Мое Здравје

Бактериска вагиноза Бактериската вагиноза звучи застрашувачки, но всушност е вообичаена работа. Всушност, ова е најчестата причина за непријатниот вагинален мирис. Во секоја вагина се присутни бактерии, а бактериската вагиноза е всушност преголемото размножување на овие бактерии, кога ќе го надминат нормалниот број, односно состојба на нарушена вагинална флора. Повеќето жени барем еднаш во животот ќе се сретнат со овој проблем. Причинителот е непознат, а под поголем ризик се оние кои имаат незаштитени сексуални односи и премногу често ја мијат вагината. Останатите симптоми се чешање, болка и исцедок. Некои облици на бактериската вагиноза сами ќе се повлечат, но се препорачува посета на гинеколог за да се спречат ретките, но сериозни последици. Најчестиот третман е едноставен – антибиотици Сексуално преносливи болести Некои сексуално преносливи болести можат да предизвикуваат неугоден мирис, а најчести се кламидијата и гонорејата. Овие болести се чести, но лесно се лечат, а доколку се игнорираат, може да ...
сите 15 | | | веќе видена

Младите луѓе, кои го прескокнуваат појадокот или јадат поскромно, имаат дури 68 проценти поголема шанса, како возрасни да страдаат од метаболички синдром , што е заедничко име за дијабетес, висок крвен притисок и дебелина. Слабото јадење и избегнувањето на доручекот, за тинејџерите може значително да влије на нивното здравје и по 30 години. Шведски истражувачи откриле дека, луѓето кои јадат малку за појадок, во периодот на адолесценција покажуваат повеќе знаци на метаболички синдром, во споредба со оние кои јаделе значително повеќе. Сепак, треба да се внимава да се јаде здрава храна, овошје и зеленчук. Метаболички синдром е медицински термин за комбинација на дијабетес, висок крвен притисок и дебелина и може да предизвика зголемен ризик од срцеви заболувања и мозочен удар. Истражувањата покажале дека. оние кои одбивале да доручкуваат наутро или јаделе многу скромно, по 27 години имале до 68 проценти поголеми шанси да страдаат од метаболички синдром. Научниците ги земале во предвид социо-економските фактори ...
сите 2 | | | веќе видена

Честопати се случува да имате проблеми со мускулите, кои редовно ве болат поради многу пешачење, вежбање или некое воспаление. Во тој период, сте чести посетители на болниците или аптеките каде го барате потребниот лек за да ви ги смири болките. Меѓутоа, многу често се случува природните лекови да бидат најефикасни. РЕЦЕПТ За да го направите овој крем, ќе ви треба лута пиперка, чили, (само семките) какао и путер. Извадете ги семките од пиперката. Во стаклена тегла додадете го какаото, путерот и ставете ги семките, па добро измешајте. Со мешавината мачкајте ги нозете и рацете ако имате воспаление на мускулите, болки во вратот, рамениците или грбот. Ќе почувствувате топлина, а болката ќе исчезне. Рацете измијте ги после употребата на кремот и не допирајте ги очите, носот и устата или други чувствителни делови од телото, бидејќи ќе почувствувате болна жештина. Во оваа мешавина можете да додадете и етерични масла од пеперминт и еукалиптус.
сите 4 | | | веќе видена

Македонија денеска со низа настани ќе го одбележи 2 април – Светскиот ден за борба против аутизмот. Здружението „Во мојот свет“ започнува кампања под мотото „Еден свет за сите“ со настан во ТЦ Капитол мол. Целта е да се подигне јавната свест во Македонија за лицата со аутистичен спектар на нарушувања, пренесува МИА. По повод Меѓународниот ден, вработените на Технолошко-металуршкиот факултет во Скопје ќе му предадат донација на Дневниот центар во скопската населба Железара. Одделението за заштита на правата на децата и на лицата со посебни потреби при Народниот правобранител пак ќе организира тркалезна маса на тема „Состојбата на децата со аутизам и нивниот третман во здравствениот, образовниот и социјалниот систем во Република Макединија“. На трибината за инклузивноста на децата со аутизам во редовното образование ќе зборува заменик-народниот правобранител Васка Бајрамовска-Мустафа, додека за аутизмот во Македонија и состојбите и предизвиците ќе говори проф.д-р Владимир Трајковски, претседател на ...
сите 54 | | | веќе видена

