Мое Здравје

Како на природен начин да го намалиме нивото на холестерол во крвта? Поради неправилната исхрана, проблемот со холестеролот го имаат многу луѓе па затоа во оваа статија се одлучивме да ви го презентираме следниот рецепт: Потребни состојки: 100 g ленено семе . 100 g сусам . 100 g кокосово брашно . 100 g семки од сончоглед, предходно излупени . 100 g пченично брашно, крупно мелено . Подготовка и начин на употреба: Подготовката на овој рецепт е повеќе од едноставна. Сите состојки заедно ги мешаме. Секое утро земаме по две големи лажици ги мешаме со јогурт и ги конзумираме. Ова го повторувате најмалку 30 дена. Конзумирањето задолжително да биде на празен желудник.
сите 2 | | | веќе видена

Наплив на огромна и неконтролирана лутина може да предизвика ненадејна смрт, покажа една студија спроведена од страна на американските научници. Имено, лутината и останатите интензивни емоции можат да предизвикаат промени и нарушувања на нормалната работа на срцето. Јејл своите сознанија ги базираат на проучување на 62 пациенти кои страдаат од срцеви заболувања. Од нив се бараше да се присетат на последниот напад на лутина, односно креирале вештачки напнатата средина, за да ги потикнат да ја манифестираат лутината. Притоа се дојде до сознание дека лутината навистина предизвикува огромна неправилност во срцевиот ритам. Испитаниците биле следени во период од три години, за да се дојде до сознание дека лицата кои биле најнатрупани со негативна енергија, биле изложени со десет пати поголем ризик од добивање на срцев удар, во споредба со останатите испитаници кои страдале од истите болести.
сите 15 | | | веќе видена

Кога правите самопреглед на своето тело, особено внимание посветете им на бемките, црвенилото на кожата и на модринките, а многу важни индикатори се држењето на телото и обемот на половината. Редовното мерење на половината може да ви го спаси животот. Наместо секој ден да се мерите на вага, со кројачко метро редовно мерете го обемот на вашата половина. И мало стомаче може да го зголеми ризикот од сериозни срцеви болести, дури и ако тежината е нормална. Лекарите предупредуваат дека ако обемот на половината е поголем од 89 сантиметри, тоа е знак за аларм кај сите жени. И држењето на телото игра голема улога за неговото здравје. Рбетот страда најмногу поради лошата положба на телото, а тоа го ограничува нормалното дишење и може да биде причина за главоболка, стрес и за поспаност. Склоноста кон модринки најчесто е генетска, но може да предупредува и на болести на црниот дроб, како цироза и хепатит, а може да биде последица и на лековите за прочистување на крвта( аспирин и на стероиди). Јадете што повеќе овошје и ...
| | веќе видена

Доколку сакате во наредниот период да го прочистите вашиот организам од токсини, да го забрзате метаболизамот и да го подобрите имунитетот, пробајте го овој зелен коктел. Станува збор за зелен коктел “Bloody Mary” кој можете да го направите со или без алкохол, во зависност од вкусот. Потребно: 4 зелени домати 2 кисели краставички чешне лук прстофат мелено чили Алкохол- 0.5 дл. водка, исцеден лимон, сол и бибер по вкус. На послужавник, истурете сол и бибер. Намачкајте ја ивицата на чаша сок со лимон, а потоа натопете ја чашата во зачините, така што лимонот ќе ги залепи зачините на врвот од чашата. Другите состојки ставете ги во блендер и мешајте, се додека не добиете изедначена смеса. Чашата наполнете ја со мраз и истурете ја добиената смеса. Сето тоа украсете го со кисела краставичка.
сите 2 | | | веќе видена

