Мое Здравје

Вратиката е повеќегодишна зелјаста билка од семејството главочика, со краток вретенест корен, со исправено стебло до 160 см покриено со листови. Таа расте покрај пат, на меѓи, покрај населените места и е доста распространета. Се користи горниот дел од цветот од билката, а се собира кога билката е во екот на цветањето, со сечење на горниот дел од цветот без дршката. Билката има интезивен мирис и горчлив вкус. Се користи како народен лек кај појава на паразити во цревата, но и на кожата, ги намалува метеоризмите, го зголемува крвниот притисок. Се користи специјално за исфрлање на валкасти и големи глисти од цревниот систем. За исфрлање на глисти од цревата се користи: РЕЦЕПТ- 20 гр цвет се прелива со една шолја врела вода, кратко се вари, кога ќе се олади се процедува. Возрасните лица земаат 3 пати на ден по 1 лажица чај. По земање на чајот уптребете некое средство за чистење- празнење на цревата. ВНИМАНИЕ- сите делови од оваа билка се отровни ако се претера и можат да се користат само под стручно ...
сите 2 | | | веќе видена

Проблемите се составен дел од нашиот живот и да сакаме да ги избегнеме, невозможно е. Не постои начин се да средиме однапред и во животот се да ни тече едноставно. Проблемите, кризите, предизвиците, се повторуваат и се составен дел од животот. Низ нив учиме и растеме. Животот не е секогаш мирно море. Можеме да се лутиме поради тоа, или можеме да научиме да пловиме по него. Ако на препреките гледаме како на нешто нормално, нешто што се случува на сите луѓе тие стануваат задача кои треба да се реши доколку пристапиме стрпливо, и со сите наши знаења, вештини и искуства кои ги имаме на располагање. Според мене постои решение за секој проблем. Јас верувам во тоа, во мојот живот многу пати сум се уверила дека може се да се реши. Дали постои решение за секој проблем ? На момент се замислив кога ми го поставија ова прашање и сватив дека недоразбирање се појави најверојатно во различните очекувања во тоа што е решение на проблемот. Мислам дека за секој проблем постои решение! Пред да образложам ќе споделам еден ...
| | веќе видена

Неуромедика од своето основање од 1992г. како прва приватна Поликлиника во Македонија е бренд и синоним за здравје кај секој човек. Низ годините се докажала професионалноста и стручноста која ја поседуваат, а најголем доказ за тоа е постојаната доверба од пациентите и клиентите. Константното вложување и посветување во унапредувањето на работниот процес, кој како краен резултат стана Партнер на Вашето здравје, прераснува во поголем бренд – Болница Неуромедика! На 11.02.2015г. на градежното земјиште на ул. Јордан Мијалков бр. 62 Скопје го поставија и осветија камен-темелникот за изградба на Болницата и со овој свечен чин започна прераснувањето на Неуромедика од Поликлиника во Болница. Осветувањето го изврши Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан. Со изградбата на Болницата значително ќе се зголемат работните капацитети, ќе се прошири медицинската дејност со повеќе специјалности, ќе се овозможат нови методи на лекување со најсовремена медицинска апаратура со што се очекува да станат водечки регионален ...
| | веќе видена

Црниот ким има раширена употреба во лекувањето на многу болести, меѓу кои е и дијабетесот. Со оваа лековита билка може да се борите против оваа опасна болест. Ако вредностите на шеќерот во крвта се над нормалната вредност, тогаш се работи за шеќерна болест. Последиците од дијабетесот се различни, а некои од нив се оштетување на крвните жили, бубрегот, оштетување на видот, отворени рани на нозете, нервни болести, импотенција и висок крвен притисок. Кај дијабетесот од типот 1 се користи инсулин. Тука црниот ким може многу да помогне. Тој исто така, помага и кај дијабетесот од типот 2, каде што се работи за недостаток на инсулинот. Тој кај дијабетесот го усогласува имунолошкиот систем (американски студии). Во терапијата, црниот ким го контролира шеќерот во крвта, бидејќи тој понекогаш се намалува брзо (предизвикува хипогликемија – недостиг на шеќер во крвта). Забелешка: За третман на дијабетес со помош на црниот ким, консултирајте го вашиот лекар. Не си препишувајте сами лек, без да се консултирате.
сите 2 | | | веќе видена

