Мое Здравје

Денеска е Светски ден на лицата со Даунов синдром. Облечете шарени чорапи и подржете ги овие луѓе. Денеска ќе ви пуштимеи едно видео, во кое Српската новинарка Јасмина Пеиќ ги опишува карактеристиките на Даунов синдром.
сите 18 | | | веќе видена

Во последно време се повеќе граѓаните се соочуваат со проблеми со црниот дроб . Еден од најважните е стеатоза или замастен црн дроб, кој може да предизвика многубројни здравствени проблеми. Црниот дроб е најголема жлезда во човековото тело. Се наоѓа позади ребрата, во горниот десен дел од абдоменот. Се состои од два дела т.н. лобуси: десен и лев. Тој има бројни и многу важни животни функции, кои се битни за одржување на здравјето на човекот. Една од важните функции на црниот дроб е продукција на жолчка, која е неопходна за разградување на мастите, а помага и во апсорпцијата на супстанциите растворливи во масти, вклучувајќи ја и тука и апсорпцијата на витамините А, Д, Е и К. Жолчката се складира во жолчното кесе и се излачува во почетниот дел на тенкото црево (дуоденум), при процесот на варењето на храната. Според тоа, жолчката помага во разградувањето, односно варењето на храната. Прекумерно вградување масти во клетките на црниот дроб се нарекува замастен црн дроб. Нормално, црнодробното ткиво содржи извесен ...
| | веќе видена

Имунолошкиот систем е значаен фактор за постигнување и задржување на добро здравје. Ако тој е силен, тогаш сите процеси во организмот течат нормално. Еве еден рецепт за тоа како да го зајакнете имунитетот: РЕЦЕПТ Потребно е: - 100 гр суво грозје - 150 гр ореви - 100 гр бадеми - Кора од 2 лимони - 100 гр суви кајсии - 100 гр суви сливи - 300 гр мед Во машина за мелење месо се мели сувото грозје, оревите, бадемите и кората од лимон. Во смесата додадете сок од два лимони, чија кора претходно сте ја употребиле. Измешајте. Понатаму, додадете ги сувите сливи и сувите кајсии. Измешајте. На крај се додава медот и повторно се меша. Оставете да отстои на темно место 1-2 дена. За деца постари од 3 години – 1 лажица 2 пати дневно За возрасни: 1-2 лажици 3 пати дневно .
сите 4 | | | веќе видена

Сирупот се подготвува во домашни услови и особено е погоден за помали деца кај кои исфрлањето на слузот е отежнато. Состојки: 1 лажица жалфија 1 лажица ленено семе 1 лажица бел слез 1 лимон исечкан на кругови 250 г шеќер 250 мл вода Водата и шеќерот се ставаат на оган да зоврие додека шеќерот не се растопи. Се додаваат останатите состојки, а огнот се намалува на тивко. По 15 минути се трга и се процедува. Се пие трипати дневно по една супена лажица, додека да се смири кашлицата. Сирупот се чува во фрижидер.
сите 15 | | | веќе видена

Луѓето што редовно земале таблети од ѓумбир ги намалиле нападите на мигрена, покажало најновото повеќемесечно истражување на „Медикал журнал“ . Истражувањето било спроведено на 60 луѓе, а два часа по појавата на болката, една третина од испитаниците што користеле ѓумбир како додаток кажале дека таа целосно исчезнала. Ѓумбирот со години се користи за ублажување на мачнините предизвикани од патување или за утрински мачнини, а поволно дејствува и кај труењето со храна. Откриено е дека високопротеинските пијалоци што се зачинети со ѓумбир ги намалуваат мачнините по хемотерапија и анестезија.
| | веќе видена

Три нови случаи на туларемија официјално се пријавени во Институтот за јавно здравје на Република Македонија. Тим епидемиолози се на терен во светиниколскиот регион и село Каратманово, бидејќи најголем број од случаите се од таму. Има случаи и од Скопје. Сите пациенти се во стабилна здравствена состојба. Ова денеска го изјави Јованка Костовска од Секторот за превентивна здравствена заштита при Министерството за здравство. Посочи дека за три случаи се чека официјална потврда од Институтот за јавно здравје. Основниот совет е доколку во близина забележат глувци, веднаш да се изврши дератизација. Да не ги допираат, веднаш да се изврши нивно уништување, и се разбира да побараат помош од Центарот за јавно здравје, рече Костовска. Додаде дека центрите за јавно здравје веќе направиле дератизација на куќите и училиштата од каде што се пријавените, за анализа земени се мостри од вода и дадени се насоки за редовно хлорирање на водата. Туларемијата е заразна болест, причинета од бактерија, од која заболуваат и луѓето и ...
сите 145 | | | веќе видена

