Мое Здравје

Оваа мешавина е одличен извор на железо, калциум, магнезиум, омега 3 и 6 масни киселини и од таа причина, треба почесто да биде на вашите трпези, затоа што не само што има одличен вкус, туку е и права ризница од здравје. Оваа природна смеас е одличен извор на витамин Е, А и Б, како и минерали и омега 3 и 6 масни киселини. Се препорачува да се користи наутро, на празен стомак. Комбинацијата од мед и сусам го јакне имунитетот,ја намалувата желбата за благо јадење, ги ублажува стомачните тегоби, и многу убаво дејствува во случај на гастритис и чир .Исто така, оваа мешавина ги јакне коските, ги стимулира менталните активности, ја зголемува физичката издржливост и го подобрува квалитетот на косата и кожата. Се припремува: Оваа паста многу лесно се припремува. Се меша лажица мед и лажица сусам се додека не се добие смеса, која ќе ви личи на алва. Пред да почнете да употребувате некој природен лек, посоветувајте се со вашиот лекар.
сите 2 | | | веќе видена

Во листот и цветот на глогот има флавонски и антоцијански хетерозиди, сапонозиди, гванин, аденин и други пурински деривати, ситостерол, холин, ацетилхолин, изоамиламин, триметиламин, ароматични аминокиселини, танин и други состојки. Во плодовите на глогот има растителни масти, шеќер, лимонска, винска и други киселини. Во својот хемиски состав содржи флавоноидни материи, органски киселини, тритерпенови сапонини, и др. Ја подобрува работата на срцето, го зголемува протокот на крв и кислород во срцевиот мускул, го намалува високиот крвен притисок, има лесен стимулирачки ефект во однос на централниот нервен систем и се јавува како своевиден биостимулатор. Цвета во мај и јуни. Цветовите, листовите, а поретко плодовите се берат за време на цветањето и се’сушат на сенка. Во шољичка за чај ставете 1 мала лажичка иситнет (листови, цветови и плод) глог, прелијте го со зовриена вода и оставете го да одстои 15 минути. Потоа процедете го и, доколку е заболувањето посериозно, пиете по 3 шољички чај дневно .
| | веќе видена

Парични казни ќе добијат 70 родители кои не ги однеле децата на вакцинација. Против нив се поднесени прекршочни пријави, за периодот од јануари до август годинава. Од нив три се за ХПВ а останатите од календарот за имунизација. Од инспекторатот документацијата ја доставиле до суд. Родителите ќе треба да платат казна од 300 до 650 евра. Инаку, од утре почнува вакцинацијата против сезонски грип. Вакцината штити од три типа грип и чини 400 денари. Извор: Фактор
сите 30 | | | веќе видена

Најчестите причини за пожолтување на ноктите се пушењето и лаковите за нокти со формалдехид. Проблемот е што заедно со ноктот плочка, жолтее и кожата околу неа. Еве неколку продукти, со кои можеме да ги избелиме: Сок од лимон Во мала чаша мешаме лимонов сок со малку топла вода. Со памук ги триеме ноктите и кожата околу нив. Парче лимон со кора Го сечете лимонот на четири дела. Земете еден дел, цедејќи малку сок од него во чашка (истиот ден го користите за чај или супа). Со полусувото парче ги триете ноктите. Потоа измијте ги рацете со топла вода и намачкајте ги со крем. Домат Со парченце домат ги триете ноктите и прстите на рацете. Може да си направите и каша од домати – изрендајте ги доматите на големо ренде и накиснете ги рацете во доматната каша. Камилица Подготвувате силен чај од камилица, додајте го во чинија и додека водата е топла, натопете ги прстите. Нежно масирајте и бришете ги ноктите. Овој метод е поштедлив од третманот со лимон, а резултатите ќе ги видите по три постапки. Сол и сода Растворете ...
| | веќе видена