Кога со својот партнер за нешто се карате, најверојатно не ви паѓа на памет за некакви правила до кои треба да се придржувате во таквите моменти. Но тие постојат и еве ги: 1 .Строго држете се за целта. Значи, секогаш имајте ја на ум причината поради која се расправате. Не преминувајте на други теми (лани… мајка ти …) 2 .Никогаш немојте да се навредувате, еден на друг да си се обраќате со навредливи имиња. Можете да викате, да одите во детали, но не навредувајте се. 3 .Задржете го аспектот на привременост во изразувањето на своите чувства. Сите ваши силни изјави нека имаат временска димензија- овде и сега.„во овој момент, не ти верувам“. Не користите ги зборовите:„секогаш“ и „никогаш“. Не го казнувајте партнерот со лутење и молчење. Ако има проблем решете го. 4 .Одредете знаци за тајм аут. Понекогаш со кавгата се претерува. Таа станува исцрпувачка, премногу ве ангажира, или едноставно се случува во лош момент.Во периодот пред и да почнале кавгите договорете се кој ќе биде знакот кој ќе го користите за кавгата ...
сите 4 | | | веќе видена

Сите ние имаме предрасуда, дека диетите се држат само за симнување на телесната тежина. Таа всушност преставува специфичен режим на исхрана, кој треба да ја одржува равнотежата во организмот. Затоа секогаш треба да се води сметка, особено кога се работи за некое заболување, и кога адекватната исхрана е еден од најважните предуслови за оздравување. Денеска ќе пишуваме за оризот и за неговата голема помош против заболувањето на дебелото црево. Во исхраната на пациентите со хронично воспалување на дебелото црево би требало да доминираат продуктите варени во солена вода и прелиени со маслиново улје и путер. Сите продукти треба да бидат свежи. За ова заболување се користи најмногу ориз варен во солена вода. Ако проблемите се смират, тогаш постепено може да се јаде варен компир, младо сирење, јогурт, кисело млеко и варено младо месо. Се препорачуваат ровко варени јајца и двопек. За луѓето кои страдаат од воспалување на дебелото црево, најстрого се забранети пржени јајца, свинска маст и конзервирани јадења.
| | веќе видена

Колку енергија, време и напори трошите во размислување и грижа за тоа што другите мислат за вас? Степенот до кој им дозволувате на другите да ве дефинираат, може да биде сериозна пречка во развојот и одржувањето на здрава самоперцепција. Повеќето од луѓето имаат доста добра идеа за тоа кои се или барем веруваат дека би можеле да бидат.Таа идеја содржи информации од расен и етнички карактер, верски и духовен развој, ваши различни социјални улоги, како и чувство на лична вредност и самопочитување. Исто така сѐ она што ви се рефлектира од страна на вашите односи, заедница и околина во која живеете, ви помага во формирањето на дефиницијата на самите себе. Но кога постои нерамнотежа меѓу самосвеста и рефлектирачката самоперцепција, каде преовладува рефлектирачката самоперцепција или со други зборови повеќе се потпирате на она што го мислат другите за вас, отколку што мислите сами за себе, започнувате да се движите по пат, кој може да ве доведе од многу нестабилна самосвест до парализирачка анксиозност. Ваквиот ...
сите 12 | | | веќе видена

Крушата е сочно и слатко овошје со помалку зрнеста текстура. Може да се јаде свежа, да се преработува, готви, а сокот е посебно вкусен. Таа е богат извор на витамините Ц и К, бакар и растителни влакна. Витаминот Ц е познат борец против слободните радикали, а бакарот ги елиминира супероксидирачките радикали, додека влакната превентивно делуваат против ракот на дебелото црево. Иако според некои записи, култивацијата на крушките датира од пред 3000 години, постојат претпоставки, според кои, во ова чудесно овошје уживал и човекот од Каменото доба. Во својот славен еп – Одисеја, Хомер ги окарактеризирал крушките како „дар на боговите“, а во времето на францускиот крал Луј XIV, крушите биле симбол на луксуз. Најмногу влакна има во кората на крушата па најдобро е таа да не се лупи. Една круша или 170 грама содржи: 3,98 грама влакна, 6,64 мг витамин Ц, 0,19 мг бакар, 7,47 мг витамин К и има само 97,94 калории. Крушите се идеален избор за лицата кои го усвоиле модерниот стил на живот, а со тоа се изложиле на стрес, ...
сите 4 | | | веќе видена

