Мое Здравје

Chlamydia е најчеста сексуално пренослива инфекција (СПИ) предизвикана од бактеријата, Chlamydia trachomatis, која може да ги оштети репродуктивните органи на жената. Најчесто симптомите од Chlamydia инфекцијата се благи или отсатни, сериозните компликации предизвикуваат тешки ошетувања, вклучувајќи го инфертилитетот, кој може да се случи “тихо” пред да се препознае проблемот кај жената. Chlamydia инфекцијата кај мажот мозе да предизвика исцедок од уртрахалниот канал со различен интензитет. Колку е ч еста Chlamydia инфекцијата? Chlamydia е најчестата бактериска сексуална пренослива болест во САД. Се проценува дека над 2.000.000 индивидуи во САД, на возраст од 14-39 години се инфицирани со Chlamydia. Како се добива Chlamydia инфекцијата? Chlamydia инфекција се пренесува за време на вагинален, анален или орален секс. Chlamydiaта може да помине од инфицирана мајка на нејзиното дете за време на вагиналното породување. Секоја сексуално активна индивидуа може да биде инфицирана со Кламидија. Поголемиот број на ...
| | веќе видена

Доколку сакате да ја намалите телесната тежина или пак сакате да го прочистите организмот од токсините ви препорачуваме неколку билки кои ќе ви го забрзаат метаболизмот и ќе ви го намалат апетитот. 1. Коприва – Листовите и корењата на копривата имаат многу важна функција во нашиот организам, тие ја забрзуваат циркулацијата на крвта и работата на срцето и помагаат во намалувањето на мастите во крвта. Помагаат во варењето на масната храната. 2. Анасон - Плодот многу често се користи за намалување на мачнина во желудникот, гастритисот и подуеноста во стомакот. Го забрзува варењето на масната храна и прочистивањето на целиот дигестивен систем. 3. Маточина - Ги намалува грчевите и болките, го опушта целото тело и го подобрува сонот. 4. Хибискус – Хибискусот има голема количина на витамин Ц и овошни киселини. 5. Боровинка - Плодот од боровинка е посебно важен за забрзувањето на целиот метаболизам, ја зголемува циркулацијата на бубрезите и црниот дроб, и го регулира шеќерот во крвта. Лековитото дејство на ...
сите 2 | | | веќе видена

Запекот е честа појава со која се соочуваат многу луѓе денеска. Тој е болна и фрустрирачка појава, и како тема не е многу популарна и многу ретко се зборува за неа. Од запекот повеќе страдаат жените отколку мажите и не треба да се игнорира, бидејќи ако трае подолго време тоа може да биде и сигнал за некоја сериозна болест. Затоа треба на време да се посети лекар, а исто така како помош може да се користат и некои природни лекови. РЕЦЕПТ Овој рецепт е за еден ден, а вие можете да го правите секојдневно.Се земаат 2 смокви, се ставаат во филџан и одозгора се полеваат со зејтин. Наутро и навечер се јаде по една смоква.
сите 3 | | | веќе видена

Болеста во најголем број случаи се развива споро, но прогресивно. Болниот на почетокот се чувствува лошо, малаксано, како да му недостига животна енергија. Може да се јави зголемено потење, послаб апетит и пореметување на спиењето.Треба веднаш да посетите лекар, но при такви состојби, паралелно на лекувањето со терапија, можете да користите и природни лекови, кои многу помагаат за ублажување на болките. РЕЦЕПТ Ако сакате да ја излекувате реумата, тогаш земете едно шише од еден литар масло и наполнете го со цветови од јоргован и градинска роза. Оставете да стои на сонце еден месец, па процедете. Ако болните места се мачкаат со потопло масло подобро делува. Ова масло се става во месец мај и трае една година.
| | веќе видена

