Мое Здравје

Цвеклото е вистинско богатство од корисни материи, и изразува негативно дејство против клетките на канцерот. Затоа, како терапија против спречување на оваа болест, често се препорачува свежиот сок од цвекло. При слабокрвност се препорачува секојдневно конзумирање на мешан сок од цвекло, моркови и роквица. Се зема по една супена лажица од оваа смеса пред јадење. Цвеклото го прочистува црниот дроб, бубрезите, жолчниот меур и го стимулира дејствувањето на лимфата, па оние луѓе што имаат здравствени проблеми со болестите на црниот дроб или што имаат гастроинтестинални тешкотии им се препорачува да конзумираат варено цвекло, и тоа 100 – 150 гр наутро, како појадок. Ако на сировиот сок од цвекло му додадеме мед, ќе добиеме еликсир за смирување на нервите . Сокот од цвеклото и медот се користи во размер 1:1, а се пие по половина чаша три пати на ден.
сите 2 | | | веќе видена

Проливот е симптом на разни болести, од полесни до посериозни. Можеби е во прашање „расипан желудник” од стара храна или непрочистена вода, инфекција, зараза од грип или пак непотхранетост. Болестите на цревата и на системот за варење често резултираат со пролив, а понекогаш е во прашање и инфекција од паразит. Со проливот се јавуваат состојби како што се дехидрација, губење на апетитот, мачнина, болка во желудникот или грчеви и температура. Со проливот ќе изгубите многу вода која е потребно да ја надокнадите. Денес ќе ви презентираме еден рецепт за пролив. РЕЦЕПТ Земете 6 лажици иситнет лист од капина и прелијте со 1 литар врела вода, оставето поклопено да отстои едно 2 часа, процедете и пијте три пати на ден по 1 шолја чај. Кога ги имате овие проблеми можете да земете и по една лажица џем од капини.
| | веќе видена

Знаете ли колку луѓе умираат додека оваа тајна љубоморно се чува со цел да не бидат загрозени интересите на големите корпорации? За лимонот веќе е докажано дека има силни анти-канцерогени својства. Освен тоа има и многу други полезни својста. Има многу силен ефект врз цисти и тумори. Ова растение лекува од рак, тестирано е на сите видови рак, а ако се додаде и сода бикарбона ќе биде уште подобро, зошто со тоа ќе се нормализира pH вредноста на телото. Лимонот поседува и многу силен анти-микробен ефект со многу широк спектар на делување против бактериски и габични инфекции. Лимнот е ефикасен и против внатрешни паразити и црви, го регулира крвниот притисок и претставува моќен антидепресив, го намалува стресот и нервните кризи. Интерес претставува изворот на оваа информација: Доаѓа од еден од најголемите производители на лекарства, кој вели дека после 20 лаборатириски тестови извршени од 1970 година до сега се докажало дека: Лимонот ги уништува карциногените клетки на 12 видови рак. Лимонот го спречува ширењето ...
| | веќе видена

Познато е дека некои видови на храна имаат уништувачки ефект врз фунцкиите на мозокот и нутриционистите советуваат да ги конзумираме таквите производи во умерени количини, за да го ограничиме нивното влијание. Според сите истражувања и докази овие производи ја убиваат интелигенцијата, полека но сигурно: Слатки производи Шеќерот и слатките производи не се лоши само за вишокот килограми, туку и за функцијата на мозокот. Долгорочната конзумација на шеќерот може да создаде голем број на невролошки проблеми и може да ја уништи вашата меморија. Од друга страна, шеќерот може да ви попречи и на вашата способност за учење. Алкохол Познато е дека алкохолот на долг рок може да му наштети на црниот дроб или да го предизвика она што е познато како „мозочна магла“. Како што упатува името, мозочната магла значи чувство на ментална конфузија, дејствува како облак кој влијае врз вашата способност за јасно размислување, како и врз меморијата. Ви се случило ли некогаш да забележите дека не можете да се сетите на имиња, ...
сите 2 | | | веќе видена