Секој хороскопски знак има назначен дел од телото на којшто е особено чувствителен и којшто треба да се третира со особено внимание. Прочитајте на кој дел од Вашето тело му е потребно посебно внимание, според ѕвездите. Овен Овните владеат со главата, па затоа се поподложни на главоболки од другите знаци. Чистиот воздух и длабокото дишење се особено важни за своеглавите и импулсивни овни. Бик Биковите владеат со грлото, па така неретко се појавуваат болки и воспаленија во овој дел од телото. Биковите треба да си чуваат антивоспалителни лекови и да избегнуваат луѓе што киваат и кашлаат. Близнаци Близнаците владеат со рамената и белите дробови. Особено треба да внимаваат на тензијата во горниот дел од телото. Вежбите за флексибилност се клучни за здравјето на близнаците, заедно со медитативното дишење, кое исто така ги одржува опуштени. Рак Раковите владеат со стомакот и градите, што ја зголемува опасноста луѓето родени во овој знак да развијат слабост за храната како средство за утеха. Премногу јаглехидрати и ...
сите 2 | | | веќе видена

Долниот веш освен што ја прави убава, згодна и женствена, овозможува жената да се чувствува како вистинска божица на убавината. Градниците се едни од омилените парчиња на жените кои обожаваат да одат на шопинг и да ги избираат во различни бои и големини. Сепак, останува неразјаснето прашањето дали дел од градниците се штетни по здравјето на жените? Гласините дека градникот може да предизвика рак на дојка одат отприлика вака: Носењето на градник 12 или повеќе часови го запира лимфниот систем на градите и со тоа се дозволува лачење и натрупување на штетни супстанци во градите, што на крајот доведува до појава на рак на градите. Дозволете да објасниме дека “чистењето“ на градите на тој начин нема никаков реален ефект на развојот на рак на гради, поради тоа што ракот во реалноста е предизвикан од канцерозни клетки. Сепак, точно е дека градниците кои што се премали или изработени од вештачки материјали ја иритираат кожата и можат да предизвикаат гребаници и воспаленија. Големите гради можат да предизвикаат ...
| | веќе видена

Доколку не можете да приметите дали вашите колеги ве користат на работа еве неколку совети: – ВЕ ТРЕТИРААТ КАКО СЛУГИНКА Можеби сакате со сите да бидете во добри односи и затоа ви е тешко да кажете „Не“. Но, доколку често ја работите и туѓата работа, луѓето нема да ве ценат и ќе ве земаат здраво за готово. - ВИ УПАТУВААТ КОПЛИМЕНТИ Кога ќе слушнете дека зборуваат дека сте најдобра и дека сигурно вие со задоволство би ја сработиле посочената работа, знајте дека само ви се умилкуваат, бидејќи сакаат нешто од вас. - ВИ СЕ ОБРАЌААТ ПОВЕЌЕ ПАТИ ЗА УСЛУГА Имајте на ум дека луѓето можат да ја искористуваат вашата добрина, а доколку на работа повеќе пати ви се обраќаат за услуги, знајте дека ве користат. - КОГА ИЗЛЕГУВАТЕ, ДАЛИ СЕ ВИЕ ПЛАЌАТЕ После оброкот секогаш вие плаќате. Тоа е знак дека ве искористуваат и без „ Пардон“ треба да им кажете дека сметката треба да се подели.
сите 6 | | | веќе видена