Облогата се прави навечер и се остава цела ноќ. Рецепт: Потребни ви се два лимона, на кои им се чисти кората, а потоа се мелат. Во оваа смеса се додава плава глина во прав и една белка. Смесата треба да биде густа како павлака. Потоа се става на газа, околу еден сантиметар дебелина и се става на болното колено. Преку газата ставете најлон фолија и одозгора топол, волнен шал. Болката ќе ви престане. Кога ќе станете, тргнете ја облогата, намачкајте улје врз коленото и најдобро би било,тоа да биде улје од сусам. За овој рецепт некои нутриционисти велат дека е прекрасен, бидејќи глината содржи елементи како што се сулфур, силициум, калциум кои се неопходни за регенерација на хрскавицата на зглобот. Глината го загрева зглобот и овозможува етеричното улје од лимонот да навлезе внатре во коската, каде делува спазмолитички, противвоспалително, ги намалува отоците и ја подобрува циркулацијата на крвта.
| | веќе видена

Лицата кои патат од заболување на бубрезите, потребно е во текот на денот да испијат 1.5 – 2 л вода. Ако пиете многу млеко и јадете многу млечни производи, треба да избегнувате минерална вода со многу минерални соли . Намалете го внесувањето на месото и јадете го еднаш или двапати неделно. Тоа не треба да се исфрла од исхраната, но важно е да се ограничи неговата количина во секојдневната исхрана. Намалете го внесувањето на солта , а храната зачинете ја со растителни зачини . Народната медицина ја препорачува тиквата за лекување на бубрезите и мочниот меур. Треба да се подготват неколку парчиња на тиква исечени на коцки и 2 зрели домати. Смесата полека се динста на тивок огин, а потоа се додава исецкана главица кромид. При крајот смесата се прелева со 2 лажици слатка павлака. Таа не се соли и од неа се јаде еднаш дневно. Сокот од магданос често се користи како лек против болести на уринарниот тракт, ефикасен е за исфрлување на камен на бубрезите и песок од мочниот меур. Тој е еден од најсилните сокови , па ...
| | веќе видена

Одборот за превенција и сузбивање инфективни болести во Министерството за здравство на Косово прогласи епидемија од туларемија во државата и ги активираше сите теренски тимови за спречување на појавата на нови случаи, пренесува МИА. Според приштински медиуми, од 1 јануари 2014 до 10 февруари оваа година пријавени се вкупно 206 случаи на туларемија. Трендот на пораст на инфицирани е регистриран во јануари 2015 година. Досега не е регистриран ниту еден смртен случај од туларемија. Болеста воглавно е регистрирана во централниот и источниот дел од Косово – во 19 општини со 88 жаришта. Најголем број заболени има во Вучитрн, Обилиќ, Србица, Призрен и Сува Река. Туларемија е инфекција меѓу диви глодари и поради каснувања од нив или во лето од комарци може да премина и врз луѓе. Нaјзагрозено за сега е Источно и Централно Косово. Извор Бриф
сите 16 | | | веќе видена

Простата е сексуална жлезда што ја имаат мажите која има нормална големина како орев. Таа е сместена под мочниот меур,непосредно пред аналниот отвор. Простатата по боја е сивоцрвена, а на пипање со прст преку задното црево е еластична, мека и безболна. Низ средишниот дел на простатата минува мочниот канал (неговиот простатичен дел) низ кој минува мочта кога се празни мочниот меур. Овој дел од мочниот канал завршува точно кај надворешниот стегач на мочта (мускул кој го контролира мочањето, односно го отпушта и запира). Според тоа простатичниот дел од мочниот канал се пробива низ простатата и низ него мочта протекува од мочниот меур кон долните партии на мочниот канал, а оттаму се исфрла надвор преку пенисот. Простатата е сложен орган чија нормална функција е условена главно од хормонската рамнотежа и од меѓусебниот однос на машкиот хормон – тестостерон и другите хормони и супстанции. Присуството на тестостерон видно се намалува по 40-та година од животот. Како резултат на тие промени доаѓа до појава на ...
| | веќе видена

Девет годишната Тамара Димовска од Велес починала утринава, потврдуваат од велешката болница. Малата Тамара имаше вродена маана на рбетниот столб. Првата операција и беше извршена во Македонија пред две години. Тамара требаше да замине на повторна операција, која не ја дочека.
сите 17 | | | веќе видена

Да се рече „Настапи време на оскудации“ , „Ќе ја загубам куќата поради неплатени сметки“, „Хипотеката е претежок товар за мене“, значи токму да се потпише„ бланко“ чек. Со други зборови, ако ве исполнува страв за иднината, ќе ги привлечете сите незгоди и ќе потпишете „бланко “ чек на проблемите што следуваат. Потсвеста ги прифаќа сите ваши стравови и негативни изјави како барање и , сходно на нивната содржина, беспрекорно се труди да ви го отежне животот со пречки, спречености, одлагања и лишување од сите видови. Извадок од книгата „ Моќта на потсвеста“
| | веќе видена

