Мое Здравје

Надворешниот изглед, убавата шминка, гардеробата, сето тоа секоја девојка цели да го има и покаже пред другите. И вие сте една од девојките која го поседува тоа, но длабоко во себе осеќате празнина, не сте вистински исполнети, се чуствувате дека никој не ве разбира, проблемите во голем број само надвиснале над вас, а вие си поставувате само едно прашање. Има ли сето ова крај, дали некогаш ќе заврши, дали и јас некогаш ќе бидам среќна? А, дали некогаш сте се запрашале каде е проблемот и каде застанала вашата среќа? Сигурно не. Време е да го направите првиот чекор и да превземете нешто, да го создадете патот на срќата, за таа полесно да стаса до вас. Избегнувањето на проблемите во никој случај нема да доведе до нивно решавање. Размислете за вашите проблеми, што е она што ве измачува и како би можеле да ги решите. Стариот и добар начин може многу да ви помогне. Земете голем лист бел хартија и пенкало. Од страните на листот испишете ги вашите проблеми, во средина на листот напишете го вашето име. Од едната ...
сите 4 | | | веќе видена

Господин Блок ми раскажа дека заработувал над 20000 долари годишно, но од неодамна почнал да наидува на затворени врати било каде да одел. Ми се жалеше дека во неколку случаи речиси ги навел клиентите да го потпишат договорот, но секогаш се испречувало нешто во последниот миг. Додаде дека верува и дека е баксуз. Дискутирајќи за проблемот, утврдив дека г-ин Блок три месеци порано многу се налутил, дури и се разбеснил поради некој свој клиент, заболекар, кој и покрај ветувањето дека ќе го потпише договорот, ја повлекол својата одлука во последен момент. Го обземал несвесен страв дека сите муштерии ќе му го прават истото, и почнал да чуствува непријателство, пречки насекаде и силна осуетеност. Постепено ја вградил во својот ум мислата за непремостливата пречка и за откажувањето на договорите и се создал маѓепсан круг. Му се случило она од што најмногу се плашел. Но со моја помош сфати дека проблемот е во него и дека е неопходно да го измени својот ментален став. Низата безуспешни работи ја прекина со помош на ...
| | веќе видена

Јаболковиот оцет уште од дамнешни времиња е познат како најдобар лек против вишокот масти. Тој е одличен за намалување на нивото на масти во крвта, го поттикнува метаболизмот брзо и го штити телото од слабеење на имунитетот за време на некои диети. Пектинот од јаболкото се врзува за мастите, го намалува нивото на усвојување и на акумулација и овозможува нормално продолжување без никакви ненадејни враќање на изгубените наслаги. Јаболковиот оцет е базиран на природна основа, што не може да му наштети на човековото тело. Начин на употреба на јаболковиот оцет Во чаша со вода растворете две супени лажици јаболков оцет и консумирајте го напитокот секое утро на гладен стомак. Во чаша со вода растворете две супени лажици јаболков оцет и додајте две лажици мед. Напитокот консумирајте го секое утро на гладен стомак.
сите 5 | | | веќе видена

Бидете вистинска дама и изгледајте прекрасно. Нежноста и префинетоста е карактеристика на секоја вистинска дама. Обратете внимание на себе и бидете една од жените кои се пример за дама. Негувана и здрава коса Вистинската дама треба секогаш да биде средена. Косата е само еден дел од целината на која треба да обратите внимание. Косата секогаш треба да ви биде здрава, чиста и да мириса убаво. Несредената коса остава премногу лош впечаток за една жена. Нежни раце и убави нокти Нежноста на жената се огледува во рацете. Одржувајте ги рацете, посветете им внимание, користете креми кои ја омекнуваат кожата, а вашиот допир ќе биде неодолив. Скапиот маникир не ви е потребен за вашите раце да изгледаат совршено. Истурпирајте ги ноктите во иста форма, должината на ноктите е сосема небитна, а потоа излакирајте ги. При првиот контакт со некое лице вашата рака ќе изгледа нежно, а вашите нокти уредни, и впечатокот е прекрасен. Чиста и испеглана облека Вашата облека секогаш треба да биде уредна, без разлика дали носите ...
сите 2 | | | веќе видена

