Мое Здравје

Многумина се вртат наназад и жалат за направените грешки. Престанете да размислувате за грешките кои сте ги направиле во минатото. Ваквото размислување е погрешно и од него немате никаква корист. Зошто сте грешеле? Затоа што сте се обидувале нешто да направите. Доколку не сте се обидувале немало да грешите, но така ќе стоите во место и нема да напредувате. Отфрлете ја суетата и почнете да ги анализирате сопствените грешки, з а да може да откриете што би можеле да направите во следните обиди за да биде поинаку. Потоа размислете и за тоа дали кога во вашиот живот работите ќе тргнат надолу, го прифаќате животот таков како е. Дали ги прифаќате сите ваши порази исто како и победите? Или кога нештата ќе испаднат неповолни, веднаш барате виновник? Ако мислите дека со тоа што сте нашле дека некој е виновен за вашите неуспеси, сега може да се чувствувате сигурни, грешите.Ова чувство на сигурност, е лажно исто како што е лажно вашето убедување дека со тоа што некој сте го прогласиле за виновен, ќе можете својот живот ...
сите 2 | | | веќе видена

Исхраната на современиот човек земено во просек изобилува со заситени масти, што доведува до намалување на бројот на сперматозоиди. Едно истражување на Харвард тврди дека кај 99 испитани мажи, квалитетната исхрана збогатена со омега-3 довела до зголемен број на сперматозоиди, што ги зголемува шансите поголем број од нив да бидат со нормална структура. Исто така, познато е дека со стареењето се намалува количината и квалитетот на смената течност. Истражувањата покажуваат дека бројот на спонтани абортуси се зголемува, ако таткото е постар од 35 години . Иако мажите можат да создаваат сперматозоиди и до длабока старост, познато е дека нивната моќ за оплодување опаѓа по 55- годишна старост. Машката плодност може да се намали и многу порано, бидејќи во нејзиното одржување голема улога имаат виталноста, општата физичка состојба и емотивното здравје на мажот. Плодноста забрзано опаѓа кај мажите кои се пушачи, оние кои консумираат алкохол и наркотични дроги, како и кај оние со вишок килограми. Затоа се смета дека ...
| | веќе видена

Сексуално преносливите болести се важен фактор на ризик за развој на рак на гениталните органи и кај жените и кај мажите. ХПВ инфекцијата се поврзува со ракот на грлото и телото на матката, со ракот на вагината и вулвата кај жените, како и со ракот на пенисот и анусот кај мажите. Утврдено е дека сексуално преносливите болести се почести кај лицата кои имат повеќе сексуални партнери. Утврдено е дека лицата кои почесто ги менуваат своите сексуални партнери имаат значително поголем ризик да бидат заразени со ХПВ вирусот, но и со други сексуално преносливи вируси. Лица кои имаат еден сексуален партнер имаат многу помал ризик од инфекција со ХПВ вирус. Исто така, ризикот за сексуално преносливи болести е зголемен кај лица кои имаат сексуални односи со високо ризични партнери. Оние лица кои имаат сексуални односи со лица кои често ги менуваат своите сексуални партнери или кои се заразени со ХПВ вирусот, имаат поголем ризик да се заразат со ХПВ вирусот. Во тие случаи обавезно се препорачува користење на презерватив ...
сите 2 | | | веќе видена

Во црковните хиерархиски кругови, Владика на Европска Епархија… Меѓу народот, обичен човек од крв и месо кој го сака животот и сите животни радости подеднакво како и обичните смртници. Со Отецот разговаравме на тема, како тој се грижи за своето здравје, што најчесто јаде, дали вежба……..? 1.Mоже ли да ни кажете како го одржувате вашето здравје? Отец Пимен: На почетокот на овој разговор би сакал да најавам дека не сум баш најсоодветнo избрана личност за еден ваков разговор, но сепак, ќе се обидам искрено да одговорам на вашите прашања, па белким некој ќе научи како човек не треба да се однесува кон своето здравје. Имено, поради моите чести патувања, ретко каде се задржувам повеќе од десетина дена на исто место. Тоа значи многу честа промена на леглото, климата, храната која не ја избирам сам. Поради сето тоа не можам да се пофалам со некое завидно здравје. Склон сум кон чести хронични настинки, болки во грбот од долгите седења во автомобил, авион, воз, автобус… Она за што би можело да се каже дека ми е добра ...
| | веќе видена