Гастритис , или воспаление на желудочната слузница, може да биде предизвикан или со инфекција, иритација, автоимуни пореметувања или со рефлукс т.е враќање на жолчката во желудникот. Гастритисот може да се појави одненадеж и да помине за краток временски период (акутен гастритис) или да трае подолго (хроничен). Хроничниот гастритис се развива како резултат од дејството на различни фактори како лекарствата, се појавува при бактериски и вирусни инфекции. Тој е придружен со течење на крв. Често се среќава кај луѓе кои пијат многу алкохол. Главните симптоми на гастритис се губење на апетит, гадење, повраќање, главоболки и вртоглавица. Исто така, се појавува и болка во областа на стомакот. Останатите симптоми се намачкан јазик, лош здив, лош вкус во устата, зголемен дотек на плуканица, оскудна моч, општо чувство на вознемиреност како и ментална депресија. Во повеќе случаи, пациентот се жали од киселини во желудникот, и чувство на надуеност во стомакот, особено за време по оброците. По појавата наконстипација, но ...
| | веќе видена

За да се радувате на убавото лице, со здрава и млада кожа, ви претставуваме 2 домашни рецепти со кој ќе ја хидратирате кожата и ќе го стимулирате производство на колаген и еластин во кожата на вашето лице. Пробајте ги овие природни козметички процедури и сами ќе се уверите колку ќе ви помогнат при чистењето на пегите и флеките на лицето. РЕЦЕПТ 1 мл лимонов сок 2 лажици магдонос 1,5 ml дестилирана вода 0.5 dl 70 % медицински алкохол Магдоносот се сечка ситно и се прелива со дестилирана вода и алкохол. Се става во тегла, се тресе и се остава да отстои преку ноќта. Следниот ден, процедете ја течноста и додадете го сокот од лимон. Лосионот се применува наутро на исчистена кожа. Чувајте го во темно шише. Секојдневна употреба на лосионот ќе помогне во исчезнување на пегите и лузните од кожата. Лосион со речиси ист ефект може да се добие и без лимон и алкохол, и се состои од: 25 грама свеж магдонос 2 dl вода 3 ml минерална вода Магдоносот се вари во 2 dl вода, се лади во затворен сад, а потоа го отварате садот, за ...
| | веќе видена

Покачената температура , сама по себе обично не е опасна, но не треба и да се занемарува. Таа преставува нормална реакција на организмот на бактериски или вирусни инфекции. Се верува дека температурата на телото кај возрасните е покачена, ако достигне над 37 Целзиусови степени. Таа се мери со живин термометар под рака. Кај децата, пак, температурата обично се мери под рака ( аксиларна температура) и ректално. Се верува дека, детето има блага треска, ако температурата достигне аксиларни е 37,4 – 39 Целзиусови степени, или ректално 38 – 39,8 степени. Кај децата, се смета дека е висока, ако вредноста на аксиларната температура достигне над 39 или ректалната, над 39,8 степени целзиусови. Еден од најефикасните начини за да се намали треската е туширање или капење во млака вода. Кога се туширате во ваква ситуација, не е пожелно да се влажни главата и тоа би требало да трае максимум од околу 15 минути. За намалување на покачената температура, можат да се користат и ладни облоги. За пациенти со треска се ...
сите 2 | | | веќе видена

Ќефирот е млечен напиток кој се прави од кравјо, овчо или козјо млеко, а поради своите лековити својства уште го нарекуваат и магично млеко . Пол е со витамини, минерали, пробиотици и други хранливи состојки, а можат да го конзумираат и луѓето на кои организмот не им поднесува лактоза. Овој киселкаст напиток се припремува од ќефирни габички. Еве 10 здравствени благодети кои ќе ви ги донесе ќефирот: 1. Го јакне имунитетот 2. Го чисти организмот од отрови 3. Го одржува нормален крвниот притисок 4. Го намалува нивото на холестеролот 5. Помага при желудични тегоби 6. Ја обновува цревната флора и ги ублажува цревните болести 7. Помага при болести на бубрезите 8. Делува како природен антибиотик 9. Помага при анемија и лоша циркулација 10. Ги лекува респираторните болести
| | веќе видена