Се лутите и тоа го правите заради некоја ваша слабост. Некој друг, во исти околности не би се налутил. Toa што ве лути не се другите луѓе или ситуации, туку ве лути тоа што некој или нешто од надвор ве погодилo во раната која не сте ја зараснал , или ви допрел некоја ваша слабост која треба да зајакне. Доколку тие рани или слабости ги нема не би сте се лутиле, не би губеле време и енергија на штетни емоции. Една од најчестите слабости која предизви кува лутина се предрасудите кои во вас раѓаат очекувања и интерпретации кои не се на место. Дури и тогаш кога некој ќе ви предизвика огромна нeсреќа или направи голема гадост, тоа не мора да биде причина за лутина, кога сте свесни дека лутината е исто така мана. Не можете да ја смените околината, но може да смените како во неа се снаоѓате, како на неа реагирате. Зошто се лутите на одредена личност, додека други на неа не се лутат? Сите кои се лутат, како причина за своите емоции го обвинуваат некој надворешен фактор. Но, другите притоа не чувствуваат исто, ...
сите 2 | | | веќе видена

Правилната исхрана е важна за нашиот имунитет, за општото здравје, а со тоа и за здрави коски. Денеска ќе ви напишаме еден рецепт, кој потекнува уште од античка Грција, а кој содржи намирници кои имаат поволно дејство за цврстина на коските. Состојќи: – 10 лажици ленено семе – 5 лажици мелен сусам – неколку семки од тиква – неколку зрна пченица – малку семки од сончоглед – 3 лажици суво грозје – 1 кг мед Во поголем сад се мешаат сите состојки, притоа користејќи дрвена лажица. Кога добро се ќе се измеша, состојките се ставаат во стаклен сад. Од овој лек се јаде по една супена лажица пред доручек и пред ручек.
сите 2 | | | веќе видена

Многумина веруваат дека сонот е губење на време. Научниците го велат токму спротивното, дека сонот е најважен за да бидеме здрави. Сонот има четири фази – секој циклус трае 90 минути, што значи дека сонот минува низ 5 ротации . Фаза 1 Најраната фаза на спиење може да се опише како нешто помеѓу будност и дремка. Лесно се будиме од сонот и ако тоа се случи, ќе имаме чувство дека не сме спиеле. Фаза 2 Овој сон не е длабок , но ја троши половината од ноќта. Кога сме во втората фаза на спиење, на телото му се случува пад на температурата, мозочните бранови се бавни, а притисок и срцевото биење се забавени. Ова значи дека голем дел од ноќта, срцето и васкуларниот систем се одмараат, со што се потврдува важноста на спиење за здравјето на срцето. Фаза 3 Тоа е најдлабокота фаза на спиење. Мозочните бранови се премногу бавни, притисокот е многу помал, дишењето забавува, мускулните ткива може да се регенерираат. Хормоните, особено оние кои го контролираат растот, се излачува. Во оваа фаза на спиењето е активни и ...
| | веќе видена

Козметика се производи кои се користат за подобрување на изгледот или мирисот на човечкото тело.Козметиката вклучува креми за кожа, лосиони, пудри, парфеми, шминка за очи, лак за нокти, влажни марамчиња, трајни фризури, контактни леќи за очи, фарби за коса, и многу други продукти. Во козметиката спаѓаат и продуктите за бебиња- масла за бањање, соли за бањање, пудри и многу други типови на продукти. Подмножество на козметиката е „шминката“ која се однесува на продукти во боја наменети за промена на изгледот на корисникот.Многу производители прават разлика помеѓу декоративна козметика и заштитна козметика.Но козметиката кај нас е доста скапа и луѓето си прават многу работи и во домашни услови. Еве и од нас неколку совети кои можат да ви помогнат да си решите некои проблеми без да давате куп пари купувајќи ги. МЕДОТ ЈА ОМЕКНУВА УСТАТА Медот идеално ја врзува влажноста. Содржи и материи кои ги намалуваат отоците и го забрзуваат лекувањето на напукани усти. Сувата кожа многу бргу по употребата на медот ...
| | веќе видена