Дали ви се случува за нешто да се сложите, без многу размислување? Имате страв некого да повредите? Или сакате на некого да му удоволите? Ви се случува да кажете „да“ иако мислите„не“? Чувствуваш непријатност или вина кога треба да кажеш „не“ „не сакам“„не ми одговара“? Ако на повеќето од овие прашања вашиот одговор е потврден, веројатно сте личност која никогаш не чувствува задоволство од животот, тешко ви е да се опуштите, одржувањето односи со другите луѓе тешко ви паѓа, имате недостаток на енергија и често чувствуувате умор.Кога на некој ќе му кажете „да“, а тоа не го мислите, тогаш сами на себе си кажувате„не“.Точно дека се потребни компромиси за да можете да функционирате со други.Тоа не е проблем. Проблем постои кога ќе ја загубите рамнотежата и пречесто на другите им говорите„да“, а со самото тоа пречесто сами себе си кажувате „не“. Зошто е толку тешко да се каже „не“? Затоа што мислите дека немате право да кажете „не“ и дека тогаш ќе бидете отфрлени и другите нема да ве сакаат. И дека ако одбиете ...
сите 15 | | | веќе видена

Аутизам е нарушување на невролошкиот развој, кое се одликува со намалена способност за социјализација и комуникација и со ограничено и повторливо однесување. Сите овие знаци се манифестираат пред три годишна возраст. Аутизмот делува на процесирањето информации во мозокот, со тоа што го менува начинот на којшто невроните и нивните синапси се поврзуваат и организираат. Како доаѓа до оваа појава сѐ уште не е познато. Другите две нарушувања од спектарот на аутизмот (НСА) се синдромот Аспаргер, којшто не се одликува со заостанатост во когнитивниот развој и во јазикот, и ПНР-Н (первазивното нарушување во развојот – неодредено), кој се дијагностицира во случаи кога не се комплетно исполнето критериумите за другите два синдроми. Аутизмот има цврста генетска основа, но генетскиот состав на аутизмот е сложен и не е јасно дали НСА се објаснува повеќе со ретки мутации, кои имаат огромни ефекти, или пак со мултигенски интеракции на нормалните гени. Во ретки случаи аутизмот е поврзан со фактори кои предизвикуваат вродени ...
сите 5 | | | веќе видена

Алое е билка која е позната одамна како еликсир на долговечноста. Содржи преку 240 хранливи и лековити состојки кои ги вклучуваат: аминокиселини потребни за раст и развој на ткивото, ензими, минерали (калциум, железо, магнезиум, манган, натриум, бакар, цинк, калиум, алуминиум), витамини ( А, Б1, Б2, Б3, Б6, Б12, Ц и Е) како и фолна киселина, холин, инозитол, и ниацин. Во внатрешноста на листот се наоѓа гел кој содржи ислкучително корисни материи. Со големото количество на корисни витамини и минерали, алоето делува имуностимулативно на човечкиот организам. Тоа ја јакне отпорноста на организмот, го чисти од токсични материи и разни хемиски супстанции, уште има антиоксиднтно, антивирусно, антибактериско, аналгетско и антидијабетско својство. Исто така, го стимулира варењето и го неутрализира вишокот на желудочни киселини, ја регулира работата на цревата, го потикнува метаболизмот и функцијата на сите внатрешни органи. Алоето помага при инфективни, ревматски, белодробни, крвни, нервни, бенигни и малигни ...
сите 6 | | | веќе видена