Со задржувањето на токсините во крвта, постојано сте уморни, патите од надуеност и имате проблеми со циркулацијата. За да не ги задржувате токсините во крвта, трба да направите повремено чистење на организмот. Овие тегоби можат да се отстранат со помош и на природни лекови, кои секогаш се наоѓаат во вашата кујна. Ви треба лук и црно домашно вино . Овој лековит напиток ја чисти крвта, вишокот на маснотии и соли во организмот и го забрзува метаболизмот. Состојќи: - 12 чешниња лук - половина литар црно вино ( по можност домашно) Припрема: Лукот исчистете го, исечете го на ситно и ставете го во стаклен сад. Врз него ставете го виното и садот добро затворете го. Ставете го садот на светло место и така нека стои две недели. Притоа промучкувајте ја смесата неколку пати на ден. Земајте по една лажица три пати дневно околу еден месец. Бидејќи оваа смеса е со голема јачина, треба да има шест месеци разлика со новиот третман .
сите 8 | | | веќе видена

Паничниот напад е една посебна состојба која е поврзана со анксиозноста, но на еден посебен начин различен од другите. Негово главно обележје е што се јавува ненадејно, без никакви видливи знаци кои би упатиле на неговото појавување. Врз вас влијае емотивно загрозувачки, така да за време на нападот се чувствувате целосно онеспособени. КАКО НАСТАНУВА НАПАДОТ НА ПАНИКА? Когнитивно бихевиоралната терапија (РЕБТ И КБТ) тоа вака го објаснува: Еднаш, кога без никаква видлива причина сте ја почувствувале анксиозноста, сте изградиле анксиозен став спрема потенцијалните идни епизоди на анксиозност. Во овој случај, мислите нешто како: „би било грозно повторно да имам анксиозност“. А, токму таквите мисли во неа ве водат. На наредното ниво, веќе почнувате дека станувате анксиозни и тоа го забележувате. Сега мислите нешто како во стил:„ова навистина е грозно, страшно, сега веќе сум анксиозен“. Ваквото мислење ве води до зголемена анксиозност која е иницијална каписла за следнава мисла:„о не, сега ја губам контролата, што ...
| | веќе видена

Дали го избегнувате вашиот соработник кој во последно време непрестајно кашла, и има симптоми на настинка и грип? Имате фобии од настинка и грип? Превземете ги овие чекори пред грипот да допре до вас. Секојдневно миење на рацете – Мијте ги рацете колку што е можно почесто, особено доколку сте надвор од дома, и се ракувате со некој со симптоми на грип и настинка. Користете течен сапун и топла вода, и мијте ги повеќе од 30 секунди. Доволно е двапати да ги премиете рацете во еден акт и вирусот да го снема од дланките. Не го допирајте носот, очите, устата и лицето додека сте надвор од дома. Тоа се најчести начини на пренос на вирусите. Практикувајте 8-часовен сон . Доколку сте изморени, Вашиот организам потешко се брани против инфекцијата. Вакцинирајте се – доколку одлучите да се вакцинрате против сезонски грип, тоа треба да го направите пред почетокот на зимата. Вежбајте – Одржувајте нормална дневна телесна активност. Со тоа го билдате имуниот систем кој полесно би се борел против инфекцијата Држете ...
| | веќе видена

Дали појавата на болни грчеви на мускулите на нозете е поврзана со недостаток на витамини и минерали? Прилично е голема веројатноста дека станува збор за ниска концентрација на електролити во крвта – магнезиум, калциум, калиум, натриум, а причината најчесто се состои во прекумерно губење на течности од организмот, по пат на потење или пиење на лекови какви што се диуретиците. Магнезиумот, освен што игра улога во метоаболизмот на јаглехидратитем протеините и мастите, исто така учествува во процесите на мускулна и нервна стимулација, како антагонист на калциумот. Имено, калциумот е одговорен за стегање на мускулите, а магнезиумот за нивно опуштање. Поради тоа, мускулите не се во состојба да се опуштат, доколку постои недостаток на магнезиум. Тој се препорачува по дневна доза од 300 мј (за жени), додека околу 450 мг за бремени жени и доилки. При појава на грч, ногата треба да се испружи и истегне се до врвот на прстите. Оваа положба треба да се задржи додека да помине грчењето на мускулите. Исто така, блага ...
| | веќе видена