Валеријана (мачкина трева) е симбол за лек за лекување на нервни заболувања. Има силно дејство врз централниот нервен систем. Поседува седативно дејство и е силен лек за смирување на возбудени пациенти. Таа помага за лекување на главоболка како последица на нервна напнатост. Многу добар лек е за пациенти кои се потиснати и повлечени, кои имаат душевни маки, а кај пациенти кои имаат ментален замор делуваат стимулативно. Валеријаната се користела и кај пациенти кои паѓале во бесознание. Го намалува крвниот притисок кој е покачен поради психички проблеми, помага при тахикардија на срцето и ја смирува. Намалува и стомачни болки и помага за намалување на менструални болки. Еве еден рецепт кој може да ви помогне вам и на вашето семејство за помош при овие болести. РЕЦЕПТ – 100 гр сув иситнет корен од валеријана се става во тегла и се залева со 500 гр разблажен алкохол. Тоа стои 10 дена со тоа што секој ден се меша, а 11 ден се цеди и напитокот е готов. Овој лек вака направен може да се користи 2 години. Ова е ...
| | веќе видена

Под мотото „За безбедна храна, од нива до трпеза“ денеска се одбележува Светскиот ден на здравјето – 7 Април. Македонското лекарско друштво по тој повод организира настан на кој ќе биде одржано предавање за безбедноста на храната. Целта на кампањата на Светската здравствена организација е да се подигне свеста на граѓаните за подобра безбедност на храната, како и препораки на владите, јавно-здравствените авторитети, заедниците и поединците да преземаат навремени акции за превенција на приближно 200 заболувања кои се јавуваат како резултат на загадена храна со бактерии и вируси, паразити, хемиски супстанци и друго. Извор 24 вести
сите 11 | | | веќе видена

Остеопорозата е болест на коските која го зголемува ризикот од фрактури. Бројот на заболени се зголемува секојдневно, а во Македонија се претпоставува дека околу120.000 луѓе имаат остеопороза, меѓу кои 90.000 жени на возраст над 50 години. Таа се карактеризира со намалување на коскената маса, кое води до намалување на цврстината на коските и појавата на скршеници, најчесто во областа на колковите и зглобовите. Секоја петта жена и секој осми маж по 50-тата година заболува од остеопороза, која се повеќе зема замавна тивка епидемија. Оваа болеста не покажува видливи симптоми. Најчесто се открива дури откако луѓето ќе настрадаат од скршеница. Дел од лекарите велат дека граѓаните треба да делуваат уште во најраната возраст, за да се заштитат од подоцнежните последици. Најчесто на преглед пациентите доаѓаат кога веќе чувствуваат одредени проблеми – спонтани искршеници на пршлените, изразен губиток на минералната густина на скелетот, значи во напредната фаза на болеста. Здравите животни навики во однос на ...
| | веќе видена

Грејпфрутот е најсилен антибиотик кој ни е на располагање во секое време, уништува широк спектар микроби, вируси, бактерии и габични инфекции. Затоа треба да се знае широкиот спектар на дејствување на овој чудотворец е меѓу природните лекови. Тој е познат како антиоксиданс со силно антибактериско дејство. Богат е со витамин Ц, А, Б, Д,Е, И, К како и калциум, фосфор, манган, магмезиум, цинк, бакар и железо. Но, неговото богатство се крие внатре во семето. Од семките и од кашата од грејпфрутот се добива цитрофитот, кој е најсилниот антибиотик што влијае на јакнењето на имунитетот. Екстратот од семките од грејпфрутот го намалува: нивото на холестерол во крвта, идеален е за превенција од грип и настинки, дејствува кај алергиите, лекува акутни и хронични воспалувања, помага кај лекување на гастроинтестиналните инфекции. Затоа не дозволувајте вашата трпеза да биде без ова овошје.
сите 6 | | | веќе видена