Намалување на ризикот од срцеви заболувања Освен тоа што многу брзо ќе ја постигнете саканата форма со возењето велосипед, велосипедизмот може да ви помогне да го зачувате своето здравје. Физичката активност како што е возењето велосипед го намалува ризикот од кардиоваскуларни болести за дури 50%, но помага и при намалувањето на ризикот од дијабет, тумор и висок крвен притисок. Велосипед vs. пешачење Возењето на велосипед е еден од најдобрите начини да го искористите убавото попладне. Интересен факт е тоа што со бавно возење во текот на еден час вие ќе потрошете околу 280 калории, додека пак со пешачењето ќе потрошете околу 100 калории помалку. Трчање или возење велосипед? Возењето велосипед е многу подобро за вашите нозе, колена, зглобови и стапала. Луѓето кои возат велосипед околу 30 минути на ден , пет пати неделно, двојно го намалуваат ризикот од заболувања во однос на оние кои не обавуваат никаква физичка активност. Најдобро превозно средство Секојдневното одење на работа и гужвите во сообраќајот се ...
сите 2 | | | веќе видена

Годините на жените најдобро се огледуваат на вратот. Затоа, доколку сакате да ги скриете, следете ги едноставните совети за грижа. Кожата на вратот треба почесто да се чисти од мртвите клетки од другите делови на кожата, па затоа пилингот е апсолутно неопходен. Наместо да купувате специјални пилинзи, земете морска сол, измешајте ја со лимон и со неа направете го пилингот. Можете да користите и маски за лице кои ќе ја направат вашата кожа мека, мазна и нежна. Парфемот што ќе го нанесете на вратот е изложен на постојана сончева светлина. Тоа може да предизвика надразнување, па дури и исфрлање на кожата. Повеќе видови парфеми содржат високо концентрирани мириси кои се екстремно чувствителни на светлина во споредба со другите козметички производи. Доколку имате чувствителна кожа, препорачливо е да го нанесувате парфемот на деловите од телото што Ви се заштитени со облеката. За најефектина нега на вратот, обидете се со следнава практика: -Измијте го вратот со топла вода и гел за туширање; -Добро исплакнете го; ...
сите 3 | | | веќе видена

Рецепт: - 2 кг прав ливадски мед - 1 литар дестилирана вода - 250 гр детелинка луцерка Се ставаат водата и луцерката да вријат на тивок оган, околу еден час. После тоа течноста се цеди и се става медот. Се користи, 2 големи лажици после јадење, 3 пати дневно.
сите 4 | | | веќе видена

Трнењето на раката или ногата е многу честа и досадна појава. Многупати се прашувате зошто ви трнат рацете или нозете, што всушност тоа значи, дали имате некаква болест и како да ја спречите оваа нелагодна појава? Во повеќето случаи се појавува кога сте под некој притисок или стрес, ако раката ја држите во неправилна положба или ако нозете ви се подолго време прекрстени. И во двата случаи се работи за безболна појава. Меѓутоа постојат случаи на хронично трнење на екстремитетите, што може да преставува опасност за вашето здравје. Доколку трнењето е пропратено со симптоми како што се чешање, болка, потеченост и губење на мускулната маса, тоа може да биде знак за оштетен нерв, што се појавува при повреда, потоа бактериски или вирусни инфекции и дијабетес. Сличните оштетувања на нервот се познати и како периферна невропатија бидејќи влијаат на нервите одалечени од мозокот. Постојат повеќе од 100 различни видови на периферна невропатија, која со тек на времето може да ја влоши здравствената состојба на луѓето, па ...
сите 2 | | | веќе видена

Се храните здраво, но апетитот Ви го отежнува намалувањето на телесната тежина. Ова се прехранбените производи што ќе Ви помогнат да ја намалите потребата од храна за кусо време. Јаболката се богати со растителни влакна и поради тоа ќе се чувствувате сити подолго време. За да изџвакате едно јаболко ќе Ви треба малку повеќе време, па така мозокот ќе има доволно време да ја добие информацијата дека сте најадени. Супите се вкусни, а не се претерано калорични. Според медицинските истражувања, луѓето кои дневно на менито имаат две порции супа, намалуваат двапати повеќе телесна тежина од оние кои истите калории ги внесуваат преку друга храна. Секако, подобар избор се бистрите супи од зеленчук, наспроти кашестите супи. Зелените зеленчуци се совршени за намалување на апетитот. Бргу го полнат стомакот, а имаат мал број калории. Токму затоа, пред секој оброк направете си салата од зелка, краставици или марули и значително ќе го намалите внесот на калории. Во просек, луѓето кои редовно јадат салата пред оброкот ...
сите 5 | | | веќе видена