Капините се многу лековити растениа поради изобилството на овошен шеќер, витамин Ц и железо. Тие во себе содржат многу билни влакна и многу се вкусни и затоа со радост ги јадат и младите и постарите. Од нив се подготвуваат убави и лековити џемови, слатка, сокови и желеа. Со 100гр капини се покрива третина од дневната потреба на витамин Ц. Тие се многу лековити и погодни за здравјето на срцето, функцијата на црниот дроб и жолчката, на кожата и нервниот систем . Ја подобруваат крвта и ја намалуваат анемијата. Денеска ќе ви презентираме рецепт за чистење на крвта. РЕЦЕПТ – Се меша 1 дл сок од капина, 1 дл сок од малина, 1 дл сок од глуварче и 1 кг мед и од таа мешавина се зема по една лажичка 3 пати на ден.
| | веќе видена

Гледањето во огледало и не е така лоша навика, тврдат медицинските стручњаци. Според нив гледањето во огледало не мора да биде само од естетска природа, туку преку него можат да се откријат повеќе болести. Ако викаат дека лицето е огледало на душата и здравјето на човекот ,сепак можеме да кажеме дека се во право. Еве неколку примери на болести што може да ги открие лицето. Лицето кое е ишарано со капилари , може да биде знак на одредена кардиолошка состојба. Доколку пак имате испукани усни, како можни причини се јавуваат анемијата и дијабетесот. Пукнатините или раничките во аглите на усните се резултат на недостиг на железо. Со оглед на тоа дека производството на црвените крвни клетки е забавено, раничките побавно заздравуваат. Друга можна причина е дијабетесот, чишто главни симптоми вклучуваат жед, често мокрење и екстремен замор. Меѓутоа, ова високо ниво на гликоза во крвта, исто така, може да го потикне растењето на габички, кои ги напаѓаат аглите на усните. Зголемените ушни ресички можат да укажуваат ...
| | веќе видена

Мелем од невен, ајдучка трева, кантарион, боква и лаванда е право богатство од билки, кои секогаш треба да ги имаме во нашата домашна аптека . Оваа комбинација е доста скапоцена за лекување на кожни болести: екцем, црвенило, дерматитис. Помага и на луѓето со заболени хемороиди, ги залечува раните, посекотините и опекотините. Се препорачува и на тие што имаат проширени вени. Ајдучката трева го добила своето име по ајдуците, кои знаеле за нејзината лековита моќ и секогаш во себе имале сомелен прав од ајдучка трева, кој прав го користеле за рани. Невенот со векови се користи за правење лековит мелем, со кој се ублажуваат алергиските реакции на кожата. Кантарионот е фантастичен лек за посекотини, опекотини и рани. Боквата, благодарејќи на алантоинот, го стимулира стварањето на нови здрави ќелии на кожата и на тој начин го забрзува обновувањето на оштетеното ткиво. Етеричното улје од лавандата е најпопуларното улје во аромотерапијата. Експериментирајќи во својата лабараторија, францускипт хемичар ...
| | веќе видена

Високо ниво на хормонот на стрес кортизол во косата може со месеци претходно да укажува на срцев удар .Канадските научници истражувале како проблемите на работа , во брак и со финансиите го зголемуваат ризикот од кардиоваскуларни болести и утврдиле дека постои биолошки маркер со кој може да се измери, па и предвиди срцевиот удар. Традиционално кортизолот се мери во крвниот систем, во урината и во плунката, но сите тие матрици покажуваат ниво на кортизол во последните денови и часови – велат професорите Стен Вен Ум и Гидеон Корен од Универзитетот Вестерн Онтарион. Сепак , кај косата работата е поинаква. Во просек таа расте по еден сантиметар месечно и со проучување шест сантиметри долго влакно може да се процени нивото на стрес во многу подолг период.Тоа е откриено со анализа на примероци од коса на 56 мажи кои доживеале срцев удар во споредба со примероците од коса на мажи хоспитализирани поради некоја друга болест која нема врска со кардиоваскуларната.
сите 2 | | | веќе видена

Escherichia coli е негативна бактерија која најчесто се наоѓа во гастринтестиналниот тракт на топлокрвните животни. Повеќето генетички варијации на E. coli се безопасни, но некои можат да предизвикат сериозно труење со храна кај луѓето и се честа причина за повлекувањето на определени продукти од пазарот. Безопасните подвидови се дел од човековата флора во гастроинтестиналниот тракт. Тоа е многу досадна бактерија и ако не се лекува може да направо доста проблеми во организмот. Еве еден природен лек за нејзино лекување. РЕЦЕПТ Се земаат 25 семки од тиква, 25 семки од лубеница и 25 семки од дина, се варат подолго време зошто тие во себе не содржат етерични масла. Течноста се процедува и се пие еден месец од овој чај барем трипати по една шолја на ден. За оваа бактерија исто така се користи многу аронијата и брусницата.
| | веќе видена