За да имаме здрав организам, треба и да се храниме како треба. Има намирници кои ги занемаруваме во исхраната, а кои се меѓу најважните за да бидеме здрави. Денеска ќе ви предложиме некои битни продукти кои често треба да ги имате на вашата трпеза: КЕЉ – Овој моќен зеленчук изобилува со антиоксиданси – познат борец против ракот. Тој е еден од најдобрите извори на витамин А, кој му годи на здравјето на кожата и очите, а помага и во јакнењето на имунолошкиот систем. Тој е добар извор на влакна кои се корисни за срцето. Една шолја содржи речиси исто количество витамин Ц, како и еден портокал. САРДИНИ – Сардините се еден од најдобрите извори на Омега-3 масни киселини кои му годат на здравјето на срцето, а го подобруваат и расположението. Освен тоа, овие риби се преполни со витамин Д. Имајќи предвид дека се мали и дека се наоѓаат на дното на синџирот за исхрана, тие не содржат многу токсини, како што може да биде во случај кај поголемите риби. ОВЕСНА КАША - Воведувањето овесна каша во организмот е исклучително ...
сите 4 | | | веќе видена

Поимот психосоматски потекнува од грчките зборови “soma” што значи тело и “psyche” – душа, дух. Прашањето за потеклото на болестите, од секогаш било предмет на интерес на различни научни гранки. Ако некогаш болестите се сметале за мистични и надприродни, во денешно време техниката во медицината е прилично напредната. Меѓутоа пациентот, како личност изгубил на значење , додека неговите симптоми на болеста се главен предмет на интерес и внимание од страна на лекарите. Многу често, незадоволството на пациентите произлегува токму од тоа. По лекарските ординации постојат голем број на случаи кога не може да се открие причината за тегобите кои ги доживува пациентот или пак покрај сите уредни наоди пациентот сеуште се чувствува лошо. Според некои теоретичари, одредени типови на луѓе се склони кон овие болести. Поточно, се верува дека луѓето, кои зависат од други, имаат поголема можност да заболат од улцеративен колитис и дека хипертензијата најчесто ги напаѓа оние кои ги поттиснуваат лутината и бесот, а кои ...
| | веќе видена

Дали знаете за билката лопен и каде можете да ја најдете? Сте слушнале ли за нејзините лековити својства и што се оваа билка содржи во себе? Лопенот расте по суви, сончеви, песокливи и необработени места. Двегодишната зељеста билка која во првата година развива само приземна розета , а во втората израснува право стебленце има перчиња жолти цутови високо што може да достигне висина и преку два метра. Од оваа билка најчесто се користи цутот, а во себе содржи флавоноиди, слуз, аукобозиди, сапонини, стероли, каротоноиди и фенолни киселини. Поради сите лековити состојки што ги содржи во себе, оваа интересна и лековита билка се користи за воспалена гуша , кашлица , трахеитис , акутен и хроничен бронхитис.
| | веќе видена

- 1 банана - 300 милилитри вода - 100 грама шумското овошје по Ваш избор (свежо или замрзнато) - 2-3 лисја спанаќ - 1 лажица жолт шеќер Сите состојки ставете ги во блендер и миксирајте 2 до 3 минути. Сокот испијте го веднаш со мали голтки. Ова количество на сок е доволен за 1 појадок за една личност. Шумското овошје можете да го замените со било кое друго овошје, а спанакот можете да го замените со зелена салата или со некој друг зелен зеленчук. Зошто е убав овој напиток за пиење? Бидејќи е… – Вкусен и лесен – Полн со витамини, минерали и влакна – Брзо се подготвува – Можат да го пијат сите членови на семејството – Го подобрува изгледот на кожата, косата и ноктите – Дава потребна енергија и освежува – Поттикнува природно слабеење – Го подобрува расположението – Му ги дава на телото сите потребни нутриенти – Ја нормализира пробавата – Го подобрува помнењето, бистрината на умот и концентрацијата
сите 2 | | | веќе видена