Вртоглавица или зашеметеност , заматен вид, недостаток на концентрација, гадење или мачнина во стомакот, мускулна слабост, несвестица, брз и слабо исполнет пулс, ладна кожа , малаксаност, главоболка во пределот на слепоочницата, зуење на ушите. Ова се некои од симптомите кои укажуваат на проблеми со нискиот притисок. Во зависност од возраста, но и наглите климатски промени се еден од најголемите фактори кои влијаат и доведуваат до проблем или опаѓање на притисокот. Дополнителни причини кај жените, кои можат да допринесат до паѓање на притисокот се обилно менструално крварење, невообичаено топло време, слаба до умерена дехидрираност, предолг престој на сонце или во сауна и при ненадеен емоционален шок. Консумирање доволно сол е пресудно и ова е случај кога венсувањето на сол е оправдано, како и пиењето кофеински пијалаци, но водете сметка да не ги преоптоварите бубрезите и да не го додоведете организмот во електролитски дисбаланс. Освен солта, важно е да внесувате големи количини течности секојдневно во ...
| | веќе видена

Доста познато во јавноста е дека сенфот , мајонезот, кечапот се производи кои многу се користат во исхраната. Тие можат да се најдат на секоја трпеза, во секое време. Секој од нив си има свои позитивни, но и негативни страни. Од сите овие производи, сенфот е најздрав и има најмалку калории. Всушност една лажица сенф има само 3 калории и ниту еден грам масти, што прави совршено да се вклопи во вашата исхрана. Доколку во секој оброк се додадат 20 грама сенф, по неколку часа, способноста на организмот за согорување на мастите ќе се зголеми за 20 отсто. Ваквиот неверојатен ефект врз метаболизмот се должи на соединенијата наречени „ изотиоцијанати“, кои ги има во сенфот. Тие ги шират крвните садови и го зголемуваат нивото на хормонот ефедрин, одговорен за согорување на мастите. Сенфот претставува природен лек против воспаленија во мускулите, болки и рак. Тој заради својот горчелив вкус ги шири дишните патишта, а делува и како локален анестетик. Ако сте се изгореле, одлично би било да се намачкате со дебел слој ...
| | веќе видена

Копривата е билка која кај нас се среќава насекаде, што значи било кој може да ги користи благодетите од нејзините многу лековити својства. Но ние многу малку знаеме за нејзините лековити и хранливи состојќи. Во продолжение на текстот ќе ви напишаме што може да лечи копривата: Таа е најдобро природно средство за чистење на крвта. Копривата е природен лек и за болестите на мочните патишта, како што се: воспаленијата, камењата и песокот, па дури може превентивно да делува и на стварањето на каменчиња во бубрегот и мочните патишта. За стимулирање на мочањето, дневно се пијат 3 до 4 шолји свеж чај од коприва. Бидејќи од неа се користи се ,и листот,и семето и коренот таа се смета за најдобриот природен чистач на човечкиот организам. Копривата помага и во спречување на таложење на камен во бубрезите и инфекција на уринарните патишта. Таа е голем диуретик, ги намалува болките од артритис, се користи и против асмата, екцеми и многу други болести. Може да се користи како чај , свежа како салата и како додаток во ...
| | веќе видена

