Мое Здравје

Јадете риба Рибата е еден од најдобрите природни извори на омега 3 незаситени масни киселини, која не заштитува од срцеви болести. Истражувањата покажале дека луѓето, што имаат поголемо ниво на омега 3 киселини во крвта, во просек живеат две години подолго, од тие со пониско ниво. Трчајте пет минути дневно Не мора да трчате на долги патеки, за да го постигнете поволниот ефект врз здравјето. Научниците пресметале дека со трчање само 5 до 10 мин дневно се намалува ризикот од смрт, настаната од болести на крвните садови за 58 проценти, а вкупниот ризик од смрт за 28 проценти. Напијте се вино Умереното консумирање на вино, во количество нешто помалку од една чаша на ден, може за 34 проценти да го намали ризикот од срцеви болести .Ако се пие во поголемо количество, алкохолот е разорувач на организмот. Да имате домашно милениче Сопствениците на кучиња најчесто сами ги носат на шетање, па тоа ги одржува телесно активни и го намалува ризикот од срцеви и многу други болести. Факт е дека е лековито да се има домашно ...
сите 2 | | | веќе видена

Смоквите се многу вкусно и здраво овошје. Целата смоква може да се јаде: од надворешната лушпа, до слаткиот, црвен, меснат средишен дел со ситни семки.Она што не се знае, е дека и нејзините листови содржат многу здравствени придобивки.Напитокот од нив е многу корисен за дијабетичарите , затоа што го намалува нивото на шеќерот и помага за топење на вишокот килограми. Листовите од смоква, исто така можат да помогнат и на болестите на белите дробови, како и на асматичарите. За правење на овој неверојатен чај, потребно е да се варат три листа од смоква со еден литар вода. Напитокот се вари 15 мин, се процедува и се пие 2-3 пати дневно.
сите 2 | | | веќе видена

Вознемирени сте, сомничави, плашливи, секогаш како да стоите настрана.Не ги сакате осветлените места, како што не сакате ниту да бидете видени од други, ниту вие нив да ги гледате. Не сакате да се дружите, затоа што стравувате како таму другите ќе ве набљудуваат. Кога ќе се вознемирите, односно кога ќе се сретнете со социјални ситуации кои ве плашат (иако знаете дека таквиот страв е претеран), умеете да се поцрвенете, препотите или да се трес ете.Сето ова говори дека страдате од социјална анксиозност. Заради овие и слични симптоми, се повеќе се повлекувате, а тоа ве води во изолација, социјално осиромашување, осамување…Чувствувате последици на сите полиња од вашето живеење, затоа што одбегнувате да преземете сè што ве води кон некаква социјална интеракција со други лица. Може да го напуштите понатамошното образување, работата, хобито, спортувањето, или ако останете во сето тоа да бележите слаби резултати. Интезивен страв доживувате кога некој ве критикува, оспорува, кара или обезвреднува во различни ...
| | веќе видена

Здравата исхрана подразбира внесување на балансирано количество на протеини, јаглени хидрати, масти, витамини и минерали. Здравата исхрана се базира на внесување на поголеми количини на протеини и јагленохидрати, а помалку масти. Во исхраната посебно е важен внесот на витамини и минерали, кои ги има најмногу во свежото овошје и зеленчук. Со здрава исхрана, како и со редовна физичка активност, се овозможува зачувување на здравјето, а се намалува и вишокот на телесна тежина, која е исто така важен фактор на ризик за повеќе малигни заболувања. Овошјето и зеленчукот се богати со витамини и минерали кои се природни одбрамбени состојки против многу болести. Се препорачува да се јадат 5 порции од овошје и зеленчук дневно. Една оптимална порција тежи околу 80 грама. Со тоа се смета дека се намалува и ризикот од срцеви заболувања, шеќерна болест, повеќе видови на карциноми и други заболувања. Научниците, сеуште не ги идентификувале сите хранливи состојки, кои делуваат на заштитата на организмот против болестите. ...
сите 2 | | | веќе видена