Вообичаено е ситно и незабележливо, а истовремено во себе има голема моќ. Семето содржи многу скапоцени хранливи материи и лековити супстанци. Иако е познато илјадници години, денес неговата моќ е повторно откриена. Се чини дека најдобро место да се чува е во шпајз, но сепак се покажа дека е најдобро да се чува … во бањата на вашата тоалетна полица! Семињата се преполни со животна моќ. Тие се извор на првите ’ркулци, тие се храна за животните и луѓето. Семињата се извор на витамини, микро и макро хранливи материи, здрави масни киселини, јагленохидрати и фиброзни материи. Исто така содржат и многу минерали: калиум, железо, магнезиум, фосфор, цинк, манган, бакар, силициум и калциум. Постојат многу рецепти за храна со семиња. Може да се додадат во домашен месен леб, салати и јогурт. Исто така може да се јадат и како ужина. Што е уште повеќе важно, треба да се знае дека маслото од семињата има исти својства како и целото семе. Следбениците на здрава исхрана не само што додаваат масло во оброците, туку исто така, ...
сите 2 | | | веќе видена

Главоболката и вртоглавицата се честа појава, а причините се прилично распостранети. Истите се предизвикани од анксиозност, замор на очите, кофеинот, храната, малиот одмор, лошото држење на телото, стресот, гладта, или нешто друго, кое што го пореметува вашиот дневен распоред. Постои одреден вид на храна, која може да ни помогне да се спасиме од секојдневните главоболки и вртоглавици. Постот, дехидрацијата или едноставно прескокнувањето на оброците, можат исто така да бидат главни предизвикувачи на главоболката. Како едно од можните решенија е и водење на некој вид на дневник, во кој ќе ги запишувате моментите во кои дошло до главоболка, и на тој начин ќе бидете во можност прецизно да одредите кој вид на храна е главен виновник. Избегнете ја главоболката. Потрудете се секој ден да спиете доволно, но не предолго. На просечниот возрасен човек му се потребни 6-8 часа мирен сон. Обидете се да не легнувате да спиете премногу доцна. По можност правете го тоа во тивка и темна соба. Нежно масирајте ги местата, каде ...
сите 2 | | | веќе видена

За ѓумбирот и за неговите здрави состојќи ви имаме пишувано повеќе пати. Тој има позитивни ефекти врз расположението и го ублажува стресот. Ѓумбирот е вистинско позитивно доживување за желудникот и цревата, и е добро познат како лек за настинка и грип, гадење, ја подобрува циркулацијата и го зголемува имунитетот. И што е многу важно, го чисти вашето тело од токсични отрови што се акумулираат во него. ЧАЈ Состојки: 4 чаши вода, 2 парчиња свеж корен од ѓумбир (5 cm дебелина) мед и парче лимон: Подготовка: кората од ѓумбирoт се сече на тенки парчиња и се става во врела вода да се вари на тивок оган 15-20 минути. Потоа во чајот се додава мед и лимон.
сите 2 | | | веќе видена

Покрај многуте рецепти кои ви ги понудивме, денеска одлучивме да напишеме за маст која се прави од смола и која има многу здравствени придобивки. Оваа маст помага и против проширени чирови, посттромбозен синдром, артеритис (воспаление на артериите), рани кои тешко зараснуваат, рвматизам, херпес, туморни чворови. РЕЦЕПТ - потребно е 100 грама пчелин восок – 25 грама смола од ела – 50 грама масло – 250 грама маргарин Во еден сад, истопете ги заедно восокот, смолата и маргаринот, а на крајот додадете го маслото. Процедете и чувајте го на ладно во стаклен сад. Се нанесува во тенок слој на оболеното место, два-три пати во текот на денот.
| | веќе видена

Пченкарната свила многу долго се користи како природен народен лек, и тоа не само кај нас, туку и во многу други земји во светот. За да биде лековита, пченкарната свила треба да се исече пред опрашувањето.Таа се суши нагло, во сенка и многу внимателно, на умерена температура. Исто така, таа е добра во време кога пченката е млада (млечна). Зрелата, сува и темна пченкара свила е сосема безвредна и не содржи никакви лековити својства. Таа е природен лек, кој не дава несакани, штетни последици. Од пченкарната свила се прави чај кој помага при болести на бубрезите и мочните патишта, при воспаление на мочниот меур (цистит), ја подобрува циркулацијата и функцијата на црниот дроб. Ја смирува болката, спазмите во бубрезите . За чајот против циститис потребна е само свилата или косата од пченката. Чајот од овие влакна е еден од најмоќните диуретици. ЧАЈ Една лажица добро исушена пченична коса (ако не е сосема сува се губи ефектот) се полева со чаша топла,но таа не треба да биде провриена, се остава да отстои неколку ...
сите 2 | | | веќе видена

next