Колку енергија, време и напори трошите во размислување и грижа за тоа што другите мислат за вас? Степенот до кој им дозволувате на другите да ве дефинираат, може да биде сериозна пречка во развојот и одржувањето на здрава самоперцепција.Повеќето од луѓето имаат доста добра идеа за тоа кои се или барем веруваат дека би можеле да бидат. Таа идеја содржи информации од расен и етнички карактер, верски и духовен развој, ваши различни социјални улоги, како и чувство на лична вредност и самопочитување.Исто така, сѐ она што ви се рефлектира од страна на вашите односи, заедница и околина во која живеете, ви помага во формирањето на дефиницијата на самите себе. Но кога постои нерамнотежа меѓу самосвеста и рефлектирачката самоперцепција, каде преовладува рефлектирачката самоперцепција или со други зборови повеќе потпирате на она што го мислат другите за вас, отколку што мислите сами за себе, започнувате да се движите по пат кој може да ве доведе од многу нестабилна самосвест до парализирачка анксиозност.Ваквиот тип ...
| | веќе видена

Пред неколку дена во усната шуплина на долниот дел од јазикот ми се појави нешто како некој израсток кој се трудев да научам што всушност може да претставува тоа нешто. Гледајќи по интернет страни, истражувајќи неколку дена, открив дека тоа била една афта која постепено почна да ме пецка со тек на време. Ме нервираше и си помислив дека ништо не губам, ако малку го експериментирам тоа што го прочитав. Зедов чаша вода од чешма и ставив 1 кафена лажичка сол. Ја плакнев усната шуплина со таа течност. Поточно правев гаргара. Се надевам дека го погодив изразот на Ваш дијалект smile emoticon Приквечер си стоплив вода, не многу врела и исцедив еден лимон во една чаша вода и го испив лимонот без ронка шеќер. Следното утро јас немав повеќе афта на јазикот. Би ми било мило, ако го споделите овој рецепт кој што навистина вреди и многу луѓе би се спасиле од досадните афти. Искуство и рецепт од г-ѓа Мими Бошковска
| | веќе видена

Гоџи бобинките, уште познати и како волчји бобинки, со векови наназад биле вреднувани за нивните кулинарски и лековити својства во земјите од далечниот исток. Иако во западните земји се појавија пред само неколку години, нивната употреба зема се поголем замав токму поради нивниот високонутритивен карактер. Единствени меѓу овошјето што ги содржат сите есенцијални амино киселини, гоџи бобинките имаат и најголема концентрираност на протеини од било кое овошје. Моќноста на овие мали овошки се должи на: 18 видови амино киселини 8 есенцијални амино киселини 21 минерали (позначајни се: цинк, железо, бакар, калциум, германиум, селен и фосфор) 15 пати повеќе железо од спанаќот 500 пати повеќе витамин Ц од портокалите Полисахариди (соединенија кои помогаат при зајакнување на имунолошкиот систем) Каротеноиди (повеќе бета-каротен од било која друга храна, вклучувајќи ги и морковите) Овие неверојатни супер-овошки исто така содржат и природни антивоспалителни, антибактериски и антигабични соединенија. Нивните моќни ...
сите 5 | | | веќе видена

За честите воспаленија на синусите најдобра е инхалацијата со мешавина од жалфија и камилица . Лицата кои најчесто имаат проблем со воспалени синуси, најдобро е да вклучат мал радијатор или електрично решо и на нив да стават сад со проварен врел чај, за да испарува во текот на целата ноќ. На тој начин цела ноќ ќе можете да вдишувате етерични масла од овие билки, за кои е доста познато дека се благи дизинфекциски средства. Неколку капки масло од лаванда можат да се стават во сад со вода, за да испарува без согорување во просторијата каде што спиете или престојувате во текот на денот. Постои и можност да се купи раствор од морска вода, во спреј со додаток на бакар кој особено помага при воспаление на грло и синуси, или пак со додаток на манган, доколку имате воспаление на носот или синусите, кое настанало од алергија.
| | веќе видена