Белата црница традиционално се користи за регулирање на шеќерот во крвта. Одредени состојќи во овој плод помагаат да се забави разградувањето на јаглехидратите во системот за варење, а тоа овозможува тие побавно да се апсорбираат во крвта. На овој начин се спречува наглото зголемување на гликоза во крвотокот. Белата црница содржи високи концентрации на антоцијанини, за кои науката покажала дека имаат поволно дејство врз здравјето преку заштита на организмот од канцерозни промени, невролошки заболувања, воспаленија, дијабетес и бактериски инфекции. Таа содржи и расвератрол, што преставува моќен антиоксиданс. Постојат студии што покажуваат дека ресвератролот помага за заштита од срцев удар преку зајакнување на крвните садови. Исто така,богати се со витамин Ц што му помага на организмот полесно да се справи со влијанието на штетните радикали и на патогените микроорганизми. Преставуваат одличен извор на железо, околу 1.85мг на 100 гр од овој плод. Богати се со витамини од групата Б и витамин К, што имаат важна ...
сите 2 | | | веќе видена

Пред да ставите пирс на јазикот, добро размислете. Последните научни истражувања покажаа, дека овој тренд може да донесе многу компликации во организмот. Секое бушење на јазикот си носи одредени компликации. Нестерилните инструменти можат да предизвикаат многи инфекции, па дури и хепатитис.При бушењето на јазикот, може да се повреди крвната жила, а носењето на металниот накит може да ги повреди забите. Ако баш морате да правите пирс на јазикот, тогаш претходно посоветувајте се со лекар. Најважно е да вршите интензивна хигиена на усната празнина, како не би дошло до инфекција. Исто така , вршката на пирсот е подобро да биде од пластика, за да не се повредат забите.Треба да се внимава да не се фаќа пирсот со прсти, бидејќи ако настане инфекција, таа ќе се прошири и на прстите.
| | веќе видена

Уровот е едно од најнепознатите мешункасти растенија во земјава, кое ретко може да се најде и да се купи. За уровот, малку се знае, а некои дури и првпат слушаат дека постои ова мешункасто растение. Тоа може да се стави во групата со леблебијата, пченицата, граорот, а на времето, граѓаните многу често го комбинирале со кафе. Пред неколку месеци, по повеќе од триесет години, за првпат се засади уров во штипското село Врсаково. Оваа ретка фуражна култура, некогаш била главна храна за добитокот. Уровот добро котира на пазарот. Освен во сточарството, наоѓа примена и во прехранбената индустрија, па оттука и се откупува по висока цена.Него претежно го има во јужна Србија и мал дел во западна Македонија. Тој се сее на крајот на февруари. Спаѓа во групата на мешункасти растенија и не бара многу вода. Цути на почетокот на мај, а се жнее на крајот на јуни, заедно со пченицата и граорот. Бербата порано се одвивала рачно, сега родот се собира машински. Од дамнина, уровот се сметал дека го јакне мускулното ткиво, ...
| | веќе видена

Не им дозволувајте на другите да ве злоупотребуваат и да ја постигнат својата цел со помош на викотници, плачење или со таканаречените срцеви напади. Таквите луѓе се диктатори што се обидуваат да ве претворат во робови и да ве наведат да работите по нивни барања. Бидете љубезни, но цврсти, одбивајте да им се покорите. Со попуштање никогаш нема дастигнете до победа. Не давајте свој придонес кон нивните престапи, кон нивната себичност и посесивност. Запаметете, го правите она што е исправно. Човекот постои за да го исполни својот идеал, и притоа да остане верен на вечните вистини на животот и на духовните доблести. Не дозволувајте никому на светов да ве одврати од целта што сте ја поставиле пред себе, од стремежите кон кои сте се устремиле, а што ќе треба да ги искажат вашите скриени таленти, да го унапредат човештвото и да откријат уште еден зрак од универзалната мудрост, вистина и убавина. Останете верни на својот идеал. Знајте дека се и апсолутно се што придонесува за вашиот мир, спокојство , среќа и ...
| | веќе видена