Штитната жлезда или тироидеа е ендокрина жлезда која е сместена непосредно под гркланот, од двете страни на душникот. Има форма на штит. Се состои од два лобуса (лев и десен) кои се споени со еден потесен жлездест дел, наречен истмус. Штитната жлезда е тешка од 30 до 60 г. Тироидното ткиво го сочинуваат бројни тироидни фоликули кои се исполнети со белковидна маса , каде што се акумулираат тироидните хормони. Фоликулите се обложени со жлездести клетки-тироцити. Често ја игнорираме, но таа е многу опасна ако заболи. Веднаш треба да се јавите на лекар. Ако имате хиперактивна жлезда треба да консумирате витамин Б12, кој најчесто го има во житариците, џигерот, јајцата, пивскиот квасец, цвеклото, лешникот, сусамот, сојата, морските алги, киселата зелка и туршијата. Во случај, ако се одлучите да пиете Б12, тогаш дополнително со него пијте и калциум шумливи таблети. На тироидната жлезда штетно и делува алкохолот, естрогенот, апчиња за спиење и цигари. РЕЦЕПТ: За овој рецепт потребни се 50 мали оревчиња, кои уште се ...
| | веќе видена

Напад на паника е емоционално пореметување кое се манифестира нагло, кое е пропратено со непријатни вегетативни симтоми (забрзана работа на срцето, отежнато дишење, потење, вртоглавица, тремор на рацете, поматување на видот и сл.), најчесто се јавува без никаква видлива причина. Наведените симтоми за време на паничниот напад забрзано се појачуваат и личноста чувствува дека не е во состојба да ги поднесе. Што всушност се панични напади? Најпрво паника е страв од страв. Нападот на паника понекогаш се јавува кај личности кои се склони кон анксиозни реакции (плашливи и сензитивни личности). Паничните напади не се јавуваат случајно и без никаква причина како што си мисли личноста која ги преживува. Јавувањето на првиот паничен напад најчесто е поврзан со непријатни случувања кои допринеле да се чувствува личноста анксиозно (вознемирено и напнато). Некои од тие случувања кои претходат на паничните напади се: хроничен стрес, трауматско искуство или серија на стресни случувања, хронична исцрпеност на организмот ...
| | веќе видена

Лукот го регулира високиот крвен притисок, работата на срцето ја нормализира, ја намалува склоноста кон тромбоза и го намалува нивото на штетниот холестерол. За да направите напивка, која може да ви помогне да го намалите крвниот притисок потребни ви се 36 исечкани чешниња лук и 3 исечени лимони од средна големина. Тие се ставаат во литар вода, се варат, но треба да се внимава, водата да не зоврие. Оставете ја напивката да отстои 12 часа, па потоа процедете ја. Секое утро во текот на 40 дена на гладно се пие од 20 до 40 мл. од напивката.
сите 2 | | | веќе видена

Малините имаат многу здравствени предности, а се и одличен сојузник во борбата против килограмите. Имено, кетоните и ензимите кои се наоѓаат во малините ги разградуваат масните клетки во телото.Ова црвено овошје е богато со влакна и манган. Влакната го забавуваат процесот на варење, додека манганот го јакне метаболизмот во телото. Слаткиот вкус на малините прави да се чувствувате сити подолго време. Tие го намалуваат ризикот од срцев удар, а за тоа придонесува елегинската киселина која се наоѓа во нив. Имено, тие го намалуваат холестеролот и високиот крвен притисок. Само еден филџан малини може да спречи оштетување на црниот дроб и да ја намали можноста за заболување од карцином. Иако тие се слатко овошје, хранливите состојки помагаат во контролата на нивото на шеќер во крвта. Заради тоа малините се добри и за лицата кои боледуваат од дијабетес тип 2. Освен сите овие здравствени предности, ова вкусно овошје помага и за убава и чиста кожа. Антиоксидансите и витамините во малините го прават ова овошје ...
сите 2 | | | веќе видена