За разлика од другите билки, глогот нема долга традиција кај народот. Прв пат се спомнува во средниот век во Франција, а потоа многу поопширано е опишан во 19 век. Тој , кај нас почнува да се користи од овој век и најповеќе се користи за болести на срцето, нервози, ангина пекторис, миокардитис и др. Глогот го регулира и крвниот притисок. Чајот од глог го обновува и зајакнува срцевиот мускул кој со години доживеал оштетување. РЕЦЕПТ Чајот се подготвува од иста количина на цветови и листови или само од цвет или лист.Во секој случај се зема една чајна лажица на 1 шолја вода, која претходно се става да зоврие и се прелива преку сувата билка. Се пијат 2-3 шолји на ден, засладено со мед и секогаш во голтки.
| | веќе видена

Рецепт: Земете една лажица семки од црвени пиперки, ставете ја во литар вода и варете околу 40 минути. Откога ќе се излади, се зема по 75 милилитри од течноста 20 минути пред јадење трипати на ден. За да ги осетите благодетите на овој напиток треба да го земате најмалу 7 дена по ред.
сите 5 | | | веќе видена

Глуварчето успешно расте на секое земјиште, но најмногу му одговараат ливадите и тревниците, пустите места и напуштените ниви. Расте и покрај патиштата и околу населените места. На лицата со нежно здравје им се препорачува салата од свежи, сосема млади листови и корен од глуварче, зачинета со лимонов сок и маслиново масло. Ваквата салата или чистиот сок од глуварче ја прочистуваат крвта, ја подобруваат крвната слика, како и го чистат организмот од наталожените отрови. По ваквото чистење на организмот доаѓа до ублажување на реуматските симптоми и исчезнување на многу кожни заболувања, кои се често последица на загаденоста на организмот со токсини. Откриено е дека коренот од ова растение наводно делува подобро од хемотерапија, бидејќи таа ги убива сите клетки, а коренот од глуварче удира само на раковите клетки. На универзитетот во Виндзор во Канада е спороведено иницијално истражување на Оделот за хемија и биохемија, а резултатите даваат нова надеж за болните од рак. Откриено е дека коренот од глуварче ...
сите 2 | | | веќе видена

Многумина имаат проблем со лошата циркулација, но повеќето од нив или го игнорираат проблемот или премногу несериозно го сфаќаат, но факт е дека лошата циркулација може да доведе до сериозни здравствени проблеми… Лошата циркулација предизвикува масни наслаги на ѕидовите од артериите, а тоа пак го попречува циркулирањето на крвта. Доколку навреме се реагира лошата циркулација може да се излечи или спречи со промена на начинот на живот, со лекарства, а во некои посериозни случаи и со операција. Главните симптоми на лошата циркулација се трње во нозете, грчеви во нозете и стапалата, болки и отечени нозе и стапала или пак студени дланки и стапала. Од таа причина сакаме денес да ви напишаме еден доста дибар и испитан рецепт: РЕЦЕПТ Кило ипол љута домашна ракија (50-60 степени) , 40 листови жалфија, 250 гр мед, 4 лимона добро измиени и исечкани на парчиња. Се ова се става во тегла и стои на собна температура 13 дена. Смесата секој ден се промучкува. Откако ќе поминат тие 13 дена, смесата се процедува и секој ...
| | веќе видена

Лавандата е една од најубавите билки која заслужено го носи името “медитеранска кралица” веќе долги години и се користи во бројни лекови, козметички препарати, а исто така добро познато е дека нејзината боја и мирис опуштаат, ја лечат депресијата и смируваат. Дали сте знаеле дека само 5 минути вдишување на етерично масло од лаванда, може да го намали за 24 отсто кортизолот, хормонот кој предизвикува стрес. Ова е одлична вест бидејќи кортикозолот предизвикува зголемување на крвниот притисок и намалување на имунитетот. Вдишувањето на мирисот на лаванда го потикнува исфрлањето на слободните радикали од организмот, кои штетно влијаат на здравјето на човекот и може да предизвикаат многу сериозни заболувања, како што е ракот. Преку дишните патишта овие супстанции навлегуваат во организмот. Истражувањата на германските и француските лекари покажаке дека лавандата помага полесно да се заспие. Тие ја препорачуваат оваа билка при нервоза, вознемиреност, депресија. Смирувачкото дејство на нервниот систем се должи на ...
сите 5 | | | веќе видена

next