Една врска се заснова на доверба, љубов, меѓусебно разбирање и искреноста. Но бидете искрени до оној степен до кој таа нема да влијае на вашата врска. Постојат некои работи кои колку и да мислите дека се така, никогаш не треба да му ги кажете на вашиот партнер за да не го повредите, омаловажите или да не ги нарушите односите. Не му ги раскажувајте историите со бившиот дечко Колку и внимателно да ве слуша,на партнерот кога му зборувате за бившиот дечко ,тоа воопшто не му одговара. Ниту еден маж не сака да ја знае целосната историја за вашиот бивши партнер. А возможно е и да го повредите , затоа што тој сигурно ќе си помисли штом толку многу зборувате за него сигурно се уште не сте го преболеле. Не го потценувајте Колку и да мислите дека вашиот татко или вашиот брат е многу подобар и поспособен затоа што ве разбира ,тоа никогаш не му го кажувајте на партнерот. Така можете да влијаете на неговата самодоверба и тој да мисли дека вие сметате дека тој не е доволно добар за вас без разлика на тоа што можеби вие ...
сите 17 | | | веќе видена

Лицата кои секогаш се под стрес и кои постојано брзаат на работа, по правило немаат време за појадок. Овие лица обично лошо спијат, а наместо појадок, пијат само кафе. Ако веќе морате да испиете кафе, пијте кафе без кофеин. За да ги нахраните нервите, неопходни ви се витамините од групата Б. Особено значаен за здрави нерви, за подобра концентрација и за намалување на стресот е витаминот Б6. Витаминот Б6 го „контролира“ многу важниот процес во организмот, а тоа е изградбата на аминокиселините, а со тоа ја контролира и изградбата на сите протеински структури (клетките и ткивата) на организмот. Значи сè е под негова контрола. Тоа значи дека под негова контрола се и хормоните, т.е. другите важни „диригенти“ во функционирањето на телото. Не треба да се заборави дека и крвта е течно ткиво, односно протеинска структура за која е, исто така, потребен витаминот Б6. Без витамин Б6 нема протеини, без протеини нема хормони, а без хормони сите функции во организмот се доведени во прашање. Да ги спомнеме само серотонинот, ...
| | веќе видена

Се смета дека токму матичниот млеч со кој се хранат матиците е причината зошто тие живеат од пет до седум години, додека пчелите работнички и трутовите не живеат повеќе од осум недели. Научниците велат дека матичниот млеч успешно го зајакнува имунолошкиот систем, му дава енергија на телото и ја подобрува концентрацијата. Помага за детоксикација на организмот, го забрзува закрепнувањето и ја подобрува општата здравствена состојба. Има корисно дејство и врз срцето, желудникот и црниот дроб, а утврдено е дека ги олеснува и симптомите во менопаузата. Тој помага да се надомести недостигот од хранливи материи во телото, а според некои студии успешен е и за ублажување на нервната напнатост. Една од главните состојќи со антибактериски својства е киселината на матичниот млеч. Во природата оваа киселина е присутна исклучиво во матичниот млеч и нејзината содржина е главен критериум за одредување на квалитетот. Покрај антибактериското, многу е важно и антивирусното дејство на матичниот млеч и тоа го прави особено ...
| | веќе видена

Штитната жлезда или тироидеа е ендокрина жлез да која е сместена непосредно под гркланот, од двете страни на душникот. Кај штитната жлезда можат да се појават повеќе болести, кои под хитно треба да се лекуваат. Денеска ќе ви наброиме од се што може да заболи тироидеата. Базедова болест Едно од најчестите нарушувања на штитната жлез да e кога таа излачува преголема количина на хормонот тироксин. Кога ќе се потврди дека навистина се работи за базедова болест, лекувањето е доста едноставно. Во некои случаи базедовата болест исчезнува по неколку месеци или години. Меѓутоа ако не се лекува, може да предизвика и многу сериозни последици, па дури и смрт. Наречена е по нејзиниот откривач, германскиот лекар Карл фон Базедов. Хипотиреоза Намалено лачење на хормонот на штитната жлез да. Антите лата кои чо векот ги ствар а ја оште туваа т штитната жлез да, па таа се мену ва. Оваа болест споро ја напаѓа штитна та жлез да, па може да пом ине подо лг период о д нивнот о откривање , но во поголема ...
| | веќе видена