Појавата на Генерализирано Анксиозно Растројство (ГАР) можна е без видлива причина, но понекогаш се поврзува и со некој значаен стресен животен настан. Обично е во прашање хроничен стрес, кој ги провоцира симптомите. Во клиничката слика кај пациентите доминира генерализирана анксиозност во вид на стравувања, исчекувања, напнатост, загриженост, слаба концентрација, психички и физички замор, раздразливост, немир и несоница. Пациентот доживува “ слободно лебдечки страв ” кој ја преплавува личноста (без да знае од каде и зошто тој страв се појавува). Постои и “ страшливо исчекување ” субјективно доживување на страв кое тешко се опишува како мачно претчувство, дека нешто лошо и непријатно ќе им се случи во најблиска иднина, некоја несреќа било нив или на нивното семејство (болест, повреда, смрт, финансиско криза, загриженост за иднината итн.) Од ваквите чувства тие не можат да се ослободат, бидејќи тоа целосно ги обзема и ги парализира, ...
| | веќе видена

Во текот на една сезона секое осмо лице заболува од синузитис, иако најголем број од случаите останува недијагностициран, бидејќи настанува подобрување по неколку дена, па пациентите мислат дека имале обична настинка. Секоја година се зголемува зачестеноста на оваа болест, а тоа се препишува на загадување на околината и на резистентноста на антибиотици. Бактериите ретко се почетна причина за синузитис, повеќе од две третини од случите се предизвикани од вируси, а понекогаш виновници може да бидат и габички. Сепак, за комплицираните секундарни инфекции секогаш се одговорни бактериите. Бактериските воспаленија на синусите се слични на настинка и траат подолго време од десет дена. Симптомите можат да се влошат по краткотрајно подобрување. Зголемената температура што трае барем три дена, исто така, е знак за бактериска инфекција. На почетокот, симптомите на синузитисот се слични на настинката – затнат нос, ослабено чуство за мирис, температура и ноќно кашлање. Но ако секретот е густ, со зелено- жолта боја и ако ...
сите 2 | | | веќе видена

Гихтот е метаболно заболување кое се манифестира со појава на акутен артритис со рецидиви, појава на тофи, и кај нелекуваните болни – појава на хронична уратна артропатија. Болеста е последица на таложење на кристали од мононатриум-урат. Исто така е присутна и хиперуратемија и хиперурикемија. Во поединечни случаеви настануваат и бубрежни каменчиња или таложење на урати во медулата на бубрегот. РЕЦЕПТ Се земаат 25-30 ловорови листа и се варат со 600 мл вода. Откако ќе се сварат, се тргаат од оган и веднаш се става водата во термос и се затвара. Ова вака отстојува од 3 – 8 часа. По ова смесата се цеди, листовите се фрлаат, а водата се пие 3 дена во голтки. Секој ден се прави нова течност. Откако ќе се испие првата доза , се прави пауза од 7 дена и повторно се прави истата течност и пак се пие 3 дена. После ова се прави пауза од 6 месеци. Додека се пие оваа течност од организмот се исфрла многу калиум и затоа треба да се јаде банани, суви кајсии, суви сливи и сите други производи што содржат калиум. При пиење ...
сите 2 | | | веќе видена

Одењето на лекар е важно кога се соочувате со сериозни болки, но понекогаш, кога се соочувате со мала главоболка, не треба веднаш да одите во посета на матичниот лекар. За таа намена постојат многу природни лекови за ублажување на болките . Кога ќе се исечете, попрскајте го местото со малку црвен пипер . Можеби мислите дека ова ќе Ве пече, но не само што крварењето бргу ќе запре, туку ќе Ви се намали и болката . Доколку имате сериозни проблеми со алергиите или пак редовно се случува да Ви се исфрли кожата, треба да примате антихистаминска терапија. Но, во случај на спорадични појави, обидете се со природниот и многу поевтин начин – зелен чај . Овој чај содржи голема концентрација на материи кои имаат антихистамински својства, па со две до три чаши дневно ќе можете да ја држите ситуацијата под контрола. Конзумирањето грав или сиров зеленчук може да Ви создаде проблем со гасовите. За да го спречите ова, обидете се во исхраната да ги вклучите дигестивните зачини: ѓумбир, пеперминт, кориандер , итн. Со нив ...
сите 4 | | | веќе видена