Цинкот се наоѓа во секоја клетка и тој е неопходен за правилно функционирање на организмот. Но, поради неправилната исхрана и забрзаниот и стресен начин на живот, недостигот од овој елемент во организмот станува се поголем проблем. Тој е составен дел на голем број ензими што учествувале во виталните процеси на организмот, како што се синтеза на протеините, функционирањето на гените, транспортните и метаболитичките процеси. Учествува и во создавањето на речиси сите хормони, а неопходен е и за функционирањето на клетките на коскеното ткиво и на кожата. Во мозокот, цинкот се однесува како стабилизатор на расположението и смирувачки делува на нервниот систем, а учествувајки во синтезата на протеините го потикнува и растот и развојот. Значаен е и за регулирање на хормоните во организмот. Исто така, покажува и особини на стимулатор на имунитетот, така што повеќекратно го зголемува нивото на специфичните одбрамбени ситуации, од една страна, а од друга страна, пак, затоа што директно се врзува за обвивката на некои ...
| | веќе видена

Цврстите коски се еден од предусловите за здрав и активен живот, доколку сте во средна или стара доба. Личностите што имаат цврсти коски, во помала мера, се склони кон кршење коски и остеопороза во старата доба. Остеопорозата е состојба на лош квалитет на коските, до која може да доведат повеќе причини. Најчесто станува збор за комбинација на повеќе фактори. Самата остеопороза нема типични симптоми, а скршен колк или компресивна скршеница на ‘рбетот, кои се типични за остеопорозата, се всушност копликаци, а не симптомите на болеста . Поради тоа не е можно дијагнозата благовремено да се постави на темелите на симтомите, како што сме се навикнале да го правиме со другите болести. Потребно е повеќе хранливи состојќи да се внесуваат со секојдневната исхрана, бидејќи нашето тело не е во состојба само да ги произведе. За здрави коски нужна е исхрана богата со витамини и минерали ,со акцент на внес на калциум и витамин Д. Имено, калциумот и витаминот Д треба да се внесуваат паралелно бидејќи апсорпцијата на ...
сите 22 | | | веќе видена

Ретко која билка со своите плодови, како брусницата , е природен антибиотик и го има потврдено својот придонес во здравјето. Нејзините плодови се богати со различни заштитни материи, кои содржат минерали, витамин А, витамин Ц, калиум и растителни влакна. Црвената тврда топчеста форма ја има поради присуство на голема количина на витамин Ц и е со кисел вкус. Освен тоа, брусницата е веќе долго време позната како лековита билка. Од нејзините листови и плодови се прават лековити чаеви. Од свежите плодови се прават сокови, а плодовите можат да се чуват и замрзнати или сушени. Од нив може да се прават вкусни џемови, сосови и јадења. Свежите, смрзнатите или сушените брусници, како и сокот од плодовите се природен антибиотик кој ги уништува штетните бактерии и габички во телото. Таа го намалува шеќерот во крвта, што е корисно за дијабетичарите. Помага при стресни состојби, како и во превенција на кардиоваскулатните заболувања (болестите на срцето и крвните садови). Брусницата го подобрува и видот. Сокот и чајот од ...
сите 4 | | | веќе видена

Кога со својот партнер за нешто се карате, најверојатно не ви паѓа на памет за некакви правила до кои треба да се придржувате во таквите моменти. Но тие постојат и еве ги: 1.Строго држете се за целта. Значи, секогаш имајте ја на ум причината поради која се расправате. Не преминувајте на други теми (лани… мајка ти …) 2.Никогаш немојте да се навредувате, еден на друг да си се обраќате со навредливи имиња. Можете да викате, да одите во детали, но не навредувајте се. 3.Задржете го аспектот на привременост во изразувањето на своите чувства. Сите ваши силни изјави нека имаат временска димензија – овде и сега. „во овој момент, не ти верувам“. Не користите ги зборовите:„секогаш“ и „никогаш“. Не го казнувајте партнерот со лутење и молчење. Ако има проблем решете го. 4.Одредете знаци за тајм аут. Понекогаш со кавгата се претерува. Таа станува исцрпувачка, премногу ве ангажира, или едноставно се случува во лош момент. Во периодот пред и да почнале кавгите, договорете се кој ќе биде знакот кој ќе го користите за кавгата ...
сите 21 | | | веќе видена