Со рецептот кој ќе ви го напишаме денес, можете да ја намалите болката во стапалата, како сега да сте излегле од козметички салон. Рецептот се прави од сода бикарбона, за која знаете дека има антисептички својства, ја намалува тврдоста на водата и благотворно делува на кожата на петите. Рецепт: Потребни ви се три лажици сода бикарбона и четири литара вода. Растопете ја содата во врела вода и држете ги нозете една 15, 20 минути во неа. После тоа, истрлајте ги со камен за пети и намачкјте ги со хидрантен крем. Облечете чорапи и преспијте ја вечерта со нив. Третманот правете го седум дена. После тоа направете пауза од седум дена и пак повторете ја постапката. Вкупно да бидат три третмани.
| | веќе видена

Сите ние сакаме убаво да изгледаме, а во исто време и правилно да се храниме. Еве ви неколку совети, за витко тело и здрав живот: – Размислувајте здраво и внимателно изберете ја храната, која ќе одлучите да ја конзумирате. – Не гладувајте и не го намалувајте драстично внесувањето на хранливи материи во вашиот организам. Јадете ја истата храна како и досега, само во намалени количини. – Не си го ризикувајте здравјето. – Не купувајте храна кога сте гладни, бидејќи тогаш ќе купите намирници , кои колку- толку ќе ви ја намалат гладта, притоа не обрнувајќи внимание на хранливите материи кои ги содржи храната која сте ја купиле. – Јадете редовно и одредете си го времето за вашите оброци. – Јадете пополека, бидејќи ако јадете брзо нема да забележите колку сте изеле, ниту да почуствувате кога сте станале сити, а на мозокот му се потребни 20 минути да забележи ситост. – Ужината е задолжителна, бидејќи за да сте активни, потребно ви е енергија. Таа опаѓа околу 11 и 17 часот, па тогаш е поволен момент да ја повратите ...
| | веќе видена

Зеленото јаболко е многу богато со минерали, како калциум, калиум, фосфор, натриум, железо и витамини од групата Б, Ц, Е, ПП и фолна киселина. Употребено, јаболкото како козметичко средство ја прави кожата млада и еластична. Тоа успешно се бори со слободните радикали, благодарение на флавоноиди полифеноли. Зеленото јаболко е идеален антиоксидант. Истражувачите од 1979 година до денес ги проучувале диетите со јаболко и ја мереле работата на белите дробови кај 2.500 мажи на возраст помеѓу 45 и 59 години, кои живеат во Велс. По пет години, ја споредиле измерената способност на дишење на секој од нив и утврдиле позитивна врска меѓу функционирањето на белите дробови и бројот на јаболката внесени во текот на една недела кај Велшаните во средните години. Можеби малкумина знаат дека овој чудотворен плод ја стимулира работата на срцето и крвотокот и ги зајакнува крвните садови. Треба да се практикува секојдневно да се јадат свежи, и тоа секој барем по едно јаболко. Од ова овошје, исто така, можат да се подготват ...
сите 2 | | | веќе видена

Жолтиот кантарион е повеќегодишно коренско растение. Стеблата се прави, тенки, со два раба, високи до 80 см, кон врвот разгранети. Листовите се прости, голи, полегнати, долги до 2 цм. Целиот лист е со мали точки, а цветовите се собрани во метловидни соцветија. Цвета во мај-април, а раѓа плод во јули – октомври. Тој е лек од античко време. Преставува извонреден лек за стомачни заболувања, воспален желудник, чир на дванаесетпалачното црево, воспаление на тенкото и дебелото црево, како и при воспалени хемороиди. Доста ефикасен е и за лекување на проливи кај деца и возрасни. Во стоматологијата, кантарионот се користи во форма на капки, тинктура и чај за лекување на воспаление на непцата и парадентоза. Најголема примена има за лекување на повреди и рани на кожата и за лекување на опекотини од највисок степен. Помага и на луѓе кои имаат хронична и акутна депресија, ја помага циркулацијата и кај пациенти кои имаат проблеми со артериска и венска циркулација и дава добри резултати. ЧАЈ Во пола литар врела вода ...
| | веќе видена