Бозелот е разгранета грмушка или дрво високо до 10 метри. Гранките се со мека , белузлава срцевина. Кората на младите гранки е сива и мазна, а на старите е сиво-кафеава. Бозелот бил познат уште од најстари времиња како лековито средство за лечење на многу заболувања. Во многу европски земји е официјално лековито растение во нивните фармакопеи (Полска, Австрија, Германија, Романија, Чешка ). Тој се користи како силно антивирусно растение,преставува силен дијафоретик или средство за предизвикување на потење, ја намалува телесната температура, делува противвоспалително, го зголемува мокрењето и се користи како средство за слабеење. Преставува силен лек за лекување на болести кои се јавуваат на респираторниот систем и тоа: грип, настинка, бронхитис, пневмонија, а ги ублажува и симптомите кај пациенти болни од туберкулоза. Помага и при воспаление на усната шуплина, а во форма на инхалации се користи при воспалени синуси. Исто така се употребува како диуретик и средство за зголемено мокрење, при заболување на ...
| | веќе видена

Дренот е мало листопадно дрво, високо до 8 м и дебело до 30 см и најчесто е распространето како грмушка. Цвета рано напролет, а плодовите зреат во август- септември. Се користат свежи и суви плодови. Се чуваат во хартиена амбалажа, за да можеме да ги користиме и преку зима. Лековитите својства на дренот се големи, и не џабе кај нашиот народ постои изрека „ здрав како дрен“ . Плодовите од дрен се здрава природна храна богата со витамини, минерални материи кои доведуваат до зголемување на имунитетот и отпорноста на организмот. Дренот поради содржината на танини се користи како ефикасен лек за лекување на проливи кај деца и возрасни, а со содржината на пектини ја обновува воспалената слузокожа на цревата. Бидејќи има доста железо ,дренот е добар лек за лекување на слабокрвност и анемија. Од кората на дренот се припремаат лекови за локална примена и тоа за лекување на кожни заболувања, посебно за лекување на гнојни заболувања во форма на масти или во форма на облоги, но како и да е ефектот е голем. Од плодовите ...
| | веќе видена

На овој чај и самото име е големо. Тоа се полуграмушчиња, вдрвенети во основата со лазечки или подисправени повеќегодишни разграноци високи од 12-15 см. Листовите се прости со јајцевидна форма. Растението има силна арома поради постоењето на жлезди со етерно масло. Цветовите се сини, розови и розововиолетови, како и бели, собрани по врвовите на гранките во топчести соцветија. Цвета и дава плод речиси цело лето. Се размножува со семе и вегетативно.Секое семејство потребно е да има во својата домашна аптека мајчина душица. Најдобро е берењето да биде во текот на цветањето и таа се суши под сенка, на проветрени места. Нејзините лековите својства се надалеку познати. Најдобар лек од неа е чајот. Тој може да се направи од свежа, а и од исушена билка. Најмногу се користи за лекување на градни болести како бронхит, емфизем, пневмонија и хронични болести со белите дробови. Ги шири белите дробови, го олеснува искашлувањето, а со тоа и дишењето. Влегува скоро во сите комбинирани медицински чаеви за градни болести. Го ...
| | веќе видена

Секогаш е многу пријатно чувството, кога домот ви мириса убаво, чисто и свежо. Затоа многу често се купуваат освежувачи со разни мириси, баш поради ова пријатно чувство. И покрај се што ќе направите да го исчистите вашиот дом, има места до кои вашите, вредни раце не можат да стигнат. Ви даваме предлог, како да направите природен освежувач, без хемикалии? Потребни се: – две чаши обична вода, варени десет минути – етерично масло од лаванда – силиконски калапи – 300 до 400 грама сода бикарбона Во половина чаша вода промешајте 20 до 30 капки етерично масло и додајте го во садот со веќе припремената сода. Продолжете да додавате вода, се додека не добиете густа смеса. Готовата смеса ја ставаме во силиконски калапи и ја оставаме ден-два, додека убаво не се зацврсти. Откако ќе се зацврсти, извадете ја и разместете ја на места, каде сметате дека има потреба од убав и природен мирис.
сите 10 | | | веќе видена