Рузмаринот е медитеранска билка . Одсекогаш била ценета поради тоа што ја зголемува концентрацијата и ја подобрува мозочната активност. Во кинеската народна медицина, рузмаринот со илјадници години се користи како тоник за мозокот. Оваа билка во храната поволно влијае на метаболизмот, особено на жолчката, па тешката и мрсна храна ја прави подобра за варење, а се избегнува и надуеноста. Витамините Ц, А, пиридоксин, пантотенска киселина, фолна киселина и други лековити состојки го ставаат рузмаринот на самиот врв на листата на билки кои можат да помогнат и превенираат во лечењето на рак, особено ракот на кожата. Рузмаринот содржи големи количини на витамин А. Неколку ливчиња на ден ќе придонесат многу за вашето здравје. Особено е добро за одржување на здрав мукус на мембраните и кожата. Витаминот А е добар и за чување на белите дробови и усната празнина. Неговото хербално масло се користи екстерно за лечење на гихт, ревматизам и невралгични состојби. Чајот од рузмарин е природен лек за главоболка, студ и ...
сите 4 | | | веќе видена

Сите ние живееме брзо и многумина од нас не се грижат за својата исхрана и за своето здравје. Со оглед на начинот на живеење, стресот и динамичното темпо, органот кој најмногу страда е црниот дроб. Ќе ви напишаме за еден чај од природната медицина, кој многу ќе ви помогне ако имате проблеми со него. РЕЦЕПТ – ЧАЈ ОД ВИШНИ Во еден сад ставете исушени листови од вишни и една лажица исушени цветови од кантарион. Прелијте ги со три чаши врело пиво. Ставете ја оваа мешавина на шпорет и варете на поблага температура некои 30-40 минути. После тоа, чајот процедете го преку газа . Пијте по две лажици од овој чај, трипати дневно после јадење. Лекувањето треба да трае отприлика два месеци.
сите 2 | | | веќе видена

Кога седите во друштво со жени, особено со мајки, неизбежна е темата околу вашите деца. Многу често разговорите се сведуваат на фалби за разни достигнувања, па малите често пати се опишуваат како чудо од деца .Соодветно на тоа, децата одат на илјада и една вонучилишна активност, за еден ден да бидат конкурентни на пазарот, па повеќето денови итаат меѓу обврските, под изговор дека тие го сакаат тоа. А, кога ќе можат да си играат? е прашањето што треба да се наметне. Игрите за децата не преставуваат само забава, релаксирање и извор на задоволство, туку и темелна потреба. Да нема забуни, покрај училиштето, децата треба да имаат и дополнителна активност(спорт, музика, јазик….), бидејќи тоа ќе им помогне да научат подобро да располагаат со времето. Инвестирањето во знаењето е животен капитал, нема никакво сомнение за тоа, но денешните деца поминуваат премалку време во безгрижни игри на кои се сеќаваат повеќето возрасни. За ова не е виновна само модерната технологија, туку и преамбициозните родители, кои откако ќе ...
| | веќе видена

Здравата, природна и урамнотежена исхрана е услов за добро здравје и виталност. Еве неколку видови храна кои ќе му бидат добредојдени на вашиот организам. - јадете компири, ориз и тестенини, – јадете најмалку 5 порции со овошје и зеленчук дневно, – внесувајте белковини со консумирање на риба и пилешко месо, - избегнувајте масно црвено месо, свинско и телешко, - помалку внесувајте шеќер во исхраната, Здравата исхрана го ограничува внесот на шеќери до 70 грама или 17 мали кафени лажички, но тука се вбројува и внесот на „скриениот“ шеќер кој го внесуваме со соковите и зготвената храна. - помалку внесувајте сол во исхраната, до 1 кафена лажичка. Секако треба да се обрне внимание и на „скриената“ сол која ја внесуваме со зготвената храна, - пијте 6-8 чаши вода дневно, - не консумирајте засладени и газирани сокови.
сите 2 | | | веќе видена