Секоја жена и девојка ужива да биде модерна, згодна и сексипилна. Освен облеката која ја има главната улога во целата приказна, кондурите, сепак го зафаќаат главното место во плакарот. Постојат девојки и жени кои се опседнати со купувањето обувки, па затоа кај нив можат да се најдат по повеќе и од педесет пара. Некои се за дневна варијнта, некои за ноќна шема. Како што покажува британската анкета, покрај тоа што повеќе од половина од обувките само стојат и ја чекаат “вистинската прилика”, повеќето жени и понатаму ја негуваат својата зависност од кондури, купувајќи осум нови пара годишно. Речиси третина од 3 000 жени испитани во истражувањето кое го направи осигурителната компанија “Cooperative Insurance” признаваат дека купуваат кондури и со грешна големина само затоа што им се допаѓаат. Кога одлучите да одите на шопинг, изберете некои од обувките кои се наоѓаат на листата „пет типа обувки кои ѝ се потребни на секоја жена“. 1. Патики 2. Балетанки 3. Штикли 4. Дрвени сандали на платформа 5. Чизми
| | веќе видена

Eве неколку рецепти кои можат да помогнат околу вашето здравје. Сите знаеме дека билките не се штетни и дека можат да се користат во секое време, се разбира доколку не сте алергични на нив. За бронхит. Тегавец, широколисна коприва, ореви, мед, шекер и едно литро вода. – 1 литар вода – 50 гр тегавец – 20 гр коприва – 5 ореви(оревите откако ќе се скршат се ставаат со се лушпа). Сите заедно се варат 30 минути. Потоа се процедува, се става 500 гр мед и 200 гр шеќер, повторно се става на оган и се преврива. Ова се пие 3 пати на ден по една супена лажица пред јадење. За плодност – 40 смокви(суви) се ставаат во пола литро ладно цедено масло и стои 40 дена. После 40 дена секое сабајле се јаде по една смоква, ако можете, може и да пиете од маслото. Вртоглавица 1 лажичка босилок, 1 мала лажичка рузмарин се попарува со 250 мл вриена вода и стои 20 до 30 минути. Се пие 2-3 пати дневно. Циркулација 1 лажичка босилок, 1 лажичка рузмарин и 1 лажичка глог се прелива со 250 мл вода и стои 15 минути. За сува и оштетена коса ...
сите 2 | | | веќе видена

Покачување на мочната киселина (ацидум урикум) во крвта е резултат на вродено или стекнато метаболно нарушување.Тоа може да предизвика таложење кристали на урати, кои причинуваат воспаление на зглобовите (акутен уричен артритис), хронично оштетување на зглобовите (хроничен уричен артритис), создавање камења во бубрезите (нефролитијаза) и нивно оштетување (урична нефропатија). Атеросклеротските промени на крвните садови што го прехрануваат срцето се два пати почести кај болните со уричен артритис, но и кај тие со покачена концентрација на мочна киселина во крвта (хиперурикемија), без други клинички манифестации за заболувањето. Секундарното зголемување на мочната киселина може да биде последица и на други заболувања (леукемија, полицитемија, при хемотерапија на малигните заболувања, хронични бубрежни заболувања). Асимптоматската хиперурикемија може да трае со години, а да не дојде до појава на уричен артиритис. Горната граница на нормална урикемија за мажи е 420 умол/Л, а за жени 340 умол/Л. Болките почнуваат ...
| | веќе видена

Во денешниот прилог ќе ви покажеме како дома да си направите витаминска бомба, која се прави многу лесно и со намирници кои можете да си ги купите во најблиската продавница за здрава храна. Состојќи: – 250 гр. мед – 200 гр. суви сливи – 100 гр. суви кајсии – 100 гр. бадеми – 100 гр. ореви – 100 гр. суви смокви – 50 гр. аронија – 50 гр. лешници – 50 гр. брусница – 100 мил. свеж лимон – 1 среден корен од ѓумбир – 3 лажици мед со прополис и матичен млеч Начин на подготовка: Состојките се ставаат во стаклен сад. Сливите, кајсиите и смоквите се сечат, а лешниците, бадемите и оревите се мелат. Потоа се се меша, се додаваат сокот од лимон и ѓумбир, а потоа целата смеса се прелива со мед и добро се меша. Откако смесата ќе се соедини се става во тегла да стои неколку дена, а потоа може да се конзумира. Оваа смеса може да ја јадат и деца постари од две години, но само по една кафена лажичка наутро, додека повозрасните може да ја користат и со поголема лажица.
сите 2 | | | веќе видена

next