Сонот ќе го подобрат две до три капки масло од мандарина или од лаванда, ставени во чај. Поголемо количество може да предизвика поспаност во текот на денот. Варењето на храната ќе биде забрзано со една до две капки масло од мандарина во лажичка мед. Болката во раничките и околу исечените места ќе биде помала, ако повредената околина се намачка со две капки од чајно дрво. Каснувањето од комарци, опекотините од сонце, црвенилото на кожата, се ублажуваат со една до две капки лаванда, со исто количество масло од кората на чајното дрво. По шок ќе се повратите од таквата состојба, со една капка луто нане на коцка шеќер. Миризбата од устата и афтите се отстрануваат со мешавина од три капки луто нане, лаванда, лимон, чајно дрво и една капка мајчина душичка во 50 мл вода . Мешавината треба добро да се промеша, со неа да се измие устата и да се плукне. Затнатиот нос ќе се ослободи од секретот со помош на една капка масло од еукалиптус, со која е натопено марамче, преку кое повремено ќе вдишувате во текот на денот. ...
| | веќе видена

Предметите кои секоја жена ги користи во кујната се вистински жаришта на бактерии, особено оние кои доаѓаат во директен контакт со храната и садовите. Најголемите извори на нечистотија и најголемите закани за здравјето се, работната површина и даската за сечење , потоа фрижидерот и судоперот, како и сунѓерот за миење садови и крпите. Експертите предупредуваат дека во еден квадратен сантиметар, судоперот има околу 10.000 бактерии. Овој факт зборува за потребата, да се одржува и чисти кујната. За чистење не се препорачуваат антибактериски агенси. Доволно е топла вода и детергент. Крпите за во кујна може да изгледаат чисти, но се полни со бактерии, па на модерната домаќинка и се препорачува, наместо користење крпи од платно, да се користат хартиени крпи и да се фрлаат по употребата. Измиените садови не треба да се бришат,туку да се остават да се исушат природно. Ако, пак сте навикнати на крпи, потребно е да ги менувате на секои два или три дена.Правилно перење на крпите, вклучува перење во машина на 90 ...
сите 2 | | | веќе видена

Иако мислите дека годините во кои треба да се грижите за меморијата се далеку, новите истражувања покажаа дека проблемите со меморијата може да започнат уште од 20 годишна возраст. Следете ги овие едноставни чекори за да го спречите губењето на меморијата. Според едно универзитетско истражување, испуштањето на јаглехидратите од појадокот може да ја оштети меморијата на долг рок. Сите испитаници кои воопшто не конзумирале јаглехидрати за појадок, за брзо време покажале полоши резултати на тестовите за меморија. Вежбањето го зголемува протокот на крвта во мозокот, со што се обезбедуваат потребните количини кислород и глукоза, кои се потребни за нормално функционирање. Всушност, истражувањата покажале дека можете да научите нови зборови 20 проценти побрзо, веднаш по интензивен тренинг. Секој ден треба да поминете по еден час пребарувајќи нешто што Ве интересира. Тоа ќе го стимулира предниот дел од мозокот којшто ја контролира краткорочната меморија. Кога пребарувате на интернет се активираат деловите од мозокот ...
| | веќе видена

Во градините и на балконите невенот (Caledula officialis) се одгледува како декоративна билка. Но неговите цветови се користат и како лек. Бидејќи невенот сака сонце, треба да се сади на сончеви места. Цвета од јуни до септември, а кога е есента е топла и до крајот на октомври. Се бере целиот надземен дел на билката, а најголема вредност има цветот и тоа оној со интензивно портокалова боја. Како и сите други билки, треба да се бере во суво време за да се спречи можноста за мувлосување. Во невеновиот цвет има доста активни материи на чие присуство се должи неговата лековитост. Такви се етерското масло, каротеноидите и ксантофилите што ја даваат портокаловата боја, потоа горливи материи, слузи, флавоноиди, органски киселини и окситерпени. Невенот ја подобрува работата на желудникот и целиот дигестивен тракт, а има и седативно дејство. Особено е ефикасен за заздравување на ерозиите (раните), односно за чир на желудник и дванаестпалачното црево. Денеска ќе ви напишаме рецепт,како се прави масло од невен? Рецепт: ...
| | веќе видена

next