Ако го сакате мирисот на чиста облека извадена од машина за перење, можеби ќе бидете шокирани од сознанието дека цената на тој мирис е многу висока. Повеќето комерцијални омекнувачи содржат многу токсични материи, кои се многу штетни за здравјето на човекот. А, и цената на самите омекнувачи е доста висока, па ние ќе ви предложиме да си направите омекнувач во домашни услови, многу поефтин и поздрав за користење од синтетичкиот. За да го направите дома, ќе ви бидат потребни ½ литар вода со една кафена лажичка оцет и 250 грама сода бикарбона. Откако содата ќе ја растворите во течноста, додадете 5 капки етерично масло од здравец и 5 капки етерично масло од лаванда или некое друго масло по желба. Измешајте добро, па префрлете ја течноста во старо шише од омекнувач. Пред да почнете со перење , додадете 60 мл омекнувач во преградата на машината како и обично. Ќе почувствувате дека алиштата после перење мирисаат убаво и се меки на допир.
сите 2 | | | веќе видена

Денес, на интернет можете да најдете безброј текстови на оваа тема. Некои од нив ќе бидат веродостојни, но много повеќе сосема погрешни, лаички и најлошото, манипулаторски. Околу самите состојки за изработка нема многу мистерија, но знаењето да се направат е многу повеќе отколку просто спојување на состојки. Значи, за сапонификација, хемиски процес, со кој настанува сапун, ви требаат 3 состојки: масла, сода (NaOH) и вода. Овие состојки се неопходни, исфрлете една и – немате сапун! Содата е силна база, корозивна и опасна материја, која захтева посебни мерки на безбедност, кога се ракува со неа. Содата се произведува индустриски, значи таа не е природна компонента во сапунот. Некогаш одамна, кога сапунот се добивал со пепел и дождовница, се создавала природна база, која во реакција со мрснотии давала природен сапун. Денес, никој не користи ваков метод, а и фала богу што е така. Со оглед на тоа дека содата не е природна состојка, може да се каже и тоа дека ниту еден сапун не може да биде сосема природен. Овде ...
| | веќе видена

Иако има бројни лековити својства, повеќето луѓе не знаат речиси ништо за темјанот. Во ајурведската медицина, тој со децении се употребува за третман на артритисот, заздравувањето на раните и регулирање на хормоналниот статус на жените. Според верувањето на Ајурведата, темјанот во домот носи добро здравје на сите членови на семејството. На Блискиот Исток, од дамнешни времиња, тој се користи за одржување на здравјето на усната шуплина. Луѓето од овој регион, темјанот го користеле како мастика за џвакање и така го подобрувале здравјето на забите и непцата. Со негово користење, исто така, се спречуваат инфекциите. Додека на запад, темјанот најдобро е познат по анти-воспалителните својства. Тој ефикасно ја ублажува болката предизвикана од артритис, без да предизвика несакани ефекти. Потоа го подобрува крвотокот, како и протокот на крв низ крвните садови, оштетени од воспалителни процеси. Разните студии потврдиле дека екстрактот од темјан, ацетат ги намалува невролошките оштетувања и е ефикасен против депресија ...
сите 2 | | | веќе видена

Честопати се соочувате со воспаление на грлото и гнојна ангина. Еве еден докажан, едноставен, но многу ефикасен рецепт во руската традиционалната медицина за третман на болки во грлото и ангината. РЕЦЕПТ: Потребни ви се едно големо цвекло и девет проценти алкохолен оцет. Изрендајте го цвеклото на ситно ренде, потоа во 250 грама изрендано цвекло додајте една лажица оцет. Сето тоа промешајте го и оставете го да отстои 15 – 20 минути. Целата смеса се процедува преку газа или цедилка, а остатоците од цвеклото се фрлаат. На секои два до три часа, исплакнете го грлото со оваа смеса (која може и да се проголта, за да има подобар ефект). Резултати веднаш ќе има. На овој начин, цвеклото успешно го третира хроничното воспаление на грлото и гнојната ангина.
| | веќе видена

Сокот од компири содржи голема количина ензими, како и редица важни минерали како магнезиум, калиум и фосфор. Освен тоа содржи витамин Ц, витамини од Б групата и нишесте, а сите тие заедно ја смируваат лигавицата на цревата и желудникот. РЕЦЕПТ Треба да пиете по една чаша свежо цеден сок од компири наутро, на празен стомак. Откако ќе го испиете сокот треба да лежите во кревет 30 минути, а после тоа да појадувате. Процедурата трае 10 дена, а потоа се прави пауза од 10 дена. После паузата повторно следуваат 10 дена во кои ќе го конзумирате сокот од компири. Ова ќе ви помогне да го подобрите варењето на храната, ќе се решите од стомачните киселини и болките предизвикани од чир.
сите 4 | | | веќе видена