\ Глаукомот е специфичен затоа што доаѓа и се развива тивко и без најава, се препознава дури кога болеста е во поодмината фаза. Затоа е исклучително важно да се прават редовни прегледи и мерења на очниот притисок, фактор број еден за појава на глауком. Глаукомот како последица на очниот притисок е сè почесто заболување, како и дијабетичната ретинопатија, макуларна дегенрација, прематурна ретинопатија. Посебно загрижува тоа што возрасната граница за очниот притисок се намалува и младите луѓе се почесто се жртви на оваа болест. Доколку почувствувате некој проблем со очите, веднаш посетете лекар. Никогаш не ги избегнувајте симптомите кои можеби ви најавуваат некој посериозен проблем, кој доколку навреме го откриете, полесно ќе го решите.
| | веќе видена

Диетата е наменета баш за топлото време, а се состои од консумирање на свежо исцедени сокови. Трае само три дена бидејќи, ако се практикува подолг период може да дојде до исцрпување на организмот. 1 ДЕН Појадок: две лажици овесни житарици, две лажици обезмастен кварк и една лажица мед Ручек: салата од 100гр. пченка, два домати, еден кромид, 125гр. краставица, 75гр. обезмастен јогурт, сол, црн пипе, едно парче ‘ржан тост и сок од два портокали Вечера: 100гр. варени компири, 60гр. пржен пилешки стек, сос од бистра супа од зеленчук, сенф, павлака и целер, сок од грејпфрут 2 ДЕН Појадок: едно парче црн леб со една лажичка маргарин или путер и едно парче сирење Ручек: салата напарвена од половина парче праз, 125гр. никулци, една мала пиперка, 30гр. овчо сирење, една лажица оцет, една лажица масло за јадење, магданос, сол, црн пипер Вечера: 200гр. варени компири со лушпа, сос од родокви, 125гр. краставица, 125гр. обезмастено кварк-сирење, мешани зачини и сок од четири јаболки 3 ДЕН Појадок: земичка од црно брашно, ...
сите 3 | | | веќе видена

Почитувани, Ова наше обраќање ќе го започнеме со Свечената Професионална Заклетва, која како текст е прифатена и се практикува во повеќето напредни Европски држави, а во соодветно адаптирана варијанта за нашата земја, и ние, младите лекари од Македонија, ја прифативме и дадовме: “ Ние, младите лекари од Македонија, со цела своја чест и професионален углед, јавно ветуваме дека ќе дадеме с ѐ од себе и своите способности со цел да служиме на нашата хумана професија – грижа за болните, промоција на добро здравје, намалување на болката и страдањата на нашиот народ. Ние, младите лекари, сме апсолутно свесни дека практицирањето медицина е привилегија со која неспорно доаѓаат огромни одговорности, затоа даваме чесен збор дека никогаш нема да ја злоупотребиме својата позиција. Ветуваме дека ќе ја работиме својата благородна работа со интегритет, понизност кон страдањата на нашите пациенти, и сочувство – непречено соработувајќи со сите свои колеги с ѐ со цел излегување во пресрет на потребите на пациентите Ние, ...
сите 7 | | | веќе видена

ПРВ ДЕН: Диетата со двопек трае само пет дена, но затоа е доста ефикасна и здрава. Таа се спроведува со помош на големи количини овошен сок и чај. После петиот ден задолжително се зема пауза од неколку дена, пред да ја примените повторно. ПОЈАДОК : 1 двопек, шолја бело кафе или јаболко РУЧЕК: 2 двопека, 2 јогурта, 2 тврдоварени јајца, 1 домат ВЕЧЕРА: 1 двопек, 1 јогурт, 1 варено јајце, 1домат ВТОР ДЕН: ПОЈАДОК : исто како и предходниот ден РУЧЕК: 1двопек, 1јогурт, 1 варено јајце, 1домат ВЕЧЕРА: исто како и ручек ТРЕТ ДЕН: ПОЈАДОК : истокако и претходните денови РУЧЕК : 1двопек, 250 гр. тазе кравјо сирење, 1 зелена салата, 1 кисела краставица и 1 домат ВЕЧЕРА: 1 двопек, 125 гр шунка, 1 домат ЧЕТВРТИ ДЕН: ПОЈАДОК : исто како и претходните денови РУЧЕК: 1 двопек, 3 парчиња телешко месо барено со зеленчук, 1 домат ВЕЧЕРА: 1двопек, 1јајце, 1јогурт ПЕТТИ ДЕН: ПОЈАДОК: исто како и претходните денови РУЧЕК: бело пилешко месо со зеленчук ВЕЧЕРА: исто како и ручекот
сите 8 | | | веќе видена