Штитната жлезда за да може да ги произведува нејзините хормони, потребен и е јод кој го внесуваме преку храна и вода. На оваа жлезда и требаат околу 200 микрограми јод. Најголем извор на јод се сите врсти на риба, сирењето и млечните производи. Во овошјето има многу малку јод, освен во ананасот и јаболките , кои се многу богати со овој минерал. Од зеленчукот најмногу го има во гравот, компирот, патлиџанот и лукот. Меѓутоа, со јод не треба да се претерува, бидејќи доаѓа до оштетување на штитната жлезда. Храната која е богата со масти и шеќери, и која има недостаток на витамин Ц и А, може да допринесе да дојде до намалување на јод во нашиот организам. Рибата, како најголем извор на овој минерал, со термичката обработка ја губи половината од јодот, а компирот при готвењето губи една третина од него. Од таа причина треба секогаш да се избегнува подолгото готвење на храната, а посебно , не се препорачува готвење без капак и секогаш треба да се даде предност на бланшираната исхрана и готвењето во експрес лонец. ...
| | веќе видена

Најопасни лекари се оние жени кои мислат дека знаат се. Искуството кое сте го имале со одредена болест или интересот да знаете некои работи за некои болести во никој случај не ве прави лекар. Најстрашни лекари на денешницата се оние жени кои мислат дека знаат се и на своја рака без консултации со лекар на себе, своето дете или својот сопруг му препишуваат терапија, го лекуваат на начин измислен од самите нив. Доколку имате 5 книги полни со информации за билки или лековити масти на природна база или пак сте имале искуство поголемо со некоја болест, тоа само по себе не ве прави лекари во никој случај. Имате одредени симптоми и ги занемарувате затоа што немате потреба од посета на лекар. Ситуацијата ви се влошува и тогаш експертот кој спие длабоко во вас се разбудува и во тој момент вие станувате лекар, си давате терапија и најстрашното е што почнувате да ја употребувате. Доколку тоа навистина би било така, верувајте дека до сега ќе сте носеле бел мантил и веќе ќе сте биле лекар. Излезете од својата ...
сите 2 | | | веќе видена

Движењето на мускулите го поттикнува ослободувањето на хормоните кои делуваат на мозокот и влијаат врз растот на мозочните клетки, регулираат расположение и ја подобруваат концентрацијата. Кардиоваскуларните вежби се вежби од аеробен тип. Освен за зајакнување на кардиоваскуларниот систем и слабеење , одлични се и за Вашиот мозок. Подобрувањето на циркулацијата ќе овозможи повеќе крв во мозокот и ќе му обезбеди кислород и гликоза, што му е потребно за нормалното функционирање. Секое раздвижување на мускулите ќе поттикне ослободување на различните хормони кои делуваат на мозокот. Тие хормони влијаат на растот на клетките во мозокот, регулирање на расположението и подобрување на концентрацијата. Со помош на кардиоваскуларните вежби се ослободуваат клучните хормони ׃ Сератонит, кој го подобрува расположението Допамин, ја подобрува концентрацијата и помнењето Норепинефрин, позитивно влијае врз вниманието, перцепцијата и мотивацијата Доколку вежбате секојдневно, ги ослободувате хормоните и ја подобрувате ...
сите 2 | | | веќе видена

Чувар куќа (Semperivivum tectorum) е трајна зељаста билка, со висина од 10 до 50 см. Листовите се густо наредени како ружа, зелени, месести и многу сочни, малку издолжени. Од средината излегува цветно стебло со светло црвена боја. Вирее на карпи, зидови, покриви на куќи или пак се одгледува во саксии и дворови. За неа велат дека кој ја нема во куќата, не е домаќин. Од неа се прават и многу корисни природни рецепти. Денес ќе ви напишаме еден корисен рецепт. Потребно ви е : Една шака ситно исецкани листови од оваа билка и 200 гр маст Маста се мие во девет води и откако ќе се измие се мешаат состојките. Ќе ја ставите оваа смеса на тивка температура и без бркање, откако ќе се стопи маста, ќе ја тргнете смесата настрана и ќе оставите да отстои 12 часа. После тоа, оваа смеса повторно малку ќе ја загреете, ќе процедите и ќе ја соберете во стаклен сад. Маста се чува во фрижидер. Оваа маст е лековита за рани кои настанале од удар, загноени рани кои долго време неможат да зараснат, отоци и против сончеви пеги и ...
| | веќе видена