За време на зимата, веројатно повеќето од вас се уморни од студот, работата и секојдневните стресни ситуации. Бидејќи постојано се трудите да излезете од депресијата која ве зафаќа и да најдете начин како да ги „преживеете“ овие студени денови, ние ќе ви посочиме неколку начини што ќе ви помогнат, а тоа би било многу едноставно, само со промена на вашиот дневен распоред. 07:00 – Станете и медитирајте Сите знаеме дека јогата го ублажува стресот, ја подобрува менталната и физичката состојба и помага во спречувањето на анксиозноста, бесот, депресијата и раздразливоста. Таа го смирува вашиот централен нервен систем и го подобрува протокот на кислород низ вашето тело, бидејќи во овие вежби се вклучува длабоко дишење. Откако ќе станете вежбајте јога 10 до 15 минути. 07:30 – Направете си омлет Без разлика дали се пржени, јајца на око или тврдо варени јајца, тоа ќе ви помагне да се наполните со енергија, бидејќи тие се богати со белковини, а жолчката е богата со витамин Б12. Истражувањата покажуваат дека постои ...
сите 3 | | | веќе видена

Индискиот орев кој исто се вбројува во категоријата на јаткасти плодови, игра голема улога во ублажување на кашлицата. Покрај ова тој е доста корисен и за многу други работи. Како на пример, го штити кардиоваскуларниот систем бидејќи претставува богат извор на незаштитени масни киселини, протеини, целулоза, витамин Е, К и Б1, а содржи доста и магнезиум и калиум. Доколу јадете по една шака дневно од овие јаткасти плодови ќе се чувствувате сити, затоа што го зголемуваат лачењето на хормoнот, кој на мозокот му сигнализира дека сте сити, што значи покрај тоа што се доста здрави за јадење, помагаат и во регулирањето на телесната тежина и смалување на вишокот килограми. Индискиот орев има и антибактериско и антисептичко дејство, делува против воспаленија, го регулира шеќерот во крвта и го намалува високиот крвен притисок. А пред се може да делува и како афродизијак. Индискиот орев ефикасно ја уништува бактеријата хеликобактер пилори која е причина за појава на чир на желудник, а во неговата лушпа е откриена ...
| | веќе видена

Пречувствителноста на забите означува појава на остра, краткотрајна болка која се појавува поради температурни, допирни, хемиски и слични надразнувања. Како да се спречи оваа појава? ГРУБО МИЕЊЕ НА ЗАБИТЕ Понекогаш до пречувствителност доаѓа поради прегрубото миење на забите или користење на неодговарачка четка за заби. Со агресивно четкање вие им нанесувате болка на непцата кои можат да започнат да се повлекуваат. Кога заштитниот слој-глеѓта ќе се уништи или границата на непцето ќе се повлече, забното ткиво под глеѓта (дентин) ќе стане меко и соголено. Дентинот се надоврзува за нервната внатрешност на забот, па ако таа е незаштитена, чувствуваме болка затоа што нервот е подложен на влијанија. Наједноставното решение би било промена на четката и нежни движења. КИСЕЛА ХРАНА И СОКОВИ Комбинацијата од киселите состојки од храната и пијалаците, како и шеќерите, ја оштетуваат глеѓта или забното ткиво кое се наоѓа под неа. Кога глеѓта е оштетена, бактериите кои се хранат со шеќерите од храната, полесно продираат ...
| | веќе видена

Тешко дека ќе најдете поедноставен, полесен и природен лек за да го забрзате вашиот метаболизам, од овој рецепт што ќе ви го напишаме денес. Водата со вкус на јаболка и цимет е направена од природни состојќи и содржи само 10 калории од чаша. Потребно е да направите, вода со две јаболки, две стапчиња цимет, една пластична чаша и коцка лед и напитокот е готов. Ќе го пиете една недела и ќе видите како дел од вашите килограми е намален.
| | веќе видена

По обичај зимата носи грип и вирусни настинки. Симптомите на сите им се добро познати, течење на носот, кашлица, зголемена телесна температура. Исто така грипот и настинките се придружени со главоболки, болки во зглобовите, замор и недостаток на апетит. Лекарите препорачуваат во вакви моменти да се консумираат чаеви, билни напивки, разредени овошни сокови и мед. Денеска ќе ви напишаме еден рецепт, за кој мислиме дека ќе ви помогне додека сте настинати. Рецепт: На памучна или ленена крпа, намачкајте мед во потенок слој, па врз него во густ слој ставете цимет или ѓумбир во прав. Облогата ставете ја на грлото, а преку неа ставете волнен шал. Таа вака треба да стои 2 часа. Истовремено во чаша топла вода, растворете половина лажичка мелен цимет или ѓумбир во прав и правете гаргара. Доколку имате температура, сварете црн чај и во него ставете третина од една лажичка цимет. Овој чај лесно ја симнува температурата.
сите 3 | | | веќе видена

next