Јајцата од препелица се природен лек против многу болести. Лек кој што се користел уште многу одамна, а најпрвин се појавил во азиските земји. Јајцата од препелица се најбогати со витамнини и минерали, за разлика од другите јајца. Денес најчесто се користат за лечење на бронхитис, лечење на срцето, крвотокот, јетрата и бубрезите . Кога овие јајца се користат како лек, нивната старост не треба да биде поголема од 30 дена. Покрај тоа, јајцето од препелица има позитивен ефект врз метаболизмот, општата кондиција и при зајакнување на имунолошкиот систем. Јајцата од Јапонска препелица се природен енергетски извор за спортисти и физички работници, високо протеинска храна за децата во развој, лек за стари и за болни луѓе. Јајцата се пијат живи, на гладен стомак, со што половина час од како ќе се испијат, не треба да се јаде. За полесно да можете да ги испиете јајцата морате да ги измешате со јогурт, сок од лимон, сок од јаболки или портокал. За возрасни од 4-от до 5-от ден се пијат по 3 изматени јајца да се навикне ...
| | веќе видена

Лавандата е повеќегодишна билка со стебло разгрането од основата. Листовите се тесни , ланцентни,со рамен раб, малку свиткан надолу. Цветовите се ситни, собрани на врвот на стеблото во вид на класја. Има синовиолетова боја и многу силен и пријатен мирис. Нејзиното потекло води од Средоземното море. Се користат исушени цветови и етерско масло. Цветовите се собираат кога билката цвета, по убаво и суво време. Собраниот матерјал се суши на провевни места, на сенка. Етерското масло се добива со дестилација, со водена пареа на цветовите. Тоа е бледожолтеникава течност со многу силен , пријатен мирис и со ароматичен , лут и горчлив вкус. Чајот подготвен од цветовите се употребува проти грчеви во желудникот, за главоболка, кај жолчката, а се дава против метеоризам. Дејствува и благо диуретично,чајот се употребува против воспалителни заболувања на уринарните органи, и цветовите од лаванда се користат за бањи против ревматични болки и нервоза. ЧАЈ: 2 лажици суви цветови се попаруваат со 500 мл врела вода и тоа се ...
| | веќе видена

Со приближувањето на новогодишните и божиќните празници, се зголемува адреналинот кај тинејџерите до 15 години и младите, кои едвај чекаат да дојдат празниците, за да се напијат чашка алкохол повеќе, без разлика што може да им наштети на здравјето, а некои пак, со прекумерено пиење, можат да добијат и алкохолно труење. Долгите подготовки и планови за новогодишната ноќ, може да ги уништи прекумерното пиење на алкохол, желбата да се проба нешто ново и да се посегне по наркотици, како и прекумереното консумирање на храна, кое може да предизвика труења. Скоро секоја година, скопската Клиника за токсикологија е полна со куп деца и млади, кои прославата ја поминале со чашката во рака, па половината од нив не се сеќаваат каде завршиле по славењето. Само што ќе означи часовникот полноќ, кај нив станува врвулица од пациенти, што се затруле со алкохол, иако поретко може да се јават и такви што претерале со храната. Алармантно е тоа што оваа бројка секоја година се повеќе се зголемува и се движи од 50 до 100 затруени, ...
сите 2 | | | веќе видена