Рецептот на мојата мајка со која ми се подобруваше крвната слика е: – 300 грама мелени ореви , – 250 грама путер , – 300 грама мед. Се мати путерот, се додаваат мелените ореви и се продолжува со матењето и на крај се додава медот и со дрвена лажица се се меша !!!!!! по една лажица наутро , или се мачка на парче леб за доручек и вечера !!!!!! пробајте !!!! Рецепт од г-ѓа Вера Брезовска Ристовска
сите 3 | | | веќе видена

Ако ви се суши устата и чувствувате гребење во грлото, најверојатно се работи за инфекција на горните дишни патишта и наскоро можете да очекувате и кашлица. Најдобар начин да ја ублажите е инхалација. Ако почнете навреме да се инхалирате, значително ќе го намалите времетраењето на болеста. Во почетниот стадиум на настинката, најважно е да ја навлажните сувата и воспалена слузокожа на грлото и синусите. Во текот на денот можете да се инхалирате од седум до десет пати, дури и со етерични масла. Важно е после тоа да не излегувате надвор барем еден час. Не смеете да заборавите дека кашлицата сама по себе не е болест, туку придружник на настинката, па дури и на грипот. Затоа мора веднаш, штом ги почувствувате првите симптоми, да почнете со лечење. Пред се, јадете повеќе рен, кромид и лук, ако не ви пречи, бидејќи природните фитанциди од тие продукти помагаат да се спречи болеста. Антибиотиците се бескорисни, па дури и штетни ако кашлате, особено за децата. Тие ја сузбиваат имунолошката реакција на организмот и не ...
сите 2 | | | веќе видена

Доколку барате начин да се изборите со несоницата , а не сакате да земете таблети за спиење, тогаш најдобро решение се природните лекови. 1. Морско оревче – Тоа е зачин кој ви помага доколку сте под стрес. Ако имате проблеми со сонот тогаш напијте се чај од морско оревче, пред да заминете в постела. Сепак треба да внимавате со количината, бидејќи премногу морско оревче може да предизвика халуцинации. 2. Камилица – Чајот од камилица е познат лек во борба против несоницата. Меѓутоа, за навистина да делува потребно е да биде малку појак. 3. Лаванда – Маслото од лаванда се користи во ароматерапија како третман против несоница. Многу е ралксирачко, а има ефект и во борбата против мигрена. 4. Хмељ – Тој е многу добар природен седатив, па затоа се користи за смурување на нервите и како природен лек против несоница. Оваа билка ја намалува нервозата, вознемиреноста и стресот, го поттикнува сонот и ги зајакнува нервите.
| | веќе видена

Солената соба е средина која може да им помогне на лицата кои имат проблеми со алергиите на тој начин што ги олеснува и намалува симптомите со што на болните им се овозможува да се чуствуваат подобро, и сето тоа во пријатно и комфорно окружување на нашата Солена соба со висока технологија. Лековите може да пружат моментално олеснување, но алергиите можат да се вратат повторно. Ако страдате од алергии би требало да ја земете во предвид халотерапијата. Не само што ќе Ви овозможи големо олеснување, халотерпаијата ќе ги спречи честите алергиски симптоми. Доколку страдате од алергии, солената терапија Вам ќе Ви помогне во процесот на смалување на отечената носна слуз која што е причинител за затнат нос. Дишните патишта на носната шуплина ќе се прошират и со тоа ќе се овозможи дренажа на синусите и сето тоа Вам ќе Ви донесе големо олеснување. На кој начин делува солената терапија во третманот на алергиите? Солената терапија Вам Ви ја носи природната микроклима која е пронајдена во солените пештери и рудниците за ...
| | веќе видена