Освен прекрасниот вкус, семките од тиква се и многу корисни. Богат извор на влакна и протеини, материи, клучни за губиток на килограми. Само 30гр. семки од тиква има 5гр. протеини, што ќе ве држи сити. Сепак, бидете умерени, шолја семки содржи околу 285 калории. Одлични се за физичкото, но и психичкото здравје. Научниците заклучиле дека го намалуваат нивото на стрес и анксиозност. Едно истражување дури заклучило дека ја зголемуваат сексуалната желба. Ако барате природен начин да го подобрите расположението или да ги ублажите симптомите на менопаузата, семките од тиква се одличен избор. Ги регулираат топлотните напади, главоболките, болките во зглобовите и наглите промени на расположението. Научниците докажале дека семките од тиква го зголемуваат нивото на добриот (HDL) холестерол и го регулираат крвниот притисок. Печените семки од тиква имаат енергетска вредност од 570 kcal за 100 g, имаат висока содржина на одредени минерали и витамини, а исто така, имаат и висока содржина на растителни влакна. Од ...
сите 6 | | | веќе видена

Според некои истражувања, научниците тврдат дека кога подигаме пари од банкомат и притоа земаме редовно потврда, ние сме во голема здравствена опасност, затоа што сме изложени на опасниот бисфенол А (БПА). Тоа е хемиски спој од две групи фенол, кој се користи за производство на поликарбонатна пластика , а кој предизвикува пореметување на ендокрилниот состав кај човекот, и тој е многу опасен за нашето здравје. За да се произведе оваа хартија , се користи термална хартија , односно хартија која реагира на температура и со долго држење во раката таа ја менува бојата. При овие испитувања е утврдено дека луѓето кои повеќе од 2 часа ја држеле потврдата во рака им било зголемена концентрацијата на бисфенол А во урината, додека пак оние кои користеле ракавици при вадење на потврдата од банкомат бисфенолотА им бил нормален. Од оваа причина , не мора секогаш да вадиме потврда од банкомат.
| | веќе видена

Македонецот Здравко Дејановиќ се искачи на врвот Анапурна 1 на Хималаите висок 8.091 метар, кој се смета за еден од најсмртоносните и најопасни врвови за искачување. Дејановиќ врвот го искачил на 24 март годинава во 14.45 часот по локално време. На врвот Анапурна 1 досега се забележани само 192 искачувања од планинарски експедиции. Ова е огромен успех за македонското планинарство. Здравко Дејановиќ со ова стана прв и единствен Македонец кој до сега има искачено три врва над 8000 метра, а со ланското искачување на К2 и овогодишното на Аннапурна 1, како и со претходно искачениот Монт Еверест, до денес е нашиот најуспешен ХИМАЛАЕЦ, чии успеси полека влегуваат и како врвни, светски достигнувања во Хималаизмот, се истакнува во соопштението.. Алпинецот, на 49 годишна возраст, со смрзнатини на прстите на десната рака од четврти степен, смрзнатини на прстите на левата рака од први степен, како и смрзнатини на прстите на нозете од прв степен ги добил на 24-ти март 2015 год. при својот алпинистички поход. Смрзнатината ...
сите 31 | | | веќе видена

Киви , е една од најдобрите опции заради многу фактори, особено затоа што станува збор за овошје со многу низок гликемиски индекс. Тоа значи дека предизвикува бавно согорување на јаглените хидрати и постепено ослободување на шеќер во крвта, што значи дека маснотијата полесно согорува и, што е исто така важно, го намалува чувството на глад. Се смета дека кивите потекнуваат од Кина, а како егзотично растение во Европа е донесено од Нов Зеланд во 20-от век. Освен во Нов Зеланд, кивите денес се одледуваат и во Шпанија и Израел. Ова вкусно, необично овошје, денес е познато во целиот свет, а се повеќе и повеќе е купувано и кај нас. Конзумирањето киви е многу здраво, а само еден плод од ова овошје содржи доволно витамини Ц за да ги задоволи дневните потреби на возрасен човек. Киви е овошје полно со витамин Ц, но и повеќе видови витамини. Во споредба со лимонот, кој има 40 милиграма Ц витамин, во кивите има дури од 100 до 400 милиграми Ц витамин во 100 грама плод. Во кивито исто така застапени се и витамините А, Б1, ...
сите 5 | | | веќе видена

next