Снежното слепило уште познато како фотокератитис е многу болна состојба на окото предизвикано од преголема експозиција на ултравиолетови зраци (UV) од светла сончева рефлексија од снег, мраз и многу ретко од вода или песок. Свежиот снег има способност да одбива 80% од UV зраците додека песокот од пустините може да одбие 15%, а водата 25% од UV зраците. Процентот се зголемува за 4% со зголемување на надморската височина за 300м. Снежното слепило е сончева изгореница на конјунктивата и на корнеата (роговицата-проѕирниот преден дел од окото), кај која што првите знаци не мора да се почувствуваат неколку часови по експозицијата на преголемото количевство на UV. Првите симптоми кои што пациентот ќе ги почувствува се пречење на светлината, солзење, изразена болка и отоци на капаците, заматен вид. За превенција на снежното слепило кај луѓе што се во ризик групата (алпинисти, скијачи, експедиции) се препорачува носење на очила со способност на редукција на пропуштената светлина од 85-90% по принципот на пигментирано ...
сите 3 | | | веќе видена

Денес стресот е придружник во секојдневието на сите нас, било да е во прашање стресот на работа, стрес заради промена во животот…, но и стрес заради родителската улога или т.н. родителски стрес. Родителството освен што преставува позитивно искуство, е и период обележан со конфликти, несигурност, неодлучност и паѓање на задоволството во други области на животот .Стресот на родителската улога, иако како и другите стресови спаѓа во состојби кои ги оценувате како претешки, како можен губиток, но и како предизвик, сепак од сите нив квалитетно се разликува. Родителството е многу постресно за оние родители кои имаат помалку знаење, кои себе си се доживуваат како помалку компетентни за родителската улога, во животот имаат помала емотивна и практична подршка, но и кога детето има одредени здраствени потешкотиии или потешкотии во однесувањето. Така, родителскиот стрес може да се опише како вознемирувачко чувство спрема себе си и детето, а таквата вознемиреност и непријатност родителот, дирекно ги препишува на барањата ...
| | веќе видена

Зелената салата или кај нас попозната како марула, е едногодишно растение кое најчесто расте како лиснат зеленчук. Кај нас таа се јаде ладна и свежа , во салати, сендвичи и други јадења, додека во некои земји, како да речеме во Кина, зелената салата се јаде зготвена, а дршката има подеднаква важност како листот. Зелената салата првично има стебленце , но кога процветува, стеблото се продолжува и разгранува, па дава многу цветни глави кои личат на оние како кај глуварчето, само помали. Ова се нарекува прецветување. За да можеме да ја јадеме, зелената салата се бере пред да прецвета. Таа доста често е на нашите трпези скоро преку целата година. Марулата е пријател на целото тело, затоа што таа во себе ги содржи сите витамини и минерали кои се потребни на еден организам. Таа ги штити и чува нервите, го одржува имунитетот на телото, па во сезона на грип без неа не смееме ни да замислиме да ја нема на нашата трпеза. Марулата е природен диуретик, го штити срцето и крвните садови и ја подобрува функцијата на ...
| | веќе видена

Трпнењето на раката или ногата е многу честа и досадна појава. Многупати се прашувате зошто ви трнат рацете или нозете, што всушност тоа значи, дали имате некаква болест и како да ја спречите оваа нелагодна појава? Во повеќето случаи се појавува кога сте под некој притисок или стрес, ако раката ја држите во неправилна положба или ако нозете ви се подолго време прекрстени. И во двата случаи се работи за безболна појава. Меѓутоа постојат случаи на хронично трнење на екстремитетите, што може да преставува опасност за вашето здравје. Доколку трнењето е пропратено со симптоми како што се чешање, болка, потеченост и губење на мускулната маса, тоа може да биде знак за оштетен нерв, што се појавува при повреда, потоа бактериски или вирусни инфекции и дијабетес. Сличните оштетувања на нервот се познати и како периферна невропатија бидејќи влијаат на нервите одалечени од мозокот. Постојат повеќе од 100 различни видови на периферна невропатија, која со тек на времето може да ја влоши здравствената состојба на луѓето, ...
сите 2 | | | веќе видена

next