Стикот за под пазувите го има скоро во секој дом. Но дали знаете, дека тој има и друга намена. Денес ќе ви наброиме неколку работи, за што уште можете до го користите: 1. Против плускавци Нанесете го стикот на местото каде чевлите ве стегаат и каде би можел да се создаде плускавец. Тој ќе делува како бариера помеѓу кожата и чевлите и така нема да имате мака. 2. Против непријатен мирис на стапалата Намачкајте ги сувите табани со стикот пред спиење и следниот ден стопалата нема да ви се потат, а со тоа ќе го нема ни непријатниот мирис. 3. Против потење под градите Дамите со поголеми гради често имаат проблем со потењето под градите. Тој незгоден проблем може да се реши со нанесување на стик под градите пред да го облечете градникот. 4. За вратите кои шкрипат Намачкајте ги шарките на вратата со стикот за да се спасите од досадниот звук на шкрипење при секое отворање на вратата. 5. За освежување на плакарот Тргнете го капачето од стикот и ставете го во еден агол во плакарот за да го исполни со пријатен мирис.
| | веќе видена

Автодеструктивното однесување често се поистоветува со самоповредување, што не е точно. Точно е дека самоповредувањето преставува најекстремна форма на автодеструктивност, но таа може да се јави и низ други форми. Еве една секојдневна форма на автодеструктивност – кога самиte себеси ќе се прогласите за неадекватни за некоја работа (секако се исклучуваат работите за кои не сте компетентни). Автодеструктивно се однесувате кога однапред за некоја рабо та ќе кажете како таа ги надминува вашите капацитети за решавање на проблемите, а притоа не сте се ни обиделе нешто конкретно да направите, или да се соочите со вашиот стрес и со него се изборите. Наместо тоа задачата која ви е дадена ќе ја окарактеризирате како нерешлива и од неа се откажувате. Автодеструктивно се однесувате и кога правите несвесни обиди од себе да ги избракате другите. Овој механизам често се користи за прекинување на емотивните врски. Кога на ваков автодеструктивен начин се однесувате, чувствувате како од некоја причина не сте способни за врска ...
сите 2 | | | веќе видена

Берењето билки на прв поглед се чини лесна работа – но тоа не е така лесно. Секој берач на растенија мора да научи, по што се разликуваат растенијата , бидејќи тие се многу слични едно со друго. Затоа, берачот мора да биде многу внимателен, да не направи некоја грешка, зошто има и доста отровни растенија. Дополнително, треба да се знае во која сезона, треба да се собираат растенијата и нивните делови: корен, лист, цвет, овошје или семе. Исто така, берачите не смеат да да ги берат растенијата, кога има роса и влажни временски услови , бидејќи кога се сушат, тие потемнуваат, стануваат лепливи и неупотребливи. Растенијаta се берат на убаво, суво и топло време . По сушењето, тие мора да ја задржaт својата природна боја и изглед. Тие не можaт да се сушат на теренот, каде што се собираат. Листот, цветот и коренот на некои растенија се сушат во сенка. Најдобро е растенијата да се сушат на таванот. Треба да се внимава кога се сушат, да нема прашина или чад. На сонце се сушат некои билки како: листот од ...
| | веќе видена

Преодите помеѓу годишните времиња се најлоши кога станува збор за настинки и грипови. Тогаш мора да бидете највнимателни, но и да направите сè што можете да го обезбедите домот од незгодните вируси. Прочитајте како. Воведете правила за миење раце За да спречите неконтролирано ширење на бацилите, воведете режим на миење раце во домот (ова е особено важно доколку имате помали деца или постари луѓе што живеат со Вас). Правилото мора да биде – миење на рацете при секое влегување дома, задолжително миење на рацете пред и по секој оброк и секојпат кога ќе кивнете во рацете. Вакцинирајте се против грип Ова не важи само за ранливите групи: деца, постари лица и лица со нарушен имунитет; доколку се дружите со луѓе од ризичните групи или пак имате деца кои одат на училиште, препорачливо е да се вакцинирате против грип. Доколку сите во домот се заштитени, ќе имате добри шанси да ја минете целата зима без какви било сезонски болести. Хранете се добро Одржувањето на телото во добра состојба, со сите потребни хранливи ...
| | веќе видена