Чајот од листовите на винова лоза е делотворен против гихт, реума и крварење. Се препорачува кај нервозни и меланхолични луѓе , затоа што содржи калиум, фосфор и други состојки кои имаат благопријатно дејство врз нервниот систем. Чаша свежо исцеден сок од грозје наутро има непроценлива вредност за организмот. Треба да се пие бавно, голтка по голтка. Нутриционистите препорачуваат еднонеделна диета со грозје за лицата кои сакаат да ја намалат телесната тежина . Треба да се јаде околу половина килограм грозје дневно и уште 1000 кцал да се внесат со друг вид на храна. Истражувањата покажуваат дека лицата кои умерено пијат вино секој ден, го намалуваат ризикот од срцев удар за 25-40% . Фенолните соединенија од површинскиот слој на грозјето го штитат организмот од лошиот холестерол . Се препорачува најмногу 2 чаши квалитетно вино на ден. Повеќе од тоа има штетно дејство врз организмот. Меѓутоа, не е неопходно да се пие вино за да се внесат овие корисни состојки. Ги има во свежото црно грозје и во сокот од грозје, ...
| | веќе видена

Очите имаат развиен одбрамбен механизам. Ако воспалението се развие, тоа значи дека нечистотија имало премногу и окото не можело да ја совлада. Прво правило кај хигиена на очите – да не ги допираме со нечисти раце и предмети. Ако во очите падне трошка прашина, солзите воглавно ја испираат во внатрешниот очен агол каде не предизвикува потешкотии. Ако сме нестрпливи и ако го триеме окото, можеме да ја оштетиме рожницата и воспаление на спојниците – конјуктиви кои треба да се лекуваат. Ако туѓо тело е забодено во рожницата или во внатрешната страна на капакот, неопходна е лекарска помош. Второ правило – очите не се тријат со раце. Понатаму на очите им штети дим од цигари или дим од горење на други предмети. Прашината е исто така штетна. Иритираното око реагира со воспаление и поцрвенува. Здравото око не бара посебна нега. И миењето на образите спаѓа во хигиена на очите. Кај доенчињата хигиената на очите е сосема нешто друго. Со мека крпа или памук натопен во чај од камилицаго премиваме окото од надворешната кон ...
| | веќе видена

Многу луѓе кога ќе се почуствуваат нервозни прибегнуваат кон храната. Потврдено е дека грицкањето и џвакањето помага да се ослободи вишокот на притисокот. Но, ако се изберат вистинските грицки, можно е да ја сочувате, па дури и да ја намалите телесната тежина. – Пуканките помагаат да се смири вашата раздразнетост, но со мудар избор и од диетален аспект, бидејќи не се подготвуваат на масло , а содржат и влакна. – Печениот компир го зголемува нивото на серотин во мозокот. Серотинот е супстанција, која помага во опуштањето и релаксирањето, а истовремено се бори против депресијата. Компирот е богат со влакна, па поседува диателен ефект, доколку се јаде со преливи од домати или со безмастен јогурт. – Жешката супа од зеленчук е преполна со хранливи состојки и се препорачува за смирување на напнатоста. – Морковот е зеленчук, кој поседува најмногу витамини. Тој е нискокалоричен и е богат со влакна. Морковот е извор на витаминот А, кој се бори против последиците предизвикани од стресот. – Портокалите го содржат ...
сите 2 | | | веќе видена

Јасенот како билка може да се најде во повеќе видови. Високиот јасен е најголем и најубав во Европа и се користи за медицински цели. Кај нас е распространет по ридести букови и буково – чамови шуми Од оваа билка најчесто се користи листот. Тој во себе содржи флавоноиди, танини, кумарински гликозид фраксин, манитол и малку етерично масло. Според истражувањата утврдено е дека листот од јасен има повеќекратно дејство, ефикасно кај ревматизмот на зглобовите, артритисот и костоболките. Како и за многу лековити билки, хемиските истражувања потврдија дека во листот на јасенот има активни состојки кои ја оправдуваат неговата традиционална терапевтска примена.
| | веќе видена

