 гр камилица. Прелијте ја мешавината со врела вода и оставете да стои 15 мин. За една шолја чај потребна е една лажица билки. Пијте наутро на празен стомак, без шеќер.
| | веќе видена

Добро ни е познато благотворното дејство на чаевите. Шолја чај секогаш е добредојдена. Доколку се сложува со вашиот хороскопски знак тогаш неговото дејство е посебно. Денеска ќе пишуваме за јарецот и чаевите кои одговараат за него. Вам баш многу не ви е важно јадењето. Работата ви е поважна, па често сте во грч, загрижени, што негативно делува на вашето варење. Еве чај кој ќе ви помогне: 10 грама липа, 10 грама матичињак, 10 грама лист од портокал. Во 1/4 литар врела вода ставете лажица од оваа мешавина. Оставете чајот да отстои и пијте го меѓу оброци.
сите 7 | | | веќе видена

Малата сипаница е многу често заболување кај малите деца од предучилишна возраст. Започнува со висока температура и болки по телото,течење на носот, кашлање, кивавица, воспаление на крајниците, а во слузницата на устата се јавуваат белчестосиви наслаги. По неколку дена се јавува сипка по телото и екстремитетите.Предизвикувач е вирус. Се пренесува најчесто директно од болен на здрав човек. Извор на заразате е секретот од носот и грлото,откинатите делови од сивобелчестите наслаги, Пренесувањето може да биде и индиректно, преку загадени предмети. Влезно место е слузницата на грлото, носот, коњуктивитите, раните на кожата.Најчесто заболуваат деца од 2 до 5 години ,а по прележувањето се здобиваат со траен имунитет.
сите 2 | | | веќе видена

Добро ни е познато благотворното дејство на чаевите. Шолја чај секогаш е добредојдена. Доколку се сложува со вашиот хороскопски знак тогаш неговото дејство е посебно. Денеска ќе пишуваме за водолијата и чаевите кои одговараат за неа. ВОДОЛИЈА Вие или јадете или не јадете, зависно од расположението. Сакате нови и егзотични јадења. Имате бавна венска циркулација и затоа често ви е ладно. Овој чај го активира крвотокот: 30 грама камилица, 30 грама коприва и 30 грама невен. Една лажица од оваа мешавина ставете на една шолја врела вода. Оставете да стои 15 минути и пијте по две шолји дневно на празен стомак.
сите 3 | | | веќе видена

Високите температури се веќе на повидок, а со тоа и опасностите, кои демнат од нив. Денеска ќе ви споделиме еден убав рецепт против труење, од фитотерапевт Драган Јованов. Симптомите од труењето најчесто се покажуваат 24 часа по земањето на оброкот, со болка во стомакот и во желудникот, повраќање, отежнато дишење, зајакнато лачење плунка и вртоглавица. Бактериите ги сакаат летните температури, таа им одговара на засилената активност и на размножувањето, што кај луѓето најчесто завршува со дијагноза- труење со храна. Меѓутоа, труењето можат да го предизвикаат и по природа отровни продукти, како што се одредени видови печурки, а се јавуваат, главно, истите симптоми. Во секој случај, кој било предизвикувач на труењето да е во прашање, неопходно е да се побара стручна медицинска помош, а додека таа не пристигне, на загрозениот треба да му се даде и прва помош. Рецепт против труење За овој рецепт ви е потребно: – една лажица чај од лаванда – една лажица чај од камилица – половина литар врела вода Билките се ...
сите 2 | | | веќе видена

Кикиритките би можеле да станат важно оружје во борбата против срцевиот удар, покажуваат резултатите од едно последно истражување. Грицкањето кикирики или јадењето масло од кикирики најмалку пет пати неделно може дури да го преполови ризикот од срцев удар. Откриено е дека кикириките го намалуваат холестеролот, спречуваат воспаленија и ја подобруваат состојбата на крвните клетки околу срцето. Кикирики е мешунка која спаѓа во фамилијата на мешунки и има потекло од Јужна и Средна Америка и Мексико. Инките ги одгледувале уште пред 3.500 години. Шпанските освојувачи во 15-от век ги донеле во Европа и насекаде низ светот, а интересно е дека кикириките во Северна Америка се појавиле во 18-от век и тоа преку Африка. Кикириката е мешунка која расте околу 30 до 50 сантиментри. Има жолти цветови и плодовите растат под земја. Лушпата е рапава и во неа има семе од кикирики, прекриено со тенка кожичка. За кулинарски потреби се употребува семето од кикирики. Кикириките се богати со белковини, минерали, витамини Е и К и ...
| | веќе видена

Гихт е една од најчестите форми на артритис и може да предизвика силни болки. Гихтот е нарушување на метаболизмот на мочната киселина. Причината за ова заболување е присуството на кристали од мочната киселина во синовијалната течност во зглобовите. Гихтот е едно од артритичните заболувања за кои постои најголем избор на терапии. Лекувањето обично се состои од нестероидни антивоспалителни лекови, во случај на чести или многу силни напади, „алопуринол“, кој помага да не дојде до создавање мочна киселина. Кои се симптомите при појава на гихт Ненадејна силна болка во зглобот најчесто во ножниот палец или глуждот, а понекогаш и во коленото Отеченост, воспаление и чувство на топлина во зглобот Во крајни случаи, наизменично чувство на студенило и топлина Најчесто се јавува или се повторува најполно неочекувано, иако симптомите во просек не траат повеќе од една недела Кои се причините за појава на Гихт- костобол? Костоболот се јавува како последица на исклучително високо ниво на мочна киселина во крвта. Мочната ...
сите 2 | | | веќе видена

next