Познатата габа кандида е присутна во здравиот организам и обично не е штетна. Кандидијазата живее на слузниците на вагината кај 33 отсто од здравите жени, на слузницата на горните дишни патишта кај 71 отсто од здравите лица и на слузницата на системот за варење кај 35 отсто од здравите лица. Воспалението на вагината предизвикано од габичките Candide albicans е најчеста инфекција на женските полови органи и може да се пренесе преку полов контакт. Околу 75 отсто од жените барем еднаш во животот имаат проблеми со тие габички. Оваа упорна габчна инфекција е честа појава кај поголем дел од жените, па еве еден едноставен рецепт кој може на сите да ви користи, а освен тоа благопријатно делува на целиот организам. РЕЦЕПТ: За овој лек ви се потребни следниве состојки: една чаша јогурт, две чешниња лук, еден морков и по пола лажичка ѓумбир и цимет. Изрендајте го морковот, лукот и ѓумбирот, па сето тоа додадете го во јогуртот. Додадете го и циметот. Се добро измешајте, оставете малку да отстои и јадете како салата по ...
сите 2 | | | веќе видена

Природните својства кои ги има солта, допринесуваат во одржување на постојаната влажност и стерилната атмосфера во Солената соба. Освен тоа, природната кристална сол создава поголема енергија, спокојство и сигурност, што позитивно влијае на нервниот систем, како и врз психосоматската и емоционална сфера и делува на тој начин на процесот на оздравување. Приказната за солта е стара и фасцинантна колку и човечкиот род. Солта донела колонијална моќ, довела и до војни и била една од првите категории на стокова размена. Во минатото скапоцена како злато, денес најефтина, но драгоцена супстанца. Римските војници како плата добивале сол така што и денес, едно од имињата за плата во англискиот јазик е – “salary”. Трагите на ова бело мало зрно се протегаат од старите до денешните модерни држави. Во близината на солните наоѓалишта никнувале населби и солта така станала драгоцен производ. Најголем истражувач на солта е Петер Фериер. Познато е неговото дело: “Вода и сол праизвор на живот”. Многу други научници во својот ...
| | веќе видена

Алцхајмеровата болест се вбројува во групата на невродегенеративни заболувања. Обично се јавува кај населението над 65 годишна возраст и е одговорна за 60% од дементните заболувања, следена од васкуларните деменции на второ место и алкохолната деменција на трето. Карактеристично е прогресивно влошување на когнитивните функции, со намалена способност за извршување на дневните активности, промени на расположението и карактерот и невропсихолошки симптоми. Причините за појавата на Алцхајмеровата болест не се целосно разјаснети. Од генетски аспект, востановена е една варијанта на генот Apoe, која претставува фактор на ризик за развој на Алцхајмеровата болест. Се проценува дека генетските фактори се само 30% од факторите на ризик за појавата на Алцхајмерова болест. Од Алцхајмеровата болест заболуваат речиси исклучиво лица во поодмината возраст. Со развитокот на медицината, а со тоа и зголемувањето на старосната граница, расте и застапеноста на болеста. Под 65 годишна возраст засегнати се 2%, кај 70-годишната ...
| | веќе видена

1. Првото нешто што треба да направиш за да постигнеш здрав чоколаден тен, е да го провериш твојот тип на кожа. Според типот на кожата и силата на солариум се одредува препорачан0то времетраење на соларната постапка. 2. Започни со кратки процедури од 5 до 7 минути во зависност од тоа колку бела е кожата. По некое време, кога кожата ти е потемнета нежно, можете да го продолжите времето на 10 – 15 минути. 3. Секогаш користи ги услугите на советување со дерматолог или друго медицинско лице, кога посетуваш солариум, кој може да ти подготви точна и безопасна програма. Најновите барања на СЗО ограничуваат посети на солариум до 50 пати годишно. 4. Не се препорачуваат две или повеќе процедури на ден, како и повеќе од 2 – 3 за недела. 5. Препорачливо е да користиш навлажнувачки производи пред и по постапките. 6. Секогаш чистење на шминка неколку часа пред почетокот на соларната постапка или во краен случај непосредно пред нејзиното започнување. 7. Носењето на накит не е препорачливо за време на солариум. 8. ...
| | веќе видена

next