Шпарглата (аспарагус) е зеленчук кој преставува уште непознатица на нашите простори, додека во Западна Европа, Америка и Азија доста е користена. Таа е зеленчук со многу интересен изглед , многу убав вкус и изобилува со богатство од хранливи материи. Во себе содржи: протеини, јагленохидрати, минерални соли:железо, калиум,магнезиум, а од витамини ги содржи:A, Б, Б1, Б2, ПП,Ц и Д. Содржи фолна киселина и аспарагин. Поради изобилството на сите корисни работи што му се потребни на организмот, таа се препорачува што повеќе да се конзумира бидејќи е превентива за многу бплести. Таа е одлична за мозокот и нервите и го активира хормонот на среќата ,добра храна е за оние што имаат дијабет, одлична е за кожата и очите, го подобрува варењето, ги чисти бубрезите и мочните патишта , а е доста лековита и при болести на срцето. При приготвувањето на шпарглата, битно е да не се излупи надворешниот слој, бидејќи во него има најмногу витамини и минерали. Шпарглата може да се јаде како салата, како вариво и супа. Белата и ...
сите 2 | | | веќе видена

Еве неколку навики кои предизвикуваат да изгледате постаро од тоа што сте, навики кои ви ги зголемуваат годините, а за кои сигурно не сте не претпоставиле дека можеби така влијаат. Пиење од цевка Пиењето од цевка доведува до појава на брчки на устата. Со самото тоа што нон стоп ја згрчувате устата се создаваат брчки кои го уништуваат вашиот изглед. Спиење само на едната страна Спиењето само на едната страна исто така доведува до појава на брчки. Доколку спиете само на едната страна ,таа страна од лицето цела вечер ќе биде притисната од перницата, а со тоа и кожата нема да може слободно да диша. Не носење на очила за сонце Доколку не носите очила за сонце, сонцето ви смета за да можете да имате убав поглед, па поради тоа замижувате односно ги грчите мускулите околу очите и ја оптоварувате кожата, а последица на тоа е појава на непосакуваните брчки околу очите. Не користете сапун Сапунот содржи детергенти кои ја сушат кожата. А, сите знаеме дека сувата кожа старее побрзо. Ви препорачуваме лицето да го миете ...
сите 3 | | | веќе видена

Ако сакате да заборавите на болките во грбот, секоја вечер пред спиење, во текот на еден месец и по потреба треба да јадете: Една сува смоква Една сува кајсија Пет суви сливи Овие плодови содржат супстанции кои предизвикуваат регенерација на ткивото на интервертебралните дискови. Делуваат така што ги зајакнуваат и ги прават поотпорни. Пршлените почнуваат сами правилно да се подредуваат без надворешна мануелна корекција. Секој плод содржи одредени елементи и супстанции, а нивната мешавина дава одличен лек кој е особено ефикасен против болка во грбот. Овој рецепт е добиен од спортист – олимпиец кој вака го регенерира својот р’бетен столб после тежок физички напор.
| | веќе видена

Модринките се честа појава кај луѓето. Од различни причини настануваат и на различни начини се лекуваат. Тие изгледаат лошо на телото на секој човек, но освен тоа, се доста болни. Модринка или контузии е промена на бојата на кожата, предизвикани од прекин на поткожни крвни садови, поради повреда. Тие најчесто добиваат црвеникава боја, која постепено станува синкаста и зеленкасто жолта. Тоа е затоа што, хемоглобинот во ткивото хемиски се разложува и се апсорбира во телото. Модринките обично настануваат како последица на удар или пад и за нив е многу логично да поминат за неколку денови. Меѓутоа, ако тие се појавуваат редовно и без очигледна причина, тогаш би било добро да одите на лекар, бидејќи тоа би можело да предизвика огромен здравствен проблем. Ако повредата предизвикала оток, тогаш на местото ставете мраз, со што ќе се намали крварењето од пукнатите крвни садови. Отоците го забавуваат процесот на заздравување, па затоа не смеете да дозволите на болното место да му ставите завој, бидејќи тоа ќе ...
| | веќе видена

next