Проширените вени им задаваат главоболки на милиони луѓе, особено на жените и тоа најповеќе во летниот период поради високите температури. Со превенција не можат да се отсранат сите главни причини кои се основа на ова заболување, како што се генетските предиспозиции. Секако превентивните мерки не треба да се спроведуваат одвреме навреме, туку константно, бидејќи тоа е единствениот начин да се сочува здравјето на нозете. Проширените вени се уште повидливи во текот на топлите денови, бидејќи површинските вени се шират за да го помогнат регулирањто на телесната температура. Движењето е една од најважните компоненти против појавата на проширените вени на ногата. Телесната активност е наједноставниот начин со кој се подобрува повратното течење на крвта кон срцето и ја отстранува опсноста од застој на крвта. Исхраната е многу важна за превенција од проширени вени. Здравата храна што лесно се вари помага да се избегне прекумерната телесна тежина – честа причина за појава на проширени вени. Притоа е важно да се ...
| | веќе видена

На оваа тема пишува Д-р Јулија Рангеловиќ педијатар во Поликлиника Неуромедика. Летните месеци се време кога многумина од нас ќе заминат на одмор на некои од туристичките летни дестинации. Но она што не треба да се заборави е и штетното дејство на сончевите УВ зраци. Доколку не сме внимателни, уживањето може многу брзо да се претвори во болен престој во хотелската соба. Со примена на соодветни заштитни мерки ќе си обезбедите на себе и на Вашето семејство безгрижен престој за време на Вашиот одмор, па и долго откако одморот ќе заврши. Изгореници од сончевите зраци третман и превенција Лицата со потемен тен на кожата се помалку сензитивни на дејството на сончевите зраци, но ризик од изгореници постои кај сите луѓе. При полесни форми се појавува црвенило и, на допир, болна и топла кожа. Во потешките форми може да се развијат меури (везикули), треска, покачена температура, главоболки, општа слабост и останати тегоби. Потешките форми на изгореници водат и до брза дехидратација и некогаш бараат хоспитален третман. ...
сите 7 | | | веќе видена

И кога стоите на молитва, проштевајте, ако имате нешто против некого ………..“ Проштевањето е клучно за душевниот мир и за совршеното здравје. Ако сакате здравје и среќа, мора да му простите на секого што ве навредил кога и да било. Простете си себеси така што кога ќе ги усогласите своите мисли со бескрајната интелигенција. Меѓутоа, себеси не можете да си простите целосно се додека не им простите на другите. Ако одбиете да си простите себеси, тоа значи дека дозволувате да ве обземе духовна дигноглавост или можеби, духовно незнаење. Современата психосоматска медицина со сигурност знае дека нерасположението, осудувањети на другите, непријателството и гнасењето стојат зад многу болести, од артритисот до срцевите болести. Се тврди дека повеќето болни во своето животно искуство имаат некоја болка, злоупотреба кон чии причинители имаат негативни чувства. Чекорот отаму до настанување на болни рани во потсвеста е сосема мал. Постои само еден лек: раните треба да се отстранат, да се заборават, а проштевањето е ...
| | веќе видена

Постојано се намалува возрасната граница, кога луѓето, можат да бидат жртви на срцев удар? Оваа кобна болест не избира ниту млади, ниту стари. Затоа секогаш треба да знаете како да се заштитите и да си помогнете. Можеби знаете да им помогнете на другите, во случај на срцев удар, но не и да си помогнете самите на себе. За многу луѓе, овој напад се случува само кога се сами, кога во нивна близина нема никој, кој би можел да им помогне. Во тој момент, срцето почнува неправилно да чука, а вие имате само десет секунди да реагирате, пред да ја изгубите свеста. Сепак, кога ќе се најдете во таква ситуација, може да си помогнете со силно и зачестено кашлање. Пред секое закашлување, треба длабоко да вдишете и направете кашлицата да биде длабока и продолжена. Длабокото вдишување и кашлањето треба да го применувате секои две секунди, откако ќе почувствувате дека нешто не е во ред. Тоа го повторувате неколку пати, без запирање, се додека не пристигне помош, или пак, додека не почувствувате дека чукањето на срцето почнува ...